PDA

View Full Version : Πως αντηδρούμε όταν μας κλήνουν ???



gregorgeous89
29/10/2005, 23:59
H mixanes mou tha eprepe na exoun sto ntapozito 3 simatakia tis mersentes kai ena Hunday.Tesera eine ta atyokinita poy exo klotsisi otan afou me eklisan pigan na vgoun kai apo epano.Malista o Hudaistas mou ekane kai tin kinisi me tin klisti palami...:mad: Ma kala ilithioi eine.Den katalavenoun oti me tin mixani toys plisiazoume eukola.Afou lipon ton plisiasa kai sinexise sto idio still toy eriksa mia klotsia stin porta kai meta apo ayto den ipe kix:bigcry: Nomizo tin ali fora tha eine pio prosektikos me tis mixanes.Oso gia toys Mersedades poy odigoun san na toys anikoun oi dromoi ti na pois? Apla oti h eteria kanei geres tis portes kai den vouliazoun eukola. Edo na toniso tin aksia pou exei mia kali mpota.
:lol:
Min nomizete oti exo oreksi na malono ala otan vazoun se kidino tin zoi mou kai idika tis ginekas mou en gnosi toys kai meta pane na vgoune apo epano mia "mpotia" nomizo kai ligo eine.Sto kato kato isos sozo kai mia zoi!
Esys pos antidrate?

zzr2005
30/10/2005, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Oso gia toys Mersedades poy odigoun san na toys anikoun oi dromoi ti na pois? Apla oti h eteria kanei geres tis portes kai den vouliazoun eukola. Edo na toniso tin aksia pou exei mia kali mpota.


Φίλε και εγώ έτσι έλεγα για τους μερσεντάκηδες μέχρι που μια μέρα έχω πείξει στην Αθήνα και δτάνωσντας σε ένα φανάρι δεν μπορώ να περάσω από μία μερσεντές επειδή έχει κάτι τεράστιους καθρέπτεες.....παρατηρώ τον τύπο να με κοιτάζει από τον καθρέφτη ενώ εγώ από μέσα μου τον βρίζω...και τι κάνει????πατάει ένα κουμπάκι και κλήνουν οι καθρέφτες , πιθανότατα χωρίς να πάρει τα χέρια απο το τιμόνι....περνάω και από τότε δεν βρίζω τους μερσεντάκηδες μόνο όλους τους άλλους..:lol: :lol:
για να σου απαντήσω σοβαρά πάντα αντιδρώ με ψυχραιμία γιατί δεν γουστάρω να μπλέκω σε περιπέτειεες...έχουν δει πολλά τα μάτια μου...σκέψου αυτος που του τσαλάκωσες την πόρτα να σε κινηγήσει και να σε ρίξει κάτω ..!!!!Σκέψου να σου βγάλι κανα πιστόλι ....οπότε προσπάθησε να κρατάς την ψυχραιμία σου....

gregorgeous89
30/10/2005, 00:30
Sigoura to na genikevoume eine vlakia.Kai ego piso apo mersedes prin apo xronia eixa kolisi kai o tipos ekane ta panta gia na peraso kai mou xamogelaei apo to parathiro o Papathemelis!!!Ne o proin ipoyrgos.Ti na peis simvenoun kai ayta.
Exeis dikio gia tin psixremia to kako eine oti psixremos ta kano (ekana) gia na prosexoun tin ali fora:nono:

Nikoskazer2000
30/10/2005, 01:20
Εγώ πάλι αμα είμαι με το Punto και βλέπω να ζορίζεται ο κάθε δίτροχος φίλος ανοίγω το παράθυρο και κλείνω τον καθρέφτη (άμα είναι απο τη μεριά του οδηγού βέβαια γιατί απο του συνοδηγού δε φτάνω).

