PDA

View Full Version : Supra-X 125 Helmin



Σελίδες : [1] 2

pathanb
04/06/2015, 23:54
Επειδή κοιτούσα τελευταία για μεταχειρισμένα Innova, έψαχνα και τι ζημιές βγάζουν. Πάνω στο ψάξιμο πέτυχα αυτό:

Το Supra-x Helmin θα αντικαταστήσει το Innova... (http://www.skai.gr/news/auto/article/280900/to-honda-supra-x-125-helmin-tha-adikatastisei-to-innova/)

Καλός ο αποθηκευτικός χώρος σχεδόν 20lt.

Αλλά τα λεφτά κάπως πολλά...

Ήδη η τιμή του Innova ήταν τσιμπημένη - τη δικαιολογούσες εν μέρει επειδή "αγοράζεις Honda". Τώρα θα φτάσουμε αισίως στα 2450ε για αερόψυκτο παπί; Ελπίζω να αγοράζεις πολλά κιλά Honda...

Εσείς τι λέτε; Έχασα κάτι απ' το άρθρο που βελτιώνει το Value for Money; Θα παίρνουν οι πιτσιρικάδες τέτοια όταν το Crypton-X κάνει μόνο 300ε παραπάνω; Ή μήπως στοχεύει στους μεσήλικες μπατίρηδες σαν target group, με δώρο τη μπαγκαζιέρα κάτω απ' το κάθισμα; :p

gsman
05/06/2015, 00:14
Στοχευει οπου στοχευει καθε παπι...ε,οι πιτσιρικαδες ναι, crypton...

o καθενας αναλογα με τις αναγκες και τα γουστα

προσωπικα μου αρεσει το τεποζιτο, το δισκοφρενο, ο χωρος αλλα με χαλαει η τιμη...

Panos76
05/06/2015, 08:56
Προσωπικά περίμενα με περιέργεια την αντικατάσταση του ίνοβα και δεν περίμενα κάτι λιγότερο από τα χαρακτηριστικά του crypton.

Αντί αυτού βλέπω ένα φουσκωμένο wave με μεγαλύτερο μοτεράκι και πίσω δισκόφρενο. 336700

CustomBoy
05/06/2015, 10:57
Ειναι μια νέα (εξωτερικα τυολαχιστον) μόδα που κάναν οι ασιάτες..παραφουσκομένα παπιά,με design κ ρόδες σκουτερ...

εδώ το επομενο μοντελο του crypton,στα 150κυβικά,με αρκετή δυναμη...κυκλοφορεί ηδη στην ινδονησία...εδώ δεν εχω ιδέα αν ερχεται...

εδω σε κιτρινακι http://scooternet.gr/wp-content/uploads/2015/01/yamaha-exciter-T150-gp-2015-5.jpg

και εδω σε μπλε http://scooternet.gr/wp-content/uploads/2015/01/yamaha-exciter-T150-gp-2015-3.jpg

(εκδοσεις rc,και gp αντιστοιχα) !!!
με μια αναζητηση στο γοογλη θα βρείτε πολλες φωτό για το YAMAHA EXCITER αλλα και για το JUPITER MX KING 150 !!!

Panos76
05/06/2015, 11:01
Βλέπω έχουν καρίνα κ πάει να χωθεί ντεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια. Τα κάνουν πιο μηχανάκια.

Panos76
08/07/2015, 09:33
Προσωπικά περίμενα με περιέργεια την αντικατάσταση του ίνοβα και δεν περίμενα κάτι λιγότερο από τα χαρακτηριστικά του crypton.


Αυτό περίμενα από τη Χόντα! Γιατί όχι και εδώ;;

http://mototriti.gr/data/news/preview_news/Yper-papi-Honda-Sonic-150R_105896.asp

teogtp
08/07/2015, 09:39
Γιατί θα ζητά κανα 3αρι......

Panos76
08/07/2015, 09:45
Γιατί θα ζητά κανα 3αρι......

Όσο και το crypton περίπου :a35:

Bob_o_mastoras
08/07/2015, 10:13
To "αγωραζω Honda" δεν ειχε και πολυ σχεση με το Innova. Ωραιο παπι και ποιοτικο αλλα σε αξιοπιστια δεν ειχε σχεση με τα παλαιοτερα της Honda.
To καινουργιο ελπιζω να τιμησει το ονομα Supra στο ακεραιο.

teogtp
08/07/2015, 10:38
Ασε βρε μπομπ.......
2 πέρασαν απο τα χέρια μου,και τα δύο διαλύθηκαν σε χρόνο ρεκορ.

Bob_o_mastoras
08/07/2015, 10:42
Ασε βρε μπομπ.......
2 πέρασαν απο τα χέρια μου,και τα δύο διαλύθηκαν σε χρόνο ρεκορ.

Aφου εισαι καγκουρας.. :tooth:
Innova?

teogtp
08/07/2015, 10:45
Τσουπρα.
Η αξιοπιστία στα παπια τις Χοντα,τελειωσε με το grand.

Bob_o_mastoras
08/07/2015, 10:49
Εγω ημουν ευχαριστημενος απο το Supra. Και ουτε το προσεχα.
Και δυο τρεις φιλοι που ειχαν και τα δουλευαν delivery δεν ειχαν αντιμετωπισει προβληματα.
Ποια ηταν η διαφορα μεταξυ grand και supra? Ιδια μοτερ δεν ειχαν;;

Panos76
08/07/2015, 10:52
To θρεντ αφορά στο Supra-X 125 Helmin και εγώ, ενώ αναρωτιόμουν γιατί να μη βγάλει κάτι σαν το κρύπτον, είδα ότι τελικά έβγαλε ή η χόντα την απάντηση της που δεν είναι άλλη από το Sonic-150R. Ωστόσο, δεν προορίζεται για Ευρώπη. Κρίμα.

@Teo δεν ξέρω πως το κατάφερες αυτό. Προφανώς ήταν innova.


edit@ Ok απάντησες.

Panos76
08/07/2015, 10:54
Εγω ημουν ευχαριστημενος απο το Supra. Και ουτε το προσεχα.
Και δυο τρεις φιλοι που ειχαν και τα δουλευαν delivery δεν ειχαν αντιμετωπισει προβληματα.
Ποια ηταν η διαφορα μεταξυ grand και supra? Ιδια μοτερ δεν ειχαν;;

Ίδια ήταν στην ουσία, απλά το Supra ήταν νεότερο και με δισκόφρενο.

teogtp
08/07/2015, 11:18
Ρε παλικάρια. ....
Δεν είμαι τυφλός, σουπρα είχα.
Το ενα σκορπουσε κυριολεκτικά. .....
Το άλλο βάρεσε μοτέρ.
Αγορασμένα καινούργια και τα δύο.
Το ξερω οτι το μοτέρ είναι το ίδιο και στο grand το οποίο ηταν σκυλος.

Bob_o_mastoras
08/07/2015, 12:46
Τι να πω ρε Τεο.. Δεν ξερω..
Θα σου ελεγα ετυχε, αλλα δυο φορες;; Ο αντιπροσωπος μηπως εκανε μλκς;;

Εγω παντως αν επερνα και τωρα παπι Supra θα επερνα.

teogtp
08/07/2015, 12:56
Παιζει να μην είναι απο το ιδιο εργοστάσιο συναρμολογισης.
Η astrea έχει αρκετά εργοστάσια διάσπαρτα στην Ινδονησία.

CAMBOF
19/07/2015, 18:23
Αναρωτιεμαι κατι ,γιατι το βγαζουν τωρα και οχι απο το 2016 που θα ειναι υποχρεωμενοι να εχουν abs και συνδοιαστικα φρενα συμφωνα με τουσ ευρωπαικουσ νομους!!ασε που ειναι πανακριβα :(

tzeronymo
23/07/2015, 11:13
Tιμη 2.390 σε μπλε μαυρο κ κοκκινο μαυρο και απο τι εμαθα τελη αυγουστου θα παει 2,500 παντως εκανα κινηση και το παραγγειλα σε δυο εργασιμες θα το εχω !!!

noodles
23/07/2015, 11:33
^με το καλο να το παρεις. μου αρεσει σαν σχεδιο, αλλα αυτη η μονοπιστονη μπροστα ειναι μεγαλο φαουλ. 1η κινηση που θα εκανα θα ειναι να βαλω δισκο-τρομπα-δαγκανα απο innova. θα μου πεις, μπορει αν επαρκει η μονοπιστονη, αλλα αμφιβαλω λιγακι. ειδωμεν...

Panos76
23/07/2015, 11:35
Ωραίος! Με το καλό να παραλάβεις κ μην ξεχάσεις πολλές φωτό! 338834

tzeronymo
26/07/2015, 21:25
2η μερα 300 χλμ δεν καιει πολυ πλισιαζει το wave, και φρενα αγκυρες
την πρωτη μερα Παχη, και την επομενη Λαυριο, πολυ καλη οδικη συμπεριφορα στιβαρο μου θυμισε montenas αν και δεν τα συμπαθω αλλα καμμια σχεση με inovva ειχα 3 απο καινουργια 2008 - 09 -και 10 σε ολα τα χρωματα ......ειναι καπως καλο
το πηρα σε μπλε και ειναι το Νο 3 δλδ το 3ο κομματι και σημερα στην παραλιακη απο Πειραια εως Λαυριο και πισω ΔΕΝ περασε απαρατηρητο !!!
φωτο δεν ξερω να ανεβαζω σορρυ

kyo
26/07/2015, 21:52
καλοριζικο:beer:

noodles
27/07/2015, 15:53
καλοταξιδο φιλε! τα πλαστικα τριζουν καθολου??? φωτο μπορεις να ανεβασεις στο postimage.org και να κανεις επικολληση το λινκ εδω.

tzeronymo
31/07/2015, 17:41
Σημερα 550 χ.λ.μ μετα τη χθεσινη βολτα στον ΙΣΘΜΟ ολα καλα κανενα ψεγαδι κατι που να με ενοχλει !
δεν τριζει , δεν καει κανει 300 χλμ με ενα ρεζερβουαρ , φωτα πολυ καλα και πισω τα κανει μερα να φενεσαι ( σταματησα ερημικα Κακκια σκαλα για τεστ , και .....καλο καλοκαιρι σε ολους και παμε διακοπες !!!

geolar
11/08/2015, 09:50
Tzeronymo οταν μπορέσεις θελουμε ενημέρωση.Δυστυχως με την κρίση πολλοι απο εμας ψαχνουμε οικονομικό αλλα και αξιοπιστο μεταφορικο μεσο.Για πολλους ειναι και εργαλειο δουλειάς, εγω συγκεκριμενα θελω να δωσω το beverly 250 2005 μοντελο που εχω και να παρω το supra.Δυστυχως η μονη εργασία που βρίσκεται ειναι το delivery αλλα το beverly ειναι ασύμφορο σε πολλά Βενζίνη, service,κλπ.θελω γυρω στα 25 ευρω βενζινη για 5ωρη εξαημερη εργασια την εβδομαδα τουτεστιν 100+ τον μηνα και ασε τα service.... Η honda απο service που κυμαίνονται?Καλα απο θεμα καταναλωσης δεν το συζητώ το πολύ ενα 40 θα φευγει το μήνα.Γνωριζει καποιος ποσο μπορει να το αγορασει (beverly) η honda γιατι βλεπω τρελες διαφορες με ιδιωτες μεχρι και 600 ευρω.

tzeronymo
31/08/2015, 21:03
Φιλε μου geolar δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου με τα λεγομενα μου μιας και εγω ειμαι hondakias αλλα το παπακι ειναι τοπ επειδη ειχα απο καινουργια 3 innova ειναι Καπως ιδιο ΑΛΛΑ εχει μικροτερη καταναλωση , εχει χωρους ,εχει πλαισιο πολυ καλο ,και τελος φρενα εχω κανει 1300 χλμ μεσα και εξω αοπ τη πολη και εχω να πω τα καλυτερα εαν κατι θες να ρωτησης πολυ ευχαριστως να να σου απαντησω φιλικα Σπυρος !

noodles
01/09/2015, 09:54
innova καρμπυρατερ ειχες? καινε πολυ αυτα. το injection καιει πολυ λιγοτερο. σε σχεση με το innova ειναι δυνατοτερο το σουπρα? περιπου στην ιδια τιμη παιζουν. αξιζει καποιος να δωσει τα 100 ευρω παραπανω για το σουπρα, αν θελει χορους?

Kosmas_xlv600
02/09/2015, 15:46
Το μηχανάκι πήγα σήμερα και το είδα και από κοντά. Δείχνει καλοφτιαγμένο και είναι όμορφο.
Μιας και αποφάσισα να πάρω ένα μικρό για να γυρνάω μέσα στη Θεσσαλονίκη για να ξεκουράσω
το Transalp, το λιγουρεύομαι τα μάλα. Θα το κάνω και ένα test ride, και με βλέπω με παπί.
Τα 19 λίτρα χώρου κάτω από τη σέλα νομίζω είναι αρκετά για να μη χρειαστεί top case, που από
ότι είδα μάλλον δεν μπορεί να μπεί λόγω έλλειψης σχάρας. Οικονομικό στα καύσιμα και HONDA
(αν εξακολουθεί να σημαίνει κάτι αυτό).

Γιώργης
04/09/2015, 00:59
Σήμερα μπόρεσα και 'γω να το περιεργαστώ. Συμφωνώ ότι φαίνεται καλοφτιαγμένο και δείχνει στιβαρό. Στατικό που το καβάλησα μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε η φαρδιά σέλα, μοιάζει με αυτές των σκούτερ κι όχι με τις παλιές που ήξερα των παπιών. Ωστόσο μου φάνηκε κάπως σκληρή, θα μπορούσε να έχει λίγο αφρώδες ακόμη. Έτσι φαρδιά που είναι αν βγει καμιά σχάρα αργότερα μπορείς άνετα με διχτάκια να δέσεις και 6-7 σακούλες χωρίς μπαγαζιέρα. Και τα πλαστικά δείχνουν ποιοτικά και πως δεν θα σκορπίσουν αμέσως.

Όμως ρε παιδιά 2300€ για αερόψυκτο παπί μου φαίνονται πάρα πολλά! 1094€ έχει στην Ινδονησία που φτιάχνεται. Άντε βάλε και μεταφορικά-δασμούς-μισθό σαρακάκη πως στο καλό πάει 1200€ πάνω;;;!!! 100€ περισσότερα έχει το κρύφτον το Χ με μονοσόκ και ψυγείο και 3 άλογα περισσότερα! Μου έλεγε και ο πωλητής εκεί για το ρεζερβουάρ και για τον χώρο κάτω απ την σέλα αλλά τρομερές διαφορές με το παλιό innova πέρα αυτών των 2 δεν βρήκα. Νταξει δεν αντιλέω, αν είσαι επαγγελματίας και το χρειάζεσαι σαν εργαλείο δουλειάς, ναι το ντεπόζιτο κάνει την διαφορά, να μην χρειάζεται να είσαι στο βενζινάδικο κάθε τρεις και λίγο. Αλλά αν είναι αγγαρειόχημα για το κέντρο και για μην φορτώνεται χιλιόμετρα η μεγάλη/το κουτί και τα υπόλοιπα πάνω κάτω 200-250 χιλιόμετρα αυτονομία έχουν.

Κάθε όχημα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του, κι αυτό για αγγαρειομάχος ήταν φαβορί, αλλά αυτή η τιμή στο λαιμό μου κάθεται!

Kosmas_xlv600
04/09/2015, 18:59
Εχθές το έκανα test ride. Μου άρεσε. Η σέλα είναι όντως λίγο σκληρή, αλλά αυτό οφείλεται
προφανώς στην έλλειψη αρκετού αφρώδους προκειμένου να μεγαλώσει κατά το δυνατόν ο
αποθηκευτικός χώρος. Νομίζω ότι για κάποιον (όπως εγώ) που το θέλει για δεύτερο μηχανάκι
για να μη μπλέκει μέσα στην πόλη με κάποιο μεγαλύτερο, δεν τον απασχολεί ιδιαίτερα. Κάποιος
βέβαια που θα "ταξιδέψει" με το μηχανάκι, θα πιαστεί εύκολα ο "ποπός" του.
Κατά τα άλλα, στη διάρκεια της μικρής βόλτας που έκανα με το παπί (με 220 χλμ στο κοντέρ, δλδ
άστρωτο) διαπίστωσα πολύ καλή και χωρίς θορύβους και τριξίματα λειτουργία, καλά φρένα και
πολύ καλή λειτουργία στο σασμάν. Η μόνη ένσταση είναι στο λεβιέ του σασμάν, το οποίο στο πίσω
μέρος είναι αρκετά χαμηλό, με αποτέλεσμα στα κατεβάσματα, κάποιος που δουλεύει φτέρνα, εάν
φοράει ίσιο παπούτσι (χωρίς λίγο τακούνι π.χ. starάκια) να ζορίζεται λίγο. Πιστεύω ρυθμίζοντας τη
θέση του λεβιέ στον άξονα του σασμάν, το πρόβλημα να λύνεται.
Ψάχνοντας λοιπόν ένα μηχανάκι πόλης και χωρίς να θέλω να μπλέξω με ιμάντες, βαριάτορ, μπίλιες
κλπ νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή λύση.
Στά + βάζω και τα δύο δισκόφρενα, όχι τόσο λόγω απόδοσης, γιατί έχουμε δεί και ταμπούρα που
δουλεύουν άψογα (π.χ. pcx) αλλά περισσότερο λόγω ευκολότερης συντήρησης.
Μάλλον τη δευτέρα θα πάω να το πάρω.

geolar
08/09/2015, 15:18
Κοσμά που το εκανες τεστ στο Δαβανοπουλο ή στον Νικητακη πρωην Agio Motors?

Kosmas_xlv600
08/09/2015, 22:32
Κοσμά που το εκανες τεστ στο Δαβανοπουλο ή στον Νικητακη πρωην Agio Motors?

Στον Δαβανόπουλο το έκανα test ride την προηγούμενη πέμπτη.
Εχθές το "έκλεισα".

gsman
09/09/2015, 21:33
Στον Δαβανόπουλο το έκανα test ride την προηγούμενη πέμπτη.
Εχθές το "έκλεισα".

με το καλο καλοριζικο..!!!

geolar
10/09/2015, 20:40
Καλοτάξιδο περιμενουμε εντυπώσεις...

tzeronymo
11/09/2015, 21:26
Mε το καλο να το παρεις παντως σημερα 1500 χλμ ολα μια χαρα κανενα παραπονο

Kosmas_xlv600
17/09/2015, 22:02
Το παρέλαβα σήμερα. Μόνη εκκρεμότητα το πλάγιο stand (δεν ξέρω γιατί, αλλά όλα τα μηχανάκια είναι χωρίς το πλάγιο stand).
Τα περιμένουν σε λίγες μέρες και θα μου τηλεφωνήσουν να πάω να το περάσουν.
Το πήρα κόκκινο - μαύρο.
Εντυπώσεις σε λίγες μέρες.

nikolis27
18/09/2015, 18:18
Mε το καλο να το παρεις παντως σημερα 1500 χλμ ολα μια χαρα κανενα παραπονο
καλοριζικο φιλε
δηλαδη ρε συ κανεις ευκολα και μακρινες αποστασεις ?
εγω που το θελω για πατησια μεχρι πειραια απο εθνικη ειναι κομπλε λες ?
στον tzeronymo απευθυνομαι

Anritsu
22/09/2015, 23:10
Ξέρεις κανείς αν υπάρχει κάπο διαθέσιμο για τεστ-ράιντ Αθήνα ? Ενδεχομένως να με ενδιαφέρει .

nikolis27
24/09/2015, 15:33
Οποίος το έχει αγοράσει θα ήθελα να γράψει εδώ πως του φαίνεται και γενικά οτιδήποτε χρήσιμο γιατί πρόκειται να το πάρω και θα ήθελα να δω πρώτες εντυπώσεις

tzeronymo
26/09/2015, 12:28
Παιδια εχοντας 1850 σημερα στο κοντερ και αφου εχω παει εκτος Αττικης σε βολτες ειναι μια χαρα, τωρα το σταντ δεν εχει ερθει ακομα ειναι λεει στο κοντεινερ αλλα ερχεται ( εαν ηξερα σε πιο ειναι θα πηγαινα να το ανοιγα, απο εδω που ειμαι τα βλεπω ολα εδω στη COSCO ) kαι να απαντησω στον nikolis27 φιλε παρτο με κλειστα ματια τελεια επιλογη !

nikolis27
26/09/2015, 13:59
Αντε ρε τζερονυμο ακόμα δεν το πήρα περίμενα να ακούσω τη γνώμη σου ...
Πάντως ρε φίλε τόσες μέρες βλέπω που όλοι το κράζουν γτ λένε θα βαράει μπιέλα σαν το ινοβα συνέχεια και θα έχει προβλήματα και μπήκα σε σκέψεις
Για να το λένε όλοι μήπως ισχύει ρε φίλε ?
Αλλά δεν θέλω κρυπτον αν δώσω τόσα λεφτά θα παρω πσξ
Αλλά πιο πολύ το παπί θέλω το μόνο που διστάζω η αξιοπιστία

Kosmas_xlv600
26/09/2015, 21:46
Παιδια εχοντας 1850 σημερα στο κοντερ και αφου εχω παει εκτος Αττικης σε βολτες ειναι μια χαρα, τωρα το σταντ δεν εχει ερθει ακομα ειναι λεει στο κοντεινερ αλλα ερχεται ( εαν ηξερα σε πιο ειναι θα πηγαινα να το ανοιγα, απο εδω που ειμαι τα βλεπω ολα εδω στη COSCO ) kαι να απαντησω στον nikolis27 φιλε παρτο με κλειστα ματια τελεια επιλογη !

Μήπως έμαθες για πιο λόγο τα μηχανάκια είναι χωρίς πλάγιο stand ;;;

MOTORIAN
27/09/2015, 12:35
Καλημέρα σε όλους.Έχω το supra x και έχω γράψει 1600 χιλ.Παρατηρήσεις: 1)από την αρχή το μοτέρ δουλεύει με τραχύ ήχο και όταν ζεσταίνεται με ψηλές στροφές(κατά τη χόντα είναι φυσιολογικό, έτσι πρέπει να δουλεύει λόγω ιντζέκσιον),πριν είχα το κριστάρ 125 με διαφορετικό ήχο και γενικά λειτουργία μοτέρ, 2)όταν ζεσταίνεται μεταξύ 40-50 χιλ. ακούγεται ένας συντονισμός θορύβων πλαστικών αριστερά μπροστά ,όπου ακόμα δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω(κατά τη χόντα οφείλεται στις συστολές-διαστολές από την υψηλή θερμοκρασία,εξάλλου παπί αγόρασα, όχι BMW), 3) όταν ο δείκτης αγγίζει το κόκκινο, τότε έχει 2+λίτρα στο ρεζερβουάρ, εγώ φουλάρω με 4,5 ευρώ, 4) υπάρχει ήδη σχάρα για βαλίτσα, (sxara.gr,είναι ο κατασκευαστής),μπαίνει με δυσκολία αλλά εάν πιάνουν τα χέρια σου..., 5)στο πρώτο σέρβις των 1000 χιλ. έβαλαν λάδι 10w30 ful synthetic της AGIP,πράγμα που με βρίσκει αντίθετο, στις 2000 χιλ. θα βάλλω το motul semi synthetic 15w50, λάδι που βάζω εδώ και πολλά χρόνια σε όλα τα παπιά που είχα, 6)κατά τα άλλα, είναι συμπαγές σε αίσθηση,ευκίνητο, οικονομικό σε κατανάλωση,άνετο αλλά με πολύ σκληρή σέλα. Να δούμε στο μέλλον και την αξιοπιστία του!!!!

nikolis27
27/09/2015, 13:31
Τι θα γίνει με αυτή τη σέλα ?
Ελπίζω να υπάρξει και καινούργια πιο μαλακή σε λίγο καιρό

Anritsu
30/09/2015, 21:48
Τι θα γίνει με αυτή τη σέλα ?
Ελπίζω να υπάρξει και καινούργια πιο μαλακή σε λίγο καιρό

Η σέλα φτίαχνεται και γεμίζεται . Το μόνο εύκολο . Απο 30 μέχρι το πολύ 100 €

Kosmas_xlv600
06/10/2015, 15:15
... εντυπώσεων συνέχεια...

Το μηχανάκι μέσα στην κίνηση του κέντρου είναι φανταστικό, χωράει παντού.
Συνηθισμένος με το transalp μου φαίνεται παιχνίδι ευελιξίας.
Η σέλα είναι όντως λίγο σκληρή, αλλά είπαμε ότι αυτό δεν θα προβληματίσει
κάποιον που δεν θα "ταξιδέψει" με αυτό το μηχανάκι.
Με δυσκολεύει για την ώρα το λεβιεδάκι των ταχυτήτων, γιατί το πίσω μέρος
του είναι σχετικά χαμηλό και δυσκολεύομαι στα κατεβάσματα να χρησιμοποιώ
τη φτέρνα. Αν αλλάξει θέση στο καρέ για να σηκωθεί το πίσω μέρος, τότε
νομίζω ότι το μπροστά θα πέσει πολύ χαμηλά. Έτσι το δουλεύω με τον παραδοσιακό
τρόπο, μύτη κάτω, μύτη επάνω. Έτσι όμως, αν δεν φοράς παπούτσι ή μποτάκι
μοτοσυκλετιστικό, το κάνεις σημάδι στο επάνω μέρος. Αν βρώ άλλο λεβιεδάκι
που να με βολέψει καλύτερα, ίσως το αλλάξω.
Τα φώτα είναι αρκετά δυνατά.
Στίς μεσαίες στροφές του κινητήρα, κάποιο πλαστικό συντονίζει και ακούγεται.
Με λίγο ψάξιμο πιστεύω να το βρώ.
Το πλάγιο stand ακόμη δεν έχει έρθει.
Ο χώρος κάτω από τη σέλα είναι αρκετός. Άνετα χωράει full face κράνος ή
αντίστοιχα κάποιο μικρό σακίδιο κλπ. Για την ώρα δεν βλέπω να χρειάζομαι
top case.
Τα φρένα πολύ καλά, αλλά στίς λακούβες λίγο κοπανάει.
Παπί είχα πρίν από 20 χρόνια περίπου, ένα A100 δίχρονο της Yamaha, αλλά
δεν θυμάμαι καθόλου πώς συμπεριφερόταν για να συγκρίνω.

...stay tuned...

Υ.Γ. Πρέπει να βγάλω και καμία βόλτα το Transalp.

lykourgi
06/10/2015, 16:10
Με 'γειά το μηχανάκι, καλούς δρόμους.

Αν ο λεβιές είναι ο παλιός των Honda, "διορθώνεται" στραβώνοντας το πίσω μέρος του προς τα επάνω. Λίγο στράβωμα αρκεί, δεν χρειάζεται υπερβολές.

MOTORIAN
07/10/2015, 21:40
Τυχόν βρεις από που προέρχεται ο συντονισμός των πλαστικών και τρίζει, σε παρακαλώ ενημέρωσε, γιατί έχω το ίδιο θέμα και πραγματικά με ενοχλεί φοβερά!!Επίσης, τι λάδι βάζεις στον κινητήρα, γιατί ακούω διάφορα.Ο ήχος του κινητήρα είναι τραχύς, κροταλίζει, έχεις ψιλοκραδασμούς?Κατά τα άλλα, συμφωνώ σε όλες τις παρατηρήσεις σου.

Kosmas_xlv600
07/10/2015, 22:02
Τυχόν βρεις από που προέρχεται ο συντονισμός των πλαστικών και τρίζει, σε παρακαλώ ενημέρωσε, γιατί έχω το ίδιο θέμα και πραγματικά με ενοχλεί φοβερά!!Επίσης, τι λάδι βάζεις στον κινητήρα, γιατί ακούω διάφορα.Ο ήχος του κινητήρα είναι τραχύς, κροταλίζει, έχεις ψιλοκραδασμούς?Κατά τα άλλα, συμφωνώ σε όλες τις παρατηρήσεις σου.

Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ ακόμη με το "τρίξιμο", αλλά θα το βρώ, που θα πάει...
Για το λάδι, μιας και δεν έχω γράψει 1.000 km, δεν έχω κάνει αλλαγή ακόμη.
Δεν ξέρω αν το πρώτο λάδι το βάζουν εδώ ή από το εργοστάσιο. Πάντως εγώ
πάντοτε χρησιμοποιώ MOTUL. Στο παπί, 5100 4Τ 10W-30 στήν πρώτη αλλαγή.

Χμμμ... για το κροτάλισμα που λές, έχω την εντύπωση ότι ίσως ακούγεται η
εισαγωγή αέρα και αυτό γιατί το φιλτροκούτι το έχει ψηλά μπροστά στή μάσκα.

noodles
08/10/2015, 09:22
το λεβιε μπορεις να τον στραβωσεις λιγο με ενα καβουρα (καλυτερα να τον ζεστανεις με φλογιστρο πριν το κανεις). 10-30 για λαδι δεν ειναι υπερβολικα μικρη πυκνοτητα? τι προτεινει ο κατασκευαστης? νομιζω 15-50. το μοτερ αυτο δεν συμπαθει χαμηλης πυκνοτητας λαδι να ξερεις.

Kosmas_xlv600
08/10/2015, 10:52
το λεβιε μπορεις να τον στραβωσεις λιγο με ενα καβουρα (καλυτερα να τον ζεστανεις με φλογιστρο πριν το κανεις). 10-30 για λαδι δεν ειναι υπερβολικα μικρη πυκνοτητα? τι προτεινει ο κατασκευαστης? νομιζω 15-50. το μοτερ αυτο δεν συμπαθει χαμηλης πυκνοτητας λαδι να ξερεις.

342523

MOTORIAN
08/10/2015, 16:24
Το book service αναφέρει για 10w-30 ή 10w-40, και πάντα ανάλογα τις κλιματολογικές συνθήκες κάθε χώρας.Ο μηχανικός μου, επιμένει για (ημισυνθετικό πάντα) 10w-40 το χειμώνα και 15w-50 το καλοκαίρι και αυτό μέχρι τις 10000 χλμ., που θα έχει στρωθεί οριστικά το παπί.Από εκεί και μετά 15w-50 μόνο.Εγώ σκέπτομαι να βάλω από τώρα 15w-50, αρχής γενομένης από την επόμενη αλλαγή.Τώρα το κροτάλισμα ακούγεται, όταν ανοίγω το γκάζι κατά την εκκίνηση ή εν κινήση όταν το ανοίγω λίγο απότομα,μετά σταματάει.

GiannisBlessed
12/10/2015, 00:00
παιδια για να λεει 10W30 αυτο πρεπει να βαλετε.
το εχουν σχεδιασει να δουλευει με αυτο το ιξωδες.
αν βαλετε αλλο μαλλον κακο θα κανετε.
γενικα οσο πιο καινουρια και με μικροτερες ανοχες γινονται τα μοτερ τοσο πιο "λεπτα" λαδια χρησημοποιουν.
το να βαλεις 20-50 και 15-50 το μονο που θα πετυχει κανεις ειναι να αργει το λαδι να φτασει εκει που πρεπει.
ειδικα στα κρυα.

αιγαιοπλόος
12/10/2015, 11:52
Ας γράψω κι εγώ την κριτική μου, μιας και πρόσφατα το οδήγησα.

Test Ride λοιπόν από εμένα:

Η παρουσίαση ενός νέου παπιού ή ενός νέου σκούτερ έχει συνήθως τόσο ενδιαφέρον όσο και η παρουσίαση ενός νέου εκτυπωτή inkjet. Αν δε σε πιάσει χασμουρητό, το πολύ πολύ να ρίξεις μια δεύτερη ματιά. Η όποια καινοτομία εξαντλείται στο σχεδιασμό των πλαστικών, σε κανα extreme αυτοκόλλητο, στα "νέα" πομπέ φανάρια, σε τίποτα φώτα led ή ψευτο-led και σε τέτοια ... ωραία πράγματα.

Η τελευταία φορά που παπί μου κίνησε το ενδιαφέρον να ασχοληθώ μαζί του περισσότερο από 30 δευτερόλεπτα ήταν όταν η Yamaha παρουσίασε το Crypton X 135. Εκεί μάλιστα, είδα κάθετο κύλινδρο, 4βάλβιδη κεφαλή, υγρόψυξη, μονό αμορτισέρ πίσω. Ετσι μάλιστα. Πήγα και το οδήγησα και πράγματι η αίσθηση που αποκομίζεις είναι ενός ανώτερου παπιού που αξίζει να ασχοληθείς μαζί του.

Η επόμενη φορά που είπα να ασχοληθώ με παπί ήταν όταν ακούστηκε ότι η Honda τερματίζει την παραγωγή του Innova 125i και πλέον το εργοστάσιο της Honda Ταϋλάνδης (Thai Honda) θα βγάζει μόνο το MSX 125 και άλλα μεγαλύτερα μηχανάκια (νομίζω το CB650F), αναθέτοντας πλέον την παραγωγή του διαδόχου του Innova στη Honda Ινδονησίας (PT - Astra Honda) με τον ίδιο κινητήρα αλλά εντελώς διαφορετικό σουλούπι.

Το νέο Supra X 125 Helm-in δείχνει σύγχρονο στο μάτι αλλά δεν είναι εντυπωσιακό. Οι καμπύλες που κυριαρχούν πάνω του έχουν στόχο περισσότερο να το συμπαθήσεις και λιγότερο να σε κινητοποιήσει να το οδηγήσεις. Ισως φταίνει και οι σκουρόχρωμοι χρωματισμοί που επέλεξε η Honda αλλά το αποτέλεσμα είναι αρκετά διακριτικό, εν αντιθέσει με τον προκάτοχό του Innova 125i που λανσαρίστηκε το 2007 με το έντονο πορτοκαλο-κόκκινο και το 2010 ξαναπλασαρίστηκε με τον πολύ ενδιαφέρον λευκό. Πιστεύω ότι αν έβγαινε σε ένα πιο φωτεινό χρώμα το Supra X, θα ήταν καλύτερο το αισθητικό αποτέλεσμα.

Πάμε παρακάτω τώρα:

Κατεβάζω το παπί από το διπλό στάντ (πλαϊνό δεν είχε, θα το έβαζαν στην πορεία) και βάζω το πραγματικά τεράστιο (και άχαρο) κλειδί στη κλειδαριά, η οποία έχει και το μίνι συστηματάκι ασφαλείας που απαιτεί προηγουμένως να γυρίσεις (με την εξάγωνη προεξοχή στη λαβή του κλειδιού) το λαμάκι που φράζει την τρύπα της κλειδαριάς, προς αποτροπή του να στο κλέψουν με παραβίαση της κλειδαριάς με κατσαβίδι.

Η θέση οδήγησης είναι κλασική Honda (όλα είναι εκεί που πρέπει) αλλά με μια εσανς ... Kawasaki (τα γκριπ είναι ελαφρώς κυρτά προς με μέσα, δηλ. προς το σώμα του αναβάτη, θυμίζοντας Kaze R).

Ο κινητήρας έρχεται αμέσως σε λειτουργία και ο ψεκασμός δε με απασχόλησε καμία στιγμή όσο αργά και νωχελικά κι ας πας (εκεί φαίνεται ο καλός ψεκασμός). Αν σε κάτι η Honda έχει καλό όνομα, αυτό είναι σίγουρα η τροφοδοσία. Και ο λόγος έχει ονοματεπώνυμο: Keihin. Εγγύηση.

Το δούλεμα του κινητήρα είναι ακριβώς το ίδιο με του Innova 125i, διότι ο κινητήρας είναι ακριβώς ο ίδιος κι ας έχει αλλάξει το δεξί καπάκι και η μανιβέλα. Δεν είναι ο κινητήρας που θα θυμάσαι για τη δύναμή του αλλά για το ροπή του. Κρατάει άνετα τα χιλιόμετρα που μαζεύεις αλλά δεν έχει έκρηξη. Ο κύριος προσανατολισμός του πηγάζει από την ίδια την υποτετράγωνη αρχιτεκτονική του: Ρολάρει γλυκά και άνετα στις χαμηλές σ.α.λ. και κινείται άνετα στον ανοιχτό δρόμο αλλά δεν έχει γρήγορα ανοίγματα ούτε σε τραβάει να τον οδηγείς με σπορ διάθεση. Ο θόρυβός του είναι μπάσος και χαμηλός και το μήνυμα που σου δίνει είναι ότι αποδίδει καλύτερα μακριά από το άνω όριο στροφών, καθώς οι γεμάτες μεσαίες στροφές του και μακριά κλιμάκωση του κιβωτίου σε κάνουν να προτιμάς τους τουριστικούς ρυθμούς.

Μιας και είπα για το κιβώτιο: Ιδιο και απαράλλαχτο με το Innova. Μαλακό και με σωστή σύμπλεξη.

Ένα από τα πράγματα που τσέκαρα επίσης ήταν και το θέμα των τριγμών, καθώς τα Innova είχαν κακές περγαμηνές σε αυτόν τον τομέα. Σκόπιμα πήγα το Supra σε γρανιτόδρομο για να δω τι παίζει. Λοιπόν, "δεν παίζει" τίποτα, δηλ. δεν τρίζει τίποτα και η αίσθηση είναι συμπαγής. Το μηχανάκι βέβαια που οδήγησα ήταν ολοκαίνουριο με καμιά 200αριά χιλιόμετρα στο κοντέρ.

Στην αντίπερα πλευρά, δε μου άρεσαν οι καθρέφτες (κατώτεροι από του Innova) και το κάλυμμα της σέλας (φθηνότερης υφής από του Innova). Ωστόσο, η σέλα είναι πολύ φαρδιά (σκουτεροφέρνει λόγω του πλάτους της).

Τα φρένα είναι πολύ καλά και ο ενδοιασμός μου για τη μονοπίστονη δαγκάνα μπροστά (εν αντιθέσει με τη διπίστονη του Innova) ξεπεράστηκε, καθώς είδα ότι έχει επαρκή δύναμη και αίσθηση ενώ και η επιλογή του επώνυμου πίσω δισκόφρενου (Nissin) είναι καλό ποντάκι υπέρ του.

Συμπέρασμα: Η Honda έριξε στην ελληνική αγορά (στην υπόλοιπη Ευρώπη δεν είδα να πωλείται, τουλάχιστον από τα site που έψαξα) ένα παπί που έθεσε τρία νέα στάνταρ:

1) Χώρος κάτω από τη σέλα. Σοβαρός χώρος.

2) Δισκόφρενο πίσω. Σοβαρό δισκόφρενο, επώνυμο και όχι σαχλαμάρα.

3) Μεγάλο ρεζερβουάρ. Αραιότεροι ανεφοδιασμοί.

Δεν έπαιξε με το θέμα "επιδόσεις", αφήνοντας το Crypton X μονόδρομο για όποιον ψάχνει το κάτι παραπάνω σε δύναμη αλλά πόνταρε στον τομέα "βολικό στην καθημερινότητα" και εκεί θα κριθεί.

Kosmas_xlv600
12/10/2015, 12:46
Το δούλεμα του κινητήρα είναι ακριβώς το ίδιο με του Innova 125i, διότι ο κινητήρας είναι ακριβώς ο ίδιος κι ας έχει αλλάξει το δεξί καπάκι και η μανιβέλα.

Κάπου διάβασα ότι το μοτέρ του supra έχει υδραυλικό τεντωτήρα της καδένας του εκκεντροφόρου.

noodles
13/10/2015, 09:38
δεν ξερω σιγουρα, αλλα νομιζω μηχανικος ειναι ο τεντωτηρας. εφοσων το μοτερ ειναι ιδιο με του ιννοβα γιατι η εταιρια προτεινει 10-30 λαδι αραγε? το μοτερ αυτο δε συμπαθει τετοια λαδακια. βεβαια κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι, οποτε βαλτε αυτο που προτεινει.

αιγαιοπλόος
13/10/2015, 09:58
10 W 40 είναι το ιξώδες που βάζω στο Innova της γυναίκας μου και είναι μια χαρά. Και στο Supra που έχει ίδιο μοτερ, αυτό το ιξώδες θα έβαζα.

Πιο χοντρό λάδι δε χρειάζεται. Οι ανοχές των σύγχρονων κινητήρων είναι μικρότερες από το παρελθόν και τα πιο χοντρά λάδια (π.χ. 20 W 50 που βάζαμε οι παλαιότεροι τη δεκαετία του ΄90) αργούν να φτάσουν να λιπάνουν γρήγορα κάθε σημείο του κινητήρα.

Και θυμίζω ότι η μέγιστη ζημιά στον κινητήρα γίνεται όταν είναι κρύος.

Προσωπικά, σεβόμενος κάθε επιλογή του αναβάτη να έχει άλλη γνώμη, προτιμώ τα λάδια της μοτοσυκλέτας μου να έχουν ακριβώς το ιξώδες που λέει ο κατασκευαστής. Μάρκα επιλέγω εγώ αλλά ιξώδες και API μόνο ό,τι λέει το manual.

noodles
13/10/2015, 10:12
@αγαιοπλοος, και εγω με βαση τον κατασκευαστη δουλευω, αλλα το μοτερ του ιννοβα ειναι "περιεργο". τσιμπαει λιγο λαδακι αν βαλει μικρη πυκνοτητα (ειχα ιννοβα και ειχα πειραματιστει αρκετα). ναι μεν δουλευει καλυτερα το σασμαν και το μοτερ γενικα, αλλα αν το εχεις ολη μερα στην κινηση πχ ντελιβερι στα 1000χλμ θα θελει αλλαγη γιατι θα εχει χασει τις ιδιοτητες του. με το 20-50 εκανα 2.5κ χλμ και εβγαινε σε καλη κατασταση το λαδι.

tzeronymo
23/10/2015, 17:16
Φτιαξαμε και ομαδα στο fasebook για να μαζευτουμε λοιπον https://www.facebook.com/groups/1521967554761079/

Kosmas_xlv600
25/10/2015, 21:10
Εχθές άλλαξα τη θέση του λεβιέ ταχυτήτων, ένα "κλικ" στο καρέ του άξονα πρός τα κάτω. Πλέον στις αλλαγές ταχυτήτων δουλεύω
"μύτη - φτέρνα" άνετα.
Το ίδιο έκανα και στη μανιβέλα γιατί έβρισκε εύκολα στο δεξί πόδι. Ένα "κλικ" στο καρέ του άξονα πρός τα πίσω και όλα ΟΚ.


343567


343568

Bob_o_mastoras
25/10/2015, 21:15
Ρε παιδια, το ειδα απο κοντα προχθες..
Πως χωραει ενα κρανος εκει κατω;; :confused: Δεν διαφερει καθολου σε διαστασεις απο ενα αλλο παπι.

Kosmas_xlv600
25/10/2015, 21:44
Ρε παιδια, το ειδα απο κοντα προχθες..
Πως χωραει ενα κρανος εκει κατω;; :confused: Δεν διαφερει καθολου σε διαστασεις απο ενα αλλο παπι.

... χωράει.

Bob_o_mastoras
25/10/2015, 21:56
... χωράει.

Full face??

Kosmas_xlv600
25/10/2015, 22:17
Full face??

Χωράει. Ανάποδα με τη ζελατίνα να κοιτάει πίσω.

Kosmas_xlv600
11/11/2015, 21:54
Τελικά εκείνο το πλάγιο stand που ακόμη το περιμένω, το έβαλε κανείς ????

Manos86
16/11/2015, 20:05
Για σας... Είμαι νέο μέλος...ενδιαφέρομαι για το soupra x και έχω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να με βοηθήσετε..
Από δύναμη είναι ποιο καλό από το ινοβα?
Με 2ατομα γύρω στα150κιλα είναι άνετο?
Τι τελική έχει? Θα του κάνω κάθε μέρα γύρω 20χιλιομετρα κάθε μέρα 2 άτομα.αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο από γνώστες θα με βοηθήσει.ευχαριστω για τι χρόνο σας..

tzeronymo
02/01/2016, 17:27
https://www.facebook.com/groups/1521967554761079/

gogoulos
27/03/2016, 23:03
καλησπέρα.
κατοχος supra x 125 κ εγω.
λοιπον με 660Km ως τωρα,παρατηρησα οτι καποιες φορες η 2η ταχυτητα δεν μπαινει ευκολα με πολυ δυναμη.
παμε παρακατω μου χαλασε το πορτακι στην κλειδαρια εφυγε ενα μικρο ελατηριο.μου ειπαν στη honda κερκυρας στα 1000km θα την τσεκαρουμε αν φτιαχνετε αλιως αλλαγη.
οπως διαβαζω κ απο αλλους ενα κροταλισμα σε καποιο πλαστικο ακουω κ εγω αλλα δεν το εχω βρει απο που προερχεται.αυτα

Kosmas_xlv600
28/03/2016, 16:41
καλησπέρα.
κατοχος supra x 125 κ εγω.
λοιπον με 660Km ως τωρα,παρατηρησα οτι καποιες φορες η 2η ταχυτητα δεν μπαινει ευκολα με πολυ δυναμη.

Αυτό βελτιώνεται με ρύθμιση του συμπλέκτη σύμφωνα με τις οδηγίες του user manual. Το αντιμετώπισα και εγώ, αλλά μετά τη ρύθμιση είναι ΟΚ.


παμε παρακατω μου χαλασε το πορτακι στην κλειδαρια εφυγε ενα μικρο ελατηριο.μου ειπαν στη honda κερκυρας στα 1000km θα την τσεκαρουμε αν φτιαχνετε αλιως αλλαγη.

Χμμμ... στο service μάλλον θα το αλλάξουν (αν υπάρχει ανταλλακτικό).


οπως διαβαζω κ απο αλλους ενα κροταλισμα σε καποιο πλαστικο ακουω κ εγω αλλα δεν το εχω βρει απο που προερχεται.αυτα

Κάτι ακούγεται... θα το βρούμε, που θα πάει...

καλορίζικο φίλε και πάντα όρθιος.

gogoulos
28/03/2016, 19:39
ευχαριστω φιλε.
η κλειδαρια αν δεν επισκευαζεται θα μου βαλουνε καινουργια ειπε ο μηχανικος.για να δουμε
το βρισκω λιγο δυσκολο να κανω εγω την ρυθμιση συμπλεκτη λεω να το αφησω στο σερβις των 1000km.
καποιοι λενε οτι το κροταλισμα ειναι απο λαθος ρυθμιση βαλβιδων,το θεωρω υπερβολικο διοτι στο ρελαντι θα κοπαναγε ο κινητηρας.
ο θορυβος ακουγεται σε μετριες στροφεσ κινητηρα εν κινηση,οταν αφηνεις το γκαζι σταματαει.

Antonisz
31/03/2016, 09:37
Re paidia akouw kai egw ena polu elafru 8oruvo konta sto sasman san kati na exei pesei mesa otan to mhxanaki exei xamhlea strofes...sas exei pei kaneis ti einai?y.g exw 800 xiliometra

gogoulos
15/05/2016, 07:18
εκανα το service 1000km.λαδακια αλλαξαμε κ οπτικα ελεγχο.
για το κουδουνισμα-τριξιμο που ακουμε οι περισσοτεροι κατω απο την ποδια μπροστα μου ειπανε πως ειναι φυσιολογικο.
ρωτησανε λεει στα κεντρικα.
ο καιρος θα δειξει αν οντως ειναι ετσι.
γενικως ευχαριστημενος.περιμενω να ανοιξει λιγο να δω και τι τελικη εχει.πιστευω 120km/h να τα πιανουμε.
ερωτηση οταν φρεναρετε τερματιζουν οι μπουκαλες μπροστα και ακουτε και καποιο γκαπ στο τιμονι?

panosk125
21/05/2016, 09:01
HONDA SUPRA X125 Να φτιάξουμε μια ομάδα χωρίς φιλτράρισμα στα μηνύματα με άμεση ανακοίνωση! για άμεση απάντηση με σεβασμό στον συνομιλητή μας ! και μέσα από την συζήτηση να αποκτάμε γνώσεις ενημέρωση σε ότι έχει σχέση με αξεσουάρ ποιότητας καλής τιμής και καλής εξυπηρέτηση του ανάλογού καταστήματος ! Και αν μπορέσουμε κανονίζουμε και κοντινές εκδρομές στην Αττική Και Θεσσαλονίκη!! Και σε όλες τις πόλεις της Ελλάδος !!!

www.facebook.com/groups/998573396906122

panosk125
24/05/2016, 21:10
www.facebook.com/groups/998573396906122

Honda Supra-X 125 HelmIn Service Manual PDF

http://www.astra-honda.com/files/3314/2444/0214/Part_Catalog_Supra_X_125_Helm_in_FI.pdf

mike238
11/11/2016, 07:33
Για σας κυριοι εχω το supra x και εγώ θα το συγκρίνω με το προηγούμενο μηχανάκι μου το modenas Kris 120 sport. Λοιπόν στο modenas είχα βάλει μεγαλύτερο μπιστονι. Τα - στο supra x του λείπει η εκρηκτικοτιτα, το πίσω δισκοφρενο μπλοκάρει εύκολα, θα ήθελα μια πιο sport εξάτμιση, η τετάρτη ταχύτητα δεν δίνει χιλιόμετρα στην τελική και κρεμάει, το κοντέρ δεν λέει τα σωστά χιλιόμετρα δείχνει περισσότερα, η τιμή του είναι ακριβή. Τωρα πάμε στα + στα 3.5 λίτρα εχω κοντά στα 80 χιλιόμετρα περισσότερα από το modenas λόγο injection, έχω μεγαλύτερη οικονομία στα καυσίμα, έχει καλά φώτα, έχει καλό ηχο χωρίς κραδασμούς, έχει πολύ χώρο κάτω απο την σέλα, και έχει ωραία σχεδίαση. Συμπέρασμα το injection του δίνει οικονομία που τήν χρειάζομαι αλλά δεν του δίνει το νεύρο που του δινει το καρμπυρατέρ. Κάνω 55 χιλιόμετρα την ημέρα λόγω δουλειάς και έχω καλή οικονομία στα καύσιμα .

Parhs
29/01/2017, 19:37
Παιδες και εγώ το εχω παραγγείλει και το περιμένω. Για καποιο λογο δεν υπαρχουν wave/supra στην αγορά μεχρι να έρθουν ξανά σε μηνα +. Οποτε αποφάσισα να παω στο supra που ειναι και λιγο πιο γρηγορο. Για crypton-x πέρα απο τη ταχύτητα δε ξέρω αν αξίζει vfm.

mpampis1979
08/03/2017, 07:17
Καλημερα στην παρεα.Να ρωτησω και εγω μια απορια που εχω θελω να παρω το supra-x 125 helmin....τι διαφορες εχει το μοντελο το 2016 με το 2017?γιατι εδω στο βολο εχει μονο του 2016 και σκεφτομαι να το παρω.Σας ευχαριστω

paratrooper
07/06/2017, 01:52
Γνωρίζει κάποιος τι αναρτήσεις παιρνει πίσω το supra-x γιατι θελω να τις αλλάξω.... είναι ιδιες με του innova?

Shuriken
05/07/2017, 18:20
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Έχω αγοράσει το Supra-x και δουλεύω με αυτό διανομέας, έχω κάνει μέχρι στιγμής 3000 Km και τα μόνα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής είναι :
Τα πλαστικά μέρη του τιμονιού στα οποία ενσωματώνονται τα διακοπτάκια (φλας,μίζα, κτλ) έχουν ξεθωριάσει και μοιάζουν σαν κινέζικο δεκαετίας.
Η κλειδαριά ,έχει μπλοκαριστεί 3 φορές (αφού ανοίξω το πορτάκι, μπαίνει μόνο το μισο κλειδί ).
Τα πλαστικά μπροστά και κάπου στο τιμόνι, συντονίζονται σε υψηλές αλλά και μεσαίες στροφές και τρίζουν ενοχλητικά.
Εάν κάποιος έχει εντοπίσει ποίο πλαστικό τρίζει και έχει την καλοσύνη, ας γράψει τη λύση στο πρόβλημα.

paratrooper
23/10/2017, 14:15
Επειδή είχα και εγώ ενα μικρό τρίξιμο από τα πλαστικά του κοντέρ το έλυσα και το ξαναέδεσα πολλές φορές και τελικά ήταν χαλασμένη, φαλτσαρισμένη η δεξιά βίδα από τις δύο που κρατούν το κοντέρ. Έβαλα τελικά μία πιο χοντρή βίδα και λύθηκε το πρόβλημα. Το μόνο πως χρειάζεται προσοχή είναι πως θα ξεκουμπώσεις το κλιπς που έχει κάτω από την ντίζα του γκαζιού.

Parhs
23/10/2017, 14:20
Εμενα παντως ετριζε πολυ το καπάκι απο πανω με τα 3 κλιπ. ΓΙα καποιο λογο δεν εβγαινε με τιποτα μετα με αποτελεσμα να σπασει. Πηρα αλλο και παροτι δεν πιανει στις ακρες γιατι πανε χωριστα τα ασπρα κλιπ απο το καπακι δε τρίζει σχεδον καθόλου, παρά λιγο.Βεβαια τριζει λιγο στο κοντερ αλλα πιστευω και στο φτερο της ροδας τριζει εκει που ενωνονται.

Επισης σε εσας τρέμει το τιμόνι στα 60-80 χωρις χέρια;

Παντως γενικά ψιλοοκ ειναι το παπακι αλλά αν αγόραζα ξανα καλύτερα να ειχα παρει το crypton

VRV
24/10/2017, 21:29
Επισης σε εσας τρέμει το τιμόνι στα 60-80 χωρις χέρια;



Τρεμει παρα πολύ και σε εμενα - με εχει προβληματισει πολύ. Θα κοιτάξω το ρουλμαν λαιμού όταν παω για σερβις μηπως και φταίει αυτό! Αν ξερει καποιος τι φταίει, ας το μοιραστεί μαζί μας γιατι ειναι πολύ ενοχλητικές οι ταλαντωσεις στο τιμόνι.

Το μονο προβλημα που βλέπω ειναι αυτό και η αναρτηση - ψαχνω να βρω μια ποιτική για πίσω. Κατα τα λοιπά, μια χαρα και σουπερ οικονομικό παπί ειναι.

Panos76
25/10/2017, 00:25
Μήπως έχετε βάλει καμία μπαγκαζιερα κτήνος πίσω?

VRV
25/10/2017, 21:03
Μήπως έχετε βάλει καμία μπαγκαζιερα κτήνος πίσω?

εγω μια μικρή μπαγκαζέρα εχω, αλλα θα τη βγάλω και θα ελέγξω μπας και φταιει αυτό. Καλη η σκεψη σου!!!

Panos76
26/10/2017, 00:21
Το έχω αντιμετωπίσει με σκούτερ.

Άλλοι παράγοντες είναι το οδόστρωμα, η ζάντα, ρουλεμάν τιμονιού όπως είπατε πριν κ ίσως κάποιοι συντονισμοι της στιγμής.

paratrooper
12/11/2017, 12:56
Τρεμει παρα πολύ και σε εμενα - με εχει προβληματισει πολύ. Θα κοιτάξω το ρουλμαν λαιμού όταν παω για σερβις μηπως και φταίει αυτό! Αν ξερει καποιος τι φταίει, ας το μοιραστεί μαζί μας γιατι ειναι πολύ ενοχλητικές οι ταλαντωσεις στο τιμόνι.

Το μονο προβλημα που βλέπω ειναι αυτό και η αναρτηση - ψαχνω να βρω μια ποιτική για πίσω. Κατα τα λοιπά, μια χαρα και σουπερ οικονομικό παπί ειναι.

Εμένα δεν τρέμει το τιμόνι αλλά αν τρέμει μόνο με ταχήτητα στο σασμάν και οχι με νεκρά, τότε μπορεί να είναι η αλυσίδα πολύ σφιχτή και ταλεπορημενη. Ψάχνω και εγώ καλύτερες αναρτήσεις για πίσω...

Γιώργης
12/11/2017, 18:26
έχει YSS ρυθμιζόμενες για πίσω με κάνα πενηντάρικο

mpoukadoros
21/12/2017, 17:23
Καλησπερα παιδες!!νεος κατοχος supra και ψαχνομαι να φτιαξω τα φωτα ιδεες;;ξενον παιρνει η τιποτα λαμπες λευκες μονο;;

harris-83_
25/12/2017, 17:27
Καλησπερα παιδες!!νεος κατοχος supra και ψαχνομαι να φτιαξω τα φωτα ιδεες;;ξενον παιρνει η τιποτα λαμπες λευκες μονο;;

Πολυ καλο το point σου Φιλε. Πηρα και εγω αυτο το μηχανακι για 2600 ευρω και τα φωτα του ειναι σαν κατι παιχνιδιων του jumbo. Υπαρχει καποια αναβαθμιση σε xenon ή οτιδηποτε που να ειναι γνησια honda?

harris-83_
25/12/2017, 17:28
+ Τι τελικες σας βγαζει σε ευθεια το μηχανακι?

mpoukadoros
25/12/2017, 20:24
+ Τι τελικες σας βγαζει σε ευθεια το μηχανακι?

105 το εχω φτασει αλλα ομοζω κλεβει

Γιώργης
29/12/2017, 19:24
Καλησπερα παιδες!!νεος κατοχος supra και ψαχνομαι να φτιαξω τα φωτα ιδεες;;ξενον παιρνει η τιποτα λαμπες λευκες μονο;;
Τι τύπου είναι οι μπροστινές λάμπες;

BLiTzER
29/12/2017, 19:26
Φθορίου.

stavros8691
30/12/2017, 16:51
καλησπερα..μιλαγα με εναν ντελιβερα προσφατα και μου ειπε οτι το δικο του σουπρα το εκανε ανακατασκευη στα 50.000 λογω σασμαν(δεν καταλαβα τι εννοουσε)και μου ειπε οτι η ανακατασκευη απο αντιπρωσοπια του πηγε 800 ευρωπουλα.δεν ειναι λιγο ακριβο το κοστος για παπι??επισης επειδη ρωτησα τον μηχανικο μου για τα ανταλλακτικα ακουσα τιμες και εφριξα..(τρομπα μπροστινου φρενου 120 ευρω π.χ).δεν νομιζω αντοιστιχα τα ψεκαστα ιννοβα να κοστιζαν τοσο.τι γινεται με το δικο μας μοντελο??

mpoukadoros
02/01/2018, 09:52
Τι τύπου είναι οι μπροστινές λάμπες;

12/25/25

zannisvel
07/03/2018, 14:29
Άλλος ένας στην παρέα!!!:wave2:

bruno
07/03/2018, 19:27
Kαλοταξιδο,θα το ευχαριστηθεις:beer:

zannisvel
16/03/2018, 13:22
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.

Οταν ειναι κρυο το μηχανακι δε κραταει το ρελαντι και σβηνει, αυτο με αναγκαζει να κραταω λιγο το γκαζι ανοιχτο για λιγη ωρα. Big deal θα μου πεις. Αλλα μου χαλαει τη ρουτινα, του να φορεσω κρανος, γαντια κλεισω το γκαραζ κλπ.
Σε οτι αλλο injection μηχανακι ειχα και εχω οταν το αναβω εχει υψηλοτερο ρελαντι οσο ειναι κρυο και οταν ζεσταθει πεφτει.
Εχει θεμα το δικο μου Supra η ολα ετσι κανουν?
Αν νομιζετε οτι ειναι καλο να ανοιξω καινουριο θεμα, ευχαριστως.