PDA

View Full Version : HABEMUS PAPAM 2



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

panavour
23/05/2015, 10:00
To συνεχιζουμε εδω???:)

AristidisZ
23/05/2015, 10:03
και γιατί να το συνεχίσουμε και να μη το αφήσουμε να πάει να αγαπηθεί ;;;
δε κατάλαβα ποτέ πάντως γιατί π.χ. σφάζουμε ένα ποδοσφαιρικό thread στο δευτερόλεπτο, αλλά αφήνουμε αυτά με την πολιτική...

άντε καλημέρες ! :beer:

Billymuse
23/05/2015, 10:06
και γιατί να το συνεχίσουμε και να μη το αφήσουμε να πάει να αγαπηθεί ;;;
δε κατάλαβα ποτέ πάντως γιατί π.χ. σφάζουμε ένα ποδοσφαιρικό thread στο δευτερόλεπτο, αλλά αφήνουμε αυτά με την πολιτική...

άντε καλημέρες ! :beer:

Άντε διάβασε κανα γαύρο πρόβατο και αστα αυτα :beer:

nick_VFR
23/05/2015, 10:41
και γιατί να το συνεχίσουμε και να μη το αφήσουμε να πάει να αγαπηθεί ;;;
δε κατάλαβα ποτέ πάντως γιατί π.χ. σφάζουμε ένα ποδοσφαιρικό thread στο δευτερόλεπτο, αλλά αφήνουμε αυτά με την πολιτική...

άντε καλημέρες ! :beer:

335969


Καλημέρες! :beer:

AristidisZ
23/05/2015, 10:43
335969


Καλημέρες! :beer:

Kαι θεωρείς εσύ ότι το παρόν νήμα μας δίνει την ευκαιρία να ασχοληθούμε με τα κοινά, άρα προάγει την σκέψη κλπ κλπ κλπ ;;;

i rest my case... :)

nick_VFR
23/05/2015, 11:22
Kαι θεωρείς εσύ ότι το παρόν νήμα μας δίνει την ευκαιρία να ασχοληθούμε με τα κοινά, άρα προάγει την σκέψη κλπ κλπ κλπ ;;;

i rest my case... :)

Μακρυά το πήγες... το παρόν νήμα (νομίζω) είναι ο,τι είναι και τα άλλα: ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων.

Από εκεί και πέρα, το τι πληροφορείσαι εδώ μέσα, πώς το αξιοποιείς και πώς επηρεάζει την σκέψη σου και τις πράξεις σου.... είναι τεράστια κουβέντα!
Σίγουρα πάντως, το να διαβάζεις και να γράφεις εδώ μέσα, από μόνο του δεν το λες "ενασχόληση με τα κοινά".

nikos_abel
25/05/2015, 11:27
Περιέργως επίκαιρο

http://news.in.gr/features/article/?aid=1231410216

vaska
25/05/2015, 11:36
Εγώ πάντως το 1ο επεισόδιο του Habemus Papam ομολογώ το χάρηκα. Πολιτισμένη κουβέντα που δεν ξέφυγε πουθενά και μάθαμε και 2-3 καινούρια πράγματα.

:beer:

Όπως ήδη ειπώθηκε "γίνικε καλή ανταλλαγή απόψεων".

AUFGEBRACHT
25/05/2015, 13:14
Δεν το έχω σε τίποτα από Habemus Papam 2 να μετονομαστεί σε Habemus Drachma...

OldMan
25/05/2015, 13:46
Πολιτισμένη κουβέντα που δεν ξέφυγε πουθενά και μάθαμε και 2-3 καινούρια πράγματα.
Όπως ήδη ειπώθηκε "γίνικε καλή ανταλλαγή απόψεων".

Και διερρήγνυα τα ιμάτιά μου (άνευ επαγγελματικού ενδιαφέροντος..) ότι δεν γίνεται να υπάρξει πιο gay συμπεριφορά απο αυτήν του Πακετανιου...:D

sniper
25/05/2015, 13:55
Κι αυτό το παρόν θρεντ παραμένει υπό στενή παρακολούθηση...

nikos_abel
25/05/2015, 14:12
Εγώ πάντως το 1ο επεισόδιο του Habemus Papam ομολογώ το χάρηκα. Πολιτισμένη κουβέντα που δεν ξέφυγε πουθενά και μάθαμε και 2-3 καινούρια πράγματα.

:beer:

Όπως ήδη ειπώθηκε "γίνικε καλή ανταλλαγή απόψεων".

Άμα ο αρχικός συντάκτης είναι γάτα....

AUFGEBRACHT
26/05/2015, 15:39
ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!

http://www.efsyn.gr/arthro/parathyro-epivolis-mikroy-teloys-analipseos-kai-sta-atm

byron
26/05/2015, 16:52
ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!

http://www.efsyn.gr/arthro/parathyro-epivolis-mikroy-teloys-analipseos-kai-sta-atm

Μπα...πολύ μικρός για να σταθεί μπροστά στον Τιτάνα Στρατούλη...πρέπει να είναι ο μεγαλύτερος γελωτοποιός από καταβολής ανθρωπότητας.

«Αν έχεις πει έγκαιρα ότι δεν θα πληρώσεις δεν είναι πιστωτικό γεγονός» (http://www.protothema.gr/economy/article/479121/stratoulis-korufaia-stigmi-euthunis-kai-axioprepeias-i-mi-katavoli-tis-dosis/) :tooth: :tooth:


Με την ίδια λογική, αν έχεις κόψει επιταγή και δεν έχεις να πληρώσεις...αρκεί ένα τηλεφώνημα στον δικαιούχο και καθάρισες. Tragic απλά.

fkol k4
26/05/2015, 17:09
Μπα...πολύ μικρός για να σταθεί μπροστά στον Τιτάνα Στρατούλη...πρέπει να είναι ο μεγαλύτερος γελωτοποιός από καταβολής ανθρωπότητας.

«Αν έχεις πει έγκαιρα ότι δεν θα πληρώσεις δεν είναι πιστωτικό γεγονός» (http://www.protothema.gr/economy/article/479121/stratoulis-korufaia-stigmi-euthunis-kai-axioprepeias-i-mi-katavoli-tis-dosis/) :tooth: :tooth:


Με την ίδια λογική, αν έχεις κόψει επιταγή και δεν έχεις να πληρώσεις...αρκεί ένα τηλεφώνημα στον δικαιούχο και καθάρισες. Tragic απλά.

Α όχι, εγώ εδώ είμαι μαζί του...

Αφού σκέφτομαι κι εγώ σε μια «κορυφαία στιγμή ευθύνης και αξιοπρέπειας» να ειδοποιήσω εγκαίρως όποιον πρέπει να πληρώσω πως δεν θα πάρει μία... :D :D :D :D :D

MG-KTiNoS
26/05/2015, 17:15
ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ!!!

http://www.efsyn.gr/arthro/parathyro-epivolis-mikroy-teloys-analipseos-kai-sta-atm

Ότι από Δευτέρα θα σε γ... στους φόρους δεν το έχεις καταλάβει έτσι??/
Περιμένεις να μάθεις τι φόροι θα είναι και είναι αυτός επικίνδυνος που πρσπαθεί να βγει και όχι οι
άλλοι που σε έβαλαν και τώρα σου λένε πως θα σε βγάλουν...
Έχεις περίεργη αίσθηση του κινδύνου νομίζω...

MG-KTiNoS
26/05/2015, 17:18
Μπα...πολύ μικρός για να σταθεί μπροστά στον Τιτάνα Στρατούλη...πρέπει να είναι ο μεγαλύτερος γελωτοποιός από καταβολής ανθρωπότητας.

«Αν έχεις πει έγκαιρα ότι δεν θα πληρώσεις δεν είναι πιστωτικό γεγονός» (http://www.protothema.gr/economy/article/479121/stratoulis-korufaia-stigmi-euthunis-kai-axioprepeias-i-mi-katavoli-tis-dosis/) :tooth: :tooth:


Με την ίδια λογική, αν έχεις κόψει επιταγή και δεν έχεις να πληρώσεις...αρκεί ένα τηλεφώνημα στον δικαιούχο και καθάρισες. Tragic απλά.

Τα τελευταία χρόνια αρκεί και ένα τηλέφωνο....
Αλλά ξέρεις ότι δεν θα χρειαστεί γιατί εν τέλει θα βρεθεί λύση.
Αυτό που με απασχολεί και με τρελαίνει όμως είναι τι θα γίνει ΜΕΤΑ τη λύση....

MG-KTiNoS
26/05/2015, 17:31
https://www.youtube.com/watch?v=QX-q8RFn4N4

Και μια και το ρίξαμε στην πλάκα περιμέντε να σας πω κι εγώ ένα ανέκδοτο.
Σύμφωνα λοιπόν με τον υπουργό υγείας κύριο Α. Γ οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα ΔΕΝ αυξήθηκαν.
Το λένε τα στοιχεία του παγκόΖμιου οργανισμού υγείας. Ο άνθρωπος λοιπόν απέδειξε ότι στην Ελλάδα δεν αυτοκτονεί κανένας!
Θέλεις τώρα ότι στη γειτονιά μου ξέρω 3, θέλεις ότι συχνά πυκνά διαβάζω για κάποιον δεν το πίστεψα....
Το έψαξα λοιπόν και βρήκα μελέτες δύο παν/μίων ένα Σκοτσέζικο και ένα Ελληνικό που μιλούν για αύξηση 40%....
Τι έγινε λοιπόν?
Ο κυριούλης αυτός καταρχήν έστειλε ο ίδιος λανθασμένα στοιχεία στον παγκόσμιο οργανισμό υγείας.
Κατά λάθος, επίτηδες ????
Δεν μπορώ να το ξέρω, δέχομαι όμως τα καταλάθος.
Τι συνέβει λοιπόν από εκεί και μετά?
Αφού στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχουν αυτοκτονίες είναι λογικό ότι δεν θα παρθεί ΚΑΝΕΝΑ μέτρο.
Δεν θα φτιαχτεί μια μπλε τηλεφωνική γραμμή, δεν θα ζητηθούν κονδύλια από την ΕΕ, δεν θα γίνει τίποτα.
Όλα θα μείνουν όπως ήταν και καλή ψυχή !
Συνεχίστε τώρα το καλαμπούρι και μην ξεχνάτε ότι αυτός μαζί με μερικούς άλλους είναι η σημαία της αντιπολίτευσης και υποψήφιος για αυριανή υπουργοποίηση....
Μόνο που δεν έχει πλάκα !
Καθόλου θα έλεγα.

:(

byron
26/05/2015, 20:29
https://www.youtube.com/watch?v=QX-q8RFn4N4

Και μια και το ρίξαμε στην πλάκα περιμέντε να σας πω κι εγώ ένα ανέκδοτο.
Σύμφωνα λοιπόν με τον υπουργό υγείας κύριο Α. Γ οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα ΔΕΝ αυξήθηκαν.
Το λένε τα στοιχεία του παγκόΖμιου οργανισμού υγείας. Ο άνθρωπος λοιπόν απέδειξε ότι στην Ελλάδα δεν αυτοκτονεί κανένας!
Θέλεις τώρα ότι στη γειτονιά μου ξέρω 3, θέλεις ότι συχνά πυκνά διαβάζω για κάποιον δεν το πίστεψα....
Το έψαξα λοιπόν και βρήκα μελέτες δύο παν/μίων ένα Σκοτσέζικο και ένα Ελληνικό που μιλούν για αύξηση 40%....
Τι έγινε λοιπόν?
Ο κυριούλης αυτός καταρχήν έστειλε ο ίδιος λανθασμένα στοιχεία στον παγκόσμιο οργανισμό υγείας.
Κατά λάθος, επίτηδες ????
Δεν μπορώ να το ξέρω, δέχομαι όμως τα καταλάθος.
Τι συνέβει λοιπόν από εκεί και μετά?
Αφού στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχουν αυτοκτονίες είναι λογικό ότι δεν θα παρθεί ΚΑΝΕΝΑ μέτρο.
Δεν θα φτιαχτεί μια μπλε τηλεφωνική γραμμή, δεν θα ζητηθούν κονδύλια από την ΕΕ, δεν θα γίνει τίποτα.
Όλα θα μείνουν όπως ήταν και καλή ψυχή !
Συνεχίστε τώρα το καλαμπούρι και μην ξεχνάτε ότι αυτός μαζί με μερικούς άλλους είναι η σημαία της αντιπολίτευσης και υποψήφιος για αυριανή υπουργοποίηση....
Μόνο που δεν έχει πλάκα !
Καθόλου θα έλεγα.

