PDA

View Full Version : ποια είναι η καλύτερη κλειδαριά;



batman_gardiki
27/05/2015, 08:57
γειά σας!!!
με ποιον τύπο κλειδαριάς κλειδώνετε το μηχανάκι σας;
ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος; λουκέτο στο δισκόφρενο ή αλυσίδα;
υπάρχει κάτι πιο ασφαλές ή όλα ίδια είναι;

spyrakos35
27/05/2015, 09:00
γειά σας!!!
με ποιον τύπο κλειδαριάς κλειδώνετε το μηχανάκι σας;
ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος; λουκέτο στο δισκόφρενο ή αλυσίδα;
υπάρχει κάτι πιο ασφαλές ή όλα ίδια είναι;

είναι ένας συνάδελφος εδώ μέσα, 7Tolis λέγεται, στείλτου ένα πμ, το έχει μελετήσει όσο δεν πάει το θέμα....

RaGe_Raptor
27/05/2015, 09:05
δεν υπάρχει...!!!! απλά....μη βασίζεσαι στην κλειδαριά, εδώ τα τρώνε από κλειστά γκαράζ.....

Panos76
27/05/2015, 09:11
ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος;

υπάρχει κάτι πιο ασφαλές ή όλα ίδια είναι;

336139

madness
06/06/2015, 10:38
Τότε που το είχα κοιτάξει, η κάθε εταιρεία δίνει level προστασίας.
Όσο πιο "ασφαλές" τόσο πιο ακριβό. Από την άλλη υπάρχουν video στο YouTube που σπάνε και τα πιο ακριβά μέσα σε 15-20 δευτερολεπτα με έναν μεγάλο κόφτη. Ενώ από την άλλη υπάρχουν και sprey που παγώνουν το μέταλλο και με ένα απλό χτύπημα γινεται κομμάτια. Οπότε θεωρητικά δεν σε προστατεύει κάτι.

Προσωπικά πιστεύω ότι το λουκέτο στο δισκοφρενο είναι πιο δύσκολο να κοπεί μιας και δεν αφήνει πολλά περιθώρια κοψιματος χωρίς καταστροφή της δισκοπλακας.

Η επιλογή του θέλει προσοχή γιατί δεν κάνουν όλα σε όλες της μηχανές - δισκοπλακες. Μην το ψωνίσεις χωρίς την μηχανή.

Εγώ είχα πάρει αυτό:
http://www.abus.com/eng/Mobile-Security/Motorbike-Scooter/Brake-disc-locks/GRANIT-Quick-37-60-Maxi-Mini#
Που είναι σχετικά εύκολο να το κουβαλάω μαζί μου για όταν παρκάρω κάπου έξω. Και το μόνο που ταίριαξε στη μηχανή μου από 4-5 που είχα κοιτάξει.

Εξαρτάται και για τι χρήση το θες.


Δες και αυτό:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=37070

daz
06/06/2015, 12:47
Ψιθυρίζεται ότι μια απ' τις καλύτερες εταιρίες είναι μια Αγγλική, με προιόντα που δεν πλησιάζονται λόγο τιμής.

Δεν θυμάμαι πως λέγεται αλλά είσαι έτοιμος να δώσεις κάτι κοντά στο 300αρι?

Αν όχι η καλύτερη επιλογή είναι περισσότερα από 1 αντικλεπτικά + κουκούλα. Πάλι κοντά στο 300αρι θα πας αλλά αυτή τη φορά μπορείς να το δώσεις σταδιακά.

Αλλά και πάλι τίποτε απ' όλα αυτά δεν μπορεί να σου εγγυηθεί την ασφάλεια της μηχανής σου. Το θέμα είναι να τους κάνεις να επιλέξουν κάτι άλλο πιο εύκολο, αν δε τα καταφέρεις αυτοί θα βρουν τρόπο.

S705
06/06/2015, 19:43
Δυο ατσάλινες αλυσίδες ( πάνω από 14 χιλιοστά πάχος) από τα ναυτιλιακά και δυο καλά λουκέτα. Δέσιμο από σταθερό σημείο της μηχανής π.χ . εγώ την δένω από την κάτω τιμονοπλακα. Και αρκετή τύχη…
Δεν μεταφέρετε στο καφέ ή στην βόλτα….

7Tolis
07/06/2015, 00:24
Και σε κάγκελα να τη δεσεις, θα σου πάρουν και τα κάγκελα.
Η καλύτερη κλειδαριά είναι αυτή που δε χρειάζεται να κλειδωσεις τίποτα, επειδή δεν θα έχεις τίποτα =>κεφάλι ήσυχο.

S705
07/06/2015, 00:31
Και σε κάγκελα να τη δεσεις, θα σου πάρουν και τα κάγκελα.
Η καλύτερη κλειδαριά είναι αυτή που δε χρειάζεται να κλειδωσεις τίποτα, επειδή δεν θα έχεις τίποτα =>κεφάλι ήσυχο.

Ok δώσε μου δυο λεπτά να κατέβω να βγάλω τις δυο αλυσίδες και το ένα λουκέτο. Α μην ξεχάσω και τον συναγερμό.

daz
07/06/2015, 09:35
Ok δώσε μου δυο λεπτά να κατέβω να βγάλω τις δυο αλυσίδες και το ένα λουκέτο. Α μην ξεχάσω και τον συναγερμό.

Μη ξεχάσεις να πουλήσεις και τη μηχανή. Γιατί το τίποτα που είπε ο tolis δεν αφορούσε μόνο τα αντικλεπτικά.

Κάτι ξέρει αυτός, από τότε που τον ξαλάφρωσαν έχει το κεφαλάκι του ήσυχο.

Κάποιος στη Θεσσαλονίκη είχε φτιάξει στον ακάλυπτο πίσω απ' το σπίτι του κλουβί. Όταν ρώτησα γιατί, μου είπε οτι του είχαν κλέψει 2 μηχανές.
Εγώ ξέρεις τι έβλεπα? Ένα λουκέτο παραπάνω, σιγά τη διαφορά!

7Tolis
07/06/2015, 15:03
Εσεις οι απο πάνω,προβληματίζεστε κάπου, ή εγω δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε;

daz
07/06/2015, 22:00
Εσεις οι απο πάνω,προβληματίζεστε κάπου, ή εγω δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε;

Εγώ πάντως σίγουρα δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς!

7Tolis
07/06/2015, 22:46
Εγώ πάντως σίγουρα δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς!

Ειδα που λίγο πιο πάνω με ανέφερες και δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις.
Αυτό.

daz
07/06/2015, 23:05
Είπα πως ο μόνος τρόπος για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο είναι να μην έχουμε τίποτα (ούτε μηχανή). -> Αυτό που είπες και εσύ.

Και όχι να μην έχουμε τίποτα (από αντικλεπτικά) επάνω στη μηχανή μας. -> Όπως κατάλαβε ο s705.

7Tolis
08/06/2015, 00:07
Οκ,τώρα το΄χω. :beer:

Panos76
08/06/2015, 09:05
Με άλλα λόγια, ότι δεν υπάρχει: δε χαλάει, δε στο κλέβουν, δε ξοδεύει, είσαι ελεύθερος.

batman_gardiki
11/06/2015, 22:48
οκ θα διαλέξω το τελευταίο :D