PDA

View Full Version : HABEMUS PAPAM 2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20

tuonino
09/07/2015, 00:17
κάτσε βρε συ μη τα διαλύουμε όλα. εσύ μπορείς να ζήσεις με 300 το μήνα;

τι να πρωτοκάνεις; οκ σίγουρα το 300 είναι καλύτερα από το 0 αλλά να δουλεύεις 40-50 ώρες τη βδομάδα για 300 το μήνα είναι εκμετάλλευση.
με τα τωρινά δεδομένα έτσι;

άμα το νοίκι ήταν 100 ευρώ και η ΔΕΗ 16 ευρώ και η βενζίνη 0.7 ευρώ/λτ το ξανασυζητάμε

Εδώ ήμασταν για καφέ, κάτι είπαμε μετά για Βενεζουέλα καιο Ιράν.

tuonino
09/07/2015, 00:19
Φήμες θέλουν τον Αλέξη Κωστάλα να μεταβαίνει στις Βρυξέλλες για τον σχολιασμό του eurogroup της Παρασκευής:

"Και εδώ βλέπουμε τον κ.Τσακαλώτο να πραγματοποιεί ένα τριπλό backflip στον αέρα..."


Μετά πήγαμε και για μπύρα κι άρχισε αυτά, έκανα πως γέλασα και τώρα την πληρώνετε εσείς.
Για αύριο είπαμε για καφέ, θα είμαι σοβαρός γιατί θα βρέξει Ιούλη μήνα.

el_hymador
09/07/2015, 00:32
Γιατί ξιγεσαι έτσι ρε τρελέ, ωραίο είναι το maple syrup

...και το φυστικοβούτυρο γαμάτο είναι, στο κάτω μέρος της συσκευασίας έχει τηλέφωνα διαφημιζόμενων καρδιολόγων, στο maple syrup έχει διαβητολόγους...

pipe_smoker
09/07/2015, 00:36
Γιατί ξιγεσαι έτσι ρε τρελέ, ωραίο είναι το maple syrup

Πιάσαμε κουβέντα για γλυκά τέτοια ώρα και δεν είναι καλό πράγμα αυτό:lol:

Μωρέ ναι ντάξει ωραίο είναι το maple syrup, αλλά σκέψου ότι εμείς το τρώμε μια φορά στο τόσο που θα πετύχουμε κάπου maple syrup αλλά έχουμε γκώσει από το πολύ το μέλι.
Και η μερέντα είναι ωραία αλλά αν μου λέγαν να διαλέξω μόνο ένα πράγμα που ξεχωρίζει από όλα τα υπόλοιπα θα διαλεγα το μέλι.

andreaspetr
09/07/2015, 01:33
WTF?

Live οι κυβερνοεπιθέσεις από Κίνα σε Αμερική....

http://map.norsecorp.com


την Κυπρο γιατι την βαρανε ρε παιδια??

nicksior
09/07/2015, 06:15
Ψήφησα χεράκι-χεράκι με ΧΑ και μσλμ Θράκης.

Ταξίδεψα στην Ευρώπη των μονοπωλίων και βρήκα την θαλπωρή της Λεπένιας αγκαλιάς.

Ο μπογιατζής που κάλεσα να διορθώσει τις πινελιές και χάλια αποχρώσεις του προηγούμενου «μάστορα» μου γκρέμισε τους τοίχους.

Κι εσύ γιατρέ μου δίνεις χημειοθεραπεία για το κρυολόγημα .



Νοσταλγώ το πως ήμουν πριν.........

























10 μέρες.

GFawkes
09/07/2015, 07:29
Αυτό το Brazilian φέρνει λίγο σε στρινγκάκι ή μου φαίνεται;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;



:bawl::bawl::bawl:


Ολλανδακια σκεφτεσαι παλι ή μου φαινεται...
:p

stam2
09/07/2015, 07:32
Από Βρυξέλες έρχομαι και στην κορυφή κανέλλα,
το δημοψήφισμα έγινε κι εσύ Μέρκελ μου γέλα...

MG-KTiNoS
09/07/2015, 08:01
Ψήφησα χεράκι-χεράκι με ΧΑ
Η ΧΑ δεν ψήφισε τελικά, είπε ότι θα ψηφίσει αλλά όλες οι φυλλάδες άλλα έγραφαν
Ίσως φυσικά να πήραν και κανένα ΣΜΣ όπως παλιά.

και μσλμ Θράκης.
τιμή μου και καμάρι μου :wave2:

Ταξίδεψα στην Ευρώπη των μονοπωλίων και βρήκα την θαλπωρή της Λεπένιας αγκαλιάς.
δεν νομίζω Τάκη...
δεν νομίζω καθόλου....
Είναι προφανές ότι Μουσουλμάνοι και Λεπέν ουδεμία σχέση έχουν
Διάλεξε τελικά...



Ο μπογιατζής που κάλεσα να διορθώσει τις πινελιές και χάλια αποχρώσεις του προηγούμενου «μάστορα» μου γκρέμισε τους τοίχους.
Αλβανός ανασφάλιστος θα ήταν


Κι εσύ γιατρέ μου δίνεις χημειοθεραπεία για το κρυολόγημα .
Γιατρός που κατά 90% είναι ΝΔ
Νοσταλγώ το πως ήμουν πριν.........
10 μέρες.

Εγώ θα έλεγα να κάνεις λίγο κράτει με τις μπύρες...
:lol:

nicksior
09/07/2015, 08:46
Εγώ θα έλεγα να κάνεις λίγο κράτει με τις μπύρες...
:lol:

Κι εσύ Θείο κάνε κράτει στις εκτιμήσεις σου.

Σε ανύποπτο(?) χρόνο έγραψα ότι η ποιό σωστή ανάλυση και θέση είναι του ΚΚΕ (Χωρις ούτε ΚΚΕ να είμαι).*

Κι όλοι αυτοί που βροντοφώναξαν περήφανο το "ΟΧΙ" μόλις πέσει πείνα μετά τη διάλυση της οικονομίας θα είναι οι πρώτοι που θα φωνάξουν "ΝΑΙ" και θα παρακαλούν για να έρθει ο ΘΗΡΑΜΕΝΗΣ.

Εγώ "κολυμπάω" χωρις σαμπρέλα "ΔΕΗ" "ΟΤΕ" "ΔΗΜΟΣΙΟ" και έχω μάθει μπάνιο , θα τα καταφέρω !

* Αυτό το πράμα.. να πρέπει δηλ να ανήκω σε κοπάδι έχει αρχίσει να μου τη δίνει

wthanasis
09/07/2015, 08:56
Εγώ "κολυμπάω" χωρις σαμπρέλα "ΔΕΗ" "ΟΤΕ" "ΔΗΜΟΣΙΟ" και έχω μάθει μπάνιο , θα τα καταφέρω !

Δεν θέλω επουδενί να συμμετέχω στην αντιπαράθεση σας, απλά μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες.
Αν εννοείς ότι έχεις απαλλαγεί οριστικά από αυτούς τους καρκίνους που ανέφερες, με ότι κόστος συνεπάγεται αυτό (ψυχολογικό,οικονομικό κτλ),
πραγματικά σε θαυμάζω και θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις πως το κατάφερες. Όχι τόσο για τη χρηματική αφαίμαξη, αλλά για την ''λύτρωση'' της δεύσμευσης.
**Χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας.

nicksior
09/07/2015, 09:19
Δεν θέλω επουδενί να συμμετέχω στην αντιπαράθεση σας, απλά μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψες.
Αν εννοείς ότι έχεις απαλλαγεί οριστικά από αυτούς τους καρκίνους που ανέφερες, με ότι κόστος συνεπάγεται αυτό (ψυχολογικό,οικονομικό κτλ),
πραγματικά σε θαυμάζω και θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις πως το κατάφερες. Όχι τόσο για τη χρηματική αφαίμαξη, αλλά για την ''λύτρωση'' της δεύσμευσης.
**Χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας.

Δεν υπάρχει αντιπαράθεση , κουβέντα κάνουμε την ώρα του καφέ , σιγά μη ζητήσω τα ρέστα απ τον κτινος (άσε που δε με παίρνει).

Βρίσκω ενδιαφέρουσες τις απόψεις λίγων ανθρώπων που ανήκουν σε όλους τους χώρους

Τα περι θαυμασμού άστα ..

Ψηφίζω το κατα τη γνώμη μου λιγότερο κακό χωρίς να είμαι αλάθητος

Υποστηρίζω την ελεύθερη οικονομία με κοινωνικό πρόσωπο που μπορεί να είναι ανέφικτη

Εχω πιστωτική κάρτα με το ύψιστο όριο που την ξέσκισα αγοράζοντας τα πιο ακριβά ουίσκια που ποτέ δε θ`αγόραζα

Δεν έχω βγάλει τα λεφτά μου έξω ούτε τα έχω στο στρώμα

Τι άλλο θέλεις να μάθεις?

wthanasis
09/07/2015, 09:32
Ψηφίζω το κατα τη γνώμη μου λιγότερο κακό χωρίς να είμαι αλάθητος

Τι άλλο θέλεις να μάθεις?

Προς τιμή σου είναι αυτό, αλλά το <<Εγώ "κολυμπάω" χωρις σαμπρέλα "ΔΕΗ" "ΟΤΕ" "ΔΗΜΟΣΙΟ" και έχω μάθει μπάνιο>>, μάλλον το εννοείς κάπως διαφορετικά απ΄ότι θα ήλπιζα.
Καλή καρδιά. :beer:

nicksior
09/07/2015, 09:36
Προς τιμή σου είναι αυτό, αλλά το <<Εγώ "κολυμπάω" χωρις σαμπρέλα "ΔΕΗ" "ΟΤΕ" "ΔΗΜΟΣΙΟ" και έχω μάθει μπάνιο>>, μάλλον το εννοείς κάπως διαφορετικά απ΄ότι θα ήλπιζα.
Καλή καρδιά. :beer:

Κατάλαβα !
Δεν είμαι χθεσινός όμως , κάπως ξεκίνησα
Καλή καρδιά επίσης.

MG-KTiNoS
09/07/2015, 10:36
Εγώ "κολυμπάω" χωρις σαμπρέλα "ΔΕΗ" "ΟΤΕ" "ΔΗΜΟΣΙΟ" και έχω μάθει μπάνιο , θα τα καταφέρω !

