PDA

View Full Version : χρειάζομαι ανορθωτή και ελαστικά (crupton r - 2002)



batman_gardiki
02/06/2015, 12:33
γεια σας!!
σουλουπώνω το crypton μου (το μοντέλο με τα κρεμαστά φλας - 102cc) για να περάσω ΚΤΕΟ.
το είχα σε ακινησία 2 χρόνια και τώρα που πήρα τις πινακίδες κάνω τις βόλτες μου.
παρατηρώ όμως ότι μου καίγονται οι λάμπες των φαναριών και της πορείας και υποθέτω ότι είναι χάλασε ο ανορθωτής (μπαταρία δεν φοράω).
έχω πάρει προσφορά για ιμιτασιόν ανορθωτή 5€ και γνήσιο 25€
επίσης χρειάζομαι ελαστικά και εδώ οι προσφορές μου είναι για samson ή maurin 45€ και michelin 63-70€

τι λέτε;
τι να προτιμήσω;
που δεν φοράω μπαταρία επηρεάζει κάτι στα ηλεκτρικά μου;

Panos76
02/06/2015, 12:47
Ανορθωτή γνήσιο.

Λάστιχα metzleler me 22 με κόστος μαξ 70 € τα δύο.

Μπαταρία να μπει για εύρυθμη λειτουργία των ηλεκτρικών (κόρνα, φλας, κλπ), για την ασφάλεια σου δηλ. άλλα κ για να μη καίγονται οι λάμπες.

sapila racing
02/06/2015, 13:00
που δεν φοράω μπαταρία επηρεάζει κάτι στα ηλεκτρικά μου;

Γι αυτό σου καίγονται οι λάμπες.
Βαλε μπαταρία και τότε θα δείς αν ειναι οκ ο ανορθωτής η καηκε κι αυτός.

harris_x
02/06/2015, 13:06
Λάστιχα metzleler me 22 με κόστος μαξ 70 € τα δύο.
αυτά φορούσα κι εγώ στο παπί, μην βάλεις άλλα.

Panos76
02/06/2015, 13:42
Επειδή παπί = θάνατος σε δύο ρόδες (τα παραλέω ε; ), προσωπικά δεν έχω διανοηθεί να βάλω άλλο λάστιχο εδώ κ πολλά χρόνια.

batman_gardiki
02/06/2015, 17:23
γιατί μόνο τα metzleler me 22;
τι το τόσο διαφορετικό;
τα άλλα που αναφέρω τόσο χάλια είναι;

στα ηλεκτρικά τώρα η μπαταρία μπορεί να κάνει την ζημιά και όχι ο ανορθωτής;

τέλος δεν ανέφερα τα πλαστικά, χρειάζομαι και απο αυτά.
έχω καταλήξει σε ιμιτασιόν απο το car.gr κουστούμι με 140 € χωρίς φανάρια, βίδες και τα στρόγγυλα λαστιχάκια κουμπώματος (δεν τα δίνει κανένας).
από όσο ψάχτηκα έπαιρνα απαντήσεις ότι γνήσια δεν υπάρχουν σε τέτοια μηχανάκια 12 ετών και βάλε.
όποιος λέει για γνήσια στην ουσία κοροϊδεύει... οπότε λέω να παραγγείλω.

toyar
02/06/2015, 18:08
140 τα ημιτασιον;:eek:
δλδ τα γνησια ποσο τα δινει η yamaha;
παντως σε καθε περιπτωση τοσα λεφτα για πλαστικα παπιου δε αξιζουν

lykourgi
02/06/2015, 20:03
από όσο ψάχτηκα έπαιρνα απαντήσεις ότι γνήσια δεν υπάρχουν σε τέτοια μηχανάκια 12 ετών και βάλε.
όποιος λέει για γνήσια στην ουσία κοροϊδεύει... οπότε λέω να παραγγείλω.

Δηλαδή η γιαμάχα (αντιπροσωπεία) δεν έχει πλαστικά;

batman_gardiki
02/06/2015, 22:27
Δηλαδή η γιαμάχα (αντιπροσωπεία) δεν έχει πλαστικά;

λέει ότι έχει τα γνήσια με 220€ και αν θέλω ιμιτασιόν με 170€.
αμφιβάλω πόσο γνήσια είναι αφού τα δίνει χωρίς αυτοκόλλητα.

ρώτησα πολλούς και πήρα σε πολλούς εμπόρους λέγοντας αρκετοί οτι δεν υπάρχουν γνήσια :confused:

lykourgi
02/06/2015, 22:42
λέει ότι έχει τα γνήσια με 220€ και αν θέλω ιμιτασιόν με 170€.
Κάτι έχεις μπερδέψει. Η αντιπροσωπεία έχει μόνο γνήσια. Αρα ρώτησες σε κατάστημα και όχι στην αντιπροσωπεία.


αμφιβάλω πόσο γνήσια είναι αφού τα δίνει χωρίς αυτοκόλλητα.
Όλα τα γνήσια πλαστικά πωλούνται χωρίς αυτοκόλλητα. Τα αυτοκόλλητα είναι ξεχωριστός κωδικός ανταλλακτικού.

ρώτησα πολλούς και πήρα σε πολλούς εμπόρους λέγοντας αρκετοί οτι δεν υπάρχουν γνήσια :confused:
Στο ξαναγράφω. Ρώτα στην αντιπροσωπεία.

http://www.yamaha-motor.eu/gr/dealer-locator/index.aspx#/full/GR

andreaspetr
03/06/2015, 00:05
τι εννοεις δεν υπαρχουν γνησια?
http://www.car.gr/parts/view/3318517/
http://www.car.gr/parts/view/3492363/

Panos76
03/06/2015, 07:40
γιατί μόνο τα metzleler me 22;
τι το τόσο διαφορετικό;
τα άλλα που αναφέρω τόσο χάλια είναι;

Τα πιρέλλι είναι παραδοσιακά σκληρά με αποτέλεσμα να χάνουν εύκολα πρόσφυση - ειδικά σε τόσο μικρά μηχανάκια. Τα είχα στο προηγούμενο παπί για μήνες.

Τα Μ45 (Mischelin), τα οποία έχω δοκιμάσει επίσης, ήταν μια χαρά αλλά με σύντομη απόδοση.



στα ηλεκτρικά τώρα η μπαταρία μπορεί να κάνει την ζημιά και όχι ο ανορθωτής;

Ο ανορθωτής μπορεί να χαλάσει κ μόνος του. Η μπαταρία όμως είναι σημαντική για το μηχανάκι.


τέλος δεν ανέφερα τα πλαστικά, χρειάζομαι και απο αυτά.
έχω καταλήξει σε ιμιτασιόν απο το car.gr κουστούμι με 140 € χωρίς φανάρια, βίδες και τα στρόγγυλα λαστιχάκια κουμπώματος (δεν τα δίνει κανένας).
από όσο ψάχτηκα έπαιρνα απαντήσεις ότι γνήσια δεν υπάρχουν σε τέτοια μηχανάκια 12 ετών και βάλε.
όποιος λέει για γνήσια στην ουσία κοροϊδεύει... οπότε λέω να παραγγείλω.

Υπάρχουν γνήσια ανταλλακτικά made in Japan για το GLX κ το C50, πόσο μάλλον για το crypton τα οποία για γνήσια είναι πάμφθηνα (Τόσο έχει μόνο η σέλα του glx) οπότε αξίζει και να αγοραστούν.

harris_x
03/06/2015, 08:07
γιατί μόνο τα metzleler me 22;
πολύ καλό κράτημα, πολλά χλμ ζωής

lykourgi
03/06/2015, 15:55
Τα Μ45 (Michelin), τα οποία έχω δοκιμάσει επίσης, ήταν μια χαρά αλλά με σύντομη απόδοση.

Μία ψήφος και από εμένα στα συγκεκριμένα Michelin. Πάρα πολύ καλό λάστιχο για παπί.

Αψογα σε στεγνό και βρεγμένο.

batman_gardiki
03/06/2015, 22:40
Κάτι έχεις μπερδέψει. Η αντιπροσωπεία έχει μόνο γνήσια. Αρα ρώτησες σε κατάστημα και όχι στην αντιπροσωπεία.

οχι-οχι πρώτα ρώτησα την αντιπροσωπεία στην οποία δεν μου άρεσε η συμπεριφορά δίνοντάς μου τιμή στο περίπου, πρώτα για γνήσια και μετά για ιμιτασιόν.
μετά έπαιρνα τηλ στις αγγελίες του car.gr.

batman_gardiki
03/06/2015, 22:55
τι εννοεις δεν υπαρχουν γνησια?
http://www.car.gr/parts/view/3318517/
http://www.car.gr/parts/view/3492363/

....μίλησα και με αυτό το μαγαζί αλλά δεν θυμάμαι που κόλλησα.
δεν έχω τώρα το χαρτί με τις σημειώσεις μου αλλά μάλλον επειδή του είχε μείνει μόνο σε κόκκινο και δεν θέλω.

αυτό θα πάρω.... http://www.car.gr/parts/view/6440261/

τώρα για τα λάστιχα θα ρωτήσω να βρω τιμές για metzleler me 22 και Μ45 Mischelin και θα αποφασίσω αύριο.
αύριο επίσης θα φορέσω μπαταρία yuasa με 17,50€ και θα πω να ελέγξουν τα υπόλοιπα ηλεκτρικά.

batman_gardiki
04/06/2015, 11:42
η αντιπροσωπια δεν ειχε χρονο για ηλεκτρικο ελεγχο. πηρα τη μπαταρια κι εφυγα. την εβαλα επανω, παταω μιζα και χτυπαει ο πολλαπλασιαστης.....μπροστα δεν περνει!!!

Panos76
04/06/2015, 12:09
Κλείσε ραντεβού ή πήγαινε το κάπου αλλού να σου τσεκάρουν ανορθωτή / πολλαπλασιαστή ή το ότι χρειάζεται.

batman_gardiki
04/06/2015, 20:44
Κλείσε ραντεβού ή πήγαινε το κάπου αλλού να σου τσεκάρουν ανορθωτή / πολλαπλασιαστή ή το ότι χρειάζεται.

βρήκα άκρη!!!
κομμένο καλώδιο!!!
βγήκε άλλο προβληματάκι όμως!
πριν χωρίς μπαταρία τα φλας αναβόσβηναν, τώρα είναι σταθερά.
καμιά ιδέα κανείς;

υ.γ. ελπίζω να είναι το τελευταίο πρόβλημά μου γιατί αύριο λήγει η προθεσμία μου για ΚΤΕΟ.

bruno
04/06/2015, 21:38
Περασε το ΚΤΕΟ,ισως να εχεις μια μικρη πιθανοτητα να μην το κοψουν.Στον επανελεγχο δεν ξαναπληρωνεις,εχεις περιθωριο 15 μερες ακομα.Από λάστιχα κοιτα και Michelin city pro καινουργια ενισχυμενα.

batman_gardiki
05/06/2015, 21:37
ok πέρασα το ΚΤΕΟ με παρατήρηση στραβής δισκόπλακας μπροστά που εμποδίζει το τέλειο φρενάρισμα και για τα σταθερά φλάς.

κουκλί έχει γίνει το μηχανάκι. ελπίζω να ανεβάσω φωτο σύντομα.

σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.

batman_gardiki
11/06/2015, 22:45
τελικά καίγονται πάλι οι λάμπες.
μετά από 5 μέρες με καινούρια μπαταρία άρχισαν να καίγονται πάλι!!!
είναι η σειρά του ανορθωτή;