PDA

View Full Version : flip up κρανος low budget



I'am...u are?
31/05/2015, 19:26
καλησπερα θελω να αγορασω νεο κρανος για ντελιβερι ταχυτητες 80-100 χιλιομετρα max σκυμμενος και ετσι οποτε απο αεροδυναμικη δεν μασαμε..
Σκεφτομαι για http://www.skroutz.gr/s/1752111/Caberg-Duke-Solid.html

στο sharp βλεπω 5 αστερια αλλα ανεφερει αλλο μοντελο ή το ιδιο; :confused:

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-duke-and-tourmax

χρηματα 100-150 αντε για το ultimate "καπελο" 160... πιο πανω δεν λεει εκτος αν ερθει η αναπτυξη στη τσεπη μου :)

congate7
01/06/2015, 05:48
Θα σου προτείνω αυτό που έχουν οι Δίες. Πολύ καλό το έχω και εγώ. Για να μην ψάχνεσαι είναι Airoh Miroh αν θυμάμαι καλά. Για τις ταχύτητες που το θες είναι καλό, από τα 100 και πάνω αρχίζουν τα κακά.

harris_x
01/06/2015, 08:27
καλησπερα θελω να αγορασω νεο κρανος για ντελιβερι ταχυτητες 80-100 χιλιομετρα max σκυμμενος και ετσι οποτε απο αεροδυναμικη δεν μασαμε..
Σκεφτομαι για http://www.skroutz.gr/s/1752111/Caberg-Duke-Solid.html

στο sharp βλεπω 5 αστερια αλλα ανεφερει αλλο μοντελο ή το ιδιο; :confused:

http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-duke-and-tourmax

χρηματα 100-150 αντε για το ultimate "καπελο" 160... πιο πανω δεν λεει εκτος αν ερθει η αναπτυξη στη τσεπη μου :)Δες κι εδώ: http://motofashion.gr/stock-out/stock-out-helmets/stock-out-flip-up-helmets

SHOOTER045
01/06/2015, 10:04
Θα σου προτείνω αυτό που έχουν οι Δίες. Πολύ καλό το έχω και εγώ. Για να μην ψάχνεσαι είναι Airoh Miroh αν θυμάμαι καλά. Για τις ταχύτητες που το θες είναι καλό, από τα 100 και πάνω αρχίζουν τα κακά.

Συγνώμη κιόλας
Αλλά το συγκεκριμένο το θεωρώ αίσχος.
Το έχω 5 χρόνια τώρα

congate7
01/06/2015, 11:59
Συγνώμη κιόλας
Αλλά το συγκεκριμένο το θεωρώ αίσχος.
Το έχω 5 χρόνια τώρα

Και εγώ άλλα 4. Για ντελιβεράδικη χρήση είναι καλό. Όπως είπα και πριν για τις ταχύτητες που το θέλει είναι καλό αλλά από τα 100 και πάνω πρέπει να κάθεσαι λόρδος
Με το παπί που είχα και εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά από τη στιγμή που πήρα το δρζ απέκτησα.

panavour
01/06/2015, 12:14
αν εχεις πιστωτικη καρτα γραψου στο paypal και ψωνισε απ οξω -ebay κλπ-τιμες απο 30-80 πιο κατω( το 80 σε προσφορα εννοειται) :)

I'am...u are?
01/06/2015, 16:03
εχω paypal αλλα το εξωτερικο το φοβαιμαι για κρανος προτιμω να παω στο μαγαζι και να του πω να μου κανει κατι καλυτερο if u know what I mean.

Το κρανος που φορανε οι διας παιρνει 3 αστερια http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/airoh-miro οποτε δεν...

Γενικα απο ερευνα που εκανα για τα caberg δεν διαβασα καπου αρνητικα σχολια... θα ηθελα ομως να παρω και μια δευτερη γνωμη μιας και δεν εχω δει/δουλεψει ποτε μου αυτη τη μαρκα..

taisteal
01/06/2015, 17:14
εχω paypal αλλα το εξωτερικο το φοβαιμαι για κρανος προτιμω να παω στο μαγαζι και να του πω να μου κανει κατι καλυτερο if u know what I mean.

Το κρανος που φορανε οι διας παιρνει 3 αστερια http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/airoh-miro οποτε δεν...

Γενικα απο ερευνα που εκανα για τα caberg δεν διαβασα καπου αρνητικα σχολια... θα ηθελα ομως να παρω και μια δευτερη γνωμη μιας και δεν εχω δει/δουλεψει ποτε μου αυτη τη μαρκα..


Πηρα το caberg,εξαιρετικο και καλη ποιοτητα.
Θορυβος σε νορμαλ επιπεδα.
Πολυ καλυτερο απο το Airoh που ειχα πριν.

