PDA

View Full Version : λαδια στο σασμαν σε dr350



morrison1986
20/05/2015, 10:16
καλημερα παιδες!!!εχω ενα dr350 του 97...γνωριζετε αν περνει λαδια στο σασμαν??εχω αλλαξει λαδια φιλτρο στ κινητηρα,φιλτρο αερος κ μπουζι και το ψιλομαζευω...γνωριζετε αν εχει κανενα αλλο φιλτρο κ λαδια στ σασμαν οπως σας ειπα????
ευχαριστω πολυ!!!

balkan
20/05/2015, 10:19
Φιλε δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το DR αλλά νομίζω ότι σε αυτούς τους κινητήρες το σασμάν λιπαίνεται από το λάδι του κινητήρα, άρα η απάντηση είναι όχι

7Tolis
20/05/2015, 10:21
Αν θυμάμαι σωστά δεν έχει κάτι έξτρα πλήν της τάπας πλήρωσηςλαδιών,οπότε,όχι δεν έχει.

sapila racing
20/05/2015, 10:22
Οπως σου εγραψαν ήδη δεν εχει χωριστό λαδι στο κιβωτιο.

morrison1986
20/05/2015, 12:26
ευχαριστω πολυ παιδες!!!κ εγω απτο manual που εχω δεν βλεπω κατι εξτρα...

του αλλαξα λαδια φιλτρο λαδιου,φιλτρο αερος,μπουζι ... προτεινετε κατι αλλο????
μιας και δεν ειμαι κ πολυ γνωστης στα μοτο:rolleyes:

morrison1986
20/05/2015, 12:27
Αν θυμάμαι σωστά δεν έχει κάτι έξτρα πλήν της τάπας πλήρωσηςλαδιών,οπότε,όχι δεν έχει.

η ταπα θελει αλλαγη δλδ???

Bowleno
20/05/2015, 13:05
ευχαριστω πολυ παιδες!!!κ εγω απτο manual που εχω δεν βλεπω κατι εξτρα...

του αλλαξα λαδια φιλτρο λαδιου,φιλτρο αερος,μπουζι ... προτεινετε κατι αλλο????
μιας και δεν ειμαι κ πολυ γνωστης στα μοτο:rolleyes:

Ρίξε και μια ματιά στα φρένα: τα τακάκια έχουν ακόμα ψωμάκι; τα υγρά φρένων οκ; είναι οκ; πηρούνι δες αν είναι οκ οι τσιμούχες τους και δεν χάνουν από πουθενά λαδάκι.

Δεν θέλει αλλαγή η τάπα, εννοεί ότι έχει μόνο μια εισαγωγής (από πάνω) και μια εξαγωγής (από κάτω....:D )για τα λάδια. οι μοτοσυκλέτες στην συντριπτική τους πλειοψηφία (εξαιρούνται κάτι περίεργα κατασκευάσματα που έχουν για σήμα μια προπέλα :p ) δεν έχουν χωριστό σύστημα λίπανσης για τον κινητήρα και το σασμάν. (μιλάμε, πάντα, για τετράχρονες)

sapila racing
20/05/2015, 13:06
η ταπα θελει αλλαγη δλδ???

Οχι, απλά ο Τόλης εννοεί οτι εχει μονο μια ταπα απ όπου γεμίζεις.

Καλό είναι παντως καθε 2η 3η αλλαγή λαδιών να αλλάζεις την ροδέλλα στεγανοποίησης της ταπας κενωσης (την κατω ταπα).

Bowleno
20/05/2015, 13:10
Οχι, απλά ο Τόλης εννοεί οτι εχει μονο μια ταπα απ όπου γεμίζεις.

Καλό είναι παντως καθε 2η 3η αλλαγή λαδιών να αλλάζεις την ροδέλλα στεγανοποίησης της ταπας κενωσης (την κατω ταπα).

Ρε Άρη....δεν γεμίζεις, βάζεις. Υπάρχει διαφορά :D

morrison1986
20/05/2015, 18:01
Ευχαριστώ πολύ ρε παίδες!!!λέω κ εγώ τι τάπα είναι αυτή:-P τα τακακια είναι μια χαρά..τα υγρά όμως λέω να τ αλλάξω..πως τ αδειάζουμε;λογικά θα θέλουν κ εξαέρωση μετά τα φρένα..να πάω καλύτερα για φρένα κ καλάμια σε κάποιον μάστορα;;

SHOOTER045
20/05/2015, 18:06
Τς υγρά φρενών δεν είναι και τίποτα δύσκολο.
Τα καλάμια όμως ναι.
Για τα υγρά κοιτά στα τεχνικά.
Έπαιζε ένα παρόμοιο θεματακι

notakos600
22/05/2015, 08:46
Μην παίζεις με τα φρένα, αν δεν το κατέχεις πήγαινε σε συνεργείο.

morrison1986
22/05/2015, 15:24
φρενα και καλαμια κ οτι αλλο πιο εξειδικευμενο θα τ αφησω σ εναν τεχνικο για ασφαλεια πανω απ ολα :D
ευχαριστω πολυ παιδες παντως για τις συμβουλες σας!!!

SHOOTER045
22/05/2015, 18:58
Τα φρένα του DR δεν θέλουν καμιά επιστήμη.
Μόνος δίσκος εμπρός μονός πίσω.
Βάλε το μηχανάκι ίσια,βγαλε το καπάκι από την μπροστινή μανετα ξεβιδωνοντας το,στερεωσε ένα πλαστικό ( κοψε μισό πλαστικό μπουκάλι λαδιών) στην μέσα πλευρά τής δαγκανας γιατί τα υγρά φρενών είναι και διαβρωτικά, μακριά από λάστιχο, ζάντα κλπ.προτου αρχίσεις πάρε τα ανάλογα υγρά φρενών που δίνει ο κατασκευαστής ( το γράφει πάνω στο δοχείο της τρόμπας,συνήθως dot 4 )
Ξεβιδωσε το εξαερωτηρακι - συνήθως με 8αρι πολυγωνο η καρυδάκι.
Αφού χαλαρώσεις λίγο πίεσε την μανετα για να αρχίσει να βγάζει τα παλιά υγρά.
Αφού η στάθμη κατέβει λίγο από την οπή του δοχειου φρενών, με ένα μαλακό πανί χωρίς χνούδι κλπ σκούπισε το εσωτερικό τού δοχειου.
Κάποιες φορές συσσωρευεται μια μαυρίλα.
Αφού σκουπίσεις το δοχείο το γεμίζεις με τα νέα υγρά και συνεχίζεις να πατάς την μανετα - υπ όψιν τα παλιά υγρά να τα μαζέψεις σε δοχείο, στο πλαστικό που έκοψες στην αρχή και περισεψε ας πούμε, το βάζεις ανοιχτό κάτω από την δαγκάνα για να μαζέψεις τα παλιά.
Αφού βεβαιωθείς ότι
Έβαλες αρκετά καινούρια και πλύθηκε εσωτερικά το σωληνάκι, σφίξε το εξαερωτηρακι και γέμισε το δοχείο ως την γραμμή του δείκτη.
Αν έχει πάρει αέρα το κύκλωμα και δεν έχεις αίσθηση φρενου-μαλακη μανετα κλπ
Ξέβιδωσε πάλι τον εξαερωτηρα, και πατωντας μανετα, θα αρχίσει να βγάζει υγρά με τον υπόλοιπο αέρα.
Με πατημένη μανετα βιδωνεις το εξαερωτηρακι.
Αφήνεις μανετα και συμπληρωνεις υγρά στο δοχείο.
Αν δεν έχεις αίσθηση επαναλαμβάνεις την διαδικασία.
Το ίδιο εφαρμόζεις και πίσω

morrison1986
22/05/2015, 20:53
Τα φρένα του DR δεν θέλουν καμιά επιστήμη.
Μόνος δίσκος εμπρός μονός πίσω.
Βάλε το μηχανάκι ίσια,βγαλε το καπάκι από την μπροστινή μανετα ξεβιδωνοντας το,στερεωσε ένα πλαστικό ( κοψε μισό πλαστικό μπουκάλι λαδιών) στην μέσα πλευρά τής δαγκανας γιατί τα υγρά φρενών είναι και διαβρωτικά, μακριά από λάστιχο, ζάντα κλπ.προτου αρχίσεις πάρε τα ανάλογα υγρά φρενών που δίνει ο κατασκευαστής ( το γράφει πάνω στο δοχείο της τρόμπας,συνήθως dot 4 )
Ξεβιδωσε το εξαερωτηρακι - συνήθως με 8αρι πολυγωνο η καρυδάκι.
Αφού χαλαρώσεις λίγο πίεσε την μανετα για να αρχίσει να βγάζει τα παλιά υγρά.
Αφού η στάθμη κατέβει λίγο από την οπή του δοχειου φρενών, με ένα μαλακό πανί χωρίς χνούδι κλπ σκούπισε το εσωτερικό τού δοχειου.
Κάποιες φορές συσσωρευεται μια μαυρίλα.
Αφού σκουπίσεις το δοχείο το γεμίζεις με τα νέα υγρά και συνεχίζεις να πατάς την μανετα - υπ όψιν τα παλιά υγρά να τα μαζέψεις σε δοχείο, στο πλαστικό που έκοψες στην αρχή και περισεψε ας πούμε, το βάζεις ανοιχτό κάτω από την δαγκάνα για να μαζέψεις τα παλιά.
Αφού βεβαιωθείς ότι
Έβαλες αρκετά καινούρια και πλύθηκε εσωτερικά το σωληνάκι, σφίξε το εξαερωτηρακι και γέμισε το δοχείο ως την γραμμή του δείκτη.
Αν έχει πάρει αέρα το κύκλωμα και δεν έχεις αίσθηση φρενου-μαλακη μανετα κλπ
Ξέβιδωσε πάλι τον εξαερωτηρα, και πατωντας μανετα, θα αρχίσει να βγάζει υγρά με τον υπόλοιπο αέρα.
Με πατημένη μανετα βιδωνεις το εξαερωτηρακι.
Αφήνεις μανετα και συμπληρωνεις υγρά στο δοχείο.
Αν δεν έχεις αίσθηση επαναλαμβάνεις την διαδικασία.
Το ίδιο εφαρμόζεις και πίσω

σ ευχαριστω πολυ φιλαρακι!!!νομιζα οτι ηταν πιο δυσκολο απτο αυτοκινητο αλλα ειναι πιο απλο ;) ευχαριστω κ παλι!!!να σαι καλα!!!

SHOOTER045
22/05/2015, 21:30
Και για τα αυτοκίνητα ισχύει περίπου το ίδιο + ότι θέλει δεύτερο άτομο για το φρένο