PDA

View Full Version : Αρρυθμιστες βαλβίδες..



007mastras
22/05/2015, 20:51
καλησπέρα.
Οι βαλβίδες στο xt χτυπάνε (660) η λογική μου λέει οτι εφόσον χτυπάνε έχει μεγαλώσει το διακενο τους και δέν προκαλείτε άμεση φθορά στης έδρες αφού πατάνε καλά σωστά η όχι?
Αν δέν χτυπάνε και είναι αρήθμηστες σημένει οτι δέν πατάνε καλά και ενδέχεται να καταστραφούν οι έδρες τους επηδί περνάνε καυσαέρια κατα την κάυση.σωστα?

teogtp
22/05/2015, 20:59
Σωστα εν μερει αλλα καλυτερα να ρωτησεις τον Q.....

007mastras
23/05/2015, 20:17
Τελικά δέν είναι οι βαλβίδες..μόλις της ρύθμησα και καμία διαφορά δέν είδα στον ήχο της μηχανής..Ασχετα με το οτι δέν θέλαν ρυθμηση.Ηταν οριακά βαίβαια τα διάκενα αλλά οχι εκτός ορίων..
Τι μπορεί να προκαλεί το θόριβο?

daz
23/05/2015, 20:50
Καδένα?

Πόσα χλμ έχεις?

Γενικά ο κινητήρας του χτ ειναι αρκετά φασαριόζος με πολλούς μεταλλικούς θορύβους.

007mastras
23/05/2015, 22:51
Η καδένα αν εχει πρόβλημα τι θοριβο κάνει και γενικά τι μπορεί να προκαλέσει?
Να έχει λασχάρει και να αλάξει το χρονισμό του μοτέρ?
Οντος ο κινητηρας ειναι φασαριοζικος όταν ανεβάζω στροφές απο θοριβο και κραδασμούς νιώθω οτι θα πεταχτεί το μπιστόνι στον αέρα και θα το φάει κανέις στο κεφάλι..:lol:
η ολη ιστορια ξεκινησε ως εξής,πάω στο μάστορα για να κανω ενα έλενχο tps να δώ άν εχει αλλαχτεί (προβληματικός εργοστασιακά δωρεαν αλλαγή σε όλα τα συγκεκριμένα χτ απο γιαμαχα) μόλις πάω να φύγω βάζω μπρός και πετάγετε έξω ο βοηθός του μάαστορα και μου λέει ΠΕΡΊΜΕΝΕ ΠΕΡΊΜΕΝΕ ΤΙ ΘΟΡΙΒΟς ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣΣΣΣ??????
Ε βγαίνει έξω ο μαστορας και μου λέει οτι η μηχανή μου θέλει οποσδίποτε ρυθμηση βαλβίδων πολύ άμεσα γιατι θα πάθω ζημια..
πάω σε άλο μάστορα να το ακούσει μετά απο 1 ώρα σουφρονε τη μούρη του όταν το άκουγε και μ έλεγε οτι μπορεί να είναι καδένα και όχι βαλβίδες..
καταλήγω στο οτι είναι φασαριόζικο μοτερ,εγώ με το αυτί δέν μπορώ να καταλάβω είναι η αλήθεια και πάρα πολλά τα 2 μαστόρια όμος δέν είναι τυχαίο που με τον ήχο μου είπαν οτι έχω πρόβλημα..κάτι φταίει..
Για πείτε μου γνώμες έστο οτι είναι η καδένα γιατί κάνει θόριβο??τι το προκαλεί να κάνει θόριβο??

ΥΓ: υπάρχουν διάφορες συζητήσεις πάνω στο θέμα σε διάφρορα σιτε και φορουμ για το ιδιο μοντελο αλλά σε κανένα δέν δίνετε μια ξεκάθαρη απάντηση μέχρι και έμβολα πυρους μπιέλες εχω διαβάζει να αλλάζουν και ο θόριβος να παραμένει...
Μήπος το μοτέρ είναι κομπλέ και τζάμπα ανχωνομαι?

lykourgi
23/05/2015, 22:58
Ρε λες; http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141920

Βέβαια είναι απίθανο το παραπάνω να ακούγεται σαν βαλβίδες αλλά έχε το υπόψιν.

007mastras
23/05/2015, 22:59
εχω 65.000 χιλόμετρα

daz
23/05/2015, 23:02
Θα μου πεις πόσα χλμ έχεις για να αποκλείσουμε την καδένα?

lykourgi
23/05/2015, 23:08
Τι έγινε ρε παιδιά;

Οι απαντήσεις προηγούνται των ερωτήσεων; :lol:

congate7
23/05/2015, 23:10
Μιας και πιάσαμε τις βαλβίδες, τα πολλά σκασίματα στην εξάτμιση μπορεί να οφείλονται σε αρύθμιστες βαλβίδες ή μήπως με ένα καθάρισμα στο καρμπιρατέρ να λυθεί το πρόβλημα?

daz
23/05/2015, 23:13
Μιας και πιάσαμε τις βαλβίδες, τα πολλά σκασίματα στην εξάτμιση μπορεί να οφείλονται σε αρύθμιστες βαλβίδες ή μήπως με ένα καθάρισμα στο καρμπιρατέρ να λυθεί το πρόβλημα?

Καρμπιρατέρ έχεις? Καθάρισε πρώτα και αν επιμείνουν ρύθμισε. (το μείγμα)

Η εξάτμιση είναι σε καλή κατάσταση ή μπορεί να έχει και καμιά τρυπούλα?


Σκάει από συγκεκριμένες στροφές και κάτω ή παντού?

007mastras
23/05/2015, 23:18
με τι καδένα που λεγαμε τι παιζει????:(

congate7
23/05/2015, 23:18
Για Drz μιλάω με εξάτμιση two brothers χωρίς τάπα. Αφήνοντας το γκάζι από ψηλά δεν σκάει αλλά μετά από κάποιο σημείο αρχίζουν τα σκασίματα. Με το μισό γκάζι αφήνοντας το,σκάει πάντα

Η εξάτμιση είναι καινούρια

007mastras
23/05/2015, 23:20
Ρε λες; http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141920

Βέβαια είναι απίθανο το παραπάνω να ακούγεται σαν βαλβίδες αλλά έχε το υπόψιν.

Δεν το αποκλειο αλλά αν ηταν αυτό δεν θα έκανε τόσο θόριβο που θα το καταλάβαινε και κάποιος που δέν έχει ''καλό'' αυτί?

daz
23/05/2015, 23:21
Τι έγινε ρε παιδιά;

Οι απαντήσεις προηγούνται των ερωτήσεων; :lol:

Είχα ξαναρωτήσει πιο πάνω. :D


εχω 65.000 χιλόμετρα

Μάλλον ακούγεται λίγο η καδένα. Μετά τις 100.000 το ξαναβλέπεις. Μέχρι τότε άστο ήσυχο και ας κάνει φασαρία. Από καινούριο φασαρία κάνει.

daz
23/05/2015, 23:24
Για Drz μιλάω με εξάτμιση two brothers χωρίς τάπα. Αφήνοντας το γκάζι από ψηλά δεν σκάει αλλά μετά από κάποιο σημείο αρχίζουν τα σκασίματα. Με το μισό γκάζι αφήνοντας το,σκάει πάντα

Η εξάτμιση είναι καινούρια

Με την παλιά εξάτμιση δεν έσκαγε?
Ή έσκαγε αλλά δεν το άκουγες?

Δεν ξέρω αν έχουν ais τα καρμπιρατεράτα. Νομίζω πως δεν έχουν, γιατί τότε ήταν λίγο πιο νορμάλ οι προδιαγραφές ρύπων.

Αν τα σκασίματα άρχισαν όταν άλλαξες εξάτμιση πήγαινε κάπου να σου ρυθμίσουν το μείγμα.

lykourgi
23/05/2015, 23:25
Δεν το αποκλειο αλλά αν ηταν αυτό δεν θα έκανε τόσο θόριβο που θα το καταλάβαινε και κάποιος που δέν έχει ''καλό'' αυτί?

Δεν το έχω πάθει για να ξέρω.

Ο daz είναι αρμόδιος για να σου απαντήσει.

007mastras
23/05/2015, 23:26
ναι αλλά ξαναλέω οτι 2 μαστόροι μου είπαν οτι κάτι γίνετε μέσα στο μοτέρ μου και κάνει μή φυσιολογικό θόριβο εγώ συμφονώ μαζί σου κάνει θόριβο αλλά ετσι είναι το μοτέρ του τα μαστόρια δέν το ξέρουν αυτό?
Η μήπος θέλαν να τσιμπίσουν κανα ευκολο 70άρι για να μου ρυθμήσουν βαλβίδες?αλλά και οι 2?

007mastras
23/05/2015, 23:29
τα μπλέξαμε λιγο με της απαντήσεις :lol::lol:
ε ρε τι ανησυχείες με έποιασαν βραδιάτικα..
Να λύσω το καπάκι να δώ τη βίδα του στρόφαλου?Πρέπει να αλλάξω φλάντζα μετά?λάδια πρέπει να αδειάσω η οχι?

daz
23/05/2015, 23:29
με τι καδένα που λεγαμε τι παιζει????:(

Σοβαρά τώρα μη σε απασχολήσει. Αν τα χλμ είναι πραγματικά και δεν το έχεις δεύτερο χέρι ή αν ξέρεις ότι δεν έχει γυρισμένο κοντέρ και η καδένα σου άρχισε να χτυπάει τώρα, αντέχει άλλο τόσο (το λιγότερο). Το πιθανότερο είναι όταν χρειαστεί αλλαγή η καδένα να χρειαστεί και ένα σετ ελατήρια, οπότε αλλάζεις και τα τσιμουχάκια στις βαλβίδες βάζεις και καινούρια γλίστρα εισαι καινούριος. Αλλά έχεις άλλα τόσα χλμ μέχρι τότε. Έχεις πολύ λίγα για να σε απασχολούν αυτά.

Ούτε η καδένα να σε απασχολεί από τώρα και ας ακούγεται λίγο. (εκτός κι αν κάνει σαν ντουκάτι)

congate7
23/05/2015, 23:29
Σωραίος daz. Μόλις μπει ο μήνας ούτως ή άλλως θα το πήγαινα για αλλαγή αλυσίδας και καθαρισμό στο καρμπιρατέρ οπότε θα πω και για ρύθμιση στο μείγμα.
Ευχαριστώ :a20:

lykourgi
23/05/2015, 23:34
τα μαστόρια δέν το ξέρουν αυτό?

Η μήπος θέλαν να τσιμπίσουν κανα ευκολο 70άρι για να μου ρυθμήσουν βαλβίδες?αλλά και οι 2?

Και τα δύο είναι πιθανά.
Δες και το θέμα που παρέθεσα. Κάποιοι μάστορες το ερμήνευσαν ως 'μπιέλα'.

daz
23/05/2015, 23:35
τα μπλέξαμε λιγο με της απαντήσεις :lol::lol:
ε ρε τι ανησυχείες με έποιασαν βραδιάτικα..
Να λύσω το καπάκι να δώ τη βίδα του στρόφαλου?Πρέπει να αλλάξω φλάντζα μετά?λάδια πρέπει να αδειάσω η οχι?

Όχι να μην κάνεις τίποτα τέτοιο. Ο θόρυβος που κάνει ο στρόφαλος δεν είναι σαν αρύθμιστες βαλβίδες. Είναι "βαρύς" σαν μπιέλα και χειρότερα και βγάζει κραδασμούς.

daz
23/05/2015, 23:40
ναι αλλά ξαναλέω οτι 2 μαστόροι μου είπαν οτι κάτι γίνετε μέσα στο μοτέρ μου και κάνει μή φυσιολογικό θόριβο εγώ συμφονώ μαζί σου κάνει θόριβο αλλά ετσι είναι το μοτέρ του τα μαστόρια δέν το ξέρουν αυτό?
Η μήπος θέλαν να τσιμπίσουν κανα ευκολο 70άρι για να μου ρυθμήσουν βαλβίδες?αλλά και οι 2?

