PDA

View Full Version : Κόλλα σπειρωμάτων σε τοποθέτηση δισκόπλακας



pathanb
24/05/2015, 01:22
Η ιστορία
Μετά από ατύχημα χρειάστηκε να αλλάξουμε τη μπροστινή δισκόπλακα της μηχανής ενός φίλου - επί την ευκαιρία αλλάξαμε και τακάκια και υγρά φρένων.

Είχαμε το service manual της μοτοσυκλέτας για μπούσουλα. Σκοπεύαμε να βάλουμε κόλλα σπειρωμάτων στις βίδες της δισκόπλακας, αλλά το manual δεν αναφέρει κάτι (ενώ δίνει αναλυτικές οδηγίες για γρασαρίσματα κλπ σε κάθε στάδιο, οπότε λογικά δε θα το άφηναν απλά να εννοηθεί).

Η κατάσταση τώρα
Προς το παρόν έχουμε σφίξει τις βίδες της δισκόπλακας χωρίς κόλλα και όλα φαίνονται εντάξει (το φρενο δουλεύει μια χαρά και οι βίδες δε χαλάρωσαν μέχρι τώρα στις πρώτες βόλτες της).

Οι ερωτήσεις
Εσείς τι γνωρίζετε; Ενδείκνυται η κόλλα στις βίδες των δίσκων φρένων; Υπάρχει λόγος να μη μπει; Εσείς βάζετε;

7Tolis
24/05/2015, 01:40
Οταν βγάλατε τη δισκόπλακα,είχε κόλλα στις βίδες;Αν όχι μη βάζεις.Αν ναι,there you go.Εμένα δεν θα με χάλαγε και λίγη κόλλα πάντως μιας και οι κραδασμοι κάνουν θαύματα.

McTalas
24/05/2015, 05:20
Δεν χρειαζεστε κολλα, ενα καλο ροποκλειδο και σύσφιξη οπως προτείνει ο κατασκευαστης και εισαι κομπλε.

Λευκάδιος
24/05/2015, 06:04
Αν και δέν έχω τσεκάρει το μανουαλ για το άν θέλει ή όχι κόλλα στο δικό μου μηχανάκι, αυτό που ξέρω είναι ότι οι καινούργιες γνήσιες βίδες που πήρα έχουν πάνω τους μία επίστρωση που μάλλον είναι κάποιου τύπου κόλλας σπειρωμάτων.Προσωπικά σε αυτό το σημείο βάζω κόλλα(όχι στις καινούργιες βίδες) .
335996

McGyver
24/05/2015, 06:15
Είχαμε το service manual της μοτοσυκλέτας για μπούσουλα. Σκοπεύαμε να βάλουμε κόλλα σπειρωμάτων στις βίδες της δισκόπλακας, αλλά το manual δεν αναφέρει κάτι (ενώ δίνει αναλυτικές οδηγίες για γρασαρίσματα κλπ σε κάθε στάδιο, οπότε λογικά δε θα το άφηναν απλά να εννοηθεί).

Τι μηχανή;


Δεν χρειαζεστε κολλα, ενα καλο ροποκλειδο και σύσφιξη οπως προτείνει ο κατασκευαστης και εισαι κομπλε.

Εγώ μια φορά άνοιξα δυο service manuals από Honda που έχω πρόχειρα, ένα για το Transalp και ένα για το Wave.
Και στα δύο, οι βίδες για τη δισκόπλακα έχουν την επισήμανση "ALOC, replace with new".

Στα ξένα fora, οι περισσότεροι δεν τις αλλάζουν μεν αλλά μεταφράζουν το ALOC ως "Add Loctite Or Crash".

pathanb
25/05/2015, 22:11
Είναι CBF250 από τα πρώτα (2003).

