PDA

View Full Version : Endo Tips !



Σελίδες : [1] 2

anco
04/03/2004, 04:08
Πως κανουμε αναποδη σουζα!.

Πρεπει να εχουμε :

Καλα λαστιχα
Μπροστινο φρενο σε τελεια κατασταση

Για το Endo :

Ασφαλτος με πολυ καλη προσφυση

Ταχυτητα περιπου τα 40 - 50 χλμ

Παταμε μια καλη φρενια , αφηνουμε φρενο και ξανα φρενο με συμπλεκτη, αν παει να φυγει το μπροστινο αμολαμε το φρενο ακαριαια.

Spazz
04/03/2004, 06:51
Διαφωνω!κραταμε συμπλεκτη απο την αρχη.μπορουμε να κραταμε και το φρενο απο την αρχη ως το τελος.εξαρταται αν πας να πεσεις το αφηνεις.αυτονοητο.τα χλμ παλι μπορουν να ειναι και παραπανω.απαγορευεται?επισης σε πολυ καλη ασφαλτο και με χαλια λαστιχα γινεται

DUKASII
04/03/2004, 16:04
E...PAS PAIRNEIS ENA DUKE...BAZEIS ENA PIRELLI SUPER CORSA RAIN MPROSTA...KAI OPOY PATAS FRENO...KANEIS EDO!!!!!:D :D

almalibera
04/03/2004, 16:20
...Αν ξεχείλιζα (€) θα είχα ενα μονο και μονο για να μαθω να κανω endo!!

Ax..αδιόρθωτη ειμαι...:rolleyes:

Spazz
04/03/2004, 17:10
DUKAS μπορεις να κανεις με το ενα χερι?εγω τωρα προσπαθω αλλα το αφηνω στο τελος σχεδον.τι σκατα πρεπει να αρχισω να σηκωνω βαρακια?

anco
04/03/2004, 18:27
Με το ενα χερι θελει μαλον να παιξεις με νεκρα στο κιβωτιο (αυτο δεν το ξερω ακριβως), 'η με μαλακοτερη ρυθμιση στο upside down , Duke και παλι Duke !!!. Το μηχανακι κανει απιστευτα rolling endo's και σουζες.

NLS
04/03/2004, 18:53
οπότε όποιος θέλει μηχανή για μασκαριλίκια there is your choice

:beer: :rotflmao: :wave2:

DUKASII
04/03/2004, 18:58
OSA DE FTANEI H ALEPOY LEEI...KATHETAI KAI TA KOITAEI!!

:eyepop: :eyepop:

NLS
04/03/2004, 19:01
ότι πεις

:ZZZ:

GyPsy
04/03/2004, 19:55
...λυση ειναι...

ΧΩΡΙΣ ΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ....







ακολουθεις παλιο lada....




















ταπα ομως.......


























και μολις αυτος φρεναρει......


















































εσυ........................





































δεν κανεις ΤΙΠΟΤΑ!!!:p :p :p

anco
04/03/2004, 19:58
ΝΑΙ ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ !!!!:lol:

nimbus
04/03/2004, 21:52
ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΑΛΑΙΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΠΩΣ ΤΟ ENDO ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ. ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ROLLING ENDO. ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ROLLING ENDO ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ??? ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΘΑΡΡΩ...

almalibera
04/03/2004, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΑΛΑΙΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΠΩΣ ΤΟ ENDO ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ. ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ROLLING ENDO. ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ROLLING ENDO ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ??? ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΘΑΡΡΩ...


Μμμ..καλο.....Για να μετρήσω χερακια....:evil:

DUKASII
04/03/2004, 21:57
EINAI PIO EYKOLO TO PROTO!
TO DEYTERO EKTOS APO POLY PIO EPIKYNDINO EXEI NA KANEI KAI ME TI MOTO TO KANEIS!
PANTOS ROLLING EDO KANEI PARA POLYS KOSMOS MH NOMIZEIS!

nimbus
04/03/2004, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
EINAI PIO EYKOLO TO PROTO!
TO DEYTERO EKTOS APO POLY PIO EPIKYNDINO EXEI NA KANEI KAI ME TI MOTO TO KANEIS!
PANTOS ROLLING EDO KANEI PARA POLYS KOSMOS MH NOMIZEIS!

ROLLING ENDO ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ???

DUKASII
04/03/2004, 22:09
AS POYME ME TO DIKO MOY KANEIS GIA PLAKA...ASE POY MPOREI NA TO KANEIS KAI KATALATHOS SE ENA FRENARISMA APO TA 140 XILIOMETRA NA SIKOTHEI PISO KAI ESY NA MH TO PAREIS KAN XAMPARI!
E MH MOY PEIS OTI NOMIZEIS OTI ME ENA GOLDWING...THA KANEIS EDO..EPIDI XEREIS...NA KANEIS ME ENA SM AS POYME!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EINAI PIO ELAFRY..EXEI PIO DYNATA FRENA GIA TA KILA POY PREPEI NA STAMATHSEI. EXEI ALES ANARTHSEIS EXEI ALO STHSIMO SA MHXANH..ELEGXETAI GENIKA PIO EYKOLA!

nimbus
04/03/2004, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
AS POYME ME TO DIKO MOY KANEIS GIA PLAKA...ASE POY MPOREI NA TO KANEIS KAI KATALATHOS SE ENA FRENARISMA APO TA 140 XILIOMETRA NA SIKOTHEI PISO KAI ESY NA MH TO PAREIS KAN XAMPARI!
E MH MOY PEIS OTI NOMIZEIS OTI ME ENA GOLDWING...THA KANEIS EDO..EPIDI XEREIS...NA KANEIS ME ENA SM AS POYME!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EINAI PIO ELAFRY..EXEI PIO DYNATA FRENA GIA TA KILA POY PREPEI NA STAMATHSEI. EXEI ALES ANARTHSEIS EXEI ALO STHSIMO SA MHXANH..ELEGXETAI GENIKA PIO EYKOLA!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ. ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ.
ΕΝΑΣ EXPER ΣΤΑ ROLLING ENDO ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ, ΠΟΛΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ...ΒΕΒΑΙΑ, ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΑΛΛΑ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΗΣΤΟΝ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. ΤΑ EXTREME ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ, ΔΕΝ ΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ, ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ENA ROLLING ENDO. ΣΩΣΤΑ? ΕΛΕΓΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ...ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ Η ΚΟΥΤΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΨΥΡΡΕΣ...

Spazz
07/03/2004, 00:49
να κλαψω η να γελασω?σιγα δεν ειναι τοσο δυσκολο to rolling endo.eidika me sm.εγω με το δικο μου(enduro) το εχω τρεις μηνες (πρωτο μηχανακι) και κανω rolling απτα 55 χλμ/ωρα. και επειδη καποιοι θα πουν οπα ρε μαγκα το βαζω και στοιχημα.αν και δεν μου φαινεται τοσο δυσκολο για να το κανουμε και θεμα.

Capo_Di_Capi
09/03/2004, 00:17
Αν και εντελώς κουλός με CBR400RR στην πισογλεντοχώρα κάθε φρενάρισμα είναι και ένα endo αμα γουστάρεις. Rolling δεν εχω δοκιμασει ακόμα αλλά επιφυλάσομαι για το επόμενο ταξίδι.

anco
09/03/2004, 00:53
Το post δεν αναφερει αν ξερεις να κανεις endo ή οχι! , αλλα τον τροπο περιπου για να γινει ,

οσο για το CBR στο rolling λιγο χλωμο. :nono:

nimbus
09/03/2004, 03:12
ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ:winka: :winka: :winka:

XTMPAM
09/03/2004, 17:11
ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ!!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΨΙΛΟΚΟΛΗΣΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΕΝΤΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΗΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΛΛΟΥ!!!ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ROLLING!!!ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΚΑΒΑΛΟ ROLLING ENDO ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΚΙΟΛΑΣ , ΝΑ ΚΟΙΤΑ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕ 120ΧΛΜ ΝΑ ΤΣΙΜΠΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΤΟ ΦΡΕΝΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ .......ΝΑΙ ΝΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΩ ΚΑΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΘΑ ΚΛΑΙΜΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕΤΑ???ΤΕΣΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΛΕΓΧΟ ΟΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ!!!

