PDA

View Full Version : Crypton, Innova ή Modenas



infernoss2
23/05/2015, 18:50
γεια σε ολους. διαβαζα επι ωρες το παρα πολυ ενδιαφερον forum σας κ δεν εντεξα στον πειρασμο κ μολις εκανα λογαριασμο για να μπορεσω να εκφρασω κ εγω την γνωμη μ κ τις απορειες μου.. καταρχην σας ευχαριστω για ολες τις χρησιμες πληροφοριες σας. προς τον παρον εχω 1 modenas kriss 115. το παλιο χωρις δισκοφρενο.δεν εχω κανενα παραπονο. θα ηθελα ομως να αγορασω κτ νεο κ οπωσδηποτε οσο αξιοπηστο οσο το modenaki μου. ειμαι αναμεσα σε 3... 1) crypton x135.. 2)innova i.. 3) modenas kriss 125 efi..... θα εκτιμουσα παρα πολυ την βοηθεια σας κ ζητω συγνωμη αν ξεφυγα καπως απο το θεμα. δικαιολογιστε με ειμαι καινουριος..:)

infernoss2
23/05/2015, 18:52
Καλησπερα μαγκες..ειμαι κατοχος ενος crypton x t135i του 2013 και σημερα πηγα για το μεγαλο του σερβις στα 6.000 χλμ!Το εκανα σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο της yamaha!
Εβαλα και μονο σταντ και η τελικη του τιμη εφτασε τα 120 ευρω!Η τιμη του για μεγαλο σερβις και πλαινο σταντ ειναι καλη?
Και κατι ακομα..ο μαστορας με ειπε για μια μετατροπη στον κινητηρα η οποια γινεται απο την αντιπροσωπεια της yamaha και αξιζει το κοπο!επισης την καλυπτει η εγγυηση και το κοστος της ειναι
γυρο στα 270ευρω!Με λιγα λογια αλλο μηχανακι!Εχετε ακουσει τιποτα για την μετατροπη αυτη??

Υ.Γ ειμαι φουλ μαμακιας αλλα το προτεινε ο μαστορας για αυτο ρωταω..! ευχαριστω
αα!! κ θα ηθελα να ρωτησω σε ποια ακριβως μετατροπη αναφερεται ο παραπανω φιλος???

dimmie_72
23/05/2015, 19:40
αα!! κ θα ηθελα να ρωτησω σε ποια ακριβως μετατροπη αναφερεται ο παραπανω φιλος???

genuine yamaha kit 150cc

harris_x
25/05/2015, 08:29
γεια σε ολους. διαβαζα επι ωρες το παρα πολυ ενδιαφερον forum σας κ δεν εντεξα στον πειρασμο κ μολις εκανα λογαριασμο για να μπορεσω να εκφρασω κ εγω την γνωμη μ κ τις απορειες μου.. καταρχην σας ευχαριστω για ολες τις χρησιμες πληροφοριες σας. προς τον παρον εχω 1 modenas kriss 115. το παλιο χωρις δισκοφρενο.δεν εχω κανενα παραπονο. θα ηθελα ομως να αγορασω κτ νεο κ οπωσδηποτε οσο αξιοπηστο οσο το modenaki μου. ειμαι αναμεσα σε 3... 1) crypton x135.. 2)innova i.. 3) modenas kriss 125 efi..... θα εκτιμουσα παρα πολυ την βοηθεια σας κ ζητω συγνωμη αν ξεφυγα καπως απο το θεμα. δικαιολογιστε με ειμαι καινουριος..:)

Μετά την παρακάτω απάντησή σου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142587&page=5&p=2592907&viewfull=1#post2592907), τι ακριβώς θέλεις να μάθεις παραπάνω κάνοντας την παραπάνω ερώτηση :confused:

Απλά να 'χαμε να λέγαμε;;;;;


καλησπερα σε ολη την παρεα. νικο θα ηθελα να σου πω κ γω την γνωμη μου. αν ημουν στην θεση σου θα εμενα αναμεσα στο wave κ στο kriss. προσ το παρον εχω το παλιο kriss 115.εχει κανει σχεδον 85.000 κ μηχανικα ειναι αψογο. δηλ τπτ παραπανω απο λαδακι κανα μπουζι καθε 5000 χλμ κ τα φρενα του επισης. οσο αφορα την καταναλωση υπο πολυ καλες συνθηκες εκανα κατι παραπανω απο 150 χλμ με 1 ρεζερβουαρ που το γεμισα με 5.50 ευρο. ο κυκλος μου ιταν μεικτος κ δεν το πηγαινα πανω απο 70χλμ την ωρα. φυσικα αν το ανοιγεις κ αν εχεις κ αλλο ατομο επανω καιει περισσοτερο. λεγοντας σου αυτα θελω να καταλειξω πως με κλειστα τα ματια το efi θα επερνα. θα ηθελα να σου πω ομως κ 2 λογια για τις αλλες 2 σου επιλογες. το innova σαφως κ καιει λιγοτερο διοτι ειναι καπως πιο αργοστροφο. απο πλαστικα μια χαρα αλλα μετα τα 25.000 χλμ ισως εχει καποιο μηχανικο θεμα. οσο για το wave εχει την πιο χαμηλη καταναλωση κ απο τα 2. ειναι αριστο μηχανικα απλως ειναι κ λιγοτερα τα κυβικα του. μια πολη σημαντικη συμβουλη που θα σου εδεινα ειναι να πας μονο σε καινουριο. ελπιζω να σε βοηθησα..

infernoss2
25/05/2015, 18:46
Μετά την παρακάτω απάντησή σου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142587&page=5&p=2592907&viewfull=1#post2592907), τι ακριβώς θέλεις να μάθεις παραπάνω κάνοντας την παραπάνω ερώτηση :confused:

Απλά να 'χαμε να λέγαμε;;;;; φιλε μου χαρη με αυτα που εγραψα εκφραζω την γνωμη μου. επειδη ομως δεν θελω να βασιζομαι μονο σε 1 γνωμη θελω παρα πολυ να μαθω κ τις αποψεις καποιων κατοχων αυτων των παπιων... οφειλω να πω ομως πως εισαι παρατηριτηκος..

SHOOTER045
25/05/2015, 19:14
Ίσως σπάνιο
Αλλά αποφυγε το ινοβα

harris_x
26/05/2015, 08:21
φιλε μου χαρη με αυτα που εγραψα εκφραζω την γνωμη μου. επειδη ομως δεν θελω να βασιζομαι μονο σε 1 γνωμη θελω παρα πολυ να μαθω κ τις αποψεις καποιων κατοχων αυτων των παπιων... οφειλω να πω ομως πως εισαι παρατηριτηκος..
ok, ή Crypton ή Modenas, ό,τι βρεις με καλύτερη σχέση τιμής κατάστασης αν πας για μεταχειρισμένο ή ό,τι αντέχεις απο πλευράς budget.

Αν και θεωρώ το crypton λιγάκι υπερτιμημένο....

GG_VARDOU
26/06/2015, 15:44
Τι εχει το Innova;