PDA

View Full Version : Προβλημα με οργανα σε aprilia rs50 '06



bagelismar
04/06/2015, 10:04
Μετά απο πολύ καιρο και πολλα χιλιομετρα με το 50αρακι μου που το εχω απο το 2007 και με τον σκοπό κατα τον Οκτώβρη να αγορασω μεγάλη μηχανή ειπα να το φτιαξω λιγο γιατι ειχε τα χαλια του. Αφου λοιπον αλλαξα κυλινδρα-πιστονια, εξατμισουλα κτλπα ειπα να αλλαξω και μπαταρια γιατι μια δουλευε το κοντερ μια οχι και με μιζα δεν επερνε. Αψου λοιπον αγορασα μια yuasa μπαταρια τις εβαλα τα υγρα την άφησα καμια ωριτσα και την τοποθέτησα απο τοτε τιποτα νεκρά ολα. Ουτε οταν ανοιγω κανει το check ουτε λειτουργει το κοντερ ουτε μιζα. Δοκιμασα να βαλω την παλια μπαταρια αλλαξα ασφαλιες αλλα τα ιδια ακομα. Δεν μπορω να καταλαβω πως απο την μοα στιγμη στην αλλη νεκρωσαν τα ρευματα του κοντερ. Καμια ιδεα παιδια?

sapila racing
04/06/2015, 10:08
Μετά απο πολύ καιρο και πολλα χιλιομετρα με το 50αρακι μου που το εχω απο το 2007 και με τον σκοπό κατα τον Οκτώβρη να αγορασω μεγάλη μηχανή ειπα να το φτιαξω λιγο γιατι ειχε τα χαλια του. Αφου λοιπον αλλαξα κυλινδρα-πιστονια, εξατμισουλα κτλπα ειπα να αλλαξω και μπαταρια γιατι μια δουλευε το κοντερ μια οχι και με μιζα δεν επερνε. Αψου λοιπον αγορασα μια yuasa μπαταρια τις εβαλα τα υγρα την άφησα καμια ωριτσα και την τοποθέτησα απο τοτε τιποτα νεκρά ολα. Ουτε οταν ανοιγω κανει το check ουτε λειτουργει το κοντερ ουτε μιζα. Δοκιμασα να βαλω την παλια μπαταρια αλλαξα ασφαλιες αλλα τα ιδια ακομα. Δεν μπορω να καταλαβω πως απο την μοα στιγμη στην αλλη νεκρωσαν τα ρευματα του κοντερ. Καμια ιδεα παιδια?

Μηπως σε καποια φαση το βραχυκύκλωσες η συνέδεσες την νεα μπαταρία ανάποδα?

bagelismar
04/06/2015, 10:39
Οχι σωστα την εβαλα δεν ειναι κ κατι δύσκολο αλλα κ να ηθελα το καλωδιο του + δεν φτανει να μπει στον αλλο πολο και να ηθελα δηλαδη δεν γίνεται. Πως αλλιως μπορει να το βραχυκυκλωσα δηλαδη? Και γι ζημια θα μπορουσε να παθει απο ενα βραχικυκλωμα ωστε να το checkαρω

byron
04/06/2015, 10:52
Πιθανότατα έχεις κάψει την ασφάλεια.

bagelismar
04/06/2015, 11:46
Αλλαξα και ασφάλειες. Ανεβασα ενα βιντεακι δειτε τι κανει. https://youtu.be/fjsvsd-8fFc
Δοκιμασα και με την καινούργια και με την παλιά αλλα τα ιδια ακριβος

vaska
04/06/2015, 12:29
Οχι σωστα την εβαλα δεν ειναι κ κατι δύσκολο αλλα κ να ηθελα το καλωδιο του + δεν φτανει να μπει στον αλλο πολο και να ηθελα δηλαδη δεν γίνεται. Πως αλλιως μπορει να το βραχυκυκλωσα δηλαδη? Και γι ζημια θα μπορουσε να παθει απο ενα βραχικυκλωμα ωστε να το checkαρω

O σαπίλας εννοεί να βάλεις την μπαταρία με το έξω μέρος της προς τα μέσα και τότε μια χαρά φτάνουν τα καλώδια να γίνει η μακακία.

Κι εδώ που τα λέμε είναι η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω (εκτός του κομμένου καλωδίου που ίσως την άκουσε με την εξαγωγή της άλλης).

Από την άλλη είναι τόσο απλή διαδικασία όπως λες που με την σιγουριά του ότι λάθος δεν μπορείς να κάνεις καραδοκεί ο πστς ο Μέρφυ.

bagelismar
04/06/2015, 12:32
Το chekara σωστα ειναι η μπαταρια. Αλλα αφου εβαλα και την παλια που ξερω πως μπαινει και δεν δουλευει καθόλου ενω πριν δουλευε εστω και ξεψυχισμενα. Και η καινουργια μπαταρια μετρηθηκε και ειναι κομπλε. Λετε να υπάρχει μια μικρη πιθανότητα να εβαλα την ασφαλια και να μου την εκαψε αμεσως? Να δοκιμασω να παρω αλλη μια?

vaska
04/06/2015, 12:42
Το chekara σωστα ειναι η μπαταρια. Αλλα αφου εβαλα και την παλια που ξερω πως μπαινει και δεν δουλευει καθόλου ενω πριν δουλευε εστω και ξεψυχισμενα. Και η καινουργια μπαταρια μετρηθηκε και ειναι κομπλε. Λετε να υπάρχει μια μικρη πιθανότητα να εβαλα την ασφαλια και να μου την εκαψε αμεσως? Να δοκιμασω να παρω αλλη μια?

Αν καίει ασφάλειες θα έχει κάποιο λόγο. Με πολύμετρο μέτρα την ασφάλεια αν δίνει συνέχεια κυκλώματος και όχι διακοπή ή και με το μάτι να μην είναι κομμένο το νήμα ανάμεσα στα 2 ποδαράκια. Αν είναι καμμένη βάλε άλλη αλλά αν την κάψει και αυτή κάτι άλλο παίζει. Οπότε στην 2η περίπτωση ψάχνεις να δεις τι προκαλεί το κάψιμο της ασφάλειας.
Ίσως το καλώδιο του θετικού έχει πουθενά σχισμένη την μόνωση και κάνει "σώμα" κλπ κλπ.

bagelismar
04/06/2015, 12:56
Λοιπον κοιταξα τις ασφάλειες τις μέτρησα με πολυμετρο και δεν ειναι καμενες τελικα αρα αυτο παει. Τωρα οσο για το καλωδιο πως μπορω να το κοιτάξω αν βραχικυκλωνει γιατι με το ματι δεν φαίνεται κατι. Το τρελο ειναι οτι ολα αυτα συνεβισαν σε δευτερολεπτα απλα αλλαζοντας μια μπαταρια και επίσης με παραξενεύει και το check που κανει ο δεικτης του κοντερ που δειχνει οτι καπως φτανει ρευμα εκει οπως φαίνεται και στο βίντεο

OldMan
04/06/2015, 14:21
Τελικά τι ακριβώς δουλεύει και τι όχι..???:confused:

gasto
04/06/2015, 14:59
λογικα καποιο καλωδιο εχει κουνηθει/κοπει και δε κανει επαφη και λογικα κοντα στη μπαταρια αφου εμφανιστηκε με την αλλαγη της.

υ.γ.το βιντεακι μονο σε μενα κολλαει?

byron
04/06/2015, 15:07
λογικα καποιο καλωδιο εχει κουνηθει/κοπει και δε κανει επαφη και λογικα κοντα στη μπαταρια αφου εμφανιστηκε με την αλλαγη της.

υ.γ.το βιντεακι μονο σε μενα κολλαει?

Όχι. Αλλά φαντάστηκα οτι η κάμερα έπαιρνε ρεύμα απ΄το aprilia και δεν ρώτησα παραπέρα...

OldMan
04/06/2015, 15:08
Ρε καθιστε πρωτα να βρουμε τι ΔΕΝ δουλεύει και μετα αρχιναμε να τραβαμε καλωδια και φισες ...

notakos600
04/06/2015, 15:27
Η παλιά μπαταρία yuasa ήταν;

bagelismar
04/06/2015, 15:37
Οχι η παλια ειναι αυτη η μαυρη που φοραω κατα την διαρκεια του βιντεο η καινουργια ειναι η yuasa το δοκιμασα και με τις δυο μπας και εφταιγε η μπαταρια αλλα δεν ειναι αυτο. Οσο για το τι δουλευει καο τι οχι το μονο ποη δουλευει απο ηλεκτρικά ειναι τα φωτα τπτ αλλο. Και την ωρα που άλλαζα τις ασφαλειες και τοποθετουσα την καινουργια απλα κανει ενα check ο δείκτης του κοντερ χωρις ομως να αναψουν οργανα ενδείξεις η οτιδήποτε αλλο στο κοντερ γιαυτο το τράβηξα κ βιντεο γιατι μου φανηκε παράξενο γιαυι δηλώνει οτι φτανει εστω κ λογο ρευμα στο κοντερ γτ μετα τπτ πρεπει να ξαναβγαλω ασφαλεια κ να την ξαναβάλω για να δω αυτο το check στο κοντερ αλλα απο κει κ περα νεκρο ομως

OldMan
04/06/2015, 15:56
Κάπου έχεις "ελαφριά" γείωση...
(όχι ικανη να καψει την ασφαλεια αλλά "γονατιζει" μια χαρα το κύκλωμα...)

Πιασε πολύμετρο και μετρα continouty ( με beep ) μετα την ασφαλεια και σε ένα καθαρό σημειο του σασσί...

edit: Καλυτερα μέτρα ταση στην εισοδο της ασφαλειας (με με την ασφαλεια βγαλμενη) και μετα ταση στην έξοδο (με την ασφάλεια επάνω)..

bagelismar
04/06/2015, 17:32
Δοκιμαδα και με το μπιπ που μου ειπες αποτην ασφαλεια και το αλλο στο σασι και χτυπουσε και την ταση η οποια και με την ασφαλεια και χωρις ειναι στα 13V

bagelismar
04/06/2015, 17:51
Κοιταξα και κάτι αλλο που δεν ξερω αν ειναι σωστοη αν στέκει. Μετρησα την φισα που παει στο κοντερ και δεν δινει καθολου ταση :/

bagelismar
04/06/2015, 21:37
Τιποτα ρε παιδια καμια ιδεα?

OldMan
05/06/2015, 16:05
Ξεκινα αναποδα, απο την φισα προς τα πίσω και ψαχνε μεχρι να βρεις ταση...
(αν και κατι μου λεει ότι μάλλον μετρας "παπαδες"..)

bagelismar
05/06/2015, 23:32
Τι εννοεις με το παπαδες οτι μετραω συην τύχη? Παντως το πολυμετρο ξερω να το χρησιμοποιώ να το εχω σε σωστες ρυθμισεις κτλπα κ νομιζω οτι σωστα μετραω την ταση στις ακρες τις φισας

dimmie_72
06/06/2015, 00:27
με όλο το σεβασμό που μου επιτρέπει η αγωγή μου να συνδιαλλαγώ με τους σεβάσμιους του φόρουμ και ειδικά όσον αφορά τις γειώσεις, τις εργοστασιακές φύσες (συνήθως χρώματος καφέ) και τις μετρήσεις με τα πολύμετρα......

Φλρκ κάθε φορά στα δύσκολα, να αναφωνείς:

"Aprilia είναι"! :cry:............. :wave2:........και θα το ξεπεράσεις!












Υ.Γ. Στο τέλος και μετά από πολλές δοκιμές θα τη βρεις τη λύση.

Βάλε και μια βαρβάτη κεντρική πολύκλωνη γείωση με μακαρόνι (όχι με θερμοσυστελόμενο που λένε όλοι αλλά από ναυτιλιακά ανθεκτικό στη θερμοκρασία)
;)


και + τοις άλλοις σκέψου τι θα τράβαγες νάχες και προβλήματα εγκεφάλου και καιόμμενους ανορθωτές, ABS, χάρτες, καντράν με ώρα (χαχαχαχαχα) και θερμοκρασία κινητήρα και θερμαινόμενα γκριπ και χρώματα στο καντράν και, και.....!


Μιά χάρα είσαι! Βάλτου μια αλοιφή και έφυγες :rolleyes:

dimmie_72
06/06/2015, 01:00
α και πούσαι, αν θέλεις να το πουλήσεις μην ασχοληθείς με car και μλκιες...


just pm me.

bagelismar
06/06/2015, 21:23
Χαχχαχαχα ευχαριστω παιδια για τις απαντησης σας. Τώρα λογο δουλειας και επειδη ειναι το βασικο μου μεταφορικό δεν εχω χρονο να μπω σε περιπέτειες να βγαζω πλεξουδες και να ψαχνω απτην στιγμή που δουλευει με ενα ελαφρη σπροξιμο :P θα το ψαξω μολις παρω την μηχανη τον Σεπτέμβρη. Και ετσι και αλλιως δεν αξιζει να το πουλήσω γιατι να βγαλω 800€ απο ενα μηχανακι που εχω αγοράσει 3,600 και έχω ρίξει αλλο ενα χιλιαρικο καλυτερα να το κανω μπιμπελο και να το εχω στο σαλονι μου κατι που σκοπεύω να κανω :P Οσο για το Aprilia ειναι αν αναλογιστεις οτι το εχω απτο 2007 και ειναι η πρωτη φορα που μ βγαζει προβλημα στα ηλεκτρονικά και περσυ μου κόλλησε πρωτη φορα μετα απο πολύ σκισιμο και με ενα μολις servise στα 5000 χλμ απο τοτε που το πήρα και για διχρονο, εκτος απο τα κυλινδροπιστονα ολο το μοτερ ηταν σαν καινουργιο οταν το έλυσα. δεν θα το ελεγα και ζημιαρικο βσκα το αντιθετο θα έλεγα γιατι ακουγα πολλα πριν το παρω και εχει βγει πιο σκυλι και απο το glxακι που ειχα πιο πριν ������

bagelismar
30/06/2015, 17:36
Παιδια για να κλεισει το θέμα τελικά βρηκα τη ήταν. Απο την κλειδαριά μου εφευγαν 4 καλωδια εκ των οποιον τα 3 ηταν κομμένα απο την ριζα μεσα στην κλειδαρια και αυτα ευθυνονταν για ολο αυτο το χάλι. Και το πηρα χαμπαρι γιατι κόπηκε και το 4ο το τελευταιο που στην ουσία ηταν το on/off και σταματησε να περνει μπρος το μηχανακι καο ετσι εβγαλα την κλειδαρια την ανοιξα κ το ειδα

Pew
02/07/2015, 02:58
Ωραιος ο παικτης!!
Καλες βολτες και μακαρι να μπορεσεις να παρεις τη μηχανη που θες τον Σεπτεμβρη! :bawl:

Να λες παλι καλα που εφτιαξες αυτο ....:D