PDA

View Full Version : Πρόταση για αγορά μηχανής με σκοπό χαλαρά ταξιδάκια



PaloukiLook
22/05/2015, 22:28
Χαιρετώ το αγαπητό forum… Εδώ και λίγους μήνες σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μιας μοτοσυκλέτας που να είναι κυρίως για πολύ χαλαρό ταξιδάκι με ταχύτητες 100-110ΚΜ, δικύλινδρη με κάποιες δυνατότητες για οδήγηση σε χώμα, σχετικά οικονομική και αξιόπιστη. Σκέφτομαι για Kawasaki KLE 500 07-09, Versys 650 η Transalp 650. Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις σας και όποιος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό ελεύθερα...

nick_VFR
22/05/2015, 22:35
KLE 500 από μένα.


Αρκετά πιο οικονομική από τα άλλα δυο που ανέφερες, με μόνο μείον την σέλα της, που κουράζει αρκετά μετά από κάποια ώρα.

costas_versys
22/05/2015, 22:55
Θα προτείνω φυσικά Versys 650

Μετά από >100.000 χιλ με το HONDA και μέχρι τώρα > 80.000 χιλ με το Versys, θα πω ότι το Versys είναι απίστευτα βολικό για μικρές αποδράσεις αλλά και μέσα στην πόλη. Το KLE το θεωρώ ξεπερασμένο τεχνολογικά και δεν μπορώ να πω κάτι αφού δεν το έχω καβαλήσει και ποτέ. Ομως, το Versys θέλει 1-2 πραγματάκια για να βγεί στην τσάρκα (πχ ανεμοθώρακα !). Από ποιότητα δεν το συζητώ, όλα έχουν καταγωγή που εγγυάται ποιότητα & αντοχή.

zopas
22/05/2015, 22:59
Θα προτείνω φυσικά Versys 650

Μετά από >100.000 χιλ με το HONDA και μέχρι τώρα > 80.000 χιλ με το Versys, θα πω ότι το Versys είναι απίστευτα βολικό για μικρές αποδράσεις αλλά και μέσα στην πόλη. Το KLE το θεωρώ ξεπερασμένο τεχνολογικά και δεν μπορώ να πω κάτι αφού δεν το έχω καβαλήσει και ποτέ. Ομως, το Versys θέλει 1-2 πραγματάκια για να βγεί στην τσάρκα (πχ ανεμοθώρακα !). Από ποιότητα δεν το συζητώ, όλα έχουν καταγωγή που εγγυάται ποιότητα & αντοχή.

+1000

PaloukiLook
22/05/2015, 22:59
Όντος το KLE θέλει σέλα με την μια και όσο αφορά πως έχει ξεπερασμένη τεχνολογία σύμφωνο αν και δεν μπορώ να πω πως με προβληματίζει ιδιαίτερα αυτό. Πιστεύω πως το versys είναι καλύτερο αλλά σε χωμάτινες διαδρομές πως τα πάει?

costas_versys
22/05/2015, 23:10
To Versys δεν είναι για χώμα. Με ανάποδα πηρούνια μπροστά, το μικρότερο μεταξώνιο στον ανταγωνισμό, δισκόφρενα μαργαρίτες, μικρές ζάντες αλουμηνίου και ψαλίδι μπανάνα .. δεν είναι το χώμα που του ταιριάζει. Εαν όμως του αλλάξεις λάστιχα και αποφασίσεις να το βάλεις στο χώμα μόνο για πορεία, θα τα καταφέρει και εκεί.

Ομως το στοιχείο του είναι ο στριφτερός δρόμος, η πόλη και φυσικά τα πολλά απροβλημάτιστα & οικονομικά χιλιόμετρα.

daz
23/05/2015, 02:38
Αναλόγως για τι χώμα μιλάμε και με τι ταχύτητες!

Οι σημαντικότεροι περιορισμοί είναι η χαμηλά τοποθετημένη εξάτμιση χωρίς προστασία και οι χυτές ζάντες που δεν θέλεις να τις στραβώσεις.

Το υπόλοιπο σύνολο είναι απ' τα καλύτερα στην άσφαλτο, σούπερ οικονομικό, ροπάτο και με καλή διάρκεια.

versys χωρίς δεύτερη σκέψη. Μόνο άσχημη μούρη και μεταπώληση έχει αυτό το μηχανάκι.

(Να προσέξεις μήπως έχει κλασμένο πίσω αμορτισέρ)

McGyver
23/05/2015, 06:12
Γι' αυτά που θέλεις γιατί αποκλείεις τα μονοκύλινδρα (π.χ. BMW F650GS);

amyroukai
23/05/2015, 08:17
ολα σου κανουν. δεν ζητας πολλα, δεν θα σε ενοχλησει τιποτα σε αυτες τις τσχυτητες. βρες το φτηνοτερο στην καλυτερη κατασταση και καλα ταξιδακια. το τρανσαλπ, καιει λιγο παραπανω απο τα αλλα. η σελα του kle με λιγα χρηματα γινεται μια χαρα.

