PDA

View Full Version : HABEMUS PAPAM 2



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20

maniatiakos
13/07/2015, 11:58
Δεν μπορεί να καταστρατηγεί τους κανόνες και η θέση της στο προεδρείο δεν είναι να σχολιάζει τον καθένα την ώρα της συνεδρίασης. Γενικά δε σέβεται τίποτα και κανέναν (εκτός ίσως της ΧΑ που πολύ της ταιριάζει)

Να σεβαστεί ρε φίλε ποίον;;;
Τον "τουρίστα" Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη;; Τον Σαμαρά;;;Τον "καλησπέρα-καλησπέρα";;
Έλεος ρε μάγκες...

Και ποίος Κανονισμός της Βουλής έχει αξία;;
Αυτός που όταν μιλάει ο δείνα του τάδε κόμματος, όλοι οι υπόλοιποι ξεφτίλες που τους πληρώνουμε είναι έξω και η Βουλή είναι άδεια;;
Σε ποια χώρα του κόσμου γίνεται αυτό;;
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η εικόνα, ειδικά το Σάββατο που γινόταν η ψηφοφορία για το δημοψήφισμα...

fkol k4
13/07/2015, 12:06
Να σεβαστεί ρε φίλε ποίον;;;
Τον "τουρίστα" Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη;; Τον Σαμαρά;;;Τον "καλησπέρα-καλησπέρα";;
Έλεος ρε μάγκες...

Και ποίος Κανονισμός της Βουλής έχει αξία;;
Αυτός που όταν μιλάει ο δείνα του τάδε κόμματος, όλοι οι υπόλοιποι ξεφτίλες που τους πληρώνουμε είναι έξω και η Βουλή είναι άδεια;;
Σε ποια χώρα του κόσμου γίνεται αυτό;;
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η εικόνα, ειδικά το Σάββατο που γινόταν η ψηφοφορία για το δημοψήφισμα...

Οι κανονισμοί δεν έχουν αξία, ο σεβασμός δεν χρειάζεται...
Δεν είναι ν' απορεί κανείς που υπάρχει κόσμος που υποστηρίζει συμπεριφορές τύπου Ζωής Κωνσταντοπούλου.

stam2
13/07/2015, 12:09
δεν είναι λίγο τσαμπουκαλού είναι φασισταριό και δεν στέκει αξιοπρεπώς στη θέση της. Αντιθέτως την εκμεταλλεύεται κατά βούληση και κατά πώς τη βολεύει. Δεν μπορεί να καταστρατηγεί τους κανόνες και η θέση της στο προεδρείο δεν είναι να σχολιάζει τον καθένα την ώρα της συνεδρίασης. Γενικά δε σέβεται τίποτα και κανέναν (εκτός ίσως της ΧΑ που πολύ της ταιριάζει)

https://www.youtube.com/watch?v=gLua0-node0

Χάρην ποπκορν και διασκέδασης το βίντεο, αλλά δεν υπέπεσε γενικότερα στην αντίληψή μου καταστρατήγηση κανονισμών της βουλής...

Αντιθέτως το να λείπεις αδικαιολογήτως, το να απαιτείς κουνώντας το δάχτυλο χρόνο που δεν δικαιούσαι, το να απευθύνεσαι με τσαμπουκά στην πρόεδρο της Βουλής, όποια κι αν είναι αυτή, το να φωνάζεις από τα έδρανα προκαλώντας βοή και χάβρα είναι καταστρατήγηση των κανονισμών...


(Θεε μου τι λέω, και δεν τους ψήφισα καν....)

Δεινόσαυρος
13/07/2015, 12:14
Μπέτυ;;;;
Τον χώρισε τελικά, τί έγινε; Δεν ακούω τίποτα...

maniatiakos
13/07/2015, 12:15
Τον χώρισε τελικά, τί έγινε; Δεν ακούω τίποτα...

Δε σε πιάνω;;
Ποια λες;

@fkol4

άρθρο 63 παρ.3 του Συντάγματος


Αν βουλευτής απουσιάσει αδικαιολόγητα σε περισσότερες από πέντε συνεδριάσεις το μήνα, κρατείται υποχρεωτικά, για κάθε απουσία, το ένα τριακοστό της μηνιαίας αποζημίωσής του.

Τέτοιοι κανονισμοί για εμένα δεν έχουν καμία αξία...και δεν μιλάω μόνο για τους κοπρίτες της ΝΔ και του Πασόκ αλλά για όλα τα παιδάκια 'κει μέσα που δεν έχουν κανένα ένσημο.
Τουλάχιστον η Κων/λου είχε και ένσημα και έκανε και παραστάσεις στα δικαστήρια.
Συγνώμη που δεν λύπαμαι Βαρβιτσιώτηδες, Παπαμιμίκους και λοιπούς Δαπιτοπασπίτες που με λευκές κόλλες έπαιρναν πτυχία, υπηρετούσαν στην παραμεθόριο του Ναυτικού νοσοκομείου, έμπαιναν στα μεταπτυχιακά-διδακτορικά αφήνοντας έξω τους άξιους και μόλις έβγαιναν αγορά εργασίας τους περίμενε η θεσούλα με τη φωτογραφία τους στην ιδιωτική επιχείρηση, με κομματικές εξαρτήσεις στη χειρότερη...

THEOD
13/07/2015, 12:15
Τον χώρισε τελικά, τί έγινε; Δεν ακούω τίποτα...

Τον κρατάει σε απόσταση... Έχει και έρπη και με αυτά δεν πρέπει να παίζουμε... :lol::lol::lol:

cityfly
13/07/2015, 12:23
Να σεβαστεί ρε φίλε ποίον;;;
Τον "τουρίστα" Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη;; Τον Σαμαρά;;;Τον "καλησπέρα-καλησπέρα";;
Έλεος ρε μάγκες...

Και ποίος Κανονισμός της Βουλής έχει αξία;;
Αυτός που όταν μιλάει ο δείνα του τάδε κόμματος, όλοι οι υπόλοιποι ξεφτίλες που τους πληρώνουμε είναι έξω και η Βουλή είναι άδεια;;
Σε ποια χώρα του κόσμου γίνεται αυτό;;
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η εικόνα, ειδικά το Σάββατο που γινόταν η ψηφοφορία για το δημοψήφισμα...

τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;
δεν έχει αξία ο κανονισμός της βουλής;
τότε να την καταργήσουμε να πάμε σε χούντα να μην ξοδεύουμε και λεφτά σε εκλογές

Δεινόσαυρος
13/07/2015, 12:24
Δε σε πιάνω;;
Ποια λες;

Αυτήνανε μωρέ, που θα τον χώριζε αν έκανε ένα βήμα πίσω... :p

tsompanis
13/07/2015, 12:24
δεν είναι λίγο τσαμπουκαλού είναι φασισταριό και δεν στέκει αξιοπρεπώς στη θέση της. Αντιθέτως την εκμεταλλεύεται κατά βούληση και κατά πώς τη βολεύει. Δεν μπορεί να καταστρατηγεί τους κανόνες και η θέση της στο προεδρείο δεν είναι να σχολιάζει τον καθένα την ώρα της συνεδρίασης. Γενικά δε σέβεται τίποτα και κανέναν (εκτός ίσως της ΧΑ που πολύ της ταιριάζει)


Τι να σεβαστεί μωρέ εκεί μέσα?:lol:

Εγώ πάντως ψάχνω να βρω αν η Ζωή έχει φαν κλαμπ να πάω να γραφτώ:p
Μετά το " παρούσα" που ψήφισε,έχει ανέβει level

cityfly
13/07/2015, 12:27
https://www.youtube.com/watch?v=gLua0-node0

Χάρην ποπκορν και διασκέδασης το βίντεο, αλλά δεν υπέπεσε γενικότερα στην αντίληψή μου καταστρατήγηση κανονισμών της βουλής...

Αντιθέτως το να λείπεις αδικαιολογήτως, το να απαιτείς κουνώντας το δάχτυλο χρόνο που δεν δικαιούσαι, το να απευθύνεσαι με τσαμπουκά στην πρόεδρο της Βουλής, όποια κι αν είναι αυτή, το να φωνάζεις από τα έδρανα προκαλώντας βοή και χάβρα είναι καταστρατήγηση των κανονισμών...


(Θεε μου τι λέω, και δεν τους ψήφισα καν....)

αν ο χ βουλευτής παραβιάσει τον κανονισμό ο πρόεδρος δεν τον βάζει στη θέση του παραβιάζοντάς τον με τη σειρά του.
- το να σχολιάζει μετά την εισήγηση κάποιου βουλευτή παραβιάζει τον κανονισμό
- το να ανεβαίνει ξανά στο προεδρείο αφού έχει μιλήσει ως βουλευτής στο ίδιο θέμα παραβιάζει τον κανονισμό.
και δεν είναι αθροιστικό το θέμα, ο πρόεδρος δεν μπορεί να τον παραβιάζει ποτέ γιατί είναι εκεί για να τον ελέγχει και να τον επιβάλλει.

cityfly
13/07/2015, 12:28
Τι να σεβαστεί μωρέ εκεί μέσα?:lol:

Εγώ πάντως ψάχνω να βρω αν η Ζωή έχει φαν κλαμπ να πάω να γραφτώ:p
Μετά το " παρούσα" που ψήφισε,έχει ανέβει level

το έγγραψα και σε άλλον άμα ο ίδιος ο πρόεδρος δεν σέβεται τον κανονισμό της βουλής να το κλείσουμε το μαγαζί να μην χαλάμε και τη ζαχαρένια μας

catmaster
13/07/2015, 12:29
+1 για όλα τα παραπάνω. Και επειδή τελικά η κρατική περιουσία δεν πήγε στο fund στο ΛουξεμΒέλγιο πουσκατάείναι, αλλά άνοιξε υποκατάστημα το fund εδώ, δεν αποτελεί τίποτε παραπάνω από μία συνέχεια των κατάπτυστων προηγούμενων κυβερνήσεων. Το ότι προσπάθησε (δεν είμαι πεπεισμένος 100%) αλλά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ενω οι άλλοι προετοιμάζονταν τόσο καιρό, δεν αίρει την ευθύνη από πάνω του, αντιθέτως, είναι η ευθύνη της αργοπορείας του που τον βαρύνει, και του αδιεξόδου στο οποίο οδηγηθήκαμε.

Τι έπρεπε να κάνει?? έπρεπε τόσο καιρό να προετοιμάσει το κράτος, και σε δεδομένη στιγμή που θα επέλεγε ο ίδιος να ΦΥΓΕΙ.
Κι ας είχε γίνει και δημοψήφισμα 3 μήνες νωρίτερα. Όπως και να χει, χώματα που έχουν κερδηθεί με αίμα και βάσανα, δεν τα χαρίζεις επειδή έτσι λένε κάποια νούμερα σε υπολογιστές και μερικοί τζιτζιφιόγκοι απατεώνες. Τι όρκο δίνουν οι νέοι Έλληνες "ουκ ελάττω παραδώσω" όταν είσαι μείον κάποια νησάκια, μείον μερικές χερσονήσους, μείον μερικά φιλέτα γης μέσα σε μια 5ετία...?

ε αυτό λέμε ότι σερνόταν ο ανόητος και ειδικά με τον άλλο το γιαμαχάκια ...που μου θέλει και xjr ... το κουλάδι ...

άμα πήγες και τους είδες και γυάλισε το μάτι τους πάρτο χαμπάρι ρε κόπανε θα σε φάνε




για τους υδρογονάνθρακες να το θυμηθείς, ΑΦΟΥ τελειώσουν όλα, θα βγούν οι νορβηγικές εταιρίες που έκαναν τις έρευνες και θα δώσουν στοιχεία για το πόσο μεγάλα είναι τα κοιτάσματα, (τα οποία όμως θα πάνε για αποπληρωμή χρεών, κι ας είναι 5πλάσια η αξία τους)...


καλά εδώ περίμενε ...