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕ DUKE AA KAI EΠΙΣΗΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ DUKE ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΟ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ 100+ ΧΛΜ ΜΕ ΤΑ 2 ΠΟΔΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΑΑΑ!!!ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ!!

NLS
09/03/2004, 17:21
και εκείνη την ώρα περνάει ένας "μαλάκας" πεζός ανάμεσα στα σταματημένα και πάνε και οι δυο στα θυμαράκια

"α το καημένο το παιδί"

ποιός ήταν ο μεγαλύτερος μαλάκας άραγε;
δεν θα έχει σημασία κάτω από τα ραδίκια

AmIinside?
29/03/2004, 01:39
Polla akougontai edw... gia pragmata pou de xreiazontai analush....
Perneis to ergaleiaki, oti ki an einai auto (arkei na mh to ponas.. giati an pesei... ouch!) pas se kana parking (mh mas th pesoun kai ta stroumfakia, exei ginei apeires..) kai arxizeis na psaxnesai... an goustareis kai 8es na to petuxeis 8a prospa8hseis, de 8a pathseis me th prwth to mprostino kai 8a gineis stuntman... ennoeitai... oute 8a vgeis sth khfisias kai 8a peis "op! kokkino... gia katse na dokimasw edw..." kai fusika de 8a anevaseis to gkomenaki panw kai 8a tou peis pame na ma8w endo... Otan niwseis pws opote goustareis na pathseis to freno gia endo tote 8a vgeis kai otan deis to streetakia dipla na xleuazei to 125aki sm sou 8a tou to skaseis sta moutra.... leme twra...
auto pou xreiazetai einai porwsh xwris fovo kai antilhpsh...

AKIS77
27/04/2004, 16:19
8a symfwnhsw me to prwto kai to teleftaio Post.. h texnikh panw katw idia einai.. apo ekei kai pera.. ore3h na exei na peiramatizesai... Parepiptontos kai ta street kanoun Efkola Endo.. Ta prwta mou Endo 3ekinhsa na ta epeixeirw me ena RGV250 pou eixa. Den eixa dokimasei vevaia Rolling logo twn fairing.. Twra me to LC4 den me endiaferei kai rolling vgazw alla oxi poly megalo.. kai den mou ka8etai kai pante teleio gia na mhn petaxtei kanenas etoimopolemos(3eroun aftoi pioi einai...) kai me pei kai stundman.. epishs kai to kapaki mesa sto paixnidi einai. :wacko:

eXTirience
23/05/2004, 17:11
endo ekana thn proth mou fora apo anagh gia apofugh stoukas...
meta omos eida pos einai K@YL@ kai to ekana sunexeia... Ospou erxete ena filaraki kai me koufane me Rolling endo... ston dionuso (exoume mia kavatza me pagakia sthn arxh ths dionusou ekei sta petala (nea makri)) me olokainouria asfalto kai prin 5-6 meres ekana to proto mou rolling endo... Shmera kano 4-5 metra alla tha mporousa kai perisotero alla fovame... To rolling endo einai polu eukolo kai to endo akoma pio eukolo alla auto tha prepei na to ksexasei kapoios pou den exei Dethei me th mhxanh toy kai den exei empistosinh se ayth...

zireous
16/09/2006, 22:26
:a27:
Θα διαφωνήσω, μόνο επειδή είναι ακριβά τα ανταλλακτικά -εννοείται ότι αν το κάνεις μέσα στη κίνηση, και έχεις βγάλει και τους καθρέφτες λόγω καγκουρομανίας είσαι άξιος της μοίρας σου.

Έντο έκανα πολύ με ποδήλατο, με μηχανή κάνω ελάχιστα και συνήθως σημαίνει ότι έχω κάνει μα#ακία σε φρενάρισμα πανικού και έχω ξεχάσει να ψιλοσηκωθώ από τη σέλα...

Το καλύτερο έντο είναι τριψήφιο σε αριθμό μέτρων, δες τη σελίδα μου για το πως και κυρίως για το που έγινε... :cool:

SPORAKIAS
16/09/2006, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΑΛΑΙΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΠΩΣ ΤΟ ENDO ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ. ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ROLLING ENDO. ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ROLLING ENDO ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ??? ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΘΑΡΡΩ...

+1

nikos force
17/09/2006, 03:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ROLLING ENDO ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ, ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??? εμενα παντως το ROLLING μου φαινεται πιο ευκολο...ειναι πιο ελεγχομενο απο το ακαριαιο και σπασμοδικο ENDO

675
30/09/2006, 17:56
re paidia ego exo kanei endo mono me podilato...:rotflmao:

peirazei???

GIXXERAKIAS
03/10/2006, 23:11
Παιδακια εκανα εχθες το πρωτο μου endo:a08: :a08: Καλα ειμαι και πολυ οδηγαρα!!το δοκιμασα με το σκουτερακι και ......:eyepop: :eyepop: εγινε!!!απιστευτο,περιττο να σας πω οτι χ@στηκα την πρωτη φορα αλλα μετα απο κει θελω συνεχεια να το κανω!!το endo ρε αμαν!!!






:look: Γιατρε μου εχω προβλημα???

AmIinside?
12/10/2006, 04:03
Scooter e?

kai pou na kaneis me sm rolling, na xeis shkw8ei sta 2 metra apo thn anupsosh tou pisw merous kai na ta vlepeis ola na fevgoun gurw sou... allo prama...

pantws mia fora stis arxes 8umamai pou peiramatizomoun sta kteo, eixa afhsei mprostino kai sunexiza na fevgw gia kamia 15aria metra ews otou eida polu konta mou ena fraxth kai egura pisw to swma gia na pesw kai na frenarw....

oudemia sugkrish...

Giorgos19
12/10/2006, 11:49
Εχω προσπαθησει με το GSR αλλα δεν τα εχω καταφερει.
Η αληθεια ειναι οτι το φοβαμαι πολυ.Την πρωτη φορα που το προσπαθησα μου εφυγε το μπροστινο.
Αν ειχα κανενα χρεπι που δεν φοβομουν να το βροντηξω πιστευω οτι θα το εβγαζα.

Alx 84
12/10/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19

Αν ειχα κανενα χρεπι που δεν φοβομουν να το βροντηξω πιστευω οτι θα το εβγαζα.

