PDA

View Full Version : Στρατοκ@υλος δεν ειμαι...



chester24
01/06/2015, 20:47
Στρατοκ@υλος δεν ειμαι...

Αλλα,

Δειτε αυτο... https://www.youtube.com/watch?v=WpieDsRJAts Και μετα το 0.40 θα καταλαβετε. Νομιζω οτι καποιοι λαοι ειναι σκατοψυχοι.

Και μετα δειτε αυτο... https://www.youtube.com/watch?v=wNXElg0Xnb4

Πειτε μου την γνωμη σας...

Ειμαστε οι Ελληνες που εχουμε ψυχη κ σεβομαστε, η ειμαι εγω περιεργος που το βλεπω ετσι???

Red Rider
01/06/2015, 21:12
Η σύγκριση που κάνεις είναι πολιτισμική ή μιλιταριστική?

chester24
01/06/2015, 21:16
Η σύγκριση που κάνεις είναι πολιτισμική ή μιλιταριστική?

Καθαρα πολιτισμικη..

Dennis-
01/06/2015, 21:22
καταρχην νομιζω στους δικους μας υπαρχει και αστυνομια κοντα και δεν μπορεις να πας να κανεις μ@λακ..ς.

Τωρα αυτοι οι quenns guard δεν νομιζω να συγκρινεται με τους τσολιαδες μας και τους ποντιους που φυλανε εκει. (Δεν ξερω καν τι ειναι αυτοι ας μας διαφωτισει καποιος)

Υγ. Οταν ημουν φανταρος απ τα πιο ωραια πραγματα που εκανα ηταν το αγημα στα γιαννενα.

taisteal
01/06/2015, 21:26
Ειμαστε οι Ελληνες που εχουμε ψυχη κ σεβομαστε


:lol::lol::lol::lol:

chester24
01/06/2015, 21:32
καταρχην νομιζω στους δικους μας υπαρχει και αστυνομια κοντα και δεν μπορεις να πας να κανεις μ@λακ..ς.

Τωρα αυτοι οι quenns guard δεν νομιζω να συγκρινεται με τους τσολιαδες μας και τους ποντιους που φυλανε εκει. (Δεν ξερω καν τι ειναι αυτοι ας μας διαφωτισει καποιος)

Υγ. Οταν ημουν φανταρος απ τα πιο ωραια πραγματα που εκανα ηταν το αγημα στα γιαννενα.

Δεν συγκρινω τους ευζωνες με τους βρετανους... Συγκρινω το πως συμπεριφερονται οι πολιτες


:lol::lol::lol::lol:

Εγω σεβομαι παντως, tai ;)

Red Rider
01/06/2015, 21:33
Καθαρα πολιτισμικη..

Τότε δικαίως συγκρινεις.
Μόνο που το παραδειγμα που έβαλες,πραγματικά δεν μπορεί να αντικατοπτρισει τις πραγματικές διάφορες μας,γιατί μπλέκει 2 διαφορετικά ιδεώδη.
Στην συνέχεια θα δεις ότι θα γραφτούν πολλών τύπων σχόλια, από ανθρώπους διαφόρων ιδεολογιών,και θα δεις τι τροπή θα πάρει η συζήτηση ;)

akis_trevor
01/06/2015, 21:40
Κωστα,αν ψαξεις υπαρχει βιντεο που και στο συνταγμα κανουν @ρχιδιες και πειραζουν τους τσολιαδες...

endopandou
01/06/2015, 21:46
Κωστα,αν ψαξεις υπαρχει βιντεο που και στο συνταγμα κανουν @ρχιδιες και πειραζουν τους τσολιαδες...
Το αυτό και με τους Άγγλους. Πάνε τα καθυστερημένα αγέλη και τους ξεφτυλίζουν.

teogtp
01/06/2015, 21:49
Μια χαρα καφριλικια κανουμε και εμεις στους δικους μας.........

spyrakos35
01/06/2015, 21:51
Μια χαρα καφριλικια κανουμε και εμεις στους δικους μας.........

σας έβαλε ο Μπέος τσολιάδες, τσολιά μου? :D

Jo.Da.
01/06/2015, 23:53
Θυμάμαι όταν ερχόμασταν μονοήμερη με το σχολείο στεκόμασταν διπλα τους για φωτογραφία. Ένας συμμαθητής μου ένιωσε λίγη περισσότερη οικειότητα και πήγε να περάσει το χέρι στον αντιθετο ώμο του Εύζωνα. Θυμάμαι το κοντάκι να κοπανάει τόσο δυνατά στο μάρμαρο (από παρά πόδα) και το συμμαθητή μου να έχει φτάσει απ' την τρομάρα στην Πλ. Συντάγματος. :lol:
Αμέσως ήρθε ο επικεφαλής-υπολοχαγός, στάθηκε μπροστά στον Εύζωνα, κάτι του ψιθύρισε και μας ζήτησε ευγενικά να απομακρυνθούμε.