άμα έχεις ιδέα του κόστους για submersible deep core drilling (και δεν μιλάω για τσόντα σε πισίνα ) ... αυτή τη στιγμή δεν συμφέρει (φαντάσου υπάρχει και εταιρία ελληνικών συμφερόντων με πλατφόρμες που κάθονται στον κόλπο του Μεξικού ) ... άμα ανέβει η τιμή του πετρελαίου ίσως τότε το ξαναπιάνουμε....

maniatiakos
13/07/2015, 12:32
τότε να την καταργήσουμε να πάμε σε χούντα να μην ξοδεύουμε και λεφτά σε εκλογές

Φίλε μου, χούντα έχεις από το '67 σε κάθε έκφανση της ζωής σου.
Στην πολιτική,στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο στο στρατό, στη δουλειά σου...
Και πάω στοίχημα ότι κανένας σας δεν έχει δει ούτε το εξώφυλλο του ΚτΒ..
Είχα την τύχη να δώσω κοινοβουλευτικό δίκαιο και φυσικά τον έχω διαβάσει πολύ καλά.
Για μένα πατσαβουρόχαρτο είναι, όπως και οι γενικόλογες διατάξεις του Συντάγματος που καταστρατηγούνται και συνεχώς παραβιάζονται.
Μην μιλήσω για τις Ιδρυτικές Συνθήκες της Ε.Ε.........Γιατί σύμφωνα μ' αυτές,το Δ.Ν.Τ σαν οργανισμός εκτός της Ε.Ε., δεν μπορεί να ζητά αναφορά από κράτος-μέλος...Γι' αυτό του κοτσάρανε από κοντά την Επιτροπή και την Ε.Κ.Τ. και "έφτιαξαν" την Τρόικα.

pipe_smoker
13/07/2015, 12:37
Οι κανονισμοί δεν έχουν αξία, ο σεβασμός δεν χρειάζεται...
Δεν είναι ν' απορεί κανείς που υπάρχει κόσμος που υποστηρίζει συμπεριφορές τύπου Ζωής Κωνσταντοπούλου.

Κοίτα...

Ανάλογα το τί λογίζουμε ότι είναι η βουλή, ανάλογο μαντρόσκυλο χρειάζεται.

(και για να προλάβω όσους μπερδέυουν τις βούρτσες με τα γεννητικά όργανα, δεν έχει καμία σχέση η λογική που περιγράφω με τον παραλογισμό "να μπει η Χρυσή Αυγή μέσα, να τους πλακώσει στο ξύλο να μάθουν αυτοί!". Όποιος δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει, δικό του θέμα.)

Ποιοί ήταν πρόεδροι/αντιπρόεδροι της βουλής πριν τη Κων/πούλου?
Ο Βαΐτσης? Καλά άσ'τον αυτόν. Αυτός έκανε σχόλια για το πόσο όμορφη είναι η τάδε και πόσο μελιστάλαχτος ήταν ο λόγος του έτσι.

Τί άλλο είχαμε? Ααααα, ναι! Πολύδωρας, Μεϊμαράκης, κάτι ψιλά από Πετσάλνικο και Τραγάκη, α και ο Μαρκογιαννάκης, έχει πράμα λέμε....

Ωραία σκηνικά....

Υπουργός: Δεν γίνεται! Δεν γίνεται λέγω, σε τούτη την κρίσιμη στιγμή για τη χώρα, η κυβέρνηση να....
Πρόεδρος: Έχετε ξεπεράσει το χρόνο σας κύριε....
Υ: ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ! Η κυβέρνηση λέγω, δε γίνεται να αγνοεί βασικά προβλήματα του λαού, τα οποία....
.
.
.

Π: Παρακαλώ κύριε υπουργέ, έχετε ξεπεράσει το χρόνο σας κατά 5 λεπτά...
Υ: ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ!!! ......όπου ο πρωθυπουργός της χώρας αρνείται να παραδεχτεί....
.
.
.

Π: Μα κύριε υπουργέ, έχετε ξεπεράσει το χρόνο σας κατά 10 λεπτά. Πρέπει να μιλήσουν κι άλλοι...
Υ: ΡΕ, ΣΤΑ @@ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΛΕΜΕ! ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ!


Ε α γαμήσου στο φινάλε φινάλε.
Μην ολοκληρώσεις.

Στα μούτρα μας θα ολοκληρώσεις που λέει κι ο Τζιμάκος (https://www.youtube.com/watch?v=8JfygIkdcXU)

cityfly
13/07/2015, 12:38
Φίλε μου, χούντα έχεις από το '67 σε κάθε έκφανση της ζωής σου.
Στην πολιτική,στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο στο στρατό, στη δουλειά σου...
Και πάω στοίχημα ότι κανένας σας δεν έχει δει ούτε το εξώφυλλο του ΚτΒ..
Είχα την τύχη να δώσω κοινοβουλευτικό δίκαιο και φυσικά τον έχω διαβάσει πολύ καλά.
Για μένα πατσαβουρόχαρτο είναι, όπως και οι γενικόλογες διατάξεις του Συντάγματος που καταστρατηγούνται και συνεχώς παραβιάζονται.
Μην μιλήσω για τις Ιδρυτικές Συνθήκες της Ε.Ε.........Γιατί σύμφωνα μ' αυτές,το Δ.Ν.Τ σαν οργανισμός εκτός της Ε.Ε., δεν μπορεί να ζητά αναφορά από κράτος-μέλος...Γι' αυτό του κοτσάρανε από κοντά την Επιτροπή και την Ε.Κ.Τ. και "έφτιαξαν" την Τρόικα.

όχι φίλε μου σου αρέσει δεν σου αρέσει δεν έχουμε χούντα.
επίσης μη βάζεις στοιχήματα θα τα χάσεις εκτός και νομίζεις ότι είσαι ο μόνος εδώ μέσα που έχει κάνει κοινοβουλευτικό δίκαιο -εγώ όχι αλλά εσύ τους έβαλες όλους μέσα.
κι αν νομίζεις ότι η λύση αν ένας κανονισμός έιναι πατσαβουρόχαρτο είναι να τον αγνοείς κι όχι να προσπαθείς να τον βελτιώσεις τότε άστο είσαι ένας από αυτούς που μας τα έχουν κάνει μπάχαλο
όσο για το ΔΝΤ εμείς πήγαμε και του είπαμε έλα δεν ήρθε μόνο του

pipe_smoker
13/07/2015, 12:41
....για submersible deep core drilling (και δεν μιλάω για τσόντα σε πισίνα ).....

ΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

cityfly
13/07/2015, 12:42
Ο Βαΐτσης? Καλά άσ'τον αυτόν. Αυτός έκανε σχόλια για το πόσο όμορφη είναι η τάδε και πόσο μελιστάλαχτος ήταν ο λόγος του έτσι.


αυτόν δεν τον θυμάμαι σαν πρόεδρο αλλά τον πρόλαβα στο πανεπιστήμιο... τα ίδια χάλια

πάντως είχαμε έναν καλό πρόεδρο για πολλά χρόνια, τον κακλαμάνη (τον απόστολο)

sniper
13/07/2015, 12:42
ΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

Σημείωσε τον κύριο για τις σινεφίλ βραδιές μας..

maniatiakos
13/07/2015, 12:44
...

Οκ φίλε μου!
Πάντως δεν βλέπω να σχολιάζεις το 1/300 της "αποζημίωσης" (δεν το λέμε αμοιβή/μισθό, πιπέρι) που κρατείται αν απουσιάσει αδικαιολόγητα ο βουλευτής πάνω από 5 φορές σ' ένα μήνα.
Τον ΚτΒ παρατηρώ ότι τον μάθατε, όταν ο δίμετρος, ο άντρας, ο Αντώνης Σαμαράς, δεν προχώρησε στην ομιλία του γιατί φοβόταν την Κωνσταντ/λου...ίσα ίσα που θα μίλαγα και θα ήμουν και υπεράνω.
Α, πόσο τακτικά ο συγκεκριμένος πρωθυπουργός κατά τη διάρκεια της leadership του, πήγαινε στη Βουλή;;
Μάλλον άραζε Μαξίμου...

catmaster
13/07/2015, 12:46
Σημείωσε τον κύριο για τις σινεφίλ βραδιές μας..

έτσι .... αγγίξτε την ποιότητα που λένε ....

fkol k4
13/07/2015, 12:57
Οκ φίλε μου!
Πάντως δεν βλέπω να σχολιάζεις το 1/300 της "αποζημίωσης" (δεν το λέμε αμοιβή/μισθό, πιπέρι) που κρατείται αν απουσιάσει αδικαιολόγητα ο βουλευτής πάνω από 5 φορές σ' ένα μήνα.
Τον ΚτΒ παρατηρώ ότι τον μάθατε, όταν ο δίμετρος, ο άντρας, ο Αντώνης Σαμαράς, δεν προχώρησε στην ομιλία του γιατί φοβόταν την Κωνσταντ/λου...ίσα ίσα που θα μίλαγα και θα ήμουν και υπεράνω.
Α, πόσο τακτικά ο συγκεκριμένος πρωθυπουργός κατά τη διάρκεια της leadership του, πήγαινε στη Βουλή;;
Μάλλον άραζε Μαξίμου...

Όταν το πρόβλημά σου είναι ότι ο Σαμαράς είναι μαλάκας, δεν βάζεις στη Βουλή έναν μεγαλύτερο (Κωνσταντοπούλου) για να τον πολεμά, γιατί μετά θα χρειάζεσαι ακόμα μεγαλύτερο για να πολεμά αυτήν και πάει λέγοντας. Κάπου θα ξεφύγει το πράγμα, δεν καταλαβαίνεις;
Με τον Μητρόπουλο γιατί δεν γίνονται τσαμπουκάδες;

Τελικά δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που θέλετε, ένα κράτος που να λειτουργεί κανονικά ή να μας γ@μ@νε μεν αλλά που και που να βλέπουμε και λίγο αίμα από κανέναν άλλον στην τηλεόραση για να μη νοιώθουμε μόνοι;

cityfly
13/07/2015, 12:58
Οκ φίλε μου!
Πάντως δεν βλέπω να σχολιάζεις το 1/300 της "αποζημίωσης" (δεν το λέμε αμοιβή/μισθό, πιπέρι) που κρατείται αν απουσιάσει αδικαιολόγητα ο βουλευτής πάνω από 5 φορές σ' ένα μήνα.
Τον ΚτΒ παρατηρώ ότι τον μάθατε, όταν ο δίμετρος, ο άντρας, ο Αντώνης Σαμαράς, δεν προχώρησε στην ομιλία του γιατί φοβόταν την Κωνσταντ/λου...ίσα ίσα που θα μίλαγα και θα ήμουν και υπεράνω.
Α, πόσο τακτικά ο συγκεκριμένος πρωθυπουργός κατά τη διάρκεια της leadership του, πήγαινε στη Βουλή;;
Μάλλον άραζε Μαξίμου...

ναι ξέρεις το 1/300 στον κανονισμό της βουλής προβλέπεται άρα όταν λέω οτι ο πρόεδρος οφείλει να τον τηρεί λες να το εξαιρώ; εσύ κάνεις εκπτώσεις γιατί απλά σου αρέσει η κωσταντοπούλου

και σταμάτα να συμπεριφέρεσαι σαν εσύ να ξέρεις τα πάντα και οι άλλοι τίποτα

tsompanis
13/07/2015, 12:59
338500

:a07::a07::a07:

cityfly
13/07/2015, 13:02
Τελικά δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που θέλετε, ένα κράτος που να λειτουργεί κανονικά ή να μας γ@μ@νε μεν αλλά που και που να βλέπουμε και λίγο αίμα από κανέναν άλλον στην τηλεόραση για να μη νοιώθουμε μόνοι;

καλά 50 τόσα χρόνια τώρα δεν την ξέρεις την απάντηση;

ορίστε

https://www.youtube.com/watch?v=irpmookNUEY

maniatiakos
13/07/2015, 13:03
Με τον Μητρόπουλο γιατί δεν γίνονται τσαμπουκάδες;

Bρήκες άτομο τώρα...τον είχα καθηγήτή στο πολιτικό της Νομικής, πριν πάω Νομική.
Ο τύπος ήταν φόλα ΠΑΣΟΚος, εργατολόγος (πάντα με τον εργοδότη), μας έκανε μάθημα ελάχιστες φορές και όσες ερχόταν παρέδιδε μέσα από το βιβλίο, γιατί ήταν αποκαμωμένος από τις τηλεοπτικές εμφανίσεις του στον Αυτιά και στον Παπαδάκη.
Επιπλέον μια ζωή εκλιπαρούσε να είναι υποψήφιος βουλευτής με το ΠΑΣΟΚ αλλά ποτέ δεν του έκαναν τη χάρη..βρήκε καταφύγιο στο Σύριζα...
Αυτός με το Σταθάκη και μερικούς άλλος, μου ξένιζαν στο Σύριζα...

maniatiakos
13/07/2015, 13:08
ναι ξέρεις το 1/300 στον κανονισμό της βουλής προβλέπεται άρα όταν λέω οτι ο πρόεδρος οφείλει να τον τηρεί λες να το εξαιρώ; εσύ κάνεις εκπτώσεις γιατί απλά σου αρέσει η κωσταντοπούλου

και σταμάτα να συμπεριφέρεσαι σαν εσύ να ξέρεις τα πάντα και οι άλλοι τίποτα

Να τα λέτε και στο Βύρωνα αυτά όταν σας αναλύει τα μακρο-μικρο-οικονομικά.
Α, και το 1/300 προβλέπεται στο Ευαγγέλιο, το ΣτΕ....


