PDA

View Full Version : KTM 450 SX-F '2008



vaska
25/05/2015, 20:27
Μία βοήθεια από γνώστες ή και κατόχους. Τι πρέπει να προσέξω, έχουν βγάλει σαν μοντέλα κάποιο πρόβλημα κλπ κλπ. Η χρήση του θα είναι ως επί το πλείστον βουνό και μονοπάτια.
Πήγα το είδα σήμερα και μπορώ να πω μου άρεσε. Και το δούλεμά του και τα ξεσπάσματα που είχε και το πόσο εύκολα "ήρθε" στα χέρια μου και μπήκε όπως ήθελα σε 2-3 στροφούλες παρ' όλο που ουσιαστικά είναι ξένο σε μένα το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Θέλει στα σίγουρα πίσω λάστιχο και ψιλοσυμαζεματάκια αλλά αυτά που βλέπω δεν με ανησυχούν, είναι αντιμετωπίσιμα και σχετικά φτηνά. Θα ήθελα να ξέρω αυτά που δεν βλέπω.

Το παλικάρι λέει έχει 30 ώρες πάνω του, αλλαγμένα λάδια ξύδια. Γρανάζια αλυσίδα σε πολύ καλή κατάσταση.

Η αγγελία είναι αυτή http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6116677/ και τα λεφτά που είπαμε με μια πρώτη κουβέντα είναι -200 από την αρχική.
Για πείτε!

bulmont
25/05/2015, 20:33
Aστο κάτω ρέ........Που πάς να μπλέξεις;;;;;;;;;;;;

Δεν είναι για 'σένα αυτό..................................

Εμένα μου κάνει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

chester24
25/05/2015, 22:32
Βασιλη SX-F, σημαινει οτι ειναι enduro???? Εχω μπερδευτει λιγο...

Απ οσο ξερω, η σειρα SX ειναι για MX και τα E-XC ειναι τα enduro...

Διορθωσε με αν κανω λαθος φιλε.. Η αν κατι εχει αλλαξει τεσπα.

Τωρα αν ισχυει αυτο που λεω, τοτε αυτο δεν ειναι enduro. Αν βλεπω καλα φοραει 19αρα πισω??? Δες το λιγο.
Και μου φαινεται περιεργο που βγαζει κ πινακιδα..
Αν ειναι MX νομιζω θα σε ζορισει λιγο σε εντουροβολτα. Ειναι πιο αποτομο γενικα. Και θα δεις οτι τα enduro ιδιας χρονολογιας ειναι πιο ακριβα..

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6516247/

Συγχωρεστε με οι εμπειροι, αν κανω λαθος.. :p

Bob_o_mastoras
26/05/2015, 01:30
Δεν κανεις λαθος, τα sx-f ειναι τα mx της ΚΤΜ. Τωρα πως το συγκεκριμενο εχει αδεια κυκλοφοριας και πινακιδα ειναι αποριας αξιον.. :confused:
Eπισης τα '08 ειχαν πορτοκαλι ελατηριο στο αμορτισερ και οχι ασπρο.

Το εκανε βολτα και του αρεσε λεει.. Δεν σε δυσκολεψε ρε Vaska καθολου το αποτομο του θεματος;;
Ειναι enduro?? ειναι mx?? Ειναι ο Superman??? :lol:

daz
26/05/2015, 01:58
Αυτό είναι για souper cross.

You know souper cross? Αυτό που πατάς κάτω για μια στιγμούλα μόνο, να πάρεις φόρα και να βρεθείς πάλι στον αέρα!

Ούτε πλεξούδα για φώτα, διακόπτες και λοιπές μλκ έχει, ούτε τίποτα. Είναι όσο σπαρτιάτικο είναι και ένα mx με όσο πιο απότομη απόδοση γίνεται.

Βασίλη o mike έχει ακόμα το 400αράκι του στην υπογραφή του?

skylaros
26/05/2015, 02:00
Το θέλει για άλματα! Κλιμακτήριος! :p

vaska
26/05/2015, 04:22
Είναι σίγουρο ότι έχει παίξει μετατροπή, αλλά το μεκανάκι είναι φονέας.