:(

Καμμία πλάκα δεν έχει, όπως και είναι ας πούμε λίγο "τσουβαλίστικο" να θεωρείς πως για τις αυτοκτονίες γενικά και αόριστα φταίει η κρίση. Αν δεν κάνω λάθος πολύ υψηλότερο δείκτη αυτοκτονιών έχουν οι Σκανδιναβικές χώρες οπου δεν έχει λογική μιας και θεωρούνται ως πρότυπα κοινωνικού και οργανωμένου κράτους.
Εκεί τι φταίει δηλαδή? Το χιόνι και ο καιρός?

Η αυτοκτονία, και τα αδιέξοδα που νοιώθει κάποιος σε συναισθηματικό/κοινωνικό/οικονομικό/υπαρξιακό επίπεδο δεν είναι καθόλου της πλάκας για να τα χρησιμοποιεί ο καθένας για πολιτικούς και ιδιοτελείς σκοπούς ως σημαιούλα (και δεν εννοώ εσένα).

Ακόμα βέβαια δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς προτείνεις...πέραν των ανθρώπινων αξιών που προβάλλεις (λες και οι υπόλοιποι θέλουμε να βλέπουμε αίμα και δυστυχία στον δρόμο), δεν έχω καταλάβει τίποτα άλλο. Μόνο μια μονότονη σύγκριση λαθών μεταξύ των απερχόμενων και των νυν. Λες και επειδή τα έκαναν πουτάνα οι προηγούμενοι, υπάρχει περιθώριο να γίνει πουτανίτσα ή καραπουτάνα το θέμα της οικονομίας.

Anyway, εφόσον σε εκφράζουν τα καρότα του υπουργού απ΄τα Μάταλα πως δεν μπορείς να αγοράσεις με λεφτά την αγάπη, i rest my case. :wave2:

AUFGEBRACHT
26/05/2015, 20:41
Ότι από Δευτέρα θα σε γ... στους φόρους δεν το έχεις καταλάβει έτσι??/
Περιμένεις να μάθεις τι φόροι θα είναι και είναι αυτός επικίνδυνος που πρσπαθεί να βγει και όχι οι
άλλοι που σε έβαλαν και τώρα σου λένε πως θα σε βγάλουν...
Έχεις περίεργη αίσθηση του κινδύνου νομίζω...

Ρε συ MG τι μου λες τώρα; Τι περίεργη αίσθηση του κινδύνου μου λες; Μιλάς για γαμήσι στους φόρους σ' εμένα, μισθωτό με 2 παιδιά (τα οποία θεωρούνται τεκμήριο), τον στυλοβάτη της φορολογικής πολιτικής κάθε κυβέρνησης νυν και αεί και εις τους αιώνες των αιώνων; Πάντα με φορολογούσαν, πάντα με φορολογούν και πάντα θα με φορολογούν, ούτε μπορώ να κρύψω κάτι, ούτε να δηλώσω εισόδημα εικονικά το αφορολόγητο, ούτε να κρύψω κάτι, ούτε να έχω διπλά και τριπλά βιβλία. Μου καταλογίζεις άγνοια νέων φόρων;

Οι άλλοι με βάλανε και αυτός προσπαθεί να με βγάλει ΠΩΣ;;; Δηλώνοντας το πρωί κάτι και παίρνοντάς το πίσω το μεσημέρι κατά την προσφιλή του τακτική; Ένα συνεχές είπα-ξείπα είναι ο γελοίος, μια Μανωλίδου που δηλώνει οικονομολόγος αλλά που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η προσωπική του προβολή και ο ναρκισσισμός του. Το άρθρο πάντως της (φιλοκυβερνητικής) ΕΦ.ΣΥΝ που παρέθεσα βλέπω έφαγε καλλωπισμό, γιατί άλλα έγραφε όταν το παρέθεσα κι άλλα τώρα. Γιατί λοιπόν έγραψα ότι είναι επικίνδυνος;

Με τράπεζες χρεοκοπημένες και στεγνές από ρευστό βγαίνει ο οικονομικός Αυνάν και μιλάει για πιθανότητα επιβολής τέλους στις συναλλαγές αναλήψεων από ΑΤΜ και γκισέ έτσι ώστε να δοθεί κίνητρο στις συναλλαγές μέσω web banking και με πλαστικό χρήμα!!! Δεν του πέρασε από το μυαλό πως αύριο όλοι θα τρέξουν να πάρουν ό,τι έχουν και δεν έχουν; Η ΕΦ.ΣΥΝ όμως δεν τα έγραψε όλα, γιατί ο τρισμέγιστος θεωρητικός της οικονομικής μαλακίας δήλωσε πως πρέπει επιτέλους οι γιαγιάδες να μάθουν να χρησιμοποιούν το internet για τις πληρωμές τους για να έρθουν και πιο κοντά στα εγγόνια τους!!! :moutza: :a31: Θες να πάρω στα σοβαρά κουβέντες που δεν τις πετάει ούτε ο τρελός του χωριού που έχει και χίλια άλλοθι; Σοβαρολογούμε; Και πριν αλέκτωρ φωνήσαι βγαίνει και διαψεύδει τον εαυτό του λέγοντας ότι παρερμηνεύθηκαν οι δηλώσεις του και αυτά τα ζήταγαν οι δανειστές και αυτός δεν τα δέχθηκε; Τη βρίσκεις να υποτιμούν τη νοημοσύνη σου από τ' αριστερά;

Στο ΣΥΡΙΖΑ δεν κραύγαζαν για τη λίστα Λαγκάρντ και ποιοι κρύβονται στη λίστα Λαγκάρντ και ποιους κρύβει η λίστα Λαγκάρντ και εμείς θα πατάξουμε τη φοροδιαφυγή και πρώτη φορά αριστερά είναι ώρα να πληρώσουν πλέον όσοι έκλεβαν και τα έστελναν έξω; Και τι κάνει γιαυτό; ΑΜΝΗΣΤΙΑ, ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΜΝΗΣΤΙΑ, δήλωσε τα μαύρα στο εξωτερικό με 15% ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙΣ ΚΑΝ ΠΙΣΩ!!! Αν τα έχεις στην Ελλάδα τα μαύρα 30% συντελεστής γιατί όπως και να το κάνουμε το εξωτερικό έχει άλλη αίγλη ε;;; Φορολογική κολυμπήθρα του Σιλωάμ α λα Αριστερά...

dimmie_72
26/05/2015, 20:47
... ο καιρός?



δεν είναι παράγοντας πάντως που μπορεί να παραβλεφθεί αβλεπί :(

ggs
26/05/2015, 21:35
Ο Πολετι... (https://youtu.be/w2rzm5JAMp0)

byron
26/05/2015, 22:34
Ο Πολετι... (https://youtu.be/w2rzm5JAMp0)

η συνέντευξη Καραμπελιά-Χαριτόπουλου που βρήκα δίπλα του, είναι πολύ καλή.

RaGe_Raptor
26/05/2015, 22:59
μην ανησυχάτε όλα θα τα στρώσει η machette....
336134

nathair
26/05/2015, 23:12
Η αυτοκτονία, και τα αδιέξοδα που νοιώθει κάποιος σε συναισθηματικό/κοινωνικό/οικονομικό/υπαρξιακό επίπεδο δεν είναι καθόλου της πλάκας για να τα χρησιμοποιεί ο καθένας για πολιτικούς και ιδιοτελείς σκοπούς ως σημαιούλα (και δεν εννοώ εσένα).



Μη ξεχνάμε και τους νεκρούς της ΕΡΤ, έεεεε; Δεκάδες! Από γεράματα (προφανώς γεράσανε πρόωρα επειδή χάσανε τη δουλειά τους), καρκίνο (προφανώς τον πάθανε επειδή χάσανε τη δουλειά τους), ατυχήματα (προφανώς έπεσαν με το μηχανάκι/στην κολώνα με το αυτοκίνητο επειδή χάσανε τη δουλειά τους) και πόσους άλλους λόγους (φυσικά, επειδή χάσανε την τσάμπα μάσα). (Εεεε, δουλειά τους).

MG-KTiNoS
26/05/2015, 23:45
Καμμία πλάκα δεν έχει, όπως και είναι ας πούμε λίγο "τσουβαλίστικο" να θεωρείς πως για τις αυτοκτονίες γενικά και αόριστα φταίει η κρίση. Αν δεν κάνω λάθος πολύ υψηλότερο δείκτη αυτοκτονιών έχουν οι Σκανδιναβικές χώρες οπου δεν έχει λογική μιας και θεωρούνται ως πρότυπα κοινωνικού και οργανωμένου κράτους.
Εκεί τι φταίει δηλαδή? Το χιόνι και ο καιρός?

Η αυτοκτονία, και τα αδιέξοδα που νοιώθει κάποιος σε συναισθηματικό/κοινωνικό/οικονομικό/υπαρξιακό επίπεδο δεν είναι καθόλου της πλάκας για να τα χρησιμοποιεί ο καθένας για πολιτικούς και ιδιοτελείς σκοπούς ως σημαιούλα (και δεν εννοώ εσένα).

Ακόμα βέβαια δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς προτείνεις...πέραν των ανθρώπινων αξιών που προβάλλεις (λες και οι υπόλοιποι θέλουμε να βλέπουμε αίμα και δυστυχία στον δρόμο), δεν έχω καταλάβει τίποτα άλλο. Μόνο μια μονότονη σύγκριση λαθών μεταξύ των απερχόμενων και των νυν. Λες και επειδή τα έκαναν πουτάνα οι προηγούμενοι, υπάρχει περιθώριο να γίνει πουτανίτσα ή καραπουτάνα το θέμα της οικονομίας.

Anyway, εφόσον σε εκφράζουν τα καρότα του υπουργού απ΄τα Μάταλα πως δεν μπορείς να αγοράσεις με λεφτά την αγάπη, i rest my case. :wave2:

Περί αυτοκτονιών που λες, πράγματι η ηλιοφάνεια παίζει καθοριστικό ρόλο σε ότι αφορά την έκκριση σεροτονίνης οπότε ναι η Σκανδιναβία υποφέρει από αυτοκτονίες.
Φυσικά αυτό δεν και 100% αληθινό αφού η Ουγγαρία τους ξεπερνά.
Τα επίπεδα λοιπόν της σεροτονίνης που θα βρεις στον οργανισμό έχουν να κάνουν και με κοινωνικό στάτους....
Κάπου εκεί λοιπόν θα βρεις την απάντηση.
Τώρα το να τα γράφεις όλα αυτά στα παπάκια σου ή να μην τα ξέρεις (καλό σενάριο) και να είσαι υπουργός υγείας είναι κυνικό.... (Το λιγότερο)
Το να θες να συνεχίσεις να είσαι υπουργός υγείας... ξεπερνά και το γελοίο.
Περί οικονομίας? Τι?
Καταχρέωσαν το κράτος και τώρα σου λέει έλα Μήτσο να καθαρίσεις?
Τι να καθαρίσεις?
Οι επιλογές είναι 2, ή υπογράφεις και μας παίρνει και μας σηκώνει ή δεν υπογράφεις
και μας παίρνει και μας σηκώνει.
Δεν βλέπω ποιός ή τι θα μπορούσε να βοηθήσει εκτός ίσως από μια αλλαγή γενικότερου σκηνικού στην Ευρώπη.
Το ρεζουμέ όμως παραμένει...
Δεν τα γάμησε ο Βαρούφ και δεν βλέπω πως θα μπορέσουμε να βγούμε απ αυτήν την κατάσταση. '
Δυστυχώς...
Το σίγουρο είναι πως πρέπει στα επόμενα 3 χρόνια να τους σκάσουμε 40...
(αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν έχει σημασία)
Αυτά τα 40 από "κάπου" πρέπει να βρεθούν.

