PDA

View Full Version : HABEMUS PAPAM 2



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

nathair
27/05/2015, 17:59
φόρους ΦΠΑ κλπ

Συχνά το ακούω αυτό για τον ΦΠΑ. Μάλλον ξεχνάμε πως τον ΦΠΑ τον πληρώνει στην πράξη ο καταναλωτής, όχι ο μαγαζάτορας/Ε.Ε. Αντίθετα, ο τελευταίος μάλλον γλυτώνει συχνά πυκνά ΦΠΑ (π.χ. τον μισό εξοπλισμό του σπιτιού τον περνάει στην εταιρεία/γραφείο/ιατρείο/μαγαζί, για αυτό και μετά τρέχει να κάνει περαίωση...).

nathair
27/05/2015, 18:25
υγ
Γνωστή Ελληνική βιομηχανία πλήρωνε στον Ασπρόπυργο ΔΕΗ 8000 ευρώ το μήνα.
Στη Σμύρνη που είναι τώρα πληρώνει κοντά στα 1000....

Δε μου πολυκάθονται τα νούμερα. Με 8000 ευρώ τον μήνα, δεν είναι βιομηχανία, μικρή βιοτεχνία είναι.
Και η Τουρκία δεν έχει ιδιαίτερα χαμηλότερο κόστος ρεύματος από Ελλάδα. Καλά, στην πράξη πουθενά δεν είναι το κόστος ενέργειας στο 1/8 από την Ελλάδα, ίσως καμιά Ρωσία ή Σαουδική Αραβία μόνο, εκεί που έχουνε τσάμπα πετρέλαιο ή Φ.Α....
Δεν νομίζω επίσης για τέτοια νούμερα να έχει τόοοσο καλή συμφωνία για ειδική τιμή. Μήπως στην Ελλάδα ο λογαριασμός αφορούσε τίποτα Δημοτικά Τέλη κλπ για πολλά πολλά τετραγωνικά;
Εμείς σε μελέτες για JV κλπ δραστηριότητες Τουρκία υπολογίζουμε €70/Mwh κόστος ρεύματος...
Άντε στην Ελλάδα να είναι διπλό το κόστος, ανάλογα την κατηγορία του λογαριασμού.
Οχι οτι το κόστος ενέργειας δεν είναι αρνητικός παράγοντας για την ανταγωνιστικότητά μας...

nathair
27/05/2015, 18:28
Ιδέα δεν έχω...
Αλλά αν ακούσεις τι λέει ο άνθρωπος αυτός δεν θα πιστέψεις στα αυτιά σου !!!

Σίγουρα δεν έκανε 22 χρόνια να βγάλει άδεια λειτουργίας όπως χρειάζεται εδώ στην Ελλάδα πάντως :)

Cpt. Haddock
27/05/2015, 21:08
Ιδέα δεν έχω...
Αλλά αν ακούσεις τι λέει ο άνθρωπος αυτός δεν θα πιστέψεις στα αυτιά σου !!!

Ναι ρε συ φαρμακοτριφτη, αλλα αυτα που λέει και γραφει καθημερινα, ερχονται σε αντιθεση με αυτα που πιστευεις, έτσι; Καταριέται τον κρατισμο και το πελατειακο κρατος, τη γραφειοκρατια που τον αναγκασε να φυγει, τη λαμογια του δημοσιου και όλα αυτα.

Τα χωνει σε όλες τις αριστερες ή "αριστερες" κυβερνησεις που μας εκαναν και θελουν να μας κρατησουν μια εξαθλιωμενη βαλκανικη σοβιετια.

Αλλωστε θα έχεις δει τι σχολιαζω εγω στα γραφόμενα του, έτσι;

Cpt. Haddock
27/05/2015, 21:11
Σίγουρα δεν έκανε 22 χρόνια να βγάλει άδεια λειτουργίας όπως χρειάζεται εδώ στην Ελλάδα πάντως :)

4 ώρες εκανε (κι αυτο επειδη ήταν ξένος). Τωρα αν υπερβαλει λιγο, μπορει. Θα σε γελασω.

fkol k4
27/05/2015, 21:52
Ναι ρε συ φαρμακοτριφτη, αλλα αυτα που λέει και γραφει καθημερινα, ερχονται σε αντιθεση με αυτα που πιστευεις, έτσι; Καταριέται τον κρατισμο και το πελατειακο κρατος, τη γραφειοκρατια που τον αναγκασε να φυγει, τη λαμογια του δημοσιου και όλα αυτα.

Τα χωνει σε όλες τις αριστερες ή "αριστερες" κυβερνησεις που μας εκαναν και θελουν να μας κρατησουν μια εξαθλιωμενη βαλκανικη σοβιετια.

Αλλωστε θα έχεις δει τι σχολιαζω εγω στα γραφόμενα του, έτσι;

Η οπτική του «και το κράτος τι κάνει γι αυτό» είναι τόσο συνηθισμένη στην Ελλάδα, που έχουμε συνηθίσει να τη λέμε για τα πάντα, ακόμα και για εκεί που το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει το κράτος θα ήταν να μην μπλέκεται στα πόδια του πολίτη.

Έχουμε συνηθίσει τόσο την παρουσία του κράτους δίπλα μας (ή ακόμα καλύτερα πάνω απ' το κεφάλι μας), που αισθανόμαστε μια ανασφάλεια εν τη απουσία του ακόμα και όταν ξέρουμε πως η κύρια ασχολία του είναι να μας δυσκολεύει τη ζωή.
Είναι μια δική μας παραλλαγή για το Σύνδρομο της Στοκχόλμης.

Εδώ ακόμα και οι διάφοροι αναρχικοί στις πορείες και τις καταλήψεις, για το ότι καταστρέφει το κράτος καταγγέλλουν την εκάστοτε κυβέρνηση τις πιο πολλές φορές. Τώρα, τι σόι αναρχικοί είναι βέβαια αυτοί που τους πιάνει ο πόνος για τη δομή του αστικού κράτους, δεν ξέρω... φαίνεται πως μάλλον έχουμε τη δική μας ποικιλία και σε αυτό.

MG-KTiNoS
27/05/2015, 23:34
Άντε να σας τα πω ένα ένα
Ο μισθός στην Κίνα φτάνει πια τα 800 ευρώ και φυσικά αρχίζει να παρουσιάζεται και μεσαία τάξη. Φυσικά δεν είναι ο επί γης παράδεισος αλλά η Κίνα που πιστεύουμε και μας λένε απλά δεν υπάρχει...
Τα πράγματα εκεί πάνε μπροστά ενώ στην Ευρώπη... πίσω.
Όποιος νομίζει πως ΔΕΝ είναι έτσι ας σκεφτεί γιατί όλες οι ακριβές μάρκες τρέχουν ν ανοίξουν αντιπροσωπίες εκεί.


Συχνά το ακούω αυτό για τον ΦΠΑ. Μάλλον ξεχνάμε πως τον ΦΠΑ τον πληρώνει στην πράξη ο καταναλωτής, όχι ο μαγαζάτορας/Ε.Ε. Αντίθετα, ο τελευταίος μάλλον γλυτώνει συχνά πυκνά ΦΠΑ (π.χ. τον μισό εξοπλισμό του σπιτιού τον περνάει στην εταιρεία/γραφείο/ιατρείο/μαγαζί, για αυτό και μετά τρέχει να κάνει περαίωση...).
Όποιος μιλάει έτσι απλά για περαίωση δεν ξέρει τι πάει να πει έλεγχος εφορείας.
Η περαίωση ήταν ανέκαθεν ένας εκβιασμός, ή πληρώνεις ή έρχομαι και σε πηδάω.


Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μια Α.Ε. έχει σχέση με αυτό που ονομάζουμε ελεύθερος επαγγελματίας ?
Η εν λόγω εταιρία ανήκει σ έναν άνθρωπο. Τι είναι αυτός? Ελεύθερος επαγγελματίας δεν είναι? (δεν ξέρω αλλά υποθέτω)

Δε μου πολυκάθονται τα νούμερα.
Τα νούμερα αυτά τα είπε ο ίδιος ο άνθρωπος που πήγε εκεί. Άντε να μου έχει διαφύγει και κάτι αλλά πάνω κάτω εκεί είναι. Η αλήθεια είναι ότι δεν μιλούσε για ρεύμα αλλά για λογαριασμό ΔΕΗ οπότε ήταν όλα μέσα. + και ξέχασα να σου το πω ότι παρότι ήταν σε βιομηχανική ζώνη στον Ασπρόπυργο του έκοβαν το ρεύμα στις 10 το πρωί και γίνονταν όλα πουτάνα.... Πάντως αν θες σε φέρνω σε επαφή και στα λέει ο ίδιος.


Ναι ρε συ φαρμακοτριφτη, αλλα αυτα που λέει και γραφει καθημερινα, ερχονται σε αντιθεση με αυτα που πιστευεις, έτσι; Καταριέται τον κρατισμο και το πελατειακο κρατος, τη γραφειοκρατια που τον αναγκασε να φυγει, τη λαμογια του δημοσιου και όλα αυτα.

Τα χωνει σε όλες τις αριστερες ή "αριστερες" κυβερνησεις που μας εκαναν και θελουν να μας κρατησουν μια εξαθλιωμενη βαλκανικη σοβιετια. Αλλωστε θα έχεις δει τι σχολιαζω εγω στα γραφόμενα του, έτσι;
Ποιές αριστερές κυβερνήσεις ρε πίνεις τίποτα?
Άσε με σε παρακαλώ που οι ΝΔΟΚ ήταν αριστερές κυβερνήσεις....
Μοναρχία είχαμε τόσα χρόνια και μας ζάλισαν τ @@ με τον εκάστοτε γάιδαρο που είχαμε για πρωθυπουργό.

4 ώρες εκανε (κι αυτο επειδη ήταν ξένος). Τωρα αν υπερβαλει λιγο, μπορει. Θα σε γελασω.
Η αλήθεια είναι ότι έκανε 1 βδομάδα και απ ότι είπε στο μεσαίο επίπεδο που είναι αυτοί δεν έπεσε ούτε γρόσι για μίζα ή λάδωμα. (πιο πάνω είπε δεν ξέρει τι παίζει)

υγ
Εγώ όμως ρωτάω το απλό....
Γυρίζουν αυτοί οι άνθρωποι πίσω?
Και οι απάντηση είναι ότι εκτός από κάτι λαμόγια τύπου γαμάω τη Χαλκιδική και με πληρώνεις ΚΑΝΕΝΑΣ σοβαρός άνθρωπος δεν ήρθε δω χάμου.
Οι καλοί φεύγουν και έρχονται οι Ελ Ντοράντο και τ @@ πάνε βόλτα.
Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα να προσθέσω κάτι άλλο.

MG-KTiNoS
27/05/2015, 23:45
Νίκο , αν και συμφωνώ σε πολλά απ αυτά που λες , νομίζω ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς θέλουμε ή δεν ξέρουμε το καθεστώς στο οποίο λειτουργούμε.
Και σαν κοινωνία και σαν μονάδες.…

Έχεις δίκιο και συμφωνώ σε πολλά.
Μόνο που εδώ τα πράγματα ήταν λίγο παράξενα.
Οι ολιγάρχες έκλεισαν κι έδιωξαν όλους τους άλλους προκειμένου να πάρουν δανεικά από το κράτος ή επιχορηγήσεις για να κάνουν "επενδύσεις".
Τους χάρισαν δρόμους, γέφυρες, εργοστάσια, αποθήκες, φόρους εισφορές σε ασφαλιστικά ταμεία και στο τέλος
ΠΟΥΦ....
Πάνε όλα.
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά δεν νομίζω ότι ο καπιταλισμός λειτουργεί κάπως έτσι.
Αυτό που κατάλαβα εγώ (και μπορεί να κάνω λάθος) είναι ότι αυτές οι τακτικές -φέρε μου να επενδύσω μη σε γ...ήσω- αποτελούν παγκόσμια πρωτοτυπία.
Και μια σκέψη για τις τράπεζες. Πέραν του ότι έχουν αδειάσει και 2 3 αν λειτουργούσε η ελεύθερη οικονομία που θέλουν χλωμό το βλέπω να ήταν ακόμα ανοιχτές....

nathair
27/05/2015, 23:52
Όποιος μιλάει έτσι απλά για περαίωση δεν ξέρει τι πάει να πει έλεγχος εφορείας.
Η περαίωση ήταν ανέκαθεν ένας εκβιασμός, ή πληρώνεις ή έρχομαι και σε πηδάω.



Πράγματι, δε ξέρω απολύτως μα απολύτως τίποτα, αφού το λες εσύ ;)

byron
28/05/2015, 00:25
Πράγματι, δε ξέρω απολύτως μα απολύτως τίποτα, αφού το λες εσύ ;)

:tooth: :tooth:

Νομίζω οτι ζούμε σε άλλη χώρα απ΄αυτή που λέει ο MG τελικά...

MG-KTiNoS
28/05/2015, 00:29
:tooth: :tooth:

Νομίζω οτι ζούμε σε άλλη χώρα απ΄αυτή που λέει ο MG τελικά...

Κι εγώ έτσι νομίζω...
:lol:

Αλλιώς δεν εξηγείται να νομίζετε ότι η Ελλάδα είναι φορολογικός παράδεισος και να φεύγουν η μια επιχείρηση πίσω από την άλλη αντί να τρέχουν να φέρουν την έδρα τους εδώ... Όπως στα καιμάν...
:p

336196
:lol:

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 00:52
Συριζαιοι και αντι-Συριζαιοι :p τι εχετε να πειτε περι της επικειμενης αλλαγης στον τροπο φορολογησης των οχηματων και την απεμπλοκη αυτης απο την χωρητικοτητα του κινητηρα;;; :a014:

taisteal
28/05/2015, 00:55
Συριζαιοι και αντι-Συριζαιοι :p τι εχετε να πειτε περι της επικειμενης αλλαγης στον τροπο φορολογησης των οχηματων και την απεμπλοκη αυτης απο την χωρητικοτητα του κινητηρα;;; :a014:

Αν και δεν ειμαι τιποτα απο τα δυο,και δεν εχω και αμαξι για να με νοιαζει,θελω να γυρισει ο Αντωνης να ερθει ξανα η σταθεροτητα στη χωρα..

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 00:59
Αν και δεν ειμαι τιποτα απο τα δυο,και δεν εχω και αμαξι για να με νοιαζει,θελω να γυρισει ο Αντωνης να ερθει ξανα η σταθεροτητα στη χωρα..

Και τις μηχανες θα επηρεασει το μετρο. Αλλο να πληρωνεις 55 και αλλο 110.. Βεβαια δεν ξερω μηπως αυτοι που μεχρι τωρα πληρωναμε 55 κληθουμε να πληρωσουμε παραπανω.. :a7:
Αν και αν υπολογιζεται βαση της τρεχουσας αξιας λιανικης μαλλον τζαμπα θα μου βγει.. :D

Σιγουρα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ευνοουνται τα μεγαλα κυβικα ή εστω δεν καταδιωκονται οπως γινοταν! :)

taisteal
28/05/2015, 01:02
Να ευνοηθουν...να ξαναβγαλει εξω ο ελληναρας τη τζιπαρα και τα μερτσεντε..κριμα ειναι να τα φαει η ακινησια...

byron
28/05/2015, 01:13
Κι εγώ έτσι νομίζω...
:lol:

Αλλιώς δεν εξηγείται να νομίζετε ότι η Ελλάδα είναι φορολογικός παράδεισος και να φεύγουν η μια επιχείρηση πίσω από την άλλη αντί να τρέχουν να φέρουν την έδρα τους εδώ... Όπως στα καιμάν...
:p

336196
:lol:

Βασικά, δεν εξηγείται να είσαι υπέρμαχος του ακραίου κρατισμου, και να κατακεραυνωνεις τους απόλυτους εκφραστές του.
Από τη μια γουστάρεις φορολόγηση όσων έχουν κέρδος και πίνουν το αίμα του εργάτη, από την άλλη χύνεις δάκρυα που φεύγουν οι επιχειρήσεις που δεν τα βγάζουν πέρα με το αλαλούμ του κράτους.
Οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι στυλοβάτες της οικονομίας, και στο καπάκι δεν ξέρεις την διαφορά του ελ.επ. από μια αε.
Βρίζεις τους μπινέδες του Ελντοράντο, και αλλά συμπασχεις με τους ανέργους επειδή έφυγε η Ελντοράντο.

Μου θυμίζει την επική περιγραφή του Έλληνα. "Έλληνας είναι αυτός που κάνει τον σταυρό του έξω από την εκκλησία, και στο φανάρι περνάει με κόκκινο και αρχίζει τις ΧριστόΠαναγίες".

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 01:27
Να ευνοηθουν...να ξαναβγαλει εξω ο ελληναρας τη τζιπαρα και τα μερτσεντε..κριμα ειναι να τα φαει η ακινησια...

Αυτην δεν μπορει να τη βγαλει γιατι η τιμη της βενζινης θα παραμεινει αμεταβλητη.. Και η λιανικη τους τιμη παραμενει υψηλη σε σχεση με αλλα αυτοκινητα.
Αυτος ομως (εγω δλδ :lol:) που θελει ενα μεταχειρισμενο diesel λιγο κατω απο 2 λιτρα θα βγει κερδισμενος (μαλλον).

Οπως και να εχει η φορολογια στα οχηματα ηταν υπερβολικη στην Ελλαδα.

Παντως εχω ενα κακο προαισθημα οτι θα τα κανουν αχταρμα... :dizzy:

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 01:33
Βρίζεις τους μπινέδες του Ελντοράντο, και αλλά συμπασχεις με τους ανέργους επειδή έφυγε η Ελντοράντο.
.

Αμα ειναι να πρεπει να καταστρεψουμε τη φυση για να φαει ψωμι η El Dorado και καθε El Dorado και να πεταξει και δυο ψιχουλα στους εργατες.. γμστ
Το τελευταιο δεντρο κρατηστε το για να κρεμαστειτε.. :cry::cry:

Ας συνεταιριστουν οι μεταλλωρυχοι και ας βρουν νεους τροπους εισοδηματος. Τοσο πολυ τους αρεσει να περνανε τη ζωη τους σαν τρογλοδυτες μεσα στα ορυχεια και να γεμιζουν ανθρακα τα πνευμονια τους;; Ή νομιζουν οτι μια ζωη θα τους πληρωνει η Ελ ντοραντο να κανουν τους σεκιουρηταδες στη Μ.Παναγια;;

skylaros
28/05/2015, 06:52
Βασικά, δεν εξηγείται να είσαι υπέρμαχος του ακραίου κρατισμου, και να κατακεραυνωνεις τους απόλυτους εκφραστές του. Αχταρμά τα έχεις κάνει στο μυαλό σου...
Από τη μια γουστάρεις φορολόγηση όσων έχουν κέρδος και πίνουν το αίμα του εργάτη, από την άλλη χύνεις δάκρυα που φεύγουν οι επιχειρήσεις που δεν τα βγάζουν πέρα με το αλαλούμ του κράτους.
Οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι στυλοβάτες της οικονομίας, και στο καπάκι δεν ξέρεις την διαφορά του ελ.επ. από μια αε.
Βρίζεις τους μπινέδες του Ελντοράντο, και αλλά συμπασχεις με τους ανέργους επειδή έφυγε η Ελντοράντο.

Μου θυμίζεις την επική περιγραφή του Έλληνα. "Έλληνας είναι αυτός που κάνει τον σταυρό του έξω από την εκκλησία, και στο φανάρι περνάει με κόκκινο και αρχίζει τις ΧριστόΠαναγίες".

