PDA

View Full Version : υγρά φρένων



LogOutGoRide
19/05/2015, 06:19
Το περίσσευμα από καινούργιο κλειστό μπουκάλι με υγρά φρένων το αποθηκεύουμε; είναι υγροσκοπικά;
Αν ναι, με ποιον τρόπο και για πόσο καιρό;

notakos600
19/05/2015, 07:34
Δεν αξίζει, εκτός κι αν χρησιμοποιηθούν σε σύντομο διάστημα.
Ναι είναι υγροσκοπικά.

toyar
19/05/2015, 09:37
νομιζω πως αν κλειστει το μπουκαλι αεροστεγως με χρηση ταινιας στο καπακι δεν θα εχουν προβλημα
αλλωστε και μεσα στο σφραγισμενο μπουκαλι πριν ανοιχτουν υπαρχει αερας απλα λογω της σφραγισης δεν ανανεωνεται οποτε δεν προστιθεται νεα υγρασια

sapila racing
19/05/2015, 09:56
νομιζω πως αν κλειστει το μπουκαλι αεροστεγως με χρηση ταινιας στο καπακι δεν θα εχουν προβλημα
αλλωστε και μεσα στο σφραγισμενο μπουκαλι πριν ανοιχτουν υπαρχει αερας απλα λογω της σφραγισης δεν ανανεωνεται οποτε δεν προστιθεται νεα υγρασια

Αν το σφραγίσεις όπως λες ειναι ΟΚ για μερικούς μήνες, όχι παραπανω.
Το εχω δοκιμάσει. Βεβαια κρίνω την καταστασή τους μονο απο την αλλαγή χρώματος, και αν εχουν σκουρήνει εστω και λίγο το πετάω το μπουκαλακι.

Αυτό που κανω εγω οταν ανοίγω μπουκαλι υγρών φρένων, ειναι να το καταναλώνω σχεδόν αμέσως όλο.
Μηχανάκια υπάρχουν, φωναξτε και καναν φίλο σας. ;)

McTalas
19/05/2015, 09:59
ΕΓω οσο περισευει το βαζω στο πισω φρενο. Για το μπροστα βαζω παντα καινούργιο.

spyrakos35
19/05/2015, 12:30
....
Αυτό που κανω εγω οταν ανοίγω μπουκαλι υγρών φρένων, ειναι να το καταναλώνω σχεδόν αμέσως όλο.
Μηχανάκια υπάρχουν, φωναξτε και καναν φίλο σας. ;)

αλλά μην το πιείτε, ούτε να λουστείτε....

LogOutGoRide
19/05/2015, 12:55
Ευχαριστώ παιδιά.
Έκανα μλκια στο πίσω και περίσσεψε ελάχιστο. ξεχάστηκα και τρόμπαρα συνέχεια, μέχρι που άδειασε το ρεζερβουάρ :smokin:
Με την εξαέρωση που χρειάστηκε, το τελέιωσα σχεδόν, οπότε πήρε τον δρόμο του μαζί με τα παλιά.
Σε δυο χρόνια πάλι. Την επόμενη εβδομάδα αλλαγή αντιψυκτικού και καθάρισμα ψυγείου.

o_gavros
24/09/2018, 13:31
το DOT4 είναι κοινός τύπος υγρού για αυτο/μοτο,σωστά;
ρωτάω γιατί είδα μια μποτίλια φερόντο που στο ταμπελάκι είχε μόνο αμάξια.απο κουβάδες μέχρι μαούνες,αλλά μόνο αμάξια.
ουχί μηχανάκια.

399513

RaGe_Raptor
24/09/2018, 13:57
το DOT4 είναι κοινός τύπος υγρού για αυτο/μοτο,σωστά;
ρωτάω γιατί είδα μια μποτίλια φερόντο που στο ταμπελάκι είχε μόνο αμάξια.απο κουβάδες μέχρι μαούνες,αλλά μόνο αμάξια.
ουχί μηχανάκια.

399513

Πάρε κάνα motorex, motul etc dot4 μοτοσυκλετιστικά. Πιθανότατα δεν έχει διαφορά αλλά μόνο που θα το ξέρεις θα φρενάρεις καλύτερα :tooth:

raccoon
25/09/2018, 13:17
Υγρά φρένων βάζουμε μόνο καινούργια, αν ανοιχτούν τραβάνε υγρασία από τον χώρο αποθήκευσης και σε ένα κλειστό κύκλωμα όπως τα φρένα της μηχανής η αίσθηση αλλάζει προς το χειρότερο.
Τα παλιά δεν τα πετάμε, τα έχουμε για ώρα ανάγκης για συμπλήρωμα (συμπλήρωμα στα υγρά φρένων για μένα σημαίνει ότι ήρθε καιρός για συντήρηση αλλαγή υγρών, καθάρισμα, γρασσο στης γλιστρες) οπότε συμπληρώνω κάνω την δουλειά μου, και σε μικρό χρονικό διάστημα θα ξαναμπούν καινούργια.
Επίσης τα έχουμε για να τα χρησιμοποιήσουμε όταν θα κάνουμε καθαρισμό δαγκάνας, σωληνάκια, δοχείο υγρού, πριν βάλουμε τα καινούργια.

Πάντα καινούρια , 4-5€ έχουν. ( Μόνο dot 4 και πάνω)

OldMan
25/09/2018, 13:23
@Ψαροκασελα, τσεκαρε το manual γιατί υπαρχει μια "ασυμβατότητα" μεταξύ DOT4 & DOT5 (τα DOT5.1 ειναι ΟΚ.. - αν θυμαμαι καλα)
(κατι με τα τσιμουχακια και τα o-rings..)

o_gavros
25/09/2018, 18:07
@Ψαροκασελα, τσεκαρε το manual γιατί υπαρχει μια "ασυμβατότητα" μεταξύ DOT4 & DOT5 (τα DOT5.1 ειναι ΟΚ.. - αν θυμαμαι καλα)
(κατι με τα τσιμουχακια και τα o-rings..)

ω ρε σεβάσμιε μπάρμπα, τι ασυμβατότητες μας τσαμπουνάς;
DΟΤ4 μόνο λέμε.και απορία αν είν' κοινός τύπος για κάθε όχημα με υδραυλικό κύκλωμα πέδησης.
καθότι όπως δείχνω με το εξζίμπιτ έη παραπάνω, η φερόντο δείχνει να μη μας αγαπάει εμάς τα ορφανά περιστέρια και βάνει μόνο τουτούνια στα ταμπελάκια της.

Pew
25/09/2018, 22:26
Εβαλα υγρο φρενων φυλαγμενο περιπου 1μισι χονο σε αποθηκη με οσο πιο σταθερη θερμοκρασια, καλα κλειστο μπουκαλακι, σφραγισμενο, χωρις να το χτυπαει φως γενικοτερα, καλοθρεμενο, καλοζωισμενο, περιποιημενο, με πολλη στοργη και προδερμ.
Ηταν διαφανο οταν το τσεκαρα πριν αποφασισω την αλλαγη, εδω που τα λεμε βαριομουν και με ετρωγε ο κωλος μου να δοκιμασω, αχρωμο, σαν τεκιλα λευκη ενα πραμα. Δεν μυριζε ψαριλα, ειχε αυτη την κλασσικη μυρωδια που εχουν ολα τα υγρα φρενων.


#ΔΕ_ΓΑΜΕΙΣ λοιπον... και επειδη η δικια μου ειχε περιοδο, την εβαλα να ζουπηξει τη μανετα για να γινει μια καλη αλλαγη υγρων.
Ξερει να χειριζεται τη μανετα :lol: οποτε η αλλαγη επιτυχης, βασιστηκα πανω της!
Δε θα μπορουσε και εκεινη να κανει αλλιως γιατι ανεβαινει συνεπιβατης, ουτε στην ιδια αρεσουν οι μπαριερες και τα οικοπεδα.


Τα υγρα φρενων λοιπον τα αλλαξα ξανα σε λιγοτερο απο χρονο, σχεδον 8 μηνες, αφου ειχαν γινει συντομα σαν Jose Cuervo, η κιτρινη αυτη τη φορα.
Το χειροτερο φυσικα, ειναι οτι εβρασαν πολυ ευκολα και η μανετα ηταν τελειως σφουγγαρι.

Μπηκαν σφραγισμενα ολοκαινουρια λοιπον Bel Ray και ολα good.
Πρωτη φορα ειπα, οχι να το τσιγκουνευτω, αλλα "ελα μωρε, φυλαγμενα σε αριστες συνθηκες, μια που τα ειχα ανοιξει και μια που εσφιξα το καπακι οσο πιο σφιχτα γινοταν" τι μπορει να συμβει... μεγα λαθος!

OldMan
26/09/2018, 16:31
ω ρε σεβάσμιε μπάρμπα, τι ασυμβατότητες μας τσαμπουνάς;
DΟΤ4 μόνο λέμε.και απορία αν είν' κοινός τύπος για κάθε όχημα με υδραυλικό κύκλωμα πέδησης.
Τι δεν καταλαβαινεις μπρε τζανουμ..??

Τα DOT (3,4,5 κ.λ.π.) ειναι προδιαγραφες ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ υγρων...!!

Θες βαλτα στα φρενα, θες βαλτα στον συμπλεκτη, θες βαλτα σε πυργο απο M109Α2...

(τι τραβαμε κι εμεις οι πλακοραφουδες με τους περιεργους, ρε γμτ..)

o_gavros
26/09/2018, 17:46
Δεν δύναμαι να ξέρω τι τραβάτε οι ευτελείς.
Δε σου κρύβω ότι το παιχνιδάκι "θες βαλτα..." Έτσι οπως το πήγαινες, είχα αρχίσει να πιστεύω ότι θα κατέληγε σε σκοτεινή οπή του σώματος, ουχι σε κανόνι με ρόδες :lol:
Αλλά Έτσι τζαναμπετηδες είστε οι λεουρες.
Ενώ έχετε την απάντηση σε άνεση, πρέπει να τον σκασετε τον αλλονα με διδάγματα τύπου εγώ στην ηλικία σου ήμουν πιο νέος :p

Manalishi
26/09/2018, 17:50
ΕΓω οσο περισευει το βαζω στο πισω φρενο. Για το μπροστα βαζω παντα καινούργιο.

Εγώ στο φαγητό. Καλυτερο και απο καθαρτικό για άλογα...

https://www.youtube.com/watch?v=87AfUDXqm8s