PDA

View Full Version : ΚΤΜ 390 πλαστικα.....



spyrakos35
04/06/2015, 10:12
Σε μηχανακι συναδελφου

336625

336626

Ξερουμε αν εχει βγει η ποδια προβληματικη;

amyroukai
04/06/2015, 10:20
Δεν την έχει κάνει σε πεζοδρόμιο, να φανταστώ; Έστω και χωρίς να το καταλάβει.

spyrakos35
04/06/2015, 10:22
δεν έχει εξάτμιση εκεί κοντά....

η σωλήνα που φαίνεται στην πρώτη φωτό είναι του ψυγείου....

μήπως από τυχόν κραδασμούς....

spyrakos35
04/06/2015, 10:23
Δεν την έχει κάνει σε πεζοδρόμιο, να φανταστώ; Έστω και χωρίς να το καταλάβει.

δεν φαίνεται μπροστά να έχει χτυπήσει....

αν έχει χτυπήσει από κάτω, δεν είδα, θα τσεκάρω.... αλλά έστω οτι χτύπησε, να κάνει τέτοια σπασίματα?? και στις δυο πλευρές??? κουλό δεν είναι?

zannisvel
04/06/2015, 10:28
Ειναι οντως κουλο.
Μηπως πηγε να ανεβει κανα πεζοδρομιο και βρηκε χαμηλα. Μονο αυτο μπορω να σκεφτω.

Hayate
04/06/2015, 10:40
Ω ρε διάολε...αυτό πρέπει να κοπάνησε ρε σε πεζοδρόμι ή κάτι τέτοιο....ντάξ είπαμε "ιδιαίτερα" τα ΚΤΜ αλλά όχι κ έτσι..

spyrakos35
04/06/2015, 10:45
πήγα και είδα από κάτω, έχει χτύπημα αλλά....

στην δεύτερη φωτό φαίνονται οι βίδες που πιάνουν την καρίνα από πάνω....
αν το χτύπημα από κάτω ασκεί πίεση στην καρίνα προς τα πάνω, θεωρώ οτι θα έπρεπε να έχει "τσαλακώσει" το πλαστικό εκεί που είναι οι βιδες στην φωτό....

να το ανοίξει εκεί που το άνοιξε, και από τις δύο πλευρές χωρίς ίχνος "τσαλακώματος" πουθενά, το βρίσκω κάπως... εκτός και αν δεν έχει και τόση ελαστικότητα το πλαστικό....

Corki
04/06/2015, 11:06
Σπανε οι ποδιες αυτες ακριβως ετσι...........και η δικη μου ειχε σπασει!

spyrakos35
04/06/2015, 11:09
Σπανε οι ποδιες αυτες ακριβως ετσι...........και η δικη μου ειχε σπασει!
από χτύπημα ή από κραδασμούς?

sapila racing
04/06/2015, 11:12
Επειδή είναι ΚΤΜ δεν παει να πεί και οτι ανεβοκατεβαίνει οτι θες.

Το κοπάνησε κανονικά οπότε το παράξενο θα ηταν να μην είχε σπασει. Δεν ειναι χωματερό να εχει ελαστικά πλαστικα.

Corki
04/06/2015, 11:25
από χτύπημα ή από κραδασμούς?

Το δικο μου ειχε ακουμπησει λιγο κατω (μια-δυο φορες) απο ανεβα κατεβα πεζοδρομιο. Ειχε κανει πολυ μικροτερη ζημια....αλλα στην ιδια λογικη. Αυτο φαινεται οτι εχει φαει στουκο καλο σε πεζοδρομια......αμα δεις πως λυγιζει θα καταλαβεις οτι το εχει χτυπησει καπου.

Αν την λυσει (2 βιδες μπροστα + 4 βιδες απο κατω) θα δει οτι αποτελειτε απο δυο κομματια......και θα κρινει αν πρεπει να αγορασει μεταχειρο καποιο απο αυτα.....ή απλα να τα κολησει με "δυο συστατικων". Εγω τα κολλησα και μια χαρα.