Επιπλέον, θα παρακαλούσα όσοι είναι ΟΝΝΕΔ-ιτες, στις Κλαδικές, στα ΠΆΜΕ και στα ΔΙΚΤΥΑ, αν δεν μπορούν να απαγκιστρωθούν από τις αγκυλώσεις τους, να μην προσπαθούν να το παίζουν αντικειμενικοί και δημοκράτες. δεν πείθουν....

blackbusa
13/07/2015, 14:07
έτσι .... αγγίξτε την ποιότητα που λένε ....

καλα λέμε για άλλο level...αλλοι τον φωνάζουν "Μητσο" "το φιδάκι ο Διαμαντής" "Ζορρό" κλπ....σε φαντάζομαι να το λές με την γατίσια φωνούλα σου..."στην ΠΟΙΟΤΗΤΑ μου ρε σε γράφω"...:cry:

catmaster
13/07/2015, 14:30
καλα λέμε για άλλο level...αλλοι τον φωνάζουν "Μητσο" "το φιδάκι ο Διαμαντής" "Ζορρό" κλπ....σε φαντάζομαι να το λές με την γατίσια φωνούλα σου..."στην ΠΟΙΟΤΗΤΑ μου ρε σε γράφω"...:cry:

:lol: και τώρα που γυρίσαμε από τας ευρώπες και σκίσαμε και μνημόνια και καλτσόν

Δεν είναι Βόας - Δεν είναι Κροταλίας
Είναι κιλότα πολυτελείας!!!

blackbusa
13/07/2015, 14:39
:lol: και τώρα που γυρίσαμε από τας ευρώπες και σκίσαμε και μνημόνια και καλτσόν

Δεν είναι Βόας - Δεν είναι Κροταλίας
Είναι κιλότα πολυτελείας!!!


δεν ξεκινάς να παράγεις, εκτός απο τις ντοματούλες, και κανα αγγουράκι λέω εγώ...

CIRUS
13/07/2015, 14:57
Το καίριο ερώτημα είναι ποια ακριβώς θα είναι τα ακίνητα που θα πουληθουν κοψοχρονιά αν πάρω για παράδειγμα ότι το Ελληνικό ολόκληρο έχει κοστολογηθεί μόλις 900εκ ευρώ!!!!!!!!!!

Ξεπουλημα δημόσιας περιουσίας 50 δις ευρώ. 25 από αυτά θα πάνε στις τράπεζες πάλι!!!!!!!!!! 12,5 ευρώ στους δανειστές (φυσικά) για αποπληρωμή και 12,5 για ανάπτυξη (εδώ γελάνε)

Ξέχωρα το τι προβλέπει το μνημόνιο που τουλάχιστον (λέμε τώρα) το περιμέναμε. Ξέχωρα ότι αποκλείστηκε η περίπτωση για κούρεμα χρέους, θα συζητήσουμε λένε για αναδιάρθρωση αργότερα (αόριστα) αφού έχετε περάσει τα μέτρα. Αυτό δεν είναι απλά υποταγή αλλά και πλήρης ξεφτίλα...........


Μειμαράκης: Να πάτε Βρυξέλες και να πάρετε συμφωνία με ΚΑΘΕ κόστος. Εμείς βάζουμε πλάτη.

Τσακαλώτος: Ελάτε και σεις από εδώ, ζητάνε κώλο.

ΥΓ. και εγώ ήθελα συμφωνία και όχι πτώχευση αλλά αυτό το βδέλυγμα δεν το λέω συμφωνία. Δεν ήθελα να σκεύτομαι για χρεωκοπία αλλά όταν διαβάζω αυτά δεν είμαι πλέον σίγουρος ότι θα ήταν χειρότερα.

Ζεύκας
13/07/2015, 15:01
50 δις ξεπούλημα δημόσιας περιουσίας!
Τέτοιο μνημόνιο κάνει Σαμαρά-Παπανδρέου-Βενιζέλου στελέχη του ΑΝΤΑΡΣΥΑ.


Αυτή είναι η εθνική κυριαρχία που μας έταξε ο κ.Τσίπρας;

el_hymador
13/07/2015, 15:04
Αν με τα προηγούμενα μνημόνια που ήταν και πιο light, προκοπή δεν έγινε, δεν βλέπω το λόγο που θα γίνει με το τρίτο, που είναι και το μακρύτερο... ήλπιζα ότι θα καταφέρει να φέρει κάτι καλύτερο αλλά μπα...

Ως έχει η κατάσταση και ΑΝ περάσει αυτό το πράγμα από τη Βουλή, οδεύουμε ολοταχώς προς τον όλεθρο, η ύφεση θα ξεπεράσει κάθε προηγούμενο και τότε το Grexit θα είναι η μόνη μας επιλογή και σωτηρία... ουσιαστικά, όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, πήραμε απλά μια επώδυνη παράταση ζωής, ο θάνατος θεωρείτε βέβαιος και απορώ γιατί το καθυστερούμε, μια ψυχή που είναι να βγει που λένε...

archi
13/07/2015, 15:16
Αν με τα προηγούμενα μνημόνια που ήταν και πιο light, προκοπή δεν έγινε, δεν βλέπω το λόγο που θα γίνει με το τρίτο, που είναι και το μακρύτερο... ήλπιζα ότι θα καταφέρει να φέρει κάτι καλύτερο αλλά μπα...

Ως έχει η κατάσταση και ΑΝ περάσει αυτό το πράγμα από τη Βουλή, οδεύουμε ολοταχώς προς τον όλεθρο, η ύφεση θα ξεπεράσει κάθε προηγούμενο και τότε το Grexit θα είναι η μόνη μας επιλογή και σωτηρία... ουσιαστικά, όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, πήραμε απλά μια επώδυνη παράταση ζωής, ο θάνατος θεωρείτε βέβαιος και απορώ γιατί το καθυστερούμε, μια ψυχή που είναι να βγει που λένε...

επίτηδες το έκανε ώστε να έχει χρόνο, ώστε undercover να οργανωθούμε για Grexit και χρεωκοπία που να μην είναι άτακτη.
Σε 3 χρόνια θα δείτε!

toyar
13/07/2015, 15:16
αυτη η παραταση ζωης θα πρεπει να αξιοποιηθει ωστε να προετοιμαστουμε να χαιρετησουμε το γρηγοροτερο αλλα με τους δικους μας πλεον ορους
ο πρωτος που σηκωνει κεφαλι τρωει το περισσοτερο ξυλο αλλα τον δρομο τον δειξαμε
αν οι αλλοι θελουν να ειναι σκλαβακια της γερμανιας δικαιωμα τους

stam2
13/07/2015, 15:16
Αν με τα προηγούμενα μνημόνια που ήταν και πιο light, προκοπή δεν έγινε, δεν βλέπω το λόγο που θα γίνει με το τρίτο, που είναι και το μακρύτερο... ήλπιζα ότι θα καταφέρει να φέρει κάτι καλύτερο αλλά μπα...

Ως έχει η κατάσταση και ΑΝ περάσει αυτό το πράγμα από τη Βουλή, οδεύουμε ολοταχώς προς τον όλεθρο, η ύφεση θα ξεπεράσει κάθε προηγούμενο και τότε το Grexit θα είναι η μόνη μας επιλογή και σωτηρία... ουσιαστικά, όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, πήραμε απλά μια επώδυνη παράταση ζωής, ο θάνατος θεωρείτε βέβαιος και απορώ γιατί το καθυστερούμε, μια ψυχή που είναι να βγει που λένε...

γιατί ίσως, όταν τελικά καταστραφεί ολοκληρωτικά η οικονομία και φτάσουμε δια της κυριολεκτικά εις άτοπον απαγωγής στο grexit (τη σιχαίνομαι αυτή τη λέξη), αυτοί που πολιτικά θα αναλάβουν να μας βγάλουν (και άρα θα αναλάβουν την ευθύνη) ΔΕΝ θα είναι οι παλαιοκομματικοί, αλλά μάλλον κάποιο κυβερνητικό μόρφωμα άκρας αριστεράς και δεξιάς, οπότε θα αναλάβουν να μας σώσουν πάλι τα λείψανα του ΠΑΣΟΚ/ΝΔ/ΣΥΡΙΖΑ και να μας οδηγήσουν ξανά πίσω στις φιλεύσπλαχνες και γενναιόδωρες αγκάλες της χωρας του λουκάνικου και της μπύρας (εκτός ένωσης βέβαια)....

ένα (α)πίθανό σενάριο το παραπάνω....

stam2
13/07/2015, 15:18
να στρέψω λίγο την συζήτηση....???

ποιός πιστέυετε ότι είναι ο ρόλος της κατασκοπείας στις μέρες μας και πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να κατευθύνονται τα πράγματα από αόρατα νήματα.....?
μεθοδεύσεις όπως απειλή ζωής, παγίδευσης, κλπ είναι μόνο για τις ταινίες.....?

akis_trevor
13/07/2015, 15:19
εγω οταν ψηφιζω,για να εχω οσο το δυνατον μεγαλυτερη ευθυνη,ψηφιζω σκεπτομενος πως,οτι ριξω στην καλπη,αυτο θα κυβερνησει...
ειπα πριν μερικους μηνες,πρωτη φορα να ψηφισω αμυντικα,για να μην βγει η νδ,να παω λιγο πιο κεντρωα και να στηριξω τον τσυριζα.μπας και βελτιωσει 1-2 πραγματακια,αλλαγες τρελες δεν περιμενα γιατι εχουμε τους νταβατζηδες απο πανω...
δεν περιμενα οτι θα τον ζορισουν τοσο,αλλα επισης δεν περιμενα να δεχοταν τετοια πραγματα...ισως το να παμε σε δραχμη,να ηταν χαοτικο τον πρωτο καιρο,εγω παντως θα το προτιμουσα απο αυτο που κανανε...ντροπη τους.θελουν να λεγονται και αριστεροι.φαγανε ενα μεγαλο Χ απο μενα.ελπιζω να κρατησω την δουλεια μου μεχρι τα χριστουγεννα που ληγει η συμβαση μου.αν δω τα σκουρα τοτε,σκεφτομαι πολυ σοβαρα το να φυγω εξω,δεν βλεπω αλλη λυση.(φανταστειτε πως πριν λιγα χρονια που μετακομισα,δεν ηθελα να φυγω πολυ εξω απτην πατρα για να μην αλλαξω περιοχη κλπ).
θελω να ζητησω μια συγνωμη απο τους συνανθρωπους μου γιατι ψηφισα αυτους τους τυπους και μας χαντακωσαν χειροτερα....
καλη μας τυχη...:wave2:

sniper
13/07/2015, 15:19
.... αλλά μάλλον κάποιο κυβερνητικό μόρφωμα άκρας αριστεράς και δεξιάς ....

Έλα που δεν τρολάρεις...

stam2
13/07/2015, 15:21
Έλα που δεν τρολάρεις...

είναι ένα πιθανό σενάριο κατ' εμέ....

Ζεύκας
13/07/2015, 15:26
για να μην βγει η νδ,να παω λιγο πιο κεντρωα και να στηριξω τον τσυριζα.


σόρρυ φίλε αλλά.... :bawl:

akis_trevor
13/07/2015, 15:37
σόρρυ φίλε αλλά.... :bawl:

δεν σε επιασα...

Ζεύκας
13/07/2015, 15:40
δεν σε επιασα...


θα σου εξηγήσω.
η ΝΔ είναι κεντροδεξιά και ο ΣΥΡΙΖΑ αριστερά.

δεξιό κόμμα είναι οι ΑΝΕΛ και το ΛΑΟΣ, όχι η ΝΔ

sniper
13/07/2015, 15:41
θα σου εξηγήσω.
η ΝΔ είναι κεντροδεξιά και ο ΣΥΡΙΖΑ αριστερά.

δεξιό κόμμα είναι οι ΑΝΕΛ και το ΛΑΟΣ, όχι η ΝΔ

Σόρρυ φίλαι αλλά... :bawl:

akis_trevor
13/07/2015, 15:41
θα σου εξηγήσω.
η ΝΔ είναι κεντροδεξιά και ο ΣΥΡΙΖΑ αριστερά.

δεξιό κόμμα είναι οι ΑΝΕΛ και το ΛΑΟΣ, όχι η ΝΔ

η νδ κατ εμε ειναι δεξια,ο συριζα κεντροαριστερα(στα χαρτια εστω γιατι 5 μηνες το αριστερα δεν το ειδα ακομα...) και εγω ειμαι ακομα πιο αριστερα απτον συριζα ιδεολογικα...γιαυτο ειπα πως πηγα προς το κεντρο για να τον ψηφισω... ;)

fkol k4
13/07/2015, 15:48
Αν μου επιτρέπετε να ρωτήσω, το δεξιά κι αριστερά ως προς τι το ορίζετε;

Δηλαδή τι διαφορά έχει ένα κεντροδεξιό κόμμα από ένα σκέτο δεξιό και από ένα κεντροαριστερό;
Όσο πάμε πιο δεξιά τι είναι αυτό που αυξάνει;
Αντίστοιχα, τι είναι αυτό που αυξάνει όσο πάμε πιο αριστερά;

nicksior
13/07/2015, 15:49
Βρείτε όλα τα προεκλογικά συνθήματα από τη μεταπολίτευση μέχρι σήμερα .

Από " ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο» στο "Λεφτά υπάρχουν" και στα "σκισίματα των μνημονίων"

Όλα τα συνθήματα , όλων των κομμάτων με ένα κοινό χαρακτηριστικό, την επιτυχία στο να πείθουν.

Συνθήματα που κέρδιζαν εκλογές , για τα κόμματα που κυβέρνησαν ή εμπόδιζαν τον άλλον να κυβερνήσει για τα κόμματα που κυβέρνησαν ή και δεν κυβέρνησαν.

Συνθήματα που είχαν την επιείκεια του λαού ακόμη και όταν αποδεικνύονταν ψεύτικα , φρούδες ελπίδες.

Φτάσαμε σήμερα να μας έχουν κόψει το ένα χέρι και να ευχαριστούμε που δεν μας έκοψαν και το άλλο.

Μάθαμε ? ΔενομίζωΤακη..

Φταίει ο λαϊκισμός ηλίθιε

akis_trevor
13/07/2015, 15:50
Αν μου επιτρέπετε να ρωτήσω, το δεξιά κι αριστερά ως προς τι το ορίζετε;

Δηλαδή τι διαφορά έχει ένα κεντροδεξιό κόμμα από ένα σκέτο δεξιό και από ένα κεντροαριστερό;
Όσο πάμε πιο δεξιά τι είναι αυτό που αυξάνει;
Αντίστοιχα, τι είναι αυτό που αυξάνει όσο πάμε πιο αριστερά;

πρεπει να αρχισουμε απτην αλφαβητα;;;;
δεν αυξανει κατι και μειωνει κατι,θεμα ιδεολογιας ειναι...

CIRUS
13/07/2015, 15:52
Ξενοφών Ζολώτας: «Αυτοί οι δύο θα χρεοκοπήσουν τη χώρα»

http://m.tvxs.gr/mo/i/165862/f/news/taksidia-sto-xrono/ksenofon-zolotas-aytoi-oi-dyo-tha-xreokopisoyn-ti-xora.html

fkol k4
13/07/2015, 15:57
πρεπει να αρχισουμε απτην αλφαβητα;;;;
δεν αυξανει κατι και μειωνει κατι,θεμα ιδεολογιας ειναι...

Κοίταξε, από ό,τι βλέπω εδώ μέσα προφανώς υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν καλά τις διαφορές που χωρίζουν τις παρατάξεις μεταξύ τους.
Εγώ δεν σπούδασα για να μου τα πουν οι κομματικές νεολαίες και θα ήθελα να ξέρω τις διαφορές, οπότε το ερώτημά μου παραμένει:

«Το δεξιά κι αριστερά ως προς τι το ορίζετε;

Δηλαδή τι διαφορά έχει ένα κεντροδεξιό κόμμα από ένα σκέτο δεξιό και από ένα κεντροαριστερό;
Όσο πάμε πιο δεξιά τι είναι αυτό που αυξάνει;
Αντίστοιχα, τι είναι αυτό που αυξάνει όσο πάμε πιο αριστερά; »

Αν θεωρείται απλοϊκό ή αλφαβήτα, έστω...
Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει συνοπτικά;

BLiTzER
13/07/2015, 16:02
Πολύ, πολύ περιληπτικά, η Δεξιά είναι η συντηρητική πλευρά, υπέρ θρησκείας και πατρίδας, ενώ η Αριστερά καταδικάζει τον σκοταδισμό, τις ανισότητες, τις διακρίσεις.

sniper
13/07/2015, 16:04
Πολύ, πολύ περιληπτικά, η Δεξιά είναι η συντηρητική πλευρά, υπέρ θρησκείας και πατρίδας, ενώ η Αριστερά καταδικάζει τον σκοταδισμό, τις ανισότητες, τις διακρίσεις.

Η Λιάνα Κανέλη δλδ τι είναι; :bawl:

BLiTzER
13/07/2015, 16:05
Ό,τι δηλώνει, όπως όλοι οι υπόλοιποι ;)

fkol k4
13/07/2015, 16:06
Πολύ, πολύ περιληπτικά, η Δεξιά είναι η συντηρητική πλευρά, υπέρ θρησκείας και πατρίδας, ενώ η Αριστερά καταδικάζει τον σκοταδισμό, τις ανισότητες, τις διακρίσεις.

Ώπα, γιατί εδώ έβαλες στη ζυγαριά πράγματα που μπορεί να τα έχει όλα μαζί κάποιος, δεν είναι αντίθετα μεταξύ τους.
Αν δηλαδή κάποιος είναι θρήσκος, αγαπά την πατρίδα του και ταυτόχρονα δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους και φέρεται σε όλους το ίδιο (μιας και αυτό το υποδεικνύουν και όλες σχεδόν οι θρησκείες), είναι αριστερός ή δεξιός;

akis_trevor
13/07/2015, 16:07
δεν χρειαζεται να σπουδασεις φιλε μου...απλα να ασχοληθεις λιγακι... :) για το δικ μας ατομικο καλο,θα πρεπει να ξερουμε 5 βασικα πραγματα...
θεωρητικα η δεξια ειναι οπως ειπε και ο μπλιτζερ η συντηρητικοι,οι εχοντες,οι ολιγαρχες.
αριστερα ειναι αυτοι που θελουν την εξουσια στον λαο,που θεωρουν τους λαους,αδερφους και οχι καλυτερους-χειροτερους απο τον δικο σου κλπ κλπ...
μιλαμε παντα σε θεωρητικο επιπεδο ετσι..
ας πουμε ο συριζα ειναι αριστερο κομμα με φιλοευρωπαικα αισθηματα.τα πιο αριστερα κομματα δεν θελουν να εξαρτονται απτην ευρωπαικη ενωση..

THEOD
13/07/2015, 16:08
«[B]Το δεξιά κι αριστερά ως προς τι το ορίζετε;



Το δεξιά είναι το χέρι που σηκώνω για να κάνω τον σταυρό μου... το αριστερά είναι το χέρι που βάζω το δάχτυλο στην μύτη...

Καλή η πλάκα αλλά πιστεύει κανείς ότι υπάρχουν ιδεολογίες στην Ελλάδα των τελευταίων 30 ετών ?
Γιατί εγώ εδώ και πολλάαααααα χρόνια βλέπω μόνο χαζονεοφιλελέ που νομίζουν ότι θα γίνουν Bill Gates και αγωνιζόμενους αριστερούς με δεξιές τσέπες... Να μην σου πω μάλιστα ότι όσο πιο πολύ ακούω κάποιον με δήθεν σοσιαλιστικά οράματα και αιστεροεπαναστατικές διαθέσεις τόσο πιο πολύ κοιτώ να δώ μήπως έχει βάλει το χέρι στην τσέπη μου...

BLiTzER
13/07/2015, 16:08
Αν δηλαδή κάποιος είναι θρήσκος, αγαπά την πατρίδα του και ταυτόχρονα δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους και φέρεται σε όλους το ίδιο (μιας και αυτό το υποδεικνύουν και όλες σχεδόν οι θρησκείες), είναι αριστερός ή δεξιός;

Τίποτα από τα δύο.

Είναι σαν να με ρωτάς αν είναι ορθόδοξος χριστιανός κάποιος που δέχεται την ύπαρξη του χριστιανικού θεού και του χριστού, αλλά δεν πιστεύει στα θαύματα και την ανάσταση.

dimmie_72
13/07/2015, 16:12
Σύντροφοι ο κύβος ερρίφθη, habeus papam, ο γέγονε γέγονε, τον ήπιαμε κι όλα αυτά μαζί.

Νομίζει κανείς ότι ΟΤΙ και να υπογράψει αυτό το τσούρμο των άσχετων, ημι-ερασιτεχνών και από πάνω εμπαθών θα το τηρήσει;

Καλά, ας περάσουν μερικά μηνάκια να καταλαγιάσει η αχλύς, να τους σιγοτρώει τα σωθικά η ανικανοποίητη αντιδραστική διάθεση και τα ξαναλέμε....

Ούτε και κυβέρνηση τεχνοκρατών, ούτε ειδικού σκοπού, ούτε οικουμενική, ούτε συναινετική, ούτε επιχειρηματική εδώ δουλεύει. Η ιστορία έδειξε ότι αυτά τα μοντέλα είναι για πολιτισμένους. Εδώ όλα τα τρώει η κομματική φοβέρα και τα πλακώνει η σκλαβιά για εξουσία.

Τελικά έχουν δίκιο για την αξιοπιστία. Και γω αν είχα λεφτά και μου ζητούσε κάποιος να του δανείσω, θα κοίταζα πρώτα απ όλα το ποιόν του και τη συνέπειά του.

Κάτι Ρέντσι και Ολάν και λοιπούς Γάλλους τεχνοκράτες, εικόνισμα δίπλα απ τον Άγιο Παΐσιο πρέπει να βάλει η Εκκλησία (που υποτίθεται θα βοηθούσε στην κρίση κιόλας :p).
Μπράβο τους τα παλληκάρια, οι ενέργειές τους με υπερβαίνουν, εγώ δεν θα ήμουν τόσο ανώτερος ώστε να ξενυχτάω να γράφω διαγώνισμα για τους αδιάβαστους. :(

BLiTzER
13/07/2015, 16:14
Ώπα, γιατί εδώ έβαλες στη ζυγαριά πράγματα που μπορεί να τα έχει όλα μαζί κάποιος, δεν είναι αντίθετα μεταξύ τους.

Ώπα, μου διέφυγε αυτό :P Είναι αντίθετα μεταξύ τους.

Θρησκεία και σκοταδισμός πάνε μαζί, οπότε αυτόματα δεν είσαι αριστερός.

Τώρα το "αγαπάω την πατρίδα" έχει πολλές έννοιες, αλλά οι αριστεροί, όπως είπα, είναι κατά των διακρίσεων, ανισοτήτων, άρα δε συμπαθούν ιδιαίτερα τα εθνικά σύνορα και τον ρατσισμό.

fkol k4
13/07/2015, 16:16
Τίποτα από τα δύο.

Είναι σαν να με ρωτάς αν είναι ορθόδοξος χριστιανός κάποιος που δέχεται την ύπαρξη του χριστιανικού θεού και του χριστού, αλλά δεν πιστεύει στα θαύματα και την ανάσταση.

Μα ο πραγματικός θρησκευόμενος (ο Χριστιανός τουλάχιστον) εξ' ορισμού έχει τα χαρακτηριστικά που αποδίδεις στον αριστερό. Το «αγάπα τον πλησίον σου ως σεαυτόν» και το ότι όλοι ανεξαρτήτως εθνικότητας έχουμε κοινό πατέρα το Θεό, ο Χριστιανισμός τα λέει.

Κάποιο αντικειμενικό μέτρο δεν υπάρχει;

BLiTzER
13/07/2015, 16:17
Ας μην πιάσουμε τα θρησκευτικά πάλι. Ενημερωτικά, πάντως, μπορείς να ανατρέξεις στα κεφάλαια που αναφέρει σκλάβους, θέση της γυναίκας, ομοφυλοφίλων κτλ κτλ.

Ο ορισμός είναι, γενικά και με ελάχιστες λέξεις, αυτός που έδωσα.

Ζεύκας
13/07/2015, 16:18
η νδ κατ εμε ειναι δεξια,ο συριζα κεντροαριστερα(στα χαρτια εστω γιατι 5 μηνες το αριστερα δεν το ειδα ακομα...) και εγω ειμαι ακομα πιο αριστερα απτον συριζα ιδεολογικα...γιαυτο ειπα πως πηγα προς το κεντρο για να τον ψηφισω... ;)

ωραία, εάν η ΝΔ είναι δεξιά, τότε ΑΝΕΛ και ΛΑΟΣ που τα βάζεις;

και εάν ΣΥΡΙΖΑ είναι κεντροαριστερά, τότε το ΠΑΣΟΚ τι είναι;


επίσης εάν έχει κανείς καταλάβει τι σκατά είναι το Ποτάμι (εκτός από κέντρο, ας με ενημερώσει χαχαχαχ)

akis_trevor
13/07/2015, 16:22
ωραία, εάν η ΝΔ είναι δεξιά, τότε ΑΝΕΛ και ΛΑΟΣ που τα βάζεις;

και εάν ΣΥΡΙΖΑ είναι κεντροαριστερά, τότε το ΠΑΣΟΚ τι είναι;


επίσης εάν έχει κανείς καταλάβει τι σκατά είναι το Ποτάμι (εκτός από κέντρο, ας με ενημερώσει χαχαχαχ)

ανελ και λαος ειναι προς την ακρα δεξια(οχι τοσο ωστε να γινει χ.α)
το πασοκ θεωρητικα ειναι κεντρωο,εγω θα το κατετασα κεντροδεξια χαλαρα,μην σου πω μαζι με την νδ.
το ποταμι κεντρωο ειναι,ενα νεο πασοκ θα ελεγα εγω..

BLiTzER
13/07/2015, 16:25
επίσης εάν έχει κανείς καταλάβει τι σκατά είναι το Ποτάμι (εκτός από κέντρο, ας με ενημερώσει χαχαχαχ)

Δεν είναι τυχαίο το όνομα. Όπου οδηγεί το ρεύμα.

pipe_smoker
13/07/2015, 16:25
Και κατά την (όχι και τόσο τραβηγμένη) ερμηνεία κάποιων, ο Μαρξισμός είναι ό,τι και ο Χριστιανισμός αλλά χωρίς το μεταφυσικό στοιχείο.

Από την οικονομική σκοπιά το μελετάτε το τί εστί δεξιά και τί αριστερά?

Από την κοινωνική?

Από ιδεολογίες που πλέον έχουν χαθεί και δεν υπάρχουν καν?

Από θέσεις που παίρνει κάποιος σήμερα και τις αλλάζει αύριο?



Τέσπα, άμα βγάλετε άκρη μου λέτε και μένα.

Ζεύκας
13/07/2015, 16:28
Και κατά την (όχι και τόσο τραβηγμένη) ερμηνεία κάποιων, ο Μαρξισμός είναι ό,τι και ο Χριστιανισμός αλλά χωρίς το μεταφυσικό στοιχείο.

Από την οικονομική σκοπιά το μελετάτε το τί εστί δεξιά και τί αριστερά?

Από την κοινωνική?

Από ιδεολογίες που πλέον έχουν χαθεί και δεν υπάρχουν καν?

Από θέσεις που παίρνει κάποιος σήμερα και τις αλλάζει αύριο?



Τέσπα, άμα βγάλετε άκρη μου λέτε και μένα.

μεγάλη κουβέντα έχουμε ανοίξει. να έρθεις το βράδυ Κρίκο να βγάλουμε άκρη :beer:

CIRUS
13/07/2015, 16:28
Ώπα, γιατί εδώ έβαλες στη ζυγαριά πράγματα που μπορεί να τα έχει όλα μαζί κάποιος, δεν είναι αντίθετα μεταξύ τους.
Αν δηλαδή κάποιος είναι θρήσκος, αγαπά την πατρίδα του και ταυτόχρονα δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους και φέρεται σε όλους το ίδιο (μιας και αυτό το υποδεικνύουν και όλες σχεδόν οι θρησκείες), είναι αριστερός ή δεξιός;

Δεξιά (προσοχή όχι ακροδεξιά):
Βάση στον ιδιωτικό τομέα και επιχειρήσεις, ιδιωτικοποίηση υπηρεσιών και περιουσίας δημοσίου για να ανοίξουν θέσεις εργασίας, φοροελαφρύνσεις στις επιχειρήσεις. Πατρις, θρησκεία, οικογένεια, συντηρητισμός. Το κεφάλαιο φέρνει επενδύσεις και το βοηθάμε όσο μπορούμε. Ανάλογα πόσο δεξιό είναι ένα κόμμα πιστεύει ότι οι παράνομοι μετανάστες δεν έχουν δικαιώματα κτλ. Όσοι απαιτούν δικαιώματα, είναι αντίθετοι με το κράτος και διαδηλώνουν είναι τσόγλανοι και ναρκομανείς. Μεγάλη αγάπη από αστυνομικούς, στρατιωτικούς, εφοπλιστές και γενικά συντηρητικούς.

Αριστερά (προσοχή όχι κομουνισμός):
Βάση στο δημόσιο συμφέρον, στα εργατικά δικαιώματα, φόροι στο κεφάλαιο και τους έχοντες, όχι αποκρατικοποιήσεις, πλήρη δικαιώματα στους μετανάστες. Όλοι τα ίδια δικαιώματα ανεξαρτήτως θρησκείας και πεποιθήσεων. Ανεξαρτητοποίηση κράτους-εκκλησίας. Οι απεργίες, οι διαδηλώσεις είναι δικαίωμα του καθενός και το στηρίζουμε. Μεγάλη αγάπη από εργατική τάξη.

Μπορεί να ξέχασα μερικά. Είναι πάντως παλαιοκομματική αντίληψη και δεν εκφράζει τα σημερινά κόμματα οπότε μην δίνεις και πολύ μεγάλη βάση.

catmaster
13/07/2015, 16:33
Πως πήγε η συζήτηση εδώ ;;; τι παίχτηκε γιατί έχασα επεισόδια πολλά μου φαίνεται ...

Δεινόσαυρος
13/07/2015, 16:35
Ας μην πιάσουμε τα θρησκευτικά πάλι.
Γιατί όχι; Μη θιγεί ο Πατερούλης; Μη σκουριάσει το ψωφίμι, ερ, ουπς σόρυ, το κειμήλιο του Αγίου Λένιν στο Μαυσωλείο του; Μη σβησουν τα καντήλια στον Κάρολο, ή μη θυμηθεί κανείς την Ιερά Εξέταση, ουπς, Πολιτιστική Επανάσταση του Κινέζου μπάρμπα του Κορέατη μπούλη; Μη μας χαλάσει η ευχάριστη μνήμη των Γκούλαγκ; ἠ δεν είναι αυτά τα ίδια σκ*** με τις θρησκόληπτες αηδίες.

Ή θα πούμε οτι ναι μεν μπορεί να υπάρχουν προοδευτικοί αριστεροί που τάχουν ξεπεράσει τα... παλιά αλλά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να υπάρχουν προοδευτικοί θρησκευόμενοι ή δεξίοι;

Όλα αυτα τα δεξία-αριστερά για μένα είναι από καιρό ληγμένα, και μόνος τους σκοπός να στηρίζουν τους σάπιους παλιούς βαμπίρηδες, σιγά μην είναι η εξουσία/πλουτοκρατία/απολυταρχία δύο διαφορετικά στρατόπεδα. Τους έχω δεί και τους δυό μάζι, και γελάν πίσω απο την πλάτη μας. Για μπας και κανείς δεν το πρόσεξε το Σ/Κ που μας πέρασε;

akis_trevor
13/07/2015, 16:35
Πως πήγε η συζήτηση εδώ ;;; τι παίχτηκε γιατί έχασα επεισόδια πολλά μου φαίνεται ...

μαλλον απο ενα δικο μου ποστ 2 σελιδες πριν που ανεφερα πως παροτι αριστερος,πηγα προς το κεντρο και ψηφισα συριζα για να δουμε κατι καλυτερο απο νδ κλπ.

catmaster
13/07/2015, 16:37
μαλλον απο ενα δικο μου ποστ 2 σελιδες πριν που ανεφερα πως παροτι αριστερος,πηγα προς το κεντρο και ψηφισα συριζα για να δουμε κατι καλυτερο απο νδ κλπ.

και προσπαθείτε να διαπιστώσετε ποιος είναι ο λιγότερο μάλαξ από όλους αυτούς ;;

Ζεύκας
13/07/2015, 16:37
μαλλον απο ενα δικο μου ποστ 2 σελιδες πριν που ανεφερα πως παροτι αριστερος,πηγα προς το κεντρο και ψηφισα συριζα για να δουμε κατι καλυτερο απο νδ κλπ.

μια ζώη κατάρα ρε πστη μου αυτή η Αριστερά, να διχάζει χώρες και φόρουμ :rolleyes:

CIRUS
13/07/2015, 16:42
Κοίταξε, από ό,τι βλέπω εδώ μέσα προφανώς υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν καλά τις διαφορές που χωρίζουν τις παρατάξεις μεταξύ τους.
Εγώ δεν σπούδασα για να μου τα πουν οι κομματικές νεολαίες και θα ήθελα να ξέρω τις διαφορές, οπότε το ερώτημά μου παραμένει:

«Το δεξιά κι αριστερά ως προς τι το ορίζετε;

Δηλαδή τι διαφορά έχει ένα κεντροδεξιό κόμμα από ένα σκέτο δεξιό και από ένα κεντροαριστερό;
Όσο πάμε πιο δεξιά τι είναι αυτό που αυξάνει;
Αντίστοιχα, τι είναι αυτό που αυξάνει όσο πάμε πιο αριστερά; »

Αν θεωρείται απλοϊκό ή αλφαβήτα, έστω...
Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει συνοπτικά;

για αυτούς που ρώτησαν πως πήγαμε εδώ

pipe_smoker
13/07/2015, 16:44
μεγάλη κουβέντα έχουμε ανοίξει. να έρθεις το βράδυ Κρίκο να βγάλουμε άκρη :beer:

Σήμερα δε θα τα καταφέρω.

Άσε να μαζευτούνε κι άλλα να γίνει τελείως τουρλουμπούκι το πράγμα να κάνουμε έναν Κρίκο σουρεάλ, από μνημόνια και αριστεροδεξιούς, μέχρι Σκανδιναβικό κινηματογράφο της δεκαετίας 70-80 ΑΥΣΤΗΡΑ!:lol:

:beer:

cityfly
13/07/2015, 16:47
Ξενοφών Ζολώτας: «Αυτοί οι δύο θα χρεοκοπήσουν τη χώρα»

http://m.tvxs.gr/mo/i/165862/f/news/taksidia-sto-xrono/ksenofon-zolotas-aytoi-oi-dyo-tha-xreokopisoyn-ti-xora.html

έχουμε Ζολώτες σήμερα;
κι αν έχουμε τους ακούμε;

Δεινόσαυρος
13/07/2015, 16:50
Πως πήγε η συζήτηση εδώ ;;;

Κι όμως, άσχετη κι αν φαίνεται, έχει κάποιο νόημα - γιατί οι επιλογές που προσφέρονται είναι όλες ανεπαρκείς (επιεικώς).

Όταν πριν το δημοψήφισμα κάποιοι λέγαν οτι ΟΧΙ στο Μνημόνιο 2 σημαίνει ΝΑΙ στο Μνημόνιο 3, εθεωρείτω οτι ήταν «άκυρο συμπέρασμα». Ναί, είδα, και γαμώ τα άκυρα.

Οταν μερικοί λέγαμε οτι μόνο με μαζική αποχή (ωστε να μη φτάσει το απαιτούμενο 40%) θα μπορούσε να σταλεί η απάντηση που έπρεπε στα κοράκια, άρχιζαν τα «Μα δεν κάνεις έτσι το καθήκον σου, είσαι ανεύθυνος, τους δείνεις καρτ μπλανς», κλπ, κλπ... Ελπίζω όλοι να αισθάνονται μια βαθειά ικανοποίηση με το αποτέλεσμα, μια που είδαν «το υπεύθυνο πολιτικό καθήκον τους» να πιάνει τόπο.

Και άντε ξανά-μανά να αρχίσουν οι πολώσεις, παιγνίδι να γίνεται.
Γιατί αν κάποια στιγμή πάρει πούλο αυτή η σαχλαμάρα του δεξία-αριστερά μάλλον θα τα κάνουμε πάνω μας από την τρομάρα μας... για την ευθύνη που πρέπει να επωμιστούμε.

akis_trevor
13/07/2015, 16:50
μια ζώη κατάρα ρε πστη μου αυτή η Αριστερά, να διχάζει χώρες και φόρουμ :rolleyes:

οπως ειδες,για να παμε καλυτερα,εφυγα απο τα δικα μου μετρα και πηγα παραδιπλα,παρολαυτα απογοητευτηκα..... ;)

George_Sp
13/07/2015, 16:50
Η άποψη Αλαβάνου με την οποία συμφωνώ στο ακέραιο.


«Ημέρα ατίμωσης για τη χώρα» χαρακτηρίζει ο Αλέκος Αλαβάνος την 13η Ιουλίου, αναφερόμενος στη συμφωνία της συνόδου κορυφής.
Σε γραπτή δήλωσή του ο Αλέκος Αλαβάνος αναφέρει:
«Η 13η Ιουλίου 2015 καταγράφεται ως μια ημέρα όνειδους και ατίμωσης της Ελλάδας.
Είναι μια ημέρα προδοσίας του λαού, που μόλις πριν λίγες μέρες είπε ένα άφοβο και περήφανο «Όχι», για να δει σήμερα να υπογράφεται το Μνημόνιο Τσίπρα με βάση ένα κείμενο ακραία χειρότερο από πού απέρριψε και χωρίς ίχνος ντροπής να επιτρέπεται στους ηγέτες του ευρωπαϊκού καπιταλισμού να ταπεινώνουν ασύδοτα τη δημοκρατία και τον τόπο μας.
Είναι η ημέρα της έσχατης κατάπτωσης αυτής της μνημονιακής πενταετίας όχι μόνο γιατί βρίσκει την οικονομία στην πιο βαθιά αποδόμηση και την κοινωνία σε καθημερινό εξευτελισμό, αλλά γιατί ήδη σήμερα ξεκινά η ισχύς του Μνημονίου Τσίπρα, πολύ χειρότερου από το Μνημόνιο Παπανδρέου και το Μνημόνιο Σαμαρά.
Δεν πρέπει να αφήσουμε να σφραγισθεί κι ως η ημέρα μιας ιστορικής ατίμωσης της αριστεράς, φτάνει όλες και όλοι οι έντιμοι μαχητές του ΣΥΡΙΖΑ, χωρίς ενοχές αλλά με διάθεση αναστοχασμού, να συμμετάσχουν στους κοινούς αγώνες ενάντια στη συμφωνία και ενάντια σε όσους επέλεξαν θέση στην απέναντι όχθη μαζί με τις άλλες μνημονιακές προσωπικότητες και κόμματα στα πλαίσια μιας πλαστής και καταστροφικής δήθεν «εθνικής ενότητας».
Μπορεί τέλος να γίνει η ημέρα εκκίνησης μιας δύσκολης αλλά αναγκαίας πορείας ενότητας και μετωπικής συγκρότησης όχι μόνο της αριστεράς, αλλά και ευρύτερων λαϊκών δυνάμεων με επικεφαλής τις νέες γενιές, με ένα νέο σχέδιο β για την ανασυγκρότηση και αναγέννηση της κοινωνίας, που απαιτεί έξοδο από το ευρώ – παύση δανειακών πληρωμών – πρόγραμμα σωτηρίας και ανασυγκρότησης, με νέα έμπνευση και δημιουργικότητα, αλλά με εκείνο το παλιό λαϊκό αριστερό ήθος της σεμνότητας, της ανιδιοτέλειας, της προσφοράς».

catmaster
13/07/2015, 16:51
για αυτούς που ρώτησαν πως πήγαμε εδώ

ομπωωωωωωω .... :rolleyes:

Να κάτσετε να διαβάστε ρε κοπρίτες :smokin:

ξεστραβωθείτε να διαβάστε χόμπσμπάουμ , φουκουγιάμα , κάνα κάρολο όλα στο χέρι ...

τες πα στο πολύ μπαμ έχει να κάνει με την βασική δομή της κοινωνίας ως προς την κατανομή του πλούτου - των μέσων (η του χρήματος σαν ανταλλακτήριο μέσο ) και την διαχείριση και αναδιανομή του σε λιγότερους η περισσότερους , όλα τα λιμά περί θρησκείας και οικογένειας έχουν παλιές ρίζες από τα βάθη αιώνων και δεν σε απασχολούν


και για την θέση στο γήπεδο :

Η Αριστερά ορίζεται ως θέση στα αριστερά έδρανα της επαναστατικής γαλλικής εθνοσυνέλευσης στο τέλος του 18ου αιώνα. Με την πτώση των Αυτοκρατοριών και τη δημιουργία κοινοβουλίων στις ευρωπαϊκές χώρες η πολιτική αυτή παράδοση εξαπλώνεται ορίζοντας πλέον ως Αριστερά τα προοδευτικά, αντιμοναρχικά, δημοκρατικά, απελευθερωτικά και στη συνέχεια εργατικά κινήματα ανά την Ευρώπη τα οποία βρίσκονταν αριστερά των εδράνων των συντηρητικών ή μοναρχικών ή (ή επί των δεξιών εδράνων) κομμάτων και κυβερνήσεων. Κάπου εκεί, στο τέλος του 19ου αιώνα και στις αρχές του 20ου εμφανίζεται και ο όρος Άκρα Αριστερά και Αριστερισμός, των εχόντων θέσεων ή "θέσεων" ακόμη δηλαδή πιό αριστερά ή σε απόκλιση προς τα αρίστερά των θέσεων των εργατικών πλέον ή σοσιαλιστικών ή κομμουνιστικών κομμάτων.

cityfly
13/07/2015, 16:53
Ξενοφών Ζολώτας: «Αυτοί οι δύο θα χρεοκοπήσουν τη χώρα»

http://m.tvxs.gr/mo/i/165862/f/news/taksidia-sto-xrono/ksenofon-zolotas-aytoi-oi-dyo-tha-xreokopisoyn-ti-xora.html

επιλέγω ένα απόσπασμα από το άρθρο

«Παιδί μου, είπε (προσφιλής προσφώνηση του Καθηγητή στους στενούς του συνεργάτες ανεξαρτήτως ηλικίας) δεν υπάρχει πλέον ενιαίο κράτος στην Ελλάδα. Το κράτος είναι κάτι σαν αδειανό πουκάμισο για τα μάτια του κόσμου. Γνωρίζω από παλιά τον Ανδρέα και τον Μητσοτάκη και είναι καλοί άνθρωποι ως άτομα. Αλλά με τα κόμματά τους έχουν γίνει άρπαγες του κράτους που το λαφυραγωγούν εναλλάξ. Έχουν φτιάξει δύο παράλληλους κομματικούς μηχανισμούς υποκαθιστώντας το επίσημο κράτος. Συγκρούονται αδυσώπητα αλλά ξέρουν ότι είναι μια ο ένας μια ο άλλος. Και κρατάνε τις κρίσιμες πληροφορίες μόνο για τον εαυτό τους. Οι της ΝΔ δραματοποιούν τα στοιχεία προς το χειρότερο γιατί θέλουν άμεσα εκλογές, οι του ΠΑΣΟΚ κάνουν το ακριβώς αντίθετο γιατί δεν θέλουν τώρα εκλογές και είναι ικανοί μέσα στην αδιάφορη ανευθυνότητά τους να καταγγέλλουν ο ένας τον άλλο δημοσίως και να εκθέτουν τη χώρα διεθνώς. Να το θυμάσαι ότι αυτό οι δύο σε πέντε σε δέκα ίσως και λίγο περισσότερα χρόνια θα χρεοκοπήσουν την Ελλάδα».

«Το δράμα», συνέχισε «η τραγωδία είναι ότι αυτός που είναι ο πιο λογικός αυτός που με στηρίζει περισσότερο στο Συμβούλιο Αρχηγών που είναι αυτός που έχουμε τις μεγαλύτερες διαφορές. Ο Χαρίλαος Φλωράκης ίσως επειδή έζησε την άγρια εποχή του εμφύλιου δείχνει την μεγαλύτερη ευαισθησία για την κρισιμότητα της κατάστασης. Αλλά και αυτός δεν μπορεί να τα πει δημοσίως. Τις προάλλες μου είπε: «Ξενοφώντα αν σε στηρίξω δημοσίως θα με φάνε οι δικοί μου». Ίσως τελικά να μας σώσει η Ευρώπη με τις νέες Συνθήκες αλλά με διαλυμένο και αρπακτικό κράτος η ιδιωτική οικονομία θα μείνει απροστάτευτη και θα καταστραφεί μέσα στον θυελλώδη ανταγωνισμό»

andgeo
13/07/2015, 16:55
Ώπα, γιατί εδώ έβαλες στη ζυγαριά πράγματα που μπορεί να τα έχει όλα μαζί κάποιος, δεν είναι αντίθετα μεταξύ τους.
Αν δηλαδή κάποιος είναι θρήσκος, αγαπά την πατρίδα του και ταυτόχρονα δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους και φέρεται σε όλους το ίδιο (μιας και αυτό το υποδεικνύουν και όλες σχεδόν οι θρησκείες), είναι αριστερός ή δεξιός;
Μπερδεμένος !

CIRUS
13/07/2015, 16:55
έχουμε Ζολώτες σήμερα;
κι αν έχουμε τους ακούμε;

Σήμερα ακόμα και Superman, batman, spiderman και ζορό μαζί να είχαμε στο υπουργείο οικονομικών, θαύματα δεν γίνονται. Το μόνο που γίνεται είναι να παραδειγματιστούν οι μελοντικές γενιές από τις μαλακίες που γίναν 30 χρόνια τώρα για να μην επαναληφθούν στο μέλλον, αλλά δυστηχώς ο Έλληνας ξεχνά γρήγορα και αυτό είναι η μόνη σταθερά. Οποιος δεν θυμάται το παρελθόν πέφτει στα ίδια λάθη και το έχουμε επαληθεύσει πολλάκις δυστηχώς.

andgeo
13/07/2015, 16:58
ωραία, εάν η ΝΔ είναι δεξιά, τότε ΑΝΕΛ και ΛΑΟΣ που τα βάζεις;

και εάν ΣΥΡΙΖΑ είναι κεντροαριστερά, τότε το ΠΑΣΟΚ τι είναι;


επίσης εάν έχει κανείς καταλάβει τι σκατά είναι το Ποτάμι (εκτός από κέντρο, ας με ενημερώσει χαχαχαχ)
Ακροδεξιά
Παρελθόν
Οπορτουνιστικό κίνημα ευρείας χρήσης δλδ Πολυεργαλείο (όχι απαραίτητα για καλό)

Δεινόσαυρος
13/07/2015, 17:02
Σκανδιναβικό κινηματογράφο της δεκαετίας 70-80 ΑΥΣΤΗΡΑ!:lol:
Άστες κατα μέρος αυτές τις Γκρανγκινιόλ μαλακίες Μπεργκμαν κλπ, και εκσυγχρονίσου. Προτείνω ανεπιφύλακτα Smala Sussie.


έχουμε Ζολώτες σήμερα; κι αν έχουμε τους ακούμε;
Ελπίζω από καρδίας πώς ΟΧΙ (http://www.explorecrete.com/various/greek-zolotas.htm). Αρκετούς «Αγκαλίτσες» φάγαμε στη μάπα, και είναι ακριβώς η «ανάδελφη» και η «εμείς οι ανώτεροι» νοοτροπία τους που εξουσιοδοτεί το «άδειανο πουκάμισο» κράτος που τάχαμου, τάχαμου δεν του άρεσε του Ζολώτα.

Θέλει βέβαια λίγο σκέψη για να τα συνδέσεις τα δύο, αλλά εδώ, στην γενέτειρα χώρα των φιλοσόφων, δεν ασχολούμεθα εμείς με τέτοιες βάναυσες δραστηριότητες.

George_Sp
13/07/2015, 17:16
Ας μαζέψει ο Αλαβάνος τον Βαρουφάκη και μερικούς ακόμα μπας και δούμε κάπου κάποτε λίγο φως στον ορίζοντα.

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/sxedio-gia-parallhlo-nomisma-kai-grexit-eixe-o-varoyfakhs.3573169.html?utm_source=Sport24&utm_medium=breaking_news_hp&utm_campaign=24MediaWidget

CIRUS
13/07/2015, 17:17
Αυτη η μεγάλη πουτ@ν@ σε αναπηρική αποδείχθηκε master στους χειρισμούς και κέρδισε κατα κράτος. Οι γερμανοί δεν είναι ούτε ήταν οι ποιο εξυπνοι αλλά ήταν πάντα οι ποιο προνοητικοί και είχαν αναλύσει κάθε σενάριο και ξέραν πολύ καλά που θα μπλοφάρουν και που θα βγουν στην επίθεση, θα μας πάρουν και τα σώβρακα και θα τους πούμε και ευχαριστώ που μας βοήθησαν στο τέλος παίζοντας το κακός μπάτσος (Σοιμπλε και φιλανδικά και λοιπά πουτ@ν@κια του), καλός μπάτσος (Μέρκελ).

Δεν είναι κακό να τα βλέπουμε και να τα παραδεχόμαστε αυτά. Πουτανιές μας έπαιρνε να κάνουμε πριν το πρώτο μνημόνιο αλλά ο Γιωργάκης αποδείχθηκε μέγας μ@λ@κ@ς, για να μην πω τίποτα άλλο ποιο βαρύ. Τώρα που αποφασίσαμε να κάνουμε πουτ@νιες ξεχάσαμε με ποια πουτ@ν@ έχουμε να κάνουμε και αντι απλά να μας πηδήξουν θα δώσουμε και κώλο.

nikos_abel
13/07/2015, 17:20
Σήμερα δε θα τα καταφέρω.

μέχρι Σκανδιναβικό π*ρν* κινηματογράφο της δεκαετίας 70-80 ΑΥΣΤΗΡΑ!:lol:

:beer:

:lol:

Προς τους απορούντες περί δεξιάς και αριστεράς.

Οι δεξιοί λέγονται έτσι διοτι κάθονται δεξιά και οι αριστεροί λέγονται έτσι γιατί κάθονται αριστερά.

Κάποτε συμβόλιζε κάτι η θέση που κάθεσαι, τώρα πια εδώ η μόνη διαφορά είναι αυτή που ανέφερα.

Υ.Γ.
Και το έβαλα πριν λίγο καιρό ως λινκ (ή μάλλον καποιος με πρόλαβε, αλλά τέλος πάντων), το βάζω και τώρα

06/06/2015

Τάδε έφη Τέκι Κάν, ο προφήτης


Μετά από μήνες διαπραγματεύσεων, η μέρκελα και αλεξο-κωλοτούμπας έχουν φτάσει σε κάποιου είδους συνεννόηση. Όμως η λύση που έχουν βρει, δεν είναι αποδεκτή από κάποιες δυνάμεις στο εσωτερικό τους. Έτσι δημιουργούν μια τεχνητή σύγκρουση προκειμένου να αρχίσει να τρέμει λίγο το φυλοκάρδι όλων. Οι θεσμοί δείχνουν το σκληρό πρόσωπο του τόμσεν και του σόιμπλε, η ελλάδα δεν πληρώνει το ΔΝΤ και το αφήνει για το τέλος του μήνα, ο τσίπρας βγαίνει στη βουλή και πρακτικά αποσπά την συμφωνία όλων (ακόμα και του σεβ) πλην ποταμιού, άδωνη κλπ ότι η πρόταση των θεσμών είναι απαράδεκτη κλπ. Σε όλο αυτό το χορό, το μαξίμου έχει πάντα την πρωτοβουλία των κινήσεων στο εσωτερικό. Μας λέει πήδα, κι εμείς πηδάμε.
Την ίδια στιγμή η μέρκελ προσπαθεί στο δικό της εσωτερικό να τραβήξει τους “ακραίους” της ή αν θέλετε καλύτερα τους χρήσιμους ηλιθίους της. Διάφορους μπουρτζόβλαχους τύπου CSU που νομίζουν ότι επιτέλους μπορούν να δείξουν πυγμή και αποφασιστικότητα θεωρώντας ότι οι υπόλοιποι στην ευρώπη θα υποταχθούν, έστω και χωρίς πάντσερ.

Σύμφωνα με αυτό το σενάριο, η κατάσταση θα οξυνθεί κι άλλο όσο περνάνε οι μέρες. Όχι τόσο με γεγονότα αλλά περισσότερο με “γεγονότα”. Την ίδια στιγμή που είναι όλοι ετοιμοπόλεμοι, ο deal maker θα προσπαθεί να ψήσει τους δικούς του για τον έντιμο συμβιβασμο, για παράταση του προγράμματος ή τελοσπάντων γι’ αυτό που ήδη έχει συμφωνηθεί λίγο πολύ ανάμεσα στους “λογικούς” και φυσικά δεν μας έχουν ειδοποιήσει.

Πρόκειται για ένα παιχνίδι υψηλού ρίσκου για όλους εκτός από τις δύο βασίλισσες. Οι δύο βασίλισσες βάζουν τα πιόνια να πολεμάνε, όταν στην ουσία προσπαθούν να έρθουν σε συμφωνία. Αν στο ενδιάμεσο όμως συμβεί ένα ατύχημα, κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει τις δύο βασίλισσες για προδοσία.

Για εμάς τις υπόλοιπες χρειάζεται λίγη ψυχραιμία και υπομονή μέχρι να δούμε τους λαγούς να βγαίνουν από το καπέλο. Και να μην πηδάμε αυτόματα, όταν μας λένε να πηδήξουμε.

http://www.techiechan.com/?p=2495

nikos_abel
13/07/2015, 17:22
Και μόλις ανακάλυψα το αστείο. Το νέο σημενρινό άρθρο ονομάζεται...

HABEMUS PAPAM (http://www.techiechan.com/?p=2539&cpage=1#comment-250989)

:lol:

Δεινόσαυρος
13/07/2015, 17:27
Η άποψη Αλαβάνου με την οποία συμφωνώ στο ακέραιο.
Και λίγα του σούρνει.

===

George_Sp, να σου πω, κάτι τέτοιο ήλπιζα κι εγώ να παρουσιάσει ο Βαρούφ, μια που είναι και η ειδικότητά του, με ή χώρις grexit, δεν θα 'χε και τόσο σημασία, αν ήταν έξυπνος θα μπορούσε να τους είχε μουρλάνει όλους με virtual euro. Τί να τον κάνω όταν για έξη μήνες σαχλαμάριζε με τον Ντάιζελ, λες και εκεί ήταν το παιγνίδι; OK, είπε δυο πράγματα σωστα που κανένας άλλος πούστης δεν τόλμισε να πει, αλλά τί να τον κάνω όταν στα πρώτα δύσκολα φαίνεται έτοιμος να την ξανακάνει γι Αουστράλια;

Μάλλον βγήκε λίγος για τις περιστάσεις. Αν πάντως κάνει κάποια κίνηση (ΣΥΝΤΟΜΑ, Ε; ) μπορείιι να έχει κάποιο ενδιαφέρον. Αν και δεν το πολυ πιστεύω, η καλή η μέρα φαίνεται απ' το πρωί.

CIRUS
13/07/2015, 17:32
Ας μαζέψει ο Αλαβάνος τον Βαρουφάκη και μερικούς ακόμα μπας και δούμε κάπου κάποτε λίγο φως στον ορίζοντα.

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/sxedio-gia-parallhlo-nomisma-kai-grexit-eixe-o-varoyfakhs.3573169.html?utm_source=Sport24&utm_medium=breaking_news_hp&utm_campaign=24MediaWidget

Γνώμη μου. Μην στοιχηματίζεις στον Αστραχάν το κουτσό άλογο

Πολύ μπλα μπλα και από τηγανίτα τίποτα. Χέστηκα για το ψώνιο του αλλά στα δύσκολα μου φάνηκε κότα. Μετά την συμφωνία είναι εύκολο να το παίξεις καλός και να βγάλεις τον κώλο σου απέξω. Μπορεί και να έχω άδικο αλλά αυτή είναι η εντύπωση μου.

toyar
13/07/2015, 17:38
οι δεξιοι ειναι μεσηλικες και πανω συντηρητικοι, με λεφτα, δε γουσταρουν μεταναστες γουσταρουν αστυνομια στρατο και θελουν την ησυχια τους και να μην αλλαζει τιποτα

αριστεροι ειναι ολοι οι υπολοιποι κυριως νεοι οι οποιοι μολις μεγαλωσουν πιασουν λεφτα και καταλαβουν οτι δεν αλλαζει τιποτα γινονται κι αυτοι δεξιοι:lol:

κατα μια αλλη εννοια αριστεροι ειναι αυτοι που θελουν να λενε στους αλλους πως θα χαλασουν τα λεφτα τους:smokin:

George_Sp
13/07/2015, 17:41
Τα γράφει ο ίδιος ο Βαρούφ.....ούτε μπλαμπλα ούτε τηγανίτες. Ο άνθρωπος έχει ήθος και λειτουργεί δημοκρατικά χωρίς να παρουσιάζεται ως Μεσσίας ή βεντέτα όπως ήθελαν να του προσάψουν στο προφίλ του. Η απλότητά του και οι γνώσεις του στο να εκφράζει τα επιχειρήματά του, καθώς και το ύφος των απαντήσεών του, αποστομώνει όσους πάνε να του τη βγουν φάουλ και τους βάζει στη θέση τους όπως τους αρμόζει.


Και λίγα του σούρνει.

===

George_Sp, να σου πω, κάτι τέτοιο ήλπιζα κι εγώ να παρουσιάσει ο Βαρούφ, μια που είναι και η ειδικότητά του, με ή χώρις grexit, δεν θα 'χε και τόσο σημασία, αν ήταν έξυπνος θα μπορούσε να τους είχε μουρλάνει όλους με virtual euro. Τί να τον κάνω όταν για έξη μήνες σαχλαμάριζε με τον Ντάιζελ, λες και εκεί ήταν το παιγνίδι; OK, είπε δυο πράγματα σωστα που κανένας άλλος πούστης δεν τόλμισε να πει, αλλά τί να τον κάνω όταν στα πρώτα δύσκολα φαίνεται έτοιμος να την ξανακάνει γι Αουστράλια;

Μάλλον βγήκε λίγος για τις περιστάσεις. Αν πάντως κάνει κάποια κίνηση (ΣΥΝΤΟΜΑ, Ε; ) μπορείιι να έχει κάποιο ενδιαφέρον. Αν και δεν το πολυ πιστεύω, η καλή η μέρα φαίνεται απ' το πρωί.


Γνώμη μου. Μην στοιχηματίζεις στον Αστραχάν το κουτσό άλογο

Πολύ μπλα μπλα και από τηγανίτα τίποτα. Χέστηκα για το ψώνιο του αλλά στα δύσκολα μου φάνηκε κότα. Μετά την συμφωνία είναι εύκολο να το παίξεις καλός και να βγάλεις τον κώλο σου απέξω. Μπορεί και να έχω άδικο αλλά αυτή είναι η εντύπωση μου.



Σε ερώτηση για τις δυο επιλογές της Ελλάδας, δηλαδή την άμεση έξοδο από το ευρώ ή την έκδοση IOUs, ο κ. Βαρουφάκης είπε πως:
«δεν πίστευα ποτέ πως πρέπει να πάμε κατ' ευθείαν σε νέο νόμισμα. Η άποψή μου ήταν πως αν τολμούσαν να κλείσουν τις τράπεζές μας, κάτι που θεωρούσα επιθετική κίνηση απίστευτης ισχύος, θα πρέπει να απαντήσουμε δυναμικά χωρίς να περνάμε το σημείο χωρίς επιστροφή. Θα πρέπει να εκδώσουμε δικά μας IOUs, ή τουλάχιστον να ανακοινώσουμε ότι θα εκδώσουμε δική μας ρευστότητα σε ευρώ. Θα πρέπει να «κουρέψουμε» τα ελληνικά ομόλογα του 2012 που κατέχει η ΕΚΤ ή να ανακοινώσουμε ότι θα το κάνουμε. Και θα πρέπει να πάρουμε τον έλεγχο της Τράπεζας της Ελλάδος.
Αυτό ήταν το τρίπτυχο, τα τρία πράγματα με τα οποία νόμισα ότι έπρεπε να απαντήσουμε αν η ΕΚΤ έκλεινε τις τράπεζές μας. Προειδοποιούσα το υπουργικό συμβούλιο ότι αυτό θα συνέβαινε (η ΕΚΤ θα έκλεινε τις τράπεζές μας) για έναν μήνα, προκειμένου να μας σύρει σε μια εξευτελιστική συμφωνία. Όταν συνέβη, η σύστασή μου για «ενεργητική» απάντηση, ας πούμε ότι καταψηφίστηκε.
Ερωτηθείς πόσο κοντά έφθασε η Ελλάδα σ' αυτό το ενδεχόμενο, είπε «να σας πω ότι από τα έξι άτομα ήμασταν μειοψηφία των δυο... όταν δεν έγινε πήρα τις εντολές μου να κλείσω τις τράπεζες ομόφωνα και προφορικά από την ΕΚΤ και την Τράπεζα της Ελλάδος, κάτι στο οποίο εγώ ήμουν αντίθετος, όμως το έκανα διότι είμαι ομαδικός παίκτης, πιστεύω στην συλλογική ευθύνη.

Δεινόσαυρος
13/07/2015, 17:49
Προειδοποιούσα το υπουργικό συμβούλιο ότι αυτό θα συνέβαινε (η ΕΚΤ θα έκλεινε τις τράπεζές μας) για έναν μήνα, προκειμένου να μας σύρει σε μια εξευτελιστική συμφωνία. Όταν συνέβη, η σύστασή μου για «ενεργητική» απάντηση, ας πούμε ότι καταψηφίστηκε.
Αν αυτό ισχύει, τότε ναπαναγα οι «αριστεροί» του ΣΥΡΙΖΑ. Ήταν η μόνη κίνηση που θάπιανε τόπο.
Γιατί άραγε να μην το δέχθηκαν; (Genuine question)


όμως το έκανα διότι είμαι ομαδικός παίκτης, πιστεύω στην συλλογική ευθύνη.
Απόδειξη τί μαλακία να είσαι ομαδικός παίχτης.

CIRUS
13/07/2015, 17:50
Τα γράφει ο ίδιος ο Βαρούφ.....ούτε μπλαμπλα ούτε τηγανίτες. Ο άνθρωπος έχει ήθος και λειτουργεί δημοκρατικά χωρίς να παρουσιάζεται ως Μεσσίας ή βεντέτα όπως ήθελαν να του προσάψουν στο προφίλ του. Η απλότητά του και οι γνώσεις του στο να εκφράζει τα επιχειρήματά του, καθώς και το ύφος των απαντήσεών του, αποστομώνει όσους πάνε να του τη βγουν φάουλ και τους βάζει στη θέση τους όπως τους αρμόζει.

Ακου να δεις φίλε μου, ο άνθρωπος είναι και γνώστης του θέματος και εφυής άνθρωπος δεν συζητούμε για αυτό. Δεν με ενδιαφέρει το γεγονός του ψώνιου του, γούστο και καπέλο του.

Οταν είσαι στην κυβέρνηση και έχεις τα ηνία κρίνεσαι εκ του αποτελέσματος και όχι βάσει των ιδεών, του τι ήθελες να κάνεις κτλ κτλ κτλ.

Εκ του αποτελέσματος για μένα κρίνεται αποτυχημένος αφού λέει μετά από μία συμφωνία αυτά που δεν έκανε πιο πριν αφού έβλεπε που πήγαινε το πράγμα. Και το ποιο εύκολο είναι να πεις δεν με αφήσαν να το κάνω. Ας τους έπειθες. Όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος για μένα και όχι με βάση τις προθέσεις τους και το τι θα έκαναν.

Αν και η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν βέσπα. Πάντα μιλάω για την γνώμη μου, είναι πολλά αυτά που μπορεί να αγνοούμε και δεν θα μάθουμε ποτέ:)

George_Sp
13/07/2015, 17:56
Αν αυτό ισχύει, τότε ναπαναγα οι «αριστεροί» του ΣΥΡΙΖΑ. Ήταν η μόνη κίνηση που θάπιανε τόπο.
Γιατί άραγε να μην το δέχθηκαν; (Genuine question)


Απόδειξη τί μαλακία να είσαι ομαδικός παίχτης.

Να σου δώσω άδικο σε όσα λες δε γίνεται. Παρόλαυτά πιστεύω στο ομαδικό πνεύμα άσχετα αν είναι τρωτό γιατί η πολλή δημοκρατία βλάπτει.


Ακου να δεις φίλε μου, ο άνθρωπος είναι και γνώστης του θέματος και εφυής άνθρωπος δεν συζητούμε για αυτό. Δεν με ενδιαφέρει το γεγονός του ψώνιου του, γούστο και καπέλο του.

Οταν είσαι στην κυβέρνηση και έχεις τα ηνία κρίνεσαι εκ του αποτελέσματος και όχι βάσει των ιδεών, του τι ήθελες να κάνεις κτλ κτλ κτλ.

Εκ του αποτελέσματος για μένα κρίνεται αποτυχημένος αφού λέει μετά από μία συμφωνία αυτά που δεν έκανε πιο πριν αφού έβλεπε που πήγαινε το πράγμα. Και το ποιο εύκολο είναι να πεις δεν με αφήσαν να το κάνω. Ας τους έπειθες. Όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος για μένα και όχι με βάση τις προθέσεις τους και το τι θα έκαναν.

Αν και η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν βέσπα. Πάντα μιλάω για την γνώμη μου, είναι πολλά αυτά που μπορεί να αγνοούμε και δεν θα μάθουμε ποτέ:)


Απλά μην ρίχνεις την ευθύνη στο Βαρουφάκη για το αποτέλεσμα. Ο ρόλος που του ζητήθηκε ήταν συμβουλευτικός περισσότερο για το επίπεδο γνώσης που κουβαλά. Τις αποφάσεις δε θα τις έπαιρνε ο Βαρουφάκης ούτε ο Τσακαλώτος, αλλά ο ίδιος ο Τσίπρας αντισταθμίζοντας τα πάντα, ακόμα και το πολιτικό εσωτερικό ξεκαθάρισμα που γίνεται στο ΣΥΡΙΖΑ την τελευταία 2ετία.
Πολλά μπορεί να αγνοούμε και να μην γνωριζουμε οτι παίζονται και που θα αρχίσουν να ξεθάβονται 20-30-50 χρόνια μετά...ακριβώς όπως γίνεται κάθε φορά.
Δε προσπαθώ να αγιοποιήσω τον Βαρουφάκη, νομίζω όμως οτι είναι από τους ελάχιστους που πραγματικά νοιάστηκαν για σοβαρή λύση στο ελληνικό πρόβλημα και οτι έδωσε το 1000% από όσα τον ΑΦΗΣΑΝ να προσφέρει.

Δεινόσαυρος
13/07/2015, 18:14
Και το πιο εύκολο είναι να πεις δεν με αφήσαν να το κάνω. Ας τους έπειθες.
Σωστά.
Και πες ακόμα οτι δεν τους έπειθε, πού να πείσεις μ****** αριστέρους :p Να σήκωνε σαματά, να ούρλιαζε, να απειλούσε παραίτηση, να πήγαινε στις εφημερίδες αν πίστευε πραγματικά οτι αυτό ήταν το σωστό. Τώρα... ευχαριστώ πολύ.

CIRUS
13/07/2015, 18:14
Απλά μην ρίχνεις την ευθύνη στο Βαρουφάκη για το αποτέλεσμα.

Εχει και αυτός την ευθύνη που του αναλογεί, όταν είσαι υπουργός οικονομικών έχεις σχετικά μεγάλο μεριδιο ευθύνης για πολλά που έγιναν αυτούς τους 5 μήνες. Ακόμα και για αυτά που δεν είδες εγκαίρως. Αν θες να το δεις αλλιώς δικαίωμα σου.

Εγώ πάντως το "στο τέλος οι Γερμανοί πληρώνουν" από αυτόν το άκουσα, δεν ξέρω αν έπεισε τον Τσίπρακο για chicken game πάντως σαφώς ήταν υπέρμαχος αυτού και αυτό ακόμα κάτι λέει

spyrakos35
13/07/2015, 18:27
Παίδες?

δε θα ήταν σοφότερο να δούμε τι θα γίνει/κάνουμε ΑΠΟ ΔΩ και πέρα???

λέω γω τώρα

CIRUS
13/07/2015, 18:30
Παίδες?

δε θα ήταν σοφότερο να δούμε τι θα γίνει/κάνουμε ΑΠΟ ΔΩ και πέρα???

λέω γω τώρα

Αυτό είναι εύκολο. Θα τον πιούμε. Βλέπεις κάτι άλλο????

nicksior
13/07/2015, 18:32
Αυτη η μεγάλη πουτ@ν@ σε αναπηρική αποδείχθηκε master στους χειρισμούς και κέρδισε κατα κράτος. .....

Εχασε φίλε .... Εχασε!

Κι εσύ δεν ξέρεις καλή ανάγνωση!

CIRUS
13/07/2015, 18:42
Εχασε φίλε .... Εχασε!

Κι εσύ δεν ξέρεις καλή ανάγνωση!

Ή δεν ξέρεις να χάνεις ή δεν ξέρεις τι θα πει ήττα. Αυτά που ήθελε τα πήρε, δεν ήθελε στην πραγματικότητα Grexit ήταν κόλπο, απλά να υποταχθούμε με τους όρους του και να γίνουμε παράδειγμα προς αποφυγή για τους άλλους ήθελε και το πέτυχε.

Αν θες πανυγήρισε κιόλας για την νίκη μας, δεν αλλάζει αυτό την πραγματικότητα. Τέτοια διαβάζω από μερικούς και λέω μετά είμαστε για τα πανηγύρια. Είναι δυνατόν να θεωρείς νίκη μας αυτό το αποτέλεσμα???????????????????

Εγώ δεν ξέρω καλή ανάγνωση μάλιστα. Εσύ ξέρεις τουλάχιστον αυτό φτάνει