I'am...u are?
01/06/2015, 21:18
ωραια για ποιο λες ομως; Αν λεμε για το ιδιο μπορεις να μου πεις πως ανοιγει απο μπροστα; Εχει ενα κουμπακι ή δυο για ασφαλεια που πρεπει να ανοιξει;

taisteal
01/06/2015, 21:24
Ενα κουμπι μπροστα εχει.
Δεν το εχω παρει στα χερια μου ακομη,το ειδα μονο απο κοντα και το εβαλα για βολτα δοκιμη,κι ετσι το πηρα
Αν δεν κανω λαθος ειναι αυτο
336507

Dennis-
01/06/2015, 21:54
Εχω ενα hjc για την ιδια δουλεια. νταξει την δουλεια του την κανει. Καμια 80 - 100 πρεπει να το ειχα παρει. εχουν αρχισει και χαλανε διαφορα κλειδωμα ζελατινας και το υφασμα σαν δερματινη απο κατω π εχει. Αλλα να σου πω την αληθεια δεν με νοιαζει καλυτερα να ειναι ετσι γιατι το αφηνω πανω στο μηχανακι συνεχεια και λιγοστευουν οι πιθανοτητες να το αρπαξει κανεις.

I'am...u are?
01/06/2015, 22:57
μονο ενα ε; hmmm με τρομαζει καπως η θεση του που ειναι απο την εξωτερικη μερια... Αν και στο sharp γραφει οτι παρεμεινε κλειστο 87% με προβληματιζει και ισως ειναι επειδη το κουμπι ειναι απο την εξωτερικη πλευρα και μονο ενα... Το εχεις παραγγειλει απο ελλαδα ή εξωτερικο; Τι τιμουλα;
Dennis hjc κλπ δεν μου λεει κατι γενικα λιγο ή πολυ ολοι ευχαριστιμενοι ειμαστε απο τα κρανη μας αλλα το θεμα ειναι να ψαξω και εγω να βρω ενα σωστο αυτη τη φορα ειχα ενα ls2 κρατησε 4 χρονια κλπ αλλα ειχε χαλασει ο μηχανισμος των γυαλιων + οτι στο sharp ειδα πως ειναι καπως μετριο το κρανος παλι καλα που δεν χρειαστηκε και ποτε... τωρα θα το φοραει αλλος :P
Απλα θελω να ξερω τι σοι μαρκα ειναι αυτη η carbeg.... δεν κολλαω στα ονοματα κολλαω στο μοντελο απλα το ονομα το θελω σαν ενα αρχικο οκ ουτε ολα τα χοντα ειναι καλα ουτε ολα τα κινεζικα αθλια γιαυτο...

Τωρα αν υπαρχει καποια σοβαρη προταση και λινκ για κατι αλλο πολυ ευχαριστως.. να το τσεκαρω...

Dennis-
01/06/2015, 23:26
ακουσα καλα λογια για αυτην την εταιρια αφου αυτο σου γυαλισε παρτο να σου φυγει το αποθημενο! Παντος εκει που δουλευω εγω δεν μας αφηνει να περνουμε τα κρανη μεσα στο μαγαζι για αυτο μενω και με το χαρχαλι. Επισης και εγω φοραω φλιπ φλαπ πως το λενε δεν εχει καμια σχεση με ενα φουλ φεις σε θεμα προστασιας.

υγ. Αλλαξε αβαταρ πριν σε παρει χαμπαρι ο bob o mastoras :lol:

I'am...u are?
13/06/2015, 06:52
To εχουμε συζητησει του ειπα θα το αλλαξω καποια στιγμη :lol:

tzimidis
13/06/2015, 07:19
Delivery me 100 km/h ?????

Kanete kai paradosi se alles poleis , i metaferete organa metamosxeyseon??

Dennis-
13/06/2015, 13:12
Καμια φορα και 100.. εχουμε και κατι πελατες οξω απο σαλονικα. 100 κοντερισιαααα! Χαχα

Nik0s_Dk
13/07/2015, 12:23
Παίδες καλημέρα. Για να μην ανοίξω εκ νεου τοπικ μια ερώτηση κανω εδώ. Ελέω εργασίας ΠΡΕΠΕΙ να παρω flip up (τέτοιο δικαιολογούν ως έξοδο στην εταιρία και βάζουν ενα ταβάνι τα 120.) Αυτά που ειχαν αγοραστει στους συναδέλφους προ 4ετίας ήταν κατι ls2 και ειχαν αγοραστεί ΜΑΖΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΛΠ για 6 7 ατομα. Επειδη δε παιζει να βαλω οτι ναναι σκεφτομαι να παρω μόνος μ κ οτι και αν μου καλυψουν μερος των χρημάτων. Τεσπα τείνω προς το n91 της nolan και θα θελα γενικα καμια γνωμη γι αυτό αν ξερει καποιος κατι.εναλλακτικα σκεφτομαι το caberg duke που γραφει παραπανω ο φίλος. Βασικο δεν θέλω να ξεφυγω απο τα 206 e που βρίσκω το Ν91 γιατί δεν ξέρω καν αν θα μ καλύψουν τπτ και δεν παιζει κ πολυ ρευστο. Thanks !!!

Pan (dvs)
13/07/2015, 13:16
Τα ls 2 τα θεωρω αρκετα καλα για τα λεφτα τους.Ενα που εχω ,εχει τραβηξει τα πανδεινα και ακομη αντεχει.Εγω με ταβανι τα 150 ευρω,θα το προτιμουσα.

Nik0s_Dk
13/07/2015, 20:12
Τα ls 2 τα θεωρω αρκετα καλα για τα λεφτα τους.Ενα που εχω ,εχει τραβηξει τα πανδεινα και ακομη αντεχει.Εγω με ταβανι τα 150 ευρω,θα το προτιμουσα.

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα μου με αυτά. Τα βλέπω πως έχουν καταντήσει (κυριολεκτικά κατάντια) με την καθημερινή χρήση τόσο τα εσωτερικά τους μαξιλαράκια κλπ όσο και ο μηχανισμός. Επειδή πήγα και δοκίμασα το νόλαν και το κάμπεργκ, ρώτησα για τα λς2 μου είπαν τα χειρότερα. Επειδή ήδη έχω πάρει ένα κράνος (HJC IS-17) και έχω απογοητευτεί πλήρως δε θέλω να το ρισκάρω αν δεν αξίζει πραγματικά. Και επειδή πέρα από την προσωπική χρήση το κράνος το φοράω από 3 μέχρι 6 ώρες στη δουλειά θέλω πριν προχωρήσω σε αγορά να το ψάξω λίγο παραπάνω.. Απλά το ζήτημα τώρα είναι τα λεφτά (όπως στους περισσότερους φαντάζομαι!) γιαυτό το τοπ μαξ ταβάνι τα 206 τους Ν91...

ΤάκηςΜπ
22/07/2015, 18:42
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα μου με αυτά. Τα βλέπω πως έχουν καταντήσει (κυριολεκτικά κατάντια) με την καθημερινή χρήση τόσο τα εσωτερικά τους μαξιλαράκια κλπ όσο και ο μηχανισμός. Επειδή πήγα και δοκίμασα το νόλαν και το κάμπεργκ, ρώτησα για τα λς2 μου είπαν τα χειρότερα. Επειδή ήδη έχω πάρει ένα κράνος (HJC IS-17) και έχω απογοητευτεί πλήρως δε θέλω να το ρισκάρω αν δεν αξίζει πραγματικά. Και επειδή πέρα από την προσωπική χρήση το κράνος το φοράω από 3 μέχρι 6 ώρες στη δουλειά θέλω πριν προχωρήσω σε αγορά να το ψάξω λίγο παραπάνω.. Απλά το ζήτημα τώρα είναι τα λεφτά (όπως στους περισσότερους φαντάζομαι!) γιαυτό το τοπ μαξ ταβάνι τα 206 τους Ν91...

Αν και 9 μέρες μετά,ελπίζω να βοηθήσω.Ένα φιλαράκι είχε ακριβώς την ίδια σκέψη με εσένα και στην ίδια ακριβώς περίπτωση.Του έδινε η εταιρεία 120-130 ευρώ για κράνος και εκείνος συμπλήρωσε ένα 50αρικο και πήρε το nolan n86.Πανάλαφρο,λειτουργικότατο και ομορφούλικο(σε άσπρο).Εκείνος που το φοράει κάθε μέρα λέει τα καλύτερα κι εγώ που το'χω πιάσει 1-2 φορές συμφωνώ.

Nik0s_Dk
22/07/2015, 19:24
Αν και 9 μέρες μετά,ελπίζω να βοηθήσω.Ένα φιλαράκι είχε ακριβώς την ίδια σκέψη με εσένα και στην ίδια ακριβώς περίπτωση.Του έδινε η εταιρεία 120-130 ευρώ για κράνος και εκείνος συμπλήρωσε ένα 50αρικο και πήρε το nolan n86.Πανάλαφρο,λειτουργικότατο και ομορφούλικο(σε άσπρο).Εκείνος που το φοράει κάθε μέρα λέει τα καλύτερα κι εγώ που το'χω πιάσει 1-2 φορές συμφωνώ.

Φυσικά και βοηθάς! Αφενός βάζεις στο τραπέζι ένα κράνος που δεν το είχα κοιτάξει και αφετέρου ακόμα δεν έχω τολμήσει να κάνω κίνηση λόγω οικονομίας γενικότερα. Όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά δε ξέρω αν το πάρω μόνος μου αν θα μου δώσουν τα λεφτά από την δουλειά.. Οπότε ψάχνω χαλαρά! Κράνος υπάρχει οπότε δεν βιάζομαι και τρελά! :beer:

ΤάκηςΜπ
23/07/2015, 11:53
Φυσικά και βοηθάς! Αφενός βάζεις στο τραπέζι ένα κράνος που δεν το είχα κοιτάξει και αφετέρου ακόμα δεν έχω τολμήσει να κάνω κίνηση λόγω οικονομίας γενικότερα. Όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά δε ξέρω αν το πάρω μόνος μου αν θα μου δώσουν τα λεφτά από την δουλειά.. Οπότε ψάχνω χαλαρά! Κράνος υπάρχει οπότε δεν βιάζομαι και τρελά! :beer:

:beer: