PDA

View Full Version : XT660X vs F650GS



Pantzo13
26/05/2015, 09:31
Καλημέρα. Ειμαι σε σκεψη για αγορα μεταχειρισμενης tenere XT660z και θελω την γνωμη των κατοχων. Προερχομαι απο το BMW f650gs μοντελο του 2001 το οποιο το πουλησα γιατι με κουρασε ο κραδασμος του. Εμφανησιακα στα ματια μου το τενερε ειναι ομορφοτερο ομως το μεγαλο του ''αλλα'' ειναι ο κραδασμος του ενος κυλινδρου. Υπαρχει καποια βελτιωση στον τομεα αυτο οντας και μοντελο 7 χρονια πιο νεο?? Ειναι το μοναδικο σκαλωμα που έχω μιας και η μηχανη ειναι αυτο ακριβως που ψαχνω(σωστά κυβικά, on off χαρακτηρα, ψηλη για να εφαρμοζει καλυτερα στα 192 εκατοστα μου ετσι ωστε να πραγματοποιω κοντινα ταξιδακια, μπανακια το καλοκαιρι και που και που περπατημα σε κανα χωματοδρομο). Θα ηθελα λοιπον να διαβασω και τις αποψεις σας!

daz
26/05/2015, 14:32
Εγώ δε θυμάμαι το gs να έχει κραδασμούς.
Και σίγουρα δεν με ενοχλούν οι κραδασμοί του xtz.

Μήπως απ' το gs έλειπαν τίποτα αντίβαρα από το τιμόνι για να μπουν οι χούφτες ή τίποτα παρόμοιο (ελαφρύτερα αντίβαρα κτλ).

Μα εγώ έχω να κάτι χρόνια να το οδηγήσω το gs. Ο taisteal μπορεί να συγκρίνει καλύτερα αυτά τα δύο.

AUFGEBRACHT
26/05/2015, 14:43
Εγώ δε θυμάμαι το gs να έχει κραδασμούς.

Καλά θυμάσαι, για μονοκύλινδρο οι κραδασμοί είναι απειροελάχιστοι έως ανύπαρκτοι και γίνονται αντιληπτοί (περισσότερο ως μούδιασμα κι όχι ως ενοχλητικός κραδασμός) όταν η ταχύτητα υπερβεί τα 130+. Εάν τον κούρασαν οι κραδασμοί στο GS μάλλον τα μονοκύλινδρα δεν του ταιριάζουν ή δεν είναι μαθημένος σε αυτά ή παίζει να έλειπαν τα αντίβαρα όπως λες...

Pantzo13
26/05/2015, 14:49
Μήπως απ' το gs έλειπαν τίποτα αντίβαρα από το τιμόνι για να μπουν οι χούφτες.

Ναι το ειχα χουφτες..αλλα και στα πατακια σε κοντινα ταξιδια με 120 σταθερα..μουδιαζανε τα ποδια μου μετα απο ωρα..και του συνεπιβατη..

Pantzo13
26/05/2015, 14:57
Καλά θυμάσαι, για μονοκύλινδρο οι κραδασμοί είναι απειροελάχιστοι έως ανύπαρκτοι και γίνονται αντιληπτοί (περισσότερο ως μούδιασμα κι όχι ως ενοχλητικός κραδασμός) όταν η ταχύτητα υπερβεί τα 130+.

Στην συγκριση των δυο(gs vs tenere) υπαρχει καμια διαφορα στο κομματι των κραδασμων?

AUFGEBRACHT
26/05/2015, 14:58
Ναι το ειχα χουφτες..αλλα και στα πατακια σε κοντινα ταξιδια με 120 σταθερα..μουδιαζανε τα ποδια μου μετα απο ωρα..και του συνεπιβατη..

Μήπως λόγω ύψους δεν ήταν η επιθυμητή θέση οδήγησης; Εγώ πάντως με το δυσθεώρητο ύψος του 1.70 με 120 σταθερά δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα, ούτε η συνεπιβάτης.

