PDA

View Full Version : Προβλημα με νεα εξατμιση



udasile
28/05/2015, 11:23
Καλημερα σε ολην την παρεα. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με νεα εξατμιση ( ελευθερας ) στο scouter μου

Το σκουτερ ειναι το gilera runner vxr 200 cc μοντελο 2004. Φοραει aftermarket malossi πιστονο/κιλυνδρα 210cc , βαριατορ malossi με 11 gr Μπιλιες, λευκο ελατηριο πισω, καρμπυρατερ με 5 νουμερα παραπανω main jet ( ζιγκλερ ). ολα τα αλλα στο σκουτερ ειναι μαμα.

Αποφασισα λοιπον να αλλαξω εξατμιση εφοσον η παλια ( εμφανισιακα η χειροτερη π υπαρχει ) τρυπησε σκουριασε κτλπ κτλπ. Αγορασα την εξατμιση της PM TUNING - PM 61 ( http://www.pmtuning.co.uk/gilera-runner-dna-125cc-210cc-performance-exhaust) / ( https://www.youtube.com/watch?v=jBVxQRkX4mQ ) δεν ειναι το δικο μ αλλα ειναι η ιδια εξατμιση χωρις τον σιγαστηρα.

Την εβαλα πανω στο μηχανακι πολυ ωραια εμφανισιακα, δυστυχως ομως πολυ φασαρια( το προσπερναω ). Απο αποδοση? σκετη απογοητευση. Στο site της pm λεει πως δινει max 2 αλογα... στα χαμηλα το scooter εχει χασει παρα πολυ. Εκει π ημουν απο σταση , τραβουσα ολο το γκαζι και πηγαινε να σηκωθει , τωρα κανει ενα μπουκωμα-μπερδεμα και δινει μετα τα 20-25km/h. μετα τα 50-60km/h μεχρι τα 100 **ανοιγει** λιγο καλυτερα απο την μαμα, αλλα δεν με ενδιαφερει η δυναμη εκει.

Εκανα εναν φτιαχτο σιγαστηρα ( σωληνας 30cm π βιδωσε στην τρυπα π εχει η εξατμιση στο τελος ) γιατι η φασαρια δεν παλευοταν. Λοιπον π λετε, Το scooter παει καλυτερα!!!!!!!!!!! ανεβηκε λιγο η δυναμη στα χαμηλα. στα ψηλα ειναι στα ιδια, η φασαρια μειωθηκε δραματικα . Αναρωτιεμαι αν φταει οτι η μαμα εξατμιση ανεβαζε το back pressure και τωρα με την ελευθερας περναει πολυ αερας και θελει πιο πολυ βενζινη. σε αλλο site διαβασα οτι πρεπει να βαλω πιο ελαφρια μπιλακια, σκληροτερα ελατηρια συμπλεκτη και λιγο μεγαλυτερο ζιγκλερ

ΤΑ φωτας σας παρακαλω. Αν απο αναλογη εμπειρια εχετε κατι να προτεινεται.

Ευχαριστω προκαταβολικα,
Γιωργος

GFawkes
28/05/2015, 12:21
Bye Bye

udasile
28/05/2015, 12:38
η μαμα εξατμιση ανεβαζε το back pressure που χρειαζεται το μοτερ για να λειτουργησει σωστα, και τωρα με την ελευθερας περνανε τα καυσαερια πολυ γρηγορα και λογικο που "αδειασε" χαμηλα.

Η εξατμιση σου ειναι λαθος...το καταλαβαινεις. Καμια σχεση τα "μπιλακια" κλπ συμπραγκαλα.

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Τα μπιλακια μ παν να τα βαλω για να κερδισω στα χαμηλα αυτα π εχασα ( καπως ετσι δλδ ) Αναρωτιομουν αν εκανα κανα πιο χοντρο σιγαστηρα μειωνωντας την διαμετρο της εξαγωγης θα μπορουσα να φερω την εξατμιση σε προδιαγραφες της μανισιας.

OldMan
28/05/2015, 15:06
Αναρωτιομουν αν εκανα κανα πιο χοντρο σιγαστηρα μειωνωντας την διαμετρο της εξαγωγης θα μπορουσα να φερω την εξατμιση σε προδιαγραφες της μανισιας.

Περίεργη αντίληψη περι διαφορικής σχετικότητας μεγεθών...

amyroukai
28/05/2015, 15:12
φανταζομαι εννοεί πιο "χοντρό" πάχος σωλήνας, το οποίο με την ίδια εξωτερική διάμετρο θα έχει μικρότερη εσωτερική.