338313

ναι ρε ένας εσύ κι ένας ο Βαισμίλλερ....
:p

nicksior
09/07/2015, 11:05
338313

ναι ρε ένας εσύ κι ένας ο Βαισμίλλερ....
:p

Το τραγικότερο είναι ακριβώς Αυτό!
Νομίζεις ότι χαίρομαι τη στιγμή που προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια ...
Με ελάχιστες ελπίδες ανάκαμψης,

Btw Θα αντάλλασσα την επιχείρησή μου με ένα φαρμακείο

Για να μη δημιουργούνται και λάθος εντυπώσεις, ότι γράφει ο Λάτσης εδώ μέσα

Και όλα μου τα ένσημα απο φοιτητής είναι ΤΕΒΕ

byron
09/07/2015, 11:42
Το τραγικότερο είναι ακριβώς Αυτό!
Νομίζεις ότι χαίρομαι τη στιγμή που προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια ...
Με ελάχιστες ελπίδες ανάκαμψης,

Btw Θα αντάλλασσα την επιχείρησή μου με ένα φαρμακείο

Για να μη δημιουργούνται και λάθος εντυπώσεις, ότι γράφει ο Λάτσης εδώ μέσα

Και όλα μου τα ένσημα απο φοιτητής είναι ΤΕΒΕ

Καλή τύχη σου εύχομαι, όπως και σε όλους μας. Δυστυχώς, ακόμα και τώρα ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού δεν έχει καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει και πως μια διαλυμένη οικονομία (και όχι μόνο σε μνημόνια λιτότητας) μπορεί να γυρίσει το επίπεδο ζωής όλων μας καμμιά 50αριά χρόνια πίσω. Όσοι επιζήσουν δλδ...

Την Παρασκευή λέει, διοργανώνεται νέα συγκέντρωση του ΟΧΙ κατά της λιτότητας, την ώρα που τρέχουν σαν τρελοί με την βοήθεια Γάλλων (ευτυχώς μάλλον) να συγγράψουν το νέο μνημόνιο λιτότητας από 50 εως 100 (!) δις για τα επόμενα χρόνια.

Και ακόμα κάποιοι πιστεύουν πως όλα είναι μια μπλόφα, πως θα κάνουν πίσω την τελευταία στιγμή, πως έχουμε εναλλακτικές (που δεν λένε), πως θα ζήσουμε απ΄το πετρέλαιο (που δεν υπάρχει), πως θα ζήσουμε απ΄τον τουρισμό (που δεν μπορεί να συντηρήσει μια χώρα σαν την Ελλάδα), πως θα πονέσουμε λίγο αλλα θα τα καταφέρουμε (λες και έχουμε ξεπεράσει τόσα και τόσα με επιτυχία), πως είναι συγκινητικό να μας στέλνουν συγχαρητήρια ο Μοράλες, ο Μαδούρο, ο Φάραντζ, ο Κάστρο και η Λεπέν...

Μας έμειναν οι αναλυτές του κώλου, οι οικονομολόγοι της κλανιάς, οι trade-ραδες των αγορών, ο Παλαβίτσας, ο εγκληματίας Μπαρούφας, ο Κουίκ και ο Καμμένος που τελικά ήταν 10χρονα με μια βόμβα στα χέρια όπου πάταγαν ότι κουμπάκι υπήρχε για να δουν τι θα γίνει.

Απίστευτα πράγματα, πραγματικά.

nicksior
09/07/2015, 11:47
:wave2:

Και όλα αυτά Σήμερα!

http://www.euro2day.gr/news/world/article/1347242/krah-kai-pagos-sthn-kinezikh-agora.html

pipe_smoker
09/07/2015, 11:47
Εγώ λέω να πεθάνουμε όλοι να ησυχάσουμε.

byron
09/07/2015, 11:53
Εγώ λέω να πεθάνουμε όλοι να ησυχάσουμε.

+990


:wave2:

Και όλα αυτά Σήμερα!

http://www.euro2day.gr/news/world/article/1347242/krah-kai-pagos-sthn-kinezikh-agora.html

Λογική αντίδραση, μιας και οι περιορισμοί στις συναλλαγές και οι άγαρμπες παρεμβάσεις δεν βγαίνουν σε καλό.

el_hymador
09/07/2015, 12:10
Επιστρέφουμε στις διαπραγματεύσεις με μια πρόταση σαν αυτή του Γιούνκερ, την οποία το 60%+ των Ελλήνων χαρακτήρισε ως απαραδεκτη

οκ...

https://www.youtube.com/watch?v=2Z4m4lnjxkY

stam2
09/07/2015, 12:15
....και πως μια διαλυμένη οικονομία (και όχι μόνο σε μνημόνια λιτότητας) μπορεί να γυρίσει το επίπεδο ζωής όλων μας καμμιά 50αριά χρόνια πίσω.


Επειδή το μπρος και το πίσω δεν νομίζω ότι εκφράζουν εύκολα το χειρότερα και το καλύτερα...

Να σε ρωτήσω με δυο γραφικά παραδείγματα,

θεωρείς καλύτερο το να έχεις ευρώ στην τσέπη, δουλειά σε κλιματιζόμενο γραφείο, και ευρωπαικό μηχανάκι, ή αμάξι, και να μην μπορείς να αντέξεις οικονομικά 2 εβδομάδες διακοπών σε ένα Ελληνικό νησάκι....?
Ή θεωρείς καλύτερο το να κάνεις εξαγωγές ροδάκινου, να έχεις ρώσικο/κινέζικο ματρακά με τον οποίο θα περνάς από φτηνά κρατικά διόδια ΕΟ για να πας στην παραλία, και εκεί να είσαι χύμα στην άμμο με το στρογγυλό παγούρι από φελιζόλ, σαντουιτσάκι/κεφτεδάκι στο αλουμινόχαρτο και διακοπες 3 βδομάδες...??

όχι ότι είναι εφικτό πια το δεύτερο, απλά το "καμια 50ριά χρόνια πίσω" δεν κατάλαβα πως το εννοείς....

el_hymador
09/07/2015, 12:18
Επειδή το μπρος και το πίσω δεν νομίζω ότι εκφράζουν εύκολα το χειρότερα και το καλύτερα...

Να σε ρωτήσω με δυο γραφικά παραδείγματα,

θεωρείς καλύτερο το να έχεις ευρώ στην τσέπη, δουλειά σε κλιματιζόμενο γραφείο, και ευρωπαικό μηχανάκι, ή αμάξι, και να μην μπορείς να αντέξεις οικονομικά 2 εβδομάδες διακοπών σε ένα Ελληνικό νησάκι....?
Ή θεωρείς καλύτερο το να κάνεις εξαγωγές ροδάκινου, να έχεις ρώσικο/κινέζικο ματρακά με τον οποίο θα περνάς από φτηνά κρατικά διόδια ΕΟ για να πας στην παραλία, και εκεί να είσαι χύμα στην άμμο με το στρογγυλό παγούρι από φελιζόλ, σαντουιτσάκι/κεφτεδάκι στο αλουμινόχαρτο και διακοπες 3 βδομάδες...??

όχι ότι είναι εφικτό πια το δεύτερο, απλά το "καμια 50ριά χρόνια πίσω" δεν κατάλαβα πως το εννοείς....



...και επίσης θα κατεβάζουμε S01E05 "τα Λιοντράκια του κυρ Ηλία".... με dial up....

catmaster
09/07/2015, 12:20
Επειδή το μπρος και το πίσω δεν νομίζω ότι εκφράζουν εύκολα το χειρότερα και το καλύτερα...

Να σε ρωτήσω με δυο γραφικά παραδείγματα,

θεωρείς καλύτερο το να έχεις ευρώ στην τσέπη, δουλειά σε κλιματιζόμενο γραφείο, και ευρωπαικό μηχανάκι, ή αμάξι, και να μην μπορείς να αντέξεις οικονομικά 2 εβδομάδες διακοπών σε ένα Ελληνικό νησάκι....?
Ή θεωρείς καλύτερο το να κάνεις εξαγωγές ροδάκινου, να έχεις ρώσικο/κινέζικο ματρακά με τον οποίο θα περνάς από φτηνά κρατικά διόδια ΕΟ για να πας στην παραλία, και εκεί να είσαι χύμα στην άμμο με το στρογγυλό παγούρι από φελιζόλ, σαντουιτσάκι/κεφτεδάκι στο αλουμινόχαρτο και διακοπες 3 βδομάδες...??

όχι ότι είναι εφικτό πια το δεύτερο, απλά το "καμια 50ριά χρόνια πίσω" δεν κατάλαβα πως το εννοείς....

Το θέμα δεν είναι πιο σενάριο θεωρείς ότι είναι καλύτερο , αλλά πιο σενάριο θα παίξει στην πραγματικότητα γιατί κρίνοντας από την οργάνωση και μόρφωση που έχουμε σαν κοινωνία δεν ... :(

Panos76
09/07/2015, 12:24
όχι ότι είναι εφικτό πια το δεύτερο, απλά το "καμια 50ριά χρόνια πίσω" δεν κατάλαβα πως το εννοείς....


Αυτό που περιγράφεις Stam είναι εικόνα late 70s με early 80s.

Προσωπικά το αντιλαμβάνομαι σαν ένα νοικοκυριό χωρίς ψυγείο, με παστό χοιρινό για να τρως όλο το χρόνο, με λάμπα για διάβασμα, με πριονίδια στη σόμπα για να ζεσταθείς το χειμώνα και με ανταλλαγή αγαθών (όπου υπάρχει δυνατότητα - επαρχεία).

Μόλις περιέγραψα ένα ΜΙΚΡΟ μέρος της καθημερινότητας των γονιών μου στα 50ς, πράγμα που φυσικά απεύχομαι για εμάς.

Θα συμφωνούσα με όσους λένε ''μπορούμε να τα καταφέρουμε μόνοι μας'', αν οι ενδείξεις με οδηγούσαν σε αυτή τη κατεύθυνση.

fkol k4
09/07/2015, 12:28
το "καμια 50ριά χρόνια πίσω" δεν κατάλαβα πως το εννοείς....

Δεν ξέρω αν έβλεπες ποτέ παλιές ασπρόμαυρες ελληνικές ταινίες...
Υπάρχει μια με τον Λογοθετίδη, η «Σάντα Τσικίτα».
Αν φέρεις στο νου σου τη σκηνή που ο Λογοθετίδης περιγράφει με λαχτάρα τα κρουασάν του διευθυντή ενώ ο ίδιος απογοητευμένος κοιτά το κουλούρι του, αυτη θα είναι μια «ανάλαφρη» περιγραφή αυτού που ο Βύρων εννοεί με την πρόταση «πενήντα χρόνια πίσω».

OldMan
09/07/2015, 12:35
Να αποκτήσει επιτέλους νόημα η εκφραση: " Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.." ;)


Πάντως θα γούσταρα παγματικα την φαση να ειναι τιγκα οι καφετεριες στα γυαλισμενα Mego και ΜΕΒΕΑ...

buckley
09/07/2015, 12:41
Δεν ξέρω αν έβλεπες ποτέ παλιές ασπρόμαυρες ελληνικές ταινίες...
Υπάρχει μια με τον Λογοθετίδη, η «Σάντα Τσικίτα».
Αν φέρεις στο νου σου τη σκηνή που ο Λογοθετίδης περιγράφει με λαχτάρα τα κρουασάν του διευθυντή ενώ ο ίδιος απογοητευμένος κοιτά το κουλούρι του, αυτη θα είναι μια «ανάλαφρη» περιγραφή αυτού που ο Βύρων εννοεί με την πρόταση «πενήντα χρόνια πίσω».