MG-KTiNoS
26/05/2015, 23:54
Ρε συ MG τι μου λες τώρα; Τι περίεργη αίσθηση του κινδύνου μου λες; Μιλάς για γαμήσι στους φόρους σ' εμένα, μισθωτό με 2 παιδιά (τα οποία θεωρούνται τεκμήριο), τον στυλοβάτη της φορολογικής πολιτικής κάθε κυβέρνησης νυν και αεί και εις τους αιώνες των αιώνων; Πάντα με φορολογούσαν, πάντα με φορολογούν και πάντα θα με φορολογούν, ούτε μπορώ να κρύψω κάτι, ούτε να δηλώσω εισόδημα εικονικά το αφορολόγητο, ούτε να κρύψω κάτι, ούτε να έχω διπλά και τριπλά βιβλία. Μου καταλογίζεις άγνοια νέων φόρων;

Σόρι που θα σου χαλάσω το όνειρο αλλά αυτά περί φορολογικού στυλοβάτη δεν παίζουν.
Ως ελεύθερος επαγγελματίας έχω πληρώσει πολλαπλάσιους φόρους από όσους έχουν πληρώσει όλοι όσοι απασχόλησα.
Τελευταία μάλιστα ίσως η βοηθός μου να βγάζει και πιο πολλά από μένα.
Άρα ναι μιλάω σε εσένα πεντακάθαρα.



Οι άλλοι με βάλανε και αυτός προσπαθεί να με βγάλει ΠΩΣ;;; Δηλώνοντας το πρωί κάτι και παίρνοντάς το πίσω το μεσημέρι κατά την προσφιλή του τακτική; Ένα συνεχές είπα-ξείπα είναι ο γελοίος, μια Μανωλίδου που δηλώνει οικονομολόγος αλλά που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η προσωπική του προβολή και ο ναρκισσισμός του. Το άρθρο πάντως της (φιλοκυβερνητικής) ΕΦ.ΣΥΝ που παρέθεσα βλέπω έφαγε καλλωπισμό, γιατί άλλα έγραφε όταν το παρέθεσα κι άλλα τώρα. Γιατί λοιπόν έγραψα ότι είναι επικίνδυνος;

όλα αυτά που λες απλά περιγράφουν το αδιέξοδο

Με τράπεζες χρεοκοπημένες και στεγνές από ρευστό
Με το Μπουκούκο να φωνάζει πάρτε τα λεφτά σας απ τις τράπεζες

βγαίνει ο οικονομικός Αυνάν και μιλάει για πιθανότητα επιβολής τέλους στις συναλλαγές αναλήψεων από ΑΤΜ και γκισέ έτσι ώστε να δοθεί κίνητρο στις συναλλαγές μέσω web banking και με πλαστικό χρήμα!!!
Αυτό συμβαίνει σε όλες τις σοβαρές χώρες. Μόνο οι μαφιοζοι έχουν πια μετρητό

Δεν του πέρασε από το μυαλό πως αύριο όλοι θα τρέξουν να πάρουν ό,τι έχουν και δεν έχουν; Η ΕΦ.ΣΥΝ όμως δεν τα έγραψε όλα, γιατί ο τρισμέγιστος θεωρητικός της οικονομικής μαλακίας δήλωσε πως πρέπει επιτέλους οι γιαγιάδες να μάθουν να χρησιμοποιούν το internet για τις πληρωμές τους για να έρθουν και πιο κοντά στα εγγόνια τους!!! :moutza: :a31: Θες να πάρω στα σοβαρά κουβέντες που δεν τις πετάει ούτε ο τρελός του χωριού που έχει και χίλια άλλοθι; Σοβαρολογούμε; Και πριν αλέκτωρ φωνήσαι βγαίνει και διαψεύδει τον εαυτό του λέγοντας ότι παρερμηνεύθηκαν οι δηλώσεις του και αυτά τα ζήταγαν οι δανειστές και αυτός δεν τα δέχθηκε; Τη βρίσκεις να υποτιμούν τη νοημοσύνη σου από τ' αριστερά;



Στο ΣΥΡΙΖΑ δεν κραύγαζαν για τη λίστα Λαγκάρντ και ποιοι κρύβονται στη λίστα Λαγκάρντ και ποιους κρύβει η λίστα Λαγκάρντ και εμείς θα πατάξουμε τη φοροδιαφυγή και πρώτη φορά αριστερά είναι ώρα να πληρώσουν πλέον όσοι έκλεβαν και τα έστελναν έξω; Και τι κάνει γιαυτό; ΑΜΝΗΣΤΙΑ, ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΜΝΗΣΤΙΑ, δήλωσε τα μαύρα στο εξωτερικό με 15% ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΑ ΦΕΡΝΕΙΣ ΚΑΝ ΠΙΣΩ!!! Αν τα έχεις στην Ελλάδα τα μαύρα 30% συντελεστής γιατί όπως και να το κάνουμε το εξωτερικό έχει άλλη αίγλη ε;;; Φορολογική κολυμπήθρα του Σιλωάμ α λα Αριστερά...
Η λίστα Λαγκάρτ έφερε τον Μπο Όλα να σκάσει 1,8 και η λίστα Νικολούδη έχει μπλέξει πολύ κόσμο
Τ άλλα όλα φυσικό είναι να γίνουν έτσι άσχημα γιατί πάμε φούντο



Αυτά....

byron
27/05/2015, 08:08
Έχεις μια "ιδιαίτερη" εικόνα της πραγματικότητας θα έλεγα...τόσο που με βάζεις σε πειρασμό να σε τρολλαρω χωρίς έλεος. :evil:

Άστο, γιατί μου είσαι πολύ συμπαθής για να το συνεχίσω. :D

MG-KTiNoS
27/05/2015, 08:10
Έχεις μια "ιδιαίτερη" εικόνα της πραγματικότητας θα έλεγα...τόσο που με βάζεις σε πειρασμό να σε τρολλαρω χωρίς έλεος. :evil:

Άστο, γιατί μου είσαι πολύ συμπαθής για να το συνεχίσω. :D

ki εσύ καλό παιδί είσαι ρε...
:)

Cpt. Haddock
27/05/2015, 08:53
[...]Ως ελεύθερος επαγγελματίας έχω πληρώσει πολλαπλάσιους φόρους από όσους έχουν πληρώσει όλοι όσοι απασχόλησα.
Τελευταία μάλιστα ίσως η βοηθός μου να βγάζει και πιο πολλά από μένα. [...]

Συνειδητοποιεις οτι αυτα τα δυο που γραφεις αυτοακυρωνονται, έτσι; :lol:

Αν η βοηθος σου, βγαζει περισσοτερα απο σενα πληρωνει και περισσοτερους φόρους. Οσο για το πρωτο κομματι της φρασης, απλα θυμαμαι οτι την τελευταια μου χρονια στην Ελλαδα με μεγαλο μισθο (τραπεζας) ειχα πληρωσει - παρακρατουμενο καθε μηνα - φορο οσο το μεσο δηλωθεν εισοδημα των ελ. επαγγ.

Οποτε, μπορει εσυ να πληρωνεις μπολικα (και οντως τα φαρμακεια εχουν λιγες δικλειδες φοροδιαφυγης, αλλα ο μεσος ελληνας "επιχειρηματιας" φοροδιαφευγει απο κουνια. :wave2:

CIRUS
27/05/2015, 09:07
Το πιθανότερο είναι ότι σύντομα τελιώνουν τα ψέματα και μέσα στον Ιούνιο θα μάθουμε τι θα γίνει (τα μέτρα που θα συμφωνηθούν και τους φόρους) εκτός βέβαια αν γίνει καμιά αποχώρηση που δεν το πιστεύω.

Δεν ξέρω αν η τωρινή κυβέρνηση αν είναι καλή ή κακή, αυτό είναι πολύ νωρίς για μένα να το κρίνω και εγώ και η ιστορία. Απλά πιστεύω ότι όποια κυβέρνηση και να υπάρχει πλέον και ότι όποιο δρόμο και να διαλέξει εδώ που έχουμε φτάσει οι Έλληνες θα συνεχίσουν να υποφέρουν για πολλά χρόνια ακόμα.

Το μόνο που εύχομαι είναι αφού αγγούρι τρώμε και θα τρώμε έτσι και αλλιώς, να μπει και κανένας που μας έφερε ως εδώ φυλακή και να οργανωθούν τα πράγματα ώστε η μεθεπόμενη γενιά να μην υποφέρει. Μέχρι τώρα δεν έχω δει και πολλά πράγματα πάντως, ελπίζω παρόλα αυτά, και ενάντια σε κάθε λογική για το μέλλον, γραφικός ή όχι θα δείξει.

byron
27/05/2015, 10:11
Συνειδητοποιεις οτι αυτα τα δυο που γραφεις αυτοακυρωνονται, έτσι; :lol:

Αν η βοηθος σου, βγαζει περισσοτερα απο σενα πληρωνει και περισσοτερους φόρους. Οσο για το πρωτο κομματι της φρασης, απλα θυμαμαι οτι την τελευταια μου χρονια στην Ελλαδα με μεγαλο μισθο (τραπεζας) ειχα πληρωσει - παρακρατουμενο καθε μηνα - φορο οσο το μεσο δηλωθεν εισοδημα των ελ. επαγγ.

Οποτε, μπορει εσυ να πληρωνεις μπολικα (και οντως τα φαρμακεια εχουν λιγες δικλειδες φοροδιαφυγης, αλλα ο μεσος ελληνας "επιχειρηματιας" φοροδιαφευγει απο κουνια. :wave2:

Ελα ρε, που θα χρησιμοποιήσεις και επιχειρήματα....

Λες και είναι μυστικό πως δεκάδες-εκατοντάδες χιλιάδες ελ.επαγγελματιών και αγροτών...ΔΕΝ έχουν πληρώσει ΠΟΤΕ ένα € φόρο. Αν το αφορολόγητο είναι 12.000, δηλώνουν 11.500. Αν είναι 6.000 δηλώνουν 5,500 και πάει λέγοντας. Οι φόροι που πλήρωναν οι ελ.επαγγελματίες...οι στυλόβάτες της οικονομίας (epic :tooth:) ποτέ δεν ξεπέρασε τα 2 δις σε σύνολο των 45-49 των εσόδων του κράτους.

11,5 δις φοροδιαφυγή που προκύπτει από τις δαπάνες δανείων των ΕΕ (http://www.express.gr/news/ellada/641498oz_20080225641498.php3). Ποσό που θα μαζέψει από την πάταξη του 20-25 εκατομμύρια !!!! σύμφωνα με τα στοιχεία που έστειλε ο Μπαρουφ στους Θεσμούς...προέχει η λίστα Λαγκάρντ λέμε :a31:

Τα καλά τα χρόνια (2009-2010) οι ελ. επαγγελματίες δήλωναν 10.477€ (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=430587)(αφορολόγητο στα 12.000) και οι αγρότες 1.586 ΕΤΗΣΙΩΣ. :uplate:

Αν οι ελ.επαγγελματίες και οι αγρότες πλήρωναν τα μισά απ’ όσα κλέβουν ή ακομα καλύτερα αν το κράτος έπιανε τη μισή φοροδιαφυγή τους, η έκτακτη εισφορά στα εισοδήματα, ο ΕΝΦΙΑ και οι αυξήσεις στους χαμηλούς μισθούς και στις συντάξεις θα μπορούσαν να δωθουν ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.

Κατά τα άλλα, η μη πληρωμή δόσεων αποτελεί ύψιστη πράξη ευθύνης και αξιοπρέπειας...:a31:

dimmie_72
27/05/2015, 10:15
Μαλάκα ούτε να με ήξερες!!!!!!
:eleison:

336143

GFawkes
27/05/2015, 10:18
Μαλάκα ούτε να με ήξερες!!!!!!
:eleison:

Εσυ τα εχεις γραψει εδω...100%


Ελα ρε, που θα χρησιμοποιήσεις και επιχειρήματα....