Δε νομίζω ότι έχεις πρόβλημα με αυτό! :a029: :a029: :a029: :a029: :lol: :lol: :rotflmao:

Giorgos19
12/10/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Δε νομίζω ότι έχεις πρόβλημα με αυτό! :a029: :a029: :a029: :a029: :lol: :lol: :rotflmao:



Δικιο εχεις.Αφου εχω εσενα με το hornet σου.:smokin:
Θα κανω με αυτο προπονηση

Alx 84
12/10/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Δικιο εχεις.Αφου εχω εσενα με το hornet σου.:smokin:
Θα κανω με αυτο προπονηση

Το Hornet μου δε χαρίζεται, δε δανείζεται! αλλά αφού έχει καλύτερα φρένα από το δικό σου θα βγάζει καλύτερα Edo!! ζηλεύουμε;;;:p :p :p :p :a5: :a5: :a22: :a22: :a22:



πάλι το σκίσαμε. ας τσακωθούμε στο msn ρε. μη χαλάμε το thread!:winka:

749R
14/10/2006, 01:26
Λοιπον,για να κανουμε καλο rolling endo πρεπει σε πρωτη φαση να εχουμε κ φρενα! (δυνατα)

Η αισθηση που αποκομιζουμε απο τη μανετα παιζει επισης πολυ μεγαλο ρολο.Χοντρα-χοντρα δηλαδη το ποτε θα μπλοκαρει ο μπροστινος τροχος.Η γραμμικη αποδοση των φρενων ειναι επισης πολυ σημαντικη. Μας δινει καλυτερη αισθηση αρα και ελεγχο!

Το τελευταιο και σημαντικοτερο!: Η σταση του σωματος...
-->Ενα κλικ πριν πατησουμε τη μανετα, φορτιζουμε οσο μπορουμε το πιρουνι "ριχνοντας" ελαφρα το σωμα προς τα μπρος (τιμονι). Ετσι εχουμε καλυτερη ισσοροπια κατα τη διαρκεια της "αιωρησης" αλλα κ σημαντικα καλυτερη αισθηση της προσφυσης του οδοστρωματος.

Οι αρχαριοι καλο θα ηταν παντως να ξεκινησουν απο ποδηλατο κατα τη γνωμη μου.Οι οποιες πτωσεις ειναι σχεδον τελειως ανωδυνες και για την τσεπη αλλα και για σας (απο υπερβολικα φρενα κ απωλεια στηριξης στον τροχο,απλα περνας τα ποδια πανω απο το τιμονι και προσγειωνεσαι σχεδον ορθιος-μη σας φαινεται κουλο-ειναι ευκολο οταν το ποδηλατο εχει εκεινη τη στιγμη κλιση 90 μοιρων)...
Καλη επιτυχια!:wave2:

675
15/10/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
Λοιπον,για να κανουμε καλο rolling endo πρεπει σε πρωτη φαση να εχουμε κ φρενα! (δυνατα)

Η αισθηση που αποκομιζουμε απο τη μανετα παιζει επισης πολυ μεγαλο ρολο.Χοντρα-χοντρα δηλαδη το ποτε θα μπλοκαρει ο μπροστινος τροχος.Η γραμμικη αποδοση των φρενων ειναι επισης πολυ σημαντικη. Μας δινει καλυτερη αισθηση αρα και ελεγχο!

Το τελευταιο και σημαντικοτερο!: Η σταση του σωματος...
-->Ενα κλικ πριν πατησουμε τη μανετα, φορτιζουμε οσο μπορουμε το πιρουνι "ριχνοντας" ελαφρα το σωμα προς τα μπρος (τιμονι). Ετσι εχουμε καλυτερη ισσοροπια κατα τη διαρκεια της "αιωρησης" αλλα κ σημαντικα καλυτερη αισθηση της προσφυσης του οδοστρωματος.

Οι αρχαριοι καλο θα ηταν παντως να ξεκινησουν απο ποδηλατο κατα τη γνωμη μου.Οι οποιες πτωσεις ειναι σχεδον τελειως ανωδυνες και για την τσεπη αλλα και για σας (απο υπερβολικα φρενα κ απωλεια στηριξης στον τροχο,απλα περνας τα ποδια πανω απο το τιμονι και προσγειωνεσαι σχεδον ορθιος-μη σας φαινεται κουλο-ειναι ευκολο οταν το ποδηλατο εχει εκεινη τη στιγμη κλιση 90 μοιρων)...
Καλη επιτυχια!:wave2:


re si ola kala ayta pou mas les k s eyxaristoume alla exo dokimasei me podilato k to mono pou exo kataferei einai sketo endo k oxi rolling...:sick:

675
15/10/2006, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Το Hornet μου δε χαρίζεται, δε δανείζεται! αλλά αφού έχει καλύτερα φρένα από το δικό σου θα βγάζει καλύτερα Edo!! ζηλεύουμε;;;:p :p :p :p :a5: :a5: :a22: :a22: :a22:



πάλι το σκίσαμε. ας τσακωθούμε στο msn ρε. μη χαλάμε το thread!:winka:

re paidia an einai dinaton edo leme na kanoume endo me ta frena tou podilatou k seis lete na ftene oi frenares ton mixanaron sas???

siga ti foveri diafora pou tha kanoun

kapoios pou kserei kanei to idio ite me gsr ite me hornettaki...:beer: :wave2:

Alx 84
16/10/2006, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
re paidia an einai dinaton edo leme na kanoume endo me ta frena tou podilatou k seis lete na ftene oi frenares ton mixanaron sas???

siga ti foveri diafora pou tha kanoun

kapoios pou kserei kanei to idio ite me gsr ite me hornettaki...:beer: :wave2:


με ποδήλατο βγάζω κ εγώ. και λαμπάδες κ όλας, αλλά δεν είναι το ίδιο!:nono: Μιλάμε για 190 κιλά περισσότερα. το ποδήλατο το κάνεις ότι θές. και αν σε πάρει η κλίση μπροστά και ΔΕΝ αφήσεις το φρένο, ακουμπάς τα ποδαράκια κάτω και δε πέφτει κανείς. ούτε εσύ ούτε το ποδήλατο. δε γίνεται όμως αυτό με τη μοτό. :nono:
όσο για τα φρένα του ποδηλάτου μη τα υποτιμούμε ε; υπάρχουν πολύ δυνατά! εμένα με κάνουν Edo απλά αν φρενάρω δυνατά.


@749R καλό χρυσό κ άγιο το ποδήλατο όπως είπα κ πρίν. πολύ καλή προπόνηση, αλλά τι γίνεται με το συντελεστή ΒΑΡΟΣ;;:confused:

δίνει κανείς κανένα χρέπι για προπόνηση;;

Giorgos19
16/10/2006, 12:04
Ναι












































ΕΣΥ! :smokin:

749R
17/10/2006, 00:51
Alx 84,το χρεπι αν δεν εχει κιολας αναρτηση δε νομιζω οτι θα σε βοηθησει... *Ακυρο το προηγουμενο-νομιζα οτι εννοουσες χρεπι=ποδηλατο αλλα πριν ξαναδιαβασω το post σου...* Οσο για το "συντελεστη" βαρος.....δε νομιζω οτι αλλαζει κατι σε οτι αφορα την "εκτελεση" απο ποδηλατο σε μηχανη-αν εννοεις αυτο...
και μην απογοητευεσαι: κανενας μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εμαθε να κανει rolling edo τον πρωτο μηνα... Ουτε τον πρωτο χρονο... Βασικα θελει πολυ και σταδιακη προπονηση μεχρι να συνηθισεις τις νεες κλισεις!:cool:

Alx 84
17/10/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
Alx 84,το χρεπι αν δεν εχει κιολας αναρτηση δε νομιζω οτι θα σε βοηθησει... *Ακυρο το προηγουμενο-νομιζα οτι εννοουσες χρεπι=ποδηλατο αλλα πριν ξαναδιαβασω το post σου...* Οσο για το "συντελεστη" βαρος.....δε νομιζω οτι αλλαζει κατι σε οτι αφορα την "εκτελεση" απο ποδηλατο σε μηχανη-αν εννοεις αυτο...
και μην απογοητευεσαι: κανενας μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εμαθε να κανει rolling edo τον πρωτο μηνα... Ουτε τον πρωτο χρονο... Βασικα θελει πολυ και σταδιακη προπονηση μεχρι να συνηθισεις τις νεες κλισεις!:cool:

Αυτό εννοούσα! Edo πιστεύω ότι βγάζω άν προσπαθήσω. αν ξέρεις λίγο την τεχνική το έχεις. ένα απογευματάκι είναι. απλά φοβάμαι την περιπτωση που κάτι πάει στραβά. αυτό σημαίνει τούμπα και χιλιάρικο. Είναι κ καινούρια η μικρή οπότε άσε το για αρχή! Σχετικά με το βάρος έλεγα όταν κάνεις Edo και είσαι στο peak, τι γίνεται αν σου γείρει στα πλάγια το πίσω. οκ αφήνεις φρένο, απλά εγώ έχω σηνηθήσει να το κατεβάζω ότι κλήση κ άν πάρει και κάνω κ ένα Hopάκι μετά! αλλά δε με κόβω να το βγάζω με τη μηχανή :p :p
όσο για το rolling κάτι ψιλά έκανα κ με το πουδήλατο μου, αλλά δε το είχα παλέψει πολύ. Κάτι μου λέει ότι θα ξαναβγάλω το τέρας για δοκιμές!!:D :wave2:

749R
18/10/2006, 00:55
Είναι κ καινούρια η μικρή οπότε άσε το για αρχή! Σχετικά με το βάρος έλεγα όταν κάνεις Edo και είσαι στο peak, τι γίνεται αν σου γείρει στα πλάγια το πίσω. οκ αφήνεις φρένο
----------------------------------------------------------------------------------------------------

1) Οντως αστο αν ειναι καινουρια-ειναι κριμα να την κλαις...:sad:

2) Με καλυψες... ;) οντως αφηνεις φρενο κ βγαζεις ποδια γιατι τα κιλα ειναι πολλα!...

Καλη εξασκηση!:wave2:

Alx 84
18/10/2006, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
Είναι κ καινούρια η μικρή οπότε άσε το για αρχή! Σχετικά με το βάρος έλεγα όταν κάνεις Edo και είσαι στο peak, τι γίνεται αν σου γείρει στα πλάγια το πίσω. οκ αφήνεις φρένο
----------------------------------------------------------------------------------------------------

1) Οντως αστο αν ειναι καινουρια-ειναι κριμα να την κλαις...:sad:

2) Με καλυψες... ;) οντως αφηνεις φρενο κ βγαζεις ποδια γιατι τα κιλα ειναι πολλα!...

Καλη εξασκηση!:wave2:

Να είσαι καλά. αν φτιάξει λίγο το χρέπι του ένας φίλος κ μπορεί να κινηθεί, θα ξεκινήσω με εκέινο!:wave2:

alximistis
18/10/2006, 16:19
Εξακολουθώ να μην μπορώ να το κάνω!!! Ψιτι ε! Για το edo μιλάμε έτσι...
Νομίζω ότι είναι θέμα... φόβου! Αν και το έχω παλέψει επίμονα κάποιες φορές δεν το έχω καταφέρει ούτε έχω πετύχει να ελέγξω το τσίτωμα της τελευταίας στιγμής.
αλλά για να δούμε μήπως κάνω κάτι λάθος;

Έχω κάνει προσπάθειες πατώντας καλή δυνατή φρενιά απότομα μαζί με συμπλέκτη. Το αποτέλεσμα ήταν την πρώτη φορά να προλάβω τελευταία στιγμή να μην βρεθώ κάτω τη δεύτερη είδα την άσφαλτο να έρχεται κατά πάνω μου και με κλωτσιές και πόδια ισιώθηκα και δνε έπεσα (είχα λίγα χλμ τότε και το χτάκι) και την τρίτη φορά σαν κάτι πήγε να γίνει αλλά... τζίφος. Σταμάτησε και εγώ έμεινα ηλίθιος...
Έκανα και το άλλο, κάτι που διάβασα εδώ.
Πρώτα γερά φρένα αφήνεις λίγο ξαναπιάνεις μαζί με συμπλέκτη...
τρίχες κατσαρές! έφυγε το μπροστά το μάζεψα ξανάφυγε ξανά μάζεμα και όλοι οι λογικοί άνθρωποι κοιτούσαν έναν βλάκα να αφήνει και να μαζεύει το μηχανάκι.
Το έκανα και μια τελευταία στο χωριό μου έξω από το σπίτι με τον τίγρη...
το ίδιο στυλ (αυτό με μάρανε).
έφυγε το μπροστά εντυπωσιακότατα το γύρισα έβαλα πουδάρι κάτου...
κατάληξη: ο πατέρας μου κούναγε το κεφάλι του απογοητευμένος η μάνα μου ρωτούσε όλο αγωνία αν ήμουν καλά κι εγώ μία έτριβα το πόδι μου και μία βλαστημούσα...
καμιά ιδέα;;;;;

GIXXERAKIAS
18/10/2006, 20:18
Λοιπον επειδη και γω τωρα εμαθα και θελω να το κανω σε καθε ευκαιρια φαναρια και τετοια(οπου τυχει δηλ:D )εχω αρχισει και τελειοποιω την τεχνικα μου!Μονο που δεν το εχω καμει με την μηχανη ...ακομα:D Με το να το κανεις απλα δεν γινεται!αν η ασφαλτος εκει που πας να το κανεις ειναι σαν σαπουνι,γυαλι δεν προκειται να το κανεις ποτε(οι περισσοτεροι δρομοι ετσι ειναι)θα σου μπλοκαρει το μπροστινο και μπουμ!!εγω ντεν εχω συμπλεκτη καρντια μου,με το gilera runner 125 το κανω και ειναι γαματο!!!:smokin: οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω τσαρουχωματακι στο μπροστινο φρενο και με το που πεσει η ταχυτητα στα 30-40 χιλ τσαρουχωμα η μαστιγιο(οπως θες:lol: ) και.....νατο νατο σηκωθηκε:eyepop: :eyepop: το μηχανακι ρε το αλλο δεν εχει προβλημα:D :D


πολυ προσπαθεια και θα τα καταφερεις,καλη επυτυχια παω για endo:eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Alx 84
19/10/2006, 10:05
Στέλιο, βασικό είναι που θα έχεις εσύ το βάρος! άν είσαι όλος πίσω και πατήσεις γερά τα φρένα θα μπλοκάρεις το μπροστινό σου. για να σηκώσεις Edo πρέπει να φορτίσεις την εμπρός ανάρτησή με το βάρος σου. στο μπουδήλατο εγώ τα έκανα μαζί αυτά (βάρος κ φρένο)
Ο 749R λέει πρώτα φόρτηση κ μετά φρένο. εγώ σε μοτό δεν έχω εμπειρία, οπότε προτείνω να τα δοκίμασεις κ τα 2 και βλέπεις! μετά δώκε μου κ εμένα το πραπρά σου να εξασκηθώ γιατί λυπάμαι το δικό μου!:winka:

Που είναι το ΧΤ οεο;;:cry:

alximistis
19/10/2006, 18:54
Που είναι το ΧΤ οεο;;:cry: [/B][/QUOTE]

Βαλτός είσαι ρε;;;
Που είναι το χτάκι λέει... περιμένει να πωληθεί. Αν και... πάλι μου κατήρθε μια ιδέα στην γκλάβα. Θα σου στείλω πμ...

749R
20/10/2006, 04:01
Παμε αλλη μια! :smilea:
1)Σωμα οσο το δυνατον κολλημενο στο τεποζιτο -μην το καβαλησετε κιολας!
2)Φορτιση μπροστινου και δυνατο αρχικο δαγκωμα μεχρι να σηκωθει ο πισω τροχος αρκετα.-Η φορτιση του μπροστινου εκτος απο καλυτερη αισθηση βελτιωνει και τη σταση του σωματος για περαιτερω διαρκεια... (περισσοτερα μετρα)
3)Απο εκει και περα χαλαρωνοντας λιγο τη μανετα μετα το δυνατο αρχικο δαγκωμα προσπαθουμε να κραταμε τον πισω τροχο στον αερα οσο κυλαει ο μπροστινος...

