PDA

View Full Version : Carburetor Set για Bandit 400 Αναζητείται!



stathis1302
29/05/2015, 16:23
Χαίρεται συμforumίτες... Μόλις έμαθα από πολύ έμπιστο φίλο μηχανικό οτι τα Καρμπς μου είναι στα τελευταία τους λογω φθοράς των μετάλλων. Αν έχει κανείς υπόψιν που θα μπορούσα να βρω σετάκι μεταχειρισμένων μανίσιων ή fcr ή mikuni σε λειτουργία θα ήμουν ευγνώμων. Τόσο καιρό τις μεμβράνες περίμενα να τα φτύσουν και μου την έφεραν τα σώματα... Τι να πω... Ευχαριστώ προκαταβολικά.

SHOOTER045
30/05/2015, 07:50
Κάνε μια αναζήτηση στο car η στο eBay
Εγώ από εκεί είχα πάρει

stathis1302
04/06/2015, 22:10
Shooter σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι πως βρήκα στο car αλλά επειδή τα carbs αν δεν τα βάλεις να δουλέψουν δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι γι αυτό έλεγα μήπως βρεθεί καμια τετράδα από κανένα άνθρωπο εδώ στο φόρουμ. Τα άλλαξες λόγω φθοράς μεμβρανών?

SHOOTER045
04/06/2015, 22:48
Στην αρχή άλλαξα μεμβράνες λόγω ότι ήταν χάλια αυτές που φόραγε, μέχρι μπαλωματα ποδήλατου είχαν βάλει.
Μετά αναγκάστηκα να αλλάξω και καρμπ γιατί και τα σώματα μέσα τα είχαν ξεσκίσει.

roukos_x
04/06/2015, 23:47
περιμενε λιγο ακομα..εχω το δικο μου 3 βδομαδες συνεργειο κ δεν βλεπω να το παιρνω πισω συντομα..
περιμενω απο στιγμη σε στιγμη να μου πουν πως απεβιωσε!
αν γινει τπτ τετοιο (χτυπα ξυλο, γιατι μετα θα κλαιω), σου δινω οχι μονο τα καρμπς, που ειναι σε τελεια κατασταση, αλλα ολη!!
(ελπιζω να καταλαβες οτι δεν θελω να σου δωσω ουτε βιδα καταβαθος ε??? :lol:)

stam2
05/06/2015, 08:41
τι εννοείς φθορά μετάλλων...?

μήπως εννοείς βελόνες και βελονοθήκες?

όπως και να χει αν αλλάξεις καρμπ, θα πρότεινα να μην βάλεις της μάνας του γιατί είναι μπελαλίδικα...
προσπάθησε να βρεις κάτι που να ταιριάζει...

alex14
05/06/2015, 10:28
περιμενε λιγο ακομα..εχω το δικο μου 3 βδομαδες συνεργειο κ δεν βλεπω να το παιρνω πισω συντομα..
περιμενω απο στιγμη σε στιγμη να μου πουν πως απεβιωσε!
αν γινει τπτ τετοιο (χτυπα ξυλο, γιατι μετα θα κλαιω), σου δινω οχι μονο τα καρμπς, που ειναι σε τελεια κατασταση, αλλα ολη!!
(ελπιζω να καταλαβες οτι δεν θελω να σου δωσω ουτε βιδα καταβαθος ε??? :lol:)

Τι εγινε ρε συ ?

SHOOTER045
05/06/2015, 14:29
περιμενε λιγο ακομα..εχω το δικο μου 3 βδομαδες συνεργειο κ δεν βλεπω να το παιρνω πισω συντομα..
περιμενω απο στιγμη σε στιγμη να μου πουν πως απεβιωσε!
αν γινει τπτ τετοιο (χτυπα ξυλο, γιατι μετα θα κλαιω), σου δινω οχι μονο τα καρμπς, που ειναι σε τελεια κατασταση, αλλα ολη!!
(ελπιζω να καταλαβες οτι δεν θελω να σου δωσω ουτε βιδα καταβαθος ε??? :lol:)

Ρε εσύ τι έπαθε ο ληστής?