Λες και είναι μυστικό πως δεκάδες-εκατοντάδες χιλιάδες ελ.επαγγελματιών και αγροτών...ΔΕΝ έχουν πληρώσει ΠΟΤΕ ένα € φόρο. :

:a10:

Το μεγαλυτερο προσον του ελληνα....

Το πεταγμα χαρταετου....και η ευκολοπιστια....

Παντα φταιει καποιος "αλλος¨" για τα δεινα μας...

οι κακοι ξενοι, οι μεγαλες δυναμεις, ο αναδρομος ωροσκοπος.....

Το στραβο μας το κεφαλι φταει....

byron
27/05/2015, 10:23
Εσυ τα εχεις γραψει εδω...100%



:a10:

Το μεγαλυτερο προσον του ελληνα....

Το πεταγμα χαρταετου....και η ευκολοπιστια....

Παντα φταιει καποιος "αλλος¨" για τα δεινα μας...

οι κακοι ξενοι, οι μεγαλες δυναμεις, ο αναδρομος ωροσκοπος.....

Το στραβο μας το κεφαλι φταει....

Τώρα τελευταία προστέθηκαν τα κυρίαρχα και μνημονιακά ΜΜΕ που διαστρεβλώνουν τις δηλώσεις της κυβέρνησης.

GFawkes
27/05/2015, 10:25
Τώρα τελευταία προστέθηκαν τα κυρίαρχα και μνημονιακά ΜΜΕ που διαστρεβλώνουν τις δηλώσεις της κυβέρνησης.

H EPT & η Αυγη δλδ
:bawl:

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 10:33
Τώρα τελευταία προστέθηκαν τα κυρίαρχα και μνημονιακά ΜΜΕ που διαστρεβλώνουν τις δηλώσεις της κυβέρνησης.

Όπως και πως τα νοσοκομεία λειτουργούν με ελλείψεις επειδή τα κανάλια δεν πληρώνουν φόρους και άδειες λειτουργίας (τάδε έφη Ζωή...).

Το άλλο πως υπάρχει συνωμοσία ξένων και ελληνικών ΜΜΕ για την δυσφήμιση και αποδόμηση του Μπαρουφάκη επειδή τον φοβούνται δε χρειάζεται νομίζω σχολιασμό...

MG-KTiNoS
27/05/2015, 10:41
Αν η βοηθος σου, βγαζει περισσοτερα απο σενα πληρωνει και περισσοτερους φόρους.
Οσο για το πρωτο κομματι της φρασης, απλα θυμαμαι οτι την τελευταια μου χρονια στην Ελλαδα με μεγαλο μισθο (τραπεζας) ειχα πληρωσει - παρακρατουμενο καθε μηνα - φορο οσο το μεσο δηλωθεν εισοδημα των ελ. επαγγ.

Επειδή δεν μιλάω ΠΟΤΕ στη τυχή....

1. Αν υπολογίσεις τι μένει στην τσέπη σου μετά το ΙΚΑ ΜΙΚΑ ΣΥΚΑ φόρους ΦΠΑ κλπ ίσως τελικά δε συμφέρει να ανοίξεις κάτι,...
Κρατάς τα λεφτουδάκια σου και πας να βρεις μια δουλειά να έχεις κι ένα μήνα άδεια......
Το κεφάλαιο μπορείς να το κάνεις κατάθεση σε ευρώ σε μια τράπεζα της Βουλγαρίας, πιο πολλά θα βγάλεις.

2. Δηλωθέν εισόδημα? Ποιος Θανάσης?
Περαίωση ρινγκ ε μπελ του γιού?
Έλεγχος κάθε 4 5 χρόνια?
Ή αυτά είναι έξτρα?
(και ότι άλλο τους έρθει στο μυαλό)

3 και πιό συμαντικό...
Γιατί φεύγουν όλοι απ την Ελλάδα αφού ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ?
Σπίριτ οφ αντβέντιουρ...?

Σου λέει κάτσε τώρα να πάω τη φάμπρικα στη Σμύρνη να πάρουν οι μηχανές αέρα...
:D

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 10:45
Παντα φταιει καποιος "αλλος¨" για τα δεινα μας...

Μπορεί να το έχω ξαναγράψει το συγκεκριμένο παλαιότερα.. Πελάτης με καταθέσεις € 750.000 (συνταξιούχος τελωνειακός χμ, χμ, χμ...) έπαιρνε από τόκους και μόνο 2 φορές το ετήσιο εισόδημά μου, ζήταγε από την τράπεζα τις βεβαιώσεις τόκων αλλά ουδέποτε δήλωνε το ποσό αυτό στη φορολογική δήλωση σαν εισόδημα, όταν μια μέρα δεν άντεξα και τον ρώτησα γιατί δεν τα δήλωνε που απάντησε το αποστομωτικό "μα γιατί να τα δηλώσω, δεν τους πήρα στην τσέπη τους τόκους, στην τράπεζα τους αφήνω, τα δηλώνεις μόνο αν τα κάνεις ανάληψη" και μετά πετάει το υπέρτατο: "Μα από εμένα περιμένουν να τα δηλώσω, τον συνταξιούχο; Να τα δηλώσουν οι πλούσιοι όχι εμείς οι φτωχοί"!!!!

Μου ήρθε να τον πιάσω από το λαιμό τον καριόλη και να τον πατάω κάτω, είχε καταθέσεις € 750.000 - ΕΠΤΑΚΟΣΙΕΣ ΠΕΝΗΝΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ και θεωρούσε τον εαυτό του φτωχό και μικροσυνταξιούχο!!! :a015::a016: Προφανέστατα πλούσιος για αυτόν είναι μόνο όποιος έχει έστω και ένα ευρώ περισσότερο από αυτόν...

byron
27/05/2015, 10:46
Επειδή δεν μιλάω ΠΟΤΕ στη τυχή....



Καλά, μην τον κόβεις κιόλας. :wave2:

MG-KTiNoS
27/05/2015, 10:48
Καλά, μην τον κόβεις κιόλας. :wave2:

χαλαρά...
:smokin:


και δεν υποθέτω ΞΕΡΩ

dimmie_72
27/05/2015, 10:52
1. Αν υπολογίσεις τι μένει στην τσέπη σου μετά το ΙΚΑ

καλοπροαίρετα: Ε, τώρα μη μας πεις ότι δεν έκανες και ποτέ χρήση προγραμμάτων του ΟΑΕΔ για χρηματοδότηση μέχρι και 100% των ασφαλιστικών εισφορών της βοηθού; Οπότε τι μένει για μισθοδοσία; Τα έσοδα 1-2 ημερών; Κι αν δεν έκανες χρήση, γιατί δεν το έκανες; Από μεγαλοψυχία; Έλα τώρα, σε μαγαζιά αυτού του τύπου πιο συμφέρον είναι για τον ιδιοκτήτη να απασχολεί εργαζόμενο παρά το αντίθετο. ;)

Cpt. Haddock
27/05/2015, 10:54
[...]
Σου λέει κάτσε τώρα να πάω τη φάμπρικα στη Σμύρνη να πάρουν οι μηχανές αέρα...
:D

Μη λες ονοματα :lol:

byron
27/05/2015, 10:56
χαλαρά...
:smokin:


και δεν υποθέτω ΞΕΡΩ

Θα έλεγα οτι ΞΕΡΕΙΣ, να δίνεις αόριστες απαντήσεις στην άβολη πραγματικότητα της ανικανότητας, μέσα από το ιδεολογικό φίλτρο του αριστερού παρελθόντος σου.

Cpt. Haddock
27/05/2015, 10:57
Τελος παντων, ας μην το γυρισουμε σε προσωπικο επιπεδο τωρα. Εχουμε πολλα να πουμε για την οικονομια, δε χρειαζεται να παρεξηγηθουμε. Προς όλους το λέω για να προλαβω καταστασεις

:wave2:

ggs
27/05/2015, 10:58
Παιδες , μέχρι τώρα πήγαινε καλά.
Μην το γυρίσετε το θέμα σε προσωπικές αναφορές και αντιπαραθέσεις μεταξύ μελων.

dimmie_72
27/05/2015, 10:58
Γιατί φεύγουν όλοι απ την Ελλάδα αφού ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ?
Σπίριτ οφ αντβέντιουρ...?

Σου λέει κάτσε τώρα να πάω τη φάμπρικα στη Σμύρνη να πάρουν οι μηχανές αέρα...
:D

και πάλι καλοπροαίρετα χωρίς την παραμικρή πρόθεση ειρωνίας.

... και αφού είναι τόσο παθογόνα τα φαρμακεία εσείς γιατί λυσσάξατε να κρατήσετε το επάγγελμα κλειστό;
για να μην την "πατήσουν" και άλλοι πέρα από τους ήδη εξαπατηθέντες οσιομάρτυρες; :priest:

;)

RaGe_Raptor
27/05/2015, 11:01
διαίρει και βασίλευε.....

byron
27/05/2015, 11:04
και πάλι καλοπροαίρετα χωρίς την παραμικρή πρόθεση ειρωνίας.

... και αφού είναι τόσο παθογόνα τα φαρμακεία εσείς γιατί λυσσάξατε να κρατήσετε το επάγγελμα κλειστό;
για να μην την "πατήσουν" και άλλοι πέρα από τους ήδη εξαπατηθέντες οσιομάρτυρες; :priest:

;)

Τσσσσ...ξέρεις πόσο έχει πέσει η τιμή πώλησης της (δωρεάν εκδιδόμενης από τη νομαρχία) άδειας φαρμακείου εξαιτίας της κρίσης? Οκ, δεν ισχύει για τον MG αυτό, είχε γράψει κάπου οτι η μητέρα του την επέστρεψε στην νομαρχία της άδεια της, αλλά νομίζω πως πρέπει να είναι η μοναδική.

Η κρίση των αδειών ταξί, ωχριά μπροστά στην κρίση αδειών φαρμακείου...μόνο σε πολύ καλά πόστα κρατάνε τιμές των 200-300 (μαύρων) χιλιάδων €...:(

sniper
27/05/2015, 11:16
Το ξαναλέω για να είμαι ξεκάθαρος.

Το συγκεκριμένο θρεντ είναι υπό στενή εποπτεία. Προσωπικές αντιπαραθέσεις θα ξυρίζονται (όπως τώρα) και θα πέφτει κάρτα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Bladerunner
27/05/2015, 11:34
Έχουμε αναρωτηθεί γιατί υπάρχει φοροδιαφυγή; Διότι πολύ απλά... συμφέρει!
Με φορολογία 26-33% από το πρώτο ευρώ, 55% προκαταβολή, τέλος επιτηδεύματος κλπ, σε συνδυασμό με τις πιθανότητες ελέγχου και τα σχετικά πρόστιμα, το ατομικό όφελος από την φοροδιαφυγή είναι σημαντικότερο από τις πιθανές ατομικές συνέπειες.

Με την εξαιρετικά πολύπλοκη φορολογική-ασφαλιστική-εμπορική νομοθεσία η οποία μάλιστα διαρκώς αλλάζει, ευνοείται μεταξύ άλλων και η νόμιμη φοροαποφυγή.

Αν υπήρχε δικαιότερη φορολογία, σταθερό νομικό πλαίσιο αλλά και αποδοτικότερος ελεγκτικός μηχανισμός που να τιμωρεί πραγματικά το έγκλημα της φοροδιαφυγής, η τελευταία θα ήταν ασύμφορη πλέον. Και σιγά-σιγά ίσως διαμορφωνόταν και φορολογική συνείδηση στους πολίτες.

fkol k4
27/05/2015, 11:43
Να κάνω εγώ τώρα και λίγο τον συνήγορο του διαβόλου σχετικά με τη φοροδιαφυγή.

Υποθέτω ότι πολλοί μέσα από αυτό το το φόρουμ είτε είναι άνεργοι, είτε έχουν φίλους/συγγενείς/γνωστούς κάποιους ανέργους.

Έχει ρωτησει κανένας πως τη βγάζουν αυτοί; Εννοώ, αν πχ έχουμε ένα ζευγάρι όπου ο ένας είναι για παράδειγμα ημιαπασχολούμενος και ο άλλος άνεργος, πως υποτίθεται πως ζουν;

CIRUS
27/05/2015, 11:55
Να κάνω εγώ τώρα και λίγο τον συνήγορο του διαβόλου σχετικά με τη φοροδιαφυγή.