OldMan
28/05/2015, 15:15
φανταζομαι εννοεί πιο "χοντρό" πάχος σωλήνας, το οποίο με την ίδια εξωτερική διάμετρο θα έχει μικρότερη εσωτερική.

Και από πότε το παχος του σωλήνα έχει επιδραση στην αποτελεσματικότητα του σιγαστήρα..???

amyroukai
28/05/2015, 15:22
φαντάζομαι ότι δεν έχει κανένα, το ουσιαστικό για τον ερωτώντα είναι η μείωση της διαμέτρου εξόδου των αερίων, άρα η αύξηση του backpressure.

zannisvel
28/05/2015, 15:56
Μηπως να εβαζες τη μαμα που εχει περασει και εναν Α ελεγχο?

udasile
28/05/2015, 20:31
φαντάζομαι ότι δεν έχει κανένα, το ουσιαστικό για τον ερωτώντα είναι η μείωση της διαμέτρου εξόδου των αερίων, άρα η αύξηση του backpressure.

καπως ετσι ητανε το σκεπτικο . Οπως προ ειπα να μειωθει η διαμετρος εξαγωγης βαζωντας εναν πιο παχυ σιγαστηρα, με τα οφελη να ειναι μειωση του θορυβου και αυξηση του backpressure. Βλεπωντας και κανωντας :)

Παρεπιπτοντως, σε αναλογη εξατμιση που βρηκα σε γνωστο Online μαγαζι λεει πως πρεπει να ριξετε λιγο τα γραμμαρια απτις μπιλιες κτλπ οταν φορατε εξατμιση ελευθερας σε σκουτερ.

http://www.sip-scootershop.com/en/products/racing+exhaust+scorpion+for_20042e00

**SIP-TIP! New, lighter vario rolls, harder clutch springs, new spark plugs, main jet 5% larger.**

notakos600
28/05/2015, 21:10
Μήπως η μαμά εξάτμιση μερικές φορές είναι πιο αποδοτική από κάποια πολυδιαφημισμένη, πολλά υποσχόμενη και πολύ ακριβή aftermarket;

stefanos
29/05/2015, 01:21
Μήπως η μαμά εξάτμιση μερικές φορές είναι πιο αποδοτική από κάποια πολυδιαφημισμένη, πολλά υποσχόμενη και πολύ ακριβή aftermarket;

Παρατραβηγμένο να υπερκυβίζουμε, γραναζώνουμε μηχανάκια και να ψάχνουμε μετά μαμά εξατμήσεις για να πάρουμε επιδόσεις :)
Μάλλον τα έχουμε κάνει θάλασσα στο μέχρι τώρα στήσιμο.

amyroukai
29/05/2015, 06:42
Εμένα μου κανει και λιγάκι εντύπωση το ότι διαβάζεις 5% αύξηση main jet αλλά έχεις βάλει 5 νούμερα πιο μεγάλο... Μήπως το παρακανες;


Επίσης, στο λινκ της εξάτμισης λέει οτι φοράει σιγαστήρα. Που εξαφανίστηκε στο μηχανάκι σου;

udasile
29/05/2015, 07:35
Εμένα μου κανει και λιγάκι εντύπωση το ότι διαβάζεις 5% αύξηση main jet αλλά έχεις βάλει 5 νούμερα πιο μεγάλο... Μήπως το παρακανες;


Επίσης, στο λινκ της εξάτμισης λέει οτι φοράει σιγαστήρα. Που εξαφανίστηκε στο μηχανάκι σου;

Πολλες καλημερες απτην Βροχερη Καβαλα. 5% λεει στο site για την εξατμιση αλλα εγω απο 118 το πηγα 123 λογω του κυλινδρου, π ειναι λιγο μεγαλυτερος και η Malossi ελεγε να ανεβασετε το main jet 5-8% οποτε στα 118 ειναι περιπου 5+ μεγαλυτερο main jet. Αναφερω οτι η αλλαγη στο main jet ειχε γινει πριν την αλλαγη της εξατμισης. ( πριν αλλαχτε το main jet υπηρχαν ατροφιες μετα τα 110 που μετα εξαφανιστηκαν )

Οσο για τον σιγαστηρα, οταν μ ρθε δεν ειχε πανω σιγαστηρα. Τι να πω... ( μηπως θελουνε να τον αγοραζουμε ξεχωριστα για μεγαλυτερο κερδος? )

amyroukai
29/05/2015, 08:21
PLEASE NOTE THIS EXHAUST HAS THE db KILLER FITTED*

μηπως να στειλεις ενα μειλ, λατρεμενα αγγλακια αλλα γραφετε αλλα στειλατε;


118*1.05=124
118*1.08=127.5
αρα εισαι στο κατω οριο main jet.

το pilot το αλλαξες; μηπως το μπουκωμα ειναι γιατι δεν εχεις μπεντζινα χαμηλα; επισης, αρκετα db killers κανουν γωνια μεσα στο τελικο, μηπως να δοκιμασεις να λυγισεις το δικο σου; ψαξε καμμια φωτο να δεις.

udasile
29/05/2015, 09:09
PLEASE NOTE THIS EXHAUST HAS THE db KILLER FITTED*

μηπως να στειλεις ενα μειλ, λατρεμενα αγγλακια αλλα γραφετε αλλα στειλατε;


118*1.05=124
118*1.08=127.5
αρα εισαι στο κατω οριο main jet.

το pilot το αλλαξες; μηπως το μπουκωμα ειναι γιατι δεν εχεις μπεντζινα χαμηλα; επισης, αρκετα db killers κανουν γωνια μεσα στο τελικο, μηπως να δοκιμασεις να λυγισεις το δικο σου; ψαξε καμμια φωτο να δεις.

Ευχαριστω για τον χρονο σου amyroukai. θα δοκιμασω να βαλω 125-128 main jet να δω μπας κ υπαρχει διαφορα. Τωρα οσον αφορα το pilot οχι δεν το πειραξα καθολου. αυτην την στιγμη φοραει 34 η 36 νομιζω. ΠΡεπει να βαλω πιο μεγαλο η πιο μικρο ? ( τερμα ασχετος περι pilot/air jet ). Νομιζω πως Το σκεπτικο ειναι οτι επειδη εχω πολυ αερα στα χαμηλα , πρεπει να δωσω και περισσοτερη βενζινη σωστα ? η να κοψω τον αερα ( αν γινεται )?

Οσο για το db killer, http://modernvespa.com/forum/topic97180.16?highlight=2012+cannonball+official καπου στην μεση της σελιδας δειχνει εναν **σπασμενο ** σιγαστηρα απο την pm π ειναι για vespa ( Ο σιγαστηρας ειναι ο ιδιος ).

http://www.psntuning.co.uk/scooter_parts.php?prt_id=1609 εδω ειναι ο σιγαστηρας. Αυτος π εκανα εγω δεν εχει καμια διαφορα με αυτον , ενας απλος σωληνας ειναι με μια **τρυπα** με παξιμαδι για να βιδωνει στην **εξω μερια**.

amyroukai
29/05/2015, 11:14
ΧΑΧΑΧΧΑ καλά, ξέρω μόνο ότι έχω κουτσοδιαβάσει για το δικό μου, από δοκιμές (επιτυχίες και αποτυχίες) των Αμερικανών που πάνε στο SUDCO και με 10 δολλάρια έχουν πάρει 20 ζιγκλεράκια και παίζουν με τα νούμερα για πλάκα μέχρι να βρουν το "σωστό". Και έχουν και το θάρρος να λένε που απέτυχαν, οπότε τελικά υπάρχει μιά ωραία βάση με το τι πρέπει να πειράξεις και πόσο.

Θεωρητικά ξεκινάς να "ξεβιδώνεις" το air screw και αν δεν φτάνει η παροχή του προς τα επάνω, αλλάζεις το τζετ. Απλά να θυμάσαι τι πείραξες και πόσο για να μπορείς να γυρίσεις εκεί που ήσουν.

Αλλά αφού σε ζαλίζει ο θόρυβος και με το "κλείσιμο" της εξάτμισης κλείνει και η τρύπα στις χαμηλές στροφές, κινήσου προς τα εκεί πρώτα, να βρεις το πόσο κλειστή την θέλεις και αφού οριστικοποιήσεις τις αλλαγές στο τελικό σου μετά να πειράξεις οτιδήποτε άλλο αν δεν σε ικανοποιεί. Κάπως έτσι, ένας μεταλλικός δακτύλιος και μιά λεπτή σωλήνα ήταν και σε μιά δική μου aftermarket μόνο που ο δακτύλιος ήταν μέσα στο τελικό, δεν ήταν σαν "καπάκι" στο άνοιγμα όπως αυτό.