PDA

View Full Version : ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΦΙΛΤΡΟΥ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΣΕ ΙΝΝΟVA 125i



vaggeliskiki
20/05/2015, 22:05
Xαιρετω την ομορφη παρεα του moto!
Θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορουσα να τοποθετησω ενα φιλτρακι βενζινης στο innova μου,ειναι 2011 μοντελο εχω γυρω στις 8.500χλμ χωρις προβληματα κ μου περασε απο το μυαλο πως μ'αυτα τα καυσιμα που εχουμε στην ελλαδα καλο θα ηταν να τοποθετουσα ενα φιλτρακι,ομως εχω την απορια μηπως το συστημα του ψεκασμου που εχει καποια μπαρ μηπως υπαρξει προβλημα στην τροφοδοσια αν το τοποθετησω?Εκτος κ αν ηδη εχει φιλτρο βενζινης απο το εργοστασιο,κατι που δεν εχω δει?

motoexelixis
20/05/2015, 22:26
εχει φιλτρο η αντλια βενζινης,μπορεις βεβαια να βαλεις αν θες πριν το σωμα του ψεκασμου,αλλα επειδη το σωληνακι του καυσιμου δεν ειναι λαστιχενιο με ενισχυση,αλλα κατι σαν σκληρο πλαστικο, θελει καποια πατεντα,δε νομιζω ομως οτι υπαρχει λογος

vaggeliskiki
20/05/2015, 22:55
με κατατοπισες φιλε μου!το φιλτρο τις αντλιας καθε ποτε το καθαριζουμε,ειναι ευκολο να βγει κ να καθαριστει?

Bowleno
21/05/2015, 08:33
με κατατοπισες φιλε μου!το φιλτρο τις αντλιας καθε ποτε το καθαριζουμε,ειναι ευκολο να βγει κ να καθαριστει?

Δεν καθαρίζεται, το αντικαθιστάς σύμφωνα με το manual σου. συνήθως κάθε 10.000 η 20.000 χλμ ανάλογα τι προτείνει ο κάθε κατασκευαστής.

Στο Πήγασο μου π.χ. το αλλάζω κάθε 15.000

vaggeliskiki
21/05/2015, 17:52
Δεν καθαρίζεται, το αντικαθιστάς σύμφωνα με το manual σου. συνήθως κάθε 10.000 η 20.000 χλμ ανάλογα τι προτείνει ο κάθε κατασκευαστής.

Στο Πήγασο μου π.χ. το αλλάζω κάθε 15.000

Α'π οσο θυμαμαι εχω ξεφυλλησει το manual κ δεν θυμαμαι να εχω δει κατι τετοιο στον πινακα που εχει!Θα το ξαναδω ομως ευχαριστω!

007mastras
28/05/2015, 10:23
Φιλε μου άν βάλεις να ανεβάσεις φώτο και γενικά να μας πείς πως μπήκε κτλ...
Εχω παρόμιο πρόβλημα με το χτ μου, φιλτρο δέν υπάρχει στην αγορά πρέπει να αλλαχτεί όλοκληρη η αντλία 400€!!!
Μου βουλωσε το μπέκ 3 φορές,θέλω να βάλω και εγώ.

vaggeliskiki
28/05/2015, 17:36
Φιλε μου άν βάλεις να ανεβάσεις φώτο και γενικά να μας πείς πως μπήκε κτλ...
Εχω παρόμιο πρόβλημα με το χτ μου, φιλτρο δέν υπάρχει στην αγορά πρέπει να αλλαχτεί όλοκληρη η αντλία 400€!!!
Μου βουλωσε το μπέκ 3 φορές,θέλω να βάλω και εγώ.

Δεν εχω βαλει ακομα στο ιννοβα,στο χτ 600 που εχω βαλει θα το βγαλω φωτο και θα στο στειλω!Για τον ψεκασμο εχω ενα θεμα ομως,σιγουρα εχουν αντλια βενζινης κ δεν εχουν φυσικη ροη καυσιμου?Μηπως μπορει καποιος να μας απαντησει?

notakos600
28/05/2015, 21:14
Η αντλία καυσίμου στα ψεκαστά τροφοδοτεί τα μπεκ με πίεση και δεν μεσολαβεί τίποτε (φίλτρα κλπ.).

vaggeliskiki
28/05/2015, 22:34
Νοτακο ηθελα να σε ρωτησω αν τυχον εβαζα ενα φιλτρακι στο ψεκαστο ιννοβα λες να ειχα προβλημα στη τροφοδοσια του?

vaggeliskiki
28/05/2015, 22:39
Φιλε μου άν βάλεις να ανεβάσεις φώτο και γενικά να μας πείς πως μπήκε κτλ...
Εχω παρόμιο πρόβλημα με το χτ μου, φιλτρο δέν υπάρχει στην αγορά πρέπει να αλλαχτεί όλοκληρη η αντλία 400€!!!
Μου βουλωσε το μπέκ 3 φορές,θέλω να βάλω και εγώ.

Οποτε 007mastra βλεπεις οτι αλλο το καρπυρατερ κ αλλο το ψεκαστο
Αλλα ατομα που εχουν το ιδιο μηχανακι τι σου εχουν πει για αυτο?

taisteal
28/05/2015, 23:18
Η αντλία καυσίμου στα ψεκαστά τροφοδοτεί τα μπεκ με πίεση και δεν μεσολαβεί τίποτε (φίλτρα κλπ.).

Στο 650 gs το φιλτρο βενζινης ειναι αναμεσα στην αντλια και τον ψεκασμο.
Και ειναι ειδικο,γραφει και bar πιεσης επανω.

007mastras
29/05/2015, 14:04
Σήμερα πέρασα κτέο τη μηχανή και μιλισα με τον ενεκτή και μου είπε οτι δέν θα ύπάρχει πρόβλημα άν βάλω φίλτρο,αρκεί να είναι φίλτρο που σηκόνει πίεση,σκευτομαι να βάλω ένα αυτοκινήτου μικρό όσο γίνετε δέν νομίζω να έχει πρόβλημα,μου το έχουν ξαναπεί σε ένα άλο θρεντ που είχα κάνει εδώ.
Απλά λυπάμαι να κόψω το σωλινάκι του..
Κατσε να μπώ στα ανταλακτκικά να δώ πόσο έχει για να ξέρω άν γίνει καμια μλκια να ξερω πόσο θα μου κωστίσει..

007mastras
29/05/2015, 14:09
32€???? WTF???
Ωρες ωρες αυτή η Yamaha πώς με φτιάχνει το κέφι!!

toyar
29/05/2015, 14:26
το προβλημα δεν ειναι ουτε το φιλτρο ουτε το σωληνακι
ειναι οτι στο σημειο που θα κοψεις το σωληνακι για να βαλεις το φιλτρο χρειαζεσαι ειδικους συνδεσμους γιατι το κυκλωμα ειναι συνεχως υπο πιεση ακομα και με σβηστο κινητητρα
και ακομα κι αν το στεγανοποιησεις δεν ξερεις ποση διαρκεια ζωης εχει η συνδεση η οποια εκτος απο την πιεση δεχεται επισης κραδασμους και θερμοτητα
καταλαβαινεις λοιπον ποσο επικινδυνη μπορει να ειναι μια παρεμβαση στο σημειο αυτο

007mastras
29/05/2015, 14:37
Μόλις μου ήρθε μια (τρελή..) ιδέα!!
Να βγάλω τελείως το σωλινάκι και να βάλω ένα άλο αυτοκινήτου πχ με φίλτρο και να το σφίξω με σφυκτίρες επάνω στην αντλί βενζήνης και στη μπεκιέρα μου..
Τι λέτε?μικρό το κόστος, θα μου πείτε οτι αυτό που έχει τώρα επιτρέπει στο σωληνακι να περιστρέφετε επάνω στης συνδέσεις και αυτός που το έβαλε κάτι ήξερε αλλα και τί έγινε άν δέν περιστέφεται?τα σωλινάκια είναι ελαστικα΄δέν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα..
Αυτα τα σωλινάκια έχουν χρόνο ζωής πόσα χρόνια και είναι κατασκευασμένα για αυτή του δουλειά

OldMan
29/05/2015, 14:45
Χαμπάρι δεν πήρες τι σΕ λενε οι αποπάνω, εεε...???:smokin:

007mastras
29/05/2015, 15:01
:D:cool:

007mastras
29/05/2015, 15:08
Θελετε να μου πέιτε οτι αυτοι που φτιάχνουν τα σωλινάκια και τα φιλτρα δέν ξέρουν οτι η χρήση τους είναι για σημεία με κραδασμούς και θερμοκρασίες και τα φτιάχνουν εβάλοτα σε αυτα τα 2?

007mastras
29/05/2015, 15:09
ξεχασα να αναφέρω και οτι είναι υπο πίεση.εκτος κραδασμούς και θερμοκρασίες.

GiannisBlessed
29/05/2015, 16:25
μπορεις να το κανεις ανετα.
δεν θα παθει τπτ.
αλλα γιατι να το κανεις?
αν παθει ειναι αρκετα επικινδυνο οποτε-ακομα και με μικρο ρισκο-δεν αξιζει.

007mastras
29/05/2015, 16:40
Γιατι εγώ έχω γενικά πρόβλημα με το μπέκ μου, έχει βουλώσει 3 φορές μέχρι τώρα γιατί το φίλτρο αντλίας που έχω είναι πίτα στη βρόμα (για διάφορους λόγους) τώρα είναι καθαρό και δουλευει καλά αλλά σε 5-10.000 χιλιόμετρα δέν ξερω πού θα μέ αφήσει πάλι να αλλάξω φίλτρο τρόμπας δέν παίζει πάει μαζί μαζί με την τρόμπα που είναι πανάκριβα..Οτα λέω βούλωσε το ενωώ κανονικά δέν δολυλευε η μηχανή οχι απλά έκανε μπουκόματα.
Και το παιδι που ξεκίνησε το πόστ απο οτι κατάλαβα θέλει να το κάνει για δικούς του λόγους.
Εγω προσωπικά θα το κάνω,λόγο δουλειάς όμος δέν έχω το χρόνο να ασχολιθώ τώρα,όταν τον βρώ θα ανεβάσω φώτο.

vaggeliskiki
29/05/2015, 16:50
Μόλις μου ήρθε μια (τρελή..) ιδέα!!
Να βγάλω τελείως το σωλινάκι και να βάλω ένα άλο αυτοκινήτου πχ με φίλτρο και να το σφίξω με σφυκτίρες επάνω στην αντλί βενζήνης και στη μπεκιέρα μου..
Τι λέτε?μικρό το κόστος, θα μου πείτε οτι αυτό που έχει τώρα επιτρέπει στο σωληνακι να περιστρέφετε επάνω στης συνδέσεις και αυτός που το έβαλε κάτι ήξερε αλλα και τί έγινε άν δέν περιστέφεται?τα σωλινάκια είναι ελαστικα΄δέν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα..
Αυτα τα σωλινάκια έχουν χρόνο ζωής πόσα χρόνια και είναι κατασκευασμένα για αυτή του δουλειά

Γνωμη μου,Θα κοιταξεις να παρεις σωληνακια βενζινης μερικα απο εξω γραφουν κ τα bar(αυτα ειναι καλυτερα),δυο σφυκτηρες κ οπως ειπες βγαλε το μαμα σωληνακι κ τοποθετησε αυτο δεν εχεις να χασεις κατι μια δοκιμη κ αν δεν κανει ξανατοποθετεις το μαμα!

andreaspetr
29/05/2015, 16:58
παρε και εναν τετοιο πανω απο 2 κιλα να εχεις.
βεβαιωσου οτι κανει για υγρα καυσιμα.