Υποθέτω ότι πολλοί μέσα από αυτό το το φόρουμ είτε είναι άνεργοι, είτε έχουν φίλους/συγγενείς/γνωστούς κάποιους ανέργους.

Έχει ρωτησει κανένας πως τη βγάζουν αυτοί; Εννοώ, αν πχ έχουμε ένα ζευγάρι όπου ο ένας είναι για παράδειγμα ημιαπασχολούμενος και ο άλλος άνεργος, πως υποτίθεται πως ζουν;

Με την πετσοκομένη σύνταξη γιαγιάδων και παπούδων κάποιοι την ψιλοβγάζουν και συμπληρωμα μαύρης εργασίας για κανα μεροκάματο όταν βρεθεί. Δεν μιλάω για όλους. Ο καθένας ότι μπορεί κάνει. Άλλοι συνεχίζουν να μένουν με τους γονείς τους και έχει φύγει από το μυαλό τους να κάνουν οικογένεια, άλλοι πάλι προσπαθούν να την κάνουν για έξω.

fkol k4
27/05/2015, 12:06
και συμπληρωμα μαύρης εργασίας για κανα μεροκάματο όταν βρεθεί.

Καλώς τότε.
Σε αυτούς λοιπόν που εξ' ορισμού φοροδιαφεύγουν γιατί αλλιώς απλώς δεν θα ζήσουν, τι ποινή πρέπει να επιβληθεί αν κάποιος τους πιάσει;

Panos76
27/05/2015, 12:08
Είναι τουρλού τουρλού η φάση, από τη μία ισχύει αυτό που λέει ο φίλος από πάνω από την άλλη δε βρίσκεις δωμάτιο το καλοκαίρι, ούτε καρέκλα στη καφετέρια - που λέει ο λόγος - να κάτσεις κ όλα τα μαγαζιά γεμάτα.

Γενικά πάντως δε βάζουμε μυαλό με τίποτα (βλέποντας γνωστούς κ τον τρόπο αντιμετώπισης των οικονομικών τους).

nikos_abel
27/05/2015, 12:20
Καλώς τότε.
Σε αυτούς λοιπόν που εξ' ορισμού φοροδιαφεύγουν γιατί αλλιώς απλώς δεν θα ζήσουν, τι ποινή πρέπει να επιβληθεί αν κάποιος τους πιάσει;

Θα επαναλάβω τη κουβέντα που είχα πει όταν ξεκινούσε η κρίση.

Όταν θα έχω να επιλέξω μεταξύ φοροδιαφυγής και των προσωπικών μου αναγκών, θα επιλέξω τις 2ες.

Πιστεύω ότι ο οποιοσδήποτε αυτό κάνει.

fkol k4
27/05/2015, 12:31
Θα επαναλάβω τη κουβέντα που είχα πει όταν ξεκινούσε η κρίση.

Όταν θα έχω να επιλέξω μεταξύ φοροδιαφυγής και των προσωπικών μου αναγκών, θα επιλέξω τις 2ες.

Πιστεύω ότι ο οποιοσδήποτε αυτό κάνει.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο λέμε πάνω στην κουβέντα, είναι πιο περίπλοκα.

CIRUS
27/05/2015, 12:37
Καλώς τότε.
Σε αυτούς λοιπόν που εξ' ορισμού φοροδιαφεύγουν γιατί αλλιώς απλώς δεν θα ζήσουν, τι ποινή πρέπει να επιβληθεί αν κάποιος τους πιάσει;

Δεν είμαι δικηγόρος κανενός για να τους υπερασπιστώ αλλά ρε φίλε αν έβρισκαν εργασία δεν θα φοροδιαφεύγαν το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκουν. Ότι και πρόστιμο να τους βάλουν είναι αδιάφορο γιατί δεν έχουν για να το πληρώσουν, μπορείς να βάλεις πρόστιμο στους γείτονες που τους φώναξαν να βάψουν το σπίτι τους και δεν θέλουν να πληρώσουν ένσημα.

Αν εσύ θεωρείς ότι εκεί βρίσκεται το μεγάλο πρόβλημα της φοροδιαφυγης και πρέπει να καταπολεμηθεί πρώτο έχεις ένα θέμα. Βάλε πρόστιμα πρώτα στους επιχειρηματίες με off-shore εταιρείες, βάλε στα μεγάλα κέντρα διασκέδασης και σε αυτούς που ξεπλένουν μαύρο χρήμα, βάλε σε αυτούς που προσφέρουν μαύρη εργασία σε λαθρομετανάστες πχ για να μαζεύουν φράουλες, βάλε στους ελεύθερους επαγγελματίες (υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους μαραγκούς κτλ) που τους είναι άγνωστη λέξη η απόδειξη και μετά το συζητάμε για τους άνεργους που πάνε για το μεροκάματο με μαύρο χρήμα.

nikos_abel
27/05/2015, 13:10
Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο λέμε πάνω στην κουβέντα, είναι πιο περίπλοκα.

Εδώ βέβαια υπάρχει και ένα θέμα.

Εμένα οι προσωπικές μου ανάγκες συμπεριλαμβάνουν αη φον 7, χοντα αφρικα (το νέο, όχι τσιγκουνιες) και οπωσδήποτε
3 επισκέψεις την εβδομαδα σε ψυχολόγα - φυσιοθεραπευτρια για την αποβολή του στρες με μαλάξεις :D

Πέρα από τη πλάκα, παρατηρώ 2 κύριες κατηγορίες αντιμετώπισης :

Η 1η είναι αυτή που θεωρεί πως καλώς είχαν τα πράγματα προ 7ετίας και θέλει να γίνει το οτιδήποτε για να επιστρέψουμε εκεί.

Η 2η, πιστεύει ότι τα πράγματα ήταν μπουρδέλο προ 7ετίας και πάση θυσία, που να φτύσουμε αίμα (να πεθάνουμε δηλαδή) πρέπει
να διορθωθούμε.


Προτιμώ λοιπόν να ανήκω σε μια άλλη κατηγορία, που λέει "Don't cry over spilled milk". Με βάση το τι έγινε και τι γίνεται,
να διορθώσουμε τον κόσμο μας και τη χώρα μας, όχι όμως με κάθε τίμημα.

Αλλά η κατηγορία μου δεν μπορεί να δικαιωθεί, γιατί υπάρχει τζιχάντ από τις άλλες δύο, που δεν εστιάζουν στις λύσεις και στην
εξέλιξη, αλλά στη τιμωρία ή στην ατιμωρισία και ασυδοσία.

Χοντρά χοντρά τουλάχιστον

nikos_abel
27/05/2015, 13:11
Δεν είμαι δικηγόρος κανενός για να τους υπερασπιστώ αλλά ρε φίλε αν έβρισκαν εργασία δεν θα φοροδιαφεύγαν το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκουν. Ότι και πρόστιμο να τους βάλουν είναι αδιάφορο γιατί δεν έχουν για να το πληρώσουν, μπορείς να βάλεις πρόστιμο στους γείτονες που τους φώναξαν να βάψουν το σπίτι τους και δεν θέλουν να πληρώσουν ένσημα.

Αν εσύ θεωρείς ότι εκεί βρίσκεται το μεγάλο πρόβλημα της φοροδιαφυγης και πρέπει να καταπολεμηθεί πρώτο έχεις ένα θέμα. Βάλε πρόστιμα πρώτα στους επιχειρηματίες με off-shore εταιρείες, βάλε στα μεγάλα κέντρα διασκέδασης και σε αυτούς που ξεπλένουν μαύρο χρήμα, βάλε σε αυτούς που προσφέρουν μαύρη εργασία σε λαθρομετανάστες πχ για να μαζεύουν φράουλες, βάλε στους ελεύθερους επαγγελματίες (υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους μαραγκούς κτλ) που τους είναι άγνωστη λέξη η απόδειξη και μετά το συζητάμε για τους άνεργους που πάνε για το μεροκάματο με μαύρο χρήμα.

Ναι ρε, το ίδιο λέει

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 13:44
Θα επαναλάβω τη κουβέντα που είχα πει όταν ξεκινούσε η κρίση.

Όταν θα έχω να επιλέξω μεταξύ φοροδιαφυγής και των προσωπικών μου αναγκών, θα επιλέξω τις 2ες.

Πιστεύω ότι ο οποιοσδήποτε αυτό κάνει.


Το είπες μεταξύ σοβαρού-αστείου παραπάνω, αφού κάνω τον αυθαίρετο διαχωρισμό πως άλλο πράγμα οι βιοτικές ανάγκες και άλλο οι προσωπικές... το θέμα είναι αυτά τα 2 να μη συγχέονται, γιατί δε νομίζω να διαφωνήσει κανείς πως σε καμία περίπτωση η απόκτηση νέου smartphone είναι βιοτική ανάγκη. Όσο για την φοροδιαφυγή και την εισφοροδιαφυγή για αυτόν που θα το κάνει πάντα θα υπάρχει μια καλή "δικαιολογία", σήμερα είναι η κρίση, χτες ήταν το τσιτάτο ότι το κράτος είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης και το κλέψιμο από κλέφτη δεν είναι κλεψιά αλλά μαγκιά, αύριο θα είναι κάτι άλλο, η αντίσταση στην παγκοσμιοποίηση και στις πολυεθνικές των illuminati που λυμαίνονται την παγκόσμια οικονομία...

Εδώ διαβάσαμε ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι οι στυλοβάτες της οικονομίας, τι να λέμε... το πρόβλημα του νεοέλληνα είναι ότι κοιτάει την πάρτη του και όχι το κοινωνικό σύνολο και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Άλλο η οικογένειά μου πάνω από όλα και άλλο η καλοπέραση της οικογένειάς μου πάνω από όλα, άλλο να έχω ένα κεραμίδι για την οικογένειά μου και άλλο να έχω 2 και 3 κεραμίδια για το κάθε μέλος της οικογένειάς μου... όπως και πως φταίνε μόνο οι άλλοι και μόνο εμείς τα κάνουμε σωστά.

dimmie_72
27/05/2015, 13:48
δε βρίσκεις δωμάτιο το καλοκαίρι, ούτε καρέκλα στη καφετέρια - που λέει ο λόγος - να κάτσεις κ όλα τα μαγαζιά γεμάτα.



ε, παίρνε 1 τηλ. για reservation και συ πριν! Όλα στο πιάτο τα θέλετε ρε γμτ.

Πας κύριέ μου στο Nammos κατακαλόκαιρο-καταμεσήμερο και περιμένεις να σούχουν έτοιμη τη σεζλόνγκ στη ακροθαλασσιά της Ψαρούς χωρίς καν μια κράτηση, μια προκαταβολή, ένα μπουρμπουάρ βρε αδερφέ, έλεος δλδ!

:tooth:

nikos_abel
27/05/2015, 14:04
Το είπες μεταξύ σοβαρού-αστείου παραπάνω, αφού κάνω τον αυθαίρετο διαχωρισμό πως άλλο πράγμα οι βιοτικές ανάγκες και άλλο οι προσωπικές... το θέμα είναι αυτά τα 2 να μη συγχέονται, γιατί δε νομίζω να διαφωνήσει κανείς πως σε καμία περίπτωση η απόκτηση νέου smartphone είναι βιοτική ανάγκη. Όσο για την φοροδιαφυγή και την εισφοροδιαφυγή για αυτόν που θα το κάνει πάντα θα υπάρχει μια καλή "δικαιολογία", σήμερα είναι η κρίση, χτες ήταν το τσιτάτο ότι το κράτος είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης και το κλέψιμο από κλέφτη δεν είναι κλεψιά αλλά μαγκιά, αύριο θα είναι κάτι άλλο, η αντίσταση στην παγκοσμιοποίηση και στις πολυεθνικές των illuminati που λυμαίνονται την παγκόσμια οικονομία...

