PDA

View Full Version : honda shadow 600



cgial
18/05/2015, 12:12
Γεια σας και απο εμένα .είμαι ο Χρήστος και είμαι καινούριος στο φόρουμ.κάποια σεκτιον του φόρουμ τα έχω ξετιναξει αλλά έχω καποιες ερωτήσεις....λοιπον είμαι 22 χρονων και οδηγώ και οδηγούσα απο γυμνάσιο παπακια.έχω αρχησει να σκέφτομαι να κάνω την επιθυμεία/όνειρο μου πραγματικότητα και να μεταβω σε μηχανή μεγάλου κυβισμού και συγκεκριμενα σε ενα custom. Έχω καταλήξει στο μοντελο του τίτλου 1ον γιατί είναι πανω στα βασικά μου θέλω και είναι κοντά στο budget που διαθετω.επίσης θέλω να την μετατρεψω σε bobber η βασικα σε ψευτοbobber.και ρωταω λοιπον τι αξιζει? Να πάρω ανακατασκευασμενη την μηχανή που θα μου κοστίσει σύμφωνα με μια μικρή έρευνα αγοράς 2000-2200€ αλλά ο κινητήρας θα είναι στην πένα με βαμενο σκελετό κτλπ η να πάρω μη ανακατασκευασμενο οπου θα χρειαζεται ανακατασκευή κινητήρα σκελετό κτλπ. οπου αυτό θα κοστίσει γύρω στα 1000.? Να τονίσω πως επίσης θα έχουμε πολλά κοψε ραψε λόγω bobber και επίσης για τις τιμες δεν είμαι απόλυτα σίγουρος θέλω παλι τα φώτα σας. Ευχαριστώ εκ των προτερων

daz
18/05/2015, 12:44
Εσύ πήρες το λάθος δρόμο από μικρός. :lol:

Χρήστο αν η ανακατασκευή του νομίζεις ότι θα σου κοστίσει λιγότερο από 1000 ευρώ, τότε να μη το παρεις ανακτασκευασμένο.

Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει σχεδόν όλες οι εργασίες να γίνονται από σένα.

Είμαι σίγουρος ότι έχεις ξεσκονίσει τις ανακατασκευές, κάνω λάθος?

Καλώς ήρθες. :beer:

cgial
18/05/2015, 12:53
Ανακατασκευές και μετατροπές το έχω ξεσκονισει όλο!!...δεν θα γίνει απο εμένα η ανακατασκευή και δεν ξέρω ποσο θα κοστίζει για αυτό ρωταω εσάς :D.. Γενικά προσπαθώ να βρω το κοστος για ενα honda shadow 600 με μετατροπή σε bobber και πως θα το προχώρησω για να μείνω σε αυτό το κοστος. δυστηχως δεν γνωρίζω πολλά για να το κάνω μόνος μου και δεν διαθέτω τα εργαλεία που χρειαζοντε οποτε θα χρειαστω μαστορα.να τονίσω πως στην αρχή θέλω να φτιαξω ενα "βασικό" bobber και σιγα σιγά να το εμπλουτιζω οποτε να αλλάξω αργότερα τιμόνι φίλτρο αέρος κτλπ

daz
18/05/2015, 13:06
Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι αυτά που βρίσκεις και τι θα χρειαστούν ούτε σε τι κατάσταση είναι αυτά που λες ότι είναι ανακατασκευασμένα.

Αν το πάρεις ψιλοχρέπι και το κάνεις σε μάστορα δεν θα σου κοστίσει λιγότερο αλλά θα ξέρεις τι δουλειά έχει γίνει και που.

Αλλά γι' αυτό το μοντέλο ίσως πρέπει να σου πει κάποιος άλλος δυο λογάκια γιατί εγώ δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα αυτό. :beer:

cgial
18/05/2015, 13:38
Εκεί είναι το θέμα...προσπαθώ να φτιαξω κάτι με το μικροτερο δυνατόν κοστος...απο οτι ξέρω το να βαψω όλη την μηχανή δλδ και κινητήρα και σκελετό κοστίζει πολύ...

toyar
18/05/2015, 14:21
μαστορας δεν αναλαμβανει ανακατασκευες μετατροπες, δεν θελει να βαδιζει σε αγνωστα χωραφια
ο επαγγελματιας ανακατασκευαστης θα σου χρεωσει και την καλλιτεχνικη του φυση:cry:
αν θες μηχανακι χρηστικο για να κυκλοφορεις παρε κατι εργοστασιακο
αν θελεις να καβαλας κατι για λιγο ισα ισα να σε βλεφαριαζουν στην καφετερια παρε κατι που θα το βρεις ετοιμο και θα το γουσταρεις οπως ειναι
αν θες και τα δυο τοτε χρειαζεσαι 2 μηχανακια
με τα χρηστικα δεν σε κοιτανε και αυτα που σε κοιτανε δεν ειναι χρηστικα:lol:

zannisvel
18/05/2015, 14:36
Δε κοιτας και απο Enfield μερια.
Bobber δεν ειναι σιγουρα, αλλα ειναι πανεμορφο και ειναι αυτης της minimal νοοτροπιας.
:beer:

GFawkes
18/05/2015, 14:40
Αν θες να το πετσοκοψεις και ΔΕΝ εχεις γνωσεις...παρτο ετοιμο...