@bulmont
μαζί θα πηγαίνουμε αγάπη μου στα βουνά και στα μονοπάτια, να ξεμένουμε τα βράδια πάνω στις ραχούλες να μάθουμε το βουκολικό.

@ chester & Bob
Κύριος λόγος της επιλογής είναι το οικονομικό του πράγματος ενώ δεν διαφέρει και πολύ από τα εντούρα της κατηγορίας του. Δεν έχει μανιβέλα, φώτα και σταντ βέβαια και όντως έχει ξεσπάσματα. Τα πρώτα με αφήνουν αδιάφορο, έτσι κι αλλιώς η χρήση που το προορίζω δεν περιλαμβάνει νυχτερινές μονοπατάδες όσο για τα ξεσπάσματα φαντάζομαι ότι είναι διαχειρίσιμα ή μπορείς με ένα γραναζάκι να το απλώσεις λίγο το μηχανάκι.

Νομίζω ότι μπορώ να το πάρω με 2Κ ευρά (ποσό που το αντέχω) και ουσιαστικά ψάχνω πληροφορίες για ζημιές μη μου βγει ο κούκος αηδόνι.

Αρρώστησα με το γ@μημένο!

SHOOTER045
26/05/2015, 06:53
Σε αυτά είναι λαχείο δεν έχει στάνταρ για τις ζημιές.
Αλλαγή λαδιών αυστηρά σύμφωνα με τις ώρες λειτουργίας.

chester24
26/05/2015, 07:23
Είναι σίγουρο ότι έχει παίξει μετατροπή, αλλά το μεκανάκι είναι φονέας.

@bulmont
μαζί θα πηγαίνουμε αγάπη μου στα βουνά και στα μονοπάτια, να ξεμένουμε τα βράδια πάνω στις ραχούλες να μάθουμε το βουκολικό.

@ chester & Bob
Κύριος λόγος της επιλογής είναι το οικονομικό του πράγματος ενώ δεν διαφέρει και πολύ από τα εντούρα της κατηγορίας του. Δεν έχει μανιβέλα, φώτα και σταντ βέβαια και όντως έχει ξεσπάσματα. Τα πρώτα με αφήνουν αδιάφορο, έτσι κι αλλιώς η χρήση που το προορίζω δεν περιλαμβάνει νυχτερινές μονοπατάδες όσο για τα ξεσπάσματα φαντάζομαι ότι είναι διαχειρίσιμα ή μπορείς με ένα γραναζάκι να το απλώσεις λίγο το μηχανάκι.

Νομίζω ότι μπορώ να το πάρω με 2Κ ευρά (ποσό που το αντέχω) και ουσιαστικά ψάχνω πληροφορίες για ζημιές μη μου βγει ο κούκος αηδόνι.

Αρρώστησα με το γ@μημένο!

Ωραιο ειναι!! Μην λεμε μλκς τωρα...

Απλα αν παρεις enduro θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο... Ειναι πιο ηπιο απο τα sx... Εχει αλλη μεταδοση, αλλη αναρτηση, φοραει 18αρα ζαντα πισω. Κ φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι βρωμογκαζο...

Σε μονοπαταδες θα σε βολεψει περισσοτερο...

Κ νομιζω οτι αυτο που κοιτας ειναι κ 4ταχυτο...

Να λες στους πισω να μην ακολουθουν γιατι πεταει κοτρώνια!!!

vaska
26/05/2015, 07:48
Ωραιο ειναι!! Μην λεμε μλκς τωρα...

Απλα αν παρεις enduro θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο... Ειναι πιο ηπιο απο τα sx... Εχει αλλη μεταδοση, αλλη αναρτηση, φοραει 18αρα ζαντα πισω. Κ φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι βρωμογκαζο...

Σε μονοπαταδες θα σε βολεψει περισσοτερο...