και το 650 που λεει ο mcG ειναι πιο οικονομικο απο ολα, εξισου καλο για τη χρηση που ζητας. ισως λιγο πιο κουραστικο αν σκοπευεις πολυωρη παραμονη στη σελα, λογω μονοκυλινδρου.

panavour
23/05/2015, 08:41
Χαιρετώ το αγαπητό forum… Εδώ και λίγους μήνες σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μιας μοτοσυκλέτας που να είναι κυρίως για πολύ χαλαρό ταξιδάκι με ταχύτητες 100-110ΚΜ, δικύλινδρη με κάποιες δυνατότητες για οδήγηση σε χώμα, σχετικά οικονομική και αξιόπιστη. Σκέφτομαι για Kawasaki KLE 500 07-09, Versys 650 η Transalp 650. Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις σας και όποιος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό ελεύθερα...


Aν διαθετεις μεχρι 2500 ταβανι και θελεις κατι αφθαστα αξιοπιστο ανετο που θα το αγαπησει και η γυναικα σου οικονομικο,αλλα μονο μεχρι φλατ χωματοδρομο οσον αφορα το χωμα τοτε το παρακατω ειναι οτι πρεπει για σενα. Το ΕΙΧΑ και πιστεψε με το μετανοιωσα που το πουλησα για προσκαιρους οικονομικους λογους

http://i41.photobucket.com/albums/e276/dv_rider/HondaNT650Deauville1998.jpg

MG-KTiNoS
23/05/2015, 09:54
πΆΡΕ ΈΝΑ χτ 660 και τα ρέστα βόλτες !
;)

motoexelixis
23/05/2015, 10:45
Χαιρετώ το αγαπητό forum… Εδώ και λίγους μήνες σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μιας μοτοσυκλέτας που να είναι κυρίως για πολύ χαλαρό ταξιδάκι με ταχύτητες 100-110ΚΜ, δικύλινδρη με κάποιες δυνατότητες για οδήγηση σε χώμα, σχετικά οικονομική και αξιόπιστη. Σκέφτομαι για Kawasaki KLE 500 07-09, Versys 650 η Transalp 650. Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις σας και όποιος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό ελεύθερα...

Συμφωνα με την περιγραφη σου παντα, μπορω να πω οτι και να μην ειχες επιλεξει καποια μοντελα,απο τη στιγμη που λες ταβανι ταχυτητα (και καλα λεμε τωρα) 100-110khm,δεν εχεις απαιτησεις δηλ για επιπλεον γκαζι, το απολυτως βολικοτερο στο μοτιβο που θα κινηθεις και απο οκονομικης αποψης ,αλλα και αξιοπιστιας, ειναι το Transalp 650, αν αντεχεις λιγη επιπλεον καταναλωση συγκριτικα με τα υπολοιπα, παρτο. Πραγματικα ο ορισμος του δε σπαω δε χαλαω.

PaloukiLook
23/05/2015, 11:51
Τι μηχανή όσο και αν σας φαίνεται την θέλω για χαλαρό ταξιδάκι, και χωρίς να ανησυχώ μήπως χρειάζεται να βάζω στη μηχανή κάθε 150 χιλιόμετρα βενζίνη. Και επειδή περιστασιακά θα το παίρνει και η γυναίκα μου για να χαλαρώνω δεν θα το τρέχουμε, όπως είπα max με 110KM να το πάμε στο δρόμο. Από χώμα με ενδιαφέρουν κάποιος χωμάτινες διαδρομές όχι τίποτα extreme αλλά σίγουρα 10-15 χιλιόμετρα χώμα θα έχει. Το transalp τόσο πολύ καίει??? Από ότι διαβάζω σε άλλα forum με ένα γέμισμα πάει 300 χιλιόμετρα περίπου. To versys το ξέρω από κατανάλωση και αξιοπιστία γιατί είχα το er-6n αλλά με ανησυχεί το θέμα της χωμάτινης διαδρομής. Για το KLE από την άλλη δεν ξέρω τι παίζει από κατανάλωση άλλη λένε 150-160 χιλιόμετρα και άλλοι λένε με ένα γέμισμα 200 και…

daz
23/05/2015, 12:11
Από χώμα με ενδιαφέρουν κάποιος χωμάτινες διαδρομές όχι τίποτα extreme αλλά σίγουρα 10-15 χιλιόμετρα χώμα θα έχει.

Versys.

Πιο οικονομικό στην εθνική από μονοκύλινδρο με δύο άτομα. Χωρίς σκορτσάρισμα στα χαμηλά και έλλειψη δύναμης σε μια προσπέραση.
Πιο οικονομικό στην κατανάλωση από ΤΑ, μικρότερο κόστος αγοράς (ανάλογη μεταπώληση). Πιο μανιτζέβελο παντού, καλύτερο στήσιμο στο δρόμο.

Το να προτείνουμε τρανσαλ έναντι βερσυς λόγο αξιοπιστίας το βρίσκω υπερβολικό.

Από πότε τα μονοκύλινδρα είναι ιδανικότερα για δικάβαλα ταξίδια? (χώροι, άνεση? κ.α.)

daz
23/05/2015, 12:12
...Για το KLE από την άλλη δεν ξέρω τι παίζει από κατανάλωση άλλη λένε 150-160 χιλιόμετρα και άλλοι λένε με ένα γέμισμα 200 και…

Τι ρεζερβουάρ έχει το κλε?

akis_trevor
23/05/2015, 12:50
αν το χωμα ειναι βατος χωματοδρομος τοτε παιζει το βερσυς.αν μιλαμε για πιο κακοτραχαλο χωμα απο αυτο τοτε θα πρεπει να το αποκλεισεις..
τι μπατζετ εχεις;;;

Μανολης67
23/05/2015, 13:35
Αφού όπως λες θα το μηχανάκι θα χρησιμοποιείται και από το αδύναμο φίλο, μήπως GS? παντα όμως προσεκτικά αγορασμένη...(μπέμπα γαρ)

MikeG
23/05/2015, 13:36
F650GS

Pan (dvs)
23/05/2015, 14:08
F650GS




ΥΓ Ασε που θελει πανω απο τριχιλιαρο το Versys.

daz
23/05/2015, 14:21
F650GS

Εννοείς το παλιό μονοκύλινδρο?

Το καινούριο μονοκύλινδρο το έχουν βαφτίσει G650GS και F650GS είναι το φθηνότερο δικύλινδρο των 800 κυβικών.

MikeG
23/05/2015, 14:23
Εννοείς το παλιό μονοκύλινδρο?

Exactly. Ταμαμ για τη χρηση που ζητάει ο φίλος.

daz
23/05/2015, 14:26
F650GS




ΥΓ Ασε που θελει πανω απο τριχιλιαρο το Versys.

Κάπου κοντά στο τριχίλιαρο πρέπει να παίζει μπάλα το versys.
Μα θεωρώ τη διαφορά τιμής με το F650 (αν μιλάμε για το παλιό μονοκύλινδρο) αρκετά ικανοποιητική σε σχέση με αυτά που προσφέρει και ειδικά σε σχέση με την παλαιότητα του ενός και του άλλου.
Μόνο εκτός δρόμου υπερτερεί το μονοκυλινδρο, στα υπόλοιπα χάνει κατα κράτος ενώ ακόμα και η πολύ καλή κατανάλωση έχει άξιο αντίπαλο.

daz
23/05/2015, 14:37
Exactly. Ταμαμ για τη χρηση που ζητάει ο φίλος.

Για κυρίως ασφάλτινη χρήση θεωρώ το versys καλύτερη επιλογή. Είναι πολύ παρεξηγημένο μηχανάκι. Το έχω οδηγήσει σε διάφορες συνθήκες πλην πολύ κακοτράχαλου δρόμου και είναι απ' τα πιο τίμια μηχανάκια της αγοράς με πάρα πολλές κρυμμένες δυνατότητες.

Όχι πως το F650 ή κάποια άλλα που πρότειναν παραπάνω είναι άσχημα. Κάθε άλλο!

Νομίζω όμως ότι με το versys θα πάρει κάτι παραπάνω απ' τα υπόλοιπα. (κυρίως στο κομμάτι που τον ενδιαφέρει)

Το F650 μάλλον θα είναι πιο κατάλληλο για χρήση από την γυναίκα λόγο ύψους σέλας, μα οι γυναίκες (συνήθως) δεν τα πάνε καλά με τα μονοκύλινδρα. (Χωρίς αυτό να ειναι απόλυτο).

taisteal
23/05/2015, 14:43
Για κυρίως ασφάλτινη χρήση θεωρώ το versys καλύτερη επιλογή. Είναι πολύ παρεξηγημένο μηχανάκι. Το έχω οδηγήσει σε διάφορες συνθήκες πλην πολύ κακοτράχαλου δρόμου και είναι απ' τα πιο τίμια μηχανάκια της αγοράς με πάρα πολλές κρυμμένες δυνατότητες.

Όχι πως το F650 ή κάποια άλλα που πρότειναν παραπάνω είναι άσχημα. Κάθε άλλο!

Νομίζω όμως ότι με το versys θα πάρει κάτι παραπάνω απ' τα υπόλοιπα. (κυρίως στο κομμάτι που τον ενδιαφέρει)

Το F650 μάλλον θα είναι πιο κατάλληλο για χρήση από την γυναίκα λόγο ύψους σέλας, μα οι γυναίκες (συνήθως) δεν τα πάνε καλά με τα μονοκύλινδρα. (Χωρίς αυτό να ειναι απόλυτο).


Οι γυναικες το γουσταρουν το μονοκυλινδρο gs
Ειναι πολυ φιλικο.
Κατα τα αλλα το versys ειναι σε ολα καλυτερο

akis_trevor
23/05/2015, 14:50
Ειναι δυο διαφορετικα μηχανακια σε πολλους τομεις.εννοειται περαν του οφ ροαντ το καβασακι ειναι ενα κλικ πανω...

daz
23/05/2015, 15:13
Οι γυναικες το γουσταρουν το μονοκυλινδρο gs
Ειναι πολυ φιλικο.



Προσωπική εμπειρία έχει δείξει ότι γουστάρουν και το σκορτσάρισμα. :D

Pan (dvs)
23/05/2015, 15:14
Κάπου κοντά στο τριχίλιαρο πρέπει να παίζει μπάλα το versys.
Μα θεωρώ τη διαφορά τιμής με το F650 (αν μιλάμε για το παλιό μονοκύλινδρο) αρκετά ικανοποιητική σε σχέση με αυτά που προσφέρει και ειδικά σε σχέση με την παλαιότητα του ενός και του άλλου.
Μόνο εκτός δρόμου υπερτερεί το μονοκυλινδρο, στα υπόλοιπα χάνει κατα κράτος ενώ ακόμα και η πολύ καλή κατανάλωση έχει άξιο αντίπαλο.

Λαθος μου,νομιζα οτι ειχε βαλει ταβανι τα 2500.

taisteal
23/05/2015, 15:17
Προσωπική εμπειρία έχει δείξει ότι γουστάρουν και το σκορτσάρισμα. :D

Εννοειται,αλλα υποτιθεται θα το δουλευεις στο φασμα στροφων που του αναλογει

Bob_o_mastoras
23/05/2015, 15:20
Και 'γω συμφωνω με τη λυση του GS.
Εφοσον δεν προκειται να ταξιδευει με περισσοτερα απο 100-110 και θελει να παταει χωμα με ευκολια, ειναι ιδανικο πιστευω.
Αυτο ή ΧΤ660R, Pegaso Trail κλπ.

daz
23/05/2015, 15:39
Και 'γω συμφωνω με τη λυση του GS.
Εφοσον δεν προκειται να ταξιδευει με περισσοτερα απο 100-110 και θελει να παταει χωμα με ευκολια, ειναι ιδανικο πιστευω.



Προσπαθώ να διαπιστώσω αν είμαι ο μοναδικός που κατάλαβε ότι το χώμα θα περιλαμβάνει νορμαλ χωματόδρομους μικρής απόστασης.

Αν είναι έτσι να με το πείτε να αρχίσω να παίρνω τον αμυρουκάι στα σοβαρά. :lol:


To τι χώμα έχει φάει το versys δικάβαλο στην Kω δε μπορείτε να το φανταστείτε. Σταματήστε να θεωρείτε ότι μηχανές σαν το vesys δεν πάνε χώμα. Οι περιορισμοί που θέτει η εξάτμιση είναι για πολύ κακοτράχαλα εδάφη και οι ζάντες θα την ακούσουν μόνο σε δυνατά χτυπήματα.

Ακόμα και πεζοδρόμια ανεβοκατεβαίνει αρκεί να μην είναι πολύ ψηλά.

Bob_o_mastoras
23/05/2015, 19:07
M@λακια δεν ειναι ομως να το σκονιζεις αυτο το μηχανακι (versys);; Ή εμενα μου φαινεται;;
Και συν τοις αλλοις πρεπει να εχεις και το νου σου λιγο, οσο να 'ναι.. Δεν γινεται να το πιεζεις στο χωμα (πηγαινωντας σβελτα, οχι αλματα και κοπανηματα εννοειται).

alexxxcbr
23/05/2015, 19:15
Και εγω προτεινω μονοκυλινδρο.Γιαυτα τα χιλιομετρα που θελει ο φιλος ειναι μια χαρα.:wave2:

daz
23/05/2015, 19:15
Εννοειται,αλλα υποτιθεται θα το δουλευεις στο φασμα στροφων που του αναλογει

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά!

Τα μονοκύλινδρα δε συμπαθούν τις γυναίκες. :lol:

est
23/05/2015, 19:34
Κάτι ειπώθηκε πιο πάνω για Τρανσαλπ και 300 χιλιόμετρα με ένα γέμισμα..
ΔΕΝ, επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ισχύει. Όυτε με το 600 που είχα, όυτε με το 650 τώρα έχω πιάσει αυτά τα χιλιόμετρα σε αυτονομία. Όσο οικονομικά και να πας τα 230-250 χιλιόμετρα είναι το μέγιστο που μπορεί να σε βγάλει. Στο 650 η κατανάλωση παίζει στα 6,8-7,2 στα δικά μου χέρια πηγαίνοντας νορμάλ και πάνω από τις μισές διαδρομές εντός πόλης και δικάβαλος.
Αξιοπιστία και άνεση, ναι. 90.000 χλμ το ένα, 125.000 χλμ το άλλο. Αλλά αν πρόκειται να κάνεις απλές διασχίσεις σε πατημένους χωματόδρομους, δεν το χρειάζεσαι. Και με το Versys θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

DAYMAN
23/05/2015, 20:08
αναλογα με την τσεπη σου Versys αν διαθετεις γυρω στα 4000 ευρω αν δεν διαθετεις το ποσο KLE με 1200-1300 ευρω, λαστιχα και ενα μαζεμα αν το θελει με 400 ευρω και ειναι αθανατο αλλα το παντρευεσαι,θα σε παει παντου θα κανει τα παντα αλλα ειναι ενα μετριο και παλαιας τεχνολογιας μηχανακι.Αν πας με τις ταχυτητες που λες η καταναλωση θα ειναι κοντα στα 5 λ/100 +/- με τα 12 λιτρα και 2 ρεζερβα υπολογισε 230/250 χλμ μαξιμουμ.Εννοειτι με καθαρα και ρυθμισμενα.

Μανολης67
24/05/2015, 10:31
Bob_o_mastoras;2592875]M@λακια δεν ειναι ομως να το σκονιζεις αυτο το μηχανακι (versys);; Ή εμενα μου φαινεται;;
Και συν τοις αλλοις πρεπει να εχεις και το νου σου λιγο, οσο να 'ναι.. Δεν γινεται να το πιεζεις στο χωμα (πηγαινωντας σβελτα, οχι αλματα και κοπανηματα εννοειται).
[/B]

Τετοια μηχανάκια Versus δεν σου παει η καρδιά να τα βάλεις χώμα, χώρια που μια πτώση θα κοστίσει ακριβά, στα υπόλοιπα, τίμιο, οικονομικό κτλ συμφωνό.

