PDA

View Full Version : Μηχανή για ψηλό αναβάτη



kavouras5
03/06/2015, 23:49
Καλησπέρα παιδιά,

Ψάχνω μηχανή κατάλληλη για το ύψος μου: 1.96 και 95 κιλά.

Με είχε βολέψει πολύ το kawasaki tengai που είχα παλιά. Δε με βόλεψε καθόλου το transalp, μου ήταν αρκετά κοντό.

Αυτά που θέλω είναι τα εξης-
Μικρά κυβικά 250 εως 400 το πολύ.
Χαμηλό βάρος, εύκολη οδήγηση.
Μίζα.
θα το χρησιμοποιώ για μικρές αποστάσεις καθημερινά(5-10 χιλιόμετρα) σε επαρχιακό δρόμο.

Σκέφτομαι μήπως πάω σε παπάκι να τελειώνω, αλλα δε μου πάει η καρδιά και θέλω κάτι λίγο μεγαλύτερο να πηγαίνω που και που καμια μεγαλύτερη βόλτα.

amyroukai
04/06/2015, 00:16
καβλασάκι KLX250 (το φρέσκο εννοώ)? Ή το αντίστοιχο Honda που ξεχνάω τον κωδικό του;

Tengai... Tι μου θύμησες τώρα...

OldMan
04/06/2015, 14:33
Μήπως παλια ήσουν κοντύτερος..???

Άμα σε ειχε βολεψει το Tengai (με ύψος σέλας 870mm) έχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ επιλογές...!!

Υ.Γ.
Μην κοιτας μονο το ύψος αλλα τον συνδυασμό ύψους και μορφής (πλάτους) σέλας..

byron
04/06/2015, 14:51
SH-300 για την χρήση που θες.

Μια χαρά τα πάει με μάζα-όγκο, και μάλλον είναι και πιο γρήγορο απ΄το Tengai.

kavouras5
04/06/2015, 17:49
Καλή η ιδέα για το κawasaki KLX 250. Δεν το έχω οδηγήσει ποτέ. Ελπίζω να είναι ήπιο μηχανάκι και όχι "άγριο" γιατι πλέον θέλω κάτι ήρεμο.

Αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις μετα χαράς....

teogtp
04/06/2015, 18:41
Κάτι πήρε το αυτί μου για ένα PCX που πιάνει warp 5 αμα λάχει. .......:D

kavouras5
04/06/2015, 19:34
Μήπως κανένα kle 500? Αξίζει αυτό, βγάζει προβλήματα, κανει για ψηλούς;;
Μπερδεύτηκα!

DrBig
04/06/2015, 21:17
cycle-ergo.com

ggs
04/06/2015, 22:09
Παίζει μεγάλο ρολο η απόσταση της σέλας απο τα μαρσπιε και η γωνία που κανει το ποδι σου .
Δες το site που έβαλε ο Dr big και θα καταλάβεις.
Συνήθως τα ον-οφφ μηχανάκια δίνουν καλύτερες γωνίες για τους ψηλούς ,αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις .

Αν θες να είσαι πολλή ωρα στην σέλα, ίσως χρειαστεί να την φτιαξεις στα μέτρα σου.

Το τενγκαι ε; ωραίος!!

zizou
05/06/2015, 13:18
καβλασάκι KLX250 (το φρέσκο εννοώ)? Ή το αντίστοιχο Honda που ξεχνάω τον κωδικό του; CRF250L

Tengai... Tι μου θύμησες τώρα...

Panos76
05/06/2015, 13:29
Εδώ καταλήγουν σε ΧΤ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=45977

Ωραίο το KLX, νομίζω ομορφότερο από το CRF αλλά φοβάμαι πως, αμφότερα, δεν παίρνουν τα πόδια τους.

Προσωπικά θα κοίταζα για κάποιο Dakar.

zannisvel
05/06/2015, 13:30
Νομιζω και ενα ΧΤ600 μια χαρα θα σε καλυπτε.;)

Και μη σε τρομαζει το 600 που γραφει, δεν ειναι και 100% αληθες.

MG-KTiNoS
05/06/2015, 13:56
ΚΤΜ 990 με τις μεγάλες διαδρομές....
:uplate:
ΤΕΡΑΣ
θα βάζεις από κάτω πεζοδρόμεια, μπάτσους γριές....
Τα πάντα όλα, ότι γουστάρεις !!!

:a43:

kavouras5
06/06/2015, 11:58
Όντως οι περισσότεροι μου προτείνουν το xt 660R.
Είδα όμως οτι είναι πολλά κιλά και θα ήθελα κάτι πιο ελαφρύ και μανιτζέβελο.
Δε βγαίνουν καινούρια μοντέλα XT σε 250 ή 400 κυβικά;

kavouras5
07/06/2015, 18:13
Παιδιά πως το βλέπετε το KLE500??

amyroukai
07/06/2015, 20:54
"Αδιάφορο" οπτικά αλλά αξιόπιστο, θέλει λίγο πείραγμα στη σέλα και στα λαδάκια του μπροστινού αν κάποια στιγμή το αποφασίσεις για ταξιδάκι.
Μιά χαρά "παπάκι" είναι γενικά.

Tedvj23
07/06/2015, 20:59
Παιδιά πως το βλέπετε το KLE500??

Μην σου πω και με το 250 αερας θασαι...:beer:

kavouras5
09/06/2015, 16:34
Πάω να οδηγήσω ενα KLE 500 γιατι δεν το εχω οδηγήσει ποτέ. Με φοβίζει λίγο που είναι αρκετά βαρύ και ίσως κουραστικό για την καθημερινή βόλτα που πάω γύρω στα 10 χιλιόμετρα.

amyroukai
09/06/2015, 16:57
Κουραστικό για 10 χιλιόμετρα το KLE??? Πα καλά; Ρε ψηλέ... Και motogp να σου δώσουν που δεν χωράς, σε 10 χιλιόμετρα δεν προλαβαίνεις να κουραστείς, μέχρι να καβαλήσεις έφτασες. Το KLE το πατάς ΑΝΕΤΑ, το βάρος εμένα δεν μου φάνηκε καθόλου και περιέργως πως στρίβει και πολύ ωραία και δεν το περίμενα. Φρένα δεν έχει -συγκριτικά με το δικό μου δηλαδή- (Αλέκο φονιά την τρομάρα που πήρα τότε...) αλλά φαντάζομαι άμα τα μάθεις προβλέπεις.

lykourgi
09/06/2015, 17:21
Το KLE 500 το είχε φίλος δίμετρος και το είχε βολευτεί μια χαρά. Εκανε και τις εκδρομούλες του χωρίς κανένα πρόβλημα.

Προκειμένου για καθημερινή μετακίνηση, δεν θα προλάβεις να κουραστείς σε καμία περίπτωση.

Επίσης έχε υπόψιν ότι μπορείς να ψηλώσεις (φουσκώσεις) λίγο τη σέλα σε όποια μηχανή πάρεις, ώστε να μεγαλώσεις τη γωνία στα γόνατα, που είναι το κύριο πρόβλημα μετά από πολύωρη οδήγηση.

kavouras5
10/06/2015, 14:55
Παιδια σήμερα οδήγησα το KLE.
Το μηχανάκι όντως πάει σαν παπάκι, είναι πολύ ελαφρύ και μανιτζέβελο.
Και σε μέγεθος μου είναι μια χαρά, που είμαι 1.96 ύψος και 95 κιλά βάρος.
Το μόνο αρνητικό που εντόπισα και θα ήθελα μια γνώμη είναι οτι η σέλα κάνει την κλασική κούρμπα στη θέση του οδηγού και αυτό με κάνει να μη μπορώ να κάτσω πιο πίσω, οπότε με ζορίζουν λίγο τα πόδια που πάνε αρκετά μπροστά.
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και με την transalp, οπότε της φούσκωσα τη σέλα και την έκανα ίσια. Αλλα ο ταπετσέρης που τη γέμισε δεν έκανε καλή δουλειά, γιατι το γεμισμένο σημείο ήταν πιο μαλακό, οπότε και πάλι βούλιαζα.
Ενω το klr 650 tengai που είχε ίσια σέλα με βόλευε πολύ.
Έχει κανένας γνώμη σε αυτό το θέμα; Αξίζει να πάρω το kle και να του ισιώσω τη σέλα; Και αν ναι, ποιός μπορεί να τη φτιάξει σωστά;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά!

kavouras5
10/06/2015, 15:07
edit: Τώρα που κοιτάω συγκριτικά τη σέλα του kle και του tengai βλέπω οτι μάλλον η σέλα του kle θέλει να αφαιρεθεί λόγο υλικό απο το συνεπιβάτη, παρά να προστεθεί υλικό στη θέση του οδηγού. Λέτε να δουλέψει καλύτερα κάτι τέτοιο;;

amyroukai
10/06/2015, 17:34
πολύ καλά λόγια διαβάζω για το μοτοΟΚ, Νέα Σμύρνη είναι αν δεν απατώμαι.

http://www.moto-k.gr/gr/

lykourgi
10/06/2015, 18:43
edit: Τώρα που κοιτάω συγκριτικά τη σέλα του kle και του tengai βλέπω οτι μάλλον η σέλα του kle θέλει να αφαιρεθεί λόγο υλικό απο το συνεπιβάτη, παρά να προστεθεί υλικό στη θέση του οδηγού. Λέτε να δουλέψει καλύτερα κάτι τέτοιο;;

Ψηλός είσαι, καλύτερα να γεμίσεις μπροστά. Εξήγησε το πρόβλημά σου στο σελά που θα το πας, για να σου σκληρύνει λίγο το γέμισμα.

kavouras5
11/06/2015, 17:37
Παιδιά καλησπέρα και ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

Απ' ότι βλέπω τα πιο παλιά μοντέλα KLE είχαν σέλα ίσια.
Δείτε πχ αυτό

337003

Το πάχος της όπως βλέπετε είναι μικρό, οπότε φαντάζομαι οτι δεν είναι σωστό να προσθέσω υλικό στη θέση του οδηγού, αλλα να αφαιρέσω υλικό απο τη θέση του συνοδηγού.
Και πιστεύω οτι η εταιρία έχει υπολογίσει το κέντρο βάρους στο συγκεκριμένο ύψος, αν το αλλάξω θα αλλάξει και οδηγικό χαρακτήρα η μηχανή.
Ή να πάρω μια μεταχειρισμένη σέλα απο παλιότερο μοντέλο? Θα ταιριάζει λέτε?

lykourgi
11/06/2015, 17:47
Τι θα πετύχεις αφαιρώντας υλικό από τη θέση του συνοδηγού;

Και μάλιστα από μία, ήδη, λεπτή σέλα;

Δεν θα μείνει τίποτα για τον συνεπιβάτη και εσύ δεν θα αλλάξεις θέση οδήγησης. Μόνο ζημιά θα κάνεις.

kavouras5
11/06/2015, 17:53
Τι θα πετύχεις αφαιρώντας υλικό από τη θέση του συνοδηγού;

Και μάλιστα από μία, ήδη, λεπτή σέλα;

Δεν θα μείνει τίποτα για τον συνεπιβάτη και εσύ δεν θα αλλάξεις θέση οδήγησης. Μόνο ζημιά θα κάνεις.

Το πρόβλημα με τη σέλα που δοκίμασ(όπως και με τη σέλα του transalp) είναι οτι με περιορίζει να κάθομαι μπροστά-μπροστά, με αποτέλεσμα τα πόδια μου να πηγαίνουν πολύ μπροστά και να νοιώθω άβολα.
Ενω στο tengai μπορούσα να κάτσω ελαφρώς πιο πίσω και βολεύονταν καλύτερα τα πόδια (Είμαι και 1.96 ρε γαμώτο, δε χωράω!! χεχε)

amyroukai
11/06/2015, 17:58
Βρε αγόρι, τα θες και τα λες;
Εδώ ολόκληρη BMW δίνει στα μοντέλα της τρεις διαφορετικές σέλες χωρίς άλλη αλλαγή, λες το KLE να καταστραφεί με δυό πόντους πάνω ή κάτω;
Προσωπική γνώμη ΜΗΝ χαμηλώσεις τη σέλα αφού είσαι ψηλό αγόρι, θα στριμώξεις τα γόνατά σου χωρίς λόγο. Σήκωσε το μπροστινό να έχεις αέρα και μην σκέφτεσαι τόσο πολύ. Δεν μιλάμε για τα χιλιοστά που κυνηγάει ο μοτοτζιπής αναβάτης στο γύρο και τις πιθανές συνέπειες της μετακίνησης του ΚΒ... Μιά χαλαρή βολτίτσα θα το κάνεις.

kavouras5
11/06/2015, 18:11
Φίλε amyroukai δε λέω να χαμηλώσω τη σέλα. Η σέλα θα μείνει ως έχει στη θέση του οδηγού, και θα κοπεί ευθεία στη θέση του συονοδηγού.
Δηλαδή θα χαμηλώσει μόνο ο συνοδηγός και θα γίνει όπως στο παλιό μοντέλο των kle που σας έδειξα συη φωτογραφία.

amyroukai
11/06/2015, 20:46
Μισό λεπτό βρε αγόρι, εσύ δεν είπες ότι ένιωθες περιορισμένος από το σκαλοπάτι;
Σου φαίνεται πιο λογικό να κόψεις την πίσω σέλα για να κάθεσαι "στο πίσω κάθισμα" πιο εύκολα ή το να φουσκώσεις την εμπρός για να κάθεσαι εκεί που πρέπει με άνεση;
Αυτή είναι η αντίρρηση και απορία μαζί που έχω.

giorgio7
11/06/2015, 21:15
Ειμαι 1.94 92 κιλα και εχω παρει ενα sh 300 abs.Εχω φτιαξει τη σελα του στο moto-k και με εχει βολεψει πολυ.Μες στην πολη ειναι κορυφη και κανω και ταξιδακια με τη γυναικα.Ειναι οικονομικο αξιοπιστο με πολυ καλα φρενα και ταξιδευει ανετα με δυο ατομα με 120 χιλ.Οπου και να καταληξεις τελικα μπορεις να πας στο moto_k και να σου φτιαξουν τη σελα οπως σε βολευει εσενα .Η δουλεια που κανουν ειναι πολυ καλη !! My 2 cents!!

kavouras5
11/06/2015, 21:16
Έχω μπερδευτεί γιατι στην transalp είχα κάνει αυτό που κες και δε με βόλεψε. Βέβαια φαντάζομαι έκανε λάθος ο ταπετσέρης και δεν γέμισε τη σέλα με σκληρό υλικό. Άρα θα παω στον ταπετσέρη που προτείνεις να μου πει κι αυτός τη γνώμη του.
Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια, θα ενημερώσω όταν την παραλάβω.

giorgio7
11/06/2015, 21:38
Έχω μπερδευτεί γιατι στην transalp είχα κάνει αυτό που κες και δε με βόλεψε. Βέβαια φαντάζομαι έκανε λάθος ο ταπετσέρης και δεν γέμισε τη σέλα με σκληρό υλικό. Άρα θα παω στον ταπετσέρη που προτείνεις να μου πει κι αυτός τη γνώμη του.
Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια, θα ενημερώσω όταν την παραλάβω.

Στο συγκεκριμενο μαγαζι σε μετρανε επιτοπου και τη δοκιμαζεις μεχρι να γινει οπως θες εσυ!!Θα βρεις σιγουρα ακρη .Βεβαια πρεπει να πας μαζι με τη σελα που θελεις να σου φτιαξουν!!!

kavouras5
12/06/2015, 09:42
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε giorgio!
Θα τους πάω εκει τη σέλα να τη δουν όταν πάρω τη μηχανή.

spyrakos35
12/06/2015, 09:57
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε giorgio!
Θα τους πάω εκει τη σέλα να τη δουν όταν πάρω τη μηχανή.

εμ, μην πας με μία σέλα μονο εεεε?

amyroukai
12/06/2015, 10:02
εμ, μην πας με μία σέλα μονο εεεε?

Να πάρει και μία από παπί, να είναι ζευγάρι;

theofilos888
12/06/2015, 10:25
Λαθος μηχανακια κοιτας φιλε μου! Παρε ενα μεγαλο γυμνο να γουσταρεις πχ kawasaki zrx 1200. Μια χαρα θα χωρας και θα κανεις τη μεγαλη διαδρομη για τη δουλεια. Και το χαμογελο δε θα σου φευγει απο τα χειλη!!!! :wave2:

kavouras5
12/06/2015, 14:15
εμ, μην πας με μία σέλα μονο εεεε?

Σωστός, πρέπει να πάω όλο το μηχανάκι εκεί! Για να δούμε πότε θα γίνει αυτό...

kavouras5
12/06/2015, 14:16
Λαθος μηχανακια κοιτας φιλε μου! Παρε ενα μεγαλο γυμνο να γουσταρεις πχ kawasaki zrx 1200. Μια χαρα θα χωρας και θα κανεις τη μεγαλη διαδρομη για τη δουλεια. Και το χαμογελο δε θα σου φευγει απο τα χειλη!!!! :wave2:

Τα έχω βαρεθεί τα θηρία. Είχα tengai, transalp κτλ, πλέον θέλω κάτι μόνο για 5-10 χιλιόμετρα την ημέρα, τοπικά σε επαρχία....

harris_x
12/06/2015, 14:22
Τα έχω βαρεθεί τα θηρία. Είχα tengai, transalp κτλ, πλέον θέλω κάτι μόνο για 5-10 χιλιόμετρα την ημέρα, τοπικά σε επαρχία....
Ειναι θηρία τα tengai & transalp :eek: ;;;; Μπααααα...

To kawasaki zrx 1200, είναι:

337022


Γενικώς, ένα μεγάλο γυμνό με ροπάκλα θα είναι σίγουρα ποιο άνετο απο το ΚLE ή τα tengai & transalp που είχες :winka:

kavouras5
13/06/2015, 15:10
Ωραίο εργαλείο, αλλα για τόσο λίγη χρήση που το θέλω τσάμπα θα κάθεται και θα μπουκώνει...