Ναι, πιθανώς να έλεγε για αλλαγή το manual, αλλά αν το έλεγε σίγουρα σκεφτηκαμε... wtf, βίδες είναι. Λες ότι δεν ξέρουμε καλύτερα απ' τον κατασκευαστή τελικά, ε; :hmm:

Οι βίδες είχαν ένα χρωματισμό όπως ακριβώς του Λευκάδιου αλλά σε μπλε. Απλά δε βάλαμε (τουλάχιστον όχι ακόμα), γιατί αν δεν τη βάλεις πριν, μπορείς να τη βάλεις μετά. Αν τη βάλεις και δεν έπρεπε, πως τη βγάζεις;

Έκανα μια έρευνα για τα χρώματα: Το κόκκινο του Λευκάδιου πιθανώς είναι το εργοστασιακό της Honda που δεν ακολουθεί τους στανταρ χρωματισμούς, το δικό μας μπλε είναι Loctite που έχει μπει αργότερα. Και τα δύο λογικά ίδιας ισχύος (medium, λύνεται με δυσκολία με χειροκίνητο εργαλείο).

Οπότε απ' ότι φαίνεται πράγματι μπαίνει κόλλα σε αυτές τις βίδες. Θα του πω να κάνουμε ένα λύσιμο και ξαναδέσιμο με κόλλα, και μάλλον και με καινούριες βίδες. Αν είναι να σκοτωθεί τουλάχιστον να γράφει κάτι πιο επικό η ταφόπλακα, όχι ότι πήγε από κόλλα ή βίδα. "Σκοτώθηκε επειδή πάλευε με το λιοντάρι και δεν πρόλαβε να ανοίξει το αλεξίπτωτο".

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Με καλύψατε πλήρως. :beer:

vaska
26/05/2015, 04:29
Κι εγώ πάντως θα έβαζα Loctite, καλό κάνει κακό δεν κάνει κι έχεις και το κεφαλάκι σου ήσυχο ότι δεν θα σε προσπεράσει καμία βίδα.

Bowleno
26/05/2015, 11:57
Κι εγώ πάντως θα έβαζα Loctite, καλό κάνει κακό δεν κάνει κι έχεις και το κεφαλάκι σου ήσυχο ότι δεν θα σε προσπεράσει καμία βίδα.

:nono: οι βίδες δεν σε προσπερνούν, μένουν πίσω :lol:

Κι εγώ κόλλα καθόσον μεγάλο μονοκύλινδρο τα λασκαρίσματα βιδών τα έχει για πλάκα :sick:

vaska
26/05/2015, 11:59
:nono: οι βίδες δεν σε προσπερνούν, μένουν πίσω :lol:

Κι εγώ κόλλα καθόσον μεγάλο μονοκύλινδρο τα λασκαρίσματα βιδών τα έχει για πλάκα :sick:

ναι καλά κάτσε να πηγαίνεις με καμιά 100άρα και να περιστρέφεται ο τροχός με @#$%^& γωνιακή ταχύτητα και θα σου πω εγώ "μένουν πίσω". Βολίδα σε προσπερνάνε.

Bowleno
26/05/2015, 12:01
Είναι CBF250 από τα πρώτα (2003).

Ναι, πιθανώς να έλεγε για αλλαγή το manual, αλλά αν το έλεγε σίγουρα σκεφτηκαμε... wtf, βίδες είναι. Λες ότι δεν ξέρουμε καλύτερα απ' τον κατασκευαστή τελικά, ε; :hmm:

Οι βίδες είχαν ένα χρωματισμό όπως ακριβώς του Λευκάδιου αλλά σε μπλε. Απλά δε βάλαμε (τουλάχιστον όχι ακόμα), γιατί αν δεν τη βάλεις πριν, μπορείς να τη βάλεις μετά. Αν τη βάλεις και δεν έπρεπε, πως τη βγάζεις;

Έκανα μια έρευνα για τα χρώματα: Το κόκκινο του Λευκάδιου πιθανώς είναι το εργοστασιακό της Honda που δεν ακολουθεί τους στανταρ χρωματισμούς, το δικό μας μπλε είναι Loctite που έχει μπει αργότερα. Και τα δύο λογικά ίδιας ισχύος (medium, λύνεται με δυσκολία με χειροκίνητο εργαλείο).

Οπότε απ' ότι φαίνεται πράγματι μπαίνει κόλλα σε αυτές τις βίδες. Θα του πω να κάνουμε ένα λύσιμο και ξαναδέσιμο με κόλλα, και μάλλον και με καινούριες βίδες. Αν είναι να σκοτωθεί τουλάχιστον να γράφει κάτι πιο επικό η ταφόπλακα, όχι ότι πήγε από κόλλα ή βίδα. "Σκοτώθηκε επειδή πάλευε με το λιοντάρι και δεν πρόλαβε να ανοίξει το αλεξίπτωτο".

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Με καλύψατε πλήρως. :beer:


Μπα που να φας την γλώσσα σου :moutza::moutza: (σόρρυ αλλά δεν άντεξα....)

RaGe_Raptor
26/05/2015, 12:18
Οπότε απ' ότι φαίνεται πράγματι μπαίνει κόλλα σε αυτές τις βίδες. Θα του πω να κάνουμε ένα λύσιμο και ξαναδέσιμο με κόλλα, και μάλλον και με καινούριες βίδες. Αν είναι να σκοτωθεί τουλάχιστον να γράφει κάτι πιο επικό η ταφόπλακα, όχι ότι πήγε από κόλλα ή βίδα. "Σκοτώθηκε επειδή πάλευε με το λιοντάρι και δεν πρόλαβε να ανοίξει το αλεξίπτωτο".

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Με καλύψατε πλήρως. :beer:

:lol::beer:ωραίος...!!!

κόλλα σπειρωμάτων έχει σε κάθε βίδα δισκόπλακας που έχω δει....no brainer

roukos_x
26/05/2015, 19:11
να πεταχτω κ εγω...
που την βρισκουμε αυτη την κολλα?????

vaska
26/05/2015, 19:23
να πεταχτω κ εγω...
που την βρισκουμε αυτη την κολλα?????

Σε όλα τα μαγαζιά που ασχολούνται με εμπορία βιδών κλπ. Υπάρχουν πολλές μάρκες η γνωστότερη όλων είναι η loctite. Επίσης υπάρχουν διαβαθμίσεις (με κωδικούς χρωμάτων) ανάλογα με το πόσο "ισχυρή" είναι.

Grafton 505
26/05/2015, 20:40
Loctite color codes :

336132

από εδώ : http://www.loctite.gr/threadlocking-6678.htm

lykourgi
06/06/2022, 17:43
Αφού βρέθηκε σχετικό θέμα, ας ρωτήσω εδώ.
Το δικό μου service manual συστήνει κόλλα σπειρωμάτων στις βίδες των δίσκων.
Δεν λέει όμως κατηγορία (κόκκινη, μπλέ, μεσαία, κλπ).
Ομοίως, δεν υποδεικνύει κατηγορία σε κανένα άλλο σημείο της μοτοσυκλέτας.
Οπουδήποτε χρειάζεται ασφαλιστικό σπειρωμάτων, υπάρχει η ίδια σήμανση (LT), χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες.

Δεδομένου ότι υπάρχουν πρόχειρες τόσο η κόκκινη όσο και η μπλε, τι βάζουμετελικά;

Προσωπικά προτιμώ την μπλε, για την ευκολία μελλοντικού λυσίματος. Το δε σφίξιμο θα γίνει σωστά (σταυρωτά, σταδιακά και με ροπόκλειδο).

o_gavros
06/06/2022, 19:08
την ηπιοτερη θα εβαζα. Αφού θα σφίξεις σωστά, θα κάνει τη δουλειά που θέλεις.