PaloukiLook
24/05/2015, 12:37
Η χωμάτινες διαδρομές θα είναι τύπου πυροσβεστικών δρόμων, δεν το θέλω για ξερό και γενικά θα είναι σε περίοδο καλοκαιριού οπότε ούτε λάσπες θα παίζουν. Η ερώτηση μου είναι η εξής αν πάμε σε Versys Μπορούμε να βάλουμε κάποιο ποιο χωμάτινο λαστιχάκι χωρίς να χάσουμε σε οδηγική σταθερότητα? Και τέλος το BMW F650 δεν γνώριζα πως βγήκε σε δικύλινδρη έκδοση τα τελευταία χρόνια, πιστεύω πως και αυτό θα είναι καλή οι επιλογή αφού οι τιμές σε μεταχειρισμένο είναι κοντά στο Versys, από όσο διαβάζω και το BMW βγήκε πολύ αξιόπιστο και οικονομικό.

daz
24/05/2015, 13:29
Tο f650 είναι ένα f800 με πιο φθηνά περιφεριακά.

800 κυβικά δυκίλινδρο. Καμία σχέση με το παλιό f650, είναι δύο εντελώς διαφορετικές μηχανές.

amyroukai
24/05/2015, 13:52
και ειναι απιθανα οικονομικο, χαμηλορροπο, ευκολο, ελαφρυ και.... οτι πρεπει για χαλαρα ταξιδαξια.

SHOOTER045
24/05/2015, 13:56
και ειναι απιθανα οικονομικο, χαμηλορροπο, ευκολο, ελαφρυ και.... οτι πρεπει για χαλαρα ταξιδαξια.

Χυτες ζάντες,τηλεσκόπικο πηρούνι / συμβατικό μονός δίσκος εμπρός και ποιο αδύναμο από το μεγάλο.
Αν κοιτάξεις αυτό κοίτα για το second generation που λένε ότι εξαλειφθηκαν οι παιδικές ασθένειες

AUFGEBRACHT
24/05/2015, 14:10
Κάτι ειπώθηκε πιο πάνω για Τρανσαλπ και 300 χιλιόμετρα με ένα γέμισμα..
ΔΕΝ, επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ισχύει. Όυτε με το 600 που είχα, όυτε με το 650 τώρα έχω πιάσει αυτά τα χιλιόμετρα σε αυτονομία. Όσο οικονομικά και να πας τα 230-250 χιλιόμετρα είναι το μέγιστο που μπορεί να σε βγάλει. Στο 650 η κατανάλωση παίζει στα 6,8-7,2 στα δικά μου χέρια πηγαίνοντας νορμάλ και πάνω από τις μισές διαδρομές εντός πόλης και δικάβαλος.

Συμφωνώ κι επαυξάνω... Είχα πάει ορεινή Κορινθία χαλαρή βολτούλα, εγώ με F650GS (το μονοκύλινδρο) δικάβαλος και ένα Τransalp 650 μονοκάβαλος, ψάχναμε να βρούμε στα ορεινά βενζινάδικο για το γυρισμό γιατί δεν τον έβγαζε και το είχε φουλάρει πριν ξεκινήσουμε, γλυκοκοίταζε τη μπέμπα μετά για την κατανάλωσή της.

est
24/05/2015, 18:11
Συμφωνώ κι επαυξάνω... Είχα πάει ορεινή Κορινθία χαλαρή βολτούλα, εγώ με F650GS (το μονοκύλινδρο) δικάβαλος και ένα Τransalp 650 μονοκάβαλος, ψάχναμε να βρούμε στα ορεινά βενζινάδικο για το γυρισμό γιατί δεν τον έβγαζε και το είχε φουλάρει πριν ξεκινήσουμε, γλυκοκοίταζε τη μπέμπα μετά για την κατανάλωσή της.
Πόσα χιλιόμετρα βγάζεις με ένα γέμισμα;

MikeG
24/05/2015, 18:13
Πόσα χιλιόμετρα βγάζεις με ένα γέμισμα;

Με μονοκιλυνδρο F650GS του 2001 μονομπουζο, φπυλ φορτωμενος στους επαρχιακους της Ισπανιας 380 χλμ.

est
24/05/2015, 18:58
Με μονοκιλυνδρο F650GS του 2001 μονομπουζο, φπυλ φορτωμενος στους επαρχιακους της Ισπανιας 380 χλμ.
Έχει τόσο μεγάλες κατηφόρες εκεί; :lol:
4,5 λίτρα/100 μου λες δηλαδή. Πόσες φορές; Συνέχεια τόσο σου έβγαζε;
Δε μιλάμε για ρεκόρ εδώ. Για την καθημερινότητα λέμε. Αλλιώς να ξέρω να πιάσω κανάν κατήφορο, να βάλω νεκρά, να το σπρώχνω, να το σβήσω και να λέω πως το Τρανσάλπ βγάζει 350άρες ΧΑ-ΛΑ-ΡΑ. :rotflmao:
Θα φωνάξω τον σουπιά μου φαίνεται να βάλει τα πράγματα σε τάξη... :p

amyroukai
24/05/2015, 19:01
επιβεβαιωνω καπου 400 με 450 εντος αθηνας, κυριως εθνικη οδο.