Αν του την αλλαξουνε στην εγγυηση.........πες του να παιξει Joker!

spyrakos35
04/06/2015, 11:34
Αν την λυσει (2 βιδες μπροστα + 4 βιδες απο κατω) θα δει οτι αποτελειτε απο δυο κομματια......και θα κρινει αν πρεπει να αγορασει μεταχειρο καποιο απο αυτα.....ή απλα να τα κολησει με "δυο συστατικων". Εγω τα κολλησα και μια χαρα.

Αν του την αλλαξουνε στην εγγυηση.........πες του να παιξει Joker!

αυτό ακριβώς του είπα και γω.... να πάει για εγγύηση και αν δεν, να το κολλήσουμε με δύο συστατικών....

θενκς παίδες :beer:

sapila racing
04/06/2015, 11:40
αυτό ακριβώς του είπα και γω.... να πάει για εγγύηση και αν δεν, να το κολλήσουμε με δύο συστατικών....

θενκς παίδες :beer:

Αδικος κόπος να παει για την εγγύηση παντως.

spyrakos35
04/06/2015, 11:43
Αδικος κόπος να παει για την εγγύηση παντως.


ναι, συμφωνώ, αλλά δεν έχει και τίποτα να χάσει.....

(εξάλλου εγώ χρεώνω πολλά :lol:)

Bowleno
04/06/2015, 12:06
ναι, συμφωνώ, αλλά δεν έχει και τίποτα να χάσει.....

(εξάλλου εγώ χρεώνω πολλά :lol:)

Πόσο πια να κάνουν τα τάπερ για το ΚαΤεΜι; :D

amyroukai
04/06/2015, 12:07
Ε ναι, γράφει η εγγύηση δεν καλύπτουμε χτυπήματα σε πεζοδρόμιο; Ε; Ε; Ε; Ε;
Δικαίωση τώρα ρε λαμόγια αυστριακοί.


(για το ότι ο συνάδελφος και έκανε μλκια και κάνει και την κότα, κουβέντα...)

Bowleno
04/06/2015, 12:10
Ε ναι, γράφει η εγγύηση δεν καλύπτουμε χτυπήματα σε πεζοδρόμιο; Ε; Ε; Ε; Ε;
Δικαίωση τώρα ρε λαμόγια αυστριακοί.


(για το ότι ο συνάδελφος και έκανε μλκια και κάνει και την κότα, κουβέντα...)

Σου γράφει ότι αν η μηχανή δεν χρησιμοποιείται για τον σκοπό που κατασκευάσθηκε παύει η εγγύηση.... (και σίγουρα το ανέβα κατέβα πεζοδρόμια δεν ήταν ο σκοπός της.... αυτό το κάνουν οι trails)


και πίστεψέ με, από εγγυήσεις (τουλάχιστον σε αμάξια) ξέρω ΠΟΛΥ καλά λόγω δουλειάς.
Δεν φαντάζεσαι πόσοι έχουν παρελάσει από τα γραφεία μας απαιτώντας εγγύηση σε χίλια δυο απίθανα θέματα με ακόμα περισσότερες απίθανες δικαιολογίες.....

sapila racing
04/06/2015, 12:42
Δεν φαντάζεσαι πόσοι έχουν παρελάσει από τα γραφεία μας απαιτώντας εγγύηση σε χίλια δυο απίθανα θέματα με ακόμα περισσότερες απίθανες δικαιολογίες.....

Κανε ενα thread να μας γραψεις τιποτα τετοια. :)

spyrakos35
04/06/2015, 12:50
λοιπόν...

ασκησα πιεση στο σημείο που φαίνεται να υπήρξε επαφή με το πεζοδρόμιο

η διαδρομή του πλαστικού (εκει που πίεσα) από το σημείο ηρεμίας και μέχρι να βρει κινητήρα είναι δεν είναι ένα εκατοστό

η πίεση όντως μεταφέρθηκε στα σημεία που υπάρχουν τα σπασίματα αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να δικαιολογήσω το σπάσιμο από επαφή με το πεζοδρόμιο....

κατ εμέ, και εφόσον μιλάμε για καρίνα (που αντί για πεζοδρόμιο μπορεί να χτυπήσει σε πέτρα που θα σηκωθεί από τον μπροστινό τροχό) θα έπρεπε το υλικό να είναι τέτοιο που να αντέχει τις καταπονήσεις... αυτή είναι η δουλειά της....

harris_x
04/06/2015, 13:00
λοιπόν...