Δεν είπες ότι τα διάκενα είναι σωστά? Οπότε δεν είναι βαλβίδες. Είναι ή καδένα (πιθανόν) ή απολύτως τίποτα. Για βίδα στροφάλου δεν είναι νωρίς αλλά θα σου βγάλει τοσο κραδασμό ειδικά στις χαμηλές στροφές και στην αποσύμπλεξη που θα είσαι σίγουρος ότι κάτι πάει στραβά. Την βίδα στροφάλου ίσως να μη την βγάζουν όλα και να μη χρειαστεί ποτέ τίποτα σε αυτό το σημείο.

daz
23/05/2015, 23:56
Σωραίος daz. Μόλις μπει ο μήνας ούτως ή άλλως θα το πήγαινα για αλλαγή αλυσίδας και καθαρισμό στο καρμπιρατέρ οπότε θα πω και για ρύθμιση στο μείγμα.
Ευχαριστώ :a20:

Μη το αφήσεις. Πιθανότατα να ειναι φτωχό κάτι που στο οποίο συνηγορεί και η αλλαγή σε πιο ελεύτερη εξάτμιση. Αν από τέρμα γκάζι με το που το αφήνεις κάνει σαν πολυβόλο δουλεύει με φτωχό μείγμα και αυτό δεν είναι καθόλου καλό για το πιστονάκι σου.

congate7
24/05/2015, 08:15
Όχι, από πολλές στροφές αφήνοντας το γκάζι δεν κάνει τίποτα. Προς τις μικρομεσαίες αρχίζουν τα πολυβόλα.

daz
24/05/2015, 11:35
congate δεν ξέρω αν το μηχανάκι σου έχει σύστημα εμπλουτισμού των καυσαερίεων με οξυγόνο για να καίει την άκαυστη και να μειώνονται οι ρύποι. Αν έχει, τότε αυτό το κάνει στις χαμηλομεσαίες και τα σκασίματα δεν ειναι τίποτα.

congate7
24/05/2015, 15:52
congate δεν ξέρω αν το μηχανάκι σου έχει σύστημα εμπλουτισμού των καυσαερίεων με οξυγόνο για να καίει την άκαυστη και να μειώνονται οι ρύποι. Αν έχει, τότε αυτό το κάνει στις χαμηλομεσαίες και τα σκασίματα δεν ειναι τίποτα.

Δυστυχώς ούτε και εγώ ξέρω αν έχει το σύστημα που λες και δεν ήξερα καν ότι υπάρχει, αλλά γι' αυτό γράφτηκα εδώ για να αρχίσω να μαθαίνω.
Εγώ θα τον κάνω πάντως τον καθαρισμό στο καρμπ γιατί τον έχω προγραμματίσει και αν δεν αλλάξει κάτι θα επανέλθω
:a15:

spyros33f
25/05/2015, 18:10
Μηπως εχεις θεμα με τον τεντοτηρα καδενας κ κοπαναει;

007mastras
25/05/2015, 21:18
Λοιπόν έκανα το εξής πείραμα.
Εβγαλα τον τεντοτήρα είδα οτι δουλευει χωρις κάποιο πρόβλημα(θα μου πείτε τεντοτ'ηρας ειναι τι να πάθει) τον εβαλα και μετα τον τεντοσα με αρκετή δυναμη παραπάνω απο αυτή που ασκει το ελατήριο πήγε περίπου 1 άντε 2 κλίκ ποιο μέσα (υπολογίζω περίπου)την έκανα μια βόλτα και δέν άκουσα καμία ιδιέτερη διαφορά οπ'οτε τον ξανα έβγαλα και τον έβαλα σωστά να τεντοθεί μόνος του με την δύναμη του ελατηρίου.
Η επόμενη δοκιμή που θα κάνω είναι να του βάλω 100άρα βενζήνη να δώ μήπος φταίει αυτό..Μπορεί να έχω αυτανάυλεξεις και να κάνει θόριβο υπάρχει μιά περίπτωση να ειναι και αυτό γιατί όταν ζεστένεται το κάνει ποιό εντονα..και ο θόριβος του ταιριάζει με ένα τετοιο σενάριο.
660 κιβικά μονοκλυλινδρο θα ΄χει τεράστια συμπίεση μπορεί να είναι μάπα οι βενζίνες βάζω όπου βρώ δέν έχω ένα στανταρ βενζινάδικο ακόμα/

daz
26/05/2015, 01:16
Λοιπόν έκανα το εξής πείραμα.
Εβγαλα τον τεντοτήρα είδα οτι δουλευει χωρις κάποιο πρόβλημα(θα μου πείτε τεντοτ'ηρας ειναι τι να πάθει) τον εβαλα και μετα τον τεντοσα με αρκετή δυναμη παραπάνω απο αυτή που ασκει το ελατήριο πήγε περίπου 1 άντε 2 κλίκ ποιο μέσα (υπολογίζω περίπου)την έκανα μια βόλτα και δέν άκουσα καμία ιδιέτερη διαφορά οπ'οτε τον ξανα έβγαλα και τον έβαλα σωστά να τεντοθεί μόνος του με την δύναμη του ελατηρίου.
Η επόμενη δοκιμή που θα κάνω είναι να του βάλω 100άρα βενζήνη να δώ μήπος φταίει αυτό..Μπορεί να έχω αυτανάυλεξεις και να κάνει θόριβο υπάρχει μιά περίπτωση να ειναι και αυτό γιατί όταν ζεστένεται το κάνει ποιό εντονα..και ο θόριβος του ταιριάζει με ένα τετοιο σενάριο.
660 κιβικά μονοκλυλινδρο θα ΄χει τεράστια συμπίεση μπορεί να είναι μάπα οι βενζίνες βάζω όπου βρώ δέν έχω ένα στανταρ βενζινάδικο ακόμα/

Έχει τόσο μεγάλη συμπίεση που καίει και πετρέλαιο. Πλάκα κάνεις? 1/10 έχει. Λιγότερο πεθαίνεις!

Ψαξε ψάξε, δε θα το βρεις!

Γιατι πιθανοτατα να μην είναι τίποτα.

Σοβαρά τώρα Ιταλοί τον σχεδίασαν, ξέρουν αυτοί από ντουκάτι!

Άλλαξες πρόσφατα μάρκα λαδιών?

007mastras
26/05/2015, 11:21
Αλλαξα ναι έβαλα 15-50 motul αλλά δέν γνωρίζω τι φορούσε πρίν,τα σερβις θα έκανε ο δερφός μου σε δικό του μάστορα.

daz
26/05/2015, 14:27
Τον θόρυβο τον πρόσεξες μετά το σερβις στο οποίο έγινε και η αλλαγή λαδιών?

Με άλλα λάδια ο κινητήρας μπορεί να έχει ελαφρώς διαφορετική λειτουργία. Ίσως οι ίδιοι θόρυβοι να ακούγονται λίγο παραπάνω.

Εγώ την πρώτη φορά που το οδήγησα χωρίς κράνος νόμιζα ότι θα θα σπάσει από στιγμή σε στιγμή. Έβαλα πάλι το κράνος και ηρέμησα. :lol:

Επειδή δεν είμαι εκεί να το ακούσω ρώτα κανέναν μάστορα να σου πει την άποψή του, αν και έτσι όπως το περιγράφεις το πιθανότερο είναι να μην είναι τίποτα.

Μετά την αλλαγή λαδιών το σασμάν χτυπάει κατά τις αλλαγές σε 2α και 3η?

007mastras
26/05/2015, 14:35
Πριν και μετα τα λάδια ο ηχος ηταν ιδιος.
Οπος λές και εσύ έχω την εντύποση οτι ετσι είναι το μοτέρ.Φασαριόζικο απλά

toyar
26/05/2015, 14:57
το κρανος ειναι ενα θεμα.......
κανονικα πρεπει τακτικα να κανουμε ηχητικους ελεγχους εστω στατικα γιατι το κρανος σβηνει πολλα
(το λεω για μενα που σχεδον ποτε δεν οδηγω χωρις)

daz
26/05/2015, 18:19
Εγώ πάντως το μηχανάκι μου δεν το οδηγώ χωρίς κράνος γιατί νομίζω ότι είναι χαλασμένο. Οπότε το φοράω και δουλεύουν όλα ρολόι!

007mastras
27/05/2015, 17:51
σημερα πέρασε απο μπροστά μου ενα 660 και όντος έκανε πολύ φασαρία το μοτέρ του..ακουγόνταν χειροτερα απο δικό μου..:bawl: