PDA

View Full Version : Ψηφισμα για καταργηση ΦΠΑ στα κρανη.



DAYMAN
24/05/2015, 22:56
Χιλιοειπωμένο και θεμα που εχει κουρασει ολους μας αλλα ο επιμενων κατι καταφερνει στο τελος.Αν ειναι περιττο ας πραξουν οτι πιστευουν οι mods.

http://www.gopetition.com/petitions/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%80%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7.html

Billymuse
25/05/2015, 10:10
Ειναι οδηγια της Ευρωπαικης ενωσης δε μπορουμε να αλλαξουμε τον νομο.

nikos_abel
25/05/2015, 11:23
Ειναι οδηγια της Ευρωπαικης ενωσης δε μπορουμε να αλλαξουμε τον νομο.

Εδώ μπορούμε. Βαριέμαι να ψάξω σε πόσα υπάρχει κοινοτική οδηγία και τους γράφουμε κανονικά. Άσε που δεδομένου
ότι χρωστάμε θα κάνουν και τα στραβά μάτια.

amyroukai
25/05/2015, 11:54
να ξαναπω οτι τα ανευ φπα βρετανικά κρανη ειναι ακριβότερα των με φπα ελληνικών;

Και ότι οσο και να πάει ο φπας σε ενα αξεσουάρ που ο γραφικός γραικος αρνειται να τοποθετησει επί κεφαλής, δωρον αδωρον;;;

spyrakos35
25/05/2015, 12:07
να ξαναπω οτι τα ανευ φπα βρετανικά κρανη ειναι ακριβότερα των με φπα ελληνικών;

Και ότι οσο και να πάει ο φπας σε ενα αξεσουάρ που ο γραφικός γραικος αρνειται να τοποθετησει επί κεφαλής, δωρον αδωρον;;;

Κατσε γιατι σε χανω......

Και στα δυο παραπανω που λες εχεις δικιο.....

Ομως,
Α. Ενδιαφερομαι για το φπα στο Ελλαδισταν. Αν παρολο που ο φαπας στο Αγγλια ειναι πιο χαμηλα ή καθολου, η Ελληνικη αγορα ειναι φθηνοτερη, γιατι το γεγονος αυτο θα πρεπει να με αποτρεψει απο το να διεκδικησω ακομα καλυτερη τιμη?

Β. Εγω (και εσυ) φοραω κρανος.... Αν ο γραφικος γραικος δε φοραει, γιατι θα επρεπε να με νοιαζει στο θεμα φαπας;

amyroukai
25/05/2015, 12:20
γιατι...

μια τετοια κινηση, οταν την κανει ενας εισαγωγεας με αστειο ποσοστο αγορας, ειναι ευκολο να αγνοηθει. αν την κανει ο συνδεσμος ολων των εισαγωγεων, πιο ωραιο. αν συνεννοηθει και με την μοτοε, εομ, μπολκουμε ολε ομοσπονδια και εξασφαλισει την συμμετοχη τους, ακομα καλυτερα. το ζητημα ειναι οτι συστηματικα κρανος φοραει ενα 20% και μπορει να λεω πολλους.

οποτε πως θα επικαλεστεις το "κοινο καλο" δεν καταλαβαινω, στη μπανανια.

BLiTzER
25/05/2015, 12:35
Μπορείς κάλλιστα να ισχυριστείς ότι το απαγορευτικό κόστος κρατάει το ποσοστό στο 20% :P

amyroukai
25/05/2015, 12:52
Μπορείς κάλλιστα να ισχυριστείς ότι το απαγορευτικό κόστος κρατάει το ποσοστό στο 20% :P

σαφως. οπως ξαναματαειπα, το κοστος της οποιας ακραπας δεν σκοτισε κανεναν ποτε. το κρανος ειναι που δεν αντεχεται οικονομικα. κακουργα κενωνια...

BLiTzER
25/05/2015, 12:57
Ορίστε η λύση. 200ε ακριβότερες ακράπες, με δώρο κράνος των 300ε. Υποχρεωτικά.

Billymuse
25/05/2015, 13:00
Η απλα να πουμε το κρανος οτι ειναι "ιατρικος εξοπλισμος" οποτε αναγκαστικα θα παρει αλλον συντελεστη φπα...
Θα τα πουλανε σε κανα φαρμακειο.. πιασε ενα ντεπον ρνα βιαγκρα και ενα Αραι..

spyrakos35
25/05/2015, 13:17
Η απλα να πουμε το κρανος οτι ειναι "ιατρικος εξοπλισμος" οποτε αναγκαστικα θα παρει αλλον συντελεστη φπα...
Θα τα πουλανε σε κανα φαρμακειο.. πιασε ενα ντεπον ρνα βιαγκρα και ενα Αρντανι..

:lol:

infidel
25/05/2015, 13:21
Εγώ πήρα ωραιότατο κράνος ΜΤ με 100 ευρω από μαγαζί στην Αθήνα, ούτε internet ούτε τίποτα. Δηλαδή όλοι αυτοί που δεν φοράνε κράνος τώρα θα πάνε να αγοράσουν με 80 ευρώ αλλά δεν έχουν να δώσουν 100; Μην κοροϊδευόμαστε, και το ΦΠΑ να πάει 0% στα κράνη πάλι οι ίδιοι θα φοράνε και οι ίδιοι ΔΕΝ θα φοράνε. Φυσικά και είναι λογικό ο εξοπλισμός ασφαλείας να μην έχει υψηλό ΦΠΑ, όπως πολλά πράγματα στην ζωή είναι λογικά και δεν γίνονται. Αλλά να πιστεύει κάποιος ότι ο ΦΠΑ παίζει ρόλο στο ότι κάποιοι δεν φοράνε το θεωρώ αστείο. Άλλη μια δικαιολογία στη φαρέτρα τους είναι όπως ότι δεν ακούω καλά, έχω πρόβλημα με τα μαλλιά κτλ. Και για να το ξαναπώ: Και εγώ θα ήθελα να πέσει ο ΦΠΑ όπως θα ήθελα και οι αστικές συγκοινωνίες να είναι δωρεάν και πολλά άλλα.

spyrakos35
25/05/2015, 13:24
να το πω αλλη μία?

να το πω...

ΔΕ με νοιάζει ποιοι και αν φοράνε υπο ποιές προυποθέσεις και γιατί κράνος...

εμένα με νοιάζει το κράνος που ούτως ή αλλως φοράω να το αγοράζω πιο φτηνά.... κανένα κοινό καλό.... το καλό της κεφαλής μου με το καλό της τσέπης μου κοιτάω...

σιμπλ αζ δατ

alex k8
25/05/2015, 13:38
Εγώ πήρα ωραιότατο κράνος ΜΤ με 100 ευρω από μαγαζί στην Αθήνα, ούτε internet ούτε τίποτα. Δηλαδή όλοι αυτοί που δεν φοράνε κράνος τώρα θα πάνε να αγοράσουν με 80 ευρώ αλλά δεν έχουν να δώσουν 100; Μην κοροϊδευόμαστε, και το ΦΠΑ να πάει 0% στα κράνη πάλι οι ίδιοι θα φοράνε και οι ίδιοι ΔΕΝ θα φοράνε. Φυσικά και είναι λογικό ο εξοπλισμός ασφαλείας να μην έχει υψηλό ΦΠΑ, όπως πολλά πράγματα στην ζωή είναι λογικά και δεν γίνονται. Αλλά να πιστεύει κάποιος ότι ο ΦΠΑ παίζει ρόλο στο ότι κάποιοι δεν φοράνε το θεωρώ αστείο. Άλλη μια δικαιολογία στη φαρέτρα τους είναι όπως ότι δεν ακούω καλά, έχω πρόβλημα με τα μαλλιά κτλ. Και για να το ξαναπώ: Και εγώ θα ήθελα να πέσει ο ΦΠΑ όπως θα ήθελα και οι αστικές συγκοινωνίες να είναι δωρεάν και πολλά άλλα.

ωραια αφου θελεις διάφορα να γινουν κανε επιτελους μια μικρη αρχη και υπεγραψε και εσυ μπορει και να αλλαξει κατι...

infidel
25/05/2015, 13:55
το υπέγραψα. τώρα θα κοιμηθώ ανάλαφρα το βράδυ...

MG-KTiNoS
25/05/2015, 14:59
Χιλιοειπωμένο και θεμα που εχει κουρασει ολους μας αλλα ο επιμενων κατι καταφερνει στο τελος.Αν εινι περιτο ας πραξουν οτι πιστευουν οι mods.

http://www.gopetition.com/petitions/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%86%CF%80%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7.html

THESMI FORoBIHTEN..... HELMET CITY FPA 0 don't bust my balls Ug !