PDA

View Full Version : Nikko Racing G-PACK + Power Commander ???



Power Wings
04/06/2015, 19:56
Καλησπέρα στην παρέα...

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε όσους γνωρίζουν αρχικά για το τί προσφέρει το Nikko Racing G-Pack (για το δικό μου μοντέλο το site τους γράφει ignition, injection 2nd and 3rd gear) και κατά δεύτερον κατά πόσο μπορεί να συνδυαστεί με Power Commander. Ή θα πρέπει να υπάρχει το ένα ή το άλλο...


Σε γενικές γραμμές αξίζει?


Ευχαριστώ προκαταβολικά...

spyrakos35
04/06/2015, 20:08
δεν έχουν σχέση το ένα με το αλλο οπότε ναι, θεωρώ οτι μπορεί να συνδυαστεί...

DrBig
04/06/2015, 22:34
Ποιο ειναι το μοντελο σου οεο?
Αν βγαινει pcv γι αυτο, τοτε τσεκαρε μην τυχον εχει λειτουργικοτητα μεταβολης του χαρτη αναφλεξης, διοτι καποια pcv εχουν. Σε αυτην την περιπτωση, το τζι πακ ειναι πλεονασμος.

Power Wings
04/06/2015, 22:44
Το μοντέλο είναι CBR 600 F4i και βγαίνει το pcv για αυτό το μοντέλο αλλά εγώ έχω το pc3 usb. Ξέρω ότι για μεταβολή της ανάφλεξης μπορώ να κουμπώσω το PC ignition module αλλά πολλά τα λεφτά. Το G-Pack αν κάνει την ίδια δουλειά με το ignition module αξίζει αν το πάρω? Δε νομίζω να έχω κάποια dυσλειτουργία σε συνδθασμό το pc...

DrBig
04/06/2015, 22:47
Το μοντέλο είναι CBR 600 F4i και βγαίνει το pcv για αυτό το μοντέλο αλλά εγώ έχω το pc3 usb. Ξέρω ότι για μεταβολή της ανάφλεξης μπορώ να κουμπώσω το PC ignition module αλλά πολλά τα λεφτά. Το G-Pack αν κάνει την ίδια δουλειά με το ignition module αξίζει αν το πάρω? Δε νομίζω να έχω κάποια dυσλειτουργία σε συνδθασμό το pc...

Οκ δεν καταλαβα οτι ηδη εχεις το pc3. Λογικα δεν πρεπει να υπαρχει θεμα συμβατοτητας.

Power Wings
04/06/2015, 22:49
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Θα κάνω και μια ερώτηση αύριο να μπορέσω στο μηχανικό που μου ρύθμισε το pc3 και βλέπουμε..:beer:

hondaz
28/05/2016, 19:36
καλησπερα σε ολους...
μια απορια??!?!!
σε τετρακυλιδρο honda κινητηρα
ολοσωμη + pciii + ταπωμενα pair
ο μαμα "λ" πρεπει κατα τη γνωμη σας
να φυγει ??

hondaz
29/05/2016, 08:26
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΗΕELLΡ!!!!!

Power Wings
29/05/2016, 09:50
Καλημέρα, εγώ τότε που ήταν να κάνω το πρόγραμμα για το pciii μου είχε πει ο μηχανικός μου ότι είνια καλύτερα να καταργηθεί για πιο σωστά αποτελέσματα και τον έχω καταργήσει. Το μηχανάκι σου φοράει custom πρόγραμμα σε δυναμόμετρο;

hondaz
29/05/2016, 11:08
μαμα εγκεφαλο ολοσωμη θα καταργησω τα pair
και θα το βαλω μονο δυναμομετρο με ενα pc 3
ουτε auto tune ουτε τπτ
ενας φιλος που ασχολειται επι του θεματος μου ειπε πως δε παιζει ρολο ο λ...ισα ισα οτι σε διαφορετικε συνθηκες θα φτιαχνει και λιγο την αναλογια....

ισχυει αυτο??

Power Wings
29/05/2016, 12:19
Λοιπόν, καταρχήν από όσο ξέρω δεν υπάρχει auto tune για το pc iii. Το σωστό είναι να γίνει χάρτης σε δυναμόμετρο με καυσανάλυση, ειδάλλως δε γίνεται σωστή δουλειά. Στο δικό μου καταργήσαμε το λ για μην λαμβάνει πληροφορίες ο εγκέφαλος και "χαλάει" τον όλο χάρτη και φτάχτηκε χάρτης με καυσανάλυση με το επιθυμητό A/F σε όλο το φάσμα στροφών.

hondaz
29/05/2016, 12:26
οκ.... ηθελα ν αποφυγω το fi...
λογικα θα πρεπει να βρω αντισταση.... να τον αφαιρεσω ...σωστα?

hondaz
29/05/2016, 12:32
κ επισης δε μπορω να καταλαβω...
στο πολυ κρυο ή στη πολυ ζεστη...που ο αερας εχει αλλες τιμες..
πιστευα οτι τα "ψιλα" που χρειαζοντε θα τα διορθωνε ο μαμα λ!!

Power Wings
29/05/2016, 12:47
Όσον αφορά για το fi, ναι θα χρειαστείς αντίσταση. εγώ έχω το Ο2 eliminator της Dynojet. Για το άλλο που λες ποτέ δε μπορεί αν γίνει 100% τέλειο, για αυτό άλλωστε βγάλαν και το pc5 που παίρνει το auto tune. Αλλά στη τελική σε ενδιαφέρει να έχει γενικά ένα σωστό μείγμα με ένα μέσα στα όρια του βέλτιστου A/F target. Επίσης καλό να φτιάξεις χάρτη σε δροσερή εποχή, κοινώς όχι τους καλοκαιρινούς μήνες.

Μην το ψυρίζεις και πάρα πολύ σε θέματα με θερμοκρασία, γιατί ποτέ δεν είναι σταθερή και συνεπώς αλλάζει και η πυκνότητα και υγρασία του αέρα.

hondaz
29/05/2016, 12:56
σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου....ολες αυτες οι ερωτησεις....
κυριως επειδη μου ειχαν πει σε περιπτωση generic map να τον αφησω επανω .....μονο σε custom προγραμμα να τον αφαιρουσα...
αυτο ηθελα να καταλαβω....αν κι εσυ μπορεις....

Power Wings
29/05/2016, 13:09
Generic map μην βάλεις κατά την γνώμη μου για κανένα λόγο. Εγώ πριν το πάω για custom χάρτη είχα βάλει ένα generic map από την Dynojet και η κατανάλωση είχε πάει στο θεό και η μηχανή δε δούλευε σωστά. Οπότε πήγα άμεσα για custom και η μηχανή δουλεύει ξυράφι και η κατανάλωση μη σου πω ότι μειώθηκε και ελαφρά...:beer:

hondaz
29/05/2016, 13:29
δε ξερω τη διαφορα....σχώρα με������������������
εγω το pc θα το βαλω στο μηχανακι και θα μου το προγραμματισει
εκει ο μαστορης στο dyno δε ξερω πως μεταφραζεται σε generic ή custom....!!!!

DrIoannis
29/05/2016, 13:52
Το πρόγραμμα που θα φτιαχτεί στο δυναμόμετρο δεν θα είναι το βέλτιστο για αυτές τις καιρικές συνθήκες (αν και αυτή η εποχή προσφέρεται γιατί ούτε πολύ κρύο, ούτε πολύ ζέστη έχει). Επίσης δεν λαμβάνει το φορτίο και το RamAir (αν έχει) υπόψιν. Κανονικά χοντρικά πρέπει να έχεις 3 χάρτες αν δεν διαθέτεις autotune. Θέλεις έναν για Καλοκαίρι, έναν για Χειμώνα και έναν για Άνοιξη και Φθινόπωρο. Οι διαφορές μεταξύ των χαρτών μπορεί να είναι ελάχιστες έως και μεγάλες με μπερδέματα κλπ. Εξαρτάται ποιος και πώς θα φτιαχτούν οι χάρτες. Η καλύτερη λύση που μου έχει προταθεί όταν έφτιαχνα το δικό μου είναι να ρυθμιστεί στο δρόμο. Αυτό προϋποθέτει να διαθέτεις εσύ ή το μαγαζί τηλεμετρία που να καταγράφει άνοιγμα πεταλούδας, στροφές, σχέση (αν φτιάξεις χάρτη ανά σχέση) και φυσικά AFR,λ. Μετά που θα "κατεβάσει" τα δεδομένα θα φτιάξει το χάρτη ανάλογα. Αυτή είναι η σωστή ρύθμιση χωρίς να έχει αυτορύθμιση ο κινητήρας (λ). Είναι πολύπλοκη, χρονοβόρα και σαφώς το κόστος ανεβαίνει ψηλά (δεν ξέρω τι μηχανή έχεις και αν αξίζει). Προσωπικά αυτό κάνω τώρα στο BMW S1000RR μιας και έχω τηλεμετρία και πραγματικά η μηχανή είναι με απίστευτη απόκριση στο γκάζι. Δεν θα βγάλει στο δυναμόμετρο τη μέγιστη δύναμη γιατί το δυναμόμετρο μετράει στατικά χωρίς φορτίο (99% των περιπτώσεων) και με διαφορετικά AFR. Η άλλη λύση που προτείνω είναι PCV+Autotune, been there done that, για ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα χωρίς να έχεις προβλήματα με τις αλλαγές στη θερμοκρασία. Αν βάλεις και χάρτη ανά ταχύτητα τότε ακόμη καλύτερα.

hondaz
30/05/2016, 11:54
αν στο dyno του βαλω 100αρα βενζινα μονογια την ελαχιστη διαφορα ιπποδυναμης( αν θα υπαρξει)... κι υστερα
το δουλευω τις περισσοτερες φορες με Απλη...θα χω θεμα με πυρακια κλπ? Η κατ ευθειαν να βαλω απλη στο ρυθμισμα του με pciii και ολοσωμη???

mankam
30/05/2016, 13:55
Η κατ ευθειαν να βαλω απλη στο ρυθμισμα του με pciii και ολοσωμη???

:a013:

.

hondaz
30/05/2016, 17:56
οκ!!! ευχαριστω

xaotikos
30/05/2016, 19:21
Off topic αλλά γνωρίζετε κάποιον μάστορα που έχει μικρό dremel για να "φάει" το χείλος που υπάρχει στις υποδοχές των μαμά λ του 990 ώστε να μπορούν να μπαινουν οι wideband του δυναμόμετρου (σε λογική τιμή); Γιατί ούτε χώρο όυτε εργαλεια εχω (ούτε έχω ξαναβγάλει λαιμούς κλπ)