Τώρα αμα είμαι με το Lada που δεν κλείνουν οι καθρέφτες του :confused:

Κάφρος :confused: :sick: :dizzy:

harlek
30/10/2005, 02:42
Οι περισσότεροι οδηγοί αυτοκινήτων αδυνατούν να ακολουθήσουν τους ρυθμούς κίνησης και ελιγμών των μηχανών (όσοι έχετε και αυτοκίνητο, αρκεί να σκεφτείτε πόσο πιο γρήγορα σκέφτεστε και αντιδράτε όταν οδηγείτε τη μοτοσυκλέτα). Ένας ρυθμός που μπορεί να κοιμήσει το μηχανόβιο (και που του είναι αδύνατο να ακολουθήσει χωρίς να σπάσει τα νεύρα του) είναι φυσιολογικός για τον οδηγό αυτοκινήτου.
Αυτή η διαφορά στην αντίληψη της ταχύτητας είναι κυρίως που κάνει τους οδηγούς αυτοκινήτων να μας φαίνονται (α)κινητά εμπόδια και όχι η κακή τους πρόθεση.
Προσωπικά δεν θυμάμαι ποτέ να με έχει κλείσει επίτηδες οδηγός αυτοκινήτου. Αντίθετα, πολλές φορές κάνουν όσο μπορούν στην άκρη όταν μ' εμποδίζει ο καθρέφτης τους, πολλές φορές μάλιστα αυτό γίνεται σε υπερβολικό βαθμό...δουλοπρέπειας. Κι αυτό χωρίς να χρειαστεί να τους πλησιάσω στον πόντο, ώστε να φοβηθούν μήπως τους ξηλώσω τίποτα.

Δυστυχώς οι μηχανές κινούνται σε τελείως άλλους ρυθμούς από τα αυτοκίνητα. Χρησιμοποιούν όμως κοινούς δρόμους και αυτό είναι το πρόβλημα. Εγώ όποτε εκνευρίστηκα τρελλά με τη μηχανή δεν ήταν τόσο επειδή ο οδηγός του του-του έκανε κάτι παρανοϊκά επικίνδυνο, αλλά επειδή τρόμαξα επειδή κινδύνεψε η ζωή μου. Επισόδεια που όταν είσαι με τ' αυτοκίνητο μπορεί και να μην κορνάρεις, όταν είσαι με τη μηχανή στέλνουν τη ψυχή σου στην κούλουρη! Και για να εκτονωθείς, καταβάζεις μερικά καντήλια.

nimbus
30/10/2005, 10:39
έτσι είναι μάγκες στην πολυπόθητη Αθήνα μας, αλλά και στις άλλες μεγάλες πόλεις:winka:
Το άγχος μεταμορφώνεται σε αγένεια και η δράση-αντίδραση της συμπεριφοράς, ακολουθεί την ροή της...Με φρικτό αποτέλεσμα να υπάρχει αρνητική δυσχέρεια και να φτάνει στα πρόθυρα του τσαμπουκά...:nono:
Εσείς οι αρσενικοί, μπορείτε πιό εύκολα ωστόσο να εκφράσετε κάποια δυσανασχέτηση, γιατί γνωρίζεται ενδόμυχα ότι υπερισχύει κάποια μυηκή δύναμη εκ μέρους σας, έτσι ώστε να διορθώσετε τα αδιόρθωτα σε περίπτωση ύστατης στιγμής:winka:
Για μια γυναίκα, είναι κάλλιστα επικίνδυνο το όλο σκηνικό, στην προσπάθειά της να υπερασπήσει τον εαυτό της, την μηχανή της ή και το αυτοκινητό της.:D
Πόσο μάλλον όταν είναι και μικροκαμωμένη:sick:
Φανταστείτε λοιπόν, ότι μια γυναίκα δεν έχει επιλογές, παρα μόνο να ιυοθετήσει την απαραίτητη ευγένεια, για να περάσει το μήνυμα που θέλει στον υποτιθέμενο απαράδεκτο που έχει θράσσος:mad:
Μια φορά τόλμησα να πώ σε κάποιον ότι είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά του και το κυνηγό, αφενός είχε πολύ πλάκα, εγώ με την μηχανή κι εκείνος με αυτοκίνητο, αφεταίρου μου είχε φύγει ο τσαμπουκάς, καθώς σκεφτόμουν ότι θα μπορούσε να με ρίξει κάτω ή ακόμα χειρότερα να χειροδικήσει:nono: Ευτυχώς που η μηχανή έχει την ιδιότητα να φεύγει...ενώ το αυτοκίνητο να "κολλάει" στην κίνηση...κι έτσι, την γλίτωσα!
Έτσι λοιπόν, με την ευγένεια και την καλή διάθεση, αντιμετωπίζω τις καθημέρινές ανθρώπινες ανωμαλίες που υπάρχουν στο διάβα μας:wave2:

sotpag
30/10/2005, 15:18
καλο ειναι να αποφευγουμε τις φασαριες ειμαστε πιο ευαλωτοι (θα θυμαστε πριν 3 χρονια παραμονες πρωτοχρονιας το ενα ζευγαρι που βρεθηκε στις μπαρες οταν τον εβγαλε απο το δρομο σκοπιμα γιατι του την ειπε....το παλικαρι τοτε ειχε χασει τα χερια του...και ακομα παλευει).

αλλα απο την αλλη καλα τα λεω στην πραξη δεν παιζει τα νευρα δεν ελενχοντε, οποτε τους βρειζεις και φευγεις πριν προλαυουν να αντιδρασουν ειναι οτι χειροτερο γιατι δεν τους αφυνεις να ξεσπασουν μενουν με τα νευρα ...........
απο την αλλη παλι σε κλεινει καποιος και οταν τον πλισιαζεις επιθετηκα και ετοιμος για ολα σου ζητα συγνωμη και φευγεις μαλακας



ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ

zoropatra
30/10/2005, 16:55
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
[B]καλο ειναι να αποφευγουμε τις φασαριες ειμαστε πιο ευαλωτοι (θα θυμαστε πριν 3 χρονια παραμονες πρωτοχρονιας το ενα ζευγαρι που βρεθηκε στις μπαρες οταν τον εβγαλε απο το δρομο σκοπιμα γιατι του την ειπε....το παλικαρι τοτε ειχε χασει τα χερια του...και ακομα παλευει).

αλλα απο την αλλη καλα τα λεω στην πραξη δεν παιζει τα νευρα δεν ελενχοντε, οποτε τους βρειζεις και φευγεις πριν προλαυουν να αντιδρασουν ειναι οτι χειροτερο γιατι δεν τους αφυνεις να ξεσπασουν μενουν με τα νευρα ...........
απο την αλλη παλι σε κλεινει καποιος και οταν τον πλισιαζεις επιθετηκα και ετοιμος για ολα σου ζητα συγνωμη και φευγεις μαλακας

ΕΚΤΩΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΠΛΟΚΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΜΑΚΑ!!!!
ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ..........:rotflmao: :rotflmao:

gregorgeous89
30/10/2005, 17:55
Paidia otan leo me klinoun den enoo na min mporo na peraso mprosta se fanari.Enoo na se vlepei o vlakas, na exeis protereotita kai epidi exei to tanks toy na sou vgenei apotoma me tsampouka.Ksanaleo oti (ektos mias katastasis) eimoun psixremos kai apla ekana kati pou tha to thimounte. Exoun ginei kai ales katastasis poy lithikan me xamogela afou ite mou zitisan signomi ite katalavane to lathos toys ite den antidrasane.Otan omos kapios kanei kati tetio kai meta sou ti leei apo epano ego theoro oti to na ton sokaris ligo eine aytoamina. Enas filos mou eipe "ela re sy kai ti tha ginei" nomizo oti kati ginete re esys.Oxi na pianomaste sta xeria ala na toys ksipname ligo.
p.s.:Mesa stin poly odigao poly prosektika!

lampros_fazer
31/10/2005, 01:50
Gregorgeous τις βουλιαξες τις πόρτες?:lol: :lol: Καλα εκανες αν και ηταν υπερβολικο..Κανε αυτο που εχω κανει εγω σε 2-3 περιπτωσεις
Μπουνια (καθετη) στον καθρεφτη, ή φτυσια (τοτε φοραγα ανοιχτο κρανος) μεσα απο ανοιχτο παραθυρο το καλοκαιρι.Το 2ο ηταν ολα τα λεφτα:rotflmao: :rotflmao:
Επρεπε να βλεπατε τη φατσα του..Δεν μπορουσα να οδηγησω απτα γελια:lol:
Εννοειται οτι μετα εφυγα με τις παντες..

gtsiros
31/10/2005, 02:18
'Exei συζητηθεί το θέμα πολύ. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να τους γράφετε στα παπάρια σας, ό,τι μαλακία και αν κάνουν. Σιγά μη χαλάσω γω τη διάθεσή μου επειδή κάποιος με κουτί μου παραβίασε τη προτεραιότητα...

χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι...

zanny
31/10/2005, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
'Exei συζητηθεί το θέμα πολύ. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να τους γράφετε στα παπάρια σας, ό,τι μαλακία και αν κάνουν. Σιγά μη χαλάσω γω τη διάθεσή μου επειδή κάποιος με κουτί μου παραβίασε τη προτεραιότητα...

χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι...
+10 :)

ironbum2
31/10/2005, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
'Exei συζητηθεί το θέμα πολύ. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να τους γράφετε στα παπάρια σας, ό,τι μαλακία και αν κάνουν. Σιγά μη χαλάσω γω τη διάθεσή μου επειδή κάποιος με κουτί μου παραβίασε τη προτεραιότητα...

χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι...

Αυτό είναι το ΣΩΣΤΟ...αλλά ποιος έχει την ψυχραιμία εκείνη την στιγμή να το πράξει??? Συνήθως ένα κορνάρισμα και μια μούτζα είναι ο "διάλογος" που ακολουθεί....

gregorgeous89
31/10/2005, 15:39
"χέστηκε η φοράδα στ'αλώνι..."
kai o biker eine sto KAT !
Mipos aytos o tropos antimetopisis eine ligo pathitikos re paidia? Den leo na plakonomaste sto ksilo ala kai me na to paizoume Dalai Lama voithame tin katastasi?
Sta opla sintrofiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:lol:

gtsiros
31/10/2005, 16:03
Πού λέω ότι πρέπει να σταματήσουμε να προσέχουμε στο δρόμο;

nimbus
31/10/2005, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Gregorgeous τις βουλιαξες τις πόρτες?:lol: :lol: Καλα εκανες αν και ηταν υπερβολικο..Κανε αυτο που εχω κανει εγω σε 2-3 περιπτωσεις
Μπουνια (καθετη) στον καθρεφτη, ή φτυσια (τοτε φοραγα ανοιχτο κρανος) μεσα απο ανοιχτο παραθυρο το καλοκαιρι.Το 2ο ηταν ολα τα λεφτα:rotflmao: :rotflmao:
Επρεπε να βλεπατε τη φατσα του..Δεν μπορουσα να οδηγησω απτα γελια:lol:
Εννοειται οτι μετα εφυγα με τις παντες..



:lol: :lol: :lol:

doni
08/11/2005, 18:39
polles fores me exoun klisei...
mia fora lipon vgike enas apo stop xwris na kitaxei kai sto tsak prolava kai stamatisa!
ton akolouthisa piga dipla tou, tou xtipisa to tzami kai tou lew "magka etsi opos vgikes apo to stop paraligo na me skotwseis" o tipos ta psiloexase kai zitise signomi..

lipon an autos pou odigei einai lakamas oti kai na tou peis opos kai na ton vriseis tha sinexizei na odigei to idio m@l@kismena

an autos einai estw kai ligo anthrwpos pisteuw an me kalo tropo kai xwris ekneurismo tou exigiseis borei na prosexei ligo parapanw sto melon

kai min xexnate osoi odigite kai autokinito kai eseis exete kanei kapies fores mlkies kata lathos kai exete ferei se diskoli thesi mixanovious!!kaneis den einai pilotos....

gregorgeous89
11/11/2005, 00:39
Ne re Doni ala afto pou me enoxlise se oles tis periptosis eine oti kseran ti kanan kai den to ekanan kata lathos!

gtsiros
16/11/2005, 03:37
ΤΟ ΒΡΗΚΑ!!!!!

Πας φρενάροντας κ χώνεις με λίγα χιλιόμετρα τη μπροστά σου ρόδα στην πόρτα του λαλάκα που ενώ σε βλέπει (σε κοιτάει κιόλας!) δε λέει να σταματήσει και χώνει τη μούρη του σιγά σιγά!

Συ αποκλείεται να πέσεις ή να πάθεις τίποτα, ενώ η πόρτα του θα μπει μέσα...



pwnd!!!!

Gandalf dr685sm
16/11/2005, 14:43
Προσωπικά απλά αδιαφορώ...

Αφού την γλύτωσα και δεν έχω αμυχή εγώ και η μηχανή μου , απλά φεύγω, γιατί το μόνο που θα καταφέρω είναι να χάσω την ψυχραιμία μου και στην τελική να μην γίνει και τίποτα...

Ειδικά αν ξεσπάσεις βίαια, δεν νομίζω οτι θα βάλεις μυαλό στον όποιο ηλίθιο οδηγό (είτε με μηχανή , είτε με νταλίκα)...

Ούτε τιμωρός είμαι , ούτε και έχω την διάθεση να "διδάξω" σε άλλους τον τρόπο οδήγησης... Μου αρκεί να είμαι γερός όταν πάω στην δουλειά μου και στο σπίτι μου...


Από όσα ειπώθηκαν συγκρατείστε μόνο το οτι κανείς οδηγός μόνο 4τροχου , δεν μπορεί να κρίνει αποστάσεις και κίνηση διτρόχου... Πρέπει να έχει ίδια εμπειρία απο μηχανή για να γνωρίζει... έστω και απο παπί...

Απο εκεί και πέρα.. τα έχουμε πεί 100000 φορές... κινούμαστε σαν σε PS2 , σε παιχνίδι πολεμικής ζώνης και με ενα και μοναδικό κανονάκι και χωρίς insert coin to continue...

όλοι θέλουν να μας ρίξουν και όλοι δεν μας βλέπουν...

ΑΠο τότε που το έχω εφαρμόσει αυτό , εδώ και 8 χρόνια περίπου (τότε μόνο pc και οχι PS2..χεχεχεχε) δεν μετράω ατύχημα με τουτού... μόνο μερικά οικόπεδα μόνος μου , καθώς εκεί έφταιγα ΜΟΝΟ εγώ που δεν πρόσεχα...

Gandalf

SF
16/11/2005, 15:01
Συνάδελφε gregorgeous δεν έχω πρόθεση να κρίνω το πως αντιδράς. Ούτε εσύ, ούτε εμείς...

Αλλά πρέπει να λάβεις υπ'όψη ότι όταν θα σου τύχει οδηγός 'πιο μάγκας' από σένα, θα κατέβει και θα σε φέρει ίσωμα με την άσφαλτο. Ή θα έχει μεγαλύτερο μαχαίρι από το δικό σου, η μεγαλύτερο πιστόλι κ.ο.κ....

Κάποιοι απο εμάς έχουν δει τέτοιες καταστάσεις (και κερατάς και δαρμένος ένα πράγμα) κι έχουν ανατριχιάσει. Και να σου παραβιάσουν την προτεραιότητα και να βρεθείς μέσα στα άιματα είναι άγριο πράγμα. Μάλιστα σε ένα άλλο ποστ κάποιος συνάδελφος άρπαξε και πισώπλατη χωρις καν προειδοποίηση...

Τα πράγματα είναι game χωρίς κανονάκι όπως λέει και ο Galdalf, και μάλιστα HARDCORE. Πολύ δύσκολα.

Όσο για το κλείσιμο, ε, τις περισσότερες φορές -ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΚ- η μηχανή παρανομεί, οπότε βράσε ρύζι. Ο Μενέλαος τις προάλλες έπεσε από πόρτα ΤΑΞΙ και τσάκισε και το μηχανάκι του. Και τα πληρώνει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ο ίδιος.

Τέλος, για την δική μου αντίδραση, δε νομίζω ότι μπορεί να μπει σε κανόνες. Αν ο κίνδυνος ήταν μέτριος προσπαθώ να βάλω τη λογική πάνω από την ανάγκη για εκτόνωση. Αν ήταν μεγάλος, τότε το ΣΟΚ της στιγμής δε μου επιτρέπει να κάνω κάτι παραπάνω ΜΕ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ. Προσπαθώ να ακολουθώ 4-5 προσωπικούς κανόνες, ένας εκ των οποίων είναι να μην οδηγώ στην πόλη!

gcrook
16/11/2005, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Από όσα ειπώθηκαν συγκρατείστε μόνο το οτι κανείς οδηγός μόνο 4τροχου , δεν μπορεί να κρίνει αποστάσεις και κίνηση διτρόχου... Πρέπει να έχει ίδια εμπειρία απο μηχανή για να γνωρίζει... έστω και απο παπί...




Το πιο σωστο που διαβασα σημερα.
Να συμπληρωσω οτι το ιδιο ισχυει και για τους οδηγους δικυκλων, οτι θα πρεπει δηλαδη να εχουν εμπειρια απο το αυτοκινητο, για να καταλαβουν τον τροπο που σκεφτονται οι οδηγοι αυτοι.

MIKE_16V
16/11/2005, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Από όσα ειπώθηκαν συγκρατείστε μόνο το οτι κανείς οδηγός μόνο 4τροχου , δεν μπορεί να κρίνει αποστάσεις και κίνηση διτρόχου... Πρέπει να έχει ίδια εμπειρία απο μηχανή για να γνωρίζει... έστω και απο παπί...


Gandalf

Ακριβως, και γι'αυτο εχει βελτιωθει η συμπεριφορα των οδηγων αυτοκινητων προς τα μηχανακια, γιατι ενα μεγαλο ποσοστο σημερα οδηγει και τα ΔΥΟ, πραγμα που πριν απο 5 χρονια δεν ισχυε.
Και μην μου πειτε οτι δεν εχει βελτιωθει, πριν απο χρονια κανενας σχεδον δεν ενδιαφεροταν για τα μηχανακια, τωρα και στην ακρη θα κανουν αν δεν χωρας και ελεγχουν περισσοτερο τους καθρεφτες τους. Οχι ολοι, ολοι δεν γινετε, εξαιρεσεις υπαρχουν...και παντα θα υπαρχουν.

:wave2:

argpap
18/11/2005, 15:52
quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Από όσα ειπώθηκαν συγκρατείστε μόνο το οτι κανείς οδηγός μόνο 4τροχου , δεν μπορεί να κρίνει αποστάσεις και κίνηση διτρόχου... Πρέπει να έχει ίδια εμπειρία απο μηχανή για να γνωρίζει... έστω και απο παπί...


Gandalf

Θα συμφωνίσω και εγώ σε αυτό απο ιδία άποψη. Οδηγώ και τα δύο...και μάλιστα τώρα πρόσφατα πήρα τη μοτο. Αυτό που πρόσεξα τουλάχιστον σε εμένα είναι οτι "προσέχω" πιο πολύ της μηχανές πια και τα άλλα ΙΧ. Όταν ξέρεις πως είναι στο αυτοκίνητο μέσα ξέρεις και πως να φυλαχτείς απο έξω του. Οταν γνωρίζεις το πού δεν βλέπεις εσύ (νεκρά σημεία) ξέρεις τι να περιμένεις απο τους άλλους. Η σκέψη και το βλέμα πάντα μπροστά.