Κ νομιζω οτι αυτο που κοιτας ειναι κ 4ταχυτο...

Να λες στους πισω να μην ακολουθουν γιατι πεταει κοτρώνια!!!

ωω γιες!

Zid
26/05/2015, 08:22
To συγκεκριμένο έχει 8 λιτρα ρεζερβουάρ... μικρότερη αυτονομία απο το exc-f που έχει 9.5 . Εκεί στη Πάτρα επειδή οι βόλτες είναι μακρυνές σίγουρα θα σε προβληματίσει αλλα και λόγω σκληρού τεραίν οι αναρτησεις του είναι αρκετά σφιχτές μιας και ειναι mx ..
Το ότι δεν έχει μανιβέλα είναι στα -... γιατί άμα ξεμείνεις πουθενά τι θα κάνεις αν δεν έχει κατηφόρα?

vaska
26/05/2015, 08:33
To συγκεκριμένο έχει 8 λιτρα ρεζερβουάρ... μικρότερη αυτονομία απο το exc-f που έχει 9.5 . Εκεί στη Πάτρα επειδή οι βόλτες είναι μακρυνές σίγουρα θα σε προβληματίσει αλλα και λόγω σκληρού τεραίν οι αναρτησεις του είναι αρκετά σφιχτές μιας και ειναι mx ..
Το ότι δεν έχει μανιβέλα είναι στα -... γιατί άμα ξεμείνεις πουθενά τι θα κάνεις αν δεν έχει κατηφόρα?

Για την μανιβέλα συμφωνώ κι εγώ, την αυτονομία δεν την είχα σκεφτεί, όσο για τις αναρτήσεις έχει γίνει δουλειά από τον ιδιοκτήτη και δουλεύουν σαν του εντούρο απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω από το λίγο που το οδήγησα.

Με αποθαρρύνετε ρε και απομακρύνεται το όνειρο να ξαναβγούμε στα βουνά με λιγότερο από 5 χιλιάρικα γμτ. Αλλά προφανώς και σε όλα όσα λέτε έχετε δίκιο.

@ chester
Γιατί κάνεις κουβέντα συνέχεια για την διαφορά της 18αρας από την 19άρα πίσω ζάντα?? Είναι τόσο σημαντική η διαφορά ή για λόγους εύκολης επιλογής ελαστικού??

Zid
26/05/2015, 08:37
Για την μανιβέλα συμφωνώ κι εγώ, την αυτονομία δεν την είχα σκεφτεί, όσο για τις αναρτήσεις έχει γίνει δουλειά από τον ιδιοκτήτη και δουλεύουν σαν του εντούρο απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω από το λίγο που το οδήγησα.

Με αποθαρρύνετε ρε και απομακρύνεται το όνειρο να ξαναβγούμε στα βουνά με λιγότερο από 5 χιλιάρικα γμτ. Αλλά προφανώς και σε όλα όσα λέτε έχετε δίκιο.

Γενικά εκει κάτω στα μέρη μας δεν έχει σφιχτά κομμάτια αρα δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα ... αν μπορείς όμως ψάξτο έτσι κι αλλιως καλοκαίρι έρχεται έχεις καιρό να δεις και εναλλακτικές :beer:

STOYBI
26/05/2015, 09:02
Μία βοήθεια από γνώστες ή και κατόχους. Τι πρέπει να προσέξω, έχουν βγάλει σαν μοντέλα κάποιο πρόβλημα κλπ κλπ. Η χρήση του θα είναι ως επί το πλείστον βουνό και μονοπάτια.
Πήγα το είδα σήμερα και μπορώ να πω μου άρεσε. Και το δούλεμά του και τα ξεσπάσματα που είχε και το πόσο εύκολα "ήρθε" στα χέρια μου και μπήκε όπως ήθελα σε 2-3 στροφούλες παρ' όλο που ουσιαστικά είναι ξένο σε μένα το συγκεκριμένο μηχανάκι.
Θέλει στα σίγουρα πίσω λάστιχο και ψιλοσυμαζεματάκια αλλά αυτά που βλέπω δεν με ανησυχούν, είναι αντιμετωπίσιμα και σχετικά φτηνά. Θα ήθελα να ξέρω αυτά που δεν βλέπω.

Το παλικάρι λέει έχει 30 ώρες πάνω του, αλλαγμένα λάδια ξύδια. Γρανάζια αλυσίδα σε πολύ καλή κατάσταση.

Η αγγελία είναι αυτή http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6116677/ και τα λεφτά που είπαμε με μια πρώτη κουβέντα είναι -200 από την αρχική.
Για πείτε!


Οι γνωστες δεν μπορουν να ειναι μεσα στο μοτερ ( και ειδικα σε ενα μοτερ που μπορει να εχει τραβηξει τα 1000-μυρια ανεξαρτητος ωρων λειτουργιας) να δουν τι γινετε.....

Οποτε μιας και απο τιμης σε βολευει παρτο να κανεις την πλακα σου και πουλατο ανταλακτικα αμα κρασαρει.......

Απλα στο πισω μερος της κεφαλης σου να εχει υποψιν οτι με ενα εντουρο μηχανακι τα ποιο πολλα γινονται ευκολοτερα για λογους που θα αναλυσουμε στην πορεια....


Για περισσοτερα υιπαρχουν δεκαδες αναλυτικα θρεντ στο χωματινο.... οσον αφορα τις διαφορες και γιατι , στην συμπεριφορα αναμεσα σε κροςς και εντουρο μηχανακια...


:wave2:

faraway
26/05/2015, 09:24
Με προβληματιζει η ανεση που σου εβγαλε στη βολτα που εκανες ...

Ενα yz450 εχω και μετα απο ενα χρονο συμβιωσης μαζι του ακομα παλευω μαζι του ...

Αναρωτιεμαι δλδ , μηπως η αποδοση του δεν ηταν η προβλεπομενη ,
Και αυτο κατ επεκταση λεει πολλα για τη κατασταση του .

Κατα τα αλλα αμα σου αρεσει και σου κανε κλικ ,
Μην ακους κανεναν και τσιμπα το γιατι τα χρονια περνανε

Sapadak
26/05/2015, 09:27
Μερικές πλεροφορίες για το κατεμ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=21755)

vaska
26/05/2015, 09:49
Μερικές πλεροφορίες για το κατεμ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=21755)

Εκτός από τα σχόλια του παλιάνθρωπα του στούμπι και του τζούλιους, όλα τα άλλα τα έχω διαβάσει :bawl:

Είναι όντως φονέας λέμε. Λίγο να ξεχαστείς στις αλλαγές εύκολα μετράς την θερμοκρασία της ασφάλτου με την πλάτη σου. Αμέ!

byron
26/05/2015, 10:39
Μη μασάς για την αυτονομία Bill. Eνας φίλος που κυκλοφορούσε ένα παρόμοιo πριόνι, απλά κουβάλαγε μπετονάκι βενζίνη σε ένα σακίδιο πλάτης. :tooth: :tooth:

vaska
26/05/2015, 10:57
Μη μασάς για την αυτονομία Bill. Eνας φίλος που κυκλοφορούσε ένα παρόμοιo πριόνι, απλά κουβάλαγε μπετονάκι βενζίνη σε ένα σακίδιο πλάτης. :tooth: :tooth:

Εκεί με βλέπω να καταλήγω γιατί για να κερδίσω σε αυτονομίες μανιβέλες φώτα κλπ θέλω +3000, οπότε σακίδιο με μπιτόνι και ο Θεός βοηθός....