AUFGEBRACHT
26/05/2015, 14:59
Στην συγκριση των δυο(gs vs tenere) υπαρχει καμια διαφορα στο κομματι των κραδασμων?

Δεν έχω οδηγήσει το tenere για να εκφέρω γνώμη, το μέλος taisteal μπορεί να σε διαφωτίσει καλύτερα.

Pantzo13
26/05/2015, 15:07
Μήπως λόγω ύψους δεν ήταν η επιθυμητή θέση οδήγησης;

Τι να σου πω δεν ξερω μιας και δεν εχω οδηγησει αλλη μηχανη σε ταξιδι..ενα xtx που δοκιμασα 2010 μοντελο μου φανηκε ελαφρως πιο ηρεμο στο θεμα κραδασμων..γι αυτο ρωτω..

Pantzo13
26/05/2015, 15:08
το μέλος taisteal μπορεί να σε διαφωτίσει καλύτερα.

ας περιμενουμε λοιπον την γνωμη του!

ggs
26/05/2015, 15:26
Το gs (το Ντακάρ που έχω οδηγήσει) έχει ποιο ομαλή λειτουργία σε σχέση με το τενερε που έχει λιγο πιο τραχύ δούλεμα.

Αναλογα σε ποιες στροφες τα δουλεύεις και τα δυο , οι κραδασμοί είναι από ελαχιστοι εως ενοχλητικοί .

Τώρα , και τα δυο είναι θαυμάσια μηχανάκια , με ποιο πολλά αρνητικά το gs λόγω χρόνων.

Pantzo13
26/05/2015, 15:30
Το gs (το Ντακάρ που έχω οδηγήσει) έχει ποιο ομαλή λειτουργία σε σχέση με το τενερε που έχει λιγο πιο τραχύ δούλεμα.

Αναλογα σε ποιες στροφες τα δουλεύεις και τα δυο , οι κραδασμοί είναι από ελαχιστοι εως ενοχλητικοί .

Τώρα , και τα δυο είναι θαυμάσια μηχανάκια , με ποιο πολλά αρνητικά το gs λόγω χρόνων.

Σ' ευχαριστω GGS για τις παρατηρησεις σου!

nihristo
26/05/2015, 16:13
Το gs (το Ντακάρ που έχω οδηγήσει) έχει ποιο ομαλή λειτουργία σε σχέση με το τενερε που έχει λιγο πιο τραχύ δούλεμα.

Αναλογα σε ποιες στροφες τα δουλεύεις και τα δυο , οι κραδασμοί είναι από ελαχιστοι εως ενοχλητικοί .

Τώρα , και τα δυο είναι θαυμάσια μηχανάκια , με ποιο πολλά αρνητικά το gs λόγω χρόνων.

Συμφωνώ με τον τζιτζί, το tenere έχει πιο τραχιά λειτουργία και πιο πολλούς κραδασμούς. Στα 130-140 στη μία ώρα συνεχούς οδήγησης με το tenere μουδιάζει το χέρι μου. Το dakar που οδήγησα ενός φίλου, μου φάνηκε πολύ πολύ ομαλό εκτός αν το δουλέψεις σε ψηλές στροφές που φαίνεται ότι δεν του αρέσει.

daz
26/05/2015, 18:14
Συμφωνώ με τον τζιτζί, το tenere έχει πιο τραχιά λειτουργία και πιο πολλούς κραδασμούς. Στα 130-140 στη μία ώρα συνεχούς οδήγησης με το tenere μουδιάζει το χέρι μου. Το dakar που οδήγησα ενός φίλου, μου φάνηκε πολύ πολύ ομαλό εκτός αν το δουλέψεις σε ψηλές στροφές που φαίνεται ότι δεν του αρέσει.

Χωρίς γάντι?
Γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι κάνω διαφορετικά και δεν μουδιάζουν τα χέρια μου στις 2,5 ώρες νον στοπ με 140-150.


Όπως και να έχει το λάθος ήταν που το είχε χωρίς αντίβαρα επειδή είχε χούφτες. Θα μπορούσε κάλλιστα να έχει και αντίβαρα και χούφτες.
Και το ελαστικό τακούνι στα μαρσπέ πάλι για τους κραδασμούς είναι εκεί!

taisteal
26/05/2015, 18:58
Καλημέρα. Ειμαι σε σκεψη για αγορα μεταχειρισμενης tenere XT660z και θελω την γνωμη των κατοχων. Προερχομαι απο το BMW f650gs μοντελο του 2001 το οποιο το πουλησα γιατι με κουρασε ο κραδασμος του. Εμφανησιακα στα ματια μου το τενερε ειναι ομορφοτερο ομως το μεγαλο του ''αλλα'' ειναι ο κραδασμος του ενος κυλινδρου. Υπαρχει καποια βελτιωση στον τομεα αυτο οντας και μοντελο 7 χρονια πιο νεο?? Ειναι το μοναδικο σκαλωμα που έχω μιας και η μηχανη ειναι αυτο ακριβως που ψαχνω(σωστά κυβικά, on off χαρακτηρα, ψηλη για να εφαρμοζει καλυτερα στα 192 εκατοστα μου ετσι ωστε να πραγματοποιω κοντινα ταξιδακια, μπανακια το καλοκαιρι και που και που περπατημα σε κανα χωματοδρομο). Θα ηθελα λοιπον να διαβασω και τις αποψεις σας!

Ειχα το ντακαρ,και προσφατα πηρα το τΡεμεΡε.
Εμενα μου φαινεται ηλεκτρικο σε σχεση με το gs,κραδασμοι δεν με κουραζουν ποτε σε οποια ταχυτητα
κι αν ταξιδεψα.
Μεσα στη πολη ειναι πανευκολο,απλα θελει προσοχη μεχρι να συνηθισεις το διαφορετικο κεντρο βαρους σε σχεση με το μπεμπε.
Μπορει να ειναι και τα δυο μονοκυλινδρα,αλλα ειναι τελειως διαφορετικα μηχανακια.
Προσωπικα ειμαι τρισευτυχης με την αλλαγη που εκανα.
DO IT :)

Pantzo13
26/05/2015, 23:06
Ειχα το ντακαρ,και προσφατα πηρα το τΡεμεΡε.
Εμενα μου φαινεται ηλεκτρικο σε σχεση με το gs,κραδασμοι δεν με κουραζουν ποτε σε οποια ταχυτητα
κι αν ταξιδεψα.
Μεσα στη πολη ειναι πανευκολο,απλα θελει προσοχη μεχρι να συνηθισεις το διαφορετικο κεντρο βαρους σε σχεση με το μπεμπε.
Μπορει να ειναι και τα δυο μονοκυλινδρα,αλλα ειναι τελειως διαφορετικα μηχανακια.
Προσωπικα ειμαι τρισευτυχης με την αλλαγη που εκανα.
DO IT :)

Σ ευχαριστω taisteal! Εχει αρχισει σιγα σιγα να ξεκαθαριζει το τοπιο!:D

Μανολης67
27/05/2015, 09:46
Αφού είχες GS, γνώμη μου να πάρεις το ΤΕΝΕΡΕ, πέρα ότι το εγώ το βρίσκω πανέμορφο μηχανάκι και αξιόπιστο (100% Γιαπωνέζικο, οχι made in france) προτείνω να αλλάξεις μηχανή, γιατί αν από το GS πας στο DAKAR, θα είναι σαν να αγοράζεις δυό φορές το ίδιο μηχανάκι, οσο για τους κραδασμούς που αναφέρεις, οταν αγόρασα το ΧΤ 660 μεταχειρισμένο ειχε φοβερά σκορτσαρίσματα, η αιτία ήταν ραγισμένη βάση ντίζας επιστροφής γκαζιού ( η κάτω δηλαδή) αντικαταστάθηκε, και με το σέρβις και βενζίνα 100αρα, το ΧΤ έγινε άλλο μηχανάκι, σκορτσαρίσματα σχεδόν 0.

ggs
27/05/2015, 10:26
Αφού είχες GS, γνώμη μου να πάρεις το ΤΕΝΕΡΕ, πέρα ότι το εγώ το βρίσκω πανέμορφο μηχανάκι και αξιόπιστο (100% Γιαπωνέζικο, οχι made in france) προτείνω να αλλάξεις μηχανή, γιατί αν από το GS πας στο DAKAR, θα είναι σαν να αγοράζεις δυό φορές το ίδιο μηχανάκι, οσο για τους κραδασμούς που αναφέρεις, οταν αγόρασα το ΧΤ 660 μεταχειρισμένο ειχε φοβερά σκορτσαρίσματα, η αιτία ήταν ραγισμένη βάση ντίζας επιστροφής γκαζιού ( η κάτω δηλαδή) αντικαταστάθηκε, και με το σέρβις και βενζίνα 100αρα, το ΧΤ έγινε άλλο μηχανάκι, σκορτσαρίσματα σχεδόν 0.

Βρε μην τα πετάτε έτσι απότομα αυτά … καραδοκούν οι κακοπροαίρετοι ευρωπαίοι…:lol:



Το τενερε είναι ενα πολύ καλο και αξιόπιστο μονοκύλινδρο , κυρίως λόγο της απλότητας κατασκευής του και του δοκιμασμένου κινητήρα του .
Τα προβλήματα που έχει βγάλει είναι συγκεκριμένα και γνωστά και με λίγη προσοχή σε αυτά θα βγάλει πολλά χλμ.
Χρειαζεται δουλειά στις αναρτήσεις και ,αν θές να κάθεσαι πολύ ώρα στην σέλα , θέλει δουλειά στην σέλα.
Προφανώς , είναι ποιο φρεσκο και απροβλημάτιστο σε σχέση με ένα gs και , αν μπορείς να δώσεις τα παραπάνω λεφτά, καλύτερη επιλογή.

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 10:54
Το τενερε είναι ενα πολύ καλο και αξιόπιστο μονοκύλινδρο , κυρίως λόγο της απλότητας κατασκευής του και του δοκιμασμένου κινητήρα του .

Πάντως και ο αειθαλής Rotax είναι δοκιμασμένος και το ίδιο το GS μονοκύλινδρο γαρ δεν έχει πιστεύω κάτι πολύπλοκο στην κατασκευή του. Το ότι είναι πιο φρέσκο στο μάτι σαν σχεδίαση το Tenere δεν υπάρχει αμφιβολία σίγουρα, αφού τα χωρίζουν και κάποια χρόνια.

ggs
27/05/2015, 11:02
Πάντως και ο αειθαλής Rotax είναι δοκιμασμένος και το ίδιο το GS μονοκύλινδρο γαρ δεν έχει πιστεύω κάτι πολύπλοκο στην κατασκευή του. Το ότι είναι πιο φρέσκο στο μάτι σαν σχεδίαση το Tenere δεν υπάρχει αμφιβολία σίγουρα, αφού τα χωρίζουν και κάποια χρόνια.

ναι σωστο κι αυτο.
αλλωστε , εχουν γυρισει κι αυτα τον κοσμο ολο.

Bob_o_mastoras
27/05/2015, 12:28
Πολυ ομορφο το Τενερε!
Αλλα αμα το παρεις επενδυσε κατιτις να του βαλεις μια 2 σε 1 εξατμιση να λαφρυνει λιγο.

daz
27/05/2015, 14:21
To tenere είναι 100% made in japan?

100% not made in japan μπορεί!

Τα πρώτα μοντέλα ήταν made in Italy τα επόμενα spain.

Αν εξαιρέσουμε τις ζάντες και τα ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά που είναι japan όλα τα άλλα είναι Italy.

Από τις αναρτήσεις μέχρι τον κινητήρα.

ggs
27/05/2015, 14:23
To tenere είναι 100% made in japan?

100% not made in japan μπορεί!

Τα πρώτα μοντέλα ήταν made in Italy τα επόμενα spain.

Αν εξαιρέσουμε τις ζάντες και τα ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά που είναι japan όλα τα άλλα είναι Italy.

Από τις αναρτήσεις μέχρι τον κινητήρα.

να ένας κακοπροαίρετος ευρωπαίος....:lol:

Bob_o_mastoras
27/05/2015, 14:26
Oι αναρτησεις καλως ειναι Italy.. :D

Παντως, αν δεν κανω λαθος, το μοτερ αυτο (660) κατασκευαστηκε και στην Ιαπωνια και το φορουσε το Yamaha Raptor 700 (η γουρουνα).
Δυστυχως ομως μονο αυτο.. :lol:

daz
27/05/2015, 14:28
να ένας κακοπροαίρετος ευρωπαίος....:lol:

Τα κέντρα είναι china ή india ή vietnam! :evil:

Να συνεχίσω? :D

Bob_o_mastoras
27/05/2015, 14:29
Τα κέντα είναι china ή india ή vietnam! :evil:

Να συνεχίσω? :D

Tα κεντα;;; :confused:

ggs
27/05/2015, 14:30
Τα κέντα είναι china ή india ή vietnam! :evil:

Να συνεχίσω? :D

γι αυτο ειναι ετσι μπαμπατσικα...:lol:

daz
27/05/2015, 14:35
Θα σας το πω αλλιώς για να το καταλάβετε.

Μηχανάκι χωρίς χαλασμένες βίδες σταυρού, μόνο Ιαπωνικό δεν είναι! :lol:

ggs
27/05/2015, 14:39
Θα σας το πω αλλιώς για να το καταλάβετε.

Μηχανάκι χωρίς χαλασμένες βίδες σταυρού, μόνο Ιαπωνικό δεν είναι! :lol:

:bawl:

daz
27/05/2015, 14:51
Oι αναρτησεις καλως ειναι Italy.. :D



Κοίτα να δεις.

Paioli

http://www.paioli.com/paiolini/detail_en.php?id=93

Paioli

http://www.paioli.com/paiolini/detail_en.php?id=106

:D

Bob_o_mastoras
27/05/2015, 14:55
Κοίτα να δεις.

Paioli

http://www.paioli.com/paiolini/detail_en.php?id=93

Paioli

http://www.paioli.com/paiolini/detail_en.php?id=106

:D

E τι ηθελες να σου βαλουνε;; Τα competizione;; Ma que cazzo dici??? :a9:

:p

AUFGEBRACHT
27/05/2015, 14:57
To tenere είναι 100% made in japan?

100% not made in japan μπορεί!

Τα πρώτα μοντέλα ήταν made in Italy τα επόμενα spain.


Γιαυτό σε συμπαθώ και σε εκτιμώ χωρίς να σε ξέρω...

taisteal
27/05/2015, 15:06
Πλεον λιγη σημασια εχει η χωρα προελευσης.
Τα ευρωπαικα εχουν βελτιωθει αισθητα στο θεμα αξιοπιστια,και τα τζαπαν εχουν χασει την φημη τους.
Απο εκει και περα,ειναι τι ζηταει ο καθενας,αλλα σημασια εχει οτι ο σουπιας γουσταρει τα ΚΤΜ και την καινουργια αφρικανα


:bawl::bawl::bawl:

daz
27/05/2015, 15:14
E τι ηθελες να σου βαλουνε;; Τα competizione;; Ma que cazzo dici??? :a9:

:p

Όχι ρε, competizione και αηδίες!

Δόξα τον αλάχ λέω που βάλανε Ιταλικές αναρτήσεις και δεν βάλανε Ιταλική ηλεκτρονική που αυταναφλέγεται! :lol:

daz
27/05/2015, 15:30
Πλεον λιγη σημασια εχει η χωρα προελευσης.

Αρκεί να μην είναι η Γερμανία! :D



Τα ευρωπαικα εχουν βελτιωθει αισθητα στο θεμα αξιοπιστια,και τα τζαπαν εχουν χασει την φημη τους.

Ζούμε σε έναν κόσμο που δεν μπορείς να πεις τα Ευρωπαικά ζημιάρικα και τα Ιαπωνικά αξιόπιστα. Τι θα κληροδοτήσουμε ρε στην επόμενη γενιά? :confused:



Απο εκει και περα,ειναι τι ζηταει ο καθενας,αλλα σημασια εχει οτι ο σουπιας γουσταρει τα ΚΤΜ και την καινουργια αφρικανα



Δε τΖιμπάω ρε! :lol:

harris_x
27/05/2015, 15:31
:evil:

lykourgi
27/05/2015, 15:35
Ζούμε σε έναν κόσμο που δεν μπορείς να πεις τα Ευρωπαικά ζημιάρικα και τα Ιαπωνικά αξιόπιστα. Τι θα κληροδοτήσουμε ρε στην επόμενη γενιά? :confused:

Εδώ (XT-R) βάλανε ψυγείο ΚΤΜ. Μιλάμε για πλήρη ισοπέδωση. :lol:

Μανολης67
27/05/2015, 17:54
Εδώ (XT-R) βάλανε ψυγείο ΚΤΜ. Μιλάμε για πλήρη ισοπέδωση. :lol:

Να το βγάλω! :) ευτυχώς πάντως που δεν δίνουν το βεντιλατέρ εξτρα! όπως η πορτοκαλί εταιρεία... :uplate:
Παντως για το made in japan TENERE sorry, μπορεί να εκανα λάθος τελικα,,,:cry:

Coyote.V
27/05/2015, 18:11
Χωρίς γάντι?
Γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι κάνω διαφορετικά και δεν μουδιάζουν τα χέρια μου στις 2,5 ώρες νον στοπ με 140-150.


Όπως και να έχει το λάθος ήταν που το είχε χωρίς αντίβαρα επειδή είχε χούφτες. Θα μπορούσε κάλλιστα να έχει και αντίβαρα και χούφτες.
Και το ελαστικό τακούνι στα μαρσπέ πάλι για τους κραδασμούς είναι εκεί!

Επειδή κάποτε είχα και GS650 (δίμπουζο) είμαι στην ευχάριστη θέση να σας πληροφορήσω ότι έχει από την μάνα του χούφτες με αντίβαρα καθώς και θερμαινόμενα γκριπ...:smokin:

Όσο για το θέμα συμφωνώ ότι έχει κραδασμούς μετά τα 140 κλμ με ποιο λίγα δεν έχεις πρόβλημα.... τουλάχιστον εγώ δεν είχα.

MiltiadisK.D
27/05/2015, 18:40
Τenere απο εμένα,είχες gsάκι οπότε για αλλαγή και μόνο αλλά και επειδή σε κόβω να το γουστάρεις περισσότερο(τώρα κραδασμοί,αξιοπιστία,καλύτερο-χειρότερο κτλ τα ξεχνάς μετά την αγορά).Άντε με το καλό:beer:

Pantzo13
28/05/2015, 09:51
Τenere απο εμένα,είχες gsάκι οπότε για αλλαγή και μόνο αλλά και επειδή σε κόβω να το γουστάρεις περισσότερο(τώρα κραδασμοί,αξιοπιστία,καλύτερο-χειρότερο κτλ τα ξεχνάς μετά την αγορά).Άντε με το καλό:beer:

Βρε λες??? χαχα :lol::lol: