PDA

View Full Version : Ατύχημα με άλλη μηχανή



jimogios
02/06/2015, 19:41
Καλησπέρα,

Την περασμένη Κυριακή ενεπλάκη σε ένα τροχαίο με μια άλλη μηχανή στην Ηλία Ηλίου και Κασομούλη με κατεύθυνση προς Φραντζή.
Να επισημάνω πρώτα κάποια δεδομένα:
Ο δρόμος στο σημείο εκείνο έχει θεωρητικά δύο λωρίδες, όμως η δεξιά μισουφίσταται μιας και παρκάρουν αυτοκίνητα στην άκρη του δρόμου στα δεξιά. Και οι δύο λωρίδες μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περίπτωση που κάποιος επιθυμεί να συνεχίσει ευθεία.

Εγώ λοιπόν ήμουν στην δεξιά λωρίδα, και η άλλη μηχανή είχε θέση πιο αριστερή στο δρόμο (πιθανότητα πάνω στην διαχωριστική γραμμή, η οποία είχε σβηστεί και δεν φαινόταν).
Μιας και ήθελα να συνεχίσω ευθεία, κράτησα σταθερή πορεία. Τη στιγμή που βρέθηκα δίπλα στην άλλη μηχανή, ο οδηγός της άρχισε να στρίβει δεξιά με αποτέλεσμα να ακουμπήσουμε στο πλάι και να πέσουμε. Ο άλλος οδηγός ισχυρίζεται ότι άναψε φλας πριν αρχίσει να στρίβει, κάτι το οποίο δεν είδα, οπότε δεν ξέρω αν ίσχυε κάτι τέτοιο.

Το αποτέλεσμα ήταν όχι και τόσο αμεληταίες ζημιές και στις δύο μηχανές, αλλά ευτυχώς σχεδόν κανέναν τραυματισμό στο άλλο οδηγό (είχε και συνοδηγό) αλλά και σε εμένα με ελάχιστες πληγές στα πόδια και πρησμένο αγκώνα.

Το ερώτημα είναι το εξής:
Ποιος φταίει κατά τη γνώμη σας βάσει του ΚΟΚ;

spyrakos35
02/06/2015, 19:46
ποιος προπορευόταν πριν την σύγκρουση?? αυτός??

jimogios
02/06/2015, 19:47
Ναι.
Όμως εγώ βρισκόμουν καθόλη τη διάρκεια από δεξιά χωρίς να κάνω κάποιο ελιγμό

nathair
02/06/2015, 19:49
Νομίζω ο άλλος. Είσαι από δεξιά. Το φλάς, ακόμα και αν άναψε είναι ενημέρωση για πρόθεση, ή αλλιώς αίτηση "παρακαλώ αφήστε με να στρίψω", όχι απαλλακτικό πάσας ευθύνης...
Εκτός βέβαια και αν είσαστε στην ίδια λωρίδα, και ισχυριστεί οτι τον πέρασες από δεξιά...

toyar
02/06/2015, 19:49
εννοειται οτι ευθυνη εχει αυτος που αλλαζει κατευθυνση
το φλας προειδοποιει δεν υποχρεωνει τους αλλους να τον αφησουν
ειναι δικη του ευθυνη πριν αλλαξει λωριδα ή πορεια να βεβαιωθει οτι ο δρομος ειναι αδειος

spyrakos35
02/06/2015, 19:50
έχω την αίσθηση οτι αφού ο άλλος άλλαξε πορεία/κατεύθυνση και αφού εσύ είσαι και δεξιά, ευθύνη έχει αυτός....

George_Sp
02/06/2015, 19:52
δε θα βγει άκρη εύκολα λόγω Ασάφειας διαγράμμισης (2 ή 1 λωρίδα στην έκθεση της τροχαίας)
Στις 2 λωρίδες ο ΚΟΚ είναι υπέρ σου ενώ στη 1 λωρίδα είσαι ο συνυπαίτιος.


τη στιγμή που βρέθηκα δίπλα στην άλλη μηχανή


άρα ήσουν πιο πίσω του ή ελαφρώς πιο πίσω του στην τυφλή του γωνία και ενώ εσύ κράτησες σταθερή πορεία εκείνος επιβράδυνε στρίβοντας δεξιά και συγκρουστήκατε?
Αν θες γίνε λίγο πιο λεπτομερής σε αυτό το σημείο.
Αν πηγαίνατε παράλληλα και ο δρόμος στην έκθεση τροχαίας χαρακτηριστεί ως 2 λωρίδων τότε φταίει γιατί δεν έλεγξε τον διαθέσιμο χώρο στην αλλαγή πορείας του και άρα μπήκε στη λωρίδα σου.
Αν ο δρόμος χαρακτηριστεί 1 λωρίδας το πράγμα περιπλέκεται.

Το οτι άναψε φλας δηλώνει πρόθεση και όχι υποχρέωσή σου να παραχωρήσεις προτεραιότητα και άρα ως επιχείρημα δε στέκει πουθενά.

Στην περίπτωση που εκείνος προπορευόταν και ο δρόμος χαρακτηριστεί από την τροχαία 1 λωρίδας φταις στο οτι δε κράτησες απόσταση ασφαλείας σε περίπτωση ελιγμού του προπορευόμενου οχήματος. Επειδή όμως φταίει και εκείνος με την αλλαγή πορείας πάμε σε συνυπαιτιότητα.

jimogios
02/06/2015, 19:54
Νομίζω ο άλλος. Είσαι από δεξιά. Το φλάς, ακόμα και αν άναψε είναι ενημέρωση για πρόθεση, ή αλλιώς αίτηση "παρακαλώ αφήστε με να στρίψω", όχι απαλλακτικό πάσας ευθύνης...
Εκτός βέβαια και αν είσαστε στην ίδια λωρίδα, και ισχυριστεί οτι τον πέρασες από δεξιά...

Αυτός ισχυρίζεται ότι έκανα προσπέραση από δεξιά.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν θυμάμαι να κάνω ελιγμό και να επιλέγω να τον περάσω από δεξιά και όχι από αριστερά.
Τώρα το αν ήταν ολόκληρη η μηχανή του στην δεξιά λωρίδα, μάλλον χλωμό το κόβω γιατί έτσι όπως κατευθυνόμουν είχα χώρο να συνεχίσω ευθεία

toyar
02/06/2015, 19:56
γιατι περιπλεκεται αν ο δρομος ειναι μιας λωριδας
στη μια λωριδα μποριε κανεις να κανει οκταρια;
κι εφοσον ο κοκ λεει οτι πρεπει να κινουμαστε δεξια πως μπορει το παληκαρι να θεωρηθει υπαιτιος

δεν διαφωνω, ρωταω για να μαθαινω:)

George_Sp
02/06/2015, 19:57
στη μία λωρίδα απαγορεύεται να προσπεράσεις ή να κινηθείς παράλληλα με άλλο όχημα.
(άσχετα του τι κάνουμε εμείς οι 2τροχοι για εξοικονόμηση χώρου και επειδή όλοι οι καλοί χωράμε) :)

blackbusa
02/06/2015, 19:59
Αυτός ισχυρίζεται ότι έκανα προσπέραση από δεξιά.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν θυμάμαι να κάνω ελιγμό και να επιλέγω να τον περάσω από δεξιά και όχι από αριστερά.
Τώρα το αν ήταν ολόκληρη η μηχανή του στην δεξιά λωρίδα, μάλλον χλωμό το κόβω γιατί έτσι όπως κατευθυνόμουν είχα χώρο να συνεχίσω ευθεία

ολα πολυ ασαφη...ολα θα κριθουν απο το τι εγραψε η ΤΟΤΑ...

toyar
02/06/2015, 19:59
Αυτός ισχυρίζεται ότι έκανα προσπέραση από δεξιά.
Σε καμία περίπτωση όμως δεν θυμάμαι να κάνω ελιγμό και να επιλέγω να τον περάσω από δεξιά και όχι από αριστερά.
Τώρα το αν ήταν ολόκληρη η μηχανή του στην δεξιά λωρίδα, μάλλον χλωμό το κόβω γιατί έτσι όπως κατευθυνόμουν είχα χώρο να συνεχίσω ευθεία

η προσπεραση απο δεξια ειναι πολυ σχετικη........
αν την ωρα που κινειστε παραλληλα ο αλλος το κοκκαλωσει για να στριψει και εσυ συνεχισεις με σταθερη ταχυτητα δεν θα τον περασεις απο δεξια;

jimogios
02/06/2015, 20:02
άρα ήσουν πιο πίσω του ή ελαφρώς πιο πίσω του στην τυφλή του γωνία και ενώ εσύ κράτησες σταθερή πορεία εκείνος επιβράδυνε στρίβοντας δεξιά και συγκρουστήκατε?
Αν θες γίνε λίγο πιο λεπτομερής σε αυτό το σημείο.

Κάπως έτσι πρέπει να έγινε. Θυμάμαι το σημείο που με ακουμπάει στο πλάι, κινούμαστε για χιλιοστά του δευτερολέπτου μαζί, εγώ μετά πέφτω από δεξιά και σέρνομαι για κάμποσα μέτρα και όταν σταμάτησα είδα δίπλα μου τις δύο μηχανές μαζί πεσμένες και την συνοδηγό του να είναι όρθια με μπλοκαρισμένο το πόδι της κάπου.

stefanos
02/06/2015, 20:08
Εκεί ο δρόμος είναι καθαρά 2 λωρίδες,
Στην δεξιά υπάρχουν σταθερά παρκαρισμένα αυτοκίνητα,
Μπλέξατε.:(

George_Sp
02/06/2015, 20:10
Κάπως έτσι πρέπει να έγινε. Θυμάμαι το σημείο που με ακουμπάει στο πλάι, κινούμαστε για χιλιοστά του δευτερολέπτου μαζί, εγώ μετά πέφτω από δεξιά και σέρνομαι για κάμποσα μέτρα και όταν σταμάτησα είδα δίπλα μου τις δύο μηχανές μαζί πεσμένες και την συνοδηγό του να είναι όρθια με μπλοκαρισμένο το πόδι της κάπου.

έχει τύχει να βριστώ πολλές φορές με 2τροχους για αυτό ακριβώς το λόγο. Κάθονται ελάχιστα πίσω και δεξιά μου. Σε περίπτωση που θέλω να κάνω κάποιον ελιγμό προς τα δεξιά γιατί το προπορευόμενο όχημα αποφάσισε να τσαρουχώσει τα φρένα ή να στρίψει τελευταία στιγμή αριστερά, κινδυνεύω να με εμβολίσει αυτός που κάθεται πίσω δεξιά μου σε πολύ μικρή απόσταση μιας και κατά τον ελιγμό για πολύ σύντομο χρόνο το στίγμα του οχήματος επιβραδύνει μιας και δεν κινείται σε ευθεία γραμμή κατά τη ροή της κίνησης.
Το τελευταίο περιστατικό ήταν πριν λίγους μήνες στη Λιοσίων (1λωρίδα) από έναν που με προσπέρασε από δεξιά και πέρασε οριακά ανάμεσα από μένα και τα σταθμευμένα και στο επόμενο φανάρι μου ζήτησε και τα ρέστα να ελέγχω τους καθρέφτες μου. Η απάντησή μου ήταν να κόψει τις προσπεράσεις από δεξιά και να κρατά αποστάσεις από τον μπροστά του σε δρόμο 1λωρίδας.

jimogios
02/06/2015, 20:25
έχει τύχει να βριστώ πολλές φορές με 2τροχους για αυτό ακριβώς το λόγο. Κάθονται ελάχιστα πίσω και δεξιά μου. Σε περίπτωση που θέλω να κάνω κάποιον ελιγμό προς τα δεξιά γιατί το προπορευόμενο όχημα αποφάσισε να τσαρουχώσει τα φρένα ή να στρίψει τελευταία στιγμή αριστερά, κινδυνεύω να με εμβολίσει αυτός που κάθεται πίσω δεξιά μου σε πολύ μικρή απόσταση μιας και κατά τον ελιγμό για πολύ σύντομο χρόνο το στίγμα του οχήματος επιβραδύνει μιας και δεν κινείται σε ευθεία γραμμή κατά τη ροή της κίνησης.
Το τελευταίο περιστατικό ήταν πριν λίγους μήνες στη Λιοσίων (1λωρίδα) από έναν που με προσπέρασε από δεξιά και πέρασε οριακά ανάμεσα από μένα και τα σταθμευμένα και στο επόμενο φανάρι μου ζήτησε και τα ρέστα να ελέγχω τους καθρέφτες μου. Η απάντησή μου ήταν να κόψει τις προσπεράσεις από δεξιά και να κρατά αποστάσεις από τον μπροστά του σε δρόμο 1λωρίδας.

Συμφωνώ μαζί σου. Το θέμα στην δικιά μου περίπτωση όμως είναι ότι η ταχύτητά μου ήταν υψηλότερη από την δική του, οπότε δεν ήμουν κολλημένος πίσω του. Απλά με σταθερή επιτάχυνση πήγαινα ευθεία.


ολα πολυ ασαφη...ολα θα κριθουν απο το τι εγραψε η ΤΟΤΑ...

Η τροχαία έγραψε αυτό που είπε ο άλλος οδηγός. "Προσπέραση από δεξιά". Εγώ αυτό που είπα όμως στον Αστυνόμο ήταν αυτό που γράφω κι εδώ: "Κινούμουν στην δεξιά πλευρά του δρόμου με σταθερή κατευθυνση, χωρίς να κάνω ελιγμό". Απ' ότι φαίνεται αυτός το εξέλαβαε σαν προσπέραση από δεξιά, τι να πω...
Ήταν το πρώτο μου ατύχημα, είχαν έρθει μέσα σε 5 λεπτά 5 συγγενείς του, είχα κι εγώ άγχος και το υπέγραψα...

Όταν ήρθε η ασφάλεια μου, ο ασφαλιστής έγραψε αυτή τη περιγραφή:
"ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΗΛΙΑ ΗΛΙΟΥ ΠΡΟΣ ΦΡΑΝΤΖΗ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ Η ΠΡΟΠΟΡΕΒΟΜΕΝΗ ΜΗΧΑΜΗ Β**9** ΕΝΟ ΕΙΧΑΙ ΑΝΑΨΙ ΔΕΞΙ ΦΛΑΣ ΤΟ ΟΠΙΟ ΔΕΝ ΑΝΤΗΛΙΦΘΙΚΑ
ΚΑΙΣΙΝΕΧΙΣΑ ΕΥΘΙΑ ΜΕ ΣΙΝΕΠΙΑ ΝΑ ΣΙΚΡΟΥΣΤΟΥΜΕ."

:/

George_Sp
02/06/2015, 20:32
Συμφωνώ μαζί σου. Το θέμα στην δικιά μου περίπτωση όμως είναι ότι η ταχύτητά μου ήταν υψηλότερη από την δική του, οπότε δεν ήμουν κολλημένος πίσω του. Απλά με σταθερή επιτάχυνση πήγαινα ευθεία.



Η τροχαία έγραψε αυτό που είπε ο άλλος οδηγός. "Προσπέραση από δεξιά". Εγώ αυτό που είπα όμως στον Αστυνόμο ήταν αυτό που γράφω κι εδώ: "Κινούμουν στην δεξιά πλευρά του δρόμου με σταθερή κατευθυνση, χωρίς να κάνω ελιγμό". Απ' ότι φαίνεται αυτός το εξέλαβαε σαν προσπέραση από δεξιά, τι να πω...
Ήταν το πρώτο μου ατύχημα, είχαν έρθει μέσα σε 5 λεπτά 5 συγγενείς του, είχα κι εγώ άγχος και το υπέγραψα...

Όταν ήρθε η ασφάλεια μου, ο ασφαλιστής έγραψε αυτή τη περιγραφή:
"ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΗΛΙΑ ΗΛΙΟΥ ΠΡΟΣ ΦΡΑΝΤΖΗ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ Η ΠΡΟΠΟΡΕΒΟΜΕΝΗ ΜΗΧΑΜΗ Β**9** ΕΝΟ ΕΙΧΑΙ ΑΝΑΨΙ ΔΕΞΙ ΦΛΑΣ ΤΟ ΟΠΙΟ ΔΕΝ ΑΝΤΗΛΙΦΘΙΚΑ
ΚΑΙΣΙΝΕΧΙΣΑ ΕΥΘΙΑ ΜΕ ΣΙΝΕΠΙΑ ΝΑ ΣΙΚΡΟΥΣΤΟΥΜΕ."

:/


Υψηλότερη από τη δική του και εσύ από δεξιά συνιστά προσπέραση από δεξιά. Εφόσον υπέγραψες κιόλας το "προσπέραση από δεξιά" όπως αντιλαμβάνεσαι θα αναλάβεις πλήρη ευθύνη του ατυχήματος. Δε γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις ένσταση στην αρχική έκθεση της τροχαίας ωστέ να πάει συνυπαιτιότητα, προσθέτοντας και συ εγγράφως τα δικά σου στοιχεία-επιχειρήματα. Κατά την άποψή μου όμως και όπως τα περιγράφεις, φταις 100% ερχόμενος γρηγορότερα από δεξιά.
Αν οι υλικές ζημιές και οι σωματικές δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο σου συνιστώ να δασκαλευτείς από την συγκεκριμένη εμπειρία και μελλοντικά να σκέφτεσαι σωστότερα το αν σε παίρνει να φύγεις δεξιά από κάποιον σε συνθήκες δρόμου μπερδεμένες όπως με τα διπλοπαρκαρισμένα στην Ηλία Ηλιού.
Δε θέλει άγχος σε αυτές τις περιπτώσεις. Σωστή ενημέρωση εκ των προτέρων θέλει και αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι δεν υπογράφεις αν δε μιλήσεις με τον ασφαλιστή σου ή με το δικηγόρο σου.

amyroukai
02/06/2015, 21:08
αν δεις το συμβολαιο, γραφει οτι δεν δεσμευεται η ασφαλιστικη απο την δηλωση σου. αρα οταν και αν παει δικαστικα, ο δικηγορος θα γραψει οτι τον βολευει. το οτι υπεγραψες την εκθεση της τροχαιας δεν ειναι το ιδιο με το να δωσεις καταθεση.

τωρα μεταξυ μας η μαλακια ηταν και των δυο. ησουν δεξια και γρηγοροτερος αρα οντως προσπερνουσες, ο αλλος ηταν μλκς γιατι θεωρητικα επρεπε να μπει δεξια λωριδα και μετα να στριψει στο στενο, οχι καρφι απο την αριστερη λωριδα. και οφειλε να ελεγξει πριν κανει ελιγμο, ανεξαρτητα του αν εσυ κανεις λαθος κινηση η οχι.

αν πατε δικαστικα, μαλλον συνυπαιτιοτητα θα βγει η θα κερδισει ο πιο ικανος δικηγορος....

BLiTzER
02/06/2015, 21:08
Εντός κατοικημένης περιοχής, όταν η κίνηση γίνεται σε στοίχους (2+ λωρίδες), μπορείς να προσπεράσεις από δεξιά κανονικά (τεχνικά, δε θεωρείται προσπέραση), οπότε αυτό είναι άσχετο με το θέμα μας.

Αυτός που πραγματοποιεί ελιγμό έχει την αποκλειστική ευθύνη, τελεία. Οφείλει να προειδοποιήσει εγκαίρως και να λάβει μέτρα για την ασφάλεια όλων. Η ουσία είναι ότι είναι ο λόγος σου εναντίον του δικού του. Εσύ απλά πρέπει να πείσεις ότι είχες νόμιμη ταχύτητα και βρισκόσουν εντός της λωρίδας σου καθόλη τη διάρκεια, αλλά αυτός έπεσε πάνω σου (φλας ή όχι, επίσης δεν έχει καμία σημασία).

Αλήθεια έχεις ασφαλιστή που γράφει έτσι; ^^

George_Sp
02/06/2015, 21:11
Χορχόδειλα η κίνηση σε στοίχους προϋποθέτει πάνω από 2 λωρίδες κυκλοφορίας. Γι αυτό λέμε και πιο πάνω οτι έχει σημασία τι κατέγραψε το περιπολικό στην έκθεση τροχαίου συμβάντος.
Παρόλαυτά αυτός που πραγματοποιεί ελιγμό δεν έχει αποκλειστική ευθύνη. Φέρει ευθύνη και αυτός που ακολουθεί να κρατά αποστάσεις ασφαλείας.
Αυτό με την ορθογραφία του ασφαλιστή θέλω να πιστεύω οτι δεν είναι πραγματικότητα αλλά, γραπτά του jimogios.

BLiTzER
02/06/2015, 21:16
Σε μονόδρομους και οδούς διπλής κατεύθυνσης, που υπάρχουν δύο τουλάχιστον λωρίδες κυκλοφορίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατοικημένες περιοχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκος διαγραμμίσεις, επιτρέπεται η κυκλοφορία σε παράλληλες σειρές (στοίχους).

Εντός κατοικημένης περιοχής, 2 τουλάχιστον κι όχι πάνω από 2.

Τι αποστάσεις μωρέ σε διαφορετικές λωρίδες; :P Κρατάς απόσταση από τον μπροστινό σου, όχι από τον διπλανό σου. Εκτός αν λες κάτι που δεν πιάνω.

George_Sp
02/06/2015, 21:19
Αν διάβασες η 2η λωρίδα ήταν κλειστή από παρκαρισμένα...άρα σαν οδηγός πρέπει να θεωρείς οτι λειτουργικά έχεις μόνο 1 λωρίδα και να συνετιστείς με τη κατάσταση της μπανανίας.
Επίσης δεν ήταν διπλανός του. Έγινε διπλανός του αφού τον πέρασε με περισσότερα χιλιόμετρα από δεξιά γιατί ο άλλος ενώ ήταν μπροστά, ξαφνικά επιβράδυνε για να στρίψει.

Translatoras
02/06/2015, 21:23
Ο φίλος μάλλον εννοεί τη ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ και όχι τον ασφαλιστή.

BLiTzER
02/06/2015, 21:27
Ναι, είναι "μισό"κλειστή από παρκαρισμένα, αλλά ήταν στη (μισή) δεξιά λωρίδα ο φίλος κανονικά. Δε θεωρώ ότι θα'πρεπε να τον απασχολεί τι συμβαίνει στην αριστερή. Αυτό που δεν ξεκαθαρίζει 100% είναι αν βρίσκονταν και οι 2 στη δεξιά λωρίδα τελικά (κάτι παράνομο) ή αυτός έστριψε μπροστά του κατευθείαν από την αριστερή. Θεωρητικά, ευθύνεται ο άλλος, αν είναι όπως μας τα λέει τα πράγματα. Πρακτικά, μπορεί να πάρει και συνυπαιτιότητα, αν επικαλεστεί παρκαρισμένα, σβησμένες διαγραμμίσεις, προσπέραση από δεξιά με υπερβολική (!!111) ταχύτητα κτλ.

amyroukai
02/06/2015, 21:28
αν η μια λωριδα ειναι σταθμευμενα...

μαλλον ο επι τοπου επισκεπτης "φροντιδα ατυχηματος" τα εγραψε.

προσθηκη: που να παρει, πρεπει να κανω ανανεωση πριν γραψω...

George_Sp
02/06/2015, 21:30
προσωπικά μισόκλειστη από παρκαρισμένα για μένα σημαίνει τελείως κλειστή γιατί μια πόρτα να ανοίξει θα γίνεις μαγνητικό στικεράκι σε πόρτα ψυγείου. :)
ο φίλος παραπάνω γράφει οτι η άλλη μηχανή κινούταν στο μέσον της οδού σχεδόν επάνω στη σβησμένη διακεκομένη διαγράμμιση των λωρίδων. άρα μάλλον το παρα-ζούμπηξε από δεξιά ;)
κανονικά θα έπρεπε να βγει συνυπαιτιότητα από την έκθεση της τροχαίας εάν δεν αγχωνόταν εκείνη τη στιγμή και δεν υπέγραφε.
τώρα όμως είναι σίγουρα εις βάρος του.

BLiTzER
02/06/2015, 21:36
προσωπικά μισόκλειστη από παρκαρισμένα για μένα σημαίνει τελείως κλειστή γιατί μια πόρτα να ανοίξει θα γίνεις μαγνητικό στικεράκι σε πόρτα ψυγείου. :)


Μωρέ εγώ συμφωνώ. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Αλλά εδώ μιλάμε για το θεωρητικό της υπόθεσης. Αν ο τζιμογιός είναι κανονικά στην, έστω μισή, δεξιά λωρίδα και κινείται σταθερά ευθεία με λογική ταχύτητα, ο άλλος είναι στην αριστερή λωρίδα (έστω στο μέσο της ή κοντά στη διαγράμμιση, δεν έχει σημασία), χωρίς φλας και ξαφνικά κάνει ελιγμό, χωρίς την παραμικρή προειδοποίηση, χωρίς έλεγχο, τη στιγμή που τον πλησιάζει, ε δε μπορείς (βάσει ΚΟΚ και καθαρά από θεωρητική σκοπιά) να δώσεις άδικο στον τζιμογιό. Πόσες φορές την έχουμε πατήσει από κάποιον που αποφάσισε να στρίψει δεξιά (πάνω μας) γιατί έτσι;

George_Sp
02/06/2015, 21:42
Μωρέ εγώ συμφωνώ. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Αλλά εδώ μιλάμε για το θεωρητικό της υπόθεσης. Αν ο τζιμογιός είναι κανονικά στην, έστω μισή, δεξιά λωρίδα και κινείται σταθερά ευθεία με λογική ταχύτητα, ο άλλος είναι στην αριστερή λωρίδα (έστω στο μέσο της ή κοντά στη διαγράμμιση, δεν έχει σημασία), χωρίς φλας και ξαφνικά κάνει ελιγμό, χωρίς την παραμικρή προειδοποίηση, χωρίς έλεγχο, τη στιγμή που τον πλησιάζει, ε δε μπορείς (βάσει ΚΟΚ και καθαρά από θεωρητική σκοπιά) να δώσεις άδικο στον τζιμογιό. Πόσες φορές την έχουμε πατήσει από κάποιον που αποφάσισε να στρίψει δεξιά (πάνω μας) γιατί έτσι;

συμφωνώ όπως το γράφεις αλλά ζούμε Ελλάδα που αν δεν μάθουμε να ζούμε με όσες αλλοιώσεις του ΚΟΚ πρέπει να γίνουν για να επιμηκύνουμε την επιβίωσή μας...δε γίνεται διαφορετικά. Αν ζούσαμε Ελβετία δε θα συζητούσαμε καν για την πλήρη υπαιτιότητα εκείνου που κάνει τον ελιγμό. Στην Ελβετία όμως όλες οι γραμμές είναι φρεσκοβαμμένες και οποιοδήποτε παρκαρισμένο (καλά ας μην πω για διπλοπαρκαρισμένο) θα είχε φύγει στη μάντρα εντός 10λέπτου.
από τη στιγμή που το παλικάρι υπέγραψε και ότι υπέγραψε οι όποιες ελπίδες σβήνουν.
το σημαντικό της υπόθεσης όμως ήταν οτι πέρασε σχεδόν αναίμακτα με μικροτραυματισμό και κατά την άποψή μου ως ένα παράδειγμα για την από δεξιά προσπέραση όταν οι συνθήκες δρόμου στο Ελλαδιστάν δε το επιτρέπουν.

BLiTzER
02/06/2015, 21:56
Επίσης ένας χρυσός κανόνας, αν θες να επιβιώσεις πάνω σε 2 τροχούς, είναι ότι ΠΑΝΤΑ όταν υπάρχει διασταύρωση, έχεις τον νου σου για κάφρους που θα στρίψουν σε αυτή από το πουθενά και παντελώς απροειδοποίητα, ακριβώς μπροστά σου, χωρίς να υπολογίζουν ότι υπάρχεις. Γενικά, αν υπάρχει διασταύρωση/άνοιγμα στα επόμενα μέτρα προς την πλευρά σου, ΔΕΝ προσπερνάς.

stefanos
02/06/2015, 23:13
Αν ζούσαμε Ελβετία δε θα συζητούσαμε καν για την πλήρη υπαιτιότητα εκείνου που κάνει τον ελιγμό. Στην Ελβετία όμως όλες οι γραμμές είναι φρεσκοβαμμένες και οποιοδήποτε παρκαρισμένο (καλά ας μην πω για διπλοπαρκαρισμένο) θα είχε φύγει στη μάντρα εντός 10λέπτου.


Ναι οι γραμμές φταίνε στην Ελλάδα που δεν είναι φρεσκοβαμμένες. :lol:

jimogios
02/06/2015, 23:57
Επίσης δεν ήταν διπλανός του. Έγινε διπλανός του αφού τον πέρασε με περισσότερα χιλιόμετρα από δεξιά γιατί ο άλλος ενώ ήταν μπροστά, ξαφνικά επιβράδυνε για να στρίψει.
Σε καμια περιπτωση δεν στουμπωθηκα απο δεξια. Εγώ το μονο που εκανα ηταν να πηγαίνω στην δεξια λωρίδα όλο ευθεια.
Επίσης το γεγονος οτι η δεξια λωρίδα ηταν πιο στενή είναι + για μένα μιας και στην καλύτερη περίπτωση ο αλλος ηταν πανω στην θεωρητική διαγραμμιση.

Ναι ο άνθρωπος απο την οδική φροντιδα τα έγραψε αυτα.

Σήμερα το πρωι τους πήρα τηλεφωνο, μου ειπαν οτι θα στείλουν αίτημα για φιλικό διακανονισμό στην αλλη εταιρια και θα περιμένουν 10 εργάσιμες μέχρι να απαντήσουν. Επίσης θα στείλουν αύριο μου ειπαν ένα πραγματογνωμονα στο συνεργειο που την αφησα.

Τώρα ποια είναι η διαδικασια; Περιμενω, ή την φτιάχνω και σε περίπτωση που δικαιωθω θα πάρω τα λεφτά μετά; Τι είναι ο φιλικός διακανωνισμος; Η νομική προστασία που γράφει η ασφάλεια με καλύπτει σε περίπτωση που παει δικαστικά το θέμα;

BLiTzER
03/06/2015, 00:07
Αφού τη δει πραγματογνώμονας, την επισκευάζεις και κρατάς τιμολόγια/αποδείξεις για τα πάντα. Όταν σου πουν το οκ, παραδίδεις τα τιμολόγια και λαμβάνεις την αποζημίωση.

Φιλικός διακανονισμός σημαίνει ότι αν σε αποζημιώσουν τελικά, θα πάρεις τα λεφτά από τη δική σου ασφαλιστική και, συνήθως, γλυτώνεις μπόλικο χρόνο και κόπο.

Ναι, η νομική προστασία σε καλύπτει, αλλά σπάνια φτάνει εκεί το θέμα. Συνήθως τα βρίσκουν κάπως οι ασφαλιστικές μεταξύ τους.

jimogios
03/06/2015, 00:14
Αφού τη δει πραγματογνώμονας, την επισκευάζεις και κρατάς τιμολόγια/αποδείξεις για τα πάντα. Όταν σου πουν το οκ, παραδίδεις τα τιμολόγια και λαμβάνεις την αποζημίωση.

Φιλικός διακανονισμός σημαίνει ότι αν σε αποζημιώσουν τελικά, θα πάρεις τα λεφτά από τη δική σου ασφαλιστική και, συνήθως, γλυτώνεις μπόλικο χρόνο και κόπο.

Ναι, η νομική προστασία σε καλύπτει, αλλά σπάνια φτάνει εκεί το θέμα. Συνήθως τα βρίσκουν κάπως οι ασφαλιστικές μεταξύ τους.

Όταν λες τα βρίσκουν μεταξύ τους;
Αποφασίζουν να πληρώσουν πχ τον καθένα απο 50%;

irinia
03/06/2015, 05:58
ΜΗ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΑΛΛΟ


Ο δικαστής δέχεται σαν πρώτη απόδειξη την έκθεση της τροχαίας και βγάζει υπαιτιότητα.
Το θέμα μας είναι θλιβερό,μηχανές να συγκρούονται..!!
Με την ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ που κυκλοφορεί όμως όχι πνεύμα μηχανόβιου αλλά ούτε τρίχα πνεύματος δεν έμεινε πια..!!!!!!!!
Κάποτε χαιρετιόμασταν στους δρόμους,τώρα κοιτάμε πως θα περάσουμε ο ένας πάνω από τον άλλον.
Άλλαξαν οι καιροί,άλλαξαν και οι άνθρωποι,άλλαξαν κι αυτοί που καβαλάνε μηχανάκια..!!

leftos
03/06/2015, 08:27
Ρε παιδες εμενα θα μου πει καποιος πως γινεται στο δικυκλο που θελει να στριψει δεξια ( και να μην θελει παλι το ιδιο ειναι ) και πρεπει απο το νομο να ειναι στο τερμα δεξιο ακρο του οδοστρωματος να του μπει καποιος απο δεξια?
Αυτο δεν εχω καταλαβει πως θα το αποδειξει ο αλλος που πηγαινε να στριψει ( αφου εχει δηλωσει οτι ειχε [προθεση να στριψει ).
Ειναι ξεκαθαρο ποιος εκανε προσπεραση και ποιος χωθηκε δεν μπορεις να χωθεις στον δεξιο σου γιατι πρεπει εσυ να εισαι δεξια.
Αν χωθηκε καποιος ειναι γιατι αυτος ειχε λαθος θεση στο οδοστρωμα. Δεν εχεις να αποδειξεις κατι εσυ.
Απλα χειριστικες λαθος την κατασταση. Παρε την ασφαλεια σου μιλα με εναν δικηγορο αν εχεις και νομικη προστασια και πες του αυτα ακριβως.
Εκεινος ξερει πως θα το χειριστει.
Οσο για τα παρκαρισμενα ο δρομος νοειται 2 λωριδες παει και τελειωσε. Απλα αυτος που κινειται σε εκεινη την λωριδα πρεπει να αναβει φλας να βγαινει και να μπαινει αυτος ειναι ο νομος.
Παντως εγω πιστευω οτι επρεπε να γραφτει καπως ετσι η εμπειρια σου.
Κινιομουν εκει που οριζει ο νομος στο δεξιο μερος της δεξιας λωριδας του δρομου. Και η μηχανη που ηταν στην αριστερη λωριδα εστριψε προς το μερος μου χωρις φλας ( αφου δεν το ειδες δεν υπαρχει και ειναι το πρωτο πραγμα που επρεπε να κοιταξεις οταν επεσες κατω αν αναβε ακομα το φλας του για δικια σου προσωπικη σιγουρια ) και επεσε πανω μου.
Αυτος κινιοταν σε λαθος θεση στο οδοστρωμα και εσυ στην σωστη και αυτο ειναι το μονο που φαινεται απ'ολα οσα ισχυριζοσαστε.

tuonino
03/06/2015, 11:54
Μάλλον είναι το πρώτο σου ατύχημα.
Συμβαίνει να δουλεύει δημιουργικά η μνήμη μας για να φτιάξουμε τις συνθήκες που δεν θα φταίγαμε, αλλά ξεκάθαρα έφταιγες εσύ.

BLiTzER
03/06/2015, 12:04
Καλώς τον φίλο που τον χτύπησε!

cityfly
03/06/2015, 12:18
αυτό πού δεν καταλαβαίνω πάντως είναι αν έχει δύο λωρίδες ο δρόμος και συναντάς δρόμο που μπορείς να πας ευθεία ή δεξιά πώς μπορείς να στρίψεις από την αριστερή; Λογικά η δεξιά θα πρέπει να είναι ή μόνο δεξιά ή δεξιά και ευθεία και η αριστερή μόνο ευθεία.
Τώρα από τις περιγραφές το συγκεκριμένο σημείο είναι μπέρδεμα από πολλές περιπτώσεις, αλλά αν υπάρχει σήμανση που επιτρέπει στην δεξιά λωρίδα να πάει ευθεία και ο άλλος ήταν εμφανώς αριστερά τότε ίσως κάτι μπορεί να γίνει, επίσης αν τα αυτοκίνητα εκεί ήταν παράνομα παρκαρισμένα ίσως κι αυτό να μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

cityfly
03/06/2015, 12:27
για αυτό το σημείο μιλάμε;

336600
336601

zannisvel
03/06/2015, 12:27
αυτό πού δεν καταλαβαίνω πάντως είναι αν έχει δύο λωρίδες ο δρόμος και συναντάς δρόμο που μπορείς να πας ευθεία ή δεξιά πώς μπορείς να στρίψεις από την αριστερή; Λογικά η δεξιά θα πρέπει να είναι ή μόνο δεξιά ή δεξιά και ευθεία και η αριστερή μόνο ευθεία.
Τώρα από τις περιγραφές το συγκεκριμένο σημείο είναι μπέρδεμα από πολλές περιπτώσεις, αλλά αν υπάρχει σήμανση που επιτρέπει στην δεξιά λωρίδα να πάει ευθεία και ο άλλος ήταν εμφανώς αριστερά τότε ίσως κάτι μπορεί να γίνει, επίσης αν τα αυτοκίνητα εκεί ήταν παράνομα παρκαρισμένα ίσως κι αυτό να μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

+600 και εγω αυτης της αποψης ειμαι. Εφοσον ησουν δεξια και πηγαινες σταθερα και αλλος λογω απροσεξιας επεσε πανω σου δε μπορω να καταλαβω πως φταις. Τωρα αν ο δρομος θεωρειται μια λωριδας λογω των παρκαρισμενων αυτοκινητων τοτε δε ξερω. Οπως και να εχει παρε μια γνωμη απο καποιον δικηγορο για να δεις πως θα κινηθεις. Το πιο σημαντικο απο ολα ειναι οτι κανεις δεν επαθε ζημια.

BLiTzER
03/06/2015, 12:30
Αν έχω καταλάβει καλά σε ποιο σημείο έγινε το ατύχημα, δεν υπάρχει σήμανση για το ποια λωρίδα πάει που. Υπάρχουν 2 λωρίδες και σε κάποιο σημείο διασταυρώνονται με δρόμο στα δεξιά, αλλά οι 2 λωρίδες συνεχίζουν ευθεία κανονικά. Προφανώς πρέπει να είσαι στη δεξιά λωρίδα για να στρίψεις δεξιά.

jimogios
03/06/2015, 12:42
@cityfly ναι αυτό είναι το σημείο.

Η πρόσκρουση πρέπει να έγινε στο σημείο που άρχιζε το γωνιακό σουβλατζίδικο και θυμάμαι να σταματάω το σύρσιμο ακριβώς στο ύψος της μπλε πινακίδας πάντα πάνω στην Ηλία Ηλίου.

cityfly
03/06/2015, 13:30
@cityfly ναι αυτό είναι το σημείο.

Η πρόσκρουση πρέπει να έγινε στο σημείο που άρχιζε το γωνιακό σουβλατζίδικο και θυμάμαι να σταματάω το σύρσιμο ακριβώς στο ύψος της μπλε πινακίδας πάντα πάνω στην Ηλία Ηλίου.

έτσι όπως δείχνει δεν μοιάζει να μη χωράνε δύο αμάξια ταυτόχρονα, πόσο μάλλον δυο μηχανές. Φαντάζομαι όλη η ιστορία είναι ότι ο άλλος λέει ότι ήσασταν στην ίδια λωρίδα και ήταν πιο μπροστά ενώ εσύ λες ότι ήταν εμφανώς σε θέση να πάει ευθεία και έστριψε δεξιά χωρίς να το περιμένεις.
Προφανώς δεν ήμουν μπροστά αλλά εμένα μου κάνει για αυτό το δεύτερο σενάριο και για μένα αυτός φταίει αλλά αν δεν βρεθούν μάρτυρες να περιγράψουν πού ακριβώς ήσασταν και πώς κινηθήκατε δεν ξέρω τι θα βγει.
Όπως και να χει δες το σαν μάθημα για το πώς να προβλέπεις καλύτερα τις κινήσεις των γύρο σου και να είσαι προετοιμασμένος να τους αποφεύγεις. :wave2:

tuonino
03/06/2015, 14:04
Καλώς τον φίλο που τον χτύπησε!

Χαχαχα! Το περίμενα αυτό...!!!

Καμία σχέση, απλά στην αρχή αναφέρει ότι ο άλλος είναι πιο αριστερά στον δρόμο (πιθανότα πάνω στη λεύκη γραμμή), όχι σε διαφορετική λωρίδα. Στη συνέχεια λέει ότι επιταχύνει για να περάσει από δεξιά.

Τα δεδομένα...

daz
03/06/2015, 14:22
Χαχαχα! Το περίμενα αυτό...!!!

Καμία σχέση, απλά στην αρχή αναφέρει ότι ο άλλος είναι πιο αριστερά στον δρόμο (πιθανότα πάνω στη λεύκη γραμμή), όχι σε διαφορετική λωρίδα. Στη συνέχεια λέει ότι επιταχύνει για να περάσει από δεξιά.

Τα δεδομένα...

Συμβαίνει να δουλεύει δημιουργικά το μυαλό μας ώστε από ελλειπή δεδομένα να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα. Το έχουμε αυτό εμείς οι Έλληνες!

jimogios
03/06/2015, 15:58
Χαχαχα! Το περίμενα αυτό...!!!

Καμία σχέση, απλά στην αρχή αναφέρει ότι ο άλλος είναι πιο αριστερά στον δρόμο (πιθανότα πάνω στη λεύκη γραμμή), όχι σε διαφορετική λωρίδα. Στη συνέχεια λέει ότι επιταχύνει για να περάσει από δεξιά.

Τα δεδομένα...

Δεν επιτάχυνα όταν τον είδα μπροστά και αριστερά μου. Η ταχύτητά μου ήταν εξ αρχής υψηλότερη από τη δική του...

leftos
03/06/2015, 16:23
Φιλε παλι σου αναφερω οτι αυτος επρεπε βαση νομου να ειναι τερμα δεξια.
Ποσο δεξια; λιγοτερο απο 1 μετρο απο το κρασπεδο η απο το εμποδιο απο οτιδηποτε, εφοσον εχει αναφερει οτι ειχε προθεση να στριψει στην τροχαια.
Αυτο ειναι νομος.
Απο εκει και περα εσυ εχεις φωτο απο το σημειο που σε χτυπησε. Γιατι θα φαινεται ξεκαθαρα που εγινε η αρχικη συγκρουση και που επεσαν τα μηχανακια.
Απο εκει δειχνεις την θεση του στο οδοστρωμα αν ειναι 1,5 μετρο απο το κρασπεδο τοτε αυτος δεν ειχε προθεση να στριψει αρα λεει ψεματα και εκει καταριπτεται ο μυθος του.
Παρε την ασφαλεια σου και μιλα τους.
Αν δεν εχεις φωτογραφιες πηγαινε απο το σημειο μηπως και υπαρχουν ακομα ιχνη η αν εχει βγαλει η ασφαλεια η τροχαια.
Παντα να βγαζεται φωτογραφιες απο εκει βγαινουν συμπερασματα μονο.
Απλα αν το ειχες χειριστει καλα το ολο θεμα απο την αρχη θα μπορουσες να διεκδικησεις τα παντα. τωρα πας προς συνυπευθυνότητα γιατι μετα αυτος θα πει οτι δεν ηθελε να στριψει τελικα και και και ......
Μιλα με την ασφαλεια σου δεν υπαρχει κατι αλλο.

spyrakos35
03/06/2015, 17:58
Φιλε λεφτέ

Ο,τι και να κανεις, αν ο αλλος ειναι αρτιδι δεν εχεις καλα ξεμπερδεματα.... Οποτε τα περι χειρισμου πανε σε δευτερη μοιρα.....

leftos
03/06/2015, 18:11
Δεν το συζηταμε αν δεν θελει δεν θελει γι' αυτο ειπα παει συνυπευθυνοτητα.
Μια φιλη προσφατα της ηρθε απο το απεναντι ρευμα κορασιδα που κοιμοταν απ'οτι λεει η δικια μου.
Η αλλη πηρε αμεσως το αυτοκινητο απο εκει με σκασμενο λαστιχο και το εβαλε στο δικο της ρευμα.
Οταν ηρθε αστυνομια και εμπειρογνωμονας ( γι'αυτο παντα ισχυριζομαστε τραυματισμο και φωναζουμε τροχαια τοτα ειναι πιο ειδικοι.. )
αυτη ελεγε τα δικα της.
Η δικια μου απειρη το αφηνει στον εμπειρογνωμονα που ειναι και της αλλης ασφαλιστικης ( μεγαλη βλακεια αυτο πλεον αλλα συμβαινει συχνα... )
Κανει αυτη αρνητικη εννοειται και το ιδιο απογευμα μιλαω με τη φιλη μου λεει το σκηνικο και τη ρωταω αν πηρε φωτο απο το σημειο ο εμπειρογνωμονας.
Ο τυπος τιποτα τα αυτοκινητα μονο και καλα να'μαστε.
Παμε απο το σημειο και φαινεται απο το σκασμενο λαστιχο η τροχια του αυτοκινητου της το οτι δεν εχει πατησει φρενο πριν και το οτι εχει χτυπησει στο πεζοδρομιο ( μαυριλες ) στο δικο μας ρευμα. Τραβαω φωτο με ενα κινητο nokia 3.2 mp που εχω παλιο.
Μετα απο κανα μηνα που πηγε στην ασφαλιστικη να δουνε με τον δικηγορο τη θα κανουνε αυτος την ρωτησε και του ειπε οτι εχουμε καποιες φωτογραφιες.
Τις εστειλα και της ειπε οτι με αυτες ειναι τελειωμενο το ζητημα φαινεται ξεκαθαρα τι εγινε.
Τελικα αποζημιωθηκε πληρως γιατι η αλλη ασφαλιστικη ειδε πως ηταν τα πραγματα.
Οι ασφαλειες δεν ειναι χαζες αν δουνε οτι δεν εχουν στοιχεια θα κανουν πισω δεν τους συμφερει να πανε δικαστικα.

stefanos
03/06/2015, 19:54
Φιλε παλι σου αναφερω οτι αυτος επρεπε βαση νομου να ειναι τερμα δεξια.
Ποσο δεξια; λιγοτερο απο 1 μετρο απο το κρασπεδο η απο το εμποδιο απο οτιδηποτε, εφοσον εχει αναφερει οτι ειχε προθεση να στριψει στην τροχαια.
Αυτο ειναι νομος.
Απο εκει και περα εσυ εχεις φωτο απο το σημειο που σε χτυπησε. Γιατι θα φαινεται ξεκαθαρα που εγινε η αρχικη συγκρουση και που επεσαν τα μηχανακια.
Απο εκει δειχνεις την θεση του στο οδοστρωμα αν ειναι 1,5 μετρο απο το κρασπεδο τοτε αυτος δεν ειχε προθεση να στριψει αρα λεει ψεματα και εκει καταριπτεται ο μυθος του.
Παρε την ασφαλεια σου και μιλα τους.
Αν δεν εχεις φωτογραφιες πηγαινε απο το σημειο μηπως και υπαρχουν ακομα ιχνη η αν εχει βγαλει η ασφαλεια η τροχαια.
Παντα να βγαζεται φωτογραφιες απο εκει βγαινουν συμπερασματα μονο.
Απλα αν το ειχες χειριστει καλα το ολο θεμα απο την αρχη θα μπορουσες να διεκδικησεις τα παντα. τωρα πας προς συνυπευθυνότητα γιατι μετα αυτος θα πει οτι δεν ηθελε να στριψει τελικα και και και ......
Μιλα με την ασφαλεια σου δεν υπαρχει κατι αλλο.

Συγνώμη τώρα αλλά αν έρθω από πίσω σου σε δρόμο ουσιαστικά μιάς λωρίδας που απαγορεύεται το προσπέρασμα
με +20 και στην καρφώσω την ώρα που εσύ σκεύτεσαι να στρίψεις θα φταίς εσύ?

jimogios
03/06/2015, 19:56
Συγνώμη τώρα αλλά αν έρθω από πίσω σου σε δρόμο ουσιαστικά μιάς λωρίδας που απαγορεύεται το προσπέρασμα
με +20 και στην καρφώσω την ώρα που εσύ σκεύτεσαι να στρίψεις θα φταίς εσύ?

Δεν κάρφωσα κανέναν . Αυτός στρίβοντας δημιούργησε το ατύχημα και βρεθηκαμε πλάι πλάι κολημενοι.. Εγώ ευθεία πηγαινα

daz
03/06/2015, 21:16
Σε δρόμο με δυο λωρίδες εκ τον οποίων η δεξιά είναι κατα το ήμισυ κατειλημμένη με αυτοκίνητα, κινούνται δυο οχήματα. Το ένα στην δεξιά άκρη δίπλα απ' τα παρκαρισμένα και το άλλο στη μέση επάνω σχεδόν στην διαχωριστική. Το προπορευόμενο κινούμενο με μικρότερη ταχύτητα, αποφασίζει να στρίψει δεξιά (το φλας μας είναι αδιάφορο ακόμα και αν το άναψε) με αποτέλεσμα όχι να εμβολιστεί από τον πίσω αλλά να τον κλείσει και να πέσουν!

Ποιος φταίει?

Ο ένας πήγε να περάσει από δεξιά σε δρόμο με 1/5 λωρίδα, ένα όχημα που κινούνταν μέσ' στη μέση (ακριβώς πριν από στροφή) και ο άλλος έστριψε σαν κύριος επειδή άναψε φλας λες και ο δρόμος χώραγε μόνο τη μηχανή του.