PDA

View Full Version : VFR800 VS CBF1000F VS FAZER 1000



kkobits
01/06/2015, 14:53
Καλημέρα κι από εμένα!
Σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα: Από Yamaha XJ6 Diversion του 2009 να πάω σε VFR800 του 2008

Η μηχανή χρησιμοποιείται για
-τη δουλειά (τελευταία παίρνω και το αυτοκίνητο)
-Βόλτες εντός Αττικής (αρκετές)
-ΜΙΑ εκδρομή το χρόνο (πχ Φοινικούντα Μεσσηνίας ή νησί)

Το diversion είναι all around με κοντές σχέσεις και μέχρι τα 110-120 νομίζεις ότι έχεις μεγαλύτερη μηχανή. Από εκεί και πάνω θέλεις κι άλλο!
Σε νησί είναι μια χαρά, στην πόλη ακόμα καλύτερα, στο ταξίδι όμως με δύο άτομα και πράγματα πέρα ότι ΔΕΝ πάει πάνω από 110 (!!), εννοώ με αξιοπρεπή ρυθμό επιτάχυνσης, είναι ΠΟΛΥ κουραστική.
Λογικά λοιπόν δεν δικαιολογεί η χρήση που της κάνω την αγορά μιας κυρίως τουριστικής moto όπως η VFR, έστω κι αν αυξήσω λίγο της ετήσιες εκδρομές.
Πόσο μάλλον που παίρνω μια μηχανή πιο δυσκίνητη από την δικιά μου, πιο παλιά και με χιλιόμετρα που είναι τα ίδια μεν, αλλά τα έχει κάνει άλλος (για να είναι εντός budget)

Πέρα όμως από εκδρομές, επειδή πιστεύω ότι στην μηχανή πρέπει να ανεβαίνεις και να μην θέλεις να κατέβεις και στην diversion δεν το νιώθω αυτό πια, νομίζω ότι η VFR είναι σωστή κίνηση.
Ποια η γνώμη σας;

Κώστας

spyrakos35
01/06/2015, 20:32
Σαν λογικη για αλλαγη μοτο καλα το πας....

Σαν λογικη χρησης το χανεις

Translatoras
01/06/2015, 21:14
Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες!

Στη θέση σου θα κοίταζα και Fazer 1000 ABS (The best of both worlds!)

hornettrela
01/06/2015, 21:29
Μηχανακι 600κ 4κυλ. με 80 αλογα κοντα δεν παει ικανοποιητικα 2καβαλο πανω απο 110?

endopandou
01/06/2015, 21:32
μιας κυρίως τουριστικής moto όπως η VFR
Φίλε το VFR δεν είναι turing μηχανάκι, είναι sport turing με το sport μάλιστα να υπερισχύει του Turing.
Αν σκέφτεσαι ταχύτητες λίγο πάνω απο αυτό που έχεις στις διαδρομές που ανέφερες δεν κάνει.
Αν δεν το έχεις απωθημένο ώστε να ανεχτείς τον χαρακτήρα του που έτσι όπως τα λες είναι σχεδόν σίγουρο πως δεν θα σου ταιριάξει, κοίτα το καταπληκτικό πανεύκολο και απίθανα προσαρμοστικό fazer 600.

kkobits
01/06/2015, 22:36
Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες!

Σωστός... να ξερες πόσο χρειάζομαι αυτό το ρητό ΤΩΡΑ στη ζωή μου (σε άλλο τομέα...)!


Στη θέση σου θα κοίταζα και Fazer 1000 ABS (The best of both worlds!)

Έχω βρεί ένα 1000 Fazer, μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ, αλλά... μήπως είναι ΠΟΛΥ για μένα, θελω να πω μήπως να φοβάμαι τόσο γκάζι;

spyrakos35
01/06/2015, 22:44
Η μηχανή χρησιμοποιείται για
-τη δουλειά (τελευταία παίρνω και το αυτοκίνητο)
-Βόλτες εντός Αττικής (αρκετές)
-ΜΙΑ εκδρομή το χρόνο (πχ Φοινικούντα Μεσσηνίας ή νησί)




Έχω βρεί ένα 1000 Fazer, μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ, αλλά... μήπως είναι ΠΟΛΥ για μένα, θελω να πω μήπως να φοβάμαι τόσο γκάζι;

φίλε,
πάρε ενα 1000 RR καλύτερα για να κάνεις βόλτες κολλιάτσου - πατήσια

kkobits
01/06/2015, 22:44
Φίλε το VFR δεν είναι turing μηχανάκι, είναι sport turing με το sport μάλιστα να υπερισχύει του Turing.
Αν σκέφτεσαι ταχύτητες λίγο πάνω απο αυτό που έχεις στις διαδρομές που ανέφερες δεν κάνει. Αν δεν το έχεις απωθημένο ώστε να ανεχτείς τον χαρακτήρα του που έτσι όπως τα λες είναι σχεδόν σίγουρο πως δεν θα σου ταιριάξει,

Αν ήθελα κάτι λίγο παραπάνω θα πήγαινα πχ σε FAZER8. To VFR ήταν wallpaper στον η/υ μου (αυτό και το gsxr750, για άλλους λόγους!). Απλά ΠΟΣΟ δύσχρηστο είναι; Δηλαδή θα χρειαστώ 2η μηχανή (κανένα 250άρι) για να περνάω πχ την Αλεξάνδρας με κίνηση κάθε μέρα;



κοίτα το καταπληκτικό πανεύκολο και απίθανα προσαρμοστικό fazer 600.