το twin spark ειχε 4 λιτρα λιγοτερα ομως στο ντεποζιτο.(αν θυμαμαι σωστα)

akis_trevor
24/05/2015, 19:08
Σε δικαβαλες επαρχιακες βολτες και το στρωμα τοσο καιει.4.5/100 και με το 21λιτρα τεποζιτο βγαζεις 400αρα βολτα με ενα γεμισμα...

devil's animal
24/05/2015, 19:15
εγω χωρις να εχω ιδεα απο τα συγκεκριμενα μηχανακια, να πω πως σε τετοια νουμερα καταναλωσεων η ΠΟΙΟΤΗΤΑ της βενζινης παιζει σημαντικοτατο ρολο...

ισως και πανω απο 50χλμ αυτονομια με το ιδιο μηχανακι με γεμισμα σε ιδιες συνθηκες οδηγησης απο διαφορετικα βενζιναδικα...

MikeG
24/05/2015, 19:18
Έχει τόσο μεγάλες κατηφόρες εκεί; :lol:
4,5 λίτρα/100 μου λες δηλαδή. Πόσες φορές; Συνέχεια τόσο σου έβγαζε;
Δε μιλάμε για ρεκόρ εδώ. Για την καθημερινότητα λέμε. Αλλιώς να ξέρω να πιάσω κανάν κατήφορο, να βάλω νεκρά, να το σπρώχνω, να το σβήσω και να λέω πως το Τρανσάλπ βγάζει 350άρες ΧΑ-ΛΑ-ΡΑ. :rotflmao:
Θα φωνάξω τον σουπιά μου φαίνεται να βάλει τα πράγματα σε τάξη... :p

Στην Ελλάδα καθημερινά λοιπόν 320 χλμ χωρίς να μείνω, με αρκετά χουφτώματα στο γκάζι.

SHOOTER045
24/05/2015, 19:32
Σε δικαβαλες επαρχιακες βολτες και το στρωμα τοσο καιει.4.5/100 και με το 21λιτρα τεποζιτο βγαζεις 400αρα βολτα με ενα γεμισμα...

Πέρυσι μονοκαβαλος, όλο εθνική με 140/160 Max.
Με το ζόρι έβγαλε 300.
Και το ΤΑ700 Με αρκετό χούφτωμα στο γκάζι, δεν βγάζει πάνω από 230/240 χλμ

akis_trevor
24/05/2015, 20:14
Πέρυσι μονοκαβαλος, όλο εθνική με 140/160 Max.
Με το ζόρι έβγαλε 300.
Και το ΤΑ700 Με αρκετό χούφτωμα στο γκάζι, δεν βγάζει πάνω από 230/240 χλμ

Στις 2τελευταιες μου βολτες,ορεινη αρκαδια και οιτη αθανασιο διακο κλπ 4.5-4.6 εκαψε Που το μετρησα.μικτο λιγο βολτα λιγο πολη καιει 5 περιπου.

AUFGEBRACHT
24/05/2015, 20:22
Πόσα χιλιόμετρα βγάζεις με ένα γέμισμα;

Εάν εννοείς καθημερινότητα περίπου 300-310 χιλιόμετρα, εκδρομές και βόλτες άνετα 340-350 χιλιόμετρα, ρεκόρ κατανάλωσης 390 κάτι χιλιόμετρα...

amyroukai
24/05/2015, 21:26
εγω χωρις να εχω ιδεα απο τα συγκεκριμενα μηχανακια, να πω πως σε τετοια νουμερα καταναλωσεων η ΠΟΙΟΤΗΤΑ της βενζινης παιζει σημαντικοτατο ρολο...

ισως και πανω απο 50χλμ αυτονομια με το ιδιο μηχανακι με γεμισμα σε ιδιες συνθηκες οδηγησης απο διαφορετικα βενζιναδικα...

εσενα σε κλεβει και ο μπεντζινας ομως.

devil's animal
24/05/2015, 22:20
εσενα σε κλεβει και ο μπεντζινας ομως.

με κλεβει στο ζυγι ρε ομορφοπαιδο....
εγω παντα γεμιζω και παω ξανα για γεμισμα εχοντας μπει για τα καλα στην ρεζερβα και με το μερικο χιλιομετρητη να γραφει πανω απο 580...
οποτε ξεροντας απο πριν οτι το ντεποζιτο ειναι 13αρι, ξερω και ποσο καιω...

αν αλλαξω βενζιναδικο και κανω την ιδια διαδικασια και δεν φτασω ουτε στα 550 ή στα 500...κατι παει στραβα...και δεν ειναι ο γυαλος...;)


δεν ειναι τυχαιο οτι στο εξωτερικο κανεις περισσοτερα χλμ με την ιδια ποσοτητα καυσιμου απ'οτι στην Ελλαδα...
εχουν πιο καθαρη βενζινη και το ξερουμε ολοι...

amyroukai
25/05/2015, 06:12
μη μΕ θυμιζεις την ιταλικη μπεντζινα...

devil's animal
25/05/2015, 08:59
μη μΕ θυμιζεις την ιταλικη μπεντζινα...