ασκησα πιεση στο σημείο που φαίνεται να υπήρξε επαφή με το πεζοδρόμιο

η διαδρομή του πλαστικού (εκει που πίεσα) από το σημείο ηρεμίας και μέχρι να βρει κινητήρα είναι δεν είναι ένα εκατοστό

η πίεση όντως μεταφέρθηκε στα σημεία που υπάρχουν τα σπασίματα αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να δικαιολογήσω το σπάσιμο από επαφή με το πεζοδρόμιο....

κατ εμέ, και εφόσον μιλάμε για καρίνα (που αντί για πεζοδρόμιο μπορεί να χτυπήσει σε πέτρα που θα σηκωθεί από τον μπροστινό τροχό) θα έπρεπε το υλικό να είναι τέτοιο που να αντέχει τις καταπονήσεις... αυτή είναι η δουλειά της....

δεν είναι ποδια on-of ρε μαστορα...
καρίνα είναι, θα σπάσει....
δεν στη περνάω εγγύηση :a22:

spyrakos35
04/06/2015, 13:01
δεν είναι ποδια on-of ρε μαστορα...
καρίνα είναι, θα σπάσει....
δεν στη περνάω εγγύηση :a22:

καλά, κάτσε να πάρω το τζάγκουαρ και να μου πεις τέτοια μ@λακία :lol:

harris_x
04/06/2015, 13:20
καλά, κάτσε να πάρω το τζάγκουαρ και να μου πεις τέτοια μ@λακία :lol:
παρτο εσυ και θα σου κόψω και την τριετή που δικαιούσαι... :lol:

MG-KTiNoS
04/06/2015, 13:56
ποιά είναι καλή κόλλα για τέτοια???

spyrakos35
04/06/2015, 14:02
ποιά είναι καλή κόλλα για τέτοια???

εγώ σε ενα εσωτερικό αυτάκι αφού το κόλλησα με super loctite για να στερεωθεί, μετά το πλακωσα με araldite και έγινε ντουβάρι....

cosgili
04/06/2015, 14:26
ποιά είναι καλή κόλλα για τέτοια???

Trident και κατα προτίμηση δυόσμος. Οι νέες splash είναι μόνο για μάσημα:lol:

byron
04/06/2015, 14:45
λοιπόν...

ασκησα πιεση στο σημείο που φαίνεται να υπήρξε επαφή με το πεζοδρόμιο

η διαδρομή του πλαστικού (εκει που πίεσα) από το σημείο ηρεμίας και μέχρι να βρει κινητήρα είναι δεν είναι ένα εκατοστό

η πίεση όντως μεταφέρθηκε στα σημεία που υπάρχουν τα σπασίματα αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να δικαιολογήσω το σπάσιμο από επαφή με το πεζοδρόμιο....

κατ εμέ, και εφόσον μιλάμε για καρίνα (που αντί για πεζοδρόμιο μπορεί να χτυπήσει σε πέτρα που θα σηκωθεί από τον μπροστινό τροχό) θα έπρεπε το υλικό να είναι τέτοιο που να αντέχει τις καταπονήσεις... αυτή είναι η δουλειά της....

Τι θα πει ρε Σπύρο "δεν μπορώ να δικαιολογήσω το σπάσιμο από επαφή με το πεζοδρόμιο" ? :tooth:
Μου θυμίζει τα ρητορικά ερωτήματα κάποιων που κοπανάνε τα μηχανάκια με 50-80-100 χλμ σπάει ο αλουμινένιος σκελετός, και λένε "αδικαιολόγητο να κόψει σκελετό με τόσο δα κοπάνημα" :dizzy:

ΥΓ. Η δουλειά της καρίνας, δεν είναι αντίστοιχη της ποδιάς στα enduro. Κυρίως διακοσμητική είναι, άντε και να στέλνει αέρα σε συγκεκριμένα σημεία του μοτέρ.

spyrakos35
04/06/2015, 14:50
Τι θα πει ρε Σπύρο "δεν μπορώ να δικαιολογήσω το σπάσιμο από επαφή με το πεζοδρόμιο" ? :tooth:
Μου θυμίζει τα ρητορικά ερωτήματα κάποιων που κοπανάνε τα μηχανάκια με 50-80-100 χλμ σπάει ο αλουμινένιος σκελετός, και λένε "αδικαιολόγητο να κόψει σκελετό με τόσο δα κοπάνημα" :dizzy:

ΥΓ. Η δουλειά της καρίνας, δεν είναι αντίστοιχη της ποδιάς στα enduro. Κυρίως διακοσμητική είναι, άντε και να στέλνει αέρα σε συγκεκριμένα σημεία του μοτέρ.

το εξηγώ νομίζω....

πιέζεις από κάτω ενα πόντο (ούτε), σπάει και στις δύο γωνίες στο κατακόρυφο.....

αν δεν σου ακούγεται κάπως, ε, εμένα μου χτυπάει.... μπορεί να είμαι και λάθος βεβαια, ναι?

εδιτ
επομένως, δικαιολογούνται και κάποια κομμένα πλαίσια σε μηχανάκια υψηλής ταχύτητας λόγω σούζας?

byron
04/06/2015, 14:54
το εξηγώ νομίζω....

πιέζεις από κάτω ενα πόντο (ούτε), σπάει και στις δύο γωνίες στο κατακόρυφο.....

αν δεν σου ακούγεται κάπως, ε, εμένα μου χτυπάει.... μπορεί να είμαι και λάθος βεβαια, ναι?

To πιθανότερο είναι πως τα πλαστικά του είναι άκαμπτα (ABS ίσως). Σίγουρα δεν έχει σχεδιαστεί για να κοπανάει πεζοδρόμια.

spyrakos35
04/06/2015, 14:56
To πιθανότερο είναι πως τα πλαστικά του είναι άκαμπτα (ABS ίσως). Σίγουρα δεν έχει σχεδιαστεί για να κοπανάει πεζοδρόμια.

αυτό λέω, οτι ίσως θα έπρεπε να είναι πιο ελαστικά...

byron
04/06/2015, 15:06
αυτό λέω, οτι ίσως θα έπρεπε να είναι πιο ελαστικά...

Σπύρο, καλό θα ήταν. Αλλά για λόγους κόστους πιθανόν τα κάνουν έτσι. Δεν μπορείς (εγώ δλδ) να τους κατηγορήσει οτι δεν αντέχει το ανέβα κατέβα των πεζοδρομίων.
Και carbon να ήταν, κρακ θα έκανε...ασε που θα είχε όσο το μισό ΚΤΜ.

BLiTzER
04/06/2015, 15:08
Μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για ένα μηχανάκι που κατασκευάστηκε στην Ινδία και προσφέρει ByBre(mbo), WP, ABS και 44 άλογα, με 5 χιλιάρικα.

Ζεύκας
04/06/2015, 15:10
Γιατί θα έπρεπε να είναι πιο ελαστικό το πλαστικό;
Δεν είναι εντούρο και κακώς το κατέβασε απο πεζοδρόμιο

Κι εμείς πάθαμε και μάθαμε. Δεν μας φταίει η μαμά εταιρεία

Ζεύκας
04/06/2015, 15:11
Μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για ένα μηχανάκι που κατασκευάστηκε στην Ινδία και προσφέρει ByBre(mbo), WP, ABS και 44 άλογα, με 5 χιλιάρικα.

Και στο Μαρανέλο να κατασκευαζόταν, δεν είναι ο ρόλος του να ανεβοκατεβαίνει πεζοδρόμια

BLiTzER
04/06/2015, 15:15
Δε διαφωνώ. Λέω κάτι διαφορετικό :P Γενικά έχει μείνει ότι τα Duke είναι motard ή κάτι. Δεν είναι. Πλέον.

notakos600
04/06/2015, 15:20
Πάντως στη πρώτη φωτογραφία (στο μέσα μέρος) φαίνεται αμυδρά ένα κάψιμο στο πλαστικό.
Πιθανολογώ πως δεν κτύπησε σε πεζοδρόμιο αλλά έγλειψε κινούμενος κάποιο σαμαράκι του δρόμου.
Φυσικά δεν είναι ποδιά enduro η καρίνα, με κόλλα 2 συστατικών πάντως θα κρατήσει περισσότερο από το μηχανάκι.

spyrakos35
04/06/2015, 15:48
Σπύρο, καλό θα ήταν. Αλλά για λόγους κόστους πιθανόν τα κάνουν έτσι. Δεν μπορείς (εγώ δλδ) να τους κατηγορήσει οτι δεν αντέχει το ανέβα κατέβα των πεζοδρομίων.
Και carbon να ήταν, κρακ θα έκανε...ασε που θα είχε όσο το μισό ΚΤΜ.

Δεν κατηγορησα κανεναν.... Αποψη εκφερω....


Τωρα το κοστος δε νομιζω να ηταν τοσο τραγικο..... Αλλα αν δεν σπανε πως θα πουλησουμε κανα ανταλλακτικουλι;

spyrakos35
04/06/2015, 15:49
Γιατί θα έπρεπε να είναι πιο ελαστικό το πλαστικό;
Δεν είναι εντούρο και κακώς το κατέβασε απο πεζοδρόμιο

Κι εμείς πάθαμε και μάθαμε. Δεν μας φταίει η μαμά εταιρεία

Εκτοτε δεν ανεβαινεις σε πεζοδρομια;:p

sapila racing
04/06/2015, 16:00
Εκτοτε δεν ανεβαινεις σε πεζοδρομια;:p

Δεν σπαει τίποτα οταν ανεβαίνεις εκτός κι αν είναι τελείως γκάου ο οδηγός.
Το κατέβασμα ειναι αλλη υπόθεση... ;)

Ζεύκας
04/06/2015, 16:01
Ανεβοκατεβαίνω με μηχανάκι χωρίς καρίνα.

Η άμα είμαι με το τουόνο που έχει carbon ανεβαίνω σαν παναγία σε πεζοδρόμιο δέκα εκατοστά.
Μία φορά που εκανα τη μαλακία να κατέβω από κανονικό τρύπησα την εξάτμιση....

Hayate
04/06/2015, 16:08
Ανεβοκατεβαίνω με μηχανάκι χωρίς καρίνα.

Η άμα είμαι με το τουόνο που έχει carbon ανεβαίνω σαν παναγία σε πεζοδρόμιο δέκα εκατοστά.
Μία φορά που εκανα τη μαλακία να κατέβω από κανονικό τρύπησα την εξάτμιση....

Tυχερός ήσουν...εγώ κόντεψα να τσαλακώσω το κάρτερ στο τζιξέρι.....μια φορά πήγα και την έκανα την παπαριά και κόντεψα να το πληρώσω ακριβά το τίμημα.

BLiTzER
04/06/2015, 16:10
Αφήστε τα ανεβοκατεβάσματα πεζοδρομίων στα αντρικά μηχανάκια.

Hayate
04/06/2015, 16:12
Αφήστε τα ανεβοκατεβάσματα πεζοδρομίων στα αντρικά μηχανάκια.

Αυτοί που φτάνουν οριακά το μαρσπιέ να μη μιλάνε παρακαλώ :lol:

BLiTzER
04/06/2015, 16:13
Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο!

skylaros
04/06/2015, 16:21
είναι από το ίδιο υλικό το αριστερά/δεξιά με το μπροστά μέρος της ποδιάς ? δηλαδή τα βαμμένα μέρη με το σκούρο μπροστά ? Έσπασε πολύ "ωραία" πάντως για να το κολλήσεις και να μη φαίνεται και τίποτα.

AristidisZ
04/06/2015, 19:51
ρε Σπυράκο μήπως είναι από κάνα Honda και το πας λάου λάου ;

spyrakos35
04/06/2015, 20:11
ρε Σπυράκο μήπως είναι από κάνα Honda και το πας λάου λάου ;

θα πάω και κει....

στο τρανσαλπ που είχα που είχε ποδιά (ως ον-οφφ), καταγγέλλω οτι είχε σπάσει από πέτρα στην πίνδο (τοτε που ήμουν και γω αντβεντσουρ) :lol:

bulmont
05/06/2015, 06:03
............ τοτε που ήμουν και γω αντβεντσουρ).........





Eίχε κυκλοφορήσει τότε το τρανσαλπ ;;;;;;;;;;:bawl:

spyrakos35
05/06/2015, 08:49
Eίχε κυκλοφορήσει τότε το τρανσαλπ ;;;;;;;;;;:bawl:

Ναι ρε sapiens , αμεσως μετα την εποχη σου