Το είχε φίλος μου πριν πάρω το diversion και το έπαιρνα (σχετικά) συχνά. Δεν είναι το ίδιο, αλλά είναι μικρή η αλλαγή. Αν πήγαινα προς τα εκεί θα πήγαινα σε FAZER8

kkobits
01/06/2015, 22:48
φίλε,
πάρε ενα 1000 RR καλύτερα για να κάνεις βόλτες κολλιάτσου - πατήσια


Τό πιασα, το ξεχνάω το 1000. Απλά μεγάλωσα με Παπακωνσταντίνου: "...πλάι στα 1000 κυβικά σου" και... καταλαβαίνεις, άστο! Αν κάποια στιγμή μπορούσα να έχω δύο πχ και το Ζ300 τότε ίσως έπαιρνα το 1000.
Πάντως αυτό που ψάχνω είναι κατι λίγο πιο δυνατό και διαφορετικό σε εμφάνιση από το DIVERSION.

spyrakos35
01/06/2015, 22:52
cbf 600 (παναγια μου πρότεινα εγώ χονΔα, μπρρρρρ :lol:)
bandit 650

αν θες σε ον οφ
βε στρομ 650
βερσυς 650

kkobits
01/06/2015, 22:56
Μηχανακι 600κ 4κυλ. με 80 αλογα κοντα δεν παει ικανοποιητικα 2καβαλο πανω απο 110?

Πραγματικά. Δεν έχει τίποτα η μηχανή, είναι το βάρος και η αεροδυναμική. Είμαι 90κγ, η κυρά μου 55, αλλά είχαμε μαζί μας 60 (ναι εξήντα μαζί με τις μπαγκαζιέρες, τα ζύγισα!!!!) kg πράγματα: δύο βαλίτσες πάνινες/ Μπαγκαζιέρα/ τεράστιο tankbag και κάποια ακόμα στερεωμένα... πρωτότυπα!! Τέρμα γκάζι άντε να έδειχνε 122-123 (ψηφιακό) από Τρίπολη πρός Αθήνα! Μόνος μου έχω πάει με το ίδιο μηχανάκι 210 km/h για 3-4 λεπτά (Εγνατία) και πήγαινε κι άλλο, όμως κότεψα!

endopandou
01/06/2015, 23:01
To VFR ήταν wallpaper στον η/υ μου Απλά ΠΟΣΟ δύσχρηστο είναι; Δηλαδή θα χρειαστώ 2η μηχανή (κανένα 250άρι) για να περνάω πχ την Αλεξάνδρας με κίνηση κάθε μέρα;



Οχι δεν θα χρειαστείς δεύτερο μηχανάκι. Αν το έχεις τόσο κάψα μην ρωτάς ζητώντας ορθολογικές απαντήσεις. Αυτές τις πήρες... Η κάψα υπερτερεί, κάνε το κέφι σου σήμερα... :wave2:

kkobits
01/06/2015, 23:02
cbf 600 (παναγια μου πρότεινα εγώ χονΔα, μπρρρρρ :lol:)
bandit 650



bandit 650-abs είχα το 2008-10. Καλύτερο σε επιδόσεις απο το τωρινό (κυρίως πάνω από 110-120 km/h), αλλά έκαιγε αρκετά και (κυρίως) βαρέθηκα την εμφάνισή του. CBF 650 αξιόπιστο αλλά χειρότερο σε εμφάνιση. θα κοίταζα ας πούμε το CBF1000 με τα ψηφιακά κοντέρ, αλλά 1000 δεν είναι πολλά;



αν θες σε ον οφ
βε στρομ 650
βερσυς 650

Για on/off είμαι κοντός μάλλον (1.73) και μάλλον μου αρέσουν περισσότερο τα street

Translatoras
01/06/2015, 23:03
Έχω βρεί ένα 1000 Fazer, μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ, αλλά... μήπως είναι ΠΟΛΥ για μένα, θελω να πω μήπως να φοβάμαι τόσο γκάζι;

Αν δεν είσαι 20χρονος να σε κυριεύει το γκάζι και όχι να το κυριεύεις εσύ, τότε δεν έχεις πρόβλημα.

Νομίζω ότι είναι μια καλή αλλαγή που θα την καταλάβεις, χωρίς να αποχωριστείς τα καλά που έχεις ήδη.
Επίσης, νομίζω ότι δεν βγαίνεις πολύ έξω από το budget.

Το VFR το λατρεύω (ακόμα θυμάμαι τη διαφήμιση της Nestle με την ασπροντυμένη τύπισσα πάνω στο άσπρο VFR750F της δεκαετίας του '80) αλλά κάτι μου λέει ότι περισσότερες φορές θα βλαστημάς και λιγότερες θα χαμογελάς.

kkobits
01/06/2015, 23:11
Μια και το ανέφερε ο φίλος παραπάνω, τί λέτε για τά δύο 1000άρια;
Σαν ισχύ βάρος και τιμή είναι περίπου σαν το VFR. Ειδικά το Honda μήπως είναι πιο καλό μηχανάκι; Πιό εύχρηστο;
:wave2: Ευχαριστώ!

amyroukai
01/06/2015, 23:12
μέχρι τα 110-120 νομίζεις ότι έχεις μεγαλύτερη μηχανή. Από εκεί και πάνω θέλεις κι άλλο!

Σε νησί είναι μια χαρά, στην πόλη ακόμα καλύτερα, στο ταξίδι όμως με δύο άτομα και πράγματα πέρα ότι ΔΕΝ πάει πάνω από 110 (!!), εννοώ με αξιοπρεπή ρυθμό επιτάχυνσης, είναι ΠΟΛΥ κουραστική.

Ναι.

Λέω εγώ τώρα.

Ή κάνεις πλάκα ή κάτι δεν κάνεις καλά με τη μοτοσικλέτα σου. 600άρι που δεν πάει πάνω από 110 "με αξιοπρεπή ρυθμό" και 70 αλόγατα ρόδα, κάτι δεν κολλάει και δεν είναι μόνο το ότι κυκλοφορούσα δικάβαλος σε κάθε είδους δρόμο τρία χρόνια με ένα τέτοιας δύναμης 600άρι, έχω οδηγήσει πάνω από ένα και αυτό που λες είναι εντελώς αδύνατο να συμβαίνει. Να μου πεις ότι δεν πάει πάνω από 160 με αξιοπρεπή ρυθμό δικάβαλο, άιντε να πω ναι. Να μου πεις ότι δεν τραβάει στα 200 μονοκάβαλο, ναι. Αλλά στα 110 βρε Κωστή; Μέχρι και τα παπιά πάνε 110 εθνική, μην πω για 250άρια και άνω σκούτερ που ταξιδεύουν άνετα με 140. Το 600 κωλώνει; Και είναι ΠΟΛΥ κουραστικό...;;;; Δηλαδή ένα πιο σκυφτό μηχανάκι με περίπου ίδια σέλα, όπως το vfr, θα είναι ΠΟΛΥ ξεκούραστο;

Αν ψάχνεις μιά "νόμιμη" δικαιολογία, για να πείσεις τον εαυτό σου κυρίως να αλλάξεις μοτοσικλέτα, έχεις βρει την πιο άκυρη. Ντάξει, πες το στην παντόφλα για να γκρινιάζει λιγότερο για το έξοδο, εκείνη θα σε πιστέψει. Εγώ αυτό που λες, με όλο το θάρρος, το θεωρώ τρολιά τεράστια.

Κατά τα λοιπά, το VFR θα σε βολέψει μιά μέρα το χρόνο και αν, θα σε ξεβολέψει συγκριτικά τις λοιπές 364 μέρες. Αν το γουστάρεις όμως γιατί το έχεις ταπετσαρία και όνειρο κλπ, με το καλό και καλούς δρόμους. Όσο και ξεβόλεμα να φας θα ζεις το όνειρο, οπότε δεν πειράζει. Το F8 μην το πάρεις, είναι εντελώς άδειο στις χαμηλές στροφές (έγραφαν τα περιοδικά) και δεν θα σε βολέψει στα καθημερινά σου μέσα στην κίνηση. Σε γενικές γραμμές πάντως με βάση αυτά που γράφεις δεν χρειάζεσαι άλλη μοτοσικλέτα, αυτό είναι τουλάχιστον προφανές.

My 2cents.

kkobits
01/06/2015, 23:22
Αν δεν είσαι 20χρονος να σε κυριεύει το γκάζι και όχι να το κυριεύεις εσύ, τότε δεν έχεις πρόβλημα.

Είμαι 39 και ωρίμασα κυρίως από 2 γερές στούκες. Την μία πέρασα εξι εβδομάδες στο νοσοκομείο και στην άλλη ρο μηχανάκι το έβγαλε η ασφάλεια ολική καταστροφή αλλά δεν έπαθα... γραντζουνιά! Οπότε ναι θα το προσέχω. Παρόλα αυτά ΜΙΑ φορά θα το τελεικιάσεις το εργαλείο, είναι κανείς που δεν το κάνει...



Νομίζω ότι είναι μια καλή αλλαγή που θα την καταλάβεις, χωρίς να αποχωριστείς τα καλά που έχεις ήδη.
Επίσης, νομίζω ότι δεν βγαίνεις πολύ έξω από το budget.

Όχι budget είμαι καλά. Όμως στα ίδια χρήματα είναι και τα 1000άρια (CBF1000F VS FAZER 1000)!
Τί προτείνεις;



Το VFR το λατρεύω (ακόμα θυμάμαι τη διαφήμιση της Nestle με την ασπροντυμένη τύπισσα πάνω στο άσπρο VFR750F της δεκαετίας του '80) αλλά κάτι μου λέει ότι περισσότερες φορές θα βλαστημάς και λιγότερες θα χαμογελάς.

Εγώ το VFR750 το θυμάμαι σε σαλόνι μοτοσυκλέτας το 90κάτι, κόκκινο, στο κέντρο του περιπτέρου της HONDA, με ιδιαίτερο φωτισμό,δύο μοντέλα δίπλα και σλόγκαν "Τεχνολογία από το μέλλον" ή κάτι τέτοιο. Τι να πρωτοερωτευτείς!!

kkobits
01/06/2015, 23:36
Ναι.

Λέω εγώ τώρα.

Ή κάνεις πλάκα ή κάτι δεν κάνεις καλά με τη μοτοσικλέτα σου. 600άρι που δεν πάει πάνω από 110 "με αξιοπρεπή ρυθμό" και 70 αλόγατα ρόδα, κάτι δεν κολλάει και δεν είναι μόνο το ότι κυκλοφορούσα δικάβαλος σε κάθε είδους δρόμο τρία χρόνια με ένα τέτοιας δύναμης 600άρι, έχω οδηγήσει πάνω από ένα και αυτό που λες είναι εντελώς αδύνατο να συμβαίνει. Να μου πεις ότι δεν πάει πάνω από 160 με αξιοπρεπή ρυθμό δικάβαλο, άιντε να πω ναι. Να μου πεις ότι δεν τραβάει στα 200 μονοκάβαλο, ναι. Αλλά στα 110 βρε Κωστή; Μέχρι και τα παπιά πάνε 110 εθνική, μην πω για 250άρια και άνω σκούτερ που ταξιδεύουν άνετα με 140. Το 600 κωλώνει; Και είναι ΠΟΛΥ κουραστικό...;;;; Δηλαδή ένα πιο σκυφτό μηχανάκι με περίπου ίδια σέλα, όπως το vfr, θα είναι ΠΟΛΥ ξεκούραστο;



Ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτεις για την απάντηση (όπως και όλους παιδιά)
Δεν βρισκω τρόπο να σε πείσω, ούτε επιμένω συνήθως, αλλά τώρα, πως να το πω, ΔΕΝ πήγαινε ρε παιδιά. Το εξηγώ από το βάρος και (κυρίως την αεροδυναμική με τις βαλίτσες μπαγκαζιέρα και λιγότερ το tankbag, αλλά ΔΕΝ τρολάρω. Αν δεν το είχα τρέξει στην εγνατία (μόνος χωρίς πράγματα) θα έλεγα ότι έχει πρόβλημα!!
Επίσης θα μπορούσα να το δουλεύω με 5η και περισσότερες στροφές (η 6η είναι ψιλο-overdrive).
Ίσως το "κουραστικό έχει να κάνει και με το βάρος...



Το F8 μην το πάρεις, είναι εντελώς άδειο στις χαμηλές στροφές (έγραφαν τα περιοδικά) και δεν θα σε βολέψει στα καθημερινά σου μέσα στην κίνηση.

Είναι πιο άδειο αλλά μρ τους ρυθμούς που κινήσε μέσα στην πόλη ΠΟΣΟ τις χρειάζεσαι (για κάποιον που έχει συνιθήσει 4 χρόνια τώρα στο diversion); Άλλωστε είναι και 750cc
Εκτός κι αν κωλώνει τόσο που πρέπει να αλλάζεις συνέχεια ταχύτητα.


Αν ψάχνεις μιά "νόμιμη" δικαιολογία, για να πείσεις τον εαυτό σου κυρίως να αλλάξεις μοτοσικλέτα, έχεις βρει την πιο άκυρη.
Σε γενικές γραμμές πάντως με βάση αυτά που γράφεις δεν χρειάζεσαι άλλη μοτοσικλέτα, αυτό είναι τουλάχιστον προφανές.
My 2cents.

Αυτό ψάχνω μάλλον. Κάποια αλλαγή. Αν όχι το VFR, τότε ποιό;

amyroukai
01/06/2015, 23:53
Αν όχι το όνειρο, τοτε ψηφιζω cbf1000f. Ίδια κιλά, πιο ξεκουραστη θέση οδήγησης, abs, οικονομία, φτηνότερα σέρβις, λίγο παραπανω δύναμη και ροπή.

Το div είναι το ελαφρύτερο 4κ 600αρι στα 204 κιλά γεμάτο αν θυμάμαι σωστά. Και θα ανεβεις απο 20 (f8) ως 35 (vfr, CBF) κιλά πιο πάνω...

Στην πόλη είναι που θες γεμάτες χαμηλές για οικονομία και ησυχία. Έξω δεν σε νοιάζει, στο ταξίδι η στο στροφιλικι είσαι μεσαίες και άνω. Δεν το έχω οδηγήσει, σου λέω τι έγραφαν. Τόσο αυτό όσο και το 1000 το ψεκαστο, υποτίθεται ότι "ζητάνε" το άνω μισό του στροφομετρου.

irinia
02/06/2015, 06:51
ΤΟ ΓΙΑΜΑΧΑ
Και 500 κιλά να το φορτώσεις θα πάει για πλάκα 170-180.Εγώ έτσι κατάλαβα μετά από ένα χρόνο χρήσης..!!
Κατά τα άλλα είναι φτερό στον άνεμο,πολύ κουραστικό και ανεπαρκές στο ταξίδι.Ούτε σέλλα ,ούτε προστασία από τον καιρό,
και μεγάλη ανασφάλεια όταν ανεβαίνουν οι ταχύτητες πάνω από 100-120.Ένα μηχανάκι ελαφρύ σαν παιχνίδι που κάνει μόνο για παιχνίδι..!!
Τώρα αν πας στο Χόντα για να ταξιδεύεις..?? Άστο κράτα το Γιαμάχα..!!!!!!!!

DrBig
02/06/2015, 07:58
Καλημέρα κι από εμένα!
Σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα: Από Yamaha XJ6 Diversion του 2009 να πάω σε VFR800 του 2008

Η μηχανή χρησιμοποιείται για
-τη δουλειά (τελευταία παίρνω και το αυτοκίνητο)
-Βόλτες εντός Αττικής (αρκετές)
-ΜΙΑ εκδρομή το χρόνο (πχ Φοινικούντα Μεσσηνίας ή νησί)

Το diversion είναι all around με κοντές σχέσεις και μέχρι τα 110-120 νομίζεις ότι έχεις μεγαλύτερη μηχανή. Από εκεί και πάνω θέλεις κι άλλο!
Σε νησί είναι μια χαρά, στην πόλη ακόμα καλύτερα, στο ταξίδι όμως με δύο άτομα και πράγματα πέρα ότι ΔΕΝ πάει πάνω από 110 (!!), εννοώ με αξιοπρεπή ρυθμό επιτάχυνσης, είναι ΠΟΛΥ κουραστική.
Λογικά λοιπόν δεν δικαιολογεί η χρήση που της κάνω την αγορά μιας κυρίως τουριστικής moto όπως η VFR, έστω κι αν αυξήσω λίγο της ετήσιες εκδρομές.
Πόσο μάλλον που παίρνω μια μηχανή πιο δυσκίνητη από την δικιά μου, πιο παλιά και με χιλιόμετρα που είναι τα ίδια μεν, αλλά τα έχει κάνει άλλος (για να είναι εντός budget)

Πέρα όμως από εκδρομές, επειδή πιστεύω ότι στην μηχανή πρέπει να ανεβαίνεις και να μην θέλεις να κατέβεις και στην diversion δεν το νιώθω αυτό πια, νομίζω ότι η VFR είναι σωστή κίνηση.
Ποια η γνώμη σας;

Κώστας

Εγω θα σου προτεινα να κρατησεις αυτο που εχεις, να βελτιωσεις αναρτησεις και να το γραναζωσεις πιο κοντο.

doctoras
02/06/2015, 08:29
κάτι δε κάνεις καλά, το diversion και οπουδήποτε μεσαίο Ι4 με πλήρη φόρτο και συνεπιβάτη τα 170km/h τα έχει γρήγορα (εκτός και εάν ανεβαίνεις ανηφόρα 60%), απο εκεί και πάνω θα φτάσει τα 190, τελικιάζει μονός στα 210-215 κοντερίσια βέβαια όλα αυτά
τα κιλά που ανακοινώνει η γιαμάχα είναι 211 γεμάτο το οποίο το πραγματικό τον μετρήσεων ειναι 220kg και εάν προσθέσεις σχάρες μπαγαζιέρες ανεβαίνει..

το μειονέκτημα του έναντι του ανταγωνισμού cbf600, gsf 650 ειναι οι χώροι έχει μικρότερο μήκος απο τα 3 και μικρότερη σε μήκος σέλα επιβατών (απο τα 3) η δε σχάρα ως αξεσουάρ εάν σε ενδιαφέρει να βάλεις top case προεξέχει πλήρως εκτός σασί

για μένα το diversion είναι γαμάτο το παιρνεις, εάν βάζεις όμως περίπτωση φορτώματος με γυναίκα και μπαγάζια πας σε gsf650 ή cbf600 και εφόσον πήρες το πρώτο πάρε το δεύτερο που έχει και πιο φυσιολογικές κλίσεις για τις γωνίες των ποδιών και των δύο

p.s. @terens δε βόλεψε εσένα η ανεμοπροστασία (λόγο του ότι οι προτιμήσεις σου είναι σε μεγκα ονοφ) ΔΕΝ ισχύει για όλους και δε είναι πραγματικότητα, διαθέτη ότι και ο ανταγωνισμός συν - πλην

doctoras
02/06/2015, 08:33
ωπ τώρα ειδα οτι έχεις το diversion
βελτίωσε το στα σημεία που θεωρείς οτι χρειάζεται μη το αλλάζεις

Sapadak
02/06/2015, 08:39
Παντως για να κυκλοφορείς στο νησί ή μέσα στη πόλη το vfr, ετοιμάσου για ψήσιμο στα πόδια σου.

Αν ειναι έρωτας όπως λες, τότε case closed

Shaolin Monk
02/06/2015, 10:46
Cbf 600, αξιοπιστο του κερατα και πολυ χαμηλο κοστος χρησης, αλλα ασχημουτσικο και δεν θα δεις διαφορα απο το δικο σου... Ειμαι ιδιοκτητης και το εχω χαρει οσο δεν παει...
VFR για την χρηση που θελεις, ειναι λιγο κριμα. Σπορ μοτοσυκλετα. φανταστικη, αλλα μονο αν το γουσταρεις πραγματικα.
GSF650, οτι και για το CBF, αλλα ειναι ομορφοτερο.
Fazer 1000, τα κανεις ολα και συμφερει, δυσκολο στο φορτωμα, αλλα ειναι τοσοσ καλο σε ολα τα αλλα, που θα εχεις χαμογελο στη μουρη μονιμα... Και αφου πας απο 600, δεν θα σε τρομαξει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Συνεση θελει μεχρι να το μαθεις, οπως και καθε μοτοσυκλετα.
Ιδανικο και το Tracer, αλλα θα περασει καιρος μαλλον για μεταχειρισμενα... :cry
CBF 1000 (το "παλιο"), ειναι μια καλη επιλογη επισης, αν ξεπερασεις το θεμα της εμφανισης που εχει λιγο κουρασει...

kkobits
02/06/2015, 13:28
Εγω θα σου προτεινα να κρατησεις αυτο που εχεις, να βελτιωσεις αναρτησεις και να το γραναζωσεις πιο κοντο.

Αν κρατήσω αυτό που έχω, πέρα από λάστιχα (τα παρήγγειλα ήδη για την Κυριακάτικη εκδρομή του forum) θα πειράξω αναρτήσεις. Νομίζω ότι η σχέσεις είναι ήδη κοντές...

kkobits
02/06/2015, 13:38
Cbf 600, αξιοπιστο του κερατα και πολυ χαμηλο κοστος χρησης, αλλα ασχημουτσικο και δεν θα δεις διαφορα απο το δικο σου... Ειμαι ιδιοκτητης και το εχω χαρει οσο δεν παει...
VFR για την χρηση που θελεις, ειναι λιγο κριμα. Σπορ μοτοσυκλετα. φανταστικη, αλλα μονο αν το γουσταρεις πραγματικα.
GSF650, οτι και για το CBF, αλλα ειναι ομορφοτερο.
Fazer 1000, τα κανεις ολα και συμφερει, δυσκολο στο φορτωμα, αλλα ειναι τοσοσ καλο σε ολα τα αλλα, που θα εχεις χαμογελο στη μουρη μονιμα... Και αφου πας απο 600, δεν θα σε τρομαξει ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Συνεση θελει μεχρι να το μαθεις, οπως και καθε μοτοσυκλετα.
Ιδανικο και το Tracer, αλλα θα περασει καιρος μαλλον για μεταχειρισμενα... :cry
CBF 1000 (το "παλιο"), ειναι μια καλη επιλογη επισης, αν ξεπερασεις το θεμα της εμφανισης που εχει λιγο κουρασει...

Μάλλον βλέπω να απορρίπτω τη λύση του VFR και να πάω είτε σε FAZER8 (γύρω στα 6.000€) είτε σε CBF1000 (7.000€).

Η αλήθεια είναι ότι το FAZER το 1000 συγκινεί ακόμα, αν και νομίζω ότι τη δουλειά μου θα την κάνω και με το 800 είναι και πιο ευέλικτο.

el_hymador
02/06/2015, 13:48
Mε το συμπάθειο φίλε αλλά τίποτα απ΄όσα γράφεις δεν εκπορεύεται από ορθολογισμό και λογική, γιατί ούτε ο λόγος που θες να αλλάξει μηχανή στέκει, ούτε η κατηγορία που ψάχνεσαι έχει σχέση με τη χρήση που θα κάνεις (ένα on-off 650-1000 είναι τούμπανο για αυτά που θες). Ως εκ τούτων, άσε τα σάπια στον εαυτό σου και πάρε αυτό που σε κ@υλώνει περισσότερο.... δηλαδή το Fazer 1000. Δεν στην λέω ούτε σε επικρίνω, απλά μην πέφτεις στη λούμπα του μα μου σου του. Είναι ξεκάθαρο, θες Fazer 1000 γιατί έτσι γουστάρεις (και καλά κάνεις!). Δεν υπάρχει πιο ισχυρό επιχείρημα από το "έτσι θέλω", επιτρέπει και δικαιολογεί τα πάντα.

Υ.Γ. Όχι CBF 1000... δεν υπάρχει πιο ξενέρωτο 1000ρι μηχανάκι από αυτό, μακρυά... χίλιες φορές το 600ρι

amyroukai
02/06/2015, 14:54
Η αλήθεια είναι ότι το FAZER το 1000 συγκινεί ακόμα, αν και νομίζω ότι τη δουλειά μου θα την κάνω και με το 800 είναι και πιο ευέλικτο.

Το ΜΟΤΟ περιοδικό γράφει "η χειρότερη σέλα για συνεπιβάτη στην κατηγορία". :)

CIRUS
02/06/2015, 15:03
Καταλαβαίνω ότι θες περισσότερα κυβικά και δύναμη, προφανώς και το Diversion δεν τα έχει. Απλα επειδή το έχω και το έχω κάνει τριβαλιτσο, 2καβαλο κτλ μια χαρά το μηχανάκι πάει 160 σταθερα χωρίς πρόβλημα, κάτι κάνεις λάθος ή δεν δικαιολογήται αυτό που γράφεις.

Εγώ από αυτά που γράφεις θα έλεγα μακριά από το VFR και τα αλλα δύο μια χαρα.

akis_trevor
02/06/2015, 15:05
αν σε νοιαζει και η ανεση οπως ειπωθηκε,μην κοιταξεις και τοσο το fazer 8.σε σχεση με το 600αρι ας πουμε ειναι αισθητα πιο σπορ η θεση οδηγησης του.
επισης μια χαρα ειναι οι χαμηλες του,και με ενα τελικο αλλαζει παααααρα πολυ η αποκριση του γκαζιου.αν το πας προς τα εκει,να εχεις υποψην σου οπως και δηποτε βελτιωση στην πισω αναρτηση.ειτε με ελατηρια ειτε με ολοκληρη αναρτηση.αν θες κατι αλλο για το μηχανακι αυτο,πες μου,το ειχα μια εποχη.
το 1000αρι το φεηζερ καιει νομιζω πολυ περισσοτερο(μιλαω για το μοντελο 2006 νομιζω και μετα).
εγω αν ξαναδιαλεγα τουριστικο στρητ,θα τσιμπαγα με κανα 4000 ευρω ενα cbf1000 και τα ρεστα κανα εξτρα και μπετζινες...ομως..
ειπες νομιζω οτι τα μπαγκαζια σου ηταν 60 κιλα!!!!αν δεν εκανες μετακομιση,ειναι τραγικα πολλα τα κιλα που γραφεις!!
το να μην ανεβαζει πανω απο 120 δεν παιζει.αν παιζει,εχει προβλημα το μηχανακι.
αν θες να αλλαξεις μηχανακι γιατι θελεις,ειναι κατανοητο 100% . απλα κοιτα και τα θετικα που εχει το μηχανακι σου και οχι μονο τα αρνητικα..

Shaolin Monk
02/06/2015, 19:29
το να μην ανεβαζει πανω απο 120 δεν παιζει.αν παιζει,εχει προβλημα το μηχανακι.
αν θες να αλλαξεις μηχανακι γιατι θελεις,ειναι κατανοητο 100% . απλα κοιτα και τα θετικα που εχει το μηχανακι σου και οχι μονο τα αρνητικα..

+1000 :beer:

nick_VFR
02/06/2015, 21:00
VFR 800 για την δουλειά και βόλτες εντός Αττικής...


:eleison::eleison::eleison::eleison::eleison:


Απλά ΔΕΝ κάνει για αυτή την δουλειά. Είναι βαρύ, δεν ελίσσεται εύκολα, θα ψήνεται το ίδιο και θα ψήνει και τα πόδια του οδηγού στην κίνηση της Αθήνας. Χώρια που εντός πόλης καίει πολύ!


Αλλά άμα είναι έρωτας...

kkobits
07/07/2015, 16:19
Καταλαβαίνω ότι θες περισσότερα κυβικά και δύναμη, προφανώς και το Diversion δεν τα έχει. Απλα επειδή το έχω και το έχω κάνει τριβαλιτσο, 2καβαλο κτλ μια χαρά το μηχανάκι πάει 160 σταθερα χωρίς πρόβλημα, κάτι κάνεις λάθος ή δεν δικαιολογήται αυτό που γράφεις.

Εγώ από αυτά που γράφεις θα έλεγα μακριά από το VFR και τα αλλα δύο μια χαρα.

Παιδιά ανεβάζω μια φωτογραφία που βρήκα και σας χρωστούσα με το DIVERSION φορτωμένο από εκείνη την επιστροφή. Βάλτε επιπλέον 2 άτομα (90+50kg) και μία τσάντα πλάτης.

Πάνω από 120 ΔΕΝ...
Τι να πώ, ίσως και να μην θυμάμαι καλά, ίσως να προσπαθούσα να ανεβάσω με 6η,...
Πάντως όποτε είμαι μόνος με καλύπτει πλήρως!338273

Επίσης μετά την κουβέντα μας, την εκδρομή του moto, αλλά και την κατάσταση γύρω μας. νομίζω ότι ... καλό είναι και το yamahaκι μου!! :D:D

foogr01
07/07/2015, 18:20
Παιδιά ανεβάζω μια φωτογραφία που βρήκα και σας χρωστούσα με το DIVERSION φορτωμένο από εκείνη την επιστροφή. Βάλτε επιπλέον 2 άτομα (90+50kg) και μία τσάντα πλάτης.

Πάνω από 120 ΔΕΝ...
Τι να πώ, ίσως και να μην θυμάμαι καλά, ίσως να προσπαθούσα να ανεβάσω με 6η,...
Πάντως όποτε είμαι μόνος με καλύπτει πλήρως!

Επίσης μετά την κουβέντα μας, την εκδρομή του moto, αλλά και την κατάσταση γύρω μας. νομίζω ότι ... καλό είναι και το yamahaκι μου!! :D:D


Μονόσελο και είσαι άρχοντας :D

kkobits
08/07/2015, 08:09
Μονόσελο και είσαι άρχοντας :D

Λες να ξεφορτωθώ τα... περιττά βάρη;:lol:
Πάντως πλάκα πλάκα, τα δικά μου πράγματα χωράνε για πλάκα μόνο στο tankbag, και αυτό χωρίς να ανοίξω το φερμουάρ που το ψηλώνει!!

Για να αρχίσω να το σκέφτομαι... :D

amyroukai
08/07/2015, 08:22
Ναι κανόνισε να μας κυνηγάει με τον πλαστη η κυρά γιατί της είπες "μα, καλή μου, από το moto.gr τα παιδιά μου είπαν να σε ξαποστείλω. Για την τελική μου, τι δεν καταλαβαίνεις;"

Και μεταξύ σοβαρού και σοβαρού έτσι όπως βλέπω τις στραβοχυμένες καπ.... εμ εννοώ χαλαρές άδετες τσάντες στο πλάι, την ασπρομπλεκόκκινη τσαντούλα με το λουρί/σχοινί/ουρά που θ'ανεμίζει εν κινήσει, το "μαξιλαράκι" από αντίσκηνα και δενξερωγω τι που έχεις φτιάξει για να ακουμπάει η κυρά που δεν της μένει και πολύ σέλα εκτός αν είναι 1.50 και 30 κιλά, το τρίπατο στο ντεπόζιτο με υπόγειο γκαράζ (αυθαίρετη κατασκευή καθ'υπέρβαση αδείας, τι κι αν χάνεις μερικά λίτρα), καλύτερα που δεν πας πάνω από 120. Χάρη σου κάνει η Yamaha αλλά δεν νιώθετε εσείς οι νεανίες. Τι τα θες, να πάρεις κανένα φώκο σαν τον άραβα ή τον σαλλλλλονικιό για να μάθεις; 120; Ταμάμ. Δεν καίει, δεν σε γράφουν, απΕλαμβάνΣ και την διαδρομή σου κιόλας. Και δεν κουνάει το μοτόρι να σας πετάξει κάτω, δεν φεύγουν τα σαμάρΓια προς τον τροχό τον οπίσθιο τον ακόρεστο κορντουροφάγο τον πυρπολητή να τα τρουπήσει και να μείνεις ξεβράκωτος στις διακοπές σου (ή να μείνει η συμβία χωρίς μάσκα προσώπου και ενυδατική για τις σακκούλες κάτω από τα αυτιά) κλπ.

Viking
08/07/2015, 08:48
Μια που είδα το θεματάκι, επειδή είχα VFR έχω να σου πω τα εξής (copy paste από το ΑΒ όπως τα είχα γράψει παλιά):
Καταρχήν είναι honda :lol: και ως τέτοια έχει σχετικά χαμηλή απόδοση, μεγάλη κατανάλωση και αρκετό βάρος. Η δύναμη μέχρι να μπει το vtec έλλειπε κάποιες φορές, μετά το vtec έδινε ρέστα (το power commander το θεωρώ πια σχεδόν απαραίτητο αφού "έφτιαξε" τη συμπεριφορά του vtec με χάρτη από τον αμερικάνο Cozey). Με +2 δόντια πίσω γρανάζι έφτιαξε κάπως και χαμηλά. Φοβερή και τρομερή στο ταξίδι μέχρι τα 200χαω, σε απλωτές διαδρομές, έγερνε και έμενε σαν κούτσουρο στην τροχιά της σε οποιαδήποτε στροφή, γενικά (με πολύ σφιγμένες προφορτίσεις βέβαια που είναι και η μόνη ρύθμιση) ήμουν πολύ ευχαριστημένος από το στρίψιμό της, σταθερό χωρίς ταλαντώσεις, το έκανε να φαίνεται εύκολο. Πολύ εύκολο και το κιβώτιο. Σε αλλαγές κατεύθυνσης ήταν κάπως κουραστική (215 κιλά στεγνή την δίνουν οπότε φαντάσου). Αθόρυβος o V4 με τις μαμά εξατμίσεις, τέλειος ο ήχος με ξετάπωτες leovince. Πολύ ξεκούραστη σε απλωτές διαδρομές, σχετικά ζόρικη σε κλειστές (πχ Πήλιο, Κατάρα), τα φρένα της πλησιάζουν το τέλειο (CBS χωρίς ABS είχα, νομίζω με ABS πρέπει να είναι ακόμα πιο τέλειο) με δύναμη αλλά ποτέ μπλοκάρισμα (το πρώτο πίσω φρένο που δουλεύει και σταματά τη μοτοσυκλέτα μόνο του χωρίς δράματα). Θερμοκρασίες ταξιδιού 78-82, πόλης 93-106 (δουλεύει σχετικά ζεστό αλλά δεν έχει πρόβλημα, μία φορά βέβαια αλλάχτηκε θερμοστάτης και διακόπτης βεντιλατέρ). Πολύ άνετη θέση για οδηγό και συνοδηγό. Τα φώτα κάνουν τη νύχτα μέρα.

Με λίγη περισσότερη δύναμη και λίγο μικρότερο βάρος θα ήταν πραγματική sport-touring! Και την θεωρώ και πολή όμορφη!

Στα + έχουμε
φρένα (+φρένο κινητήρα)
κινητήρας ψηλά
σχεδίαση (+μονόμπρατσο πίσω μια χαρά)
συμπεριφορά σε ανοιχτό δρόμο και πίστα (θα ξύσει βέβαια εύκολα γιατί έχει χαμηλά τα μαρσιπιέ)

Στα -
κινητήρας χαμηλά
μεγάλο βάρος
θερμοκρασίες λειτουργίας
κατανάλωση (θέλει πραγματικά συγκρατημένο δεξί καρπό για να κινείται με 6,5 lt/100km)

kkobits
08/07/2015, 09:00
Ναι κανόνισε να μας κυνηγάει με τον πλαστη η κυρά γιατί της είπες "μα, καλή μου, από το moto.gr τα παιδιά μου είπαν να σε ξαποστείλω. Για την τελική μου, τι δεν καταλαβαίνεις;"
:D:D



Και μεταξύ σοβαρού και σοβαρού έτσι όπως βλέπω τις στραβοχυμένες καπ.... εμ εννοώ χαλαρές άδετες τσάντες στο πλάι, την ασπρομπλεκόκκινη τσαντούλα με το λουρί/σχοινί/ουρά που θ'ανεμίζει εν κινήσει, το "μαξιλαράκι" από αντίσκηνα και δενξερωγω τι που έχεις φτιάξει για να ακουμπάει η κυρά που δεν της μένει και πολύ σέλα εκτός αν είναι 1.50 και 30 κιλά, το τρίπατο στο ντεπόζιτο με υπόγειο γκαράζ (αυθαίρετη κατασκευή καθ'υπέρβαση αδείας, τι κι αν χάνεις μερικά λίτρα), καλύτερα που δεν πας πάνω από 120. Χάρη σου κάνει η Yamaha αλλά δεν νιώθετε εσείς οι νεανίες. Τι τα θες, να πάρεις κανένα φώκο σαν τον άραβα ή τον σαλλλλλονικιό για να μάθεις; 120; Ταμάμ. Δεν καίει, δεν σε γράφουν, απΕλαμβάνΣ και την διαδρομή σου κιόλας. Και δεν κουνάει το μοτόρι να σας πετάξει κάτω, δεν φεύγουν τα σαμάρΓια προς τον τροχό τον οπίσθιο τον ακόρεστο κορντουροφάγο τον πυρπολητή να τα τρουπήσει και να μείνεις ξεβράκωτος στις διακοπές σου (ή να μείνει η συμβία χωρίς μάσκα προσώπου και ενυδατική για τις σακκούλες κάτω από τα αυτιά) κλπ.

:lol::lol::lol:Είμαι στο γραφείο, όλοι είναι λυπημένοι (με την κατάσταση) κι εγώ προσπαθώ να πνίξω τα γέλια για να μην φαίνομαι "εκτός κλίματος". Έγραψες... :tooth:

GFawkes
09/07/2015, 14:40
ψηφιζω cbf1000f

πιο καλο για καθε μερα
παει ταξιδακια
ειναι φτηνο σε μικροπτωσεις
δεν καει πολυ

το φεηζερ εχει αρκουδογκαζο αλλα πινει πιο πολυ και απο τον Ορεστη Μακρη στον μεθυστακα...