*για rolling edo προφανως μετα το δυνατο αρχικο δαγκωμα δεν αφηνουμε τη μανετα ουτε μετριαζουμε πολυ τη δυναμη που ασκουμε σε αυτη γιατι τοτε ο πισω τροχος πεφτει αποτομα και gamaei και την αναρτηση...

Ά,και αν δεν εχει ασφαλτο της προκοπης θελει λαστιχα της προκοπης... :winka:

:beer:

GIXXERAKIAS
20/10/2006, 13:06
:a08: :a08: Σημερα το εκαν και με την GSXR και αμα μαθεις με το gilera σου ερχεται πολυ πιο ευκολο με την μηχανη που εχει και καλυτερα φρενα:D στην παραλια σε πολυ καλη ασφαλτο ψιλοrolling κανα 2 μετρα!!μαματοοοοοο πορωθηκα και με χαζευαν κατι πιτσιρικαδες με παπακια:a08: :a08:




ps: endo σε ελεγχομενη περιοχη ΜΗΝ το δοκιμασετε σπιτι:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Alx 84
21/10/2006, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:a08: :a08: Σημερα το εκαν και με την GSXR και αμα μαθεις με το gilera σου ερχεται πολυ πιο ευκολο με την μηχανη που εχει και καλυτερα φρενα:D στην παραλια σε πολυ καλη ασφαλτο ψιλοrolling κανα 2 μετρα!!μαματοοοοοο πορωθηκα και με χαζευαν κατι πιτσιρικαδες με παπακια:a08: :a08:




ps: endo σε ελεγχομενη περιοχη ΜΗΝ το δοκιμασετε σπιτι:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ωραίος ο παίχτης!:winka: :beer:

anco
21/10/2006, 11:37
μην κανετε παπαριες κοστιζουν.....

Αλλα αν σας τρωει ο κολος σας,

Michelin Slick 120x60 1246A κανεις endo με το ενα χερι....

Και ουτε να φερεις το σωμα εμπρος ουτε να κανεις δαγκωματα αρχικα.........

Και σε γυαλι κανεις εντο με αυτα.

ktm lc4 620
21/10/2006, 18:07
ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ!ΝΑ ΡΩΤΙΣΟ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΜΕ "ΕΝΤΟ" ?ΠΕΦΤΗΣ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΝΤΕ ΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΗΡΘΕ!!!









Υ.Γ. ΠΑΡΤΕ ΚΤΜ LC4 1 ΚΥΛΙΝΔΡΑΚΙ 1 ΚΕΝΤΡΟΦΟΡΑΚΙ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 600ΜΕΤΡΑ:smokin: :smokin:

675
21/10/2006, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R

*για rolling edo προφανως μετα το δυνατο αρχικο δαγκωμα δεν αφηνουμε τη μανετα ουτε μετριαζουμε πολυ τη δυναμη που ασκουμε σε αυτη γιατι τοτε ο πισω τροχος πεφτει αποτομα και gamaei και την αναρτηση...




ναι φιλε μ και αμα μας πεσει αναποδα το μοτορι απ το συνεχες δαγκωμα(το χω δει σε απειρα videos)
...
μετα δε λεω τα αμορτισερια μια χαρουλα...

...η υπολοιπη μοτο δε ξερω....:wave2:

:rotflmao:

anco
21/10/2006, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm lc4 620
ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ!ΝΑ ΡΩΤΙΣΟ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΜΕ "ΕΝΤΟ" ?ΠΕΦΤΗΣ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΝΤΕ ΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΗΡΘΕ!!!









Υ.Γ. ΠΑΡΤΕ ΚΤΜ LC4 1 ΚΥΛΙΝΔΡΑΚΙ 1 ΚΕΝΤΡΟΦΟΡΑΚΙ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 600ΜΕΤΡΑ:smokin: :smokin:

ναι οταν μαθενα, με gas gas 80αρι αλλα αυτο δεν επαθε τιποτα, εγω γελαγα μιση ωρα με την μαλακια που εκανα (επεσα στο κατακορυφο)

GIXXERAKIAS
22/10/2006, 22:52
Ενταξει ρε παιδια και γω μαθαινω δεν το κανω με ταααα χιλιομετρα λιγο πριν σταματησω με 30-40 χιλ το κανω και γινεται ομαλα και ωραια ουτε κατακορυφο ουτε πολυ λιγο αν κρινω καλα γυρω στις 45 με 50 μοιρες μου βγαινει θα βαλω καμια φωτο οταν με τρβηξει κανενας φιλος να δω και γω πως φαινομαι με το ενα χερι στην μανετα του μπροστινου και στο αλλο τσιγαρακι φραπεδακι και....αγιος ο θεος:D :D :D (πλακα κανω δεν ξερω με το ενα χερι.....ακομα:D )

749R
23/10/2006, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
ναι φιλε μ και αμα μας πεσει αναποδα το μοτορι απ το συνεχες δαγκωμα(το χω δει σε απειρα videos)
...
μετα δε λεω τα αμορτισερια μια χαρουλα...

...η υπολοιπη μοτο δε ξερω....:wave2:

:rotflmao:

Τωρα τι θελεις να ακουσεις? Οτι η μεθοδος ειναι λανθασμενη επειδη καποιοι το παρακανουν και πεφτουν? Μπορεις να ρωτησεις και τους ιδιους βεβαια...ολοι θα σου πουν οτι δε βγαζεις rolling edo χωρις παρατεταμενο κρατημα της μανετας.Αν την αφησεις η μηχανη θα πεσει πισω,αν το παρακανεις θα πεσεις μπροστα.Ολα βασιζονται σε μια λεπτη ισσοροπια...:winka:

Alx 84
23/10/2006, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
Ολα βασιζονται σε μια λεπτη ισσοροπια...:winka:


Σωστόοοοοοοοοοοοοστ!:beer: :beer: :beer:

anco
23/10/2006, 23:28
Η ποιοτητα της ασφαλτου ειναι το Νο 1.

Αν δεν εχει καλη ασφαλτο δεν θα υπαρξει αρκετη τριβη λαστιχου/δρομου.

Πρεπει να εχεις σχετικα μαλακη γομα ή καινουργια λαστιχα, ακομα τα σωληνακια υψηλης πιεσης ειναι ενα και ενα γι'αυτη την δουλεια.

Βοηθανε στο να κανεις αποτομο μαγκωμα την στιγμη που το θες.

Τωρα αν θα πρεπει να καθεσε μπροστα στο ντεποζιτο ειναι παπαριες,

Αν θα ειναι 30-40 χλμ παλι παπαριες.

Εγω κανω με το ZXRαρακι με ενα χερι. Απλα ξερω την μηχανη και τα φρενα της.

Εμαθες να μπλοκαρεις το μπροστινο και να το επαναφερεις, αυτο ειναι καλο.

Τωρα αν θες να κανεις αυτο το γ@μημενο εντο τι να πω, αν σου προτεινο κατι και μετα σπασεις το μηχανακι σου θα λες τη μαλακια εκανα και θα στεναχωρηθεις.

Ασε που ειναι και Σαρακακης (ανταλακτικα last year)

Παιξε λιγο με την αισθηση να βουλιαζει η αναρτηση στα φρενα με λιγα χλμ.