BLiTzER
02/06/2015, 00:07
Στρατοκ@υλος δεν ειμαι...



Οπότε μας έδειξες από τη μία ένα "τυχαίο" βίντεο youtube όπου κάτι πιτσιρίκια, από σχολική εκδρομή ή κάτι, πειράζουν (μαλακωδώς) τους Βρετανούς φρουρούς και από την άλλη την αλλαγή φρουράς στη χώρα μας σε μια συγκεκριμένη μέρα, επέτειο γενοκτονίας, με συγκεκριμένους θεατές, που ήταν εκεί για να παρακολουθήσουν ακριβώς αυτό. Και μας συγκρίνεις τα 2 περιστατικά (τα οποία δεν είναι ούτε κατά προσέγγιση συγκρίσιμα), μας τα παρουσιάζεις ως τον κανόνα, κάτι γενικό, κάποια παγκόσμια αλήθεια. Δεν ξέρω αν είσαι στρατόκαυλος, εθνικιστής, προπαγανδιστής, προβοκάτορας ή απλά αφελής, αλλά αυτό που προσπάθησες να "περάσεις", δεν έχει την παραμικρή αξία. 0/10.

7gibernau
02/06/2015, 02:18
Στρατοκ@υλος δεν ειμαι...


Σε λίγο θα φοβόμαστε να πούμε ότι είμαστε Ελληνες,το στρατοκαυλος σε φοβησε;;

bulmont
02/06/2015, 04:53
Στρατοκ@υλος δεν ειμαι...

Αλλα.......................



........την ώρα που ο κανονικός άνθρωπος βλέπει τσόντες στο ίντερνετ, εγώ
κοιτάζω βιντεάκια με τσολιάδες και σκοπούς στ' ανάκτορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



:bawl::bawl::bawl::bawl:

chester24
02/06/2015, 07:31
Οπότε μας έδειξες από τη μία ένα "τυχαίο" βίντεο youtube όπου κάτι πιτσιρίκια, από σχολική εκδρομή ή κάτι, πειράζουν (μαλακωδώς) τους Βρετανούς φρουρούς και από την άλλη την αλλαγή φρουράς στη χώρα μας σε μια συγκεκριμένη μέρα, επέτειο γενοκτονίας, με συγκεκριμένους θεατές, που ήταν εκεί για να παρακολουθήσουν ακριβώς αυτό. Και μας συγκρίνεις τα 2 περιστατικά (τα οποία δεν είναι ούτε κατά προσέγγιση συγκρίσιμα), μας τα παρουσιάζεις ως τον κανόνα, κάτι γενικό, κάποια παγκόσμια αλήθεια. Δεν ξέρω αν είσαι στρατόκαυλος, εθνικιστής, προπαγανδιστής, προβοκάτορας ή απλά αφελής, αλλά αυτό που προσπάθησες να "περάσεις", δεν έχει την παραμικρή αξία. 0/10.

Ακου λιγο... Μαλλον δες.... Στρατοκαυλος δεν ειμαι οντως. Ουτε τιποτα απο αυτα που αναφερεις.
Αρχικα στο πρωτο βινδεο ηταν τυχαιο. Στο δευτερο ναι,
το αναζητησα εγω ετσι για να δω. Ηταν το πρωτο αποτελεσμα που μου εβγαλε...
Θα ηθελα μου πεις την γνωμη σου λοιπον αν ηταν μια απλη μερα κ οχι η επετειος γενοκτονιας.

Κ δεν προσπαθω να περασω κατι.. Τωρα αν εισαι εσυ προκατηλειμμενος κ νομιζες οτι ηθελα να σου περασω κατι συγνωμη αλλ δεν φταιω εγω φιλος....

Δεν ζητησα να μου πεις αν αξιζει αυτο που βλεπετε... Ουτε αν ειμαι εθνικιστης στρατοκαυλος κλπ κλπ
Πειτε απλα την γνωμη σας κ τι πιστευετε για αυτο. :wave2:


Σε λίγο θα φοβόμαστε να πούμε ότι είμαστε Ελληνες,το στρατοκαυλος σε φοβησε;;

Γιατι? Περναει απο το μυαλο σου κατι τετοιο? Θα φοβασαι καποιον μην του πεις οτι εισαι Ελληνας????


........την ώρα που ο κανονικός άνθρωπος βλέπει τσόντες στο ίντερνετ, εγώ
κοιτάζω βιντεάκια με τσολιάδες και σκοπούς στ' ανάκτορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



:bawl::bawl::bawl::bawl:

......την ώρα που ο κανονικός άνθρωπος βλέπει ΚΑΙ τσόντες στο ίντερνετ, εγώ
κοιτάζω ΚΑΙ βιντεάκια με τσολιάδες και σκοπούς στ' ανάκτορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ....Φιξντ :cry:

akis_trevor
02/06/2015, 07:53
........την ώρα που ο κανονικός άνθρωπος βλέπει τσόντες στο ίντερνετ, εγώ
κοιτάζω βιντεάκια με τσολιάδες και σκοπούς στ' ανάκτορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



:bawl::bawl::bawl::bawl:

:bawl:

Bowleno
02/06/2015, 08:11
........την ώρα που ο κανονικός άνθρωπος βλέπει τσόντες στο ίντερνετ, εγώ
κοιτάζω βιντεάκια με τσολιάδες και σκοπούς στ' ανάκτορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



:bawl::bawl::bawl::bawl:

Να το κοιτάξεις αυτό, είναι σοβαρή παρενέργεια από την μακρά παραμονή στον ήλιο και τις γυναικείες κελεμπίες :bawl::bawl:

teogtp
02/06/2015, 08:14
........την ώρα που ο κανονικός άνθρωπος βλέπει τσόντες στο ίντερνετ, εγώ
κοιτάζω βιντεάκια με τσολιάδες και σκοπούς στ' ανάκτορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



:bawl::bawl::bawl::bawl:

:lol:

BLiTzER
02/06/2015, 08:58
Θα ηθελα μου πεις την γνωμη σου λοιπον αν ηταν μια απλη μερα κ οχι η επετειος γενοκτονιας.

Κ δεν προσπαθω να περασω κατι.. Τωρα αν εισαι εσυ προκατηλειμμενος κ νομιζες οτι ηθελα να σου περασω κατι συγνωμη αλλ δεν φταιω εγω φιλος....

Δεν ζητησα να μου πεις αν αξιζει αυτο που βλεπετε... Ουτε αν ειμαι εθνικιστης στρατοκαυλος κλπ κλπ
Πειτε απλα την γνωμη σας κ τι πιστευετε για αυτο. :wave2:

Αν ήθελες απλά να πούμε τη γνώμη μας, θα έθετες το θέμα, απλά και χωρίς "επιχειρήματα" του youtube. Δεν είμαι υπέρμαχος των Άγγλων και, φυσικά, δε μας θεωρώ καλύτερους, αλλά αυτό το "Νομιζω οτι καποιοι λαοι ειναι σκατοψυχοι" που πέταξες και, μάλιστα, κρίνοντας από ένα βιντεάκι συμπεριφοράς - πιθανότατα - ανηλίκων δείχνει είτε ότι είσαι προκατειλημμένος εναντίον συγκεκριμένων λαών, είτε ότι έχεις πολύ, πολύ κακή κρίση.

Χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση όλα αυτά. Στα λέω απλά για να καταλάβεις πώς φάνηκε αυτό που έγραψες και πού έκανες "λάθος".

Η γνώμη μου, γενικότερα περί σεβασμού (προς οποιονδήποτε/οτιδήποτε), είναι ότι τα ίδια σκατά είμαστε, αν όχι χειρότεροι.

nicksior
02/06/2015, 09:44
Δεν ήξερα πως φέρουν SA80 , θα περίμενα να έχουν κάποιο παραδοσιακό όπλο.
Δηλ η φρουρά της βασίλισσας δεν είναι μόνο του "φαίνεσθαι" όπως η δική μας προεδρική με ξιφολόγχες κλπ

BLiTzER
02/06/2015, 09:58
Είναι πλήρως εκπαιδευμένοι στρατιώτες, με γεμάτα όπλα.

nicksior
02/06/2015, 10:09
Απίθανο τι βρίσκεις στον Γούγλη...
Μετά μιλάμε εμείς για στρατόκαυλους και άλλα τινά.. Και σκοτωνόμαστε διαδικτυακά...

336515

7Tolis
02/06/2015, 10:14
Οι Άγγλοι έχουν άπλωσει χέρι σε περισσότερες χώρες από ότι οι Αμερικανς αν το ψάξετε λίγο. Πάντα είχαν τον επεκτατισμο στο αίμα τους με οποιοδήποτε μέσο.

Cpt. Haddock
02/06/2015, 11:17
Ειμαστε οι Ελληνες που εχουμε ψυχη κ σεβομαστε, η ειμαι εγω περιεργος που το βλεπω ετσι???

:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:

Οτι σου λέει ο blitzer, εχεις παρει να συγκρινεις δυο ανομοια πραγματα.

Μια συρραφη απο μαλακες τουριστες που προσπαθουν να κανουν πλακα με τους φρουρους (παραδειγματα χιλιαδες με τους τσολιαδες...αμα σας πω ιστοριες απο τουριστες θα φριξετε), και απο την αλλη ενα βιντεο μιας συγκεκριμενης τελετης.

Ασχετα το ενα με το άλλο.

Ασχετα με την κοροϊδια που τρώνε οι ευζωνοι με τις μινι φουστες και άσχετα με τα ηλιθια καπελα των φρουρων της βασιλισσας. Τουλαχιστον οι τελευταίοι παιζουν καλη μουσικη στην αλλαγη τους:

https://www.youtube.com/watch?v=O59SiA4Yg0A

Ασε που τελικα προτιμω την ξανθια γκομενα-φρουρο στο παλατι της Στοκχολμης :wave2:

stam2
02/06/2015, 11:18
Οι φρουροί της βασίλισσας είναι έφεδροι ή μόνιμοι...?

dimmie_72
02/06/2015, 11:30
Είναι πλήρως εκπαιδευμένοι στρατιώτες, με γεμάτα όπλα.

Του Βατικανού μάλιστα είναι και ...οπισθογεμή. :a021:

congate7
02/06/2015, 11:43
Οι Άγγλοι έχουν άπλωσει χέρι σε περισσότερες χώρες από ότι οι Αμερικανς αν το ψάξετε λίγο. Πάντα είχαν τον επεκτατισμο στο αίμα τους με οποιοδήποτε μέσο.


Ενώ οι Γάλλοι πάνε πίσω?

Cpt. Haddock
02/06/2015, 11:45
Οι φρουροί της βασίλισσας είναι έφεδροι ή μόνιμοι...?

Απ΄οσο ξέρω δεν υπάρχουν εφεδροι στον βρετανικο στρατο

SHOOTER045
02/06/2015, 12:03
Του Βατικανού μάλιστα είναι και ...οπισθογεμή. :a021:

Παίζει να έχουν και κάμερα οπισθοπορειας για σωστό κεντραρισμα

atom_smasher
02/06/2015, 12:05
Βασικά μερικές φορές, καλώς ή κακώς, ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι Ελληνας γιατί αυτομάτως θα μπεις στο ίδιο τσουβάλι με διάφορα ζώα δίποδα που έτυχε να γεννηθούν κάποτε στον ίδιο τόπο με σένα, κάτι το οποίο προσβάλει και τα πραγματικά δίποδα ζώα.

teogtp
02/06/2015, 12:15
Του Βατικανού μάλιστα είναι και ...οπισθογεμή. :a021:


Παίζει να έχουν και κάμερα οπισθοπορειας για σωστό κεντραρισμα

Με τρομάζει το γεγονός ότι ξέρετε τέτοιες λεπτομέρειες. ........

dimmie_72
02/06/2015, 12:21
Με τρομάζει το γεγονός ότι ξέρετε τέτοιες λεπτομέρειες. ........

επαγγελματικό και συΝτροφικό το ενδιαφέρον, αδεΛφέ... :a05:

Bowleno
02/06/2015, 12:22
Με τρομάζει το γεγονός ότι ξέρετε τέτοιες λεπτομέρειες. ........

Λογικό δεν είναι; αν τους μπει στραβά πονάει πολύ.....:bawl:

daz
02/06/2015, 15:44
καταρχην νομιζω στους δικους μας υπαρχει και αστυνομια κοντα και δεν μπορεις να πας να κανεις μ@λακ..ς.

Τωρα αυτοι οι quenns guard δεν νομιζω να συγκρινεται με τους τσολιαδες μας και τους ποντιους που φυλανε εκει. (Δεν ξερω καν τι ειναι αυτοι ας μας διαφωτισει καποιος)

Υγ. Οταν ημουν φανταρος απ τα πιο ωραια πραγματα που εκανα ηταν το αγημα στα γιαννενα.

Η αστυνομία που υπάρχει εκεί δεν έχει καμία σχέση με τους ευζωνες. Είναι για την φύλαξη της βουλής και του προεδρικού μεγάρου.
Για τους εύζωνες υπάρχει παλιότερος εύζωνας (αυτός με τη στολή εξόδου) που αν διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα επεμβαίνει και ζητά απ' τον κόσμο να απομακρυνθεί. Για οποιοδήποτε πρόβλημα ο σκοπός το μόνο που του επιτρέπεται να κάνει, είναι να χτυπήσει το όπλο του όπως το περιέγραψε κάποιος άλλος, ώστε να επέμβει ο παρατηρητής. Οι ίδιοι οι σκοποί το μόνο που επιτρέπουν (μέσω του παρατηρητή) είναι να σταθείς δίπλα τους για μια φωτογραφία. Ούτε στο μνημείο πλησιάζεις ούτε χέρι από πίσω βάζεις (εκτός και αν είσαι ξανθιά δίμετρη).

Αυτοί δεν είναι ούτε μόνιμοι ούτε πόντιοι. Φανταράκια είναι που το δήλωσαν να πάνε εκεί.




chester πάΝε να σταθείς στον τσαρουχόδρομο. Αν ο φωτογράφος δεν είναι γρήγορος και σε προλάβουν, μη περιμένεις να αλλάξουν πορεία ή να σου πούνε κάνε άκρη ή να βάλουν τις φωνές όπως οι έκαναν οι βρετανοί. Ή θα σε ξεσπαλιάσουν ή θα σε ποδοπατήσουν, μόνο καμιά γριούλα μπορεί να τη γλιτώσει.

Φυσικά και υπάρχουν πολλοί που πάνε για να τους πειράξουν και μάλιστα οι περισσότεροι είναι Έλληνες.

Και εγώ το βρίσκω υπερβολικό που στο τέλος ο σκοπός γύρισε το όπλο προς το πλήθος όμως όλα αυτά δεν μπορούμε να τα γενικεύσουμε και από τα βιντεάκια δεν μπορεί να βγει κανένα συμπέρασμα ούτε για τους μεν ούτε για τους δε.

Jo.Da.
02/06/2015, 16:35
[...]chester πάΝε να σταθείς στον τσαρουχόδρομο. Αν ο φωτογράφος δεν είναι γρήγορος και σε προλάβουν, μη περιμένεις να αλλάξουν πορεία ή να σου πούνε κάνε άκρη ή να βάλουν τις φωνές όπως οι έκαναν οι βρετανοί. Ή θα σε ξεσπαλιάσουν ή θα σε ποδοπατήσουν, μόνο καμιά γριούλα μπορεί να τη γλιτώσει.[...]

Είναι κανόνας κι όποιος κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας είχε συμμετάσχει σε άγημα θα πρέπει να θυμάται πως ''ένα στρατιωτικό άγημα δε σταματάει πουθενά και για κανένα λόγο''!!! Κάτι που μάλλον ισχύει διεθνώς.

:wave2:

chester24
02/06/2015, 17:13
Αν ήθελες απλά να πούμε τη γνώμη μας, θα έθετες το θέμα, απλά και χωρίς "επιχειρήματα" του youtube. Δεν είμαι υπέρμαχος των Άγγλων και, φυσικά, δε μας θεωρώ καλύτερους, αλλά αυτό το "Νομιζω οτι καποιοι λαοι ειναι σκατοψυχοι" που πέταξες και, μάλιστα, κρίνοντας από ένα βιντεάκι συμπεριφοράς - πιθανότατα - ανηλίκων δείχνει είτε ότι είσαι προκατειλημμένος εναντίον συγκεκριμένων λαών, είτε ότι έχεις πολύ, πολύ κακή κρίση.

Χωρίς ίχνος διάθεσης για αντιπαράθεση όλα αυτά. Στα λέω απλά για να καταλάβεις πώς φάνηκε αυτό που έγραψες και πού έκανες "λάθος".

Η γνώμη μου, γενικότερα περί σεβασμού (προς οποιονδήποτε/οτιδήποτε), είναι ότι τα ίδια σκατά είμαστε, αν όχι χειρότεροι.

Ειμαι ανθρωπος που σεβομαι και δεν θα θιξω κανεναν για τιποτα. Εκτος και αν ειναι κατι πολυ σοβαρο. Οπως αυτο (που για εμενα ειναι σοβαρο).
Οπως επισης θελω να με σεβονται οπως κανω κ εγω.

Το οτι εγραψα "σκατοψυχοι", οκ ηταν λαθος το παραδεχομαι. Το εγραψα γιατι νευριασα κ ειδα οτι δεν υπηρξε ιχνος σεβασμου απεναντι σε καποιον ανθρωπο.
Τωρα αν αυτα γινονται και στους δικους μας δεν το ξερω... Ουτε ειμαι κοντα για να τους δω, ουτε καθομαι να ψαξω βιντεακια.
Αν τυχει κατι παρομοιο μπροστα στα ματια μου δεν ξερω πως θα αντιδρασω.. Μαλλον αρνητικα προς τον θυτη.


Ωραια λοιπον.. Πες την γνωμη σου και μην λαβεις υποψην τα ¨επιχειρηματα¨...

Ασε την δικια μου κριση απεξω και το τι μπορει να ειμαι εγω... Εννοειται χωρις ιχνος αντιπαραθεσης. Κουβεντα κανουμε. :)


Βασικά μερικές φορές, καλώς ή κακώς, ντρέπεσαι να πεις ότι είσαι Ελληνας γιατί αυτομάτως θα μπεις στο ίδιο τσουβάλι με διάφορα ζώα δίποδα που έτυχε να γεννηθούν κάποτε στον ίδιο τόπο με σένα, κάτι το οποίο προσβάλει και τα πραγματικά δίποδα ζώα.

Ρε συ Ατομ, σωστο αυτο που λες.. Αλλα κ παλι δεν αλλαζει, το πως νοιωθω για την πατριδα μου.. Δεν ντρεπομαι.



chester πάΝε να σταθείς στον τσαρουχόδρομο. Αν ο φωτογράφος δεν είναι γρήγορος και σε προλάβουν, μη περιμένεις να αλλάξουν πορεία ή να σου πούνε κάνε άκρη ή να βάλουν τις φωνές όπως οι έκαναν οι βρετανοί. Ή θα σε ξεσπαλιάσουν ή θα σε ποδοπατήσουν, μόνο καμιά γριούλα μπορεί να τη γλιτώσει.

Φυσικά και υπάρχουν πολλοί που πάνε για να τους πειράξουν και μάλιστα οι περισσότεροι είναι Έλληνες.

Και εγώ το βρίσκω υπερβολικό που στο τέλος ο σκοπός γύρισε το όπλο προς το πλήθος όμως όλα αυτά δεν μπορούμε να τα γενικεύσουμε και από τα βιντεάκια δεν μπορεί να βγει κανένα συμπέρασμα ούτε για τους μεν ούτε για τους δε.

Και αν σε ποδοπατησουν καλα να παθεις. Αφου στεκεσαι μπροστα τους και το παιζεις εξυπνος. Με ποιο δικαιωμα να καθησεις εκει??? Απο την στιγμη που δεν εχουν γεματα οπλα, δεν μιλουν κ δεν ξερω γω τι αλλο, δεν πρεπει καπως να δειξουν οτι αυτοι φρουρουν?? Οτι ειναι η προεδρικη φρουρα τελωσπάντωνΕ???

Οσον αφορα τους Βρετανους, σορρυ κιολας αλλα εγω δεν το βρισκω υπερβολικο...

Επισης εκει πρειπει καποιος πρεπει να δειξει οτι κανει την δουλεια του φρουρου... Λογικα για να το κανει, σημαινει οτι επιτρεπεται. Κ για να επιτρεπεται σημαινει οτι συμβαινει συνεχεια, επειδη υπαρχουν πολλοι μ@λακοπίτουρες...

Λεω γω τωρα....

bulmont
02/06/2015, 17:39
Λογικό δεν είναι; αν τους μπει στραβά πονάει πολύ.....:bawl:




Ε, για να το λές.........................κάτι θα ξέρεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



:bawl::bawl::bawl:

skylaros
02/06/2015, 18:10
δεν πρεπει καπως να δειξουν οτι αυτοι φρουρουν?? Οτι ειναι η προεδρικη φρουρα τελωσπάντωνΕ???

Οσον αφορα τους Βρετανους, σορρυ κιολας αλλα εγω δεν το βρισκω υπερβολικο...

Επισης εκει πρειπει καποιος πρεπει να δειξει οτι κανει την δουλεια του φρουρου... Λογικα για να το κανει, σημαινει οτι επιτρεπεται. Κ για να επιτρεπεται σημαινει οτι συμβαινει συνεχεια, επειδη υπαρχουν πολλοι μ@λακοπίτουρες...

Λεω γω τωρα....

E κάνουν σοβαρή δουλειά τα παιδιά και μάλιστα πλέον έχει αυξηθεί η δουλειά τους, παλαιότερα είχαν δύο καθήκοντα, τώρα έχουν τρία. α) Φρουρούν τον πρόεδρο β) Παίρνουν μέρος στο πανηγυράκι εκεί στο Σύνταγμα και μαζεύονται τουρίστες (η μόνη πραγματική χρησιμότητα για το κράτος δηλαδή) ε Ok αρέσει όλο αυτό και σε μερικούς Έλληνες νιώθουν μια ανατριχίλα όταν βλέπουν τον Λεβέντη τον Τσολιά! και πλέον γ) Προστατεύουν τους αφελείς από την οργή της προεδράρας μας του Προκόπη, που αν οργιστεί μπορεί να κάΜει ζημιά!

chester24
02/06/2015, 18:29
Εαν ειναι απλοι φανταροι (που δεν πληρωνονται) κ κανουν αυτα τα "καθηκοντα" που λες, τοτε νομιζω μια χαρα δουλεια κανουν... Οπως και στον υπολοιπο στρατο.

Μπορει να εχει κ στελεχη που πληρωνονται κ να εκτελουν κανονικα τα χρεη του σκοπου, αν κ δεν το νομιζω...

Δεν εχουν αλλες υποχρεωσεις δηλαδη? Εγω δεν ξερω παντως..

skylaros
02/06/2015, 18:36
Μωρε ποιός τα βάζει με τα τσολιαδάκια ? Για εμένα δε θα έπρεπε να υπήρχαν καν φαντάροι! Επίσης μπορεί να θεωρείτε και ψιλοβυσματική η θητεία εκεί αλλά τα παιδιά όταν είναι εκεί μπροστά και στην εκπαίδευση δε περνάνε και λίγα... Μάλλον δεν έπιασες το πως το είπα. :beer:

chester24
02/06/2015, 18:39
Μωρε ποιός τα βάζει με τα τσολιαδάκια ? Για εμένα δε θα έπρεπε να υπήρχαν καν φαντάροι! Επίσης μπορεί να θεωρείτε και ψιλοβυσματική η θητεία εκεί αλλά τα παιδιά όταν είναι εκεί μπροστά και στην εκπαίδευση δε περνάνε και λίγα... Μάλλον δεν έπιασες το πως το είπα. :beer:

Δεν το επιασα χαχα :beer:

atom_smasher
02/06/2015, 20:17
Εξαρτάται τι νόημα δίνει ο καθένας στην πατρίδα, αλλά και πάλι αν δεν υπάρχουν στιγμές που να ντρέπεσαι, πως θα υπάρχουν στιγμές που θα είσαι υπερήφανος; τέσπα, θέμα που δεν έχω και πολύ κέφι να κάτσω να το πιάσω γιατί συνήθως σαν γνήσιοι Ελληνες συμφωνούμε πως διαφωνούμε.

daz
02/06/2015, 21:27
Είναι κανόνας κι όποιος κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας είχε συμμετάσχει σε άγημα θα πρέπει να θυμάται πως ''ένα στρατιωτικό άγημα δε σταματάει πουθενά και για κανένα λόγο''!!! Κάτι που μάλλον ισχύει διεθνώς.

:wave2:

Έτσι όπως τα λες είναι αλλά εγώ δεν συμφωνώ. Εκεί μέσα (όχι μόνο για τα αγήματα) σε έμαθαν (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) τι πρέπει να κάνεις σε καιρό πολέμου. Σε καιρό ειρήνης απέναντι σε πολίτες δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Η κοπελίτσα που περπατά επάνω στον τσαρουχώδρομο, ακούει το τσαρούχι από πίσω και περιμένει ότι κάποια στιγμή θα περάσουν από δίπλα της οι εύζωνες. Δεν περιμένει ότι θα πάει σπίτι της μελανιασμένη επειδή δεν πρόσεξε τα τριμμένα πλακάκια επάνω στα οποία κινούνται για να μη γλιστράει το πέταλο.
Οι στρατιωτικοί κανονισμοί είναι συγκεκριμένοι. Όταν βγαίνει λοιπόν στρατιωτική φάλαγγα οχημάτων εκτός στρατοπέδου και μπει ανάμεσα ένα πολιτικό όχημα για να προσπεράσει, ας βγάλουν μέσα από κανένα σταγιερ τα g3 να του ρίξουν επειδή τους είπαν ότι μέσα στην φάλαγγα δεν μπαίνει πολιτικό όχημα γιατί μπορεί να είναι παγιδευμένο με εκρηκτικά.





Και αν σε ποδοπατησουν καλα να παθεις. Αφου στεκεσαι μπροστα τους και το παιζεις εξυπνος. Με ποιο δικαιωμα να καθησεις εκει??? Απο την στιγμη που δεν εχουν γεματα οπλα, δεν μιλουν κ δεν ξερω γω τι αλλο, δεν πρεπει καπως να δειξουν οτι αυτοι φρουρουν?? Οτι ειναι η προεδρικη φρουρα τελωσπάντωνΕ???

Οσον αφορα τους Βρετανους, σορρυ κιολας αλλα εγω δεν το βρισκω υπερβολικο...

Επισης εκει πρειπει καποιος πρεπει να δειξει οτι κανει την δουλεια του φρουρου... Λογικα για να το κανει, σημαινει οτι επιτρεπεται. Κ για να επιτρεπεται σημαινει οτι συμβαινει συνεχεια, επειδη υπαρχουν πολλοι μ@λακοπίτουρες...

Λεω γω τωρα....

Δεν κάνουν δουλειά φρουρού οι φρουροί θα είναι με αλεξίσφαιρα κάπου αλλού. Το πρόσεξες ότι όλοι φωνάζουν όσο πιο δυνατά μπορούν, οι κινήσεις είναι κοφτές και συγκεκριμένες κτλ? Πιθανότατα όλοι συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο όπως και οι δικοί μας που η δουλειά τους δεν είναι να πηγαίνουν πάνω κάτω και να φωνάζουν αλλά να κάθονται ακίνητοι.
Μαλακοπίτουρες υπάρχουν και θα υπάρχουν, αλλά εγώ δεν θεωρώ μαλακοπίτουρα τον πιτσιρικά που θα πάει εκδρομή με το σχολείο του και θα προσπαθήσει να κάνει τον εύζωνα ή τον βρετανό φρουρό να γελάσει ή που θα χασκογελά και θα κάνει πλάκα επειδή του φάνηκε αστείος ο βηματισμός αλόγου του ενός ή το αστείο καπέλο του άλλου.


E κάνουν σοβαρή δουλειά τα παιδιά και μάλιστα πλέον έχει αυξηθεί η δουλειά τους, παλαιότερα είχαν δύο καθήκοντα, τώρα έχουν τρία. α) Φρουρούν τον πρόεδρο β) Παίρνουν μέρος στο πανηγυράκι εκεί στο Σύνταγμα και μαζεύονται τουρίστες (η μόνη πραγματική χρησιμότητα για το κράτος δηλαδή) ε Ok αρέσει όλο αυτό και σε μερικούς Έλληνες νιώθουν μια ανατριχίλα όταν βλέπουν τον Λεβέντη τον Τσολιά! και πλέον γ) Προστατεύουν τους αφελείς από την οργή της προεδράρας μας του Προκόπη, που αν οργιστεί μπορεί να κάΜει ζημιά!

Δεν φυλάνε κανένα πρόσωπο, κανένα κτήριο και δεν είναι υπεύθυνοι για την ασφάλεια κανενός.

Φυλάνε ένα μνημείο και ένα θεσμό. Το μνημείο του άγνωστου στρατιώτη στο σύνταγμα και τον θεσμό της δημοκρατίας στην Ηρώδου Αττικού.
Για τον ίδιο θεσμό πληρώνουμε μια γλάστρα που δεν κάνει τίποτα. Φύρα είναι ακόμα και για τη δημοκρατία που πρεσβεύει.

Αλλά ας καταργήσουμε πρώτα τις παρελάσεις και μετά μιλάμε για το αν θα φυλάνε τα μνημεία εύζωνες.

daz
02/06/2015, 21:41
Μωρε ποιός τα βάζει με τα τσολιαδάκια ? Για εμένα δε θα έπρεπε να υπήρχαν καν φαντάροι! Επίσης μπορεί να θεωρείτε και ψιλοβυσματική η θητεία εκεί αλλά τα παιδιά όταν είναι εκεί μπροστά και στην εκπαίδευση δε περνάνε και λίγα... Μάλλον δεν έπιασες το πως το είπα. :beer:

Ο γιος του δκτη να είσαι μόνο με ένα τρόπο θα βγεις έξω με ευζωνικά. Κάνοντας ότι και οι υπόλοιποι.
Τα βύσματα συνήθως φεύγουν την πρώτη μέρα και μένουν μόνο όσοι δεν έχουν βύσμα και α. έχουν σπίτι στην Αθήνα β. έχουν γκόμενα στην αθήνα.

Και κάθε δεύτερη μέρα κάθονται επάνω στο πυρωμένο τσιμέντο (ο ήλιος δεν είναι τίποτα μπροστά στην ζέστη που έρχεται από κάτω) φορώντας χειμώνα καλοκαίρι διπλή χοντρή μάλλινη κάλτσα με ένα ζωνάρι που σου τραβάει τα σωθικά κάθε φορά που σηκώνεις το ποδάρ.
Και όλα αυτά τις lite ημέρες που δεν φοράς τη φουστανέλα αλλά ντουλαμά.

Μέχρι να τελειώσει η θητεία τους να πάνε σπίτια τους. Υπάρχουν άλλοι σε μονάδες εκστρατείας στην παραμεθόριο που δεν κάνουν ούτε τα μισά. Αυτά τουλάχιστον γέμισαν το κορμί τους μώλωπες και τα ποδάρια τους φλεβίτιδα για να είναι κοντά στο σπίτι ή στη γκόμενα.