Εδώ διαβάσαμε ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι οι στυλοβάτες της οικονομίας, τι να λέμε... το πρόβλημα του νεοέλληνα είναι ότι κοιτάει την πάρτη του και όχι το κοινωνικό σύνολο και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Άλλο η οικογένειά μου πάνω από όλα και άλλο η καλοπέραση της οικογένειάς μου πάνω από όλα, άλλο να έχω ένα κεραμίδι για την οικογένειά μου και άλλο να έχω 2 και 3 κεραμίδια για το κάθε μέλος της οικογένειάς μου... όπως και πως φταίνε μόνο οι άλλοι και μόνο εμείς τα κάνουμε σωστά.

Για αυτό και πρόσθεσα το επόμενο ποστ, γιατί το βιοτικό επίπεδο έχει παρεξηγηθεί δραματικά

RaGe_Raptor
27/05/2015, 14:11
Εδώ βέβαια υπάρχει και ένα θέμα.

Εμένα οι προσωπικές μου ανάγκες συμπεριλαμβάνουν αη φον 7, χοντα αφρικα (το νέο, όχι τσιγκουνιες) και οπωσδήποτε
3 επισκέψεις την εβδομαδα σε ψυχολόγα - φυσιοθεραπευτρια για την αποβολή του στρες με μαλάξεις :D

Πέρα από τη πλάκα, παρατηρώ 2 κύριες κατηγορίες αντιμετώπισης :

Η 1η είναι αυτή που θεωρεί πως καλώς είχαν τα πράγματα προ 7ετίας και θέλει να γίνει το οτιδήποτε για να επιστρέψουμε εκεί.

Η 2η, πιστεύει ότι τα πράγματα ήταν μπουρδέλο προ 7ετίας και πάση θυσία, που να φτύσουμε αίμα (να πεθάνουμε δηλαδή) πρέπει
να διορθωθούμε.


Προτιμώ λοιπόν να ανήκω σε μια άλλη κατηγορία, που λέει "Don't cry over spilled milk". Με βάση το τι έγινε και τι γίνεται,
να διορθώσουμε τον κόσμο μας και τη χώρα μας, όχι όμως με κάθε τίμημα.

Αλλά η κατηγορία μου δεν μπορεί να δικαιωθεί, γιατί υπάρχει τζιχάντ από τις άλλες δύο, που δεν εστιάζουν στις λύσεις και στην
εξέλιξη, αλλά στη τιμωρία ή στην ατιμωρισία και ασυδοσία.

Χοντρά χοντρά τουλάχιστον





Το είπες μεταξύ σοβαρού-αστείου παραπάνω, αφού κάνω τον αυθαίρετο διαχωρισμό πως άλλο πράγμα οι βιοτικές ανάγκες και άλλο οι προσωπικές... το θέμα είναι αυτά τα 2 να μη συγχέονται, γιατί δε νομίζω να διαφωνήσει κανείς πως σε καμία περίπτωση η απόκτηση νέου smartphone είναι βιοτική ανάγκη. Όσο για την φοροδιαφυγή και την εισφοροδιαφυγή για αυτόν που θα το κάνει πάντα θα υπάρχει μια καλή "δικαιολογία", σήμερα είναι η κρίση, χτες ήταν το τσιτάτο ότι το κράτος είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης και το κλέψιμο από κλέφτη δεν είναι κλεψιά αλλά μαγκιά, αύριο θα είναι κάτι άλλο, η αντίσταση στην παγκοσμιοποίηση και στις πολυεθνικές των illuminati που λυμαίνονται την παγκόσμια οικονομία...

Εδώ διαβάσαμε ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι οι στυλοβάτες της οικονομίας, τι να λέμε... το πρόβλημα του νεοέλληνα είναι ότι κοιτάει την πάρτη του και όχι το κοινωνικό σύνολο και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Άλλο η οικογένειά μου πάνω από όλα και άλλο η καλοπέραση της οικογένειάς μου πάνω από όλα, άλλο να έχω ένα κεραμίδι για την οικογένειά μου και άλλο να έχω 2 και 3 κεραμίδια για το κάθε μέλος της οικογένειάς μου... όπως και πως φταίνε μόνο οι άλλοι και μόνο εμείς τα κάνουμε σωστά.

ε, ναι...!!!!!:a10:

sniper
27/05/2015, 14:14
... το πρόβλημα του νεοέλληνα είναι ότι κοιτάει την πάρτη του και όχι το κοινωνικό σύνολο ....

Ενώ στις υπόλοιπες χώρες ζούνε όλοι σε κοινόβια, φοράνε χαϊμαλιά και ράσα και κηρύττουν την ειρήνη και την αγάπη στον κόσμο...

RaGe_Raptor
27/05/2015, 14:17
Ενώ στις υπόλοιπες χώρες ζούνε όλοι σε κοινόβια, φοράνε χαϊμαλιά και ράσα και κηρύττουν την ειρήνη και την αγάπη στον κόσμο...

έχουν μια στοιχειώδη κοινωνική συνείδηση.....εμείς όχι....

κι αυτά όχι γιατί είναι καλοί άνθρωποι μα επειδή υπάρχουν νόμοι (όπως εδώ) που εφαρμόζονται (όπως εδώ,NOT)

sniper
27/05/2015, 14:18
έχουν μια στοιχειώδη κοινωνική συνείδηση.....εμείς όχι....

Με παραδείγματα παρακαλώ... Ποιοι έχουν κοινωνική συνείδηση σαν μονάδες κι όχι συντεταγμένα σαν κράτος; (κρατική πρόνοια κλπ)

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 14:18
Για αυτό και πρόσθεσα το επόμενο ποστ, γιατί το βιοτικό επίπεδο έχει παρεξηγηθεί δραματικά

Ο Γιούνκερ πάντως απ' ότι είσαι δεν έχει παρεξηγήσει τίποτα. Στην Ελλάδα υπάρχουν συντάξεις υψηλότερες από άλλες χώρες, υπάρχουν 5-6 χώρες με χαμηλότερο κατώτατο μισθό από την Ελλάδα και το καλύτερο... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΨΗΛΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

fkol k4
27/05/2015, 14:21
Δεν είμαι δικηγόρος κανενός για να τους υπερασπιστώ αλλά ρε φίλε αν έβρισκαν εργασία δεν θα φοροδιαφεύγαν το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκουν. Ότι και πρόστιμο να τους βάλουν είναι αδιάφορο γιατί δεν έχουν για να το πληρώσουν, μπορείς να βάλεις πρόστιμο στους γείτονες που τους φώναξαν να βάψουν το σπίτι τους και δεν θέλουν να πληρώσουν ένσημα.

Αν εσύ θεωρείς ότι εκεί βρίσκεται το μεγάλο πρόβλημα της φοροδιαφυγης και πρέπει να καταπολεμηθεί πρώτο έχεις ένα θέμα. Βάλε πρόστιμα πρώτα στους επιχειρηματίες με off-shore εταιρείες, βάλε στα μεγάλα κέντρα διασκέδασης και σε αυτούς που ξεπλένουν μαύρο χρήμα, βάλε σε αυτούς που προσφέρουν μαύρη εργασία σε λαθρομετανάστες πχ για να μαζεύουν φράουλες, βάλε στους ελεύθερους επαγγελματίες (υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους μαραγκούς κτλ) που τους είναι άγνωστη λέξη η απόδειξη και μετά το συζητάμε για τους άνεργους που πάνε για το μεροκάματο με μαύρο χρήμα.

Αν θέλεις, ξαναδιάβασε τα ποστ μου και δες αν ισχύουν αυτά που υποθέτεις πως εννοούσα και στα οποία μου απαντάς επικριτικά.
Βάζω στοίχημα πως θα εκπλαγείς.

RaGe_Raptor
27/05/2015, 14:22
Με παραδείγματα παρακαλώ... Ποιοι έχουν κοινωνική συνείδηση σαν μονάδες κι όχι συντεταγμένα σαν κράτος; (κρατική πρόνοια κλπ)

δεν είπα αυτό...δες έντιτ

sniper
27/05/2015, 14:28
Ο Γιούνκερ πάντως απ' ότι είσαι δεν έχει παρεξηγήσει τίποτα. Στην Ελλάδα υπάρχουν συντάξεις υψηλότερες από άλλες χώρες, υπάρχουν 5-6 χώρες με χαμηλότερο κατώτατο μισθό από την Ελλάδα και το καλύτερο... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΨΗΛΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Υπάρχει όμως κι η παράμετρος κόστος ζωής... Αν μειωθούν οι τιμές και φτάσουν στα επίπεδα της Βουλγαρίας πχ τότε γιατί να μην παίρνουμε χαμηλότερες μισθούς/συντάξεις;

δεν είπα αυτό...δες έντιτ

Άρα δεν υπάρχει κοινωνική συνείδηση. Μαστίγιο υπάρχει...

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 14:32
Με παραδείγματα παρακαλώ... Ποιοι έχουν κοινωνική συνείδηση σαν μονάδες κι όχι συντεταγμένα σαν κράτος; (κρατική πρόνοια κλπ)

Επί παραδείγματι λοιπόν: Από ταξίδια εξωτερικό έχω πάει Ιταλία (δις), Ισπανία, Γαλλία, Τσεχία. ΠΑΝΤΟΥ και Ο,ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΓΟΡΑΖΑ συνοδευόταν από απόδειξη, τις άφηνα διακριτικά και με κυνήγαγαν να μου τη δώσουν. Στην Ιταλία που πήγα την τελευταία φορά (που είμαστε και ούνα φάτσα ούνα ράτσα κατά το γνωμικό) πήρα από ένα περίπτερο ένα εμφιαλωμένο νεράκι κι άφησα την απόδειξη αξίας ενός ευρώ και με κυνήγαγε ο περιπτεράς να μου την δώσει, άφησε το περίπτερο κι έτρεχε πίσω μου φωνάζοντας, αφού νόμιζα ότι κάτι είχε γίνει. Πήγα σε μαγαζί με είδη μοτό και αγόρασα ένα δερμάτινο για τη μηχανή, του είπα να μου κάνει καλύτερη τιμή αν μπορούσε και ότι δεν με ενδιέφερε να μου κόψει απόδειξη, του πετάχτηκαν τα μάτια έξω, μου είπε ότι είναι παράνομο και είναι υποχρεωμένος να κόψει απόδειξη θέλω-δεν θέλω, είμαι Ιταλός-δεν είμαι, τελικά μου έκοψε ένα εικοσάρικο από την τιμή αλλά έκοψε όλο το ποσό που πλήρωσα. Εδώ Ελλάδα δεν μου έχει τύχει να με κυνηγήσουν να μου δώσουν απόδειξη που ξέχασα-άφησα, συνήθως είναι κανόνας το "στο αφήνω τόσο χωρίς καθόλου απόδειξη"...

tsompanis
27/05/2015, 14:32
Ελα ρε, που θα χρησιμοποιήσεις και επιχειρήματα....

Λες και είναι μυστικό πως δεκάδες-εκατοντάδες χιλιάδες ελ.επαγγελματιών και αγροτών...ΔΕΝ έχουν πληρώσει ΠΟΤΕ ένα € φόρο. Αν το αφορολόγητο είναι 12.000, δηλώνουν 11.500. Αν είναι 6.000 δηλώνουν 5,500 και πάει λέγοντας. Οι φόροι που πλήρωναν οι ελ.επαγγελματίες...οι στυλόβάτες της οικονομίας (epic :tooth:) ποτέ δεν ξεπέρασε τα 2 δις σε σύνολο των 45-49 των εσόδων του κράτους.

11,5 δις φοροδιαφυγή που προκύπτει από τις δαπάνες δανείων των ΕΕ (http://www.express.gr/news/ellada/641498oz_20080225641498.php3). Ποσό που θα μαζέψει από την πάταξη του 20-25 εκατομμύρια !!!! σύμφωνα με τα στοιχεία που έστειλε ο Μπαρουφ στους Θεσμούς...προέχει η λίστα Λαγκάρντ λέμε :a31:

Τα καλά τα χρόνια (2009-2010) οι ελ. επαγγελματίες δήλωναν 10.477€ (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=430587)(αφορολόγητο στα 12.000) και οι αγρότες 1.586 ΕΤΗΣΙΩΣ. :uplate:
:

Καμία σχέση μάστορα. Οι αγρότες μέχρι πέρσι ηταν τεκμαρτοι. Από φέτος που δηλώνουν κανονικά πάλι τα ίδια σχεδόν πληρώνουν.
Από εκεί και πέρα για τους επαγγελματίες να σου πω μόνο ότι πληρώνουν 900 ευρώ τεβε το δίμηνο και άλλα τόσα σε φόρους αλληλεγγύης και λοιπά. Τι στον π@υτσο. ..δεν φτάνουν αυτά?

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 14:38
Υπάρχει όμως κι η παράμετρος κόστος ζωής... Αν μειωθούν οι τιμές και φτάσουν στα επίπεδα της Βουλγαρίας πχ τότε γιατί να μην παίρνουμε χαμηλότερες μισθούς/συντάξεις;

Μα σαφέστατα οι χώρες με μειωμένες συντάξεις και κατώτατους μισθούς είναι Βουλγαρίες, Ρουμανίες, Λετονίες, Κροατίες και εκεί θέλουν να είμαστε. Εσύ τι λες, θα μειωθούν οι τιμές ή οι μισθοί και οι συντάξεις; Γιατί αυτή τη στιγμή υπάρχει ή όχι αναντιστοιχία κόστους ζωής και μισθών; Φαντάζομαι πως ξέρεις πως (δεν) ζουν σε Βουλγαρία-Ρουμανία και δε συμμαζεύεται.

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 14:48
Καμία σχέση μάστορα. Οι αγρότες μέχρι πέρσι ηταν τεκμαρτοι. Από φέτος που δηλώνουν κανονικά πάλι τα ίδια σχεδόν πληρώνουν.
Από εκεί και πέρα για τους επαγγελματίες να σου πω μόνο ότι πληρώνουν 900 ευρώ τεβε το δίμηνο και άλλα τόσα σε φόρους αλληλεγγύης και λοιπά. Τι στον π@υτσο. ..δεν φτάνουν αυτά?

Για σκέψου όμως όλα αυτά τα χρόνια προ κρίσης τι ΔΕΝ πληρωνόταν και δηλωνόταν... Να γίνει και μια διευκρίνιση, κάποιος μπορεί να λάβει την εντύπωση ότι έχουμε στήσει στον τοίχο τους ελ. επαγγελματίες και τους κατηγορούμε ή τους φορτώνουμε όλα τα δεινά. Απλά πιανόμαστε από κουβέντες, όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται το άσπρο να γίνει μαύρο. Δούλευα σε λογιστή και ξέρω πολύ καλά από πρώτο χέρι τα χρυσά χρόνια τι κλέψιμο έπεφτε, εδώ επαρχία είμαστε μικρή πόλη, μπορώ να σε πάω σε κάθε μαγαζί που ξέρω να σου πω που είναι κρυμμένα τα διπλά και τριπλά βιβλία. π.χ. ηλεκτρολόγος με καταθέσεις μισού εκατομμυρίου ευρώ, 7 σπίτια και 3 μαγαζιά τα διπλά βιβλία κρύβονταν σε μια εσοχή του τοίχου στο μαγαζί πίσω από τα μυστριά και τα πηλοφόρια, αναφέρω συγκεκριμένο παράδειγμα. 30 χρόνια δήλωνε όσο ακριβώς ήταν το αφορολόγητο, πως έφτιαξε λες τα σπίτια και τα μετρητά και τα μαγαζιά; Μόνο με ιδρώτα;

byron
27/05/2015, 14:50
Καμία σχέση μάστορα. Οι αγρότες μέχρι πέρσι ηταν τεκμαρτοι. Από φέτος που δηλώνουν κανονικά πάλι τα ίδια σχεδόν πληρώνουν.
Από εκεί και πέρα για τους επαγγελματίες να σου πω μόνο ότι πληρώνουν 900 ευρώ τεβε το δίμηνο και άλλα τόσα σε φόρους αλληλεγγύης και λοιπά. Τι στον π@υτσο. ..δεν φτάνουν αυτά?

Το καμμία σχέση που το στηρίζεις δηλαδή? Εγώ σου έβαλα τα επίσημα στοιχεία που προέκυψαν από τις δηλώσεις εισοδήματος του "καλού ετους" 2009, όπου ο μέσος αγρότης δήλωσε 1.200€ ετήσιο εισόδημα. Δηλαδή ξύπναγε το πρωί και πήγαινε στο χωράφι, στάνη, καπνά, έσπειρε σοδιά, μάζευε σοδιά, ράντιζε, κλάδευε κλπ κλπ για 100€ το μήνα (!!).

Για ποιόν λόγο μπερδεύεις το τέβε, και τον φόρο αλληλεγγύης, με την φορολογία? Δεν μιλάω για ασφαλιστικές εισφορές που πληρώνουν και οι μέν και οι δε, για φορολογία εισοδήματος μιλάω.

dimmie_72
27/05/2015, 14:51
Υπάρχει όμως κι η παράμετρος κόστος ζωής... Αν μειωθούν οι τιμές και φτάσουν στα επίπεδα της Βουλγαρίας πχ τότε γιατί να μην παίρνουμε χαμηλότερες μισθούς/συντάξεις;

+1000

Επιπλέον είναι ανεδαφικό να συγκρίνουμε το επίπεδο μισθών και συντάξεων με άλλες χώρες τη στιγμή που κοινωνιολογικά αυτές οι χώρες είχαν ανέκαθεν χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο και ανάλογα διαμορφωμένες ανάγκες, ενώ η άλλη πλευρά καλείται να μειώσει σε σημαντικό ποσοστό πλέον του 50% τις ανάγκες και αποπληρώσει αναληφθείσες υποχρεώσεις από την προηγούμενη κατάσταση. Δεν είναι δλδ ρεαλιστικό το επιχείρημα της απλής συγκριτικής παράθεσης ύψους μισθών και συντάξεων. Με απλούς υπολογισμούς μια εξομοίωση με τις προαναφερθείσες χώρες σε αμοιβές θα κατεβάσει την Ελλάδα 3 επίπεδα κάτω από την τρέχουσα κατάσταση σε αυτές.

MG-KTiNoS
27/05/2015, 15:00
Τ

Εδώ διαβάσαμε ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι οι στυλοβάτες της οικονομίας, τι να λέμε... το πρόβλημα του νεοέλληνα είναι ότι κοιτάει την πάρτη του και όχι το κοινωνικό σύνολο και όποιος κατάλαβε...

κοίτα πόσο απλό είναι....
Τώρα που οι "ελεύθεροι επαγγελματίες" πήραν τις φάμπρικες κι έφυγαν (να κάνω λίστα?) Όλα πάνε ρολόι. Δεν τους έχουμε καμία ανάγκη αφού φορολογούμε τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους.
Αν ας πούμε αύριο ο Γιαννακόπουλος πάρει τη βιανέξ και φύγει δεν θ αλλάξει τίποτα... ε?
Παιδιά αν θέλουμε υπαρκτό σοσιαλισμό εγώ είμαι μέσα....
Τα κάνουμε όλα κρατικά κλείνουμε τα σύνορα και τη βγάζουμε με ότι έχουμε. (δεν σου βάζω καν το αν μας αφήνουν)
Αν θέλουμε όμως οποιουδήποτε άλλου τύπου οικονομία ο δημόσιος και ο ιδιωτικός πρέπει να συνυπάρχουν.
Όλα τ άλλα είναι όνειρα απατηλά...

ΤΟ πρόβλημα του Νεοέλληνα (που είναι οι άλλοι και ποτέ εμείς) πίστεψε με είναι πολύ μεγάλο για αναλυθεί εδώ και ξεκινάει από το στιλ τα ξέρω όλα που έχεις και εσύ.
Τι κι αν σου πω ότι όλοι οι συμφοιτητές μου που είχαν επιχειρήσεις τις έχουν πάει έξω?
Τι κι αν σου πω έλα να στους γνωρίσω το καλοκαίρι να δεις τι πλήρωναν και γιατί μεταφέρθηκαν ως και στο Μάντσεστερ...
Εσύ ξέρεις ότι δεν πλήρωναν φόρους. .
Τώρα λοιπόν που έφυγαν και έμειναν άνεργοι μερικές 100άδες νοματαίοι κάτσε να μου πεις και να σου πω....
πικρή αλήθεια...


υγ
και για όσουν νομίζουν ότι είναι οι μυσθοί έχω να πω το εξής.
Γνωστή Ελληνική βιομηχανία πλήρωνε στον Ασπρόπυργο ΔΕΗ 8000 ευρώ το μήνα.
Στη Σμύρνη που είναι τώρα πληρώνει κοντά στα 1000....
Αυτό για να καταλάβουμε τι λέμε τόσα χρόνια εδώ μέσα.

byron
27/05/2015, 15:04
κοίτα πόσο απλό είναι....
Τώρα που οι "ελεύθεροι επαγγελματίες" πήραν τις φάμπρικες κι έφυγαν (να κάνω λίστα?) Όλα πάνε ρολόι. Δεν τους έχουμε καμία ανάγκη αφού φορολογούμε τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους.
Αν ας πούμε αύριο ο Γιαννακόπουλος πάρει τη βιανέξ και φύγει δεν θ αλλάξει τίποτα... ε?
Παιδιά αν θέλουμε υπαρκτό σοσιαλισμό εγώ είμαι μέσα....
Τα κάνουμε όλα κρατικά κλείνουμε τα σύνορα και τη βγάζουμε με ότι έχουμε. (δεν σου βάζω καν το αν μας αφήνουν)
Αν θέλουμε όμως οποιουδήποτε άλλου τύπου οικονομία ο δημόσιος και ο ιδιωτικός πρέπει να συνυπάρχουν.
Όλα τ άλλα είναι όνειρα απατηλά...

ΤΟ πρόβλημα του Νεοέλληνα (που είναι οι άλλοι και ποτέ εμείς) πίστεψε με είναι πολύ μεγάλο για αναλυθεί εδώ και ξεκινάει από το στιλ τα ξέρω όλα που έχεις και εσύ.
Τι κι αν σου πω ότι όλοι οι συμφοιτητές μου που είχαν επιχειρήσεις τις έχουν πάει έξω?
Τι κι αν σου πω έλα να στους γνωρίσω το καλοκαίρι να δεις τι πλήρωναν και γιατί μεταφέρθηκαν ως και στο Μάντσεστερ...
Εσύ ξέρεις ότι δεν πλήρωναν φόρους. .
Τώρα λοιπόν που έφυγαν και έμειναν άνεργοι μερικές 100άδες νοματαίοι κάτσε να μου πεις και να σου πω....

καίγομαι για την λίστα, μιας και έχω την αμυδρά εντύπωση πως κάτι διαφορετικό έχεις στο μυαλό σου όταν μιλάς για ελεύθερους επαγγελματίες.

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 15:08
:whiteflag:

MG-KTiNoS
27/05/2015, 15:12
καίγομαι για την λίστα, μιας και έχω την αμυδρά εντύπωση πως κάτι διαφορετικό έχεις στο μυαλό σου όταν μιλάς για ελεύθερους επαγγελματίες.

http://www.steel-door.gr/
Στα πεταχτά...
Φίλος μου την έχει.
Αυτός μου είπε για την ΔΕΗ και για όλα όσα του 'εκανε ο κράτος.
Τώρα είναι στη Σμύρνη και ο δήμαρχος τους άνοιξε και εκκλησία.
Όταν έρθει Ελλάδα έλα να στα πει...

yg
:cry:
336151

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 15:17
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας γιατί η εταιρεία ονομάζεται Steel Door Hellas και όχι Steel Door Turkiye πλέον?

MG-KTiNoS
27/05/2015, 15:19
Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας γιατί η εταιρεία ονομάζεται Steel Door Hellas και όχι Steel Door Turkiye πλέον?
Ιδέα δεν έχω...
Αλλά αν ακούσεις τι λέει ο άνθρωπος αυτός δεν θα πιστέψεις στα αυτιά σου !!!

ggs
27/05/2015, 15:21
Αυτό , που συνδέετε την ευημερία ενός λαού με την ευημερία των επιχειρήσεων …..

και στην τουρκια και στην κινα και αλλου γ@μι@ντας πανε τα εργοστασια ....και η φτωχια και ο αυταρχισμος και...και..