Αργοτερα σε μερικα παιξιματα πατα ακαριαια το φρενο, λογικα θα σταματησει εκει.....

Αν δεις οτι κανει ενα βυθισμα μεγαλο αλλα δεν φευγει δεξια/αριστερα ουτε χανει ο τροχος και σταματαει εκει, τοτε το προβλημα ειναι στα σωληνακια, δηλαδη φουσκωνουν και χανουν την δυναμη και δεν μπορουν να δωσουν αυτο το 100%.

Η λυση ειναι σωληνακια υψηλης.

ktm lc4 620
25/10/2006, 21:06
ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΕ ΣΥΝΧΟΡΗΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΣΟΛΙΝΑΚΙΑ ΗΨΙΛΗΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!"Ενα βυθισμα μεγαλο αλλα δεν φευγει δεξια/αριστερα ουτε χανει ο τροχος και σταματαει εκει"ΤΙ ΕΝΟΟΙΣ?

AmIinside?
02/12/2006, 22:45
σε ερώτηση φίλου ktm lc4 620 προηγουμένως.... σχετικά με το αν ?ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΜΕ "ΕΝΤΟ" ?

έχω φάει τα μούτρα μου με sm και καμιά 50άρο60άρα ταχύτητα... εξαιτίας ελληνικού δρόμου....
έφταιγα φυσικά, εφόσον ήταν αρχές και είχα χαρεί (πανε 2 χρόνια περίπου) και ήμουν με τα 3 δάχτυλα στη δεξιά μανέτα...
κάποια μαλακία πάτησα ( πλαστικό κομμάτι...(?) ) η μηχανή έφυγε στο ψιλοπλάι και σύρθηκε καμιά 15άρα μέτρα, εγώ κουτρουβάλησα λιγότερα και σταμάτησα εκατοστά από πεζοδρόμιο.... Σηκώθηκα, πήρα τη μηχανή ανα χείρας (Aarm!!) και σταμάτησα 1 τετράγωνο παρακάτω, γιατί έπειτα από λίγο πλάκωσαν και οι "αρχές" ....

οπότε και έκτοτε είμαι πιο προσεκτικός με το που κάνω τέτοια πράματα....

kostisthegreek
03/12/2006, 00:03
Συγνώμη...μια παρατήρηση...
Οταν συζητάτε για έντο να προσέχετε και για τι μηχανάκι μιλάει ο καθένας σας.
Τα στρητ, τα ςς και τα μοτάρντ έχουν διαφορετικό στήσιμο μεταξύ τους επομένως πιστεύω ότι αυτό θα επιρεάζει και το έντο (λέω τώρα...εγώ ίζι ράιντερ είμαι...δεν ασχολούμαι μ΄αυτά)

675
03/12/2006, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Συγνώμη...μια παρατήρηση...
Οταν συζητάτε για έντο να προσέχετε και για τι μηχανάκι μιλάει ο καθένας σας.
Τα στρητ, τα ςς και τα μοτάρντ έχουν διαφορετικό στήσιμο μεταξύ τους επομένως πιστεύω ότι αυτό θα επιρεάζει και το έντο (λέω τώρα...εγώ ίζι ράιντερ είμαι...δεν ασχολούμαι μ΄αυτά)

λοιπον...

για να μιλησουμε με καποια δεδομενα....
με ποδηλατο κανω ανετοτατα σκετο εντο....

λετε να δοκιμασω rolling endo? ή μηπως δεν γινεται με ποδηλατο..? ή ειναι επικυνδινο...:sick: :confused:

και μερικες συμβουλες πως να το κανω...:wave2:

mumbler
03/12/2006, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
λοιπον...

για να μιλησουμε με καποια δεδομενα....
με ποδηλατο κανω ανετοτατα σκετο εντο....

λετε να δοκιμασω rolling endo? ή μηπως δεν γινεται με ποδηλατο..? ή ειναι επικυνδινο...:sick: :confused:

και μερικες συμβουλες πως να το κανω...:wave2:

Το έχεις λιώσει το ποδηλατάκι ή μου φαίνεται?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Άντε και backflip.:beer:


71018

Alx 84
03/12/2006, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
λοιπον...

για να μιλησουμε με καποια δεδομενα....
με ποδηλατο κανω ανετοτατα σκετο εντο....

λετε να δοκιμασω rolling endo? ή μηπως δεν γινεται με ποδηλατο..? ή ειναι επικυνδινο...:sick: :confused:

και μερικες συμβουλες πως να το κανω...:wave2:


με το ποδήτλατο είναι πιο εύκολο κ πιο ανώδυνη η πτώση (και σωματικά κ υλικά)

φυσικά κ γίνεται. εγώ έβγαζα με τον ίδιο τρόπο που έκανα το σταθερό, απλά θέλει λιγότερη πίεση η μανέτα (στο edo την τσαρούχωνα) κ περισσότερη φόρα:wave2:

675
03/12/2006, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
με το ποδήτλατο είναι πιο εύκολο κ πιο ανώδυνη η πτώση (και σωματικά κ υλικά)

φυσικά κ γίνεται. εγώ έβγαζα με τον ίδιο τρόπο που έκανα το σταθερό, απλά θέλει λιγότερη πίεση η μανέτα (στο edo την τσαρούχωνα) κ περισσότερη φόρα:wave2:

:dizzy: :dizzy: :dizzy:

παιδες το δοκιμασα και για λιγο θα ετρωγα φοβερη σαβουρα....:sad:

μπλοκαρε το προστινο και συρθηκα με τον κωλο λιγο υπερυψωμενο ωσπου αστραπιαια αφησα τη μανετα πριν φαω γερη τουμπα...:sad:

αλλα παλι καλα....

θα δουμε ...την επομενη θα γινω πιο ρομαντικος με τη μανετα...:D

SPORAKIAS
03/12/2006, 18:55
καλα εσυ οτι μ@λ@κι@ σου πουν εδω μεσα πας κατευθειαν και την δοκιμαζεις...:confused: :rotflmao: :rotflmao: :confused:

θα φας τα μουτρα σου...:smokin:

δεν εχεις καταλαβει οτι εχεις να κανεις με μουρλοκομια...???:hypnotize :rotflmao: :rotflmao: :hypnotize

675
03/12/2006, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
καλα εσυ οτι μ@λ@κι@ σου πουν εδω μεσα πας κατευθειαν και την δοκιμαζεις...:confused:

θα φας τα μουτρα σου...:smokin:

δεν εχεις καταλαβει οτι εχεις να κανεις με μουρλοκομια...???:hypnotize

και ποιος θα μου δωσει μια σοβαρη συμβουλη για rolling endo????

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

ή τουλαχιστον να μ πει πως δεν γινεται...:sick:

SPORAKIAS
03/12/2006, 19:08
σωπα...:a9: ...σωπα...:a9: ...

καποιος θα βρεθει.....:cool:

εγω παντως ειμαι στο στατικο edo....:D

το rolling ποναει.....στην τσεπη...:smokin:

Alx 84
03/12/2006, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
και ποιος θα μου δωσει μια σοβαρη συμβουλη για rolling endo????

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

ή τουλαχιστον να μ πει πως δεν γινεται...:sick:



φυσικά και γίνεται! Ρε!!!! δε τσαρουχώνεις τη μανέτα κ όποιον πάρει ο χάρος! δοκίμασε με φόρα να φρενάρεις δυνατά αλλά σταδιακά (είπαμε δε τσαρουχώνουμε) σε φάση ορθοπεταλιάς και έχοντας το σώμα φέρει ελαφρώς μπροστά! δε θα πετύχει με τη μία! αυτό βασικά είναι για να πάρεις λίγο την αίσθηση του οριακού φρεναρίσματος που σου σηκώνει τον πίσω τροχό!! από εκεί κ πέρα μόλις το καταφέρεις αυτό παίζεις με σώμα και δύναμη στη μανέτα! αυτό θα το βρείς μόνος σου!:winka:

kostisthegreek
04/12/2006, 01:29
Να έχεις υπόψιν ότι αν αρχίσεις από μικρός να κοπανάς τα γόνατά σου, αργότερα και με ελάχιστο χτύπημα θα σου πονάνε μια βδομάδα. Μία άποψη είναι αυτή.

Η άλλη είναι πως αν κάνεις από μικρός κάμποσες μαμακίες ίσως αργότερα να οδηγάς πιο ήσυχα.


:confused: :confused: :confused: :wave2:

AmIinside?
04/12/2006, 12:12
gia ti mhxanh proketai?

enduro h' motard? h' kati allo...? :-/

Alx 84
04/12/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από AmIinside?
gia ti mhxanh proketai?

enduro h' motard? h' kati allo...? :-/


για ποδήλατο!!!!:D :D

675
04/12/2006, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
για να πάρεις λίγο την αίσθηση του οριακού φρεναρίσματος που σου σηκώνει τον πίσω τροχό!!

ναι οπως και αυτη που μπλοκαρει το μπροστινο!!!:lol: :look:

675
04/12/2006, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από AmIinside?
gia ti mhxanh proketai?

enduro h' motard? h' kati allo...? :-/

για ποδηλατακι μαρκας comfort παρακαλω!!:rotflmao:

τι????:wacko:

λες να δοκιμασω με το mate???:hypnotize :hypnotize :hypnotize

:rotflmao:





























































αφτο δεν εχει καν μπροστα φρενο!!!:lol:

X-SFIGA
19/12/2006, 18:53
εγω παντως την πρωτη μερα που εβαλα δισκο 320 μμ, στο χρ μου που ηταν το προηγουμενο μηχανακι ειχα μαμηθει στα εντο, ρολλινγκ σιγουρα σηκωνε αλλα φοβομουν, βλακεια μου που δεν τραβηξα κανα βιντεο-φωτο,
τωρα με το στρεετακι το εχω πατισει με δυναμη το μπροστινο αλλα δεν βλεπω να εχει πολυ ορεξη μαλλον θελει ποιο δυνατα και φοβαμαι γιατι ειναι αρχη ακομα 4 μερες την εχω :rotflmao: παντως καλο ειναι να επιλεγεις τον δρομο που θα το κανεις + ποτε να μην ειναι αμαξι μπροστα γιατι παιζει να μην ποιασει το φρενο και να φυγεις λιγο μπροστα + ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ θα κοιτας πισω σου πριν το κανεις, αυτα τα ολιγα

GIXXERAKIAS
19/12/2006, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
εγω παντως την πρωτη μερα που εβαλα δισκο 320 μμ, στο χρ μου που ηταν το προηγουμενο μηχανακι ειχα μαμηθει στα εντο, ρολλινγκ σιγουρα σηκωνε αλλα φοβομουν, βλακεια μου που δεν τραβηξα κανα βιντεο-φωτο,
τωρα με το στρεετακι το εχω πατισει με δυναμη το μπροστινο αλλα δεν βλεπω να εχει πολυ ορεξη μαλλον θελει ποιο δυνατα και φοβαμαι γιατι ειναι αρχη ακομα 4 μερες την εχω :rotflmao: παντως καλο ειναι να επιλεγεις τον δρομο που θα το κανεις + ποτε να μην ειναι αμαξι μπροστα γιατι παιζει να μην ποιασει το φρενο και να φυγεις λιγο μπροστα + ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ θα κοιτας πισω σου πριν το κανεις, αυτα τα ολιγα Οπως τα λες ειναι παντα να κοιταμε πριν το κανουμε το εντο γιατι παιζουν και παπαρηδες στα φαναρια που κολλανε απο πισω να κοιτατε καθρεφτες η να γυρνατε πριν το κανετε ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

Οσο για το hornetακι σου απλα πρεπει να βρεις το κουμπι του,σηκωνετε πολυ ευκολα trust me:winka:

Αντε και καλα endo,rolling endo!:D

:wave2:

X-SFIGA
20/12/2006, 01:03
rolling σιγουρα δεν θα προσπαθησω αλλα μολις βαλω και υψηλης μπροστα σιγουρα θα το προσπαθησω περισσοτερο για το κανονικο

Da.Vintage
23/02/2007, 13:52
Ρε παιδιά παλιά είχα ένα HUSQVARNA με το οποίο έκανα ENDO ανα πάσα στιγμή σε 90 μοίρες γωνία εντελώς κάθετα και πήγαινα και 5-6 Μέτρα...
Πάταγα φρένο και συμπλέκτη και ταυτόχρονα σηκωνόμουν όρθιος και σχεδόνα καθόμουν πάνω στο τεπόζιτο μεχρι να νοιώσω τη σέλα να φτάνει στη πλάτη μου...
Τώρα με το R1 που έχει 10 φορές πιο δυνατά φρένα με φοβίζει να το δοκιμάσω λόγω του μεγάλου βάρους του και λόγω διαφορετικής τεχνικής που έχουν αυτά τα μηχανάκια στο endo...
Κάποιος ΕΝDO KING να μας δώσει τα φώτα του!

SPORAKIAS
23/02/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Ρε παιδιά παλιά είχα ένα HUSQVARNA με το οποίο έκανα ENDO ανα πάσα στιγμή σε 90 μοίρες γωνία εντελώς κάθετα και πήγαινα και 5-6 Μέτρα...
Πάταγα φρένο και συμπλέκτη και ταυτόχρονα σηκωνόμουν όρθιος και σχεδόνα καθόμουν πάνω στο τεπόζιτο μεχρι να νοιώσω τη σέλα να φτάνει στη πλάτη μου...
Τώρα με το R1 που έχει 10 φορές πιο δυνατά φρένα με φοβίζει να το δοκιμάσω λόγω του μεγάλου βάρους του και λόγω διαφορετικής τεχνικής που έχουν αυτά τα μηχανάκια στο endo...
Κάποιος ΕΝDO KING να μας δώσει τα φώτα του!

εγω στο στατικο εντο κανω ακριβως το ιδιο...

συμπλεκτη...σωμα μπροστα...φρενα...και νατο το εντο...

το ρολινκ το φοβαμαι και εγω....:smilea:

X-SFIGA
23/02/2007, 14:07
εξω απο το σπιτι μου εχει ενα σχολειο, ειμουν εγω με το χρ και ο αδερφος μου με το παπι, και του κανω μην ερθεις απο πισω μου, παω απο εξω με φορα και σκαω ενα εντο γαματο, απο τα καλυτερα μου, και ο αλλος ο παπαρας κοιταγε τις γομενες και ειχε κολησει απο πισω μου και ξαφνικα γυρναει το κεφαλι του μπροστα και βλεπει την ροδα να του ερχεται στο κεφαλι λολ, κανει αριστερα και ισα που ακουμπισαν το χερι του στο αντιβαρο μου,

το χορνετ δεν σικωνεται ρε γμτ, τι να κανουν οι διπιστονες δαγκανιτσες του θα μου πεις, αλλα δεν εχω και πολυ καλα λαστιχα, κανα παλικαρι να σικωνει το χορνετ εντο?