Μια χαρά ήταν και το κουλούρι στην μεταπολεμική Ελλάδα που περιγράφεις.Βάλε τώρα στο μυαλό σου πως θα φανεί το "κουλούρι" στις σύγχρονες γενιές γιατί εντάξει εγώ και μερικοί άλλοι εδώ μέσα που ζήσαμε πτωχότερες οικογενειακές στιγμές χωρίς τιβί π.χ. και έπειτα Πολυτεχνείο-Κυπριακό κλπ για τους επόμενους ειλικρινά δεν ξέρω...

byron
09/07/2015, 12:41
Να αποκτήσει επιτέλους νόημα η εκφραση: " Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.." ;)


Για να την φάμε? :tooth:



Πάντως θα γούσταρα παγματικα την φαση να ειναι τιγκα οι καφετεριες στα γυαλισμενα Mego και ΜΕΒΕΑ...

Ναι, γαμώ θα είναι. Mego με πετάλια και ΜΕΒΕΑ χωρίς πάτωμα για να σπρώχνουμε με τα πόδια. Υποψιάζομαι οτι θα σηκώνονται στο πλάι με την ίδια ευκολία, αλλά θα ψάχνουμε για κατηφόρα. :tooth:

catmaster
09/07/2015, 12:42
Να αποκτήσει επιτέλους νόημα η εκφραση: " Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.." ;)

η κατσίκα και του γείτονα και η δικιά μου έχουν κόψει καπίστρι και έχουν φύγει για άλλες πολιτείες ...



Πάντως θα γούσταρα παγματικα την φαση να ειναι τιγκα οι καφετεριες στα γυαλισμενα Mego και ΜΕΒΕΑ...

να πάω να ξαραχνιάσω τη μοντέσα και το μάικο ;;

bros400pgm
09/07/2015, 12:42
Δεν ξέρω αν έβλεπες ποτέ παλιές ασπρόμαυρες ελληνικές ταινίες...
Υπάρχει μια με τον Λογοθετίδη, η «Σάντα Τσικίτα».
Αν φέρεις στο νου σου τη σκηνή που ο Λογοθετίδης περιγράφει με λαχτάρα τα κρουασάν του διευθυντή ενώ ο ίδιος απογοητευμένος κοιτά το κουλούρι του, αυτη θα είναι μια «ανάλαφρη» περιγραφή αυτού που ο Βύρων εννοεί με την πρόταση «πενήντα χρόνια πίσω».




:lol::lol: Αυτο συμβαινει και τωρα φιλε μου. Και ειναι ακομα χειροτερο, γιατι η φαση περιλαμβανει και παιδακια.





Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ομως ειναι γιατι να πιστεψω το 50 χρονια πισω? Οταν αυτος που το λεει (δεν εννοω μονο τον Βυρωνα, το λενε και μεγαλοι κωμικοι της χωρας πχ Σεφερλης αλλα και μεγαλοι ηγετες της χωρας πχ Σαμαρας) δεν εχει αποδειξει τι πρεπει να γινει? Και γιατι να μην πιστεψω οτι και ο καθενας ευλογαει τα γενια του?
Οτι ειναι να γινει, θα γινει:rolleyes:

Αυτο που θελω να πω και για να μην παρεξηγηθω με καποιους διαδικτυακους φιλους εδω μεσα, ειναι οτι το πλοιο βουλιαζει, ειτε σημερα, ειτε σε λιγα χρονια. Το θεμα ειναι μηπως αυτο το πλοιο ειναι υποβρυχιο και τα καταφερει καποια στιγμη.


ps. Μπορει να ειναι οντως υποβρυχιο και να φοραει κινητηρα aprilia και να μεινει απο ρευμα.:beer:

byron
09/07/2015, 12:53
Ή θεωρείς καλύτερο το να κάνεις εξαγωγές ροδάκινου, να έχεις ρώσικο/κινέζικο ματρακά με τον οποίο θα περνάς από φτηνά κρατικά διόδια ΕΟ για να πας στην παραλία, και εκεί να είσαι χύμα στην άμμο με το στρογγυλό παγούρι από φελιζόλ, σαντουιτσάκι/κεφτεδάκι στο αλουμινόχαρτο και διακοπες 3 βδομάδες...??


Η πραγματικότητα των 80's και των βιντεοκασσετών του Στάθη Ψάλτη μπορεί να είναι ένα πιθανόν μέλλον αν πάνε όλα στραβά. Το παραπάνω σενάριο βέβαια δεν μπορεί να γίνει αν δεν περάσει κάποιο χρονικό διάστημα κάποιων ετών μέχρι να βρει κάπου πάτο η οικονομία. Μέχρι τότε, όποιος αντέξει.

Η διαφορά με όσα περιγράφεις, έχει να κάνει με το σημείο εκκίνησης. Εντελώς διαφορετικά θα το δουν οι γονείς μου πχ που έχουν φάει κατοχή, εμφύλιο, μετανάστευση, χούντα και ότι ακολούθησε και εντελώς διαφορετικά ένας 20χρονος που δεν έχει ιδέα για την πραγματικότητα που περιγράφεις και ούτε μπορεί να την φανταστεί.

Όπως και να΄χει, το να έχουμε ως όραμα την επιστροφή στα 80's δεν μου φαίνεται και πολύ ελπιδοφόρο για το μέλλον. Δεν ξέρω κιόλας, αν την έχεις ζήσει αυτή την εποχή.

OldMan
09/07/2015, 12:56
το να έχουμε ως όραμα την επιστροφή στα 80's δεν μου φαίνεται και πολύ ελπιδοφόρο για το μέλλον.

Τπτς δεν σκαμπαζεις ρε από μαρξιστική αναλυση της σπειροειδούς εξέλιξης...???

BLiTzER
09/07/2015, 12:58
μεγαλοι κωμικοι της χωρας πχ Σεφερλης αλλα και μεγαλοι ηγετες της χωρας πχ Σαμαρας

Not sure if trolling :/

catmaster
09/07/2015, 13:02
Τπτς δεν σκαμπαζεις ρε από μαρξιστική αναλυση της σπειροειδούς εξέλιξης...???

ναι το θέμα είναι η εξέλιξη να είναι ανέλιξη , αλλιώς το προτσες πάει για τα ραδίκια σύντροφε ....;)

byron
09/07/2015, 13:03
Τπτς δεν σκαμπαζεις ρε από μαρξιστική αναλυση της σπειροειδούς εξέλιξης...???

Ο Μάρξ και η θεωρία της σπειροειδούς ανάλυσης, δεν είναι τίποτα περισσότερο από την επιλεκτική και εξειδανικευμένη μνήμη του ανθρώπου, με περισσότερες λέξεις. Προτιμώ τον ρεαλισμό, αν και με χαλάει πολλές φορές.

MG-KTiNoS
09/07/2015, 13:04
Btw Θα αντάλλασσα την επιχείρησή μου με ένα φαρμακείο

Επειδή μου τα έχετε κάνει ζέπελιν με το επάγγελμα μου μαζί με τον από πάνω....
ΔΕΧΟΜΑΙ
Έλα να σου το χαρίσω να αναλάβεις όλα τα χρέη προς τις φαρμακαποθήκες όταν και αν σε πληρώσει ο ΕΟΠΠΥ.
Θα σου μείνουν και κάτι ψιλά για χαρτζιλίκι....
Η μόνη μου απαίτηση είναι να υπογράψεις ότι αναλαμβάνεις να πληρώσεις με εγγύηση την προσωπική σου περιουσία
κι εγώ να φύγω ελεύθερος.

υγ
Να ευχαριστείς το καλό θεούλη που τα φαρμακεία ακόμα ανήκουν σε φαρμακοποιούς και όχι σε κάποια αλυσίδα
με δ/ντη κάποιο τέος τραπεζιτικό οικονομολόγο της πούτσας γιατί η μαμά σου κι ο μπαμπάς μου να μην σου πω τι θα έπαιρναν τώρα.
Αυτό όσο κρατήσει δηλαδή αφού ο νέος νόμος που ισχύει, γράφει ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ πάνω με κάτι γράμματα ΝΑ.
Φυσικά όμως εσύ τα ξέρεις όλα οπότε τι να λέμε τώρα...

OldMan
09/07/2015, 13:05
ναι το θέμα είναι η εξέλιξη να είναι ανέλιξη , αλλιώς το προτσες πάει για τα ραδίκια σύντροφε ....;)
Εσύ σαν πολύ να συχναζεις εδω μεσα τελευταία και μαλλον μυρίστικες τπτς υποψήφια πτώματα, γλυκεια μου υαινούλα..

buckley
09/07/2015, 13:07
η κατσίκα και του γείτονα και η δικιά μου έχουν κόψει καπίστρι και έχουν φύγει για άλλες πολιτείες ...



να πάω να ξαραχνιάσω τη μοντέσα και το μάικο ;;

Σόρρυ αυτό πιάνεται για πισωγύρισμα ???

OldMan
09/07/2015, 13:07
Έλα να σου το χαρίσω να αναλάβεις όλα τα χρέη προς τις φαρμακαποθήκες όταν και αν σε πληρώσει ο ΕΟΠΠΥ.


Για τις παραλληλες εξαγωγές δεν βλέπω να κανεις κουβεντα στο deal, μάστορα...

byron
09/07/2015, 13:07
Επειδή μου τα έχετε κάνει ζέπελιν με το επάγγελμα μου μαζί με τον από πάνω....


λολ...

catmaster
09/07/2015, 13:07
Εσύ σαν πολύ να συχναζεις εδω μεσα τελευταία και μαλλον μυρίστικες τπτς υποψήφια πτώματα, γλυκεια μου υαινούλα..

μπα απλά απολαμβάνω τις τελευταίες μέρες των 12mbps που έχω στο internet .... :p

byron
09/07/2015, 13:09
με δ/ντη κάποιο τέος τραπεζιτικό οικονομολόγο της πούτσας .

και omg :tooth:

catmaster
09/07/2015, 13:11
Σόρρυ αυτό πιάνεται για πισωγύρισμα ???

όχι φυσικά ,και γαμω τα εργαλεία ήταν , κάνουν και για ξετσάπισμα στα δύσκολα...

byron
09/07/2015, 13:12
όχι φυσικά ,και γαμω τα εργαλεία ήταν , κάνουν και για ξετσάπισμα στα δύσκολα...

Να σε δώ καβάλα σε H6 μετατροπή σε πομόνα...:tooth:

nicksior
09/07/2015, 13:15
Επειδή μου τα έχετε κάνει ζέπελιν με το επάγγελμα μου μαζί με τον από πάνω....
ΔΕΧΟΜΑΙ
Έλα να σου το χαρίσω να αναλάβεις όλα τα χρέη προς τις φαρμακαποθήκες όταν και αν σε πληρώσει ο ΕΟΠΠΥ.
Θα σου μείνουν και κάτι ψιλά για χαρτζιλίκι....
Η μόνη μου απαίτηση είναι να υπογράψεις ότι αναλαμβάνεις να πληρώσεις με εγγύηση την προσωπική σου περιουσία
κι εγώ να φύγω ελεύθερος.