Από την άλλη αντιλαμβάνεσαι πως αντίστοιχα θα μπορούσε να πει κανείς πως και εσύ έχεις μια σύγχυση έτσι? Από τη μια γουστάρεις τον καπιταλισμό με τα χίλια από την άλλη δε γουστάρεις την ελεύθερη αγορά και τους επαγγελματίες. Κόπτεσαι για τα δίκια του εργάτη και του υπάλληλου αλλά σκατά στον τάφο του αγρότη... Επίσης δεν έχω καταλάβει πουθενά τον κτήνο να είναι υπέρμαχος του ακραίου κρατισμού, χωρίς παρεξήγηση κτήνε από τα όσα λες περισσότερο μελάτος και από πουλί θαμώνα στο Batman στις 6 τα ξημερώματα είναι αυτά που εκφράζεις και πολύ καλά κάνεις μιας που το λες και μόνος σε κάποια φάση ότι "παίδες δεν έχουμε σοσιαλισμό".
Byron Σε βρίσκω λάθος λοιπόν και ξέρεις γιατί; Γιατί ενώ φροντίζεις να ενημερώνεσαι πολύ καλά για ζητήματα που αφορούν τη φορολογία, τους τόκους και τα επιτόκια των τραπεζών, τις αγορές συναλλάγματος μέχρι και τις τιμές για ανταλλαγές ρύπων ξέρω γω... επιμελώς φροντίζεις να μην αναφέρεις πως έχουμε μεικτό οικονομικό σύστημα με σαφή τάση προς τον καπιταλισμό από γεννησιμιού της χώρας! Αναφέρεις και πολύ σωστά τις όποιες παθογένειες αυτού του συστήματος αλλά μόνο από τη μια πλευρά. Φυσικά αυτό δε το κάνεις μόνο εσύ αλλά ο περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα ( χωρίς να θέλω να σε τσουβαλιάσω ) Όλοι μιλάνε για τη μπανανία μας και για το πόσο σωστά λειτουργούν άλλες δυτικές χώρες αλλά όλες αναφέρουν και τον ρυθμό ανάπτυξής της Κίνας και την θαυμαστή ανάπτυξη της οικονομίας της αλλά κοροιδεύοντας ή λυπώντας τους ίδιους τους Κινέζους στο μεγαλύτερο ποσοστό τους. Όλοι μιλάνε για το Αμέρικα και πως κανείς εκεί δε κλέβει φόρους ενώ προάγει την ελεύθερη αγορά αλλά όλοι τους λένε Αμερικανάκια και φονιάδες των λαών ενώ συγχρόνως πολύ θα γούσταραν να έχουν τη δυνατότητα να καταναλώνουν σαν Αμερικάνοι. Για να μη μιλήσω για τα αμίμητα της παραδοσιακής δεξιάς στην Ελλάδα με τη Ρωσία ... από τη μία τα κομμούνια, οι μπολσεβίκοι και από την άλλη τα αδέρφια μας οι κόκκινες αρκούδες, οι Τουρκοφάγοι κλπ. Μη λάβεις αυτό το Post σα να στη λέω σε προσωπικό επίπεδο (έχεις άλλωστε tuono <3 ) απλά πιάστηκα από κάπου για να πω και εγώ την παπάρα μου. Κύριοι έτσι είναι τα μεικτά οικονομικά συστήματα, ένας αχταρμάς, αλλού δουλεύουν καλύτερα, αλλού χειρότερα. Αν απομονώνεις το κοινωνικό από την οικονομία δουλεύουν καλύτερα τα συστήματα της ελεύθερης αγοράς (που αλλιώς είχαν ξεκινήσει κοντά 300 χρόνια πριν και αλλιώς κατάντησαν) αν βάζεις στη συνάρτηση και τον άνθρωπο τότε σίγουρα κερδίζουν περισσότερο αυτά που έχουν και μερικές πινελιές σοσιαλισμού.
Σε προσωπικό επίπεδο επειδή πιστεύω πως κανείς δε μένει στεγνός πατώντας σε δύο βάρκες όλα αυτά είναι ΓΤΠ καβάλα!

byron
28/05/2015, 06:54
Αμα ειναι να πρεπει να καταστρεψουμε τη φυση για να φαει ψωμι η El Dorado και καθε El Dorado και να πεταξει και δυο ψιχουλα στους εργατες.. γμστ
Το τελευταιο δεντρο κρατηστε το για να κρεμαστειτε.. :cry::cry:

Ας συνεταιριστουν οι μεταλλωρυχοι και ας βρουν νεους τροπους εισοδηματος. Τοσο πολυ τους αρεσει να περνανε τη ζωη τους σαν τρογλοδυτες μεσα στα ορυχεια και να γεμιζουν ανθρακα τα πνευμονια τους;; Ή νομιζουν οτι μια ζωη θα τους πληρωνει η Ελ ντοραντο να κανουν τους σεκιουρηταδες στη Μ.Παναγια;;

H el dorado αναφέρθηκε μιας και ειπώθηκε. Θες να πιάσουμε μια άλλη που έχει αναφερθεί? το ΙΚΕΑ ας πουμε?
Αυτοί που την έχουν στην Ελλάδα, παράτησαν ένα ακίνητο στην Πειραιώς μετά από χρόνια δικαστικών εμπλοκών και το έφτιαξαν στον Ρέντη.
Το ιδίων συμφερόντων intersport, στο ακίνητο της Κων/πολης που επίσης παρουσιάστηκε πρόβλημα, είχαν απόφαση του τούρκικου δικαστηρίου σε ένα μήνα.
Το ικεα έχει κεντρικές αποθήκες στο σχηματάρι, και ζήτησαν με ίδια έξοδα παράκαμψη της σιδηροδρομικής γραμμής που πέρναγε ένα χλμ παραέξω, προκειμένου να μην επιβαρύνονται με διπλά μεταφορικά έξοδα των εμπορευμάτων που πήγαιναν Αθήνα και μετά πάλι πίσω Σχηματάρι.
Χρόνος έγκρισης 2,5 χρόνια, εξαιτίας γραφειοκρατίας και αντιδράσεων των φορτηγατζήδων ΔΧ.

:wave2:

AUFGEBRACHT
28/05/2015, 07:43
Συριζαιοι και αντι-Συριζαιοι :p τι εχετε να πειτε περι της επικειμενης αλλαγης στον τροπο φορολογησης των οχηματων και την απεμπλοκη αυτης απο την χωρητικοτητα του κινητηρα;;; :a014:

Παίζει το Ελλαδιστάν να είναι η μοναδική χώρα όπου η κατοχή ΙΧ είναι εργαλείο δημοσιονομικής πολιτικής... Παλιά στα χρόνια των παχιών αγελάδων "ωθούσαν" προς την αγορά ΙΧ μεγάλου κυβισμού και τζιποειδών και μετά τους τσάκισαν στη φορολογία με κάτι φόρους πολυτελείας και διαβίωσης, τώρα η νέα φορολογική σφαγή θα γίνει με τους κατόχους diesel, ένεκα κρίσης και μόδας και απωθημένου, τα τελευταία χρόνια 7 στα 10 ΙΧ που πωλούνται είναι ντιζελοκίνητα, αυτοί θα είναι οι μεγάλοι χαμένοι, ανεξαρτήτως κυβισμού, άσε που δεν το έχω σε τίποτα σε μια νύχτα να απαγορευτεί πάλι η κυκλοφορία τους στα αστικά κέντρα ή να επιτρέπεται έναντι "αντιτίμου". Όλα βέβαια θα γίνουν με το μανδύα της προστασίας του περιβάλλοντος :cry: και τους κράτους που ενδιαφέρεται για την υγεία του πολίτη του...

dimmie_72
28/05/2015, 07:43
Ποιοι στυλοβάτες, στηλοθέτες, χωροθέτες, ταξιθέτες;...
Ποιας οικονομίας;
Αφού απεδείχθη ότι δεν είχαμε "οικονομία".
Ποια οικονομικά και κοινωνικά συστήματα;
Αφού απεδείχθη ότι δεν είχαμε σύστημα.
Η μάλλον είχαμε...
Ατομικό σύστημα.
Ο συγκαλύπτων λογιστής, ο εκμαυλιστής φοροτεχνικός, ο διαφθορέας τραπεζικός, ο διεφθαρμένος γεωργός, ο τεμπέλης δημόσιος υπάλληλος, ο φοροφυγάς ελ. επαγγελματίας, ο φοροαποφυγΑς επιχειρηματίας, ο ψεύτης πολιτικός, ο κλέφτης επαγγελματίας συνδικαλιστής,...,....,...,...
.
.
.
.και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα :p

spyrakos35
28/05/2015, 07:47
καλημέρες

"επιχειρείν" in UK (http://news247.gr/eidiseis/ellines-tis-diasporas/posh-wra-xreiasthka-gia-na-sthsw-mia-epixeirhsh-sthn-agglia.3495469.html)

STOYBI
28/05/2015, 07:54
καλημέρες

"επιχειρείν" in UK (http://news247.gr/eidiseis/ellines-tis-diasporas/posh-wra-xreiasthka-gia-na-sthsw-mia-epixeirhsh-sthn-agglia.3495469.html)


Αυτοι ειναι μαλακες δεν ξερουν...... :lol:


( Οτι πηγα να το ποσταρω και με προλαβες......:beer: )

ggs
28/05/2015, 07:56
καλημέρες

"επιχειρείν" in UK (http://news247.gr/eidiseis/ellines-tis-diasporas/posh-wra-xreiasthka-gia-na-sthsw-mia-epixeirhsh-sthn-agglia.3495469.html)

ναι ειναι πολυ καλοι καλοι στο Λονδινο..... και στα ευαισθητα και στα χρωματιστα...:lol:


“... City of London is determined to plumb new depths - William K. Black, former US regulator, de­spairs of the United Kingdom’s desire to win gold in the global race to the regulatory bottom...”

“...The City of London, net, caused the UK enormous harm both in the run-up to the 2007/2008 global financial crisis and its austerity-riddled aftermath. Its culture is cor­rupt and it functions as a parasite that saps the real economy rather than an “engine of growth” as some would have us believe.

All the UK’s major legacy parties – Labour, the Conservatives and the Liberal Democrats, – agree with Lord Sassoon (when he talks about the need for a regulatory competition objective ) – which reveals how widespread that insan­ity has spread among UK elites. Indeed, Sassoon et al revel in the fact that:“While other Western financial centres have lost their competitive edge, London has strengthened its position as number one in the global index. Key players across the sec­tor are locating here...”

The reason is simple, the world’s oligarchs, international criminals, scum-bags and foreign corrupt politicians know that the UK has the weakest and least effective financial regulations, and they flock here to secrete their ill-gotten gains.

Professor Black again: “...The City of London was already the financial cesspool of the world, the most criminogenic environment for financial fraud, and the cause of immense losses of jobs and wealth by tens of millions of people of the UK. The City of London is actively working to race even further to the bottom, and the politi­cians from all the major parties remain eager to help make the City of London ever more corrupt at the expense of the public...”

spyrakos35
28/05/2015, 08:09
( Οτι πηγα να το ποσταρω και με προλαβες......:beer: )

εμ που πα ρε καραμήτρο με το χωμάτινο???? :lol:

:beer:

spyrakos35
28/05/2015, 08:12
ναι ειναι πολυ καλοι καλοι στο Λονδινο..... και στα ευαισθητα και στα χρωματιστα...:lol:


“... City of London is determined to plumb new depths - William K. Black, former US regulator, de­spairs of the United Kingdom’s desire to win gold in the global race to the regulatory bottom...”

“...The City of London, net, caused the UK enormous harm both in the run-up to the 2007/2008 global financial crisis and its austerity-riddled aftermath. Its culture is cor­rupt and it functions as a parasite that saps the real economy rather than an “engine of growth” as some would have us believe.

All the UK’s major legacy parties – Labour, the Conservatives and the Liberal Democrats, – agree with Lord Sassoon (when he talks about the need for a regulatory competition objective ) – which reveals how widespread that insan­ity has spread among UK elites. Indeed, Sassoon et al revel in the fact that:“While other Western financial centres have lost their competitive edge, London has strengthened its position as number one in the global index. Key players across the sec­tor are locating here...”

The reason is simple, the world’s oligarchs, international criminals, scum-bags and foreign corrupt politicians know that the UK has the weakest and least effective financial regulations, and they flock here to secrete their ill-gotten gains.

Professor Black again: “...The City of London was already the financial cesspool of the world, the most criminogenic environment for financial fraud, and the cause of immense losses of jobs and wealth by tens of millions of people of the UK. The City of London is actively working to race even further to the bottom, and the politi­cians from all the major parties remain eager to help make the City of London ever more corrupt at the expense of the public...”

εμ ναι....

εμείς έχουμε λύσει όόόόόόόλα τα θέματα διαφρορας κλπ κλπ, έχουμε απλοποιήσει τις διαδικασίες και το φορολογικό και μένει να φτιάξουμε το αντίστοιχο site μόνο

να βάλω εμοτικόν που κλαίει ή που γελάει????

ggs
28/05/2015, 08:15
εμ ναι....

εμείς έχουμε λύσει όόόόόόόλα τα θέματα διαφρορας κλπ κλπ, έχουμε απλοποιήσει τις διαδικασίες και το φορολογικό και μένει να φτιάξουμε το αντίστοιχο site μόνο

να βάλω εμοτικόν που κλαίει ή που γελάει????

στα θεματα διαφθορας, ειμαστε γατακια μπροστα στους δασκαλους....

Cpt. Haddock
28/05/2015, 08:19
[...]
Το ικεα έχει κεντρικές αποθήκες στο σχηματάρι, και ζήτησαν με ίδια έξοδα παράκαμψη της σιδηροδρομικής γραμμής που πέρναγε ένα χλμ παραέξω, προκειμένου να μην επιβαρύνονται με διπλά μεταφορικά έξοδα των εμπορευμάτων που πήγαιναν Αθήνα και μετά πάλι πίσω Σχηματάρι.
Χρόνος έγκρισης 2,5 χρόνια, εξαιτίας γραφειοκρατίας και αντιδράσεων των φορτηγατζήδων ΔΧ.

:wave2:

Σημειωτέον οτι η γραμμη στρώθηκε αλλα δεν εχει λειτουργησει ποτέ.

MG-KTiNoS
28/05/2015, 08:19
Βασικά, δεν εξηγείται να είσαι υπέρμαχος του ακραίου κρατισμου, και να κατακεραυνωνεις τους απόλυτους εκφραστές του.

Από τη μια γουστάρεις φορολόγηση όσων έχουν κέρδος και πίνουν το αίμα του εργάτη, από την άλλη χύνεις δάκρυα που φεύγουν οι επιχειρήσεις που δεν τα βγάζουν πέρα με το αλαλούμ του κράτους.


Οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι στυλοβάτες της οικονομίας, και στο καπάκι δεν ξέρεις την διαφορά του ελ.επ. από μια αε.
Βρίζεις τους μπινέδες του Ελντοράντο, και αλλά συμπασχεις με τους ανέργους επειδή έφυγε η Ελντοράντο.

Μου θυμίζει την επική περιγραφή του Έλληνα. "Έλληνας είναι αυτός που κάνει τον σταυρό του έξω από την εκκλησία, και στο φανάρι περνάει με κόκκινο και αρχίζει τις ΧριστόΠαναγίες".

Αααα όοοοοχι !
Δε μιλάμε για αυτό.
Εδώ λέμε κάτι πολύ πιο απλοϊκό.
Μια παρέα αλήτες διέλυσε τον παραγωγικό ιστό της χώρας
χαρατσώνονταν τους πάντες (και ψηφίζοντας φωτογραφικά νομοσχέδια). Κατακλέψονταν το σύμπαν και έρχονται σήμερα
και μου κουνάνε το δάχτυλο....
Αυτά είτε τα κάνει η Βουλγαρία και το ονομάζει σοσιαλισμό είτε τα κάνει η Ελλάδα και τα ονομάζει καπιταλισμό...
Για το ίδιο πράγμα μιλάμε !

υγ
και μου φαίνεται τραγικό να έρχονται σήμερα τα παιδιά του κάθε μαλάκα και να μου κουνάνε το δάχτυλο....
Εδώ μέσα όλοι ανεξάρτητα τι πιστεύει ο καθένας έχουμε ένα κοινό.
Δουλεύουμε για να ζούμε.

STOYBI
28/05/2015, 08:22
στα θεματα διαφθορας, ειμαστε γατακια μπροστα στους δασκαλους....

Παλι μια γενικευση χωρις λογο......

Εχεις δοκιμασει να ανοιξεις μια μικρη επιχειρηση στην ελλαδα.....????

Σε αυτο το θεμα μονο Μεταλαγμενο τερας εισαι μπροστα σε αυτους....!!!


:wave2:

ggs
28/05/2015, 08:30
Παλι μια γενικευση χωρις λογο......

Εχεις δοκιμασει να ανοιξεις μια μικρη επιχειρηση στην ελλαδα.....????

Σε αυτο το θεμα μονο Μεταλαγμενο τερας εισαι μπροστα σε αυτους....!!!


:wave2:

Μα , φυσικα σε θεματα γραφειοκρατίας είμαστε αιώνες πίσω γιατί το ελλ.δημοσιο είναι αιώνες πίσω και τεχνολογικά και σε νοοτροπία ….
Αυτό που λέω είναι ότι τα fast tracks μπορεί να βοηθάν κάποιον να ανοίξει ένα μαγαζί γρήγορα , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εξαλείφει την διαφθορά ιδίως στα υψηλά επίπεδα που είναι και μεγαλύτερη και με μεγαλύτερο τζίρο όπως στο city .

Αλλα αυτό που μενει είναι η χαρα που εμεις ανοιξαμε το μαγαζι σε μια μερα οποτε όλα ΟΚ…:beer::beer::beer:

STOYBI
28/05/2015, 08:30
Το ικεα έχει κεντρικές αποθήκες στο σχηματάρι, και ζήτησαν με ίδια έξοδα παράκαμψη της σιδηροδρομικής γραμμής που πέρναγε ένα χλμ παραέξω, προκειμένου να μην επιβαρύνονται με διπλά μεταφορικά έξοδα των εμπορευμάτων που πήγαιναν Αθήνα και μετά πάλι πίσω Σχηματάρι.
Χρόνος έγκρισης 2,5 χρόνια, εξαιτίας γραφειοκρατίας και αντιδράσεων των φορτηγατζήδων ΔΧ.

:wave2:

Δηλαδη ο καθενας που εχει μια επιχειρηση στην περιοχη οταν θα ζητησει παρακαμψη ( 1κμ παρακαλω..:eek: ) θα πρεπει να απορησουμε γιατι δεν του δωθηκε η αδεια..???

fkol k4
28/05/2015, 08:50
Αααα όοοοοχι !
Δε μιλάμε για αυτό.
Εδώ λέμε κάτι πολύ πιο απλοϊκό.
Μια παρέα αλήτες διέλυσε τον παραγωγικό ιστό της χώρας
χαρατσώνονταν τους πάντες (και ψηφίζοντας φωτογραφικά νομοσχέδια). Κατακλέψονταν το σύμπαν και έρχονται σήμερα
και μου κουνάνε το δάχτυλο....
Αυτά είτε τα κάνει η Βουλγαρία και το ονομάζει σοσιαλισμό είτε τα κάνει η Ελλάδα και τα ονομάζει καπιταλισμό...
Για το ίδιο πράγμα μιλάμε !

υγ
και μου φαίνεται τραγικό να έρχονται σήμερα τα παιδιά του κάθε μαλάκα και να μου κουνάνε το δάχτυλο....
Εδώ μέσα όλοι ανεξάρτητα τι πιστεύει ο καθένας έχουμε ένα κοινό.
Δουλεύουμε για να ζούμε.

Και σε αυτό το thread και στο προηγούμενο, το μόνο που έχεις κάνει είναι ηιθκολογία. Δεν κάνει το ένα, δεν πρέπει το άλλο, θα έπρεπε ντρέπεστε για το ένα, καλά δεν σας νοιάζει για το άλλο κτλ κτλ.
Λες και έχεις πάρει εργολαβία την καλοσύνη και οι υπόλοιποι στο φόρουμ είμαστε τίποτα ψυχασθενείς που γουστάρουμε αίμα γύρω μας, ή έχουμε καμία πολυεθνική και τα λεφτά μας σε off-shore...

Τα προβλήματα τα ξέρουμε κι εμείς, λύση έχεις;

Γιατί το «εσείς μη μιλάτε γιατί ο μπαμπάκας σας ήταν μαλάκας» στον κάθε πολιτικό, δεν είναι λύση.
Στην τελική, άμα συμφωνούμε πως πρέπει να έχουμε κράτος, κάποιος θα πρέπει να παίζει και την κυβέρνηση. Αλλιώς το καταργούμε κιόλας και ό,τι βγει. Να συννενοηθούμε όμως, να ξέρουμε πως θα πορευτούμε...

Άντε να συμφωνήσω ότι δεν θέλουμε τον Χ γιατί είναι απ'το σόι του Χ παπάρα...
Άντε να συμφωνήσω ότι δεν θέλουμε τον Ψ γιατί δεν νοιάζεται για τον κοσμάκη και μιλάει σα λογιστής...
Άντε να συμφωνήσω ότι δεν θέλουμε τον Ζ γιατί αυτά που λέει πως θα κάνει απλώς δεν γίνονται. Οπότε, ή μας δουλεύει ή είναι βλάκας...
Άντε και τους διώξαμε όλους, και μετά; Ποιον προτείνεις; Με ποιον θα ήσουν ευχαριστημένος;

Και άμα τελικά κανένας δεν είναι καλός, τότε γιατί δεν κατεβαίνεις κι εσύ που λέει ο λόγος;

Cpt. Haddock
28/05/2015, 09:01
Δηλαδη ο καθενας που εχει μια επιχειρηση στην περιοχη οταν θα ζητησει παρακαμψη ( 1κμ παρακαλω..:eek: ) θα πρεπει να απορησουμε γιατι δεν του δωθηκε η αδεια..???

Ναι. Ειναι συνηθης πρακτικη στις βιομηχανικες περιοχες όλων των χωρων να υπάρχουν παρακαμπτηριες προς βιομηχανικες εγκαταστάσεις και αποθηκες. Πολλες φορές τις παρακαμπτηριες τις χειριζονται οι ίδιες οι επιχειρησεις με ειδικα οχηματα έλξης. Ολες οι παρακαμπτηριες μαζεύονται σε γραμμες διαλογης απ' οπου φευγουν οι συρμοι. Τεραστια εξοικονομηση σε καυσιμα και ωφέλεια προς το περιβάλλον.

Κατι τέτοιο στην Ελλαδα εχει γινει μονο στη Σινδο

Ειδικα για το ΙΚΕΑ, μιλαμε για τις εγκαταστασεις που εφαπτονται στη γραμμη Οινοης-Χαλκιδας.

GFawkes
28/05/2015, 09:33
Bye Bye

MG-KTiNoS
28/05/2015, 09:36
Και σε αυτό το thread και στο προηγούμενο, το μόνο που έχεις κάνει είναι ηιθκολογία. Δεν κάνει το ένα, δεν πρέπει το άλλο, θα έπρεπε ντρέπεστε για το ένα, καλά δεν σας νοιάζει για το άλλο κτλ κτλ.
Λες και έχεις πάρει εργολαβία την καλοσύνη και οι υπόλοιποι στο φόρουμ είμαστε τίποτα ψυχασθενείς που γουστάρουμε αίμα γύρω μας, ή έχουμε καμία πολυεθνική και τα λεφτά μας σε off-shore...

Τα προβλήματα τα ξέρουμε κι εμείς, λύση έχεις;

Γιατί το «εσείς μη μιλάτε γιατί ο μπαμπάκας σας ήταν μαλάκας» στον κάθε πολιτικό, δεν είναι λύση.
Στην τελική, άμα συμφωνούμε πως πρέπει να έχουμε κράτος, κάποιος θα πρέπει να παίζει και την κυβέρνηση. Αλλιώς το καταργούμε κιόλας και ό,τι βγει. Να συννενοηθούμε όμως, να ξέρουμε πως θα πορευτούμε...

Άντε να συμφωνήσω ότι δεν θέλουμε τον Χ γιατί είναι απ'το σόι του Χ παπάρα...
Άντε να συμφωνήσω ότι δεν θέλουμε τον Ψ γιατί δεν νοιάζεται για τον κοσμάκη και μιλάει σα λογιστής...
Άντε να συμφωνήσω ότι δεν θέλουμε τον Ζ γιατί αυτά που λέει πως θα κάνει απλώς δεν γίνονται. Οπότε, ή μας δουλεύει ή είναι βλάκας...
Άντε και τους διώξαμε όλους, και μετά; Ποιον προτείνεις; Με ποιον θα ήσουν ευχαριστημένος;

Και άμα τελικά κανένας δεν είναι καλός, τότε γιατί δεν κατεβαίνεις κι εσύ που λέει ο λόγος;

μπλα μπλα μπλα δεν το λένε ηθική το λένε κράτος δικαίου

dimmie_72
28/05/2015, 09:40
Ναι. Ειναι συνηθης πρακτικη στις βιομηχανικες περιοχες όλων των χωρων να υπάρχουν παρακαμπτηριες προς βιομηχανικες εγκαταστάσεις και αποθηκες. Πολλες φορές τις παρακαμπτηριες τις χειριζονται οι ίδιες οι επιχειρησεις με ειδικα οχηματα έλξης. Ολες οι παρακαμπτηριες μαζεύονται σε γραμμες διαλογης απ' οπου φευγουν οι συρμοι. Τεραστια εξοικονομηση σε καυσιμα και ωφέλεια προς το περιβάλλον.

Κατι τέτοιο στην Ελλαδα εχει γινει μονο στη Σινδο

Ειδικα για το ΙΚΕΑ, μιλαμε για τις εγκαταστασεις που εφαπτονται στη γραμμη Οινοης-Χαλκιδας.

Aυτό που συμβαίνει στις παραπάνω χώρες είναι σωστό αλλά δεν είναι όπως περιγράφεται. Σε κάθε βιομηχανικό-εμπορικό-διαμετακομιστικό κέντρο αυτό γίνεται βάσει μελέτης όπου καταλήγουν τα τέρματα των γραμμών συγκοινωνιών χερσαίων, εναέριων και θαλάσσιων. Αυτό το κέντρο logistics για την Αθήνα έχει σχεδιαστεί και οργανώνεται η λειτουργία του στο Θριάσιο πεδίο όπου έχουν ήδη εγκατασταθεί οι περισσότερες και σοβαρότερες επιχειρήσεις logistics. Αλίμονο αν οπουδήποτε ο καθένας με αποθήκη μεγάλη η μικρή ζητούσε και μια παρακαμπτήρια γραμμή.
Μια και η οργάνωση του Θριάσιου και ο σχεδιασμός έχει αρχίσει εδώ και πάνω από 15 χρόνια οπότε και άρχισαν να κατασκευάζονται οι πρώτες εγκαταστάσεις και να δημιουργούνται υποδομές, θα μπορούσε ο κος Φουρλής αφού λειτουργεί σε τέτοιο μεγάλο επίπεδο (ΙΚΕΑ, Leroy Merlin κλπ), να ενεργήσει όπως και οι υπόλοιποι.

GFawkes
28/05/2015, 09:41
Το βλεπω το θρεντ...παει καρφι στα ανεκδοτα.


https://www.youtube.com/watch?v=FwSEKgR5eL0

Ολα τα λεφτα στο 3.27

Στίχοι: Γιάννης Κακουλίδης & Χάρρυ Κλυνν
Μουσική: Γιώργος Κριμιζάκης

Χάρρυ Κλυνν


Σαν ήμουνα κι εγώ μικρό παιδί
ρωτούσα για να μάθω καθετί.
Ρωτούσα κάθε μέρα τον μπαμπά και τη μαμά
να μάθω πώς γεννιούνται τα παιδιά.
Κοιτούσε ο μπαμπάς μου τη μαμάκα μου κλεφτά
και μου `λεγαν κι οι δυο τα λόγια αυτά:

Ουγκάγκα μπουμ μπουμ χι γκάπα γκουμ μπιρλί γκαγκά
αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα.

Μου λέγαν οι δασκάλοι στο σχολειό
πως για να μάθω πρέπει να ρωτώ.
ρωτώντας παίρνει βόλτες το μυαλό σου το αργό
και ρώταγα συνέχεια κι εγώ.
Τι, πώς και πού και ποιος και πότε κι όταν και γιατί
και μου `λεγαν τραβώντας μου το αυτί

Ουγκαγκα μπουμ μπουμ χι γκαπα γκουμ μπιρλι γκαγκα
αουγκιγκι αουγκιγκι μπαγκαλα γκαουγκα γκα

Ρωτούσα στη δουλειά το διευθυντή
γιατί δεν ανεβαίνουν οι μισθοί.
Γιατί θα πρέπει να ψωνίζω εγώ στη λαϊκή
και να `χω γίνει εικόνα μαγική.
Γιατί να τη βολεύω συνεχώς με δανεικά
κι εκείνος μου απαντούσε φιλικά:

Ουγκάγκα μπουμ μπουμ χι γκάπα γκουμ μπιρλί γκαγκά
αούγκιγκι αούγκιγκι μπάγκαλα γκάουγκα γκα.

Ο γιόκας μου ρωτάει συνεχώς
μπαμπάκα μου τι πάει να πει φτωχός.
Τι πάει να πει κονόμα τι θα πει «θα φας καλά»
παιδί είναι και ρωτάει για πολλά.
Του φτιάχνω χαρακτήρα, του μιλάω σοβαρά
και πάντα του απαντάω καθαρά:

Ουγκαγκα μπουμ μπουμ χι γκαπα γκουμ μπιρλι γκαγκα
αουγκιγκι αουγκιγκι μπαγκαλα γκαουγκα γκα

fkol k4
28/05/2015, 09:44
μπλα μπλα μπλα δεν το λένε ηθική το λένε κράτος δικαίου

Πάσο, κράτος δικαίου, δεν θα τα χαλάσουμε εκεί.

Αφού λοιπόν έχουμε αναλύσει τόσο πολύ το ποιος και γιατί δεν είναι κατάλληλος για να φτιάξει κράτος δικαίου, πρέπει να περάσουμε και στο επόμενο βήμα, σωστά;
Ποιος είναι λοιπόν κατάλληλος να το φτιάξει κατά τη δική σου γνώμη;
Μη δώσεις απαραίτητα πρόσωπο/κόμμα/παράταξη αν δεν θέλεις, μπορείς να απαντήσεις «αυτός που λέει πως θα κάνει 1, 2, 3» και θα τη βρούμε την άκρη
Δώσε όμως τη γνώμη σου και για το τι πρέπει να γίνει τελικά, όχι μόνο για το τι γίνεται και δεν είναι καλό...

byron
28/05/2015, 10:03
Δηλαδη ο καθενας που εχει μια επιχειρηση στην περιοχη οταν θα ζητησει παρακαμψη ( 1κμ παρακαλω..:eek: ) θα πρεπει να απορησουμε γιατι δεν του δωθηκε η αδεια..???

Δεν θυμάμαι πόση ήταν η απόσταση, πάντως κοντά. Κάποιος ο οποίος έχει 1-2-52 τρένα με δικά του εμπορεύματα και τα βλέπει να περνάνε απέναντι απ΄τις αποθήκες του, (και εφόσον το χρηματοδοτεί ο ίδιος)...? Λιγότερες μετακινήσεις φορτηγών, λιγότερα έξοδα, μικρότερος χρόνος παράδοσης εμπορευμάτων, λιγότερα όλα...

Δηλαδή που σου φαίνεται το παράλογο στο να του δωθεί η άδεια ? (Αν και απ΄ότι είπε ο Ηλίας, κατασκευάστηκε και δεν λειτούργησε τελικά.)


Κι εγώ έτσι νομίζω...
:lol:

Αλλιώς δεν εξηγείται να νομίζετε ότι η Ελλάδα είναι φορολογικός παράδεισος και να φεύγουν η μια επιχείρηση πίσω από την άλλη αντί να τρέχουν να φέρουν την έδρα τους εδώ... Όπως στα καιμάν...
:p

336196
:lol:

What? Τι νομίζω λέει ?? :eek:

Ρε μαν, εσύ δεν έγραφες πριν μερικά ποστ, οτι οι επιχειρήσεις έφευγαν γιατί η ΕΕ επέβαλε εξοντωτική φορολογία, και σου γράφαμε οτι δεν έχεις ιδέα τι γράφεις? Θα μας τρελάνεις?

byron
28/05/2015, 10:15
Αμα ειναι να πρεπει να καταστρεψουμε τη φυση για να φαει ψωμι η El Dorado και καθε El Dorado και να πεταξει και δυο ψιχουλα στους εργατες.. γμστ
Το τελευταιο δεντρο κρατηστε το για να κρεμαστειτε.. :cry::cry:

Ας συνεταιριστουν οι μεταλλωρυχοι και ας βρουν νεους τροπους εισοδηματος. Τοσο πολυ τους αρεσει να περνανε τη ζωη τους σαν τρογλοδυτες μεσα στα ορυχεια και να γεμιζουν ανθρακα τα πνευμονια τους;; Ή νομιζουν οτι μια ζωη θα τους πληρωνει η Ελ ντοραντο να κανουν τους σεκιουρηταδες στη Μ.Παναγια;;

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση, τώρα τα διαβάζω ένα ένα...
Βασικά, το τι επιλογές έχουν για να ζήσουν οι μεταλλωρύχοι, δεν θα τους το πω εγώ και προφανώς δεν ούτε και εσύ. Οι άνθρωποι εκεί ξέρουν φαντάζομαι καλύτερα τι θέλουν, και αυτά τα τσιτάτα "δεν κάνει αυτή η δουλειά για σένα, βρες κάτι άλλο να κάνεις επειδή δεν ΜΟΥ αρέσει η δουλειά σου", ολίγον καλαμπουρτζίδικα μου φαίνονται.

byron
28/05/2015, 10:23
Άντε να σας τα πω ένα ένα
Ο μισθός στην Κίνα φτάνει πια τα 800 ευρώ και φυσικά αρχίζει να παρουσιάζεται και μεσαία τάξη. Φυσικά δεν είναι ο επί γης παράδεισος αλλά η Κίνα που πιστεύουμε και μας λένε απλά δεν υπάρχει...
Τα πράγματα εκεί πάνε μπροστά ενώ στην Ευρώπη... πίσω.
Όποιος νομίζει πως ΔΕΝ είναι έτσι ας σκεφτεί γιατί όλες οι ακριβές μάρκες τρέχουν ν ανοίξουν αντιπροσωπίες εκεί.


Επειδή εξακολουθείς να λες πράγματα που δεν έχουν σχέση με τον πλανήτη, οι Κινέζοι έχουν μισθούς που σου έβαλαν τα παιδιά πριν μερικά ποστ. Εξαιρείται η μικρή τάξη νεόπλουτης νομεκλατούρας, μανατζαραίων και επιχειρηματιών που λόγω πληθυσμού αφορά κάποια αρκετά εκατομμύρια. Το μισθος του εργάτη είναι κάτω από 200, αλλά το κινέζικο επιχειρείν, τα θεωρεί ακριβά πλέον και οι βιοτεχνίες μεταφέρονται σε χρόνο 0 στην Καμπότζη (http://www.wsj.com/articles/cambodia-sets-minimum-wage-below-union-demands-1415789944) και στο Βιετνάμ.

Ακου 800...:tooth: :tooth:

Cpt. Haddock
28/05/2015, 10:40
Aυτό που συμβαίνει στις παραπάνω χώρες είναι σωστό αλλά δεν είναι όπως περιγράφεται. Σε κάθε βιομηχανικό-εμπορικό-διαμετακομιστικό κέντρο αυτό γίνεται βάσει μελέτης όπου καταλήγουν τα τέρματα των γραμμών συγκοινωνιών χερσαίων, εναέριων και θαλάσσιων. Αυτό το κέντρο logistics για την Αθήνα έχει σχεδιαστεί και οργανώνεται η λειτουργία του στο Θριάσιο πεδίο όπου έχουν ήδη εγκατασταθεί οι περισσότερες και σοβαρότερες επιχειρήσεις logistics. Αλίμονο αν οπουδήποτε ο καθένας με αποθήκη μεγάλη η μικρή ζητούσε και μια παρακαμπτήρια γραμμή.
Μια και η οργάνωση του Θριάσιου και ο σχεδιασμός έχει αρχίσει εδώ και πάνω από 15 χρόνια οπότε και άρχισαν να κατασκευάζονται οι πρώτες εγκαταστάσεις και να δημιουργούνται υποδομές, θα μπορούσε ο κος Φουρλής αφού λειτουργεί σε τέτοιο μεγάλο επίπεδο (ΙΚΕΑ, Leroy Merlin κλπ), να ενεργήσει όπως και οι υπόλοιποι.

Κοιτα, σωστα όλα αυτα, μονο που η βιομηχανικη περιοχη των Οινοφυτων προϋπήρχε του Θριασίου. Βρισκεται δε, διπλα στην υφισταμενη γραμμη (στο Θριασιο φτιαχτηκε νεα). Οι δε εγκαταστάσεις του Φουρλη δε βρισκονται όπου να 'ναι απαιτώντας γραμμές αλλα διπλα στη γραμμη προς Χαλκιδα. Δες τη φωτο. Το γκριζο κτηριο δεξια ειναι ο Φουρλης και ο εφαπτομενος διαδρομος ειναι η γραμμη. Διπλα ειναι οι στρωμενες παρακαπμτηριες:

336199

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 10:54
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση, τώρα τα διαβάζω ένα ένα...
Βασικά, το τι επιλογές έχουν για να ζήσουν οι μεταλλωρύχοι, δεν θα τους το πω εγώ και προφανώς δεν ούτε και εσύ. Οι άνθρωποι εκεί ξέρουν φαντάζομαι καλύτερα τι θέλουν, και αυτά τα τσιτάτα "δεν κάνει αυτή η δουλειά για σένα, βρες κάτι άλλο να κάνεις επειδή δεν ΜΟΥ αρέσει η δουλειά σου", ολίγον καλαμπουρτζίδικα μου φαίνονται.

Mε την ιδια λογικη, ας μην τους κατηγορησουμε αν στραφουν στο εμποριο ναρκωτικων ή τη μαστροπεια παραδειγματος χαρη..
Επιλογη για να ζησουν ειναι.. Τι και αν ειναι λιιιγο αντικοινωνικη και επιζημια για τους υπολοιπους..;; Κλαϊν :rolleyes:

Αν για να ζησουν αυτοι οι λιγοι πρεπει να μου καταστρεψουν το λιγοστο φυσικο περιβαλον που εμεινε, τη στιγμη μαλιστα που εχουν εναλακτικες, ε ΟΧΙ.. Να πανε να γ@μηθουν ορθα κοφτα και στα @@ μου!
Επειδη δεν καταλαβαινουν τη ζημια που κανουν σε ολους μας δεν θα τους επιτρεψω να την συνεχισουν..
Στο φιναλε, πριν ανοιξει το συγκεκριμενο ορυχειο πως ζουσαν;;;

MG-KTiNoS
28/05/2015, 11:12
Δεν θυμάμαι πόση ήταν η απόσταση, πάντως κοντά. Κάποιος ο οποίος έχει 1-2-52 τρένα με δικά του εμπορεύματα και τα βλέπει να περνάνε απέναντι απ΄τις αποθήκες του, (και εφόσον το χρηματοδοτεί ο ίδιος)...? Λιγότερες μετακινήσεις φορτηγών, λιγότερα έξοδα, μικρότερος χρόνος παράδοσης εμπορευμάτων, λιγότερα όλα...

Δηλαδή που σου φαίνεται το παράλογο στο να του δωθεί η άδεια ? (Αν και απ΄ότι είπε ο Ηλίας, κατασκευάστηκε και δεν λειτούργησε τελικά.)



What? Τι νομίζω λέει ?? :eek:

Ρε μαν, εσύ δεν έγραφες πριν μερικά ποστ, οτι οι επιχειρήσεις έφευγαν γιατί η ΕΕ επέβαλε εξοντωτική φορολογία, και σου γράφαμε οτι δεν έχεις ιδέα τι γράφεις? Θα μας τρελάνεις?

1 pro μνημονίου, φόροι, δάνεια, σπατάλες, καμία υποδομή δημιουργία χρέους
2 Μετά μνημόνιο 1 φόροι τρελοί (πάλι) καμία υποδομή.
Επενδύσεις που δεν θέλει κανένας άλλος και τελικά καταλήγουν στα ευρωπαϊκά δικαστήρια (ελ ντορνατο)

Τα ξέρουμε όλοι μην τα ξαναλέμε.
Πως βγαίνουμε όμως από το αδιέξοδο είναι το πρόβλημα...


Πρέπει να μιλήσουμε από κοντά ρε γμτ από δω έχουμε σπασμένο τηλέφωνο ...

dimmie_72
28/05/2015, 11:19
Κοιτα, σωστα όλα αυτα, μονο που η βιομηχανικη περιοχη των Οινοφυτων προϋπήρχε του Θριασίου.

Aυτός ο σχεδιασμός είναι της περιόδου του '50, πριν ο αστικός ιστός επεκταθεί στα Οινόφυτα και φυσικά προ "Ελ. Βενιζέλος" με το οποίο ο Ασπρόπυργος συνδέεται με την Αττική οδό, προ car terminal και Σ.ΕΜΠΟ του ΟΛΠ και φυσικά προ της κατασκευής των εμπορικών εγκαταστάσεων του ΟΣΕ στο Θριάσιο. Η επιστήμη των logistics πλέον αλλά και η πράξη απαιτεί τη συνύπαρξη η απευθείας σύνδεση συγκοινωνιών και μεγάλων βιομηχανικών-εμπορικών εγκαταστάσεων. Τέτοιοι σταθμοί συγκοινωνιών δεν μπορούν να κατασκευαστούν η συνδεθούν με τα Οινόφυτα η ακόμη περισσότερο να συνδέεται η κάθε επιχείρηση με γραμμή έστω και εξ ιδίων.

Πάντως αν κάποιος πονάει για τον επιχειρηματία που θα μείνει ασύνδετος, ας είναι ενήμερος ότι μια χαρά είχαν ενημερωθεί οι επιχειρήσεις για το σχεδιασμό εδώ και 10ετίες, μια χαρά είχαν παίξει προγράμματα του ΕΣΠΑ και επιδοτήσεις για μετεγκατάσταση η κατασκευή στη νέα περιοχή και μια χαρά τα εκμεταλλεύτηκαν οι περισσότεροι. Αν κάποιος όμιλος δεν τα αξιοποίησε η δεν θέλησε να επενδύσει, ας μη διαρρηγνύει τα ιμάτιά του και ας το αποδεχτεί ως λάθος στρατηγική κίνηση. Τι να κάνουμε κε Φουρλή τώρα, να σταματάμε το συρμό που έρχεται μαρς απ το Αμβούργο η το Άμστερνταμ, να παίρνεις εσύ τα βαγονάκια σου και να συνεχίζουμε μέχρι τον Ασπρόπυργο, ε δεν γίνεται. ;)

MG-KTiNoS
28/05/2015, 11:21
Επειδή εξακολουθείς να λες πράγματα που δεν έχουν σχέση με τον πλανήτη, οι Κινέζοι έχουν μισθούς που σου έβαλαν τα παιδιά πριν μερικά ποστ. Εξαιρείται η μικρή τάξη νεόπλουτης νομεκλατούρας, μανατζαραίων και επιχειρηματιών που λόγω πληθυσμού αφορά κάποια αρκετά εκατομμύρια. Το μισθος του εργάτη είναι κάτω από 200, αλλά το κινέζικο επιχειρείν, τα θεωρεί ακριβά πλέον και οι βιοτεχνίες μεταφέρονται σε χρόνο 0 στην Καμπότζη (http://www.wsj.com/articles/cambodia-sets-minimum-wage-below-union-demands-1415789944) και στο Βιετνάμ.

Ακου 800...:tooth: :tooth:

Ναι έκανα λάθος....
Μπέρδεψα το μυσθό της Κόσκο και ο Κινέζος που ρώτησα στο μαγαζί δεν ξέρει καλά Ελληνικά
και είπε για τα λεφτά που πέρνει εδώ.

MG-KTiNoS
28/05/2015, 11:21
Δώσε όμως τη γνώμη σου και για το τι πρέπει να γίνει τελικά, όχι μόνο για το τι γίνεται και δεν είναι καλό...

Όταν θα έρθει η μέρα των εκλογών, ξέρουμε πια κόμματα θα συμμετάσχουν, έχουμε αποκτήσει ολοκληρωμένη άποψη για το Σύριζα ΤΟΤΕ θα σου πω (με Πι Εμ)
Πάντως κράτα αυτά...
Όσοι είχαν σχέση με ΝΔΟΚ είναι έξω από τις προτιμήσεις μου.
Έξω είναι και η άκρα δεξιά.
Ότι αποφασίσω ΤΟΤΕ θα είναι απ αυτούς που απομένουν.
Γενικά είμαι υπέρ του κοινωνικού κράτους.

Cpt. Haddock
28/05/2015, 11:44
Aυτός ο σχεδιασμός είναι της περιόδου του '50, πριν ο αστικός ιστός επεκταθεί στα Οινόφυτα και φυσικά προ "Ελ. Βενιζέλος" με το οποίο ο Ασπρόπυργος συνδέεται με την Αττική οδό, προ car terminal και Σ.ΕΜΠΟ του ΟΛΠ και φυσικά προ της κατασκευής των εμπορικών εγκαταστάσεων του ΟΣΕ στο Θριάσιο. Η επιστήμη των logistics πλέον αλλά και η πράξη απαιτεί τη συνύπαρξη η απευθείας σύνδεση συγκοινωνιών και μεγάλων βιομηχανικών-εμπορικών εγκαταστάσεων. Τέτοιοι σταθμοί συγκοινωνιών δεν μπορούν να κατασκευαστούν η συνδεθούν με τα Οινόφυτα η ακόμη περισσότερο να συνδέεται η κάθε επιχείρηση με γραμμή έστω και εξ ιδίων.

Πάντως αν κάποιος πονάει για τον επιχειρηματία που θα μείνει ασύνδετος, ας είναι ενήμερος ότι μια χαρά είχαν ενημερωθεί οι επιχειρήσεις για το σχεδιασμό εδώ και 10ετίες, μια χαρά είχαν παίξει προγράμματα του ΕΣΠΑ και επιδοτήσεις για μετεγκατάσταση η κατασκευή στη νέα περιοχή και μια χαρά τα εκμεταλλεύτηκαν οι περισσότεροι. Αν κάποιος όμιλος δεν τα αξιοποίησε η δεν θέλησε να επενδύσει, ας μη διαρρηγνύει τα ιμάτιά του και ας το αποδεχτεί ως λάθος στρατηγική κίνηση. Τι να κάνουμε κε Φουρλή τώρα, να σταματάμε το συρμό που έρχεται μαρς απ το Αμβούργο η το Άμστερνταμ, να παίρνεις εσύ τα βαγονάκια σου και να συνεχίζουμε μέχρι τον Ασπρόπυργο, ε δεν γίνεται. ;)

Οχι, εχεις λάθος, επιμενω. Στην Οινόη γινεται ήδη καθημερινα διαλογη εμπορικων συρμων (μέχρι και το παλιο τριγωνο αναστροφης χρησιμοποιειται σαν παρακαμπτηριος νεας αποθηκης). Η κοινη πρακτικη των εμπορικών συρμων ειναι οτι στη διαδρομη αφηνουν και παιρνουν βαγονια. ΕΞαιρουνται τα μπλοκ τρενα πχ Κοσκο απο Ν. Ικονιο που πηγαινει αυτούσιο στο Σοπρουν της Ουγγαριας.

Τεσπα, μη χαθουμε τωρα στο Φουρλη, αυτο που λέω ειναι οτι αφου ειχε την αποθηκη διπλα στη γραμμη κι αφου εφτιαξε τις διακλαδωσεις κι αφου συνδεθηκαν με την υφιστάμενη γραμμη, επρεπε να χρησιμοποιείται.

byron
28/05/2015, 11:56
Από την άλλη αντιλαμβάνεσαι πως αντίστοιχα θα μπορούσε να πει κανείς πως και εσύ έχεις μια σύγχυση έτσι? Από τη μια γουστάρεις τον καπιταλισμό με τα χίλια από την άλλη δε γουστάρεις την ελεύθερη αγορά και τους επαγγελματίες. Κόπτεσαι για τα δίκια του εργάτη και του υπάλληλου αλλά σκατά στον τάφο του αγρότη...

Χμμμ...δεν νομίζω να έχω υπερθεματίσει ποτέ υπέρ του καπιταλισμού, ούτε και υπέρ της απουσίας κρατικής εποπτείας. Εποπτείας όμως, όχι νταβατζή και συνέταιρου. Εχω πει και έχω γράψει που επιβάλλεται να υπάρχει κρατικό μονοπώλιο (υγεία-υποχρεωτική παιδεία-στρατός), και τέλος. Υπέρμαχος της ελεύθερης ανταγωνιστικής αγοράς είμαι ξεκάθαρα, αλλά γιατί το συγχέεις αυτό με τον καπιταλισμό?
Επίσης από που προκλυπτει πως δεν γουστάρω την ελεύθερη αγορά και τους επαγγελματίες ή τους αγρότες? Στο μυαλό μου γουστάρω τον ελεύθερο επαγγελματία που κάνει την δουλειά του με συνείδηση και χωρίς να είναι λαμόγιο. Αυτόν που θα έχει ένα λογικό ποσοστό κέρδους χωρίς να περιμένει από εμένα να βγάλει τον μήνα του. Αυτόν που ξέρει την δουλειά του, και δεν χρειάζεται να πηγαίνω και να ξαναπηγαίνω για να πάρω αυτό που έχω πληρώσει. Αυτόν που πληρώνει στο κράτος ότι και εγώ χωρίς να κλέβει. Αυτόν που δεν με δουλεύει, λέγοντας μου πως βγάζει το τα μισά απ΄όσα βγάζουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι. Εσύ τους γουστάρεις δηλαδή?

Αντίστοιχα, δεν ζηλεύω και σέβομαι όσους έχουν στραφεί στην αγροτική οικονομία, πιστεύω πως θα έπρεπε να έχουν περισσότερα κίνητρα και κάθε βοήθεια για να μπορούν να παράγουν κάτι και να ζουν με αξιοπρέπεια. Δεν γουστάρω όμως τους επιδοτούμενους δήθεν αγρότες με τους αλλοδαπούς εργάτες, που σηκώνουν σπίτια 300τμ στα χωριά τους, και μου λένε στη μούρη οτι βγάζουν 100€ το μήνα. Τόσα ζήτησε εχθές ο "αγρότης" μεροκάματο στο χωριό του πατέρα μου, για να ξεχορταριάσει το χωράφι με το μηχάνημα...

Ελπίζω να είναι πιο σαφές πλέον, τι γουστάρω και τι όχι.



Byron Σε βρίσκω λάθος λοιπόν και ξέρεις γιατί; Γιατί ενώ φροντίζεις να ενημερώνεσαι πολύ καλά για ζητήματα που αφορούν τη φορολογία, τους τόκους και τα επιτόκια των τραπεζών, τις αγορές συναλλάγματος μέχρι και τις τιμές για ανταλλαγές ρύπων ξέρω γω... επιμελώς φροντίζεις να μην αναφέρεις πως έχουμε μεικτό οικονομικό σύστημα με σαφή τάση προς τον καπιταλισμό από γεννησιμιού της χώρας! Αναφέρεις και πολύ σωστά τις όποιες παθογένειες αυτού του συστήματος αλλά μόνο από τη μια πλευρά. Φυσικά αυτό δε το κάνεις μόνο εσύ αλλά ο περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα ( χωρίς να θέλω να σε τσουβαλιάσω )

Νομίζω οτι τα ίδια έλεγα από το 2008-09 εδώ μέσα για τις ίδιες παθογένειες της Ελλάδας, άσχετα με το κυβερνών κόμμα. Απλά οι τωρινοί εκτός από αστείοι (όπως και οι προηγούμενοι) είναι και γραφικοί ταυτόχρονα.
Δεν υπάρχει και ούτε υπήρξε μικτό οικονομικό σύστημα με τάση προς τον καπιταλισμό στην Ελλάδα. Από την μεταπολίτευση και μετά, το οικονομικό μοντέλο ήταν κατά όνομα δυτικό, και κατά λειτουργία Σοβιετικό. Οι κρατικές παρεμβάσεις-γραφειοκρατία-διαφθορά-πελατειακό σύστημα-προστατευτισμός επαγγελμάτων είναι οτι ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει σε ένα οικονομικό μοντέλο ελεύθερης αγοράς, απλά γιατί λειτουργεί αποτρεπτικά στο ίδιο το μοντέλο.

Η λειτουργία του καθοριζόταν σε δύο άξονες. Πελατειακό σύστημα με παροχές και μισθούς και προνόμια στους δημοσίους και "δημοσίους" χωρίς ίχνος αξιοκρατικών διαδικασιών, προκειμένου να εξασφαλιστεί η κομματική επιβίωση, απόλυτος έλεγχος κάθε επιχειρηματικής δραστηριότητας η οποία κατέληγε να ταίζει το διεφθαρμένο σύστημα προκειμένου να λειτουργεί (μοντέλο κρατικής προστασίας), και στραβά μάτια στην παραοικονομία του βιοτεχνικού παραγωγικού μοντέλου (οι βιομηχανίες εκδιώχθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες).
Ουσιαστικά με την "φαεινή" ιδέα πως είχαν ανακαλύψει την αυτοτροφοδοτούμενη λειτουργία της οικονομίας μέσω κατανάλωσης από δημοσίους υπαλλήλους προς τους ελ.απαγγελματίες και βιοτεχνίες που φοροδιεύφευγαν μεν, αλλά επέστρεφαν μέσω της κυκλοφορίας του μαύρου χρήματος έμμεσα στην οικονομία τα απαράιτητα. Τα ψιλά που έλειπαν, τα κάλυπταν μέσω τυπώματος χρήματος. Αυτός είναι και ο λόγος που παρά τις υποτιμήσεις επί σειρά ετών, κανένα πλεονέκτημα δεν φάνηκε στην ανταγωνιστικότητα της οικονομίας (που είναι το ζητούμενο).
Το μοντέλο λειτούργησε και επί €, μιας και η ευκολία τυπώματος μετατράπηκε σε πρόσβαση σε τσάμπα χρήμα μέσω των αγορών που πίστεψαν το οικονομικό θαύμα της Ελλαδας, που είχε ρυθμό ανάπτυξης 3-4% ετησίως (μέσω δανεισμού).

Τωρα, πως ονομάζεις το οικονομικό μοντέλο που ποτέ δεν έμαθε να "παράγει" λεφτά και να είναι ανταγωνιστικό...προσωπικά δεν ξέρω. Πάντως καπιταλιστικό ή φιλελευθερο ΔΕΝ είναι.


Ave.

el_hymador
28/05/2015, 12:03
Προσωπικά στα απαυτά μου αν δεν δόθηκε άδεια στο IKEA για παράκαμψη... αυτό μας μάρανε, η παράκαμψη... όχι ότι πουλάει αυτά τα σκουπίδια που πουλάει και όχι ότι γ@μει τους εργαζόμενους νυχθημερόν... μια παρακαμψούλα να τους κάνουμε να εξυπηρετηθούν τα παιδιά...

ggs
28/05/2015, 12:11
Χμμμ...δεν νομίζω να έχω υπερθεματίσει ποτέ υπέρ του καπιταλισμού, ούτε και υπέρ της απουσίας κρατικής εποπτείας. Εποπτείας όμως, όχι νταβατζή και συνέταιρου. Εχω πει και έχω γράψει που επιβάλλεται να υπάρχει κρατικό μονοπώλιο (υγεία-υποχρεωτική παιδεία-στρατός), και τέλος. Υπέρμαχος της ελεύθερης ανταγωνιστικής αγοράς είμαι ξεκάθαρα, αλλά γιατί το συγχέεις αυτό με τον καπιταλισμό?
.



Οποτε Βύρωνα θεωρείς ότι άμα αφήσεις ελεύθερη μια οικονομία , με την υψηλή εποπτεία του κράτους , αυτή θα αυτορυθμιστεί κα θα ισορροπήσει και θα περνάμε όλοι καλά? Και αυτό πχ μπορεί να γίνει μόνο σε ένα κράτος κα να περνάνε καλά ?

nathair
28/05/2015, 12:16
Οχι, εχεις λάθος, επιμενω.

Και πολύ καλά τα λες, και πολύ σωστά επιμένεις.

CIRUS
28/05/2015, 12:19
Αν θέλεις, ξαναδιάβασε τα ποστ μου και δες αν ισχύουν αυτά που υποθέτεις πως εννοούσα και στα οποία μου απαντάς επικριτικά.
Βάζω στοίχημα πως θα εκπλαγείς.

Απλά παρερμήνευσα τα γραφόμενα σου φίλε μου, sorry :beer:

byron
28/05/2015, 12:33
Οποτε Βύρωνα θεωρείς ότι άμα αφήσεις ελεύθερη μια οικονομία , με την υψηλή εποπτεία του κράτους , αυτή θα αυτορυθμιστεί κα θα ισορροπήσει και θα περνάμε όλοι καλά? Και αυτό πχ μπορεί να γίνει μόνο σε ένα κράτος κα να περνάνε καλά ?

Βασικά, δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ. Σημασία έχει πως λειτουργεί το μοντέλο στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο που είναι φιλικά προσκείμενο προς το επιχειρείν...δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό.
Οι αγορές αυτορυθμίζονται μέσα σε σταθερά νομοθετικά, φορολογικά και κανονιστικά πλαίσια. Που μια χώρα τα βάζει και τα ακολουθεί βάσει κάποιας στρατηγικής που θα αποφέρει τα "μέγιστα δυνατά" οφέλη, χωρίς να τους διώχνει.
Εδώ υπάρχει μια παρεξήγηση οχι μόνο από το "κράτος", αλλά από την πλειονότητα του κόσμου στο τι σημαίνει "μέγιστα δυνατά οφέλη". Η δημιουργία κέρδους θεωρείται κάτι κατακριτέο (εκτός αν αφορά την τσέπη μας), και θα έπρεπε να απαγορεύεται. Και επειδή είμαστε ποζεράδες και δεν μπορούμε να το απαγορεύσουμε, κάνουμε ότι μπορούμε για να μην υπάρχει χώρος δραστηριοποίησης των αιμοσταγών εκμεταλλευτών του λαϊκού αγώνα. Βασικά, όταν λέμε επενδύσεις, αυτό που εννοούμε...είναι "έλα βάλε τα λεφτά εσύ, για να πάρω το κέρδος εγώ".

Το post του el hymador παραπάνω, είναι χαρακτηριστικό της νοοτροπίας πχ.

ggs
28/05/2015, 12:50
Βασικά, δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ. Σημασία έχει πως λειτουργεί το μοντέλο στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο που είναι φιλικά προσκείμενο προς το επιχειρείν...δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό.
Οι αγορές αυτορυθμίζονται μέσα σε σταθερά νομοθετικά, φορολογικά και κανονιστικά πλαίσια. Που μια χώρα τα βάζει και τα ακολουθεί βάσει κάποιας στρατηγικής που θα αποφέρει τα "μέγιστα δυνατά" οφέλη, χωρίς να τους διώχνει.
Εδώ υπάρχει μια παρεξήγηση οχι μόνο από το "κράτος", αλλά από την πλειονότητα του κόσμου στο τι σημαίνει "μέγιστα δυνατά οφέλη". Η δημιουργία κέρδους θεωρείται κάτι κατακριτέο (εκτός αν αφορά την τσέπη μας), και θα έπρεπε να απαγορεύεται. Και επειδή είμαστε ποζεράδες και δεν μπορούμε να το απαγορεύσουμε, κάνουμε ότι μπορούμε για να μην υπάρχει χώρος δραστηριοποίησης των αιμοσταγών εκμεταλλευτών του λαϊκού αγώνα. Βασικά, όταν λέμε επενδύσεις, αυτό που εννοούμε...είναι "έλα βάλε τα λεφτά εσύ, για να πάρω το κέρδος εγώ".

Το post του el hymador παραπάνω, είναι χαρακτηριστικό της νοοτροπίας πχ.

Τωρα ,η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω σε ποιες χώρες αναφέρεσαι που λειτουργεί αυτό το μοντέλο όπως το περιγράφεις.
Αφού ο σκοπός του επιχειρείν είναι το κέρδος (σωστά) και όχι το σπορ , τι είναι αυτό που εμποδίζει μια επιχείρηση να βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερο κέρδος με οποιοδήποτε τρόπο ?
Θα μου πεις , εδώ έρχεται ο έλεγχος του κράτους . και σωστά σε ένα αγγελικά πλασμένο κόσμο.
Και ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα ΤΕΛΕΙΟ κρατικό μηχανισμό που δεν λαδώνεται ,που ελέγχει την επιχείρηση για τους φόρους , τις εισφορές , τα εργασιακά κλπ.

Τι είναι αυτό που θα εμπόδιζε την επιχείρηση να αναζητήσει περισσότερο κέρδος (αυτός είναι ο σκοπός της) σε μια άλλη χώρα που δεν έχουν ένα τόσο τέλειο κράτος .

CIRUS
28/05/2015, 12:51
πάντως αν οι επαγγελματίες πλήρωναν τους φόρους τους κανονικά και δεν έκλεβαν, μπορεί να μην χρειαζόντουσαν ούτε περαιώσεις και εκβιασμοί ούτε να υπερφορολογούσαν του Μ@κ@κες εμάς τους μισθωτούς. Πάντως οι επιχειρήσεις θα έπρεπε όντως να είναι οι στυλοβάτες της οικονομίας, να πλήρωναν λιγότερο ρεύμα, να απλοποιούνταν οι διαδικασίες, να βοηθήσουν το επιχειρείν πράγμα που δεν γίνεται στο Ελλαδιστάν.

Το λάθος που κάνουμε όλοι πάντως όλοι συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντος είναι να τα χρεώνουμε σχεδόν όλα σε κάποιους είτε αυτοί λέγονται πολιτικοί είτε ελ. επαγγελματίες είτε δημόσιοι υπάλληλοι.
Αυτό είναι λάθος καθώς εδώ μας έφερε η νοοτροπία μας και όλα τα παραπάνω και πολλά ακόμα απλά έβαλαν το λιθαράκι τους. Όχι βέβαια όλα στον ίδιο βαθμό αλλιώς θα είχε δίκιο και ο Πάγκαλος στο "μαζι τα φάγαμε"

Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν βλέπουμε τα δικά μας λάθη στον δικό μας χώρο και κλάδο, ή τα βλέπουμε αλλά βάζουμε πάντα πρώτα τα λάθη των άλλων πχ. (Αφού αυτοί κάνουν αυτό και αυτό εγώ θα είμαι ο μ@λ@κ@ς που θα κάνει το σωστό?) Πόσες φορές δεν το έχουμε πει αυτό όλοι μας???????

Αν δεν αλλάξει αυτή η νοοτροπία τίποτα σε αυτή την χώρα δεν θα πάει καλύτερα. Αυτό αλλάζει μόνο με παιδεία και δεν αλλάζει από την μια μέρα στην άλλη.
Δυστυχώς θα περάσουν πολλά χρόνια ακόμα μέχρι να αλλάξει αυτό με την παραδοχή ότι το προσπαθούμε από τώρα, με την παραδοχή ότι το συνεχίζουμε, άστα βράστα χ3στα.

byron
28/05/2015, 12:52
Τωρα ,η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω σε ποιες χώρες αναφέρεσαι που λειτουργεί αυτό το μοντέλο όπως το περιγράφεις.
Αφού ο σκοπός του επιχειρείν είναι το κέρδος (σωστά) και όχι το σπορ , τι είναι αυτό που εμποδίζει μια επιχείρηση να βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερο κέρδος με οποιοδήποτε τρόπο ?
Θα μου πεις , εδώ έρχεται ο έλεγχος του κράτους . και σωστά σε ένα αγγελικά πλασμένο κόσμο.
Και ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα ΤΕΛΕΙΟ κρατικό μηχανισμό που δεν λαδώνεται ,που ελέγχει την επιχείρηση για τους φόρους , τις εισφορές , τα εργασιακά κλπ.

Τι είναι αυτό που θα εμπόδιζε την επιχείρηση να αναζητήσει περισσότερο κέρδος (αυτός είναι ο σκοπός της) σε μια άλλη χώρα που δεν έχουν ένα τόσο τέλειο κράτος .


κατά σύμπτωση, μόλις είδα αυτό. Είναι απορίας άξιο, πως μια χώρα με διαθεσιμότητα εξειδικευμένο προσωπικό (2η θέση παγκοσμίως) και καλά μυαλά, (που σημαίνει αυξημένους μισθούς, γιατί κινέζους και πακιστανούς έχουν), δεν καταφέρνει ΠΟΤΕ να προσελκύσει επενδύσεις.

Στον πάτο της λίστας ανταγωνιστικότητας του IMD η Ελλάδα

Με βάση τις επιδόσεις της χώρας μας στους 342 δείκτες (ποσοτικούς και ποιοτικούς) που αξιολογούνται από το IMD στο πλαίσιο της εξαγωγής των αποτελεσμάτων της Παγκόσμιας Επετηρίδας Ανταγωνιστικότητας (WCY), το διεθνούς φήμης ινστιτούτο IMD θεωρεί ότι οι πέντε (5) κύριες προκλήσεις για τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας της Ελληνικής οικονομίας, κατά το 2015, είναι:

1. η ενίσχυση της ρευστότητας των επιχειρήσεων του ιδιωτικού τομέα, για την ουσιαστική ενίσχυση της διεθνούς τους ανταγωνιστικότητας,
2. η προσέλκυση και υλοποίηση ξένων και εγχώριων επενδύσεων,
3. η ανασυγκρότηση και αναδιάρθρωση του εγχώριου παραγωγικού συστήματος, με άξονα τη μεταποιητική δραστηριότητα και την ενίσχυση της καινοτομίας,
4. ο εξορθολογισμός του επιχειρηματικού περιβάλλοντος, ειδικά σε όρους αποτελεσματικότητας του φορολογικού πλαισίου/συστήματος, και,
5. η υλοποίηση ενεργητικών πολιτικών απασχόλησης, προσαρμοσμένων στις ανάγκες των τοπικών επιχειρήσεων.

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1337134/ston-pato-alla-me-veltiosh-kata-7-theseis-ths-lis.html

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 12:53
Στον υπολοιπο "πολιτισμενο" κοσμο πολλοι φοιτητες αναγκαζονται να καταφευγουν στην πορνεια για να ξεχρεωνουν τα φοιτιτικα δανεια τους που αναγκαζονται να παιρνουν αν θελουν να σπουδασουν..
Και αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα, σταγονα στον ωκεανο, του τι σημαινει ελευθερη αγορα και καπιταλισμος..
Δεν μας φτανει ενα terrabyte για να τα εκθεσουμε ολα τα κακως κειμενα αυτης της δυστοπιας στην οποια μας εχουν παγιδευμενους και η οποια επιδεινωνεται μερα με τη μερα..

byron
28/05/2015, 13:01
Τι είναι αυτό που θα εμπόδιζε την επιχείρηση να αναζητήσει περισσότερο κέρδος (αυτός είναι ο σκοπός της) σε μια άλλη χώρα που δεν έχουν ένα τόσο τέλειο κράτος .

Εξειδίκευση προσωπικού, καινοτομία είναι οι παράγοντες που κάνουν την διαφορά συνήθως. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Γερμανία και η Ιταλία. Ισχυρό brand name χώρας, και προσωπικό που δεν είναι εύκολο να το αντικαταστήσεις με χαμηλής εκπαίδευσης και δυνατοτήτων εργάτες. Δεν έχει σημασία αν η Apple κατασκευάζει στην Κίνα το i-phone6 πχ. Το κέρδος σε ποσοστό άνω του 90%, επιστρέφει στο US.

sniper
28/05/2015, 13:03
... Είναι απορίας άξιο, ....

Really?

Απορείς;

Κακώς, τα είπε και ο Blade, κι εσύ πιο πάνω.

byron
28/05/2015, 13:08
Στον υπολοιπο "πολιτισμενο" κοσμο πολλοι φοιτητες αναγκαζονται να καταφευγουν στην πορνεια για να ξεχρεωνουν τα φοιτιτικα δανεια τους που αναγκαζονται να παιρνουν αν θελουν να σπουδασουν..
Και αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα, σταγονα στον ωκεανο, του τι σημαινει ελευθερη αγορα και καπιταλισμος..
Δεν μας φτανει ενα terrabyte για να τα εκθεσουμε ολα τα κακως κειμενα αυτης της δυστοπιας στην οποια μας εχουν παγιδευμενους και η οποια επιδεινωνεται μερα με τη μερα..

Ναι, σειρά κάνουν οι φοιτήτριες του ΜΙΤ, του ETH, του Charles III, του Warwick και του Pompeu Fabra να παίξουν σε τσόντες πριν την εξεταστική...

dimmie_72
28/05/2015, 13:16
Τεσπα, μη χαθουμε τωρα στο Φουρλη, αυτο που λέω ειναι οτι αφου ειχε την αποθηκη διπλα στη γραμμη κι αφου εφτιαξε τις διακλαδωσεις κι αφου συνδεθηκαν με την υφιστάμενη γραμμη, επρεπε να χρησιμοποιείται.

Να συμφωνήσω αφού τόφτιαξε να αξιοποιηθεί. Τουλάχιστον μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες στο Θριάσιο το οποίο σημειωτέον δεν είναι σε πλήρη λειτουργία ακόμα. Όμως πολλοί έχουν φτιάξει και αδυνατεί ο ΟΣΕ να τους συνδέσει. Μέχρι και κρατικοί φορείς. Παράδειγμα στο εργοστάσιο αρμάτων στο Βόλο με κατασκευασμένη γραμμή μέχρι το λιμάνι, αναγκάζονται και έρχονται συνέχεια οχήματα-αρματοφορείς από Θεσ/νίκη για να εκτελούν την αμελητέας απόστασης μεταφορά Βελεστίνο-Βόλος.

Εκεί που δεν θα συμφωνήσω είναι ότι οι εμπορικοί συρμοί σταματάνε κατά το δοκούν και συνδεοαποσυνδέουν βαγόνια σε κάθε σταθμό. Εύκολα είναι αντιληπτή η επίδραση που θα είχε αυτό στην ταχύτητα των μεταφορών και την οικονομία. Ενδεικτικά παραθέτω διάγραμμα της μελέτης σκοπιμότητας της λειτουργίας του Θριασίου όπου φαίνονται οι προβλεπόμενοι σταθμοί φορτοεκφόρτωσης του εθνικού κομματιού του δικτύου και μιλάμε τώρα για Οινόφυτα-Θριάσιο 62 χλμ!

336203

Να σημειώσω επίσης για να γίνει αντιληπτό πως δουλεύει το εμπορικό πλέγμα γραμμών και συγκοινωνιών ότι μέχρι το 2011 και πριν την πλήρη δραστηριοποίηση της COSCO και τη δημιουργία απευθείας γραμμής προς Ευρώπη, τα πλοία εμπορευματοκιβωτίων που πήγαιναν από την Ασία στο Άμστερνταμ δεν προσέγγιζαν καν στον Πειραιά και ότι προορίζονταν για εδώ γινόταν μεταφόρτωση σε μικρότερα πλοία στη Μεσόγειο εν πλω η στο λιμάνι του Καΐρου.

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 13:20
Ναι, σειρά κάνουν οι φοιτήτριες του ΜΙΤ, του ETH, του Charles III, του Warwick και του Pompeu Fabra να παίξουν σε τσόντες πριν την εξεταστική...

Συμφωνα με στοιχεια που διαβασα χθες ενα 20% στη Βρετανια.

Και μιας και ανεφερες το Pompeu Fabra, μιας και εμενα εκει, μια φορα που το επισκεφτηκα να δω τι φαση ειναι μεσα εμεινα μ@λακας που υπηρχαν 20 τραπεζακια απο τραπεζες να διαφημιζουν δανεια... ΕΛΕΕΙΝΟΟΟΟ!!!! :cry:

Τεσπα, οπως και να εχει καποιοι δεν θα συμβιβαστουμε ποτε με τον καπιταλισμο και παντα θα τον σαμποταρουμε. Deal with it! :smokin:

el_hymador
28/05/2015, 13:24
Βασικά, δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ. Σημασία έχει πως λειτουργεί το μοντέλο στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο που είναι φιλικά προσκείμενο προς το επιχειρείν...δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό.
Οι αγορές αυτορυθμίζονται μέσα σε σταθερά νομοθετικά, φορολογικά και κανονιστικά πλαίσια. Που μια χώρα τα βάζει και τα ακολουθεί βάσει κάποιας στρατηγικής που θα αποφέρει τα "μέγιστα δυνατά" οφέλη, χωρίς να τους διώχνει.
Εδώ υπάρχει μια παρεξήγηση οχι μόνο από το "κράτος", αλλά από την πλειονότητα του κόσμου στο τι σημαίνει "μέγιστα δυνατά οφέλη". Η δημιουργία κέρδους θεωρείται κάτι κατακριτέο (εκτός αν αφορά την τσέπη μας), και θα έπρεπε να απαγορεύεται. Και επειδή είμαστε ποζεράδες και δεν μπορούμε να το απαγορεύσουμε, κάνουμε ότι μπορούμε για να μην υπάρχει χώρος δραστηριοποίησης των αιμοσταγών εκμεταλλευτών του λαϊκού αγώνα. Βασικά, όταν λέμε επενδύσεις, αυτό που εννοούμε...είναι "έλα βάλε τα λεφτά εσύ, για να πάρω το κέρδος εγώ".

Το post του el hymador παραπάνω, είναι χαρακτηριστικό της νοοτροπίας πχ.


Κοίταξε να δεις Βύρωνα, οι θεωρίες και τα μοντέλα ανάπτυξης είναι όλα πάρα πολύ καλά αν δεν αφορούν τον δικό σου κ*λο (όχι τον δικό σου, γενικά μιλάω). Αν η μοναδική σου επιλογή ήταν να πας στο IKEA να δουλέψεις part time και να πληρώνεσαι με ψίχουλα, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα υπερθεμάτιζες για το μέγιστο δυνατό κέρδος και κολοκύθια ρίγανη... πηγαίνετε λοιπόν όλοι εσείς οι θεωρητικοί στον τύπο η στην τύπισσα που βγάζει 400 ευρώ τον μήνα με το ζόρι και έχει οικογένεια και νοίκια και όλα τα κέρατα σε υποχρεώσεις και πείτε του ότι αν γινόταν η γ@μημένη η παράκαμψη για να εξυπηρετηθεί το IKEA, θα εξοικονομούνταν πόσα χρήματα... αλλά για ποιον; Συμπεριλαμβάνεται στο θεωρητικό μοντέλο η απόδοση μέρους των κερδών στο μισθολόγιο; Να σου απαντήσω... @@δια! Θεωρία Vs Πραγματικότητα.

Φταίει βέβαια το ΙΚΕΑ και ο Φουρλής για την κατάσταση αυτή; Όχι.

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακόμη πιστεύετε σε θεωρίες και κουραφέξαλα που μακροπρόθεσμα υποτίθεται ότι θα έχουν θετικό αντίκτυπο στους μισθωτούς και στην κοινωνία. Αφού το οικονομικό σύστημα πλέον είναι πολύ απλά "μέγιστο δυνατό κέρδος με κάθε κόστος" (και όλοι ξέρουμε ποιος πληρώνει το κόστος στο τέλος) φυσικά και θα προσελκύσουμε καρχαρίες η οποίοι δεν θα αποδώσουν ποτέ αναλογικά αυτά που κερδίζουν σε αυτούς που τραβάνε το μεγαλύτερο ζόρι για να λειτουργεί και να υπάρχει η οποιαδήποτε επιχείρηση τέτοιας κλίμακας. Αυτό δεν είναι ανάπτυξη.. και στην τελική το θέμα είναι για ποιους νοιαζόμαστε και ποιους αβαντάρει η ανάπτυξη αυτή; Αν θες τη γνώμη μου, χέστηκα για το αν ο βαθύπλουτος γίνει ακόμη πιο βαθύπλουτος... εκτός και αν σπαράζει η καρδιά μας όταν βλέπουμε τέτοια τυπάκια να πέφτουν στο rank της λίστας του Forbes... τότε ναι.

ggs
28/05/2015, 13:30
]Εξειδίκευση προσωπικού[/B], καινοτομία είναι οι παράγοντες που κάνουν την διαφορά συνήθως. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η Γερμανία και η Ιταλία. Ισχυρό brand name χώρας, και προσωπικό που δεν είναι εύκολο να το αντικαταστήσεις με χαμηλής εκπαίδευσης και δυνατοτήτων εργάτες. Δεν έχει σημασία αν η Apple κατασκευάζει στην Κίνα το i-phone6 πχ. Το κέρδος σε ποσοστό άνω του 90%, επιστρέφει στο US.


Είναι απορίας άξιο, πως μια χώρα με διαθεσιμότητα εξειδικευμένο προσωπικό (2η θέση παγκοσμίως) και καλά μυαλά, (που σημαίνει αυξημένους μισθούς, γιατί κινέζους και πακιστανούς έχουν), δεν καταφέρνει ΠΟΤΕ να προσελκύσει επενδύσεις.





Όπως λες και εσυ , το εξειδικευμένο προσωπικό και τα «μυαλά» τα έχουμε…
(και ,μάλιστα, είναι και αυτό απορίας άξιο πως παράγουμε τόσα μυαλά με ένα τόσο κακό εκπαιδευτικό σύστημα που το φτύνουν όλοι , αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)

Μαλλον , είναι ποιο φτηνό και εύκολο να πάρουν τα μυαλά στις επιχειρήσεις του εξωτερικού πάρα να φέρουν τις επιχειρήσεις στην Ελλάδα για τα μυαλά..

Δεν έχουμε τις επιχειρήσεις και την καινοτομία …

Και ας υποθέσουμε ότι ελληνικά μυαλά στην Ελλάδα φτιάχνουν μια επιχείρηση που καινοτομεί σε ένα τομέα πχ πληροφορική και φτιάχνει κάτι πρωτοποριακό.

Σε ποσό καιρό θεωρείς ότι αυτή η επιχείρηση θα εξαγοραστεί από ένα πολυεθνικό κολοσσό?

Ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό έχει γίνει σχεδόν σε όλες τις μεγάλες (πρώην ελληνικές) επιχειρήσεις .

και ειμαστε παλι στην αρχη που εχουμε δυο –τρεις σχετικα πλουσίους πρώην επιχειρηματίες – μυαλά που πούλησαν καλα αυτό που εφτιαξαν , μια πολυεθνική που θα εκμεταλλεύεται αυτό που έφτιαξαν για πάντα και το 90% θα πηγαίνει στην μαμά χώρα και μερικους εργατες που αν δεν ρηξουν κι άλλο τις απαιτησεις τους , θα φυγει το εργοστάσιο να πάει Τουρκία.(μαζί με τους τρεις πρώην επιχειρηματίες – μυαλά που τώρα είναι διευθυντές στο εργοστάσιο)

MG-KTiNoS
28/05/2015, 14:04
Όπως λες και εσυ , το εξειδικευμένο προσωπικό και τα «μυαλά» τα έχουμε…
(και ,μάλιστα, είναι και αυτό απορίας άξιο πως παράγουμε τόσα μυαλά με ένα τόσο κακό εκπαιδευτικό σύστημα που το φτύνουν όλοι , αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα)
Α να στο πω εγώ.... στρώνει κώλο ο πατέρας να πλη΄ρωσει δασκάλους έξτρα, Αγγλικά κομπιούτερ κι ότι βάλει ο νους....
και λέει μην γίνεις σαν κι εμένα ρε μλκ που τρέχω και δε φτάνω...
Μαλλον , είναι ποιο φτηνό και εύκολο να πάρουν τα μυαλά στις επιχειρήσεις του εξωτερικού πάρα να φέρουν τις επιχειρήσεις στην Ελλάδα για τα μυαλά..

Δεν έχουμε τις επιχειρήσεις και την καινοτομία …

Και ας υποθέσουμε ότι ελληνικά μυαλά στην Ελλάδα φτιάχνουν μια επιχείρηση που καινοτομεί σε ένα τομέα πχ πληροφορική και φτιάχνει κάτι πρωτοποριακό.

Σε ποσό καιρό θεωρείς ότι αυτή η επιχείρηση θα εξαγοραστεί από ένα πολυεθνικό κολοσσό?

Ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό έχει γίνει σχεδόν σε όλες τις μεγάλες (πρώην ελληνικές) επιχειρήσεις .

και ειμαστε παλι στην αρχη που εχουμε δυο –τρεις σχετικα πλουσίους πρώην επιχειρηματίες – μυαλά που πούλησαν καλα αυτό που εφτιαξαν , μια πολυεθνική που θα εκμεταλλεύεται αυτό που έφτιαξαν για πάντα και το 90% θα πηγαίνει στην μαμά χώρα και μερικους εργατες που αν δεν ρηξουν κι άλλο τις απαιτησεις τους , θα φυγει το εργοστάσιο να πάει Τουρκία.(μαζί με τους τρεις πρώην επιχειρηματίες – μυαλά που τώρα είναι διευθυντές στο εργοστάσιο)
Όχι δεν είναι αυτό.... είναι που μόλις φτιάξεις μια δουλειά θα πλακώσουν οι δυνάστες να σε δαγκώσουν και οι οχτροί να σε διαλύσουν γιατί χαλάς τη πιάτσα. Τ άλλα είναι κουραφέξαλα με το μπαρδόν.
Για να φτιάξεις "μοντέλα" προυποθέτει να έχεις δημοκρατία και όχι να είσαι του κλώστου και του μπάτσου.


Να σου πω ακόμα ότι το πρώτο πράγμα που καταστρέφει μια επιχείρηση είναι η μίζα.
Μόλις βγάλεις τα πρώτα λεφτά έχεις κάνει και το πρώτο βήμα.
ΑΥτά...

buckley
28/05/2015, 14:14
Ναι έκανα λάθος....
Μπέρδεψα το μυσθό της Κόσκο και ο Κινέζος που ρώτησα στο μαγαζί δεν ξέρει καλά Ελληνικά
και είπε για τα λεφτά που πέρνει εδώ.

Ρε μπαγάσα μαέστρο χαραμίστηκες με τα φάρμακα ,όπως επίσης η Ελληνική βουλή έχασε ένα ικανότατο μέλος...

MG-KTiNoS
28/05/2015, 14:18
Ρε μπαγάσα μαέστρο χαραμίστηκες με τα φάρμακα ,όπως επίσης η Ελληνική βουλή έχασε ένα ικανότατο μέλος...

:lol:

Εγώ στη βουλή μόνο με ... γιαούρτι....

(ουδής αναμάρτητος που είπε κι ο ΑΝτώνάκης...)
:bawl:

CIRUS
28/05/2015, 14:24
Τεσπα, οπως και να εχει καποιοι δεν θα συμβιβαστουμε ποτε με τον καπιταλισμο και παντα θα τον σαμποταρουμε. Deal with it! :smokin:

Ωραία συμφωνούμε χάλια ο καπιταλισμός, προτείνεις κάτι καλύτερο? κομμουνισμό ας πουμε που είδαμε και τα δικά του ωραία ή απλά σαμποτάρουμε χωρις να προτείνουμε κάτι?

Δυστηχώς σε μια παγκοσμιοποιημένη οικονομία όπως είναι αυτη τη στιγμή αυτή που ζούμε, τον καπιταλισμό, είτε τον ιοθετήσεις είται όχι σαν χώρα, τον ακουλουθείς. Εκτός αν μπορείς και να είσαι αυτάρκης (που δεν μπορείς) και να υπάρχει κατι άλλο καλύτερο που να μπορεις να ακολουθήσεις, (που εγώ μπορεί και να αγνοώ πάντως δεν θεωρώ πως είναι ο κομμουνισμός).

byron
28/05/2015, 14:43
Και ας υποθέσουμε ότι ελληνικά μυαλά στην Ελλάδα φτιάχνουν μια επιχείρηση που καινοτομεί σε ένα τομέα πχ πληροφορική και φτιάχνει κάτι πρωτοποριακό.

Σε ποσό καιρό θεωρείς ότι αυτή η επιχείρηση θα εξαγοραστεί από ένα πολυεθνικό κολοσσό?

Ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό έχει γίνει σχεδόν σε όλες τις μεγάλες (πρώην ελληνικές) επιχειρήσεις .


Ακου λοιπόν μια ιστορία, που είναι 100% αληθινή και την έζησα από μέσα. Ελληνική εταιρία high tech που παράγει κάτι καινοτόμο σε δίκτυα κινητής. Χρηματοδότηση από εδώ άντε γειά...
Το προϊόν είναι καλό, και το μυρίζεται μια πολύ μεγάλη εταιρία του κλάδου που έχει έδρα και εργαστήρια στο Ισραήλ (που θεωρείται Μέκκα σε high tech εταιρίες). Το deal για ένα πολύ σεβαστό ποσό, με αντάλλαγμα το 33% της εταιρίας κλείνεται και τα λεφτά έρχονται με έμβασμα από την θυγατρική τους στην Ιρλανδία.

Καθώς υπάρχει είσοδος στο μετοχικό κεφάλαιο της εταιρίας, νέου προσώπου σε ποσοστό άνω του 5%, πρέπει να γίνει θεώρηση από νομαρχία με την εταιρική αλλαγή, και κατόπιν να δωθεί το οκ από το νομικό τμήμα της τράπεζας για να αποδεσμευτεί το ποσό...καλά μέχρι εδώ?
Τα στοιχεία των μετόχων της Ιρλανδικής θυγατρικής τα βρίσκω σε 10' μέσω ενός site που είχαν, που μετά από την πληρωμή 10-15€ σου παρείχαν τα στοιχεία. Το ωραίο αρχίζει όταν η Ιρλανδική είναι θυγατρική της Αμερικάνικης εταιρίας που είναι εισηγμένη στον Nasdaq. Οι περιορισμοί για τα πλήρη στοιχεία των φυσικών προσώπων που έχουν έμμεσα μέσω εταιρίας ή άμεσα πάνω από 5%, παύουν να ισχύουν αν η εταιρία που κατέχει το ποσοστό είναι εισηγμένη σε χρηματιστήριο (θεωρείται δημόσια εγγραφή με ότι ισχύει από τις εποπτικές αρχές, εν προκειμένου το SEC.)

Όχι όμως και για την Ελλάδα...που έπρεπε να βρώ στοιχεία (διεύθυνση/φωτοτυπία ταυτότητας/διαβατηρίου κλπ) των μετόχων της Ιρλανδικής και κατόπιν της αμερικάνικης εισηγμένης εφόσον κάποιος κατείχε πάνω από 5% της εισηγμένης.
Το πρόβλημα είναι οτι η εισηγμένη στον Nasdaq είχε τουλάχιστον 10 μετόχους με πάνω από 5% μεταξύ των οποίων ήταν Goldman Sachs, Barclays Asset Management, Morgan Stanley και πάει λέγοντας...επομένως έπρεπε για να βγούν τα νομιμοποιητικά να βρώ τα πλήρη στοιχεία των μελών του ΔΣ των ανωτέρω κολοσσών...

Η συμφωνία είχε γίνει Ιούνιο του 2012, και μέχρι τον Σεπτέμβριο που παραιτήθηκα από εκεί, δεν είχαν βγει τα νομιμοποιητικά που ήθελε η νομαρχία. Τα λεφτά παρέμειναν δεσμευμένα μέχρι τότε και η αγοραπωλησία στον αέρα, καθώς τα νέα μέλη του ΔΣ δεν είχαν "εγκριθεί" από την νομαρχία.

Πόσο χρόνο νομίζεις θα ήθελε η εν λόγω εταιρία για να τα πάρει όλα και να φύγει? Δεν μιλάμε για μεταφορά βιομηχανικής παραγωγής, τα μυαλά τους κουβάλαγαν οι άνθρωποι.

MG-KTiNoS
28/05/2015, 14:58
Φαρκακαποθήκη ΠΗΓΑΣΟΣ ΦΑΡΜ ΕΠΕ.
Αντικείμενο εξαγωγές φαρμάκων
Κεφάλαιο 11 000 000 δρχ
Τζήρος το μήνα 44 000 000
Έξοδα 1 μισθός κι ένα νοίκι
Έξι μήνες έκανε η πυροσβεστική ΜΟΝΟ να δώσει άδεια
Δεν εισέπραξε ποτέ το ΦΠΑ απ τις εξαγωγές και εν τέλει αναγκάστηκε να εισάγει για τον πατσίσει.
Έκλεισε με νόμο του κράτους που θέσπιζε νέες προδιαγραφές για φ.α (200 τμ, αυτοκίνητο, μηχανάκι 40 φαρμακεία πελάτες 8ο εκ κεφάλαιο)
Δικαιολογία της τότε υφυπουργού υγείας, προκαλούσε ζημιά τις φαρμακευτικές με τις παράλληλες εξαγωγές με αποτέλεσμα να μην διαθέτουν αρκετά λεφτά για έρευνα.
Άντε γεια.

Την έζησα από πάρα πολύ μέσα....
:rolleyes:


(και πόσες άλλες?)

byron
28/05/2015, 15:15
Πόσο χρόνο νομίζεις θα ήθελε η εν λόγω εταιρία για να τα πάρει όλα και να φύγει? Δεν μιλάμε για μεταφορά βιομηχανικής παραγωγής, τα μυαλά τους κουβάλαγαν οι άνθρωποι.

Απ΄ότι φάνηκε, μόνο 2 χρόνια...http://www.tovima.gr/finance/finance-business/article/?aid=627268


Ο αρχικός επενδυτής, έχει μειώσει τους κατόχους του άνω του 5% σε μόνο 5...κρίμα. Θα έβγαζα άκρη πιο εύκολα. http://finance.yahoo.com/q/mh?s=CEVA+Major+Holders

Cpt. Haddock
28/05/2015, 15:26
[...]
Τεσπα, οπως και να εχει καποιοι δεν θα συμβιβαστουμε ποτε με τον καπιταλισμο και παντα θα τον σαμποταρουμε. Deal with it! :smokin:

Για πες και πώς τον σαμποτάρεις για να ελαφρύνουμε και το θρεντ :lol:

ggs
28/05/2015, 15:29
Απ΄ότι φάνηκε, μόνο 2 χρόνια...http://www.tovima.gr/finance/finance-business/article/?aid=627268


Ο αρχικός επενδυτής, έχει μειώσει τους κατόχους του άνω του 5% σε μόνο 5...κρίμα. Θα έβγαζα άκρη πιο εύκολα. http://finance.yahoo.com/q/mh?s=CEVA+Major+Holders

μα δεν βλεπω να λεμε κατι διαφορετικο ρε συ..(ή κατι δεν καταλαβα?)

byron
28/05/2015, 15:30
μα δεν βλεπω να λεμε κατι διαφορετικο ρε συ..(ή κατι δεν καταλαβα?)

Όχι καθόλου. Συνέχισα την σκέψη σου σε ποιό συγκεκριμένα παραδείγματα.

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 16:14
Για πες και πώς τον σαμποτάρεις για να ελαφρύνουμε και το θρεντ :lol:

Οτι θελεις καπετανιο σε πμ. Δεν ειναι για δημοσια συζητηση το πως και το γιατι και ουτε η εναλακτικες που προτεινω και πιστευω...
Χαλεποι καιροι..

Επιφυλασομαι οταν εχω χρονο.. :)

el_hymador
28/05/2015, 16:15
Δηλαδή για μισό λεπτό ρε παιδιά...

Καλά μυαλά "παράγουμε"
Καταρτισμένο δυναμικό "παράγουμε"
Στελέχη "παράγουμε"
Εργατικό δυναμικό "παράγουμε"
Το ποσοστό ξενόγλωσσων στη χώρα μας είναι από τα μεγαλύτερα στον κόσμο

...και δεν μας θέλουν οι ρουφιάνες οι πολυεθνικές επιχειρήσεις και τα εργοστάσια επειδή είναι πολύ δύσκολο να εκδοθούν άδειες και επειδή το κράτος βάζει τρικλοποδιές στο επιχειρείν ;

Αυτός νομίζετε ότι είναι ο λόγος ή το ότι είμασταν (και είμαστε ακόμη συγκριτικά με κάτι Κίνες και Βιετνάμ και Βουλγαρίες και Τουρκίες κτλ-κτλ) δικαίως πολύ ακριβοί;

Κάτσε να εξαθλιωθούμε και άλλο και θα σου πω εγώ αν μας θέλουν ή όχι... δεν θέλουν σκυφτούς απλά, θέλουν στα τέσσερα...

Δηλαδή οι περισσότερες επιχειρήσεις (αυτές που ήταν) στην Ελλάδα, φύγανε και πήγαν στα βαλκάνια και αλλού μόνο από τον ανεδαφικό συνδικαλισμό και γιατί το κράτος εμπόδιζε την λειτουργία τους; Μήπως έφυγαν γιατί "αλλού" το εργατικό δυναμικό ήταν τζάμπα και γιατί τους παρείχαν φορολογικές και λειτουργικές αβάντες; Και τελικά ποιο είναι το αποτέλεσμα για τον Κινέζο, τον Βιτναμέζο, τον Φιλιππινέζο ή τον βαλκάνιο μετά από αυτή την αθρόα και επί μακρόν συγκέντρωση εργοστασίων, βιομηχανιών και πολυεθνικών στις χώρες τους; Βελτιώθηκε το βιωτικό τους επίπεδο; Κάνανε υπομονή 5-10 χρόνια και μετά δουλεύανε σε ανθρώπινες συνθήκες, με εργασιακά δικαιώματα αμοιβόμενοι περισσότερα;

Η Κίνα σου λέει είναι μια από τις γρηγορότερα ανερχόμενες οικονομίες στο κόσμο... ναι και έχει τους μισθούς που έχει, έχει μαζί με την Ρωσία τα μεγαλύτερα ποσοστά νεόπλουτων (που σημαίνει ότι υπάρχει άνιση κατανομή των κερδών) και ο μέσος Κινέζος εργάτης είναι μια αναλώσιμη μονάδα μέσα σε εκατοντάδες εκατομμύρια χωρίς δικαιώματα πέραν της υποχρέωσης να δουλεύει σαν το σκυλί νυχθημερόν.

"Ε μα είναι καλύτερα από τότε που είχαν το Μαοϊκό καθεστώς" σου λένε μερικοί... δηλαδή από τα σκατά στα λιγότερο σκατά ( ; ) είναι η βελτίωση για τον Κινέζο, που έζησε και ζει το "θαύμα" της φιλελεύθερης οικονομίας και της ανάπτυξης.... :rolleyes: το ότι τώρα ζει με καρότο μπροστά του, είναι η ανταμοιβή για το ότι οικοδομήθηκε πάνω του, η "ταχύτερα αναπτυσσόμενη οικονομία του κόσμου".... nice... άντε και στα δικά μας...

MG-KTiNoS
28/05/2015, 16:35
...και δεν μας θέλουν οι ρουφιάνες οι πολυεθνικές επιχειρήσεις και τα εργοστάσια επειδή είναι πολύ δύσκολο να εκδοθούν άδειες και επειδή το κράτος βάζει τρικλοποδιές στο επιχειρείν ;

Αυτός νομίζετε ότι είναι ο λόγος ή το ότι είμασταν (και είμαστε ακόμη συγκριτικά με κάτι Κίνες και Βιετνάμ και Βουλγαρίες και Τουρκίες κτλ-κτλ) δικαίως πολύ ακριβοί; .

Ελ ο μισθός μπροστά στο βιομηχανικό κέρδος είναι τίποτα.
Δεν πάνε στη Βουλγαρία οι φάμπρικες γιατί κοστίζουν ακριβά οι εργάτες.
Πάνε γιατί εδώ πέφτουν θύμα εκβιασμού και δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει, ποιος μλκς θα τους δαγκώσει
ή τι φωτογραφικό νομοσχέδιο θα ψηφιστεί και θα τους σβήσει.
Δεν είναι τόσο απλό να μεταφέρεις 7 εργοστάσια στη Βουλγαρία και να πληρώνεις νταλίκες να φέρνουν τις κόκα κόλες στην
Αθήνα γιατί ο Έλληνας πέρνει 500 και ο Βούλγαρος 200....
Για να στο κάνω λιανά.
Είσαι επενδυτής (οκ μη βαράς λέμε...)
Θες να φτιάξεις μια φάμπρικα και να χώσεις ένα εκατομμύριο ευρώ....
Πόσα θα βγάλεις του χρόνου και πότε θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου?

Στην Ελλάδα η ερώτηση αυτή δεν έχει απάντηση....
Ε μαλάκας είναι ο άλλος να έρθει εδώ?
Και δεν έρχεται !


----------
Η Έλλαδα έχει καταντήσει μέρος για αγαπούλες και όλους απίθανος τύπους.
Η "επιβίωση" τέτοιων ανθρώπων λέει ακριβώς τι κράτος έχουμε και γιατί
οι επενδύσεις καταλήγουν συχνά στα δικαστήρια (ΣΤε ή ΕΕ)

RaGe_Raptor
28/05/2015, 17:18
Για πες και πώς τον σαμποτάρεις για να ελαφρύνουμε και το θρεντ :lol:

τα καλύτερα μυαλά είμαστε.................στη θεωρία πρώτοι...!!!!!!!!!!!!!:lol:

el_hymador
28/05/2015, 18:13
Ελ ο μισθός μπροστά στο βιομηχανικό κέρδος είναι τίποτα.
Δεν πάνε στη Βουλγαρία οι φάμπρικες γιατί κοστίζουν ακριβά οι εργάτες.
Πάνε γιατί εδώ πέφτουν θύμα εκβιασμού και δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει, ποιος μλκς θα τους δαγκώσει
ή τι φωτογραφικό νομοσχέδιο θα ψηφιστεί και θα τους σβήσει.
Δεν είναι τόσο απλό να μεταφέρεις 7 εργοστάσια στη Βουλγαρία και να πληρώνεις νταλίκες να φέρνουν τις κόκα κόλες στην
Αθήνα γιατί ο Έλληνας πέρνει 500 και ο Βούλγαρος 200....
Για να στο κάνω λιανά.
Είσαι επενδυτής (οκ μη βαράς λέμε...)
Θες να φτιάξεις μια φάμπρικα και να χώσεις ένα εκατομμύριο ευρώ....
Πόσα θα βγάλεις του χρόνου και πότε θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου?

Στην Ελλάδα η ερώτηση αυτή δεν έχει απάντηση....
Ε μαλάκας είναι ο άλλος να έρθει εδώ?
Και δεν έρχεται !


----------
Η Έλλαδα έχει καταντήσει μέρος για αγαπούλες και όλους απίθανος τύπους.
Η "επιβίωση" τέτοιων ανθρώπων λέει ακριβώς τι κράτος έχουμε και γιατί
οι επενδύσεις καταλήγουν συχνά στα δικαστήρια (ΣΤε ή ΕΕ)


Mα τότε χτήνε μου, δεν θα είχαν εγκαταστήσει πολυεθνικές και βιομηχανίες της δυσης γραμμές παραγωγής στην άλλη άκρη της Γης... δηλαδή οι Γερμανοί ή οι Αμερικάνοι ή δεν ξέρω εγώ ποιος (άσε μας εμάς) πάνε σε κάτι μέρη στου διαόλου τον πο*τσο σε σχέση με την έδρα τους επειδή στη Γερμανία ή στα states είναι ψυαχανώμαλο το κράτος και η εκάστοτε κυβέρνηση και τους υπονομεύουν;

Όχι, πάνε γιατί ο ανειδίκευτος Γερμανός και ο Αμερικάνος, κοστίζουν τα τετραπλά τουλάχιστον σε σχέση με το άμοιρο τριτοκοσμικό και το μισθολογικό δεν είναι καθόλου μα καθόλου αμελητέα συνισταμένη στα λειτουργικά της κάθε εταιρείας... άσε που ο Γερμανός και ο Αμερικάνος, ΠΡΕΠΕΙ να πληρώνονται τις υπερωρίες τους, ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουν άδεια συγκεκριμένες μέρες και ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ από εργασιακές συμβάσεις και συγκεκριμένο εργασιακό δίκαιο... ο Σιαν Χου Σονγκ, ένας αναλώσιμος μέσα σε εκαταμμύρια παίρνει το ποδήλατο του κάθε μέρα (αλλά κάθε μέρα μιλάμε!) και αναπνέει το τοξικό νέφος του Πεκίνου για να πάει στην φάμπρικα, γιατί στην Κίνα δεν υπάρχουν περιβαλλοντικές νόρμες που να υποχρεώνουν φίλτρα και ουδετεροποιήσεις των ρύπων και των αποβλήτων όπως στη δύση (ακόμα ένα μπόνους αυτό), ο ασήμαντος αυτός τυπάκος ούτε άδεια ζητάει, ούτε αντιδρά αν δουλεύει υπερωρίες και επίσης πληρώνεται με ψίχουλα... οπότε και βολεύει και συμφέρει και να είσαι σίγουρος ότι τα έχουν βάλει κάτω και έχουν υπολογίσει και τα έξοδα μεταφορών των προιόντων τους από του διαόλου τον πο*υτσο στις καταναλωτικές κοινωνίες και έχουν και μπάστακα για να ελέγχει το QC...

Από εκεί και έπειτα, δεν αντιλέγω στο ότι ο κακώς εννοούμενος συνδικαλισμός αποτέλεσε ένα από τα εμπόδια για την βιομηχανία και την επιχείρηση μεγάλης κλίμακας στην Ελλάδα... αλλά όχι ότι ήταν το μοναδικό και το κυριότερο... μην τρελαθούμε κιόλας, οι περισσότεροι στον ιδιωτικό τομέα εργαζόμασταν... ακόμα και στις καλές εποχές, ξέρουμε τι @@δια ήταν οι περισσότεροι εξ αυτών...

Bob_o_mastoras
28/05/2015, 18:21
τα καλύτερα μυαλά είμαστε.................στη θεωρία πρώτοι...!!!!!!!!!!!!!:lol:

Eπειδη δεν γουσταρω το ειρωνικο στυλακι που αντιλαμβανομαι σε αυτο και σε προηγουμενα ποστ να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα..

Εχω λογους που με κανουν να μη θελω να ανοιγομαι πολιτικα εδω μεσα ή οπουδηποτε στο internet.. Ακριβως γιατι ο χωρος που ανηκω δεν ειναι μονο θεωρια. Ειναι κυριως συμμετοχη και πραξη.

Οποτε εσεις, αγαπητοι μου Κυρ Παντεληδες (δεν παει προσωπικα... πολυ :p) που απλα αναλυετε τη μιζερη, δουλοπρεπη και ακινδυνη μετριοπαθεια σας χωρις κανενα ρισκο, διαλεγοντας αφεντες καθε 4 χρονια ή οποτε θελησουν αυτοι και νομιζετε οτι αυτο ειναι πολιτικη και ελευθερια, δειξτε λιγο σεβασμο σε αυτους που τολμαν να ονειρευονται, να αντιδρουν και να πρατουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ αποδεχομενοι τις συνεπειες.
Την ιστορια μεχρι τωρα τη "γραφουμε" εμεις παντως.

Ουτε και πιστευω οτι εχω να κερδισω τιποτα προπαγανδιζοντας ιδεες μεσα στο moto.gr και πουθενα αλλου στο ιντερνετ. Σας εκτιμω και εδω ειμαι γιατι τυγχανει να αγαπω τα μηχανακια και θελω να συζητω για αυτα και να μαθαινω. Οχι για να κανω οποιουδηποτε ειδους πολιτικη.

Kαι δυο γνωμικα που μου ηρθαν στο μυαλο και πιστευω ταιριαζουν:

"Διοτι αυτοι που ειναι τοσο τρελοι ωστε να νομιζουν οτι μπορουν να αλλαξουν τον κοσμο,
ειναι τελικα αυτοι που τον αλλαζουν!"
Απο Steve Jobs (αισχος τυπας :a020: αλλα ωραιο γνωμικο)

"Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφάλια μας στα σίδερα.
Πολλά κεφάλια θα σπάσουν.
Μα κάποια στιγμή, θα σπάσουν και τα σίδερα."
Απο Νικο Καζαντζακη.

Αυτα, φιλικα. :wave2:

MG-KTiNoS
28/05/2015, 18:40
Mα τότε χτήνε μου, δεν θα είχαν εγκαταστήσει πολυεθνικές και βιομηχανίες της δυσης γραμμές παραγωγής στην άλλη άκρη της Γης... δηλαδή οι Γερμανοί ή οι Αμερικάνοι ή δεν ξέρω εγώ ποιος (άσε μας εμάς) πάνε σε κάτι μέρη στου διαόλου τον πο*τσο σε σχέση με την έδρα τους επειδή στη Γερμανία ή στα states είναι ψυαχανώμαλο το κράτος και η εκάστοτε κυβέρνηση και τους υπονομεύουν;

Όχι, πάνε γιατί ο ανειδίκευτος Γερμανός και ο Αμερικάνος, κοστίζουν τα τετραπλά τουλάχιστον σε σχέση με το άμοιρο τριτοκοσμικό και το μισθολογικό δεν είναι καθόλου μα καθόλου αμελητέα συνισταμένη στα λειτουργικά της κάθε εταιρείας... άσε που ο Γερμανός και ο Αμερικάνος, ΠΡΕΠΕΙ να πληρώνονται τις υπερωρίες τους, ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουν άδεια συγκεκριμένες μέρες και ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ από εργασιακές συμβάσεις και συγκεκριμένο εργασιακό δίκαιο... ο Σιαν Χου Σονγκ, ένας αναλώσιμος μέσα σε εκαταμμύρια παίρνει το ποδήλατο του κάθε μέρα (αλλά κάθε μέρα μιλάμε!) και αναπνέει το τοξικό νέφος του Πεκίνου για να πάει στην φάμπρικα, γιατί στην Κίνα δεν υπάρχουν περιβαλλοντικές νόρμες που να υποχρεώνουν φίλτρα και ουδετεροποιήσεις των ρύπων και των αποβλήτων όπως στη δύση (ακόμα ένα μπόνους αυτό), ο ασήμαντος αυτός τυπάκος ούτε άδεια ζητάει, ούτε αντιδρά αν δουλεύει υπερωρίες και επίσης πληρώνεται με ψίχουλα... οπότε και βολεύει και συμφέρει και να είσαι σίγουρος ότι τα έχουν βάλει κάτω και έχουν υπολογίσει και τα έξοδα μεταφορών των προιόντων τους από του διαόλου τον πο*υτσο στις καταναλωτικές κοινωνίες και έχουν και μπάστακα για να ελέγχει το QC...

Από εκεί και έπειτα, δεν αντιλέγω στο ότι ο κακώς εννοούμενος συνδικαλισμός αποτέλεσε ένα από τα εμπόδια για την βιομηχανία και την επιχείρηση μεγάλης κλίμακας στην Ελλάδα... αλλά όχι ότι ήταν το μοναδικό και το κυριότερο... μην τρελαθούμε κιόλας, οι περισσότεροι στον ιδιωτικό τομέα εργαζόμασταν... ακόμα και στις καλές εποχές, ξέρουμε τι @@δια ήταν οι περισσότεροι εξ αυτών...

Συνδικαλισμός στον ιδιωτικό τομέα?
Μια μέρα πριν γίνει λοκ άουτ ίσως....
Δεν θυμάμαι σοβαρό κίνημα στην Ελλάδα πάντως αν και δεν ήμουν εδώ πολλά χρόνια.
Μην υποτιμάς και μερικούς "άλλους" νόμους που πρέπει να τηρούνται, βλέπε φίλτρα στα φουγάρα
καθαρισμό των λημμάτων. Φυσικά ενέργεια, ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ (μουαχαχα) κλπ
Επιμένω δεν είναι οι μισθοί.
Επίσης τα καλά πράματα δεν έφυγαν πότε από τις χώρες παραγωγής.
(οι καλες Νικον κάνον πχ)
Ειδικά για την Ελλάδα πάντως και τζάμπα να ταν ο εργάτης ΧΛΩΜΟ το βλέπω
Το σίγουρο είναι πάντως ότι πρέπει να αποκατασταθεί ο παραγωγικός ιστός της χώρας με κάθε τρόπο
γιατί δεν τα βλέπω καθ΄΄ολου καλά τα πράματα.

el_hymador
28/05/2015, 19:17
Συνδικαλισμός στον ιδιωτικό τομέα?
Μια μέρα πριν γίνει λοκ άουτ ίσως....
Δεν θυμάμαι σοβαρό κίνημα στην Ελλάδα πάντως αν και δεν ήμουν εδώ πολλά χρόνια.
Μην υποτιμάς και μερικούς "άλλους" νόμους που πρέπει να τηρούνται, βλέπε φίλτρα στα φουγάρα
καθαρισμό των λημμάτων. Φυσικά ενέργεια, ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ (μουαχαχα) κλπ
Επιμένω δεν είναι οι μισθοί.
Επίσης τα καλά πράματα δεν έφυγαν πότε από τις χώρες παραγωγής.
(οι καλες Νικον κάνον πχ)
Ειδικά για την Ελλάδα πάντως και τζάμπα να ταν ο εργάτης ΧΛΩΜΟ το βλέπω
Το σίγουρο είναι πάντως ότι πρέπει να αποκατασταθεί ο παραγωγικός ιστός της χώρας με κάθε τρόπο
γιατί δεν τα βλέπω καθ΄΄ολου καλά τα πράματα.

Canon και Nikon τα premium μοντέλα φτιάχνονται ακόμα Ιαπωνία αλλά εσύ πιστεύεις ότι π.χ η made in Thailand D600 θα κόστιζε όσο κοστίζει αν φτιαχνόταν και αυτή στο japan; Σε καμία περίπτωση... και ερχόμαστε έτσι σε άλλο ένα σημείο κλειδί της όλης υπόθεσης... δεν είναι μόνο ότι οι καλά εδραιωμένες πολυεθνικές βγάζουν φθηνά προϊόντα σε αλλότρια εδάφη εκμεταλλευόμενες το τζάμπα εργατικό δυναμικό, την χαμηλή φορολογία, την φθηνή ενέργεια και τις χαλαρές περιβαλλοντικές νόρμες, είναι ότι με αυτό τον τρόπο αποσβένουν το ενδεχόμενο να δημιουργηθεί ανταγωνισμός από ιθαγενείς εταιρείες.

Γιατί μπορεί μια Sikon που θα φτιαχνόταν στη Κίνα, από Κινέζους, σε εργοστάσιο Κινέζικων συμφερόντων, με έδρα το Πεκίνο, να μην κέρδιζε την αγορά του imaging με το καλημέρα σας, αλλά η τεράστια διαφορά στη τιμή θα ήταν δέλεαρ σίγουρα και σιγά - σιγά θα βελτιωνόταν και το QC και η απόδοση θα εξισωνόταν... και η Nikon θα έπαιρνε τα τρία μου μετά από λίγο... κάντο όπως οι γιαπωνέζοι μετά τον β΄παγκόσμιο και όπως οι Κορεάτες (οι νότιοι) πιο πρόσφατα είναι το σύνθημα... μάλλον θα γνωρίζεις ότι Canon και Nikon ξεκίνησαν αντιγράφοντας μέχρι βίδας ευρωπαϊκές φιλμάτες μηχανές... τι θα είχε γίνει αν η γερμανική Leica είχε ανοίξει τότε ένα εργοστάσιο στην Ιαπωνία; Δεν θα έβγαινε ποτέ Nikon και Canon (καλά για την Canon δεν πειράζει, μαλακιά είναι... :D )...για να μην το πλατιάζω και επειδή ξέρω ότι σκαμπάζεις, δες τι γίνεται με τα studio lights - flash - αξεσουάρ τεχνητού φωτισμού και τι έχει κάνει η Yongnuo και οι Godox στις "κραταιές" εταιρείες της Eυρώπης πλεόν... ασάλιωτο...και ξεκινήσανε από κάτι φθηνά φλασάκια του 50ρικου... ;)

Αρκετά με αυτά, σε ότι αφορά στα δικά μας και την "αγία βιομηχανία"...

Πάρτε το χαμπάρι, η βιομηχανία είναι κάτι που απαιτεί εκπαίδευση ενός ολόκληρου κράτους επί δεκαετίες για να λειτουργήσει καλά και θελει και τις αντίστοιχες υποδομές που δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Υπάρχουν χώρες με βιομηχανική "συνείδηση" και χώρες που δεν επιβιβάστηκαν ποτέ σε αυτό το τρένο για πολλούς και διάφορους λόγους. Καλώς η κακώς εμείς δεν είμαστε χώρα με βιομηχανική παράδοση.

Έχουμε όμως άλλα πράγματα τα οποία τα χαντακώνουμε συνεχώς και διαρκώς, αναζητώντας τον μαλάκα τον επενδυτή από το εσωτερικό ή από το εξωτερικό ως σωτήρα!

Ανασυγκρότηση της πρωτογενούς παραγωγής χρειάζεται σε πρώτη φάση και όχι σε μεγάλη κλίμακα όπως θα επέβαλαν οι ονειρώξεις των φιλελέδων... λίγα, καλά και ΑΑΑ ποιότητας.Την σερμαγιά (πρώτη ύλη - μοναδικά προιόντα) την έχουμε, το πως θα τα διαθέσουμε είναι αυτό στο οποίο έχουμε αποτύχει παταγωδώς (και μαλακωδώς)

...ε μα ρε πούστη μου, πολύ cheesy αυτό που θα γράψω αλλά κάντε μια βόλτα λίγο πιο έξω να δείτε πως μυρίζει το θυμάρι το ελληνικό τώρα που είναι και η εποχή του και ανθίζει! 50 ευρώ το ματσάκι άνετα και χαλαρά με το σωστό promotion στο εξωτερικό! Δηλαδή οι Γάλλοι που μας πρήζουν τα παπάρια με τις λεβάντες της Προβηγκίας και πουλάνε τα σαπούνια τους για χρυσάφι πιο μάγκες είναι; (είναι φυσικά, εμείς είμαστε μ@λ@κες!).

Παραδείγματα άπειρα...

taisteal
28/05/2015, 19:26
Αυτα, φιλικα. :wave2:


:eek:

Μπομπ δεν στο'χα..
Ωραιος

pipe_smoker
28/05/2015, 19:38
Επιμένω δεν είναι οι μισθοί.

Χτήνε, ανάλογα πάντα και τον τομέα που κουβεντιάζουμε και για τί πράγμα μιλάμε, αλλά τίποτα δεν είναι πιο ακριβό από τα χέρια.

Ναι αν είσαι κάποιος μεγαλέμπορος και με 50-100 άτομα προσωπικό μπορείς και βγάζεις τη δουλειά σου χέστηκες. Άλλα σε νοιάζουν.
Αλλά είτε μιλάμε για παροχή υπηρεσιών, είτε για φάμπρικες/εργοστάσια/γραμμές παραγωγής κλπ, τα μισθά είναι το μεγαλύτερο κόστος.

Υλικά, μηχανήματα, κέρατα όλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.



Επίσης τα καλά πράματα δεν έφυγαν πότε από τις χώρες παραγωγής.
(οι καλες Νικον κάνον πχ)

Και πάλι κάνεις ένα μικρό λάθος.

Και τα καλά πράγματα φεύγουν από τις χώρες παραγωγής.
Αυτά που μένουν δεν είναι τα καλά. Είναι τα σουπερ ντούπερ πρίμιουμ κράχτες πράγματα.

Πόσες Νίκον φτιάχνονται Ιαπωνία? 2 μοντέλα? 3? 4?
Τί ποσοστό αποτελούν αυτά μπροστά στα δεν ξέρω κι εγώ πόσα μοντέλα έχει η Νίκον?

Νομίζεις ότι η Νίκον κάθεται και σιάγνει στην Ιαπωνία την D810 και την πουλάει στα 35 κατοστάρικα ή την D4S στα 45-50 για να βγάλει λεφτά?
Παίζει να μπαίνει και μέσα:lol:
Απλά όσα θα βγάλει τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας της η D3100 ή μια coolpix της πλάκας που σιάγνονται στην Ταϋλάνδη ή στην Κίνα ή στου διαόλου τον κώλο, δε θα τα βγάλουν μαζί οι 810 και 4S όλα τα χρόνια που θα κινούνται στην αγορά.

Κάθε σοβαρή εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της, το όνομά της, τους πελάτες/κοινό της (και καλά κάνει) φτιάχνει και κανα δυο πράγματα στην "πατρίδα" για να συνεχίζει να βρίσκεται ψηλά.

Αυτό το κάνανε το κάνουν και θα το κάνουν άπειρες εταιρείες είτε φτιάχνουν φωτογραφικές μηχανές, είτε κιθάρες, είτε μοτοσυκλέτες, είτε τα @@ μας τα δυο.

RaGe_Raptor
28/05/2015, 20:43
Eπειδη δεν γουσταρω το ειρωνικο στυλακι που αντιλαμβανομαι σε αυτο και σε προηγουμενα ποστ να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα..

Εχω λογους που με κανουν να μη θελω να ανοιγομαι πολιτικα εδω μεσα ή οπουδηποτε στο internet.. Ακριβως γιατι ο χωρος που ανηκω δεν ειναι μονο θεωρια. Ειναι κυριως συμμετοχη και πραξη.

Οποτε εσεις, αγαπητοι μου Κυρ Παντεληδες (δεν παει προσωπικα... πολυ :p) που απλα αναλυετε τη μιζερη, δουλοπρεπη και ακινδυνη μετριοπαθεια σας χωρις κανενα ρισκο, διαλεγοντας αφεντες καθε 4 χρονια ή οποτε θελησουν αυτοι και νομιζετε οτι αυτο ειναι πολιτικη και ελευθερια, δειξτε λιγο σεβασμο σε αυτους που τολμαν να ονειρευονται, να αντιδρουν και να πρατουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ αποδεχομενοι τις συνεπειες.
Την ιστορια μεχρι τωρα τη "γραφουμε" εμεις παντως.

Ουτε και πιστευω οτι εχω να κερδισω τιποτα προπαγανδιζοντας ιδεες μεσα στο moto.gr και πουθενα αλλου στο ιντερνετ. Σας εκτιμω και εδω ειμαι γιατι τυγχανει να αγαπω τα μηχανακια και θελω να συζητω για αυτα και να μαθαινω. Οχι για να κανω οποιουδηποτε ειδους πολιτικη.

Kαι δυο γνωμικα που μου ηρθαν στο μυαλο και πιστευω ταιριαζουν:

"Διοτι αυτοι που ειναι τοσο τρελοι ωστε να νομιζουν οτι μπορουν να αλλαξουν τον κοσμο,
ειναι τελικα αυτοι που τον αλλαζουν!"
Απο Steve Jobs (αισχος τυπας :a020: αλλα ωραιο γνωμικο)

"Νιώθω σαν να χτυπάμε τα κεφάλια μας στα σίδερα.
Πολλά κεφάλια θα σπάσουν.
Μα κάποια στιγμή, θα σπάσουν και τα σίδερα."
Απο Νικο Καζαντζακη.

Αυτα, φιλικα. :wave2:

ποτέ δεν παίρνω προσωπικά όσα γράφονται-γράφουμε σε οποιαδήποτε συζήτηση ιντερνετική...λείπουν πολλά δεδομένα....;)

Cpt. Haddock
29/05/2015, 09:15
Οτι θελεις καπετανιο σε πμ. Δεν ειναι για δημοσια συζητηση το πως και το γιατι και ουτε η εναλακτικες που προτεινω και πιστευω...
Χαλεποι καιροι..

Επιφυλασομαι οταν εχω χρονο.. :)

Δεκτον :beer:

MG-KTiNoS
29/05/2015, 10:17
Σοβαρό κυβερνητικό έργο

Το κακό ξέρεις ποιό είναι? 'Οτι δεν μπορεί να υπάρξει έργο ΟΠΟΙΟΣ κι αν έρθει...

Είναι πάνω από σίγουρο ότι στην Ελλάδα πρέπει να γίνουν επενδύσεις
Δύο τρόποι λοιπόν υπάρχουν

1. Να τις κάνει το κράτος
Προσπάθησε ο Λαφαζάνης με το εργοστάσιο της ζάχαρης αλλά
οι θεσμοί λένε κράτος γιοκ

2. Να τις κάνουν οι ιδιώτες.
Για να τις κάνουν όμως ιδιώτες πρέπει να τους εξασφαλίσεις
σταθερή χαμηλή φορολογία και μερικά ακόμα

ΑΛΛΑ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΛΕΝΕ ΣΚΙΣΤΟΥΣ !

Τα λέει κι ο βαρούφ αλλά είναι γραφικός...

Ο Νικολόπουλος κατά τη γνώμη μου είναι ο χειρότερος ή απ τους χειρότερους Έλληνες βουλευτές.
Έκαναν λάθος που τον ψήφισαν

byron
29/05/2015, 10:20
Το κακό ξέρεις ποιό είναι? 'Οτι δεν μπορεί να υπάρξει έργο ΟΠΟΙΟΣ κι αν έρθει...

Είναι πάνω από σίγουρο ότι στην Ελλάδα πρέπει να γίνουν επενδύσεις
Δύο τρόποι λοιπόν υπάρχουν

1. Να τις κάνει το κράτος
Προσπάθησε ο Λαφαζάνης με το εργοστάσιο της ζάχαρης αλλά
οι θεσμοί λένε κράτος γιοκ

2. Να τις κάνουν οι ιδιώτες.
Για να τις κάνουν όμως ιδιώτες πρέπει να τους εξασφαλίσεις
σταθερή χαμηλή φορολογία και μερικά ακόμα

ΑΛΛΑ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΛΕΝΕ ΣΚΙΣΤΟΥΣ !

Τα λέει κι ο βαρούφ αλλά είναι γραφικός...

Ο Νικολόπουλος κατά τη γνώμη μου είναι ο χειρότερος ή απ τους χειρότερους Έλληνες βουλευτές.
Έκαναν λάθος που τον ψήφισαν

Ετσι από περιέργεια, απο που παίρνεις τα στοιχεία για τα 1-2 ?

el_hymador
29/05/2015, 10:33
Το κακό ξέρεις ποιό είναι? 'Οτι δεν μπορεί να υπάρξει έργο ΟΠΟΙΟΣ κι αν έρθει...

Είναι πάνω από σίγουρο ότι στην Ελλάδα πρέπει να γίνουν επενδύσεις
Δύο τρόποι λοιπόν υπάρχουν

1. Να τις κάνει το κράτος
Προσπάθησε ο Λαφαζάνης με το εργοστάσιο της ζάχαρης αλλά
οι θεσμοί λένε κράτος γιοκ

2. Να τις κάνουν οι ιδιώτες.
Για να τις κάνουν όμως ιδιώτες πρέπει να τους εξασφαλίσεις
σταθερή χαμηλή φορολογία και μερικά ακόμα

ΑΛΛΑ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΛΕΝΕ ΣΚΙΣΤΟΥΣ !

Τα λέει κι ο βαρούφ αλλά είναι γραφικός...

Ο Νικολόπουλος κατά τη γνώμη μου είναι ο χειρότερος ή απ τους χειρότερους Έλληνες βουλευτές.
Έκαναν λάθος που τον ψήφισαν


Ποιου είδους είναι οι επενδύσεις που αναφέρεσαι;

MG-KTiNoS
29/05/2015, 11:09
Ποιου είδους είναι οι επενδύσεις που αναφέρεσαι;

για όλες.
Για τον οποιονδήποτε έρθει από το εξωτερικό να βάλει τα λεφτά του....

byron
29/05/2015, 11:12
για όλες.
Για τον οποιονδήποτε έρθει από το εξωτερικό να βάλει τα λεφτά του....

Και τι σχέση έχει το ζόμπι της ΕΒΖ με "επενδύσεις"? Μόνο ο Λαφαζάνης μπορεί να ονομάσει το πέταγμα εκατομμυρίων σε μια μαύρη τρύπα, ως "επένδυση".

el_hymador
29/05/2015, 11:35
για όλες.
Για τον οποιονδήποτε έρθει από το εξωτερικό να βάλει τα λεφτά του....

Τον Κορρέ τον ξέρεiς; Μάλλον υποθέτω

Αυτό είναι υπόδειγμα επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα, άψογο σε όλα του. Τι έκανε ο τύπος; Πήγε να μπει στα χωράφια της Unilever, της Johnson & Johnson της Revlon και της Clinique? Όχι! Απλά εκμεταλλεύτηκε το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που του προσέφερε ο τόπος. Και ποιο είναι αυτό; Ότι έχουμε και βοτάνια και ματζούνια και πρώτες ύλες υπεργαμάτες που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού (τουλάχιστον όχι αυτής της ποιότητας) στον κόσμο. Πήρε λοιπόν το Χ βοτάνι - ματζούνι από τον πάγκο όπου πουλιόταν σε στυλ "ΦΛΕΙΣΚΟΥΝΙ - ΚΑΛΩ ΓΙΑ ΡΕΒΜΑΤΥΣΜΟΥΣ - ΠΑΙΤΡΕΣ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ - ΖΑΧΑΡΟ" και το ανέδειξε όπως του πρέπει και του αξίζει, μεταμορφώνοντας το σε υπερpremium καλλυντικό - φαρμακευτικό προϊόν. Γιατί είναι!

Αυτό λοιπόν που έκανε ο Κορρές χρειάζεται να εφαρμοστεί σε όλα τα προιόντα και τα "προιόντα" μας, από τα αγροτοκτηνοτροφικά, μέχρι τον τουρισμό και από την παροχή υπηρεσιών μέχρι τα τζιμανάκια - γατόνια που την κάνουν στο εξωτερικό.

Δηλαδή αντί του Κορρέ, θα προτιμούσαμε να έρθει η Unilever να ρίξει λεφτά και να φτιάξει εργοστάσιο για να εργάζονται σε αυτό κάποιοι κάψεροί, όντας γκασταρμπαιντερ στη χώρα τους;

Δεν θέλουμε ούτε έχουμε ανάγκη τις τεράστιες ξενοδοχειακές μονάδες, ούτε να πάμε κόντρα στην Apple, ούτε να προσπαθήσουμε να ανταγωνιστούμε την Nestle, ούτε να γίνουμε η βιομηχανική Μέκκα των Βαλκανίων.

Όλα τ΄άλλα περί εχθρικού περιβάλλοντος στην Ελλάδα απέναντι στην επιχειρηματικότητα και ότι χαλιόμαστε επειδή δεν μπορείς να στήσεις επιχείρηση σε 5 λεπτά όπως στην Αγγλία, με το συμπάθειο, είναι μαλακίες και φθηνές δικαιολογίες...

MG-KTiNoS
29/05/2015, 12:03
Ετσι από περιέργεια, απο που παίρνεις τα στοιχεία για τα 1-2 ?

Μνημόνιο
Αλλά αν κάνω λάθος και μπορεί πχ ο Λαφαζάνης
να ανοίξει κρατικό εργοστάσιο, να κρατήσει τον ΟΛΠ κλπ
ή μπορούσε ο ΓΑΠ να κάνει τις πως τις έλεγε...?
Ειδικές φορολογικές ζώνες ???
Θα ήθελα να μου το πεις

MG-KTiNoS
29/05/2015, 12:05
Τον Κορρέ τον ξέρεiς; Μάλλον υποθέτω Αυτό είναι υπόδειγμα επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα,
Είναι....
Αλλά χωρίς την κρατική υποστήριξη δεν είχε γίνει τίποτα απ όλα αυτά...
(και το ΕΣΠΑ)

byron
29/05/2015, 12:08
Τον Κορρέ τον ξέρεiς; Μάλλον υποθέτω

Αυτό είναι υπόδειγμα επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα, άψογο σε όλα του. Τι έκανε ο τύπος; Πήγε να μπει στα χωράφια της Unilever, της Johnson & Johnson της Revlon και της Clinique? Όχι! Απλά εκμεταλλεύτηκε το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που του προσέφερε ο τόπος. Και ποιο είναι αυτό; Ότι έχουμε και βοτάνια και ματζούνια και πρώτες ύλες υπεργαμάτες που δεν υπάρχουν πουθενά αλλού (τουλάχιστον όχι αυτής της ποιότητας) στον κόσμο. Πήρε λοιπόν το Χ βοτάνι - ματζούνι από τον πάγκο όπου πουλιόταν σε στυλ "ΦΛΕΙΣΚΟΥΝΙ - ΚΑΛΩ ΓΙΑ ΡΕΒΜΑΤΥΣΜΟΥΣ - ΠΑΙΤΡΕΣ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ - ΖΑΧΑΡΟ" και το ανέδειξε όπως του πρέπει και του αξίζει, μεταμορφώνοντας το σε υπερpremium καλλυντικό - φαρμακευτικό προϊόν. Γιατί είναι!

Αυτό λοιπόν που έκανε ο Κορρές χρειάζεται να εφαρμοστεί σε όλα τα προιόντα και τα "προιόντα" μας, από τα αγροτοκτηνοτροφικά, μέχρι τον τουρισμό και από την παροχή υπηρεσιών μέχρι τα τζιμανάκια - γατόνια που την κάνουν στο εξωτερικό.


Κάτι που επίσης έκανε, (συμπτωματικά το έμαθα σε παρουσίαση της εταιρίας του πριν λίγα χρόνια), ήταν οτι εκπαίδευε στην καλλιέργεια βοτάνων και θεραπευτικών φυτών φυλακισμένους των αγροτικών φυλακών προκειμένου να έχουν αποκτήσει μια εξειδίκευση και πιθανότατα εισόδημα μετά την αποφυλάκιση τους, καθώς η εταιρία αγόραζε όλη τη σοδειά. Καθώς είναι (κυρίως) εξαγωγική εταιρία, η ζήτηση ήταν μεγαλύτερη από την προσφορά της περιζήτης πρώτης ύλης.

Ρε εδώ παράτησαν την καλλιέργεια του κρόκου (http://www.kathimerini.gr/415197/article/oikonomia/epixeirhseis/h-kozanh-egkateleiye-ton-kroko-logw-sklhrhs-doyleias), που έχει τιμή 1.000-1.200€ το κιλό !!, τα χαμομήλια θα μαζέψουν?
Για να πάρει κάποιος μια ιδέα της μοναδικότητας του φυτού, αρκεί να γνωρίζει οτι βασικοί ανταγωνιστές (Ιράν-Ισπανία) είναι από τους βασικούς αγοραστές, καθώς το αναμειγνύουν με τον δικό τους κρόκο που δεν έχει ούτε το χρώμα ούτε την γεύση του ελληνικού κρόκου.

Αντε γειά λέμε.

byron
29/05/2015, 12:14
Μνημόνιο
Αλλά αν κάνω λάθος και μπορεί πχ ο Λαφαζάνης
να ανοίξει κρατικό εργοστάσιο, να κρατήσει τον ΟΛΠ κλπ
ή μπορούσε ο ΓΑΠ να κάνει τις πως τις έλεγε...?
Ειδικές φορολογικές ζώνες ???
Θα ήθελα να μου το πεις

Not enough data. Τι σχέση έχει το μνημόνιο με την ΕΒΖ που έχει ζημιές από τότε που ανακαλύφθηκε η ζάχαρη?


Είναι....
Αλλά χωρίς την κρατική υποστήριξη δεν είχε γίνει τίποτα απ όλα αυτά...
(και το ΕΣΠΑ)

Δηλαδη? Ακόμα και αν είναι έτσι (που αμφιβάλλω..ΠΟΛΥ, μιας και η εταιρία υπάρχει από το 96), πρέπει να είναι από τους ελάχιστους επιχειρηματίες που χρησιμοποίησε "κρατική υποστήριξη", και ΕΣΠΑ παραγωγικά.

el_hymador
29/05/2015, 13:05
Κάτι που επίσης έκανε, (συμπτωματικά το έμαθα σε παρουσίαση της εταιρίας του πριν λίγα χρόνια), ήταν οτι εκπαίδευε στην καλλιέργεια βοτάνων και θεραπευτικών φυτών φυλακισμένους των αγροτικών φυλακών προκειμένου να έχουν αποκτήσει μια εξειδίκευση και πιθανότατα εισόδημα μετά την αποφυλάκιση τους, καθώς η εταιρία αγόραζε όλη τη σοδειά. Καθώς είναι (κυρίως) εξαγωγική εταιρία, η ζήτηση ήταν μεγαλύτερη από την προσφορά της περιζήτης πρώτης ύλης.

Ρε εδώ παράτησαν την καλλιέργεια του κρόκου (http://www.kathimerini.gr/415197/article/oikonomia/epixeirhseis/h-kozanh-egkateleiye-ton-kroko-logw-sklhrhs-doyleias), που έχει τιμή 1.000-1.200€ το κιλό !!, τα χαμομήλια θα μαζέψουν?
Για να πάρει κάποιος μια ιδέα της μοναδικότητας του φυτού, αρκεί να γνωρίζει οτι βασικοί ανταγωνιστές (Ιράν-Ισπανία) είναι από τους βασικούς αγοραστές, καθώς το αναμειγνύουν με τον δικό τους κρόκο που δεν έχει ούτε το χρώμα ούτε την γεύση του ελληνικού κρόκου.

Αντε γειά λέμε.


Τo οποίο κιλό το μαζεύεις με τα χέρια σερνάμενος και σκυφτός σε ~6 στρέμματα. Και ξέρεις ότι πουλιέται χρυσάφι αλλά επειδή οι έρημοι οι αγρότες που τον καλλιεργούν δεν έχουν τις άκρες για να τον διαθέσουν, έρχεται ο μεσάζοντας ή ο μαλακοσυνεταιρισμός ή η εταιρεία συμβολαιακής γεωργίας και σου λέει πάρε το 1/5 της αξίας που θα το πουλήσω εγώ (και αν είναι και 1/5, μπορεί και πιο λίγο)... οπότε δεν συμφέρει καθόλου μα καθόλου όσους τον καλλιεργούν, συμφέρει τα λαμόγια που εκμεταλλεύονται όσους τον καλλιεργούν...

Και η τιμή του δεν είναι αυτή που πρέπει να είναι! 50 ευρώ το γραμμάριο και άμα σας αρέσει, συσκευασμένο από οικογενειακές επιχειρήσεις, χωρίς μεσάζοντες και παπαριές. Πελατεία; Ένα σωρό! Όταν γκουρμέ εστιατόρια και 5άστερα ξενοδοχεία βάζουν δυο τρίμματα τρούφας και στα χρεώνουν 100 ευρώ, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα προιόν που είναι ακόμα πιο σπάνιο, πιο εύγεστο και ασύγκριτα μεγαλύτερης θρεπτικής αξίας να μην έχει τιμή στο θεό.

Το όλο θέμα είναι να δώσει κανείς κάποιες ευκαιρίες στους καλλιεργητές. Ένα συσκευαστήριο για να κλείνει αεροστεγώς σακουλάκια δεν είναι δα και η τεράστια επένδυση ενώ ένας υπάλληλος που θα αναλαμβάνει την διάθεση και τις συννενοήσεις με το εξωτερικό δεν είναι πλέον δυσεύρετος. Απλά, όμορφα και ωραία... 50 ευρώ το γραμμάριο, απόδοση 50000 το κιλό, και ζει μια πολυμελής οικογένεια και πληρώνει και 1-2 υπαλλήλους.

Ένα κάρο προϊόντα έχουμε γαμώ την πουτάνα μου και τα δίνουμε τζάμπα... τζαμπα εντελώς!!!

Έχει γίνει χαμός με το μέλι Manuka από τη Ν. Ζηλανδία το οποίο έχει υψηλές αντιμικροβιακές ιδιότητες... οι τύποι το προώθησαν καλά και φτάσανε να το πουλάνε 80 ευρώ τα 250 γραμμάρια και 300 ευρώ το κιλό το βιολογικό... και αγοράζει ο κόσμος και γίνονται εξαγωγές και πλέον το μέλι αυτό θεωρείται φάρμακο (και δεν εννοώ λόγω της τιμής του)...

Ε λοιπόν κάνανε αναλύσεις του μελιού Manuka εδώ και διαπίστωσαν ότι όντως έχει τις ιδιότητες που ισχυρίζονται ότι έχει... το θέμα όμως είναι ότι πολλά από τα δικά μας μέλια και ειδικά τα δασόμελα (έλατο & καστανιά) έχουν ακόμα μεγαλύτερες αντιμικροβιακές ιδιότητες από το Manuka!!!

http://www.ellinikigeorgia.gr/antivaktiriaki-drasi-melion/

Καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάμε και τι θησαυρούς έχουμε στα χέρια μας;;; Το μέλι ελάτου που δίνεται 12-15 ευρώ στην εγχώρια αγορά είναι καλύτερο από το πιο ακριβό μέλι του κόσμου!!!

Ποιος μαλάκας λοιπόν το προωθεί αυτό; Ποιος νοιάστηκε; Γιατί οι νεοζηλανδοί κατάφεραν να το επικοινωνήσουν σε τέτοια κλίμακα και εμείς δεν μπορούμε;

Όπου και αν κοιτάξεις στην Ελλάδα θα δεις τεράστιες ευκαιρίες και δυνατότητες μπροστά στα πόδια και στα μάτια μας και θα δεις και τους περισσότερους να τις ποδοπατάνε και να τις προσπερνάνε περιμένοντας του σωτήρες επενδυτές του εξωτερικού και την βαριά βιομηχανία και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... ας ξυπνήσουμε λέω εγώ!!!