SHOOTER045
05/06/2015, 14:33
Για την ιστορία
Είχα εντάξει βελόνες.
Αλλά λόγω του θέματος με τις μεμβράνες, οι αετοί αφού κόλλησαν και μπαλωσαν τις μεμβράνες, βούλωσαν με logo κάτι εσωτερικούς αυλους με αποτέλεσμα να δουλεύει με ρελαντί στο Θεό

stathis1302
13/06/2015, 21:28
Παιδιά ακριβώς δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχει... Τα λόγια του μηχανικού ήταν οτι έχουν φθαρεί τα μέταλλα των καρμπς και βενζίνη ποτίζει τα μπουζί. Εντωμεταξύ προχθές που πήγα να το βάλω μπροστά δεν έπερνε με τίποτα και επιπλέον μιζιά στη μιζιά έσκαγε που και που η εξάτμιση... Από την άλλη πάλι αν σας πω τιμές για καινούρια τετράδα θα τραβάτε τα μαλλιά σας... Για αυτό άρχισα να ψάχνομαι για μεταχειρισμένα αλλά από κανένα bandit που να δουλεύει και να γνωρίζουμε έτσι την κατάστασή τους... Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον... Πάντως ακόμα στην αναζήτηση είμαι! χαχαχα

roukos_x
14/06/2015, 10:57
φιλε μου, επειδη γνωριζω κ καταλαβαινω την ταλαιπωρια σου.. θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω! κ το λεω ετσι γιατι κ εγω δεν ειμαι κανενας γνωστης.
Αποσο εχω διαβασει τα δικα μας φορανε 33αρια καρμπς. Παλιοτερα, για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο με αυτο το θεμα, εβαζαν 32αρια απο gsxr400 & rf400.
εχαναν λιγο απο την αποδοση αλλα ξεμπερδευαν για πολυ καιρο με αυτο το θεμα. Αν σε εψηνε κατι τετοιο θα μπορουσες να ψαξεις κ απο αυτα τα μοντελα.
Αν παλι δεν σου γεμιζουν τα αφτια αυτα που ακους απο τον μηχανικο σου, μπορω να σου συστησω κ εγω ενα ατομο που τα παιζει στα δαχτυλα αυτα κ δινει τον καλυτερο του εαυτο σε κατι τετοια!

Στράτος88
14/06/2015, 11:51
Αν το πρόβλημα είναι οτί υπερχειλίζει μέσα στον κύλινδρο και υγραίνει τα μπουζί, μήπως χρειάζεσαι απλά άλλες βαλβίδες, και έναν έλεγχο-ρύθμιση στάθμης?
Προσώπικά θα έκανα πρώτα το δευτερο (γρήγορα και φθηνά) μαζί με έναν σβέλτο έλεγχο αν δουλευουν και τα υπόλοιπα εντάξει.

stathis1302
15/06/2015, 14:05
Έχεις δίκιο για τα 33αρια... Είναι όντως μια λύση τα 32άρια... Παρόλα ταύτα λέω να περιμένω μήπως και βρεθεί καμια 4άδα μανίσια...

stathis1302
15/06/2015, 14:09
Αν το πρόβλημα είναι οτί υπερχειλίζει μέσα στον κύλινδρο και υγραίνει τα μπουζί, μήπως χρειάζεσαι απλά άλλες βαλβίδες, και έναν έλεγχο-ρύθμιση στάθμης?
Προσώπικά θα έκανα πρώτα το δευτερο (γρήγορα και φθηνά) μαζί με έναν σβέλτο έλεγχο αν δουλευουν και τα υπόλοιπα εντάξει.

Μπορεί και να παίζει κάτι τέτοιο αλλά προσωπικά του έχω εμπιστοσύνη στις εκτιμήσεις του αφού κάνει και αναπαλαιώσεις και cafe racers και είναι και φιλαράκι... Αλλά όλα αυτά μέχρι αποδείξεως του εναντίου χαχαχα... Ευχαριστώ πάντως όλους σας για το ενδιαφέρον παιδιά.

roukos_x
15/06/2015, 15:45
Έχεις δίκιο για τα 33αρια... Είναι όντως μια λύση τα 32άρια... Παρόλα ταύτα λέω να περιμένω μήπως και βρεθεί καμια 4άδα μανίσια...

εχεις π.μ. εδω κ μερες αλλα δεν λες να το δεις!