υγ
Να ευχαριστείς το καλό θεούλη που τα φαρμακεία ακόμα ανήκουν σε φαρμακοποιούς και όχι σε κάποια αλυσίδα
με δ/ντη κάποιο τέος τραπεζιτικό οικονομολόγο της πούτσας γιατί η μαμά σου κι ο μπαμπάς μου να μην σου πω τι θα έπαιρναν τώρα.
Αυτό όσο κρατήσει δηλαδή αφού ο νέος νόμος που ισχύει, γράφει ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ πάνω με κάτι γράμματα ΝΑ.
Φυσικά όμως εσύ τα ξέρεις όλα οπότε τι να λέμε τώρα...

Αν αυτό κατάλαβες ... Τι να πώ ?
Εξηγείται και η μοτο - προτίμησή σου.:lol:
(βάζω φατσούλα μπας και παρεξηγηθείς πάλι)

Μαζί είμαστε ρε man , χεράκι - χεράκι με ίδια συμφέροντα γιατί δεν το καταλαβαίνεις ??


"... εγγύηση την προσωπική σου περιουσία" Στα ανέκδοτα τα πας καλλίτερα.

byron
09/07/2015, 13:16
«Θα πάνε όλα πάρα πολύ καλά και πάρα πολύ γρήγορα», είπε ο Πάνος Καμμένος βγαίνοντας από το Μέγαρο Μαξίμου. Απαντώντας στο ερώτημα αν θα έχουμε συμφωνία απάντησε: και συμφωνία θα έχουμε και απ’ όλα.»

Δηλώσεις από σουβλατζίδικο έκανε, σιγουράκι...

buckley
09/07/2015, 13:22
Να σε δώ καβάλα σε H6 μετατροπή σε πομόνα...:tooth:

Για σένα ρε δουλεύω ,δες αγγελία καρ πριν χρόνια ...

Περιγραφή

MONTESA H6 250 cc μετατροπή CAFE RACER μοντελο 1980 άριστη κατάσταση τελεια λειτουργία μοναδικό !!!!!! Η τιμη ειναι αμετάβλητη ,Παρακαλείσθε μονο σοβαρές προτάσεις ,τηλέφωνο μετα τις 5 απογευματινές ώρες Υπάρχει η άδεια κυκλοφοριας .Σας ευχαριστω που δεν θα πάρετε τηλέφωνο πριν τις 5 !!!!!!!!

Επικοινωνία
Μη δίνετε προκαταβολή αν δεν έχετε δει τη μοτοσυκλέτα!!
Προσοχή! Δείτε τι πρέπει να προσέξετε πριν κάνετε την αγορά σας.

Όνομα
Θανασης
Διευθυνση
ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΤΤΙΚΗΣ 12244
Τηλ. 1:
6946............

338316

nicksior
09/07/2015, 13:29
Επειδή υπάρχουν αυτοί..

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1347454/ekapse-giatroys-kai-dikhgoroys-h-diastavrosh.html

Μπερδεύετε και τους άλλους .


*καλό το αποπάνω εργαλείο αλλά θα σκαλωνει η σαγιονάρα ..

Πλάκα ε? έχω τρομάξει απο τους παρεξηγημένους

byron
09/07/2015, 13:29
Για σένα ρε δουλεύω ,δες αγγελία καρ πριν χρόνια ...



Μ΄αρεσει...:cool:

MG-KTiNoS
09/07/2015, 13:30
Καλή τύχη σου εύχομαι, όπως και σε όλους μας. Δυστυχώς, ακόμα και τώρα ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού δεν έχει καταλάβει ακριβώς τι συμβαίνει και πως μια διαλυμένη οικονομία (και όχι μόνο σε μνημόνια λιτότητας) μπορεί να γυρίσει το επίπεδο ζωής όλων μας καμμιά 50αριά χρόνια πίσω. Όσοι επιζήσουν δλδ...

Την Παρασκευή λέει, διοργανώνεται νέα συγκέντρωση του ΟΧΙ κατά της λιτότητας, την ώρα που τρέχουν σαν τρελοί με την βοήθεια Γάλλων (ευτυχώς μάλλον) να συγγράψουν το νέο μνημόνιο λιτότητας από 50 εως 100 (!) δις για τα επόμενα χρόνια.

Και ακόμα κάποιοι πιστεύουν πως όλα είναι μια μπλόφα, πως θα κάνουν πίσω την τελευταία στιγμή, πως έχουμε εναλλακτικές (που δεν λένε), πως θα ζήσουμε απ΄το πετρέλαιο (που δεν υπάρχει), πως θα ζήσουμε απ΄τον τουρισμό (που δεν μπορεί να συντηρήσει μια χώρα σαν την Ελλάδα), πως θα πονέσουμε λίγο αλλα θα τα καταφέρουμε (λες και έχουμε ξεπεράσει τόσα και τόσα με επιτυχία), πως είναι συγκινητικό να μας στέλνουν συγχαρητήρια ο Μοράλες, ο Μαδούρο, ο Φάραντζ, ο Κάστρο και η Λεπέν...

Μας έμειναν οι αναλυτές του κώλου, οι οικονομολόγοι της κλανιάς, οι trade-ραδες των αγορών, ο Παλαβίτσας, ο εγκληματίας Μπαρούφας, ο Κουίκ και ο Καμμένος που τελικά ήταν 10χρονα με μια βόμβα στα χέρια όπου πάταγαν ότι κουμπάκι υπήρχε για να δουν τι θα γίνει.

Απίστευτα πράγματα, πραγματικά.

Αγνοώντας την κομματική τοποθέτηση η οποία σε κάνει να μιλάς σαν να άρχισε η κρίση εχτές και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν αναφέρεις τους κλέφτες του παρελθόντος....
Είναι αξιοθαύμαστο να παρατηρήσει κανείς ότι αγνοείς (ή θέλεις να αγνοείς) πως οι ζωές μερικών εκατομμυρίων συμπατριωτών μας έχουν πάει ήδη πίσω 50 χρόνια και μπορεί και παραπάνω...
Άστεγοι
Χωρίς ρεύμα
Χωρίς νερό
Νηστικοί
κλπ κλπ

Όταν θα καταλάβεις ότι όλοι αυτοί μας έχουν γραμμένους και αδιαφορούν για το μέλλον της οικονομίας
ίσως καταλάβεις και το μέγεθος της καταστροφής πέραν του οικονομικού
:wave2:

fkol k4
09/07/2015, 13:31
:lol::lol: Αυτο συμβαινει και τωρα φιλε μου. Και ειναι ακομα χειροτερο, γιατι η φαση περιλαμβανει και παιδακια.

Κοίτα, κάποτε πρέπει να μπορέσουμε να συννενοηθούμε. Καλό είναι να λέμε τα κακά των μνημονιοσυμφωνιών κτλ, αλλά ας βρούμε μια εναλλακτική στο κάτω κάτω και αν δούμε αν είναι καλύτερη...

Ας πούμε λοιπόν πως τα παίρνει ο Τσίπρας στην κράνα, λέει στους Ευρωπαίους «άντε γ@μηθ#ίτ# κι εσείς κι ο γρύλος σας», δεν υπογράφει και τα σπάμε...
Μετά τι έχει λοιπόν το μενού; Απλά «θα την βγάλουμε δύσκολα στην αρχή και μετά θα στρώσει»;

Τι σημαίνει η φράση «θα την βγάλουμε δύσκολα στην αρχή και μετά θα στρώσει» λοιπόν; Πόσο δύσκολα είναι αυτό το «στην αρχή» και πότε «θα στρώσει»;

Να βάλουμε λιγάκι νούμερα σ' αυτό;
Αυτή τη στιγμή έχουμε ένα ΑΕΠ 180 δις €.
Άντε και κάνουμε το σχέδιο Λαπαβίτσα. Υποτίμηση λοιπόν και μια συντηρητική εκτίμηση αρχικής μείωσης του ΑΕΠ στην αρχή κατά 40-45% (μιλάμε για το πιο ευνοϊκό σενάριο), δηλ πάμε περίπου στα 100 δις €.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως θα είναι πλέον δυνατό να συνεχίσουν να πληρώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις ότα πλέον το σύνολό τους θα είναι περισσότερο από το ΑΕΠ (καλά, το ότι ανά περίπτωση η σύνταξη πλέον έχει γίνει 120€ το μήνα δεν το συζητώ..);
Δηλαδή παλεύουμε για να μην κοπεί το ΕΚΑΣ και στο τέλος θα κόψουμε και την κύρια σύνταξη γιατί απλά δεν θα υπάρχουν λεφτά να την πληρώσουμε;

Πάμε παρακάτω λοιπόν...
Πόση ανάπτυξη και για πόσα χρόνια θέλουμε για να ξαναφτάσουμε το σημερινό ΑΕΠ (Υπόψην, όχι αυτό που είχαμε το 2008, το σημερινό, που είναι μετά από 5 χρόνια μνημόνιο...); Μπορεί κάποιος να το βάλει στο κομπιουτεράκι να δει;

Πάμε λίγο πιο παρακάτω...
Έχουμε μέχρι το 2020 να λαμβάνουμε καμιά 70αριά+ δις € (ανάλογα την απορρόφηση) αγροτικές επιδοτήσεις, ΕΣΠΑ, σχέδιο Γιούνκερ κτλ. Από αυτά, άντε να χαθεί το 1/4" σε μίζες, μας κάνουν 45 δις € να πέσουν στην αγορά.
Άμα την κάνουμε τα χάνουμε. Μόνοι μας πως θα τα αναπληρώσουμε;

Αυτός που πρέπει να εισάγει ζωοτροφές πως θα τις εισάγει; (http://www.capital.gr/story/3042434#.VZ5IOEZqeSY.twitter)
Και δεν με πιάνει ο πόνος για τον συγκεκριμένο, αλλά αυτός δίνει δουλειά σε κάποια άτομα και τροφοδοτεί και την αγορά με μια ποσότητα κρέας. Κρέας που τρώμε όλοι μας.
Μας παίρνει τόσο χαλαρά να τον κλείσουμε;

Καλές οι ηθικολογικές αναλύσεις και τα κυρήγματα του στυλ «ο κόσμος θα έπρεπε να είναι στρωμένος με ροδοπέταλα και οι πεταλούδες να χορεύουν χαρούμενες τριγύρω», αλλά κάποιος θέλω να μου πει με ποια ακριβώς εναλλακτική λύση σκοπεύει να φτάσουμε στις πεταλούδες, γιατί αλλιώς αντί για ροδοπέταλα βλέπω ν' αντικρύζουμε όλοι τα ραδίκια ανάποδα...

MG-KTiNoS
09/07/2015, 13:35
και omg :tooth:

Να σου πω (για κάνω κι εγώ ένα ΟΜΓΚ)
Δανείζει η τράπεζα σου τον ΕΟΠΥΥ. ?

ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ !

MG-KTiNoS
09/07/2015, 13:38
"... εγγύηση την προσωπική σου περιουσία" Στα ανέκδοτα τα πας καλλίτερα.
Οκ ας το αλλάξω λοιπόν...
Την προσωπική σου ελευθερία είναι πιο καλά?
προσωποκράτηση για χρέη στο δημόσιο ρινγ ε μπελ του γιου???