MG-KTiNoS
27/05/2015, 15:42
Αυτό , που συνδέετε την ευημερία ενός λαού με την ευημερία των επιχειρήσεων …..

και στην τουρκια και στην κινα και αλλου γ@μι@ντας πανε τα εργοστασια ....και η φτωχια και ο αυταρχισμος και...και..

Κατ αρχήν στην Κίνα ο μισθός έβλεπα προχτές είναι στα 800ε. Αν κάνεις και υπερωρία πας 1000.
Άρα Κίνα τέλος.
Στην Τουρκία τα πράγματα είναι πιο άγρια αλλά όπως είδες δεν ήταν θέμα μισθών αφού η διαφορά στη ΔΕΗ και μόνο ήταν... χάος.
Κατά τ άλλα για να ζεις πρέπει να παράγεις.
Αν λοιπόν μπορείς να παράγεις ως κράτος πάει καλώς.
Αν μπορείς να παράγεις ΙΧ πάλι ζεις
Μερικοί θα πουν ότι είναι πιο καλά έτσι ή γιουβέτσι....

Εμείς όμως είμαστε στη φάση
ΟΥΤΕ ΕΤΣΙ ΟΥΤΕ ΓΙΟΥΒΕΤΣΙ
γιατί κάποια @@ του καλαφάτισαν τα πρέκια !
:cry:
Πάρε λοιπόν έναν δρόμο,.
ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΣ
Είναι σίγουρα καλλίτερος από τον κανένα δρόμο που είχαμε ως τώρα.
Δεν έχω να προσθέσω κα΄τι άλλο.

υγ
Δεν το παίζω σοφός ούτε ξέρω όσα ο Βύρων στα οικονομικά
ότι βλέπω λέω και ότι ε΄χω ζήσει,,,

sniper
27/05/2015, 15:44
Κατ αρχήν στην Κίνα ο μισθός έβλεπα προχτές είναι στα 800ε. ...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αν συνεχίσεις έτσι δεν θα μείνει όρθιος κανένας στο χωριό...

BLiTzER
27/05/2015, 15:49
Συνολικά εννοούσε, για όλο τον πληθυσμό.

spyrakos35
27/05/2015, 15:50
Συνολικά εννοούσε, για όλο τον πληθυσμό.

Χαχαxaxaxaxa μλκ

MG-KTiNoS
27/05/2015, 15:53
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αν συνεχίσεις έτσι δεν θα μείνει όρθιος κανένας στο χωριό...

(Τα τελευταία δέκα χρόνια, οι μισθοί στην Κίνα δεκαπλασιάστηκαν. Πλέον ο μέσος μισθός βιομηχανικού εργάτη είναι 500 USD από 45 USD που ήταν επί κρατικά ελεγχόμενης οικονομίας).

BLiTzER
27/05/2015, 15:54
Ισχύει ότι έχει αυξήσεις η Κίνα τα τελευταία χρόνια. Και ο ΜΕΣΟΣ μισθός είναι όντως κάπου στα 700-800ε. Ο κατώτατος, όμως, ακόμα και στην πρωτεύουσα, που έχει από τους υψηλότερους μισθούς της χώρας, είναι κάτω από 250ε.

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 15:56
Κατ αρχήν στην Κίνα ο μισθός έβλεπα προχτές είναι στα 800ε. Αν κάνεις και υπερωρία πας 1000.
Άρα Κίνα τέλος.

Ρε συ MG ειλικρινά τώρα... πριν λίγες αράδες έγραφες για μένα προσωπικά ότι το πρόβλημά μου είναι ότι κάνω ότι τα ξέρω όλα και τώρα πετάς ένα "είδα ότι στην Κίνα ο μισθός είναι €800 και άμα κάνεις υπερωρίες πας 1.000 και τέλος συζήτησης για την Κίνα". Εγώ δηλ πιστεύεις ότι κάνω ότι τα ξέρω όλα κι εσύ είδες προχτές (που; ) ότι ο μισθός (ποιος μισθός; ) είναι €800 και τελείωσε το θέμα επειδή το είδες και το ασπάστηκες... ειλικρινά δηλαδή!!!

Στα εργοστάσια τις Foxconn και της Pegatron που φτιάχνουν τα προϊόντα της Apple μέχρι πρόσφατα αυτοκτονούσαν και πηδάγανε από τα παράθυρα, πληρώνονταν 1,5 δολάριο την ημέρα, δούλευαν 11 ώρες και αν διαμαρτύρονταν έτρωγαν ξύλο και για παραδειγματισμό τους άφηναν δεμένους όλη μέρα κάτω από την καυτό ήλιο, έγκυες γυναίκες υποχρεώνονταν να δουλεύουν 11ωρα 6 μέρες την εβδομάδα όρθιες, έλεος ρε μάστορα, έλεος!!!

http://chinalaborwatch.org/home.aspx

sniper
27/05/2015, 15:56
(Τα τελευταία δέκα χρόνια, οι μισθοί στην Κίνα δεκαπλασιάστηκαν. Πλέον ο μέσος μισθός βιομηχανικού εργάτη είναι 500 USD από 45 USD που ήταν επί κρατικά ελεγχόμενης οικονομίας).

Πες το ρε συ και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί το iPhone6 έχει πάνω απο χιλιάρικο πλέον...

Πάρ' το αλλιώς, θα βρεις. Κάποιοι, μπορεί να παίρνουν τέτοιους μισθούς, σίγουρα όχι οι βιομηχανικοί εργάτες (δλδ λες ότι παίρνουν παραπάνω από τους Έλληνες εργάτες) και σίγουρα είναι οι εξαίρεση στις 10/100δες εκατομμύρια εργαζομένων εκεί.

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 15:59
Πες το ρε συ και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί το iPhone6 έχει πάνω απο χιλιάρικο πλέον...

Να μεταφερθεί στις μεγάλες κουβέντες, επική ατάκα!!!

MG-KTiNoS
27/05/2015, 16:04
Πες το ρε συ και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί το iPhone6 έχει πάνω απο χιλιάρικο πλέον...

Πάρ' το αλλιώς, θα βρεις. Κάποιοι, μπορεί να παίρνουν τέτοιους μισθούς, σίγουρα όχι οι βιομηχανικοί εργάτες (δλδ λες ότι παίρνουν παραπάνω από τους Έλληνες εργάτες) και σίγουρα είναι οι εξαίρεση στις 10/100δες εκατομμύρια εργαζομένων εκεί.

Κι όμως....
Η Κίνα άλλαξε.

http://www.enkina.com/portal/business/work-in-china

Bladerunner
27/05/2015, 16:05
Σύμφωνα με αυτόν το πίνακα πάντως (http://www.wageindicator.org/main/salary/minimum-wage/china-custom), ο μέσος ελάχιστος μισθός στην Κίνα είναι περίπου 1100 γουαν. Περίπου 165 ευρώ δηλαδή.

ggs
27/05/2015, 16:07
Κατ αρχήν στην Κίνα ο μισθός έβλεπα προχτές είναι στα 800ε. Αν κάνεις και υπερωρία πας 1000.
Άρα Κίνα τέλος.
Στην Τουρκία τα πράγματα είναι πιο άγρια αλλά όπως είδες δεν ήταν θέμα μισθών αφού η διαφορά στη ΔΕΗ και μόνο ήταν... χάος.
Κατά τ άλλα για να ζεις πρέπει να παράγεις.
Αν λοιπόν μπορείς να παράγεις ως κράτος πάει καλώς.
Αν μπορείς να παράγεις ΙΧ πάλι ζεις
Μερικοί θα πουν ότι είναι πιο καλά έτσι ή γιουβέτσι....

Εμείς όμως είμαστε στη φάση
ΟΥΤΕ ΕΤΣΙ ΟΥΤΕ ΓΙΟΥΒΕΤΣΙ
γιατί κάποια @@ του καλαφάτισαν τα πρέκια !
:cry:
Πάρε λοιπόν έναν δρόμο,.
ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΣ
Είναι σίγουρα καλλίτερος από τον κανένα δρόμο που είχαμε ως τώρα.
Δεν έχω να προσθέσω κα΄τι άλλο.

υγ
Δεν το παίζω σοφός ούτε ξέρω όσα ο Βύρων στα οικονομικά
ότι βλέπω λέω και ότι ε΄χω ζήσει,,,



Νίκο , αν και συμφωνώ σε πολλά απ αυτά που λες , νομίζω ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς θέλουμε ή δεν ξέρουμε το καθεστώς στο οποίο λειτουργούμε.
Και σαν κοινωνία και σαν μονάδες.

Οι οικονομολόγοι του φόρουμ μας ειπαν το απλο… ότι κουμαντο στην οικονομια κανει αυτός που έχει τα περισσότερα φράγκα και δεν πάει να λέει ο στρατουλης … τα φράγκα τα έχουν άλλοι .

Επισης , ολοι λενε ότι φράγκα με τον σταυρό στο χέρι δεν έχει κάνει κανείς.. (μονο οι παπαδες)

Και έχουμε μια κουβέντα που κοιτάμε τις οικονομικές συνθήκες μέσα σε ένα παγκόσμιο οικονομικο & κοινωνικό καθεστώς που επιτυχία και πρόοδος θεωρείται η αύξηση του πλούτου και , μάλιστα , θελουμε να είναι και αέναη..

Και θέλουμε όλα αυτά να γίνονται μέσα στα πλαίσια της ηθικής και των νόμων.

Όμως , αν ο σκοπος μας είναι η αυξηση του πλουτου , τι μας εμποδίζει να είμαστε λαμογια για να το επιτυχουμε ?

Θα μου πεις «ο νομοθέτης(πολιτικος) , ο δικαστής , ο μπάτσος..»

όμως γιατί θεωρούμε ότι αυτοί θα είναι ευσυνείδητοι και ότι δεν θέλουν κι αυτοί να πλουτίσουν όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος?

Και ετσι , τα λαμογια συνεχίζουν να πλουτίζουν , όσοι έχουν μείνει ευσυνείδητοι συνεχίζουν να υποφέρουν και περνάνε αυτοί καλά και εμείς …. Καμια βολτα να χαλαρωονυμε…

Και δεν συμβαίνουν όλα αυτά μόνο στην Ελλάδα… απλως , είμαστε από τις χώρες που από λαίμαργοι καταναλωτες πορων,μέσα σε λιγο καιρο γιναμε οι ιδιοι ποροι για κατανάλωση και τσινήσαμε…

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 16:08
:bawl:

sniper
27/05/2015, 16:08
Κι όμως....
Η Κίνα άλλαξε.

http://www.enkina.com/portal/business/work-in-china


ότι μερικές δεκάδες εκατομμύρια Κινέζοι επαγγελματίες με μερικά χρόνια εμπειρίας, με τις πιο συντηρητικές μετρήσεις, αμείβονται με μισθούς πολύ ψηλότερους από ότι οι αντίστοιχοι επαγγελματίες στην Ελλάδα. Η σύγκριση αφορά πάντοτε επαγγελματικές θέσεις εργασίας και όχι εργάτες.

Αν τα Ελληνικά μου είναι καλά, διαβάζω ότι δεν αφορά βιομηχανικούς εργάτες που έλεγες.

Επισης, οι "επαγγελματικές" θέσεις εργασίας (γιατί υπάρχουν προφανώς και οι μη επαγγελματικές :bawl:- πόσο μ@λ@κες είναι) είναι μάλλον θέσεις για executive...

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 16:10
Στο Πεκίνο αδέρφια μου, στο Πεκίνο...

byron
27/05/2015, 16:24
http://www.steel-door.gr/
Στα πεταχτά...
Φίλος μου την έχει.
Αυτός μου είπε για την ΔΕΗ και για όλα όσα του 'εκανε ο κράτος.
Τώρα είναι στη Σμύρνη και ο δήμαρχος τους άνοιξε και εκκλησία.
Όταν έρθει Ελλάδα έλα να στα πει...

yg
:cry:
336151

Και τι σε κάνει να πιστεύεις οτι μια Α.Ε. έχει σχέση με αυτό που ονομάζουμε ελεύθερος επαγγελματίας ?