PDA

View Full Version : Φανάρι απο R1 σε xt 660R.



007mastras
25/05/2015, 15:19
Καλησπέρα.
Παρηγειλα αυτό απο το εβαυ κα θα το προσαρμόσω στο Xt όταν έρθει θα ανεβάσω φώτο απο όλη τη διαδικασία..
Μέχρι να ερθει υπάρχει κάποιος εδώ που το έχει βάλει να μου πεί?
Ξερω οτι πρέπει να κοπεί το παλιό φανάρι,μετά θα μπαίνει ο λασποτήρας?η πρέπει να κοπεί και αυτός?
Δεν θα τον φοράω τώρα απλά να ξέρω για οταν χειμωνιάσει

Η τιμή του περίπου 20 €

007mastras
10/06/2015, 20:33
Λοιπόν το φανάρι ήρθε και το έβαλα κιόλας...
Εβγαλα φωτογραφίες αλλά το πρόβλημα είναι οτι το κινιτό μου είναι λιγάκι παλιό και οι φωτο είναι λίγο χάλια sory για αυτό..
Λοιπόν ξεκινάμε.
Το φανάρι είναι όπος είπα απο R1 το πήρα απο ebay 23€ μαζί με μεταφορικά ορίστε οι φώτο όπος έιναι στην παραγελία (και στην πραγματικότητα φυσικά)
336959336960

007mastras
10/06/2015, 20:44
ξεκινάμε αφαιρώντας το φτερό πάνω μαζί με τον λασποτήρα που είναι η πινακίδα και τα φλας
336961
Μετά όπος είμαστε κόβουμε το πλαστικό μαζί με το παλιό φανάρι,εγώ προσοπικά έκοψα μέχρι πρίν τις ρύπες που έχει για να βιδώνει ο λασποτήρας πίσω(άφησα της τρύπες μήπος και ξαναβάλω ποτέ το λασποτήρα, άν και για να γίνει αυτό πρέπει να βγεί το φανάρι του r1)any way δέν χρειάζετε να κοπεί και ποιό μέσα μέχρι εκεί είναι αρκετά.στην φώτο δέν φαίνοντε είναι εκεί που δίχνουν τα βελάκια..εχω κυκλώσει της βίδες που κρατάνε το πλαστικό μας στο πλαίσιο.Της έχω λασχάρει λίγο.
Πληροφοριακά το πλαστικό αυτό το άλλαξα πρόσφατα γιατί είχε σπάσει κοστίζει 45€ γνήσιο απο yamaha (στο car το πουλάνε 60+ (???))οπότε άν κάποιος μετανιώσει τόσο θα του κοστίσει για να βάλει πλαστικό καινούριο..
336962


Θα εκπλαγείτε με το πόσο έυκολα κόβεται αυτό το πλαστικό,με ένα χαρτοκόπτη σκληρό και με λίγη δύναμη έκανα χειρουργική επέμβαση ευκολα και άνετα.(καλά είμαι και λίγο σφίχτης):D

007mastras
10/06/2015, 20:48
Το παλιό και το καινούρι φανάρι πάνω στην αλλαγη βάρδιας..
336963

007mastras
10/06/2015, 20:58
Πάμε τώρα απο πίσο πρέπει να κόψουμε και να αφαιρέσουμε κομάτια πλαστικού τα οποία μποδίζουν στο να κάτσει στην σωστή θέση το φανάρι,
Με πορτοκαλί έχω κυκλωσει ενα κομμάτι που έχω αφαιρεσει το οποίο προεξείχε σάν αυλάκι ηταν και το έκοψα και το αφαίρεσα όλο.εκει που έχω κυκλωσει με κόκινο είναι το λάθος που έκανα με λαθος υπολογισμούς έκανα 2 τρύπες στης οποίες θα έμπαιναν μέσα τα αυτάκια του καινούριου φαναριού (βλέπε την επόμενη φώτο) τελικά έπρεπε να γίνουν ποιο κάτω γιατί δέν είχα υπολογίσει οτι το καινούρο φανάρι για να φαίνετε όμορφο πρέπει να έχει μία κλήση προς τα πάνω.
Με πράσινο έχω κυκλώσει τις 2 υποδοχές που έχω κόψει στο σωστό σημείο αυτην τη φορά στης οποίες θα μούν μέσα τα αυτάκια απο το καινούριο φανάρι,τα οποία θα πιαστούν με μία βίδα απο την μέσα μεριά του πλαστικού.


336965

007mastras
10/06/2015, 21:01
αυτά εδώ τα αυτάκια θα μούν μέσα στης τρύπες που έχω κυκλώσει με πράσινο στην προηγούμενη φώτο και θα ποιαστούν με ΄βιδες απο μέσα.. το σημείο που είναι τα καλώδια θα πάει ακριβός στην τρύπα που έχω κάνει στη μέση οπότε λύνετε και το πρόβλημα πως θα πάνε τα καλώδια μέσα.


336966

007mastras
10/06/2015, 21:05
Soρry για την ποιοτητα της φώτο αλλά είπαμε το κινιτό μου είναι χάλια..ψυλονύχτοσε κιόλας....
Οι τρύπες είναι όλες έτοιμες το φανάρι μπαίνει και φωλιάζει,τα αυτάκια στης τρύπες που έκανα και τα καλώδια στην μεγάλη τρύπα στη μέση.


336967

007mastras
10/06/2015, 21:10
εδώ είναι η τελική του θέση οπου για να παραμείνει εκέι δέν αρκούν οι βίδες που έβαλα μέσα απο το πλαστικό στα αυτάκια του φαναριου γιατί ετσι κρέμετε..

336968

007mastras
10/06/2015, 21:26
Μετα έβαλα το πάνω φτερό το εσφιξα,έβαλα μπόλικη σιλικόνη σε όλο το πίσο μέρος εκει που έχουμε κόψει,σε ολό το πίσο φανάρι και το έβαλα στη θέση του,έβαλα βίδες απο πίσο στα αυτάκια του φαναριου΄αλλά το σημείο ήταν υπερβολικά μικρό δέν χορούσε τίποτα οπότε έβαλα απλά της 2 βίδες περίπου 3,5 εκατοστά μακρυες μέσα στα αυτάκια χωρίς παξιμάδι απλά να κρατάνε κόντρα και να μήν μπορεί να βγεί το φανάρι,έβαλα παντού σιλικόνη στης βίδες στισ τρύπες σε όλα πίσο την εφάρμοσα καλά και έσφιξα με μονοτική το φανάρι μαζί με το φτερό για να μείνει εκεί και να έχει την τάση προς τα επάνω όταν στεγνώσει η σιλικόνη.

336969

007mastras
10/06/2015, 21:32
εφάρμοσα και άπλωσα τη σιλικόνη καλά και το άφησα να στεγνώσει..
εδώ μια φώτο απο κάτω..
Τελικά ένακα βλακεία πήρα διάφανη σιλικόνη έπρπε να βάλω μάυρη..μπορεί να πάρω μία μάυρη άυριο και να βάλω ένα χέρι απο πάνω..


336972

007mastras
10/06/2015, 21:35
εβαλα και την πινακίδα στο τέλος και άντε γειά!!!

336973

007mastras
10/06/2015, 22:03
Ξεχασα να αναφέρω τη συνδεσμολογία του φαναριου΄.
Το φισάκι που είχε δέν τεριάζει στο xt οπότε έκοψα το φισάκι απο το παλιό έκοψα και απο το καινούριο φανάρι και συνδεσα το φυσάκι του παλιού στο καινούριο με 1 -2 δοκιμές βρήκα την κατάληλη συνδεσμολογία,
Ξεχασα να αναφέρω οτι έχει και ενσωματομένο φλάς,υπερβολικά απλή συνδεση..συνδέεις απλά τα καλώδια που έχει για τα φλάς στα καλώδια που έχει η μηχανή επάνω χωρίς γείωση,μάλον γειώνονται όλα μαζί απο το φισάκι,και δουλευουν όλα άψωγα..Φανάρι,φρένο και φλάς..

336975

NIKOS600F3
06/07/2018, 00:55
Ωραία εγκατάσταση. Δεν μας το έδειξες αργότερα αφού έβγαλες την μονωτική. Έχει κρατήσει ακόμα?