ποναει, ε??:tooth:

doctoras
25/05/2015, 09:07
Η χωμάτινες διαδρομές θα είναι τύπου πυροσβεστικών δρόμων, δεν το θέλω για ξερό και γενικά θα είναι σε περίοδο καλοκαιριού οπότε ούτε λάσπες θα παίζουν. Η ερώτηση μου είναι η εξής αν πάμε σε Versys Μπορούμε να βάλουμε κάποιο ποιο χωμάτινο λαστιχάκι χωρίς να χάσουμε σε οδηγική σταθερότητα? Και τέλος το BMW F650 δεν γνώριζα πως βγήκε σε δικύλινδρη έκδοση τα τελευταία χρόνια, πιστεύω πως και αυτό θα είναι καλή οι επιλογή αφού οι τιμές σε μεταχειρισμένο είναι κοντά στο Versys, από όσο διαβάζω και το BMW βγήκε πολύ αξιόπιστο και οικονομικό.
336060
http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/mt_60_rs_corsa.html

archi
25/05/2015, 15:07
Συγνώμη πραγματικά θεωρείτε τόσο συμπαντική την αυτονομία πάνω από 250χλμ για την Ελληνική επαρχία?
τόσο δύσκολο είναι να βρούμε βενζινάδικο?

εγώ πάντως μετά και την τελευταία μου εξόρμηση δυκάβαλος με αρκετά χιλιόμετρα σε χώμα αυτά που θα ήθελα ως έξτρα είναι:
- ύψος (έχω το f650gs δύμπουζο, και θα ήθελα το dakar)
- πιο χωμάτινο λάστιχο (φοράω anake 2)'
- εμπειρία για χώμα.

επίσης νομίζω το "το θέλω για δασικούς" δεν ισχύει, όταν μπαίνεις χώμα δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις μετά από 5-10χλμ και δεύτερον όσο πας χώμα θα γουστάρεις να πας σε όλο πιο δύσκολες διαδρομές.

τέλος το versys αν και μου αρέσει πολύ για χώμα δεν ξέρω τι θα λέει. επίσης δεν έχει καν ακτινωτές ζάντες, αυτό δεν είναι μεγάλο μείον, για πείτε οι πιο σχετικοί

MiltiadisK.D
25/05/2015, 15:12
Bmw gs 650 f απο 2004 και μετά(2 spark),θα με θυμηθείς;)μόνο όταν το βόλταρα κατάλαβα περί τείνος πρόκειται.Eίχα τις ίδιες ανησυχίες πριν μερικούς μήνες(ΑΤ,ΤΑ ήθελα βλέπεις ντε και καλά δικύλινδρο:nono:)μια χαρά το bmwδάκι,αν το πάρει βόλτα άσχετος ΑΜΦΙΒΑΛΩ αν καταλάβει ότι οδηγάει μονοκύλινδρο.Οι υπόλοιπες μοτό που λές καλές δεν λέω,αλλά καρμυρατέρ(ΤΑ και KLE)και το versys ΔΕΝ πάει χώμα(άντε να πατήσεις λίγο τσαιλάκι).:D

akis_trevor
25/05/2015, 15:19
Συγνώμη πραγματικά θεωρείτε τόσο συμπαντική την αυτονομία πάνω από 250χλμ για την Ελληνική επαρχία?
τόσο δύσκολο είναι να βρούμε βενζινάδικο?


ειναι θεμα υποκειμενικο.θα σου πω την δικια μου αποψη.
οταν ξεκινας μια βολτα ορεινη-επαρχιακη σε μερη που δεν ξερεις,γιατι απλα ακουσες-ειδες καπου οτι το ταδε χωριο ειναι ωραιο και πας να το δεις πχ,δεν ξερεις τι παιζει γυρω γυρω.
παλιοτερα με το φεηζερ εκαιγα ας πουμε 6 λιτρα στα 100 και ειχε 17αρι τεποζιτο,μετα τα 200 χλμ ειχα στο νου μου σιγα σιγα να βαλω βενζινη.
για μενα προσωπικα,παιζει ρολο η αυτονομια,οχι οτι ειναι βασικο κριτηριο να βγαζει 300 η 350 χλμ αλλα οσο μεγαλυτερη,τοσο καλυτερα.

Bob_o_mastoras
25/05/2015, 17:19
Συγνώμη πραγματικά θεωρείτε τόσο συμπαντική την αυτονομία πάνω από 250χλμ για την Ελληνική επαρχία?
τόσο δύσκολο είναι να βρούμε βενζινάδικο?



επίσης νομίζω το "το θέλω για δασικούς" δεν ισχύει, όταν μπαίνεις χώμα δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις μετά από 5-10χλμ και δεύτερον όσο πας χώμα θα γουστάρεις να πας σε όλο πιο δύσκολες διαδρομές.