Tallyban
06/06/2022, 21:00
Χρήσιμο το ασφαλιστικό σπειρωμάτων,αλλά υπάρχει στατιστικά περίπτωση να χαλαρώσουν όλες οι βίδες συγχρόνως;
Η εφαρμογή της κόλλας σπειρωμάτων στο εργοστάσιο μάλλον έχει τη λογική ότι αυτός που βιδώνει τις δισκοπλακες είναι αδύνατον να ξεχάσει να τις βιδωσει και να μη βάλει και κόλλα.

daz
06/06/2022, 22:28
Αφού βρέθηκε σχετικό θέμα, ας ρωτήσω εδώ.
Το δικό μου service manual συστήνει κόλλα σπειρωμάτων στις βίδες των δίσκων.
Δεν λέει όμως κατηγορία (κόκκινη, μπλέ, μεσαία, κλπ).
Ομοίως, δεν υποδεικνύει κατηγορία σε κανένα άλλο σημείο της μοτοσυκλέτας.
Οπουδήποτε χρειάζεται ασφαλιστικό σπειρωμάτων, υπάρχει η ίδια σήμανση (LT), χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες.

Δεδομένου ότι υπάρχουν πρόχειρες τόσο η κόκκινη όσο και η μπλε, τι βάζουμετελικά;

Προσωπικά προτιμώ την μπλε, για την ευκολία μελλοντικού λυσίματος. Το δε σφίξιμο θα γίνει σωστά (σταυρωτά, σταδιακά και με ροπόκλειδο).

Loctite 243 είναι το κατάλληλο γι' αυτή τη δουλειά.

daz
06/06/2022, 22:31
Χρήσιμο το ασφαλιστικό σπειρωμάτων,αλλά υπάρχει στατιστικά περίπτωση να χαλαρώσουν όλες οι βίδες συγχρόνως;
Η εφαρμογή της κόλλας σπειρωμάτων στο εργοστάσιο μάλλον έχει τη λογική ότι αυτός που βιδώνει τις δισκοπλακες είναι αδύνατον να ξεχάσει να τις βιδωσει και να μη βάλει και κόλλα.

Το ασφαλιστικό μπαίνει για να μη χαλαρώσουν. Ο έλεγχος απ' το εργοαστάσιο είναι το μαρκάρισμα της βίδας από πάνω.

lykourgi
07/06/2022, 16:50
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Θα βάλω την Νο243. Την έχω, άλλωστε.

McGyver
07/06/2022, 18:03
Η εφαρμογή της κόλλας σπειρωμάτων στο εργοστάσιο μάλλον έχει τη λογική ότι αυτός που βιδώνει τις δισκοπλακες είναι αδύνατον να ξεχάσει να τις βιδωσει και να μη βάλει και κόλλα.

:bawl: :bawl: :bawl:

Tallyban
10/06/2022, 19:46
Ένας βιδώνει τις βίδες και βάζει κόλλα,άλλος τις σημαίνει με το χρώμα,κάποιος τρίτος ελέγχει αν έχει χρώμα(όχι αν είναι σφιγμένες ή αν έχουν κόλλα),και κάποια στιγμή σαν ιδιοκτήτης αλλάζεις δισκοπλακες και τις βιδώνεις χωρίς κόλλα και δε ξεσφιγγουν ποτέ.Βγαλε άκρη..

doctor_john
11/06/2022, 08:26
Οποιαδήποτε βίδα έχω δει να έχει loctite ήδη ήταν σίγουρα λειτουργικό για να βιδωθεί άλλη μια φορά.
Αυτό που περιγράφεις στην παραγωγή είναι τροχοπέδη. Αν έβαζε κόλλα ο μηχανικός στην γραμμή θα ήταν απλά ένα επιπλέον τσεκ.
Κόλλα σπειρωμάτων χρησιμοποιείς σαν ένα έξτρα μέτρο ασφάλειας αλλά και για την γενικότερη ποιότητα της κατασκευής που προσπαθείς.

Απλά λίγο να διαβάζουμε τι πάει πού και να βάζουμε μικρή ποσότητα.