338317

nicksior
09/07/2015, 13:43
ρινγ ...

el_hymador
09/07/2015, 14:08
Κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι θα γίνει ρε σεις. Kανένας. Απολύτως!! Απολύτως!!!! (Βενιζέλος mode)

Οι συσχετισμοί στην γειτονιά μας αλλά και σε παγκόσμιο επίπεδο αλλάζουν συνεχώς, το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχουν κάποια οικονομικοπολιτικα status και αυτά διαφυλάσσονται με κάθε κόστος... από τη στιγμή που δεν ανήκουμε στους στυλοβάτες αυτών των status, εύλογα προκύπτει ότι ανήκουμε στο "με κάθε κόστος", πράγμα που σημαίνει ότι α) μπορεί να ευνοηθούμε λόγω κάποιον συγκυριών ή β) μπορεί να μας πάρει ο διάολος.

Το που και πως θα κάτσει η μπίλια στην περίπτωση μας είναι άγνωστο. Προσωπικά επιμένω στο ότι δεν θέλουν -για τους λόγους τους- να μας διώξουν και αυτό προκύπτει από την πολύ απλή σκέψη ότι αν δεν μας ήθελαν, είχαν ένα κάρο ευκαιρίες τα τελευταία χρόνια για να μας πουν άνετα και χαλαρά: τον πούλο.

Μπλοφάρει ο Τσίπρας; Δεν ξέρει τι του γίνεται; Γυρνάει το βράδυ σπίτι και βάζει την Περιστερα να τον φωνάζει Τσε και γκ@υλώνει; Ουδείς γνωρίζει, η νεκροψία θα δείξει...

pipe_smoker
09/07/2015, 14:09
Κοίτα, κάποτε πρέπει να μπορέσουμε να συννενοηθούμε. Καλό είναι να λέμε τα κακά των μνημονιοσυμφωνιών κτλ, αλλά ας βρούμε μια εναλλακτική στο κάτω κάτω και αν δούμε αν είναι καλύτερη...



........



Καλές οι ηθικολογικές αναλύσεις και τα κυρήγματα του στυλ «ο κόσμος θα έπρεπε να είναι στρωμένος με ροδοπέταλα και οι πεταλούδες να χορεύουν χαρούμενες τριγύρω», αλλά κάποιος θέλω να μου πει με ποια ακριβώς εναλλακτική λύση σκοπεύει να φτάσουμε στις πεταλούδες, γιατί αλλιώς αντί για ροδοπέταλα βλέπω ν' αντικρύζουμε όλοι τα ραδίκια ανάποδα...


Όχι ρε γαϊδαράκο.

Δεν είναι ούτε δική μου δουλειά, ούτε δική σου, ούτε του δίπλα, να βρει εναλλακτική η οποία να είναι καλύτερη.

Οι "ηθικολογικές αναλύσεις" είναι και πρέπει να είναι η δουλειά μας.

Όταν βλέπεις κάποιον να μην έχει να φάει, ή να μην μπορεί να πάρει φάρμακα με τη σύνταξη που παίρνει, να το τονίζεις και να το λες.
Αυτός που πρέπει να βρει λύση για το φαγητό αυτού του ανθρώπου και για τη σύνταξη του άλλου δεν είσαι εσύ.
Εκτός κι αν πηγαίνεις για πολιτικός/οικονομολόγος/εφευρέτης/ηπερήρωας ή δεν ξέρω γω τί άλλο.

Δε θα πω τη μαυρίλα ασπρίλα, επειδή για κάποιους δεν υπάρχουν άλλα σενάρια.
Ούτε θα πω ευχαριστώ που έχουμε κι αυτά που έχουμε.
Ούτε θα δεχτώ το επίθετο του ρομαντικού και αυτού που ζει στον κόσμο του επειδή κάποιοι έχουν δεχτεί σα μοναδική λύση τη βουρδουλιά μέχρι να γίνει ο κώλος σαν του μπαμπουίνου.


Το είπε κι ο Sniper τις προάλλες νομίζω στο άλλο θρεντ, έχουμε βαλθεί να βγάλουμε άχρηστους και τους νομπελίστες οικονομολόγους.
Ναι δε συμφωνούν όλοι μεταξύ τους όπως είπε κι ο Βύρωνας, αλλά στα @@ μου αν συμφωνούν ή όχι.
Δεν υπάρχει μόνο ένα school of thought. Ας διαλέξουν αυτοί που είναι δουλειά τους να διαλέξουν και οφείλουν να ξέρουν.

Εγώ ΔΕΝ οφείλω να ξέρω.
Ούτε τί είναι τα CDS, ούτε αν βγαίνουν τα κουκιά με το ΑΕΠ, ούτε τί θα πει ELA και με ποιό τρόπο μας δανείζει.

Εγώ σαν πολίτης οφείλω να θίγω τα κακώς κείμενα, και να μην κοιτάω αλλού όταν βλέπω να βαράνε κάποιον γιατί αργά ή γρήγορα θα έρθει και η σειρά μου.

Από κει και πέρα όσοι θέλετε να πιάσετε κομπιουτεράκια και να δείτε πώς θα βγει η άκρη με τη δραχμή, καλό ξημέρωμα.
Όσοι θέλετε να κάτσετε να δείτε αν βγαίνει η άκρη με το ευρώ, επίσης.

Κι αφήστε τους Λαπαβίτσες και τους Κρούγκμαν να λένε τις μαλακίες τους περί austerity και πέη γαλανά.
Καλαμπόρτζηδες είναι.
Δεν ξέρουν αυτοί.

GFawkes
09/07/2015, 14:18
Ο κοσμος οφειλει να καταλαβαινει
να ρωτα
να αξιολογει
να κρινει...

αλλιως εαν δεν το κανει, θα υποφερει....

sniper
09/07/2015, 14:19
Ο κοσμος οφηλει να καταλαβαινει
να ρωτα
να αξιολογει
να κρινει...

αλλιως εαν δεν το κανει, θα υποφερει....

Εγκεφαλικό ή εκ γεννετής;

GFawkes
09/07/2015, 14:20
Εγκεφαλικό ή εκ γεννετής;

Για εκ γεννετης σε κοβω

fkol k4
09/07/2015, 14:26
Εδώ φίλε μου πιποκαπνιστή είναι που διαφωνούμε.

Επειδή στην τελική εγώ θα κληθώ να ψηφίσω αυτόν που μου τάζει το καλύτερο σχέδιο, θεωρώ πως είναι καθήκον μου να αντιλαμβάνομαι έστω και σε τελείως βασικό επίπεδο αυτό που μου περιγράφει.

Και η αλήθεια είναι πως ως τώρα ούτε εμένα μου αρέσει το σχέδιο στο οποίο βαδίζουμε. Ούτε το σχέδιο ούτε η εφαρμογή του ούτε οι ως εφαρμοστές του (γι αυτό και δεν τους ψήφισα κιολας).
Και μη νομίζεις πως κι εγώ δεν την έχω πληρώσει την ως τώρα πορεία μας. Θεωρώ όμως πως στην παρούσα φάση πρέπει να δω τι εναλλακτικές μου/μας προτείνονται.

Έχω λοιπόν να διαλέξω ανάμεσα σε μια κακή εναλλακτική της οποία το σκληρό πρόσωπο το έχω δει (και μου την έχει φορέσει κι εμένα) και πάνω κάτω ξέρω (λόγω της εμπειρίας των 5 χρόνων) πόσο περίπου σκληρότερο θα γίνει, και σε μια λύση που όπως μου την περιγράφουν εκκινεί από ακόμα χειρότερο σημείο από αυτό που πάνω κάτω θα φτάσει η πρώτη (πάλι κακή) εναλλακτική και που κανένας δεν μου εξηγεί τι έχει παρακάτω (βελτίωση; επιδείνωση; σταθεροποίηση; )...

Ε, όπως το βλέπω εγώ λοιπόν, μέχρι κάποιος να μου προτείνει μια τρίτη λύση που να είναι καλύτερη, η επιλογή μου είναι εύκολη.
Και αν αυτό που μου προσάπτεις είναι πως βλέπω κυνικά και μετράω τις πιθανές ουρές στα συσσίτια και απλά διαλέγω τη λύση με τη μικρότερη ουρά αντί να ζητώ τη λύση που θα εξαφανίσει τελείως τις ουρές, τότε το δέχομαι.

Έχω όμως δικαιολογία. Δεν έχει έρθει κανένας ως τώρα να μου πει «θα κάνουμε Α, Β, Γ και σε τρία-τέσσερα χρόνια οι ουρές θα εξαφανιστούν γι αυτόν και γι αυτόν τον λόγο».
Όταν θα έρθει κάποιος να μου το πει, χ#ζω και την Ευρώπη και όλα τους.

dimmie_72
09/07/2015, 14:27
Εγώ ΔΕΝ οφείλω να ξέρω.
Ούτε τί είναι τα CDS, ούτε αν βγαίνουν τα κουκιά με το ΑΕΠ, ούτε τί θα πει ELA και με ποιό τρόπο μας δανείζει.



δυστυχώς όμως έχουμε την ευθύνη να επιλέγουμε αυτούς που ξέρουν... όπως τη Ραχήλ π.χ. :(

sniper
09/07/2015, 14:29
Για εκ γεννετης σε κοβω

Λοιπόν, κοίτα να δεις εξυπνάκια Gfawkes, ΑntonD ή όπως σε λένε...

Η ελιτίστικη παραπάνω λογική σου λέει ότι όλοι θα πρέπει να καταλαβαινει, αξιολογεί και κρίνει.
Και ποιος σου λεει ότι δεν το κάνει; Ο καθένας ανάλογα με το μορφωτικό του επίπεδο και το μυαλό του το κάνει.

Αν εσύ νομίζεις ότι πρέπει να κρίνει μόνο η Ελίτ (όποια εσύ θεωρείς κατάλληλη) τότε μάλλον αναζητάς λύσεις Τζήμερου... Αντε λοιπόν να τον βρείς και μην μας τα ζαλίζεις περισσότερο με την φασιστική σου ιδεολογία.

Κι εκ γεννετής είμαι, ναι. Αλλά εγώ τουλάχιστον δεν κρύβομαι πίσω από μια μάσκα/πληκτρολόγιο.

GFawkes
09/07/2015, 14:29
δυστυχώς όμως έχουμε την ευθύνη να επιλέγουμε αυτούς που ξέρουν... όπως τη Ραχήλ π.χ. :(
+1000 :lol:
:beer:

GFawkes
09/07/2015, 14:32
Η ελιτίστικη παραπάνω λογική σου λέει ότι όλοι θα πρέπει να καταλαβαινει, αξιολογεί και κρίνει.
Και ποιος σου λεει ότι δεν το κάνει; Ο καθένας ανάλογα με το μορφωτικό του επίπεδο και το μυαλό του το κάνει.

Αν εσύ νομίζεις ότι πρέπει να κρίνει μόνο η Ελίτ (όποια εσύ θεωρείς κατάλληλη) τότε μάλλον αναζητάς λύσεις Τζήμερου... Αντε λοιπόν να τον βρείς και μην μας τα ζαλίζεις περισσότερο με την φασιστική σου ιδεολογία.

Κι εκ γεννετής είμαι ναι. Αλλά εγώ τουλάχιστον δεν κρύβομαι πίσω από μια μάσκα/πληκτρολόγιο.


Φασιστας εισαι και φαινεσαι....

εαν το να κρινει, να ρωτα, να μαθαινει καποιος ειναι φασιστικο, ελιτιστικο, μαλλον εχεις μπερδεψει το μπρος με το πισω.

Καθε αλλο απ αυτο περιγραφω...οτι ΟΛΟΙ πρεπει να ενημερωνονται και να λαμβανουν μερος στα κοινα λεω.
πιθανον να μην μπορεις να αντιληφθεις, αλλα δεν σου κραταω κακια...

περιμενω λοιπον να σβησεις το απαραδεκτο αυτο μηνυμα σου.

sniper
09/07/2015, 14:37
Φασιστας εισαι και φαινεσαι....

εαν το να κρινει, να ρωτα, να μαθαινει καποιος ειναι φασιστικο, ελιτιστικο, μαλλον εχεις μπερδεψει το μπρος με το πισω.

Καθε αλλο απ αυτο περιγραφω...οτι ΟΛΟΙ πρεπει να ενημερωνονται και να λαμβανουν μερος στα κοινα λεω.
πιθανον να μην μπορεις να αντιληφθεις, αλλα δεν σου κραταω κακια...

περιμενω λοιπον να σβησεις το απαραδεκτο αυτο μηνυμα σου.

Δεν έχω να σβήσω τίποτα. Έχω διαμορφώσει άποψη για εσένα εδώ και καιρό και δεν αλλάζει δυστυχώς.
Πάντα όταν στριμώχνεσαι αρχίζεις να γλυστρας σαν χέλι.

Και καταφανώς προσβάλλεις ή ειρωνεύεσαι συνέχεια τους συνομιλητές σου όπως και τώρα, όταν δεν συμφωνούν μαζί σου.

Κι επειδή όπως λες είμαι φασίστας, αν το ξανακάνεις δεν θα ξαναγράψεις.

nicksior
09/07/2015, 14:39
Λοιπόν, κοίτα να δεις εξυπνάκια Gfawkes, ΑntonD ή όπως σε λένε...

Η ελιτίστικη παραπάνω λογική σου λέει ότι όλοι θα πρέπει να καταλαβαινει, αξιολογεί και κρίνει.
Και ποιος σου λεει ότι δεν το κάνει; Ο καθένας ανάλογα με το μορφωτικό του επίπεδο και το μυαλό του το κάνει.

Αν εσύ νομίζεις ότι πρέπει να κρίνει μόνο η Ελίτ (όποια εσύ θεωρείς κατάλληλη) τότε μάλλον αναζητάς λύσεις Τζήμερου... Αντε λοιπόν να τον βρείς και μην μας τα ζαλίζεις περισσότερο με την φασιστική σου ιδεολογία.

Κι εκ γεννετής είμαι, ναι. Αλλά εγώ τουλάχιστον δεν κρύβομαι πίσω από μια μάσκα/πληκτρολόγιο.


Κακη η οξύτητα τέτοιες μέρες
Μπορεί να χρειαστούμε ο ένας τον άλλο.
Ηδη έχει σχηματιστεί η κρίσιμη μάζα απογοητευμένων .
Αν αισθανθούν και ταπεινωμένοι κανένα μνημόνιο δεν μπορει να τους συγκρατήσει.
Λάδι στη φωτιά ? Ευχαριστώ δεν θα πάρω!
Εξακολουθώ να θεωρώ υπεύθυνη την κυβέρνηση για λάθος χειρισμούς.
Χειρισμούς έγραψα . Ετσι? Οχι προθέσεις.

Υπερβολική πίεση (ρωτήστε και τις βίδες) οικονομική - ψυχολογική , μπορεί να οδηγήσει σε ανεγξέλεκτες καταστάσεις

:wave2:

dimmie_72
09/07/2015, 15:09
πλάκα έχει ότι αυτοί στους οποίους δεν αρέσει η διαχείριση αποτελούν από τα πλέον λαλίστατα μέλη.
(παρά τις εξαγγελίες περί αποχώρησης εν είδει διαγγέλματος πνευματικής ελίτ προς το λαουτζίκο).

:confused:

Billymuse
09/07/2015, 15:16
Nα πω και εγω τη μαλακία μου. Μωρή πατσαβούρα Λαγκάρτ 5 μηνες λεει ο Τσίπρας για το χρέος να γίνει διαγραφή,αναδιάθρωση πες το όπως θες
και μου έρχεσαι και το αναφέρεις 2 μέρες πριν μπορέσει και παραδώσει τις τελικές προτάσεις ο Αλεξ... Όπως και τη προηγούμενη ευδομάδα..2-3 μέρες
πριν τις έκλογες το IMF έβγαλε αναφορά οτι οι προτάσεις για το Μνημόνιο τελικά δεν ήταν βιώσιμες..:moutza:

nikos_abel
09/07/2015, 15:17
Δεν έχω να σβήσω τίποτα. Έχω διαμορφώσει άποψη για εσένα εδώ και καιρό και δεν αλλάζει δυστυχώς.
Πάντα όταν στριμώχνεσαι αρχίζεις να γλυστρας σαν χέλι.

Και καταφανώς προσβάλλεις ή ειρωνεύεσαι συνέχεια τους συνομιλητές σου όπως και τώρα, όταν δεν συμφωνούν μαζί σου.

Κι επειδή όπως λες είμαι φασίστας, αν το ξανακάνεις δεν θα ξαναγράψεις.

Εγω




συμφωνώ




σνάιπερ




πάει, χάλασε ο κόσμος :lol:

ggs
09/07/2015, 15:19
Παιδες , μην κάνουμε το θρεντ «καλοι-κακοι αντμινς-μοντς»
Οι αντμινσ-μοντς είναι παραδοσιακα «μ@@νοπ@να» στο moto …:lol: (επική θρενταρα για τους νεότερους)


Γι αυτό ,αφήστε να κάνουν την δουλειά τους και συνεχίστε στο ψύχραιμο κλίμα που είχαν και τα θρεντ για το δημοψήφισμα.:wave2:

Ζεύκας
09/07/2015, 15:23
Παιδες , μην κάνουμε το θρεντ «καλοι-κακοι αντμινς-μοντς»
Οι αντμινσ-μοντς είναι παραδοσιακα «μ@@νοπ@να» στο moto …:lol: (επική θρενταρα για τους νεότερους)


Γι αυτό ,αφήστε να κάνουν την δουλειά τους και συνεχίστε στο ψύχραιμο κλίμα που είχαν και τα θρεντ για το δημοψήφισμα.:wave2:

:a23:

Ζεύκας
09/07/2015, 15:25
Αν και στην επιστολή που απέστειλε η κυβέρνηση προς τον ESM δεν αναφέρεται το ποσό του δανείου που
αιτείται η Ελλάδα από τους θεσμούς, θεωρείται δεδομένο ότι αυτό δεν μπορεί να είναι μικρότερο των 60δισ ευρώ. Σύμφωνα με τα
στοιχεία οι δανειακές ανάγκες που έχει να εκπληρώσει η Ελλάδα μέχρι και το 2017 ξεπερνούν τα 60δισ ευρώ καθώς θα πρέπει να πληρώσει
τόκους δανείων, λήξεις ομολόγων και πληρωμές δόσεων, αρχής γενομένης από την 13η Ιουλίου όταν και η Ελλάδα πρέπει να πληρώσει
450 εκατ ευρώ στο ΔΝΤ και τις 20 Ιουλίου όταν η Αθήνα θα πρέπει να αποπληρώσει «ακούρευτα» ομόλογα που έχει στην κατοχή της
η ΕΚΤ αξίας 3,5δισ ευρώ.Ωστόσο, σε αυτά τα 60δισ ευρώ θα πρέπει να προστεθούν τουλάχιστον ακόμα 10δισ ευρώ για την ανακεφα-
λαιοποίηση των τραπεζών, ενώ θεωρείται βέβαιο ότι οι θεσμοί θα ζητήσουν να υπάρξει και ένα «μαξιλάρι» τουλάχιστον 10δισ ευρώ στο
Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (ΤΧΣ), ανεβάζοντας τον τελικό λογαριασμό στα 80δισ ευρώ.

Τα μέτρα
Το νέο βαρύ πακέτο θα συνοδευθεί με νέα υφεσιακά μέτρα τα οποία θα φτάνουν τουλάχιστον τα 10δισ ευρώ. Αν και ο κατάλογος των
μέτρων δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί, πληροφορίες αναφέρουν ότι η ελληνική πρόταση περιλαμβάνει:

1.ΦΠΑ 13% για ξενοδοχεία και βασικά τρόφιμα και 23% για την εστίαση και όλα τα υπόλοιπα τρόφιμα
2.αν και η Αθήνα επιμένει στη διατήρηση της έκπτωσης 30% του ΦΠΑ στα νησιά του Αιγαίου, οι δανειστές φαίνεται ότι απαιτούν την κατάργηση της, όπως και των υπόλοιπων εξαιρέσεων που προβλέπει ο ΦΠΑ
3.αύξηση στην προκαταβολή φόρου εισοδήματος των επιχειρήσεων στο 100%, σταδιακά από το 2016
4.κατάργηση της προνομιακής φορολόγησης των αγροτών σταδιακά έως το τέλος του 2017
5.μείωση των στρατιωτικών δαπανών κατά 200εκατ ευρώ το 2016 και 400 εκατομμύρια το 2017
6.ΕΝΦΙΑ ως το 2016 τουλάχιστον, με σταθερό στόχο είσπραξης 2,65 δισ ευρώ ετησίως
7.εφαρμογή του νέου Ασφαλιστικού από τον Οκτώβριο του 2015, αφού πρώτα θα έχουν ολοκληρωθεί οι αναλογιστικές μελέτες
8.αναστολή της εφαρμογής της ρήτρας βιωσιμότητας και μηδενικού ελλείμματος τουλάχιστον μέχρι την εφαρμογή του νέου Ασφαλιστικού
9.σταδιακή κατάργηση του ΕΚΑΣ μέχρι το τέλος του 2019, και στη συνέχεια αντικατάσταση του από το εγγυημένο εισόδημα
10.σταδιακή κατάργηση από την 31η Οκτωβρίου 2015 και έως το τέλος του 2017 όλων των φόρων υπέρ τρίτων
11.αναστολή των κυβερνητικών σχεδίων για τις αλλαγές στα εργασιακά και νομοθέτηση του νέου πλαισίου το φθινόπωρο του 2015
12.άμεση εφαρμογή των συστάσεων που περιλαμβάνονται στην πρώτη εργαλειοθήκη του ΟΟΣΑ και αφορά τουριστικά καταλύματα, τουριστικά λεωφορεία, άδειες φορτηγών, οικοδομή κλπ
13.εφαρμογή των συστάσεων της δεύτερης εργαλειοθήκης του ΟΟΣΑ
14.άνοιγμα επαγγελμάτων για συμβολαιογράφους, λογιστές, δικαστικούς επιμελητές κλπ.
15.υλοποίηση προγράμματος ιδιωτικοποιήσεων. Συγκεκριμένα ο ΑΔΜΗΕ θα διαχωριστεί μεν από τη ΔΕΗ, αλλά θα παραμείνει κατά πλειοψηφία υπό κρατική κυριότητα.​

πηγή (http://www.huffingtonpost.gr/2015/07/09/oikonomia-daneio-80dis-symfwnia_n_7759064.html?1436416921&utm_hp_ref=greece)

taisteal
09/07/2015, 15:26
Τσιπρα κανε τη συμφωνια να ανοιξουν οι τραπεζες γιατι δεν μας βλεπω καλα :vava:


:lol:

Billymuse
09/07/2015, 15:28
πηγή (http://www.huffingtonpost.gr/2015/07/09/oikonomia-daneio-80dis-symfwnia_n_7759064.html?1436416921&utm_hp_ref=greece)

μια χαρα ειναι το 6
το 4 γαμάει πως και δε το κάνανε τόσα χρόνια :a06::a31:

Ζεύκας
09/07/2015, 15:34
δύο τα σενάρια έτσι όπως το βλέπει το φτωχό μου το μυαλό:

-Η ΕΕ λέει ΝΑΙ, το φέρνει ο Τσίπρας το μνημόνιο στη Βουλή, ο Λαφαζάνης και η αριστερή πτέρυγα δεν το ψηφίζουν
αλλά θα περάσει με την υποστήριξη ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-Ποτάμι. Αφότου πάρουμε τα λεφτά μπλέκουμε με δεδηλωμένες κ παμε
σε εκλογές.

-Η ΕΕ λέει ΟΧΙ, πάμε σε εκλογές γτ ο Τσίπρας δεν θα χρεωθεί την απομόνωση της χώρας του από τον παγκόσμιο χάρτη.
ΟΚ έκανε τα βίτσια του, την είδε επαναστάτης για ένα εξάμηνο αλλά δεν έχει τα @@ για να το τραβήξει παραπάνω.

Όπως και να'χει τις εκλογές δεν τις γλυτώνουμε και η Αριστερά θα μαραζώσει γιατί μια ζωή ήταν έρμαιο των εσωτερικών
αντιπαλοτήτων.

el_hymador
09/07/2015, 15:36
Ήμανε έξω στην αυλή όταν ξαφνικά συννέφιασε απότομα, μόνο και μόνο για το εφέ που ανοίγουν τα σύννεφα και σκάει ηλιαχτίδα φωτός, έτσι για να είναι σπεκτακιουλέρ η φώτιση. Ακούστηκε φωνή κυρίου, θα ορκιζόμουν ότι ήταν ο Φέρτης με vocoder και μΕ είπε: "Αυτά λέγω, πάρε και διέδωσε τα"... και παρ΄ότι είχα κλάσει μέδουσες, βρήκα το κουράγιο να απαντήσω: "ποια;"... και μΕ απαντάει: "το στικάκι δες ρε ζώων!!!"...και τότε έπιασε φωτιά μια βάτα από ένα ταγιέρ και να σου απάνω απιθωμένο πυρίμαχο στικάκι... και το βάνω στο pc και διαβάζω τα εξής:

-Επανάληψη δημοψηφίσματος, αυτή τη φορά ονομαστικά
-Όσοι ψηφίσουν ΝΑΙ, μένουν στο ευρώ και τρώνε μέτρα πρότασης Λούγκρερ, όσοι ψηφίσουν ΟΧΙ γυρνάνε στη δραχμή και υπόκεινται τις συνέπειες
-Δικαίωμα να κάνουν "νια νια νια νια νιαααα" οι μεν στους δε αν τα πράγματα εξελιχθούν καλύτερα για αυτούς (υποσημείωση: δεν είναι αμαρτία)

paramedic
09/07/2015, 15:38
Mε τους αντιπάλους στο ναδίρ της ιστορίας τους η Αριστερά την έχει στο τσεπάκι της τη νίκη στις εκλογές φίλε μου οπότε για ποιό λόγο να κάνει εκλογές για 3η φορά?

Ζεύκας
09/07/2015, 15:41
μια χαρα ειναι το 6
το 4 γαμάει πως και δε το κάνανε τόσα χρόνια :a06::a31:

έκανα κάποιες διορθώσεις στη λίστα. δεν ξέρω εάν άλλαξαν η αντιστοιχία αριθμών-προτάσεων

faraway
09/07/2015, 15:43
Τα μέτρα θα περάσουν , ( όπως )
η ΕΕ θα τα δεχθεί ,

οι μεν θα κάνουν ευαγγέλιο την αναφορά στη διευθέτηση του χρέους
οι δε τα αξιόπιστα μέτρα με συγκεκριμένους στόχους

και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα .
Ραντεβού σε ανάλογο θέμα σε 2 χρονάκια από τώρα :wave2:

Ζεύκας
09/07/2015, 15:46
Mε τους αντιπάλους στο ναδίρ της ιστορίας τους η Αριστερά την έχει στο τσεπάκι της τη νίκη στις εκλογές φίλε μου οπότε για ποιό λόγο να κάνει εκλογές για 3η φορά?

Για ποιό λόγο θα πάμε σε εκλογές το ανέφερα πιο πάνω. ταπεινη μου γνώμη πάντα, έτσι;

Απο κει κ πέρα και το ΠΑΣΟΚ κάποτε ήταν κραταιά δύναμη κ όλοι είδαμε πως διαλύθηκε μέσα σε λίγα χρόνια.
Η Αριστερά από το πουθενά έγινε πρώτη δύναμη από το πουθενά θα πέσει πάλι.
'Η όπως λένε και οι φίλοι του Καμμένου οι αμερικάνοι: easy come, easy go

Η Αριστερά κ η ΧΑ αναδείχτηκαν μόνο κ μόνο γιατί ο κόσμος απελπίστηκε και ήθελε να τιμωρήσει ΝΔ-ΠΑΣΟΚ για τα δεινά που έφεραν στη χώρα.
Κοίτα να δεις που ο Τσίπρας θα κάνει τη Φώφη κ τη Ντόρα μαγκίτισσες και θα τις κάνει από καθίκια σωτήρες του Έθνους.

MG-KTiNoS
09/07/2015, 15:48
Τα μέτρα θα περάσουν , ( όπως ) 100%
η ΕΕ θα τα δεχθεί , θα τα επιβάλει

οι μεν θα κάνουν ευαγγέλιο την αναφορά στη διευθέτηση του χρέους
οι δε τα αξιόπιστα μέτρα με συγκεκριμένους στόχους 100%

και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα . Εμάς δεν μας βλέπω καθόλου καλά
Ραντεβού σε ανάλογο θέμα σε 2 χρονάκια από τώρα :wave2:
μακάρι σε 2 χρόνια να μαστε εδώ όλοι



λέγω λέγω...
:(

Hayate
09/07/2015, 15:52
Είναι κάτι τέτοιες ώρες που δε ξέρεις μετά να κλάψεις ή να γελάσεις...προς το παρών προτιμώ το 2ο.... 338318



Τελικά να πάρω εγχώριο ή ελληνικό; :lol::lol::lol:

Ζεύκας
09/07/2015, 15:53
Τα μέτρα θα περάσουν , ( όπως )
η ΕΕ θα τα δεχθεί ,

οι μεν θα κάνουν ευαγγέλιο την αναφορά στη διευθέτηση του χρέους
οι δε τα αξιόπιστα μέτρα με συγκεκριμένους στόχους

και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα .
Ραντεβού σε ανάλογο θέμα σε 2 χρονάκια από τώρα :wave2:

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, μην βγάζουμε το Λαφαζάνη και την αριστερή πτέρυγα εκτός εξισωσης.

Η εσωτερική αντιπολίτευση έχει σαφώς ταχθεί υπέρ της εξόδου της χώρας από την ΕΕ και φοβούμαι
πως θα κάνει τα πάντα να κάψει το μνημόνιο που θα φέρει ο Αλέξης στη Βουλή. Μπορεί τέλη Ιούνη
να έκανε την κότα και πήγε σε δημοψήφισμα αλλά τώρα δεν τον παίρνει να πει το ΟΧΙ στο Ευρώ.

Και όλα αυτά με την προυπόθεση ότι θα πουν το ΝΑΙ οι Ευρωπαίοι έτσι;
Γιατί ΟΚ πολλοί λέγαμε:
"Έλα μωρέ τα κάνει αυτά μέχρι τελευταία στιγμή μπας και πετύχει καμιά καλύτερη συμφωνία
αλλά 30 Ιούνη θα υπογράψει το μνημόνιο"

Αυτά λέγαμε να καθησυχαστούμε αλλά να που φτάσαμε.

buckley
09/07/2015, 16:10
Παιδες , μην κάνουμε το θρεντ «καλοι-κακοι αντμινς-μοντς»
Οι αντμινσ-μοντς είναι παραδοσιακα «μ@@νοπ@να» στο moto …:lol: (επική θρενταρα για τους νεότερους)


Γι αυτό ,αφήστε να κάνουν την δουλειά τους και συνεχίστε στο ψύχραιμο κλίμα που είχαν και τα θρεντ για το δημοψήφισμα.:wave2:

Να σου πω λίγο εσένα , δηλαδή το @ σημαίνει ο ,καθώς και υ ,αλλά και α στην ίδια λέξη ! όχι ρε φιλαράκο αλλού αυτά να ούμε...

paramedic
09/07/2015, 16:12
λέγω λέγω...
:(

Ας δούμε το ποτήρι μισογεμάτο μπας και αλλάξει τίποτα ρε συ σε αυτόν τον τόπο. Τι να σου πω :shrugs:

paramedic
09/07/2015, 16:14
Είναι κάτι τέτοιες ώρες που δε ξέρεις μετά να κλάψεις ή να γελάσεις...προς το παρών προτιμώ το 2ο.... 338318



Τελικά να πάρω εγχώριο ή ελληνικό; :lol::lol::lol:

Ας τρώει είδη υγιεινής που είχε πει και παλιότερα μωρέ και μια χαρά θα είναι...:lol:

Bob_o_mastoras
09/07/2015, 16:14
...
Γιατί ΟΚ πολλοί λέγαμε:
"Έλα μωρέ τα κάνει αυτά μέχρι τελευταία στιγμή μπας και πετύχει καμιά καλύτερη συμφωνία
αλλά 30 Ιούνη θα υπογράψει το μνημόνιο"

Αυτά λέγαμε να καθησυχαστούμε αλλά να που φτάσαμε.

Καθησυχαζεστε με τα μνημονια ε;;; :rolleyes:
Κατι σαν το συνδρομο της Στοκχολμης εχετε μου φαινεται..

andgeo
09/07/2015, 16:32
"is likely a gateway issue, as some routs are simply not working."

Δεν έχει σχέση με εμάς βέβαια, και ούτε με την κίνα, αν και οι μικρές απώλειες σχετίζονται με αυτή.
Για το χιμαδόρη που ρωτά δεν είναι routs , είναι λάθος γραμμένο η λέξη είναι routes γι αυτό δεν βγάζει εύκολα νόημα . Σύντομη εξήγηση , δεν φτάνουν οι εντολές αγοράς /πώλησης γιατί κάποιοι δρομολογητές δεν λειτουργούν . Ο λόγος αν έχει γίνει μαζικά και αποκλείεται η δρομολόγηση από πολλούς προορισμούς είναι πιθανά DoS attack σε μεγάλο αριθμό δρομολογητών , αυτό που λέει στην αρχή Gateway issue !

andgeo
09/07/2015, 16:42
...και επίσης θα κατεβάζουμε S01E05 "τα Λιοντράκια του κυρ Ηλία".... με dial up....

Αυτό γιατί να γίνει ; Το δίκτυο υπάρχει , δεν υπάρχει περίπτωση να στο πάρει κανείς , το κόστος συντήρησης είναι μηδαμινό , το κόστος λειτουργίας δεν ξεπερνά αυτό της απλής τηλεφωνικής γραμμής , δε βλέπω το λόγο της ανησυχίας ;

THEOD
09/07/2015, 16:44
Πάντως μια και η συζήτηση γύρισε πάλι για τα μνημόνια, δεν ξέρω αν το έχετε συνειδητοποιήσει αλλά εδώ και 9 ημέρες η Ελλάδα είναι εκτός μνημονίων για πρώτη φορά εδώ και 5 χρόνια...
Το όνειρο των Ελλήνων έγινε πραγματικότητα... :lol:

andgeo
09/07/2015, 16:50
Το θέμα δεν είναι πιο σενάριο θεωρείς ότι είναι καλύτερο , αλλά πιο σενάριο θα παίξει στην πραγματικότητα γιατί κρίνοντας από την οργάνωση και μόρφωση που έχουμε σαν κοινωνία δεν ... :( *ποιο
Και τα δύο είναι πιθανά εξίσου και κατά συνθήκη το πρώτο θα γίνεται ολοένα και για περισσότερους με αποτέλεσμα να απωλέσουν τα όποια υπάρχοντα έχουν !

andgeo
09/07/2015, 16:52
Δεν ξέρω αν έβλεπες ποτέ παλιές ασπρόμαυρες ελληνικές ταινίες...
Υπάρχει μια με τον Λογοθετίδη, η «Σάντα Τσικίτα».
Αν φέρεις στο νου σου τη σκηνή που ο Λογοθετίδης περιγράφει με λαχτάρα τα κρουασάν του διευθυντή ενώ ο ίδιος απογοητευμένος κοιτά το κουλούρι του, αυτη θα είναι μια «ανάλαφρη» περιγραφή αυτού που ο Βύρων εννοεί με την πρόταση «πενήντα χρόνια πίσω».
Ναι σιγά μην πηγαίνουμε και στο ποτάμι να πλύνουμε τα ρούχα με στάχτη ...

fkol k4
09/07/2015, 17:04
Ναι σιγά μην πηγαίνουμε και στο ποτάμι να πλύνουμε τα ρούχα με στάχτη ...

Θα νόμιζε κανείς πως ήταν αυτονόητο πως εννοούσα το επίπεδο φτώχειας αγαπητέ, όχι ότι ξαφνικά θα μπούμε στη χρονομηχανή. Αυτό είπαμε, θα το κάνει ο Nikos_Abel.
Με το σχόλιό σου για το Internet συμφωνώ πάντως, το πολύ πολύ να ακριβύνει ελαφρώς...

el_hymador
09/07/2015, 17:33
Τελικά το τι ήταν επί της ουσίας το δημοψήφισμα και ποιο ήταν το πραγματικό ερώτημα που τέθηκε σε αυτό, δεν θα το μάθουμε ποτέ... αυτό που μπορούμε ωστόσο να καταλάβουμε εκ του αποτελέσματος, είναι το πως το εξέλαβε ο κόσμος...


Καθαρά ταξικός ο διαχωρισμός, με τις παραδοσιακές "κυριλάτες" & "φραγκάτες" περιοχές να ψηφίζουν ΝΑΙ και τις παραδοσιακά "λαϊκές" να ψηφίζουν ΟΧΙ.

Την μεγάλη διαφορά έκαναν οι ντεμί περιοχές της Αθήνας, στις οποίες ζει ως επί το πλείστον η μεσαία τάξη ή οποία έχει πληγεί και αυτή ανεπανόρθωτα από την λιτότητα.

http://www.theguardian.com/news/datablog/ng-interactive/2015/jul/09/greek-referendum-how-athens-voted-interactive-map?CMP=fb_gu

paramedic
09/07/2015, 17:45
Γνώμη μου είναι οτι η μεσαία τάξη πρέπει να εξαλείφτηκε προ 3ετίας 4ετίας(κάπου εκεί τέλος πάντων). Οι φτωχοί και οι πλούσιοι έμειναν πια δυστηχώς.

andgeo
09/07/2015, 17:56
Αδερφέ κανείς δεν ξέρει πόσο και που μπορεί να γίνει καλύτερα χειρότερα η έξοδος μας από την ΕΕ,εγώ προσωπικά δεν προκρίνω αυτή τη λύση , ξέρουμε όμως πόσο άσχημα έχουν γίνει τα πράγματα τα χρόνια των μνημονίων εντός της αλληλέγγυης ΕΕ και την ΟΝΕ . Η παπαπομπή μου έγινε για την υπερβολή , για τον Αρμαγεδώνα Τσίπρα και την αριστερά εν γένει που έχει σπάσει ταμεία .Και δεν άρχισε καν από τις διαπραγματεύσεις για να έχουν και άλλοθι οι νεοφιλιελέδες , οι απειλές άρχισαν από την ώρα που γνώριζαν ότι δεν μπορούν να βγάλουν πρόεδρο της Δημοκρατίας , από τότε άρχισαν όλοι οι παπαγάλοι να μιλάνε για bank run για πτώχευση και άλλες κινέζικες λέξεις και γενικότερα να υπονομέυουν κάθε προσπάθεια για λύση , (να σου θυμίσω τα ταξίδια τους στις Βρυξέλλες και τα "Γερούν Γερά " ). Μετά έρχεται ο σου"ρεαλισμός" των φιλελευθέρων που μετά από 5 χρόνια λύσεων από ΔΝΤ και ΕΕ αλλά η κοινωνία σταθερά επιταχυνόμενα να βουλιάζει και να μην θέλουν να το δουν είναι και αυτό παράδοξο . Το είπε κάποια στιγμή στο άλλο θρεντ κάποιος φίλος ότι "τι να το κάνω εγώ με 4000€/μήνα αν δίπλα μου όλοι οι υπόλοιποι υποφέρουν , πολύ σύντομα θα υποφέρω κι εγώ".Αν αυτή είναι η κοινωνία των αριθμών πάνω από τους ανθρώπους πάνω στην οποία θέλει να εποικοδομήσει η ΕΕ το οικοδόμημα της να τη χαίρεστε , δε θα κρατήσει πολύ , είναι δεδομένο. Με δηλώσεις τύπου "ας έρθουν να εργαστούν οι άνεργοι για 300€ είναι καλύτερα από το καθόλου" δεν θα πάμε πουθενά.

taisteal
09/07/2015, 18:00
Το είπε κάποια στιγμή στο άλλο θρεντ κάποιος φίλος ότι "τι να το κάνω εγώ με 4000€/μήνα αν δίπλα μου όλοι οι υπόλοιποι υποφέρουν , πολύ σύντομα θα υποφέρω κι εγώ".Αν αυτή είναι η κοινωνία των αριθμών πάνω από τους ανθρώπους πάνω στην οποία θέλει να εποικοδομήσει η ΕΕ το οικοδόμημα της να τη χαίρεστε , δε θα κρατήσει πολύ , είναι δεδομένο. Με δηλώσεις τύπου "ας έρθουν να εργαστούν οι άνεργοι για 300€ είναι καλύτερα από το καθόλου" δεν θα πάμε πουθενά.

Αυτο.

paramedic
09/07/2015, 18:09
Το είπε κάποια στιγμή στο άλλο θρεντ κάποιος φίλος ότι "τι να το κάνω εγώ με 4000€/μήνα αν δίπλα μου όλοι οι υπόλοιποι υποφέρουν , πολύ σύντομα θα υποφέρω κι εγώ".Αν αυτή είναι η κοινωνία των αριθμών πάνω από τους ανθρώπους πάνω στην οποία θέλει να εποικοδομήσει η ΕΕ το οικοδόμημα της να τη χαίρεστε , δε θα κρατήσει πολύ , είναι δεδομένο. Με δηλώσεις τύπου "ας έρθουν να εργαστούν οι άνεργοι για 300€ είναι καλύτερα από το καθόλου" δεν θα πάμε πουθενά.
Οι πιο πολλοί θα σε έλεγαν τρελλό αλλά δε νομίζω να είσαι φίλε μου.

andgeo
09/07/2015, 18:09
Τελικά το τι ήταν επί της ουσίας το δημοψήφισμα και ποιο ήταν το πραγματικό ερώτημα που τέθηκε σε αυτό, δεν θα το μάθουμε ποτέ... αυτό που μπορούμε ωστόσο να καταλάβουμε εκ του αποτελέσματος, είναι το πως το εξέλαβε ο κόσμος...


Καθαρά ταξικός ο διαχωρισμός, με τις παραδοσιακές "κυριλάτες" & "φραγκάτες" περιοχές να ψηφίζουν ΝΑΙ και τις παραδοσιακά "λαϊκές" να ψηφίζουν ΟΧΙ.

Την μεγάλη διαφορά έκαναν οι ντεμί περιοχές της Αθήνας, στις οποίες ζει ως επί το πλείστον η μεσαία τάξη ή οποία έχει πληγεί και αυτή ανεπανόρθωτα από την λιτότητα.

http://www.theguardian.com/news/datablog/ng-interactive/2015/jul/09/greek-referendum-how-athens-voted-interactive-map?CMP=fb_gu
Να σου πω τι έλεγε το δημοψήφισμα ...
Το δημοψήφισμα είχε την τελευταία πρόταση των θεσμών με την επισύναψη "take it or leave it" που έγινε στις 25/06 προς την ελληνική κυβέρνηση . Σε αυτό λοιπόν κάλεσε το λαό ν' αποφασίσει αν θέλει να το δεχτεί . Άνω φράγμα στο μέγεθος των μέτρων πουθα μπορούσε να δεχτεί είναι .Μετά το ΟΧΙ έχει ο Τσίπρας δύο επιλογές
1η ) Αυτη που ζητάει από την προεκλογική του περίοδο να ζητήσει μλύση εντός ΕΕ έντος € αλλά να είναι τουλάχιστον καλύτερη από αυτή του Γιούνκερ , ή
2η)Αν οι θεσμοί επιμείνουν να ζητάνε ακόμα περισσότερα έχει το ΟΚ απ το λαό να το διαχειριστεί όπως θέλει , ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα φύγει από την ΕΕ και το € .