τέλος το versys αν και μου αρέσει πολύ για χώμα δεν ξέρω τι θα λέει. επίσης δεν έχει καν ακτινωτές ζάντες, αυτό δεν είναι μεγάλο μείον, για πείτε οι πιο σχετικοί

1) Δεν ειναι τοσο δυσκολο να βρουμε βενζιναδικο. Τοσο ακριβο ειναι.. :lol: Εχεις δει ποσο τη ζητανε τη βενζινη στην Εθνικη και στην επαρχια;;; :uplate:
Και φυσικα η μεγαλη αυτονομια σου εξασφαλιζει πιο ησυχο κεφαλι.
Ρωτα και εμενα που δεν εχω καν δεικτη βενζινης... :cry::cry:


2) Αυτο που λες για το χωμα ειναι πολυ σωστο. :a10:


3) Ναι, ειναι μεγαλο μειονεκτημα οι χυτες ζαντες στο χωμα. Αν δεν εισαι φουλ προσεκτικος και gentle θα τις παραλαβεις στο χερι.

archi
25/05/2015, 17:36
1) Δεν ειναι τοσο δυσκολο να βρουμε βενζιναδικο. Τοσο ακριβο ειναι.. :lol: Εχεις δει ποσο τη ζητανε τη βενζινη στην Εθνικη και στην επαρχια;;; :uplate:
Και φυσικα η μεγαλη αυτονομια σου εξασφαλιζει πιο ησυχο κεφαλι.
Ρωτα και εμενα που δεν εχω καν δεικτη βενζινης... :cry::cry:


2) Αυτο που λες για το χωμα ειναι πολυ σωστο. :a10:


3) Ναι, ειναι μεγαλο μειονεκτημα οι χυτες ζαντες στο χωμα. Αν δεν εισαι φουλ προσεκτικος και gentle θα τις παραλαβεις στο χερι.

1) έχω δει, αλλά αν βάλουμε κάτω κομπιουτεράκι, κάποιος που θα πάει μια 2ημερη εκδρομή δεν θα τον βγάλει εκτός μπάτζετ η βενζίνη (και μιλάς με άνθρωπο πολύ σφιγμένο σε τέτοια πράγματα) Συμφωνώ να μην βάλεις στην εθνική αλλά γενικά στο χωριουδάκι ή στο μεγαλοχώρι δεν θα το αποφύγεις.
ούτε εγώ έχω, ξέρω όμως την αυτονομία μου πλέον και φουλάρω όταν είμαι στα τελειώματα. Φυσικά αν το πάρεις πρώτη βόλτα για εκδρομή χωρίς να ξέρεις θα μείνεις αλλά πλέον δεν έχω κανένα θέμα

costas_versys
25/05/2015, 20:16
..

τέλος το versys αν και μου αρέσει πολύ για χώμα δεν ξέρω τι θα λέει. επίσης δεν έχει καν ακτινωτές ζάντες, αυτό δεν είναι μεγάλο μείον, για πείτε οι πιο σχετικοί

Εδώ είναι η λύση. Με ένα extra σετ ακτινωτές .. και με το Versys πας παντού ..

ΝIKOLTSOS
25/05/2015, 20:29
Η χωμάτινες διαδρομές θα είναι τύπου πυροσβεστικών δρόμων, δεν το θέλω για ξερό και γενικά θα είναι σε περίοδο καλοκαιριού οπότε ούτε λάσπες θα παίζουν. Η ερώτηση μου είναι η εξής αν πάμε σε Versys Μπορούμε να βάλουμε κάποιο ποιο χωμάτινο λαστιχάκι χωρίς να χάσουμε σε οδηγική σταθερότητα? Και τέλος το BMW F650 δεν γνώριζα πως βγήκε σε δικύλινδρη έκδοση τα τελευταία χρόνια, πιστεύω πως και αυτό θα είναι καλή οι επιλογή αφού οι τιμές σε μεταχειρισμένο είναι κοντά στο Versys, από όσο διαβάζω και το BMW βγήκε πολύ αξιόπιστο και οικονομικό.

Αφού έχεις στο μυαλό σου αυτό ως χώμα, να ξέρεις ότι τα πάντα θα κάνουν την δουλεία σου...
Άσε τον παράγοντα χώμα λοιπόν, και κοίτα ποιο ταξιδεύει καλύτερα, με άνεση, οικονομία κτλ...

Μέχρι και street πάει σε αυτό που περιγράφεις χώμα... ούτε ακτινικές θες, ούτε τίποτα...

daz
26/05/2015, 01:18
Εδώ είναι η λύση. Με ένα extra σετ ακτινωτές .. και με το Versys πας παντού ..

Ωραίο! :beer:

MiltiadisK.D
26/05/2015, 18:32
Εδώ είναι η λύση. Με ένα extra σετ ακτινωτές .. και με το Versys πας παντού ..

Nτάξει,αυτό το versys μάλιστα:beer:

PaloukiLook
12/06/2015, 11:33
Τελικά μετά από πολύ σκέψη και δοκιμές λέμε να καταλήξουμε σε ένα Honda NC700X, αρχικά με γνώμονα την ασφάλεια, το συγκεκριμένο μοντέλο έρχεται με ABS είναι ελαφρύ και η γυναίκα μου μπορεί να το κουμαντάρει άνετα μιας και πατάει κάτω καλά. Αναμφισβήτητα είναι απίστευτα οικονομικό, πήγα και ήρθα Δράμα και έκαψε 10,4 λίτρα!!! Για χώμα που το έκανα μια βόλτα καλά πάει, αλλά θα χρειαστεί ένα ελαφρός ποιο χωμάτινο λαστιχάκι για καλύτερο πάτημα. Πιστεύω πως είναι καλή επιλογή και δεν θα το μετανιώσω