:bawl:

SHOOTER045
26/05/2015, 11:48
Νομίζω ότι μπορεί να μπει μεγαλύτερο ρεζερβουάρ από το εντουρο η το sx-f e ,που βγάζουν για Αμερική για τούς αγώνες Baja.
Ο πίσω τροχός από 19'σε 18' πέρα από μεγαλύτερη γκάμα ελαστικών, προσφέρει και μεγαλύτερα σε προφίλ λάστιχα για να τα βγάλουν πέρα με κοτρωνες και κλαδιά κάτι που σε συνθήκες βουνού θα συναντήσεις παρά πολλά

OldMan
26/05/2015, 14:22
Ξήλωσε καμια 100αρια πυκνωτες απο κλασμενα ATX και καθαρισες με την εκκίνηση...


(ΑΦΟΥ το βαλεις μπροστα να δω τι θα κανεις..)

byron
26/05/2015, 14:50
Ξήλωσε καμια 100αρια πυκνωτες απο κλασμενα ATX και καθαρισες με την εκκίνηση...


(ΑΦΟΥ το βαλεις μπροστα να δω τι θα κανεις..)

Γαία πυρί μιχθήτω υποθέτω...

OldMan
26/05/2015, 14:57
Γαία πυρί μιχθήτω υποθέτω...

Μακαρι...

(γιατί εγω το κοβω κατι σε et preterea censeo carthago delenda est..)


Υ.Γ.
Εδω που τα λεμε, τα ειχα τα κιλακια του ο Κατωνας..

byron
26/05/2015, 15:03
Μακαρι...

(γιατί εγω το κοβω κατι σε et preterea censeo carthago delenda est..)


Υ.Γ.
Εδω που τα λεμε, τα ειχα τα κιλακια του ο Κατωνας..

Αν καβάλαγε SX, στυλάκι θα ήταν...

Υπάρχει ένας αστικός μύθος, πως τα ΚΤΜ (και δη τα SX - EXC) αδυνατίζουν. Σε αντιδιαστολή με τα GS που είναι γνωστά για τις περίφημες εστίες μαγειρέματος που ενίοτε εκτελούν χρέη κυλίνδρων και δεν σ΄αφήνουν να αγιάσεις.

Vstrommer71
26/05/2015, 18:11
Oσο μεγαλωνουμε και βαζουμε και μπουγιο,θελουμε ελαφρια μηχανακια.Να τα κοπαναμε ελευθερα.Και μην ακουω τιποτα για σκληρες αναρτησεις.Βαζοντας επανω 120+ κιλα γινονται βιλουδου

bulmont
26/05/2015, 18:19
Λοιπόν Βασίλη, κάνε μια βόλτα από το γνωστό λαστιχάδικο, ο Γιώργος που δουλεύει εκεί
έχει ένα ίδιο και θα σε ενημερώσει για τα πάντα όλα...........

Πάντως το σίγουρο είναι, πώς αν δεν πηγαίνεις ''τάπα'' τα βρασίματα δεν τα γλυτώνεις........

daz
26/05/2015, 18:22
Πάντως το σίγουρο είναι, πώς αν δεν πηγαίνεις ''τάπα'' τα βρασίματα δεν τα γλυτώνεις........

Ναι..

Και αν το πηγαίνει τάπα δεν γλιτώνει τα σπασίματα! :cry:

bulmont
26/05/2015, 18:27
Ναι..

Και αν το πηγαίνει τάπα δεν γλιτώνει τα σπασίματα! :cry:


Κι' ως γνωστόν ''ο γέρος πάει ή από πέσιμο ή από χέσιμο....'':bawl:

vaska
26/05/2015, 18:37
Ραντεβού Σάββατο μεσημέρι στο γνωστό πιστάκι στο Σανατόριο. Θα γίνει και η μεγάλη βόλτα του Παναχαϊκού.

Την Κυριακή έχω προγραμματίσει να πάω Νιφορέικα να κόψω τα χόρτα γύρω από το σπίτι και να κατεβάσω 4 σάπιους Φοίνικες. Λέτε να είμαι ξάπλα στο 409 με γάζες, ορούς νάρθηκες κλπ??


Μακαρι...

(γιατί εγω το κοβω κατι σε et preterea censeo carthago delenda est..)


Υ.Γ.
Εδω που τα λεμε, τα ειχα τα κιλακια του ο Κατωνας..


Πωωω ρε φίλε Θυμάσαι την Καρχηδόνα??? Πωω πωω παλιός που πρέπει να είσαι εσύ

:bawl:

Θα είναι και τα παιδιά μαζί μου, δεν θα έχω θέμα νομίζω.

336128

chester24
26/05/2015, 18:51
Για την μανιβέλα συμφωνώ κι εγώ, την αυτονομία δεν την είχα σκεφτεί, όσο για τις αναρτήσεις έχει γίνει δουλειά από τον ιδιοκτήτη και δουλεύουν σαν του εντούρο απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω από το λίγο που το οδήγησα.

Με αποθαρρύνετε ρε και απομακρύνεται το όνειρο να ξαναβγούμε στα βουνά με λιγότερο από 5 χιλιάρικα γμτ. Αλλά προφανώς και σε όλα όσα λέτε έχετε δίκιο.

@ chester
Γιατί κάνεις κουβέντα συνέχεια για την διαφορά της 18αρας από την 19άρα πίσω ζάντα?? Είναι τόσο σημαντική η διαφορά ή για λόγους εύκολης επιλογής ελαστικού??

Ρε αφεντικο δεν σε αποθαρύνουμε... Μη μας στεναχωράς ναούμ.
Αφού σε γαργαλάει παρτο κ πιες του το αίμα.....
Απλα επειδή στην αγγελία το παλικάρι γράφει οτι βγαζει πινακίδα, παρατηρώ κάποιες διαφορές που δεν το κάνουν εντούρο....

Όσον αφορά την ζάντα στο λέω γιατί, τα ΜΧ έχουν λάστιχα μικρότερου προφίλ για πιο σφιχτή και αιχμηρή αίσθηση στην πίστα η οποία άλλωστε δεν έχει πέτρες και άλλα εμπόδια τα οποία μπορεί να τραυματίσουν τους τροχούς.
Επίσης λόγω του ότι η πλειψηφεία των στροφών είναι με μπερμ τα λάστιχα είναι και πιο τετράγωνα, σε αντίθεση με τα εντούρο τα οποία πρέπει να πλαγιάζουν και στο ίσιωμα αλλά και να παραμορφώνονται για να προστατεύουν τον τροχό και να βρίσκουν πρόσφυση.

Τωρα βέβαια εδω μιλάμε για ξεκαυλέ ολέ, οπότε τράβα παρτο, γιατί είμαι σχεδον σίγουρος οτι δεν κοιμάσαι τα βράδια!!!!!!!! :evil:Χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχα

Vstrommer71
26/05/2015, 19:10
Κι' ως γνωστόν ''ο γέρος πάει ή από πέσιμο ή από χέσιμο....'':bawl:
Kι αμα ριξει μια γερη γεματη γκαζια στο 450 με το στανταρ γραναζωμα στο 4αρι,ενιοτε και απο τα δυο ταυτοχρονα!:lol:

Bob_o_mastoras
26/05/2015, 20:03
Kι αμα ριξει μια γερη γεματη γκαζια στο 450 με το στανταρ γραναζωμα στο 4αρι,ενιοτε και απο τα δυο ταυτοχρονα!:lol:

:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

vaska
26/05/2015, 21:59
Ατάκα τρανού μέλους του μοτο και αγωνιάρη χωμάτινου στην ερώτησή μου:

- "τι διάολο να κάνω ρε, να το πάρω ή θα πιάσω κάβα τα κρεβάτια στα νοσοκομεία της περιοχής??"
- "Τι να σου πω ρε παιδί μου, σ αυτές τις περιπτώσεις πρέπει ο αναβάτης να ακολουθεί το μηχανάκι, αν είναι το μηχανάκι να τρέχει μπροστά και ο αναβάτης να προσπαθεί να κρατηθεί από το τιμόνι, γ@μησέ τα"

:bawl:

faraway
26/05/2015, 22:06
Ισχυει ... :)

Να το κοιταξεις πριν το παρεις στο λαιμο και λιγο πιο πισω για περιεργα σημαδια ;)

Bob_o_mastoras
26/05/2015, 22:19
Eσυ δεν ειχες ενα dr650se?? Γιατι δεν πας χωμα με αυτο;;;
'Η παρε ενα διχρονακι enduro να γλυτωσεις και τη συντηρηση.. :)

Zid
26/05/2015, 22:45
Για δες και αυτό εδώ.... http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6507899/νομίζω είναι το ιδανικό στα λεφτά που ψάχνεις και σωστό για enduro ...

Δείχνει σε άριστη κατάσταση... και είναι στη Πάτρα...

vaska
26/05/2015, 22:57
Eσυ δεν ειχες ενα dr650se?? Γιατι δεν πας χωμα με αυτο;;;
'Η παρε ενα διχρονακι enduro να γλυτωσεις και τη συντηρηση.. :)

To DR υπάρχει και πάει κανονικά βουνό αλλά είπα για κάτι πιο αλαφρύ και παιχνιδιάρικο


Για δες και αυτό εδώ.... http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6507899/νομίζω είναι το ιδανικό στα λεφτά που ψάχνεις και σωστό για enduro ...

Δείχνει σε άριστη κατάσταση... και είναι στη Πάτρα...

ναι το έχω δει αλλά είναι 250, ψάχνω για κάτι που να με κ@υλώνει με το βρωμόγκαζο που θα έχει

Bob_o_mastoras
26/05/2015, 23:14
Δεν νομιζω να σου λειψει το γκαζι με το συγκεκριμενο διχρονο gasgas (ισως σου λειψουν τα ανταλακτικα τωρα που θα κλεισει.. :lol:).
Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ αποτομο και δυνατο. Οχι γραμμικο σαν τα διχρονα ΚΤΜ.
Πανε τσεκαρε το, δεν χανεις τιποτα.. ;)

Zid
26/05/2015, 23:26
To DR υπάρχει και πάει κανονικά βουνό αλλά είπα για κάτι πιο αλαφρύ και παιχνιδιάρικο



ναι το έχω δει αλλά είναι 250, ψάχνω για κάτι που να με κ@υλώνει με το βρωμόγκαζο που θα έχει Το βρωμόγκαζο είναι ψιλο άχρηστο στο βουνό... εξου και τα enduro ειναι 6-7 αλογα κάτω απο τις αντιστοιχες motocross εκδόσεις... Αν εβρισκες κανα 530 ktm νομίζω θα ήταν το ιδανικό.... γι αυτο που ζητας..

MikeG
27/05/2015, 07:10
Bill αν σε ενδιαφερει με 1000 κατω σου στελνω το 400αρι μου. Σιγουρα κανει περισσοτερο για τξ δουλεια που το θες. Ενα ρυθμισματακι θα χρειαστει στις αναρτησεις του για να εισαι οκ.

Δε το χρησιμοποιω καθολου και οταν ξαναβρω χρονο μπορω να ξαναβρω μεκανακι.

vaska
27/05/2015, 07:20
Bill αν σε ενδιαφερει με 1000 κατω σου στελνω το 400αρι μου. Σιγουρα κανει περισσοτερο για τξ δουλεια που το θες. Ενα ρυθμισματακι θα χρειαστει στις αναρτησεις του για να εισαι οκ.

Δε το χρησιμοποιω καθολου και οταν ξαναβρω χρονο μπορω να ξαναβρω μεκανακι.

έχεις πμ

OldMan
27/05/2015, 15:35
Ατάκα τρανού μέλους του μοτο και αγωνιάρη χωμάτινου στην ερώτησή μου:

- "τι διάολο να κάνω ρε, να το πάρω ή θα πιάσω κάβα τα κρεβάτια στα νοσοκομεία της περιοχής??"
- "Τι να σου πω ρε παιδί μου, σ αυτές τις περιπτώσεις πρέπει ο αναβάτης να ακολουθεί το μηχανάκι, αν είναι το μηχανάκι να τρέχει μπροστά και ο αναβάτης να προσπαθεί να κρατηθεί από το τιμόνι, γ@μησέ τα"

:bawl:

Δεν σΕ ξαναμιλάω ρε μηνάρα...

indianos950
30/05/2015, 17:16
Μιας και εγω πριν καποια χρονια στον ενθουσιασμό μου πηρα ενα 450 exc εντουρο θα σε συμβούλευα Νά μην παρεις motocross μηχανακι γιατι

1 δεν εχει Πινακιδα για να βγει στο δρομο. Αν στο μονοπάτι πατήσεις εναν πεζοπορο τι κανεις; Η πέσεις πανω σε ενα τραχτερ ;;;
2 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ δεν μπορεις να μπεις σε αργό μονοπάτι βράζει ολο το σύμπαν

3 Ειναι σκληρό. Παλούκι . η δουλειά του ειναι να κατεβαίνει στην μεγαλοπολη με 4η κόφτη και να μην κουνιέται.

4 δεν εχει μοχλικο πισω. Στις αργές ανωμαλίες του χώματος πηδάει πισω , ειναι Σταθερο σε γρήγορο οδηγό. Σε αρχάριο ΔΕΝ

5 πόσες ωρες εχει το μοτέρ;;;
Αυτα θέλουν καθε κάμποσες ωρες αλλαγη σε πιστόνι μπιελες ρουλεμαν βαλβίδες τιτανίου και πλεον ειναι 7 χρονων θα εχει δουλέψει

6 παρε το 400 του mike χωρίς να το ξερω και θα με θυμηθείς η παρε ενα 300 του 2005 δίχρονο. Αθάνατο . η ακομη καλυτερα ενα 250 τετράχρονο που παίρνει με το χερι μπροστα γιατι όταν κάτσεις στην δεκαπέντε πόντους φαρδιά Σελα του μια ωρα νιώθεις οτι κάθεσαι σε πηρουνα απο χωράφι και σε εκείνη την στιγμη η μπουλντόζα 450 θελει να σου βγάλει τα χέρια απο τους ωμους.

7 διαμισαρακι για να χαιρεςαι να γυρνάει το μοτερακι 14,000 στροφές και να νομιζεις οτι πας γρηγορα.

Φιλικά παντα

bulmont
26/06/2015, 12:38
Τελικά ρε Βάσκα τι έκανες;;;;;;;;;

Το πήρες το μεκανάκι (μπάαααααα)



ή ελιγμό για ν΄αποφύγεις το τσόκαρο από την Βάσκαινα;;;;;;:bawl:

buckley
26/06/2015, 13:07
To DR υπάρχει και πάει κανονικά βουνό αλλά είπα για κάτι πιο αλαφρύ και παιχνιδιάρικο



ναι το έχω δει αλλά είναι 250, ψάχνω για κάτι που να με κ@υλώνει με το βρωμόγκαζο που θα έχει

Ρε πάνε φτιάξε το ΙΤ , θα ησυχάσεις και λίγο από τον Βάγκο (αυτό που το βάζεις ?)

vaska
26/06/2015, 16:13
Ρε πάνε φτιάξε το ΙΤ , θα ησυχάσεις και λίγο από τον Βάγκο (αυτό που το βάζεις ?)

Τι να φκιάσω στο ΙΤ?? Είναι λήρως λειτουργικό, είναι πιπίλα λέμε τοργαλείο.

Το Βαγγέλη άστονα μόλις με το καλό έρθει εδώ θα τα πούμε από κοντά.

buckley
26/06/2015, 16:52
Τι να φκιάσω στο ΙΤ?? Είναι λήρως λειτουργικό, είναι πιπίλα λέμε τοργαλείο.

Το Βαγγέλη άστονα μόλις με το καλό έρθει εδώ θα τα πούμε ένα χεράκι.

Άν δε βάλεις φωτό δεν πιστεύω τίποτα ρεεεεεεε.
ΥΓ Το από πάνω στο διόρθωσα ΟΚ.