336264

vaggeliskiki
29/05/2015, 16:58
Εγω δεν εχω τετοιο σοβαρο θεμα οπως εσυ,προληπτικα σκεφτομαι να το κανω!Α Κ ΔΕ ν ομως ερχομουν στην θεση σου θα εκανα αυτο που σου γραφω παραπανω γιατι κ η αλλαγη αντλιας με φιλτρο βενζινης ειναι πανακριβη

toyar
29/05/2015, 17:09
αν χρειαζοταν επιπλεον φιλτρο θα το ειχε βαλει ο κατασκευαστης
το γραμμης που λετε δεν προστατευει αντλια και φιλτρο
το μαμισιο θα χρειαστει καποτε αλλαγη ετσι κι αλλιως και θα γινει προφανως οταν τα φτυσει η αντλια εφοσον δεν πουλιεται χωρια
τα μπεκ δεν μπουκωνουν ετσι ευκολα

007mastras
29/05/2015, 17:17
Η αντλία βενζήνης του χτ δουλευει σε πίεση . 24 kg/cm ή, 46.1 psi αυτό εδώ το σωλινάκι http://www.diadromi.com.gr/index.php?act=viewProd&productId=348 σηκώνει πίεση 300psi Οπότε απέχουμε πάρα πολύ απο την καταστροφή του σωλήνα λόγο πίεσης με ένα φίλτρο πίεσης αντίστοιχο και με 4 σφιχτιράκια ειμαστε οχι απλα κομπλέ..

007mastras
29/05/2015, 17:27
αν χρειαζοταν επιπλεον φιλτρο θα το ειχε βαλει ο κατασκευαστης
το γραμμης που λετε δεν προστατευει αντλια και φιλτρο
το μαμισιο θα χρειαστει καποτε αλλαγη ετσι κι αλλιως και θα γινει προφανως οταν τα φτυσει η αντλια εφοσον δεν πουλιεται χωρια
τα μπεκ δεν μπουκωνουν ετσι ευκολα

Εμένα πώς μπούκοσε 3 φορές?
μπουκοσε το πολυ μικρό φιλτράκι που έχει ενσωματομένο το μπέκ επάνω του όχι το εσωτερικό,και τονίζω το φίλτρο της τρόμπας δεν είναι κομένο
Οταν το έβγαλα και το βουτούσα στη βενζήνα και έβαζα μέσα μία μπατονέτα η μπατονετα έβγαινε με εμφανή βρομιά,η βρομιά που είχε δξλαδή ήταν σωματίδια βρόμας και όχι πχ λάσπη

infidel
29/05/2015, 17:31
Αν γίνει κάτι θα γίνει στις συνδέσεις. Αυτό λένε τα παιδιά από πάνω. Μη φύγει κανένα σφυχτηράκι από τους κραδασμούς και αρχίζει να ψεκάζει βενζίνες παντού. Τώρα εφόσον το extra φίλτρο θα είναι μετά το φίλτρο της τρόμπας, πάλι θα μαζεύει μάκα η δεύτερη, οποτε πάλι θα έχεις τα προβλήματα με την τρόμπα.

007mastras
29/05/2015, 17:37
Προτιμώ να αλλάζω ένα φιλτράκι άν βουλώσει ή κάθε κάποια χιλιόμετρα παρά να βγάζω μπέκ κτλ.
Ασε που το φίλτρο που θα βάλω σε σχέση με το φίλτρο του μπέκ εχει πάρα πολυ μεγαλύτερη επιφάνεια και δέν θα βουλώσει το ίδιο γρήγορα απότι το μπέκ.
Υπάρχει βαίβαια και το σενάριο να έτυχε και τις 3 φορές.. να ετυχε γεμίσματα απο το παλιοβενζινάδικο εκει στα χωριά και τώρα να έβγαλε οτι βρομα είχα να βγάλει και να μήν ξανακάνει ποτέ τίποτα.

George_Sp
29/05/2015, 17:45
336265

007mastras
29/05/2015, 17:48
F@ck ye!!