αλλιως το σαντοου ειναι ενα πολυ γερο μηχανακι....που αν του αλλαξεις τιμονι, μαρσπιε, φτερα καπως το φερνεις σε μπομπερ....500€ διχως τις βαφες μιλαμε τωρα...

cgial
18/05/2015, 14:42
Για να Κυκλοφορώ έχω παπι .δεν την θέλω για να κάνω Μόστρα...την θέλω για την καυλα μου και μικρο μεσαια ταξιδακια.υπαρχουν ατομα που αναλαμβάνουν τέτοια απλα δεν θέλω να πάω να ρωτησω πρωτα τον μάστορα που έχει συμφέρον και ρωταω εσας

toyar
18/05/2015, 14:57
ξεκινησα να φτιαχνω το παλιο μου μηχανακι τιμης ενεκεν
ειχα οδηγο φωτογραφιες που εβλεπα στο internet και μου αρεσαν οπτικα
μετα απο πολλες δοκιμες καταλαβα οτι υπαρχουν εμφανισιακες λεπτομεριες οι οποιες αν και πανεμορφες στην πραξη δεν δουλευουν
αν θελεις μηχανακι για μικρα μεσαια ταξιδια οπως λες ξεχνας μικρες σελες, ανυπαρκτα φτερα, ελευθερες εξατμισεις και αλλα τετοια ωραια αλλα αβολα

Bowleno
18/05/2015, 15:10
Για να Κυκλοφορώ έχω παπι .δεν την θέλω για να κάνω Μόστρα...την θέλω για την καυλα μου και μικρο μεσαια ταξιδακια.υπαρχουν ατομα που αναλαμβάνουν τέτοια απλα δεν θέλω να πάω να ρωτησω πρωτα τον μάστορα που έχει συμφέρον και ρωταω εσας

Μικρά-μεσαία ταξιδάκια;; με bober; με το shadow; :eek::eek: για πόσα χλμ μιλάμε;

Έχεις κανέναν θείο η κάτι τέτοιο, φυσιοθεραπευτή-ορθοπεδικό; αν όχι, βρες έναν και κάνε μια καλή μακροχρόνια σύμβαση, θα σου βγει πιο φτηνά και κάνε την ΠΡΙΝ πάρεις το μΕχανάκι :D


Καλώς ήρθες :beer:

cgial
18/05/2015, 15:49
Εδω κανουν ταξιδια με αλλα και αλλα...σκοπευω.στις μετατροπες να βαλω και πισω αναρτησεις και για αυτο ειπα ψευτοbobber βεβαια σιγα σιγα...θα το κανω οσο πιο αναπαυτικο μπορω. Παιδια εκανα καποιες ερωτησεις για το πως ειναι πιο οικονομικη λυση για να φτιαξω ενα βασικο bobber με το συγκεκριμενο μοντελο.δηλαδη συμφερει 2000$ και μετατροπη ή 1000 για χρεπι με ανακατασκευη και μετατροπη....?? Και οταν εννοω βασικο bobber εννοω βαψιμο,βγσζοντας τα περιτα, αλλαζοντας σελα, κοψιμο ραψιμο. 'Αργοτερα εχω πολλα στο μυαλο μου.

cgial
18/05/2015, 16:35
ξεκινησα να φτιαχνω το παλιο μου μηχανακι τιμης ενεκεν
ειχα οδηγο φωτογραφιες που εβλεπα στο internet και μου αρεσαν οπτικα
μετα απο πολλες δοκιμες καταλαβα οτι υπαρχουν εμφανισιακες λεπτομεριες οι οποιες αν και πανεμορφες στην πραξη δεν δουλευουν
αν θελεις μηχανακι για μικρα μεσαια ταξιδια οπως λες ξεχνας μικρες σελες, ανυπαρκτα φτερα, ελευθερες εξατμισεις και αλλα τετοια ωραια αλλα αβολα

δεν θελω ενα "αυθεντικο" Bobber...θα προσπαθησω να κανω ενα βολικο.το αρχικο μου budget ειναι 2500....θελω να φτιαξω κατι ωραιο..το θεμα ειναι σε αυτο το ωραιο πως θα φτασω...αξιζει να δωσω 2000 για να το παρω ηδη ανακατασκευασμενο ? αλλα μετα σκεφτομαι οτι θα το πετσοκοψω...και λεω να παρω χρεπι και να κανω ανακατασκευη κατευθειαν σε bobber ...αλλα θα μου βγει πιο φθηνα η το ιδιο? η ισως παραπανω?.
Οτι και να μου πειτε σε θεμα πανω στην επιλογη μου δεν θα μου αλλαξει γνωμη για το τι θελω και πως το θελω...ισως να μην μεινω μια ζωη με την ιδια μηχανη.και αργοτερα να παω σε κατι αλλο.....αλλα τωρα αυτο θελω.
περιμενω τα "φωτα" απο καποιον που ξερει
θελω να μου πει σε τι ευρος ειναι η ανακατασκευη του κινητηρα αν υποθεσουμε οτι μπορει να λειτουργησει και δεν ειναι ολα κολλημενα μεσα
και ποσο κοστιζει να το βαψω ολο και τον κινητηρα
και τι αλλο χρειαζεται μια ανακατασκευη που εγω δεν το βλεπω.

toyar
18/05/2015, 16:46
προσπαθησε να βρεις ενα κομματι καλο μηχανικα και μετριο εμφανισιακα
δε σε συμφερει να κανεις ανακατασκευη σε τετοιο μοτερ

Γιώργης
18/05/2015, 21:12
Αφού θα το καταχεριάσεις προσπάθησε να βρεις όσο το δυνατόν με λιγότερα φρου φρου εξωτερικά. Γενικά πάντως να ξέρεις πως αφού δεν θα βάλεις προσωπικό κόπο σε μια ανακατασκευή θα βάλεις χρήμα. Είναι όπως οι επιδόσεις με την κατανάλωση, αντιστρόφως ανάλογα μεγέθη. Υπάρχει μια πιθανότητα αν ρίξεις καλή ψακτική το χρέπι να το πληρώσεις λιγότερο απ ότι κάτι έτοιμο γιατί θα έχεις βρει μια υπεργαμάτη άκρη να φέρεις το τάδε εξάρτημα και την δίνα εργασία να στην κάνουνε με τόσα λιγότερα χρήματα. Αλλά δεν σε βλέπω να θες να πονοκεφαλιαστείς με τέτοιες έγνοιες.

Ταξίδια με τέτοια μηχανάκια έχω δει να κάνουν μόνο κάτι Αμερικάνοι κι αυτοί όχι full time, αλλά για μερικά events τον χρόνο. Είναι πανέμορφα, αλλά για να κόβεις βόλτες στην πόλη, όχι να γράφεις 300άρες συνεχόμενες στο μονόσελο βιδωμένο πάνω στο hardtail με τα χέρια 7 ίντσες πάνω απ την τιμονόπλακα σαν να προσεύχεσαι. Αλλά αφού το πήρες απόφαση ποιοι είμαστε εμείς να σου πούμε τι να καβαλάς.

Γνώμη μου, αφιέρωσε λίγο περισσότερο χρόνο για να βρεις κάτι καλό μηχανικά και παράλληλα ανέβασε το budget σου όσο περισσότερο μπορείς. Κάνε και μια υπερώτηξη σε 2-3 καλούς καστομάδες που έχεις δει δουλειές τους και σου άρεσαν και that's it.

cgial
18/05/2015, 22:13
κοιτα να δεις...οτι μπορεσω να κανω μονος μου θα το κανω...εξαλλου εκει ειναι η ικανοποιηση...
εννοειται οτι δεν το αφηνω στο ελεος του θεου...για αυτο κανω και την ερευνα αυτη...γνωριζω οτι οσο πιο ρετρο τοσο πιο ευκολο στο να το λυσεις και να το δεσεις αλλα τοσο και "ευαισθητο".για παραδειγμα τιμονι,σελα,φιλτρα,φαναρια και ισως κοψιμο φτερου κτλπ θα τα κανω μονο μου...αλλα βαψιμο,μηχανολογικα και ηλεκτρολογικα δεν βαζω χερι.

γνωριζεται πιο ειναι το κοστος σε πληρη βαψιμο? μηχανη,σκελετο και "φρου φρου":P

notakos600
19/05/2015, 07:56
Αγόρασέ το, βγάλτου σέλα και πίσω φτερό, άλλαξε και το τιμόνι με ένα ίσιο και ιδού. Κρατάς και όλα τα μαμά πράγματα για να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση όποτε εσύ γουστάρεις.

335835

cgial
19/05/2015, 11:26
ναι κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω αλλα δεν θελω να μεινω εκει...για παραδειγμα δεν θα βγαλω το φτερο...θα το κοψω και θα το εφαρμωσω,θελω επισης να τα βαψω και να δεσω τις εξατμισεις.και για τιμονι ελεγα ενα fat z