675
23/02/2007, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
εξω απο το σπιτι μου εχει ενα σχολειο, ειμουν εγω με το χρ και ο αδερφος μου με το παπι, και του κανω μην ερθεις απο πισω μου, παω απο εξω με φορα και σκαω ενα εντο γαματο, απο τα καλυτερα μου, και ο αλλος ο παπαρας κοιταγε τις γομενες και ειχε κολησει απο πισω μου και ξαφνικα γυρναει το κεφαλι του μπροστα και βλεπει την ροδα να του ερχεται στο κεφαλι λολ, κανει αριστερα και ισα που ακουμπισαν το χερι του στο αντιβαρο μου,

το χορνετ δεν σικωνεται ρε γμτ, τι να κανουν οι διπιστονες δαγκανιτσες του θα μου πεις, αλλα δεν εχω και πολυ καλα λαστιχα, κανα παλικαρι να σικωνει το χορνετ εντο?

εξαρταται σε ποιο χορνετ αναφερεσαι...:wave2:

ενα φιλαρακι μου εχει το 600 03' και το σηκωνει μια χαρουλα...
αλλα μονο στατικο ρολινγκ το φοβαται οπως ολοι μας:beer:

(ή μαλλον οι περισσοτεροι)

675
23/02/2007, 20:25
αλλα και παλι νομιζω οτι ολα τα μηχανακια μπορουν να κανουν εντο αρκει να διαθετουν καλα φρενα...

απο κει και περα σε αλλα ειναι ευκολοτερο και σε αλλα δυσκολοτερο....

εγω με τα v-brakes μου μια χαρουλα τα καταφερνω παντως :lol:

sakisdani750
23/02/2007, 21:27
http://www.youtube.com/watch?v=VC8-YSfDw1E

endo απο κομοτηνη

GIXXERAKIAS
24/02/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisdani750
http://www.youtube.com/watch?v=VC8-YSfDw1E

endo απο κομοτηνη Ωραια ολα αυτα που κανεις και τα wheelie σε αλλα βιντεακια σου αλλα.....σορυ θα φας κραξιμο απο εμενα τουλαχιστον για το κρανος και:eyepop: :eyepop: κοντομανικο στην εθνικη την ωρα που την σηκωνεις καντηλι με τα ποδιια στην σελα?????


W T F :eyepop: :eyepop:


Και γω τα γουσταρω αυτα αλλα παντα με κρανος και δερμα πανω μου,δεν ξερω νιωθω πολυ εξω απο τα ρουχα μου οταν ανεβαινω για λιγο πανω στην μηχανη το τετραγωνο της γειτονιας μου,αφου την εχω πλυνει να φυγουν τα νερα με πολυ λιγα χιλιομετρα(να μην λερωθει παλι:D ),ποσο μαλλον στην εθνικη με τοσα χιλιομετρα με σουζα!!:eyepop:

Giorgos19
02/03/2007, 23:26
Nαι ναι ναι ναιαιαιαιαιαιαιαιαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καταφερα και γω να βγαλω endo.Οχι τιποτα ιδιαιτερο δηλαδη.Καμια 20αρια ποντους απο την ασφαλτο σηκωθηκε...
Θεωρειται endo ετσι δεν ειναι???:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σιγα σιγα και προσεκτικα οσο γινεται ελπιζω να φτασω στο σημειο να το κανω the way it's meant to be...


:wave2:

NINJA2
02/03/2007, 23:37
οτα μαθης ρολην το στατικο σου φενετε ποιο επικινδυνο.
παντο τα ΣΣ συκονοντε λιγο ποιο δυσκολα αλλα με λιγο προπονηση καταλαβενης οτι ειναι ποιο ελενχομενα.:eyepop:
να και ενα με το χορνετακη οταν μαθενα στη πιλοτι μου.:wave2:


79799

X-SFIGA
03/03/2007, 00:08
thelw kai gwwwww

NINJA2
03/03/2007, 08:30
Με λιγη ρποπονιση και αρκετη αυτοπεπιθιση μαθενης.
δεν χριαζετε να προσπαθης να το καντιλιαζης ,σιγα σιγα με 5-10 χλμ. να αρχιζης να εξικιονεσε με το σικομα του πισου τροχου,παντος μεσα σε 10 λεπτα θα αρχιζις να το σικονης εστο και 2 ποντους.
:beer:

X-SFIGA
03/03/2007, 09:29
mpa, mono kamia souzitsa, edo mono me to xr :P


otan valw ta new lastixa tha exw sigoura megaliteri autopepoithisi

loumex
25/03/2007, 04:41
paidia odigaw ena husky 610 sm edw kai enamisi xrono. prin eixa ena KDX200 kai imoun sinexeia souza. sinithisa, kai paidia to husky proti fora to sikwsa prin kamia bdomada, kai tipota idiaitero.eixa sinithisei apla na anoigw gkazi kai pigaina karfwtes.me to husky ithele na paw OLOS pisw TERMA gia na sikwthei. kai endo..

apla pote.den to exw bgalei pote.mplokarei o mprosta kai xastoukwnomai na min pesw. den mporw.den ginetai!voithia!

fantacid
25/03/2007, 06:00
ρε μαστορια το εντο

που ειναι μαγκια τελικα????


στο μηχανακι ή στα χερια????


γιατι ακουω το ενα δε σηκωνετε, χοι το αλλο σηκωνετε κ δε γαμεις!????!!!?!?!?!




:alien:

nikos force
25/03/2007, 10:12
sta xeria einai kai ayto opws ola...egw ento kanw kai me to liberty toy aderfoy moy...kai exw dei kai pitsirikia na kanoyn ento kai me papaki kai exw meinei mal@@@as...kai ksanaleme...an einai na fovaste kati na fovaste to statiko kai oxi to rolling

X-SFIGA
25/03/2007, 10:16
exeis kanei edo me to automato? kai exeis dei na kanoun edo kai me papi?

afou me papi den ginetai, magkes kai magkes exoun prostpathisei kai tpt, ektos ama exoun kanei kati kai erxetai edo


ti na pw

nikos force
25/03/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
exeis kanei edo me to automato? kai exeis dei na kanoun edo kai me papi?

afou me papi den ginetai, magkes kai magkes exoun prostpathisei kai tpt, ektos ama exoun kanei kati kai erxetai edo


ti na pw me papi exw dei dyo fores , h mia htan sto korydallo,de kserw poy kai h allh opoy emeina pipas teleiws htan thivon kai tzon kennedy,opoy h asfaltos de se krataei oyte bentoyzes na exeis sta podia soy...to paidaki htan ola ta euro...ento ematha na kanv me motard xt600 me ta mama frena...meta moy fainontoysan ola eykola...to thema olo einai h asfaltos...an einai gyaloxarto kai exis thn katalhlh taxythta kai thesh ola shkwnontai...einai na to kaneis mia fora. prin to xt eixa ena ktm sting. htan 125 kai emoiaze me to duke to palio kai mprosta eixe frenoykles. den moy ebgene giati fovomoyn,alla meta soy lew ekana me to xt kai pleon kanv me ola sxedon kai ta panta...kai ksanaleme oti to rolling einai pio eykolo

nikos force
25/03/2007, 12:54
pare kai ena me strofh


81847

nikos force
25/03/2007, 13:00
one more


81849

loumex
25/03/2007, 15:19
e einai kai to husaberg stin mesi....simvalei... egw paidia kai na prospathisw twra, to lastixo mou einai giaourti...kalokairaki pou thaxei zesti pali:winka:

SPORAKIAS
25/03/2007, 16:56
το κολπο ειναι να ριχνεις το βαρος μπροστα(μηπως γι'αυτο χαστουκαι το μπροστινο?)
...και να εχεις μαθει πολυ καλα τα φρενα σου...

εγω με το ss κανω μονο στατικο...το rollin το φοβαμαι...αλλα που θα παει θα το μαθω και αυτο...

χωρις κρανος....εεε....:nono: