PDA

View Full Version : Λάστιχα CBR 125 (...-2010)



madness
05/06/2015, 19:05
Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας για λάστιχα στο cbr125 (μοντέλο 2009)

Η μηχανή φοράει
Εμπρός: 80/90 - 17 M/C 44 P
Πίσω: 100/80 - 17 M/C 52 P

Έχοντας ψάξει αρκετά έχω βρει τις παρακάτω πιθανές επιλογές:

1. Pirelli MT-75. Αλλά μπροστά θα πρέπει να βάλω διαφορετικό νούμερο από του κατασκευαστή 90/80

2. Michelin Street. Νούμερα σαν αυτά του κατασκευαστή αλλά στο πίσω θα τοποθετηθεί ελαστικό front (ο λάστιχας είπε θα το τοποθετησει με ανάποδη φορά)

[3. Bridgestone BT39SS racing. Που πληρεί τις προδιαγραφές της μηχανής. Αλλά προορίζεται κυρίως για πίστα]

Το τρίτο το έχω απορρίψει γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξω σε πίστα.

Το δίλημμα είναι το εξής να προτιμήσω το διαφορετικό νούμερο μπροστά (Pirelli)? Ή να προτιμήσω να βάλω ένα μπροστινό ελαστικό στη πίσω ρόδα (Michelin) ?

Έχετε δοκιμάσει κάτι από αυτά?

Εννοείται αν υπάρχουν άλλες επιλογές είμαι πρόθυμη να τις ακούσω!

Ευχαριστώ πολύ!

toyar
05/06/2015, 19:40
για το μπροστα-πισω δεν γνωριζω
αλλα για διαφορετικη διασταση εμπρος δεν θα το εκανα γιατι επηρεαζει στριψιμο-φρεναρισμα-ταχυμετρο

mikes
05/06/2015, 20:48
με τις δυνατότητες που εχει το μηχανακι σου, το μισελεν δε θα σου δημιουργησει πρόβλημα.. τα pilot street εχουν ακριβως το ιδιο πελμα ειτε μπροστινα ειτε πισινα! απλα επειδή το 100/80-17 ειναι ως επι το πλειστον μπροστινη διασταση γι αυτό μπορει να το δινει μονο με μπροστινη φορα η μισελεν, αλλα αν τοποθετηθεί με πισινη φορα δεν νομιζω να εχεις θεμα, με την προυποθεση φυσικα ο δεικτης φορτιου (το 52Ρ δλδ) να ειναι ιδιος με αυτόν που φοραει το μηχανακι σου! αν και νομιζω πως η μισελεν πρεπει να το δινει και σαν R-F αυτό το νουμερο (δλδ με μαρκαρισμένες και τις δυο φορες)
συμβουλη: ριξε μια ματια και για Dunlop! ειναι πολύ καλα λαστιχάκια αλλα δεν ξερω στα νουμερα σου τι παιζει!
τα πιρελλι ΜΤ75 παντως ειναι απαρχαιωμενο σαν μοντελο (πανω από 10 χρονια στην αγορα) και όταν τα φοραγα εγω σε 125αρι μηχανακι που ειχα καποτε, γλυστραγαν του θανατα! φοβομουν να στριψω!

SHOOTER045
05/06/2015, 22:46
Όπως σου είπαν από πάνω.
Ψάξτο λίγο καλύτερα http://www.skroutz.gr/c/1225/elastika-moto.html?from=most-popular&keyphrase=80%2F90%2F17

http://www.skroutz.gr/c/1225/elastika-moto.html?from=catspan&keyphrase=100%2F80%2F17

madness
06/06/2015, 00:58
με τις δυνατότητες που εχει το μηχανακι σου, το μισελεν δε θα σου δημιουργησει πρόβλημα.. τα pilot street εχουν ακριβως το ιδιο πελμα ειτε μπροστινα ειτε πισινα! απλα επειδή το 100/80-17 ειναι ως επι το πλειστον μπροστινη διασταση γι αυτό μπορει να το δινει μονο με μπροστινη φορα η μισελεν, αλλα αν τοποθετηθεί με πισινη φορα δεν νομιζω να εχεις θεμα, με την προυποθεση φυσικα ο δεικτης φορτιου (το 52Ρ δλδ) να ειναι ιδιος με αυτόν που φοραει το μηχανακι σου! αν και νομιζω πως η μισελεν πρεπει να το δινει και σαν R-F αυτό το νουμερο (δλδ με μαρκαρισμένες και τις δυο φορες)

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το 80/90 είναι μαρκαρισμένο για F-R χρήση το 100/80 δεν είναι :eek: οι δείκτες ταχύτας+φόρτωσης είναι ίδιοι ή μεγαλύτεροι. (προδιαγραφές (http://moto.michelin.com/tyres/michelin-pilot-street#dim))

Μετά από μύνημα που έστειλα την Michelin η απάντηση που πήρα ήταν

Δεν υπαρχει εναλλακτική λύση στην MICHELIN, το συγκεκριμένο σετ εως τώρα δουλεύει καλά και χρησιμοποιείται μ'αυτον τον τρόπο.
Αρκει το ελαστικό που θα τοποθετηθεί πίσω να μπεί με την ανάποδη φορά απ' οτι το εμπρός, για την αποβολή του νερού.


συμβουλη: ριξε μια ματια και για Dunlop! ειναι πολύ καλα λαστιχάκια αλλα δεν ξερω στα νουμερα σου τι παιζει!
Το πιο κοντινό είναι το Arrowmax StreetSmart (http://www.dunlopmotorcycle.eu/dunlop_euen/mc/tyres/on_road/Arrowmax%20StreetSmart.jsp)
Αλλά με πιο φαρδύ και μπροστά και πίσω. 90/80-17, 110/80-17


τα πιρελλι ΜΤ75 παντως ειναι απαρχαιωμενο σαν μοντελο (πανω από 10 χρονια στην αγορα) και όταν τα φοραγα εγω σε 125αρι μηχανακι που ειχα καποτε, γλυστραγαν του θανατα! φοβομουν να στριψω! Good to know that! μου είχε δημιουργηθεί η εντύποση ότι ήταν κορυφή το συγκεκριμένο.


Όπως σου είπαν από πάνω.
Ψάξτο λίγο καλύτερα http://www.skroutz.gr/c/1225/elastika-moto.html?from=most-popular&keyphrase=80%2F90%2F17

http://www.skroutz.gr/c/1225/elastika-moto.html?from=catspan&keyphrase=100%2F80%2F17
Από εδώ το μόνο που ίσως κάνει είναι το Continental ContiGO (https://www.conti-online.com/www/motorcycle_de_en/themes/motorcycletires/allround/contigo_en.html) αν και τα νούμερα που δίνουν αυτοί που τα εμπορεύονται στο skroutz δεν μου ταιριάζουν και τόσο. Τα οποία άκουσα "μακριά" γιατί μπορεί λέει στα καλά καθούμενα να κλατάρει και σε αφήσει στο δρόμο.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να τα βρεις κουστούμι. Γενικά είχα δει και στην Metzeler και δεν είχα βρει ακριβώς για την μηχανή από τα "online tools" που έχουν.

nightraider
06/06/2015, 20:03
http://www.michelin.gr/motorcycles/michelin-pilot-sporty?fromTyreSelector=true&brand=honda&selectorMode=byCar&model=cbr%20125%20r&year=2004&zp=false&frontSize=TWXXX972444&rearSize=TWXXX60754&fromTyreSegment=4&carId=TWXXX2005

το αναποδο εμπρος-πισω γινεται για τα νερα; Ή για τα φορτια στα φρενα-γκαζι;

mikes
06/06/2015, 20:13
http://www.michelin.gr/motorcycles/michelin-pilot-sporty?fromTyreSelector=true&brand=honda&selectorMode=byCar&model=cbr%20125%20r&year=2004&zp=false&frontSize=TWXXX972444&rearSize=TWXXX60754&fromTyreSegment=4&carId=TWXXX2005

το αναποδο εμπρος-πισω γινεται για τα νερα; Ή για τα φορτια στα φρενα-γκαζι;
δεν θα συνιστουσα το pilot sporty για αυτό το μηχανακι, καθως το 100/80 στο λινκ που παρεθεσες είναι μαρκαρισμενοω ως F (front). και τα σπορτυ ειχαν διαφορετικο πελμα τα μπροστινα από τα πισινα, όχι απολυτα ιδιο όπως το στριτ! ασε που το στριτ ως αντικαταστατης του σπορτυ είναι σαφως ανωτερο λαστιχο!

τωρα οσον αφορα τα ντανλοπ εφ'οσον βαζεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ένα νουμερο μεγαλύτερα μπορεις να την κανεις την αλλαγη εφ'οσον συμφερει οικονομικα! είναι εκπληκτικα λάστιχα..

madness
06/06/2015, 21:34
http://www.michelin.gr/motorcycles/michelin-pilot-sporty?fromTyreSelector=true&brand=honda&selectorMode=byCar&model=cbr%20125%20r&year=2004&zp=false&frontSize=TWXXX972444&rearSize=TWXXX60754&fromTyreSegment=4&carId=TWXXX2005

το αναποδο εμπρος-πισω γινεται για τα νερα; Ή για τα φορτια στα φρενα-γκαζι;

Το michelin pilot sporty έχει καταργηθεί. Ομολογώ ότι με αυτά που έχω διαβάσει ανάμεσα σε αυτό και στο MT-75 θα έπερνα το 2ο :p ακόμα και η περιγραφή του δεν αναφέρει καν το "κατάλληλο για βρεγμένο".

Υποθέτω για να πετύχεις το μπροστινό να "μοιάζει" όσο γίνεται με το πίσω. Τουλάχιστον όσον αφορά της αυλακώσεις του ελαστικού.

336809

Για το dunlop δεν έχω ιδέα πόσο πάνε μιας και δεν πήρα προσφορά γιατί ήταν τελείως εκτός οι διαστάσεις τους, και από μόνοι τους δεν μου τα πρότειναν καν.

Γενικά ο μηχανικός μου ήταν πολύ υπέρ του pirelli (ύποπτο γιατί δεν έδωσε καν προσφορά για michelin),
ο Α λαστιχάς επέμενε τα pirelli (αλλά έχω την υποψία ότι το michelin του ήταν απομεινάρι sporty) και
ο Β λαστιχάς επέμενε το michelin (μετά παρατήρησα ότι η κάρτα του έγραφε michelin ενώ τα εμπορευόταν όλα)

Τα pilot street τα βρήκα 115-130
τα MT-75 130-180
τα BT39SS 200+... (που κανένας δεν έλεγε ακριβώς πόσα τα μασούσαν και στο τέλος έλεγαν δεν το φέρνουμε και τέτοια, υποθέτω ελάχιστο κέρδος;))
τα StreetSmart τα βλέπω τώρα σε κάποιο site στα 165

Επίσης απορία αν βάλεις τα StreetSmart 90/80-17, 110/80-17 τότε πως τα φουσκώνεις όσο λέει η honda 29 / 33 ή με βάση τις προδιαγραφές των ελαστικών?
δεν υπάρχει κίνδυνος να φύγουν από την ζάντα ανάλογα με τον αέρα που θα έχουν ή δεν θα έχουν (ίσως λίγο χαζή ερώτηση)?

Επίσης κάθε πότε αλλάζετε λάστιχα εγώ έχω τα IRC (μαμά) σχεδόν 2 χρόνια στο δρόμο με 12k χιλιόμετρα σχεδόν.

mikes
06/06/2015, 21:45
ακομα και για τις μαμα διαστασεις το 29/33 που προτεινει η χοντα είναι λιγη για τους ελληνικους δρομους.. εγω ότι και να φορεσεις σου προτείνω να παιξεις στο 33-36..
για να ξεκουμπωσει το λαστιχο από τη ζαντα πρεπει να περπατησει αρκετα μεγαλη αποσταση ξεφουσκωτο..

μη κολλας στο ένα νουμερο μεγαλύτερα για τα ντανλοπ, μια χαρα ταιριαζει στο μηχανακι σου, θα σου βελτιώσει και το βημα.. εγω παντως συνεχιζω να συνιστω ντανλοπ η μισελεν!

επισης οι λαστιχαδες όταν προτεινουν λάστιχα, επειδή ετσι όπως εχουν γινει τα πραγματα το κερδος τους είναι σχεδόν ιδιο σε ότι και να δωσουν, δυο τεινα συμβαινουν: η αυτό που σου προτεινουν είναι αυτό που δουλευουν ως επι το πλειστον χωρις προβλήματα, η είναι αυτό που ξερουν ότι η τιμη που στο δινουν είναι πιο ανταγωνιστικη σε σχεση με την υπολοιπη αγορα.. όταν ξερουν ότι καποιο λαστιχο η τιμη που πρεπει να στο δωσουν για να εχουν και αυτοι ένα βιωσιμο κερδος, δεν είναι ανταγωνιστικη, δε στο προτεινουν καν!
(τα ξερω εκ των εσω, κι εγω λαστιχας είμαι, χωρις δικο μου μαγαζι όμως αρα συμφέρον δεν εχω κανενα.)

killbill
06/06/2015, 22:06
Φιλε μου καλησπέρα,

Επειδή το CBRκαι το είχα για κάποια Χρονια και το ξαναπηρα. Θα σου πρότεινα εάν δεν ειναι θέμα το οικονομικό να βάλεις τα Bridgestone BT39SS. Το λάστιχο ειναι η μερα με τη νύχτα με τα υπόλοιπα.
Εχω δοκιμάσει τα μαμά, τα Pirelli mt και τα Bridgestone. Το Bt39 ειναι φοβερό λάστιχο. τα Pirelli γλυστραγαν και τα μαμά ήταν για κλάματα. Δεν ξέρω ποιος σου είπε οτι τα 39αρια ειναι για πίστα , μάλλον ήθελε να πασάρει κατι αλλο.
Εγω κυκλοφορούσα με αυτά καθημερινά και με όλες τις καιρικές συνθήκες.
Για μενα Bridgestone δαγκωτό.

mikes
06/06/2015, 22:11
εγω παντως με την οση εμπειρια εχω στα μοτολαστιχα (δουλευω με κουτια ως επι το πλειστον) το πελμα του ΒΤ39 δεν μου κανει για πισταδικο..

madness
20/06/2015, 17:57
Σύμφωνα με κάποιο διαφημιστικό περιοδικό της bridgestone είναι 60% για πίστα και 40% για δρόμο. Το πέλμα του μοιάζει πολύ με τα μαμά IRC του cbr.

Πήγα σήμερα τελικά και το φόρεσα! Με 190.

Τελικά δεν αποφάσισα να βάλω μπροστινό λάστιχο πίσω, γενικά σα λύση ανάγκης είναι καλή δεδομένου ότι θα σου βγει 115 το ζευγάρι. Η συγκεκριμένη λύση έχει το αρνητικό ότι δεν θα κρατήσει τόσο πολύ το πίσω μιας και είναι πιο λεπτό το πέλμα.

Σχετικά με τα μεγαλύτερα νούμερα άκουσα και την άποψη ότι αφού προορίζονται για πιο μεγάλες μηχανές περισσότερων κιλών όταν είναι λίγο πιο σκληρό (πχ. Mt-75 ή τα StreetSmart) τότε δεν θα ζεσταίνεται εύκολα με αποτέλεσμα να μην έχεις καλό κράτημα.

Θα σας πω πως πάνε μετά από μερικά χιλιόμετρα και από Νοέμβριο που θα πιάσουν τα κρύα ;-)

Ευχαριστώ πολύ!