PDA

View Full Version : Πόσα χλμ βγάζει η αλυσίδα σας?



Σελίδες : [1] 2

daz
07/06/2015, 09:20
Έτσι από περιέργεια!

Ένας αριθμός σκέτος δεν έχει και πολύ νόημα. Δώστε και κάποιες πληροφορίες για το μηχανάκι, μάρκα αλυσίδας, αν κινείστε σε χώμα και ότι άλλο νομίζετε ότι επηρεάζει τη ζωή της.

2 regina o-ring 520 σε μικτή χρήση (χώμα - άσφαλτος) επάνω σε χτζ με τακτική συντήρηση με έβγαλαν 20Κ. Τις άλλαξα λόγο κολλημένων κρίκων.

Μια did x-ring, (είναι ζήτημα να την καθάρισα 5 φορές) 37,000 και ήταν σε καλύτερη κατάσταση απ' τις regina όταν την άλλαξα. Αν την πρόσεχα λίγο παραπάνω υποθέτω θα με έβγαζε άνετα 45,000χλμ.

mikes
07/06/2015, 10:35
yamaha ybr 250 που ταξιδευει..

εργοστασιακη did 428 o-ring με τακτικη συντηρηση 45000

μετα εβαλα μια φθηνη x-gear (25€) ισα να βγαλω το καλοκαιρι περισυ ώστε να φερω τα οικονομικα μου ετσι ώστε να μου περισευουν τα 120€ για να βαλω παλι γνησιο σετ
στα 10000 χλμ ηταν σε χειροτερη κατασταση από την μαμα στα 45.. τα γρανάζια όταν βγηκαν (μετα τη x-gear στα 55000) ηταν σε αψογη κατασταση, αλλα αλλαχτηκαν προληπτικα..

amyroukai
07/06/2015, 11:05
οοοοοτι και να 'χω κανει, οτι και να εχω οδηγησει, πανω απο 30κ ποτε...

sapila racing
07/06/2015, 11:15
Ανάλογα το μηχανακι, την χρήση και την αλυσίδα.

Στο Hornet 900 κανω περίπου 30.000-32.000 χλμ με DID Xring 530 (την φτηνή σειρά όμως, γυρω στα 120 Ευρω μαζί με τα γραναζια)) με σχετικά τακτική λίπανση αλλά χωρίς καθάρισμα.

el-Gatto
07/06/2015, 11:22
Mια κ κρατάω service-book απο τα 0 km.

H "μαμά" αλυσίδα του ΧΤΖ "τέλειωσε" στα 16,500 km

Αλλάχτηκε με το ακριβότερο σετ της DID GOLD X-RING ,μαζί με γρανάζια GT.

Στα 36.500 km ,η πανάκριβη ΧΡΥΣΗ DID είχε γίνει "σώβρακο".
Μιλάμε για κολημένους κρίκους ,για εξαφάνιση τσιμουχακίων ,αλλά και για σπασμένα ραουλάκια ,τα οποία έδιναν τζόγο σε κρίκους.
Τουτ'έστιν άντεξε για μόλις 20.000 km.(ας πούμε ,γιατι θα έπρεπε να αλλαχτεί τουλάχιστον 1000κμ πρίν)

Στα 36.500 km μπήκε μια EK X-Ring H.H.D.RC. ,με γρανάζια Chalarivalli
Η τιμή του σετ ήταν στα 2/3 σε σχέση με αυτό της DID.
Αυτή τη στιγμή έχω 49,000 km στο κοντέρ ,και η αλυσίδα φαίνεται σε καλή κατάσταση ακόμα.
Το πόσο θα κρατήσει....ίδωμεν.

Χρήση δυναμική ,σε άσφαλτο και χώμα.

Συντήρηση τυπική:
Μετά απο χωμάτινες εξορμήσεις ,καθαρισμός της κατά το πλύσιμο της μοτ/τας με σαπουνάδα κ' πιεστικό ,στέγνωμα κ' λίπανση με σπρέϋ αλυσίδας.
Σε ασφάλτινη χρήση ,χωρίς μεσολάβηση πλυσίματος ,ψεκασμός με σπρέϋ αλυσίδας κάθε 500 km περίπου.

Billymuse
07/06/2015, 11:40
CBF 500 04'

Εγω άλλαξα μόλις προχθές τα αλυσιδογράναζα και έβαλα τα ίδια με πριν. DID 520 o-rings.
Σουπιά σαν και σένα ,ζήτημα ήταν αν την καθάρισα πάνω απο 5 φορές στα 2,5-3 χρόνια που την φόραγα.Λίπανση έκανα αρκετά
συχνά ανα 500χλμ τον χειμώνα,λίγο πιο αραιωμένα το καλοκαίρι, και μου έβγαλε τελικά γυρω στα 28000-30000 πες γιατί έκανα
αρκετά χιλιόμετρα με την αλυσίδα να κοπανάει :p

toyar
07/06/2015, 12:03
cbf 250
η δικια του κρατησε 18000-19000 χωρις καθαρισμα και με αραιη λιπανση με διαφορα σπρει
αλλαχτηκε με φτηνο σετ JT με oring το οποιο λιπαινεται πλεον με βαλβολινη καθε 500χλμ περιπου και δεν δειχνει να χρειαζεται καθαρισμα
μετα απο 7000χλμ ειναι σε αριστη κατασταση και δεν εχει χρειαστει ουτε τεντωμα (βαλβολινη rules:smokin:)

taisteal
07/06/2015, 12:41
f 650 gs dakar

2 d.i.d x-ring
Την πρωτη που την καθαριζα συχνα με παραφινελαιο εβγαλε 22000.
Την δευτερη την επλενα οποτε θυμονουν,απλα με σαπουναδα,και εβγαλε κοντα 37000
Και μια Regina που εβγαλε 15000

Οσο λιγοτερο τις επλενα με οποιοδηποτε χημικο τοσο περισσοτερα χλμ αντεχαν.
Φυσικα δικο μου συμπερασμα αυτο.
Στο Τενερε δεν ξερω ποτε μπηκε και ποσα χλμ εχει η αλυσιδα

S705
07/06/2015, 12:43
Στο strada η μαμά που δεν ξέρω μάρκα τα έκλασε στα 6000 χλμ!!!
Αλλάχτηκε με μια did δεν θυμάμαι μοντέλο (αμνησία γαρ) άντεξε 20000χλμ
Η τρίτη did 520 vm έχει αντέξει έως τώρα που έχω 70000 χλμ!!!!! Βεβαία την αλλάζω αυτές της μέρες αλλά κάποιος θα μπορούσε να την κρατήσει και άλλο.
Η χρήση είναι σκληρή σε άσφαλτο ( διπλά κατεβάσματα για πλαγιολισθήσεις και αλλά)
Συντήρηση τυπική , γρασακι σπρέι κάθε όποτε την βλέπω στεγνή .

gior-gos
07/06/2015, 13:27
vfr 800 vtec

Τα μαμα αλυσιδογραναζα εβγαλαν 45.000 χλμ. Οδηγηση νορμαλ. Καθε 500 χλμ λιπανση με belray (το ασπρο που ειναι σαν γρασο) σε ζεστη αλυσιδα. Καθαρισμα ποτέ. Για καποιο διαστημα χρησιμοποιησα 90άρα βαλβολινη. Ηθελε πιο συχνη λιπανση απ οτι με το σπρευ, πιτσιλαγε αρκετα και την παρατησα. Η αλλαγη των γραναζιων και της αλυσιδας εγινε γιατι η αλυσιδα δεν τεντωνοταν άλλο. Και τα δύο γραναζια ηταν σε εξαιρετικη κατασταση και μετανιωσα που τα αλλαξα. Δεν ειμαι του δογματος οτι οταν αλλαζεις αλυσιδα πρεπει υποχρεωτικα να αλλαξεις και γραναζια. Οταν ειπα σε μερικους φιλους και γνωστους οτι σκεφτομαι να αλλαξω μόνο αλυσιδα (χωρις γραναζια), ηταν λες και εκστόμισα βρισιά. Τελος παντων, αλλαξα και γραναζια.

Μπροστα μπηκε το μαμα γραναζι honda και πισω sunstar. Αλυσιδα εβαλα μία did οτι πιο τουμπανο υπηρχε (δε θυμαμαι μοντελο, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι τη συγκεκριμενη αλυσιδα η did την προτεινε για μηχανακια 1400cc :D) με το σκεπτικο οτι θα αντεξει περισσοτερο. Οδηγηση σε υψηλες ταχυτητες (200+) - τελικιασματα - και λιγο σκισιμο στο στροφαρισμα. Καθε 500 χλμ λιπανση με belray (το ασπρο που ειναι σαν γρασο) σε ζεστη αλυσιδα. Καθαρισμα ποτέ. Οσον αφορα την αλυσιδα, λαθος σκεπτικο, τσάμπα λεφτα γιατι ναι μεν αντεξε περισσοτερο απο θεμα ξεχειλωματος (ξεχειλωσε ελαχιστα), αλλά αναγκάστηκα να την αλλαξω (χωρις να αλλαξω και τα γραναζια αυτη τη φορά :p) μετα απο 35.000 χλμ λόγω κολλημενων κρικων. Η καινουρια αλυσιδα που εβαλα ηταν afam.

:)

byron
07/06/2015, 13:42
Στο Tuono η μαμά που δεν θυμάμαι τι ήταν, τελείωσε στα 18.000. Αλλαχτηκε με did xring και sprox γρανάζι. Έχει κάνει άλλα 15.000 δυνατά χλμ χωρίς να δείχνει σημάδια φθοράς.
Λίπανση κάθε 500-700, καθάρισμα ποτέ.

Το srx για κάποιο μυστήριο λόγο ξεφτίλιζε τα αλυσογραναζα. Με κάποια RK +JT γρανάζια, έκανα 3.000 χλμ και τα γρανάζια είχαν γίνει οβάλ, ενώ η αλυσίδα ήθελε κάθε 100-150 χλμ τέντωμα.
Μόνο με did+afam γρανάζια είχα καλά αποτελέσματα.

Προχθές αλλαχθηκε ξανά με did xring μιας και είχε γίνει σώβρακο αυτή που φόραγε, αλλά ήταν παρατημένη χρόνια.

George_Sp
07/06/2015, 13:47
Versys 09
27.000 χλμ.
1η εργοστασιακή αλυσίδα και ακόμα κρατά άριστα πέρα από ελαφριά σκουριά. Τρώει όμως όλες τις βροχές μιας και είναι το μόνο μέσο μετακίνησης.
Κάθε 500χλμ. παίζει καθάρισμα με πανί και λάδωμα με λιπαντικό σπρέυ.
Κάθε 1500χλμ. παίζει καθάρισμα με πανί και πέρασμα με σπρέυ γράσου.
Με σωστή συντήρηση λένε για 35.000-40.000χλμ. αλλά μόλις πατήσω τα 30.000χλμ. θα πάει για προληπτική αλλαγή.

daz
07/06/2015, 14:11
Ένας απ' τους λόγους που το άνοιξα το θρεντάκι είναι γιατί το άλλο θρεντ με τον καθαρισμό και τη λίπανση έχει φτάσει στις 50 σελίδες και κάθε λίγο λέμε και γράφουμε πάλι τα ίδια απ' την αρχή. Ίδιες διαφωνίες, ίδια επιχειρήματα κτλ.

Δε θέλω σε καμία περίπτωση να αρχίσουμε να λέμε πάλι ποιος είναι ο σωστός και ο λάθος τρόπος. Μπορούμε όμως να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας έχοντας σαν μέτρο σύγκρισης και αυτό που κάνουν οι άλλοι.




Ανάλογα το μηχανακι, την χρήση και την αλυσίδα.

Στο Hornet 900 κανω περίπου 30.000-32.000 χλμ με DID Xring 530 (την φτηνή σειρά όμως, γυρω στα 120 Ευρω μαζί με τα γραναζια)) με σχετικά τακτική λίπανση αλλά χωρίς καθάρισμα.

Γι' αυτό είπα να αναφέρουμε και το μηχανάκι και μερικά στοιχεία ακόμα. Ένας αριθμός δεν θα είχε κανένα νόημα. Όμως σε παρόμοια ή ιδια μηχανάκια με παρόμοια χρήση, βλέπω τρομερές διαφορές.

Στα 30-32Κ κόλλησαν οι κρίκοι ή τέντωσε μέχρι τέρμα?


Mια κ κρατάω service-book απο τα 0 km.

H "μαμά" αλυσίδα του ΧΤΖ "τέλειωσε" στα 16,500 km

Αλλάχτηκε με το ακριβότερο σετ της DID GOLD X-RING ,μαζί με γρανάζια GT.

Στα 36.500 km ,η πανάκριβη ΧΡΥΣΗ DID είχε γίνει "σώβρακο".
Μιλάμε για κολημένους κρίκους ,για εξαφάνιση τσιμουχακίων ,αλλά και για σπασμένα ραουλάκια ,τα οποία έδιναν τζόγο σε κρίκους.
Τουτ'έστιν άντεξε για μόλις 20.000 km.(ας πούμε ,γιατι θα έπρεπε να αλλαχτεί τουλάχιστον 1000κμ πρίν)

Χρήση δυναμική ,σε άσφαλτο και χώμα.

Συντήρηση τυπική:
Μετά απο χωμάτινες εξορμήσεις ,καθαρισμός της κατά το πλύσιμο της μοτ/τας με σαπουνάδα κ' πιεστικό ,στέγνωμα κ' λίπανση με σπρέϋ αλυσίδας.
Σε ασφάλτινη χρήση ,χωρίς μεσολάβηση πλυσίματος ,ψεκασμός με σπρέϋ αλυσίδας κάθε 500 km περίπου.

Η χρυσή με την απλή έχουν 10 ευρώ διαφορά. Η διαφορά είναι μόνο στο χρώμα. Η μαυρη με τα χ-ρινγ και τα jt με 110ευρω με έβγαλε απ' τα 40,0000 έως τα 77,000. Την καθάριζα όποτε μου ερχόταν (σπάνια) αλλά δεν την λάδωνα ποτέ βρώμικη. Είμαι σίγουρος ότι εσύ έκανες περισσότερο of-road από μένα αλλά εγώ δεν καθόμουν να ασχοληθώ ούτε μετά από χωματάδα. Ούτε μετά από βροχή, ουτε όταν κατέβαινα το χειμώνα και την έβλεπα να έχει το χάλι της το μαύρο.
Τα τσιμουχάκια ήταν επάνω μέχρι που την άλλαξα, ελάχιστοι κρίκοι είχαν σκληρύνει και μόνο ένας ήταν εντελώς κολλημένος.

Κόψε το νερό με το πιεστικό. Της γ@μας τη μανούλα.

Edit H μαμά είναι regina.


f 650 gs dakar

2 d.i.d x-ring
Την πρωτη που την καθαριζα συχνα με παραφινελαιο εβγαλε 22000.
Την δευτερη την επλενα οποτε θυμονουν,απλα με σαπουναδα,και εβγαλε κοντα 37000
Και μια Regina που εβγαλε 15000

Οσο λιγοτερο τις επλενα με οποιοδηποτε χημικο τοσο περισσοτερα χλμ αντεχαν.
Φυσικα δικο μου συμπερασμα αυτο.
Στο Τενερε δεν ξερω ποτε μπηκε και ποσα χλμ εχει η αλυσιδα

Δεν είναι λάθος το συμπέρασμα που έβγαλες αλλά ούτε και απόλυτα σωστό. Το είχα γράψει και στο άλλο θρεντ αλλά δεν έδωσε κανένας σημασία. Από το να κάνουμε κάτι λάθος, καλύτερα να μη κάνουμε τίποτα απολύτως, περισσότερο θα μας βγάλει. Και τις δυο regina τις άλλαξα στα 20,000. Την did αν την πρόσεχα λίγο παραπάνω θα την είχα ακόμα αλλά και πάλι με έβγαλε περισσότερο απ' του Γάτου που την πλακωνε με το πιεστικό αλλά και από σενα που ενώ την καθάριζες, ίσως δεν την λάδωνες σωστά (ή δεν την στέγνωνες σωστά) ή δεν ξέρω και γω τι άλλο. Η δευτερη γι' αυτό σε έβγαλε παραπάνω, γιατί ασχολήθηκες μαζί της ελάχιστα.

alex14
07/06/2015, 14:11
Η μαμα του bandit τελειωσε στα 18-20.000 χλμ. Η συντηρηση γινοταν με τα γνωστα επωνυμα spray.
Αλλαχθηκε το σετ γραναζια - αλυσιδα με τα ακριβως τα ιδια απο την suzuki. Η αλυσιδα ειναι RK αν δεν κανω λαθος.
Μεχρι τωρα εχουν γραψει 40.000 χλμ και ειναι σε πολυ κατασταση. Η λιπανση ομως γινεται με βαλβολινη καθε 1000-1500 (μια σταγονα σε καθε o-ring) και φτηνο spray γρασου καθε 500 χλμ. Πιστευω οτι θα βγαλει ανετα 50-60.000 χλμ.
Ποτε πια ειδικα spray λιπανσης αλυσιδας.
Η βαλβολινη ναι μεν λερωνει πιο πολυ αλλα καθαριζει πανευκολα ακομη και με στεγνο πανι.

daz
07/06/2015, 14:18
Στο Tuono η μαμά που δεν θυμάμαι τι ήταν, τελείωσε στα 18.000. Αλλαχτηκε με did xring και sprox γρανάζι. Έχει κάνει άλλα 15.000 δυνατά χλμ χωρίς να δείχνει σημάδια φθοράς.
Λίπανση κάθε 500-700, καθάρισμα ποτέ.

Το srx για κάποιο μυστήριο λόγο ξεφτίλιζε τα αλυσογραναζα. Με κάποια RK +JT γρανάζια, έκανα 3.000 χλμ και τα γρανάζια είχαν γίνει οβάλ, ενώ η αλυσίδα ήθελε κάθε 100-150 χλμ τέντωμα.
Μόνο με did+afam γρανάζια είχα καλά αποτελέσματα.

Προχθές αλλαχθηκε ξανά με did xring μιας και είχε γίνει σώβρακο αυτή που φόραγε, αλλά ήταν παρατημένη χρόνια.

Σε εσάς με τα ασφάλτινα μηχανάκια, όταν σας τελειώνει η αλυσίδα εννοείτε ότι έχει τεντώσει? Εγώ όλες τις αλυσίδες τις αλλάζω από κολλημένους κρίκους. :D
Η ευθυγράμιση είναι σωστή στο srx? Μήπως δεν είχαν πατήσει καλά τα συνεμπλοκ? Με jt έκανα 37,000 και ήταν σαν καινούρια. Φυσικά δεν έχει καθόλου δύναμη το δικό μου αλλά και το srx...

daz
07/06/2015, 14:21
. θα πάει για προληπτική αλλαγή.

Μη το κάνεις αυτό. Υπάρχει τρόπος να τσεκάρεις την κατάσταση της αλυσίδας σου, το γράφει και το σερβις μανουαλ.

Edit. Πιο σύντομος και εμπειρικός τρόπος πρέπει να έχει αναφερθεί και στην αρχή του θρεντ αλυσίδα αυτός ο άγνωστος.

sernodas2
07/06/2015, 14:25
bros 650+

Λαδωμα καθε 500χιλ περιπου
Βγάλσιμο απο πανω κ μπουγαδα σε παραφινέλαιο μια φορα το χρονο
Αλλαγη γραναζια καθε 10.000/κμ περιπου ιδικά το πισω
Τακτικος ελεγχος τεντωματος
Ζωη αλυσίδας 40.000/κμ

daz
07/06/2015, 14:32
Οταν ειπα σε μερικους φιλους και γνωστους οτι σκεφτομαι να αλλαξω μόνο αλυσιδα (χωρις γραναζια), ηταν λες και εκστόμισα βρισιά. Τελος παντων, αλλαξα και γραναζια.



Αυτό στο είπαν επειδή η αλυσίδα είναι πολύ πιο ακριβή απ' τα γρανάζια. Όταν τα γρανάζια είναι λίγο φθαρμένα, φθείρουν την αλυσίδα γρηγορότερα και η καινούρια αλυσίδα φθείρει τα παλιά γρανάζια με μεγαλύτερο ρυθμό. Μέχρι να ταιριάξουν και να συνεχίσουν να φθείρονται και τα δύο πιο αργά.

Edit. To εμπρός μαμά γρανάζι της honda δεν είναι sunstar?

daz
07/06/2015, 14:40
bros 650+

Λαδωμα καθε 500χιλ περιπου
Βγάλσιμο απο πανω κ μπουγαδα σε παραφινέλαιο μια φορα το χρονο
Αλλαγη γραναζια καθε 10.000/κμ περιπου ιδικά το πισω
Τακτικος ελεγχος τεντωματος
Ζωη αλυσίδας 40.000/κμ

Αφού τη βγάζεις που τη βγάζεις καθάρισέ τη και κάνε της μπάνιο σε 10αράκι λάδι που βάζουν στην αλυσίδα των αλυσοπρίονων. (όχι λάδι μηχανής 10-40 κτλ, θα σου φουσκώσει τα ορινγ και θα "διαλύσει" - διασπάσει το λιπαντικό που υπάρχει μέσα στους πίρους).
Άστη μέσα σε ένα μπολ με λάδι, θα δεις τις φουσκάλες να ανεβαίνουν. Αυτό μπορεί να δώσει λίγο ζωή ακόμα και σε μια τελειωμένη αλυσίδα (από κρίκους).

sapila racing
07/06/2015, 14:54
bros 650+

Λαδωμα καθε 500χιλ περιπου
Βγάλσιμο απο πανω κ μπουγαδα σε παραφινέλαιο μια φορα το χρονο
Αλλαγη γραναζια καθε 10.000/κμ περιπου ιδικά το πισω
Τακτικος ελεγχος τεντωματος
Ζωη αλυσίδας 40.000/κμ

:eyepop:

Την ξεπριστινώνεις και την ξαναπριστινώνεις καθε φορά?
Μαλλον την εχεις με ασφάλεια για να το κανεις αυτό. :nono:

sernodas2
07/06/2015, 15:01
Αφού τη βγάζεις που τη βγάζεις καθάρισέ τη και κάνε της μπάνιο σε 10αράκι λάδι που βάζουν στην αλυσίδα των αλυσοπρίονων. (όχι λάδι μηχανής 10-40 κτλ, θα σου φουσκώσει τα ορινγ και θα "διαλύσει" το λιπαντικό που υπάρχει μέσα στους πίρους).
Άστη μέσα σε ένα μπολ με λάδι, θα δεις τις φουσκάλες να ανεβαίνουν. Αυτό μπορεί να δώσει λίγο ζωή ακόμα και σε μια τελειωμένη αλυσίδα (από κρίκους).

Σωστος :beer: καποτε ειχα <<βρασει>> γρασο ισα να γινει υγρο κ την ειχα κανει εκει μπανιο :lol: αλλα δεν το ξανα εκανα


:eyepop:

Την ξεπριστινώνεις και την ξαναπριστινώνεις καθε φορά?
Μαλλον την εχεις με ασφάλεια για να το κανεις αυτό. :nono:

οχι με πριτσινι
Ε δεν ειναι κ τοσο τρομερο...μια ασφαλεια ειναι :)

sapila racing
07/06/2015, 15:16
οχι με πριτσινι
Ε δεν ειναι κ τοσο τρομερο...μια ασφαλεια ειναι :)

Μεχρι να φύγει η ασφάλεια δεν ειναι και τόσο τρομερό. ;)

byron
07/06/2015, 15:19
Σε εσάς με τα ασφάλτινα μηχανάκια, όταν σας τελειώνει η αλυσίδα εννοείτε ότι έχει τεντώσει? Εγώ όλες τις αλυσίδες τις αλλάζω από κολλημένους κρίκους. :D
Η ευθυγράμιση είναι σωστή στο srx? Μήπως δεν είχαν πατήσει καλά τα συνεμπλοκ? Με jt έκανα 37,000 και ήταν σαν καινούρια. Φυσικά δεν έχει καθόλου δύναμη το δικό μου αλλά και το srx...

Oxi, δεν ειχε ξεχειλώσει. Κολλημένους κρίκους είχε στο tuono.
Στο srx δεν υπήρχε θέμα ευθυγράμμισης. Απλά τότε, τα JT ήταν τελείως της πλάκας αλλά ήταν φθηνά. Για να καταλάβεις, τα δόντια του πίσω γραναζιού είχαν πάρει τέτοια κλίση προς τα μπροστά, που ήταν εμφανές με το μάτι. Σαν πτερύγιο καρχαρία είχαν γίνει...:tooth:
Οι αλυσίδες που είχε ξεσκίσει ήταν RK (απαράδεκτη) και Regina. Μόνο με DID είχα βγάλει καμμιά 30Κ χλμ.

sernodas2
07/06/2015, 15:19
Μεχρι να φύγει η ασφάλεια δεν ειναι και τόσο τρομερό. ;)

Δεν καταλαβες!!

Πριτσινι εχει,το βγαζω κ βαζω παλι πριτσινι!!
ΟΧΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

RaGe_Raptor
07/06/2015, 15:23
GSXR 1000
από μαμά DID 530 O-RING 18.000km
η 2η DID 530 VX X-RING 20.000km
η 3η DID 530 ZVM2 X-RING θα δούμε,έχει ακόμη ζωή....

χρήση δυναμική με τακτική λίπανση με motorex (πρόσφατα άλλαξα σε liqui moly) chain spray και καθαρισμό αυστηρά με κηροζίνη (μαλακό πινέλο και σκούπισμα με πανάκι) η οποία καθαρίζει τέλεια και ζάντες κι ότι άλλο λερώνεται από το λιπαντικό.

sapila racing
07/06/2015, 15:26
Δεν καταλαβες!!

Πριτσινι εχει,το βγαζω κ βαζω παλι πριτσινι!!
ΟΧΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

ΟΚ το πιασα.
Θα μπορούσες να λύνεις και το ψαλίδι να γλυτώνεις την ταλαιπωρία! :D

el-Gatto
07/06/2015, 15:27
Κόψε το νερό με το πιεστικό. Της γ@μας τη μανούλα.
Ελα να δείς την αλυσίδα μου οταν επιστρέφω απο χωμάτινο 2/3ήμερο ,κ μετά ξανα-πες μου το "ν'αφήσω το πιεστικό". :D
Γνωρίζω την ζημιά που μπορεί να κάνει το πιεστικό στην αλυσίδα ,αλλά και σε άλλα μέρη της μοτό.
Κι έχω πάθει τέτοιες ζημιές παλιά.
Σε πλυντήρια.

Γι'αυτό κι έχω πάρει πιεστικό εδώ κ 4 χρόνια κ πλένω τα μηχανάκια μόνος μου.

Να συμπληρώσω δε οτι ,το πιεστικό το χρησιμοποιώ μόνον μετά απο χωμάτινη βόλτα ,οπου κουβαλάω πίσω μαζί μου κ καμιά 10αριά κιλά λάσπη κολημένη παντού.
Οταν το πλύσιμο γίνεται μετά απο πολυκαιρία ή ασφάλτινο ταξίδι ,χερι-σφουγγαρι-&-η πίεση της ευδαπ με ένα απλό λάστιχο φτάνει κ περισεύει.

Τώρα ,όσον αφορά πιεστικό & αλυσίδα.
Ζημιά θα γίνει στα o-rings αν κατευθύνεις την πίεση απο πολύ κοντά κ κάθετα πάνω τους.
Εγώ την χτυπάω στα πλάγια καθαρίζοντας τις κολημένες λάσπες απο τα πλακάκια ,και μόνον απο μακριά κάθετα προς αυτήν ,απλά για να ξεπλύνω σαπουνάδα κ βρώμα.
Γνωρίζω δηλ πως θα γίνει ζημιά κ ξέρω πως να την αποφύγω. ;)


Οσον αφορά συγκρίσεις ανάμεσα σε 1κύλινδρα & πολυκύλινδρα ,απλά δεν μπορούν να γίνουν.
Είναι γνωστό οτι τα μεγάλα 1κύλινδρα ξεφτυλίζουν τα αλυσιδογράναζα κ τα σινεμπλόκ για πλάκα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Επίσης ,η πρόωρη φθορά αλυσίδας ,εκτός απο σκληρή χρήση ,μπορεί να οφείλεται σε συνδιασμό πολλών παραγόντων
Οπως
Λάθος ρύθμιση τάσης
Παράκεντρη ρύθμιση αποστατών τροχού
Προβληματικά ρουλεμάν γραναζιέρας
Φθαρμένα σινεμπλόκ

daz
07/06/2015, 15:31
Δεν καταλαβες!!

Πριτσινι εχει,το βγαζω κ βαζω παλι πριτσινι!!
ΟΧΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

χαχα.. Κάνεις αυτή τη δουλειά μια φορά το χρόνο? :beer:
Αγοράζεις κρίκο να φανταστώ, έτσι δεν είναι?

sernodas2
07/06/2015, 15:32
ΟΚ το πιασα.
Θα μπορούσες να λύνεις και το ψαλίδι να γλυτώνεις την ταλαιπωρία! :D

Το ψαλιδι μονο για γρασαρισμα στο μοχλικο 1 φορα στα 3 χρονια
κ κατεβασμα το μοτερ καθε 4 χρονια για μπουγαδα :lol::lol:

sernodas2
07/06/2015, 15:36
χαχα.. Κάνεις αυτή τη δουλειά μια φορά το χρόνο? :beer:
Αγοράζεις κρίκο να φανταστώ, έτσι δεν είναι?

Ειναι τοσο τρομερο:confused:
Ρε λες να το πω κ αυτο στο ψυχολογο μου:confused:

Χωρο υπαρχη, το μερακι το χω, κ το κοστος του κρικου ειναι οσο ενας καφες.οποτε!!!

:)

daz
07/06/2015, 15:50
Τώρα ,όσον αφορά πιεστικό & αλυσίδα.
Ζημιά θα γίνει στα o-rings αν κατευθύνεις την πίεση απο πολύ κοντά κ κάθετα πάνω τους.
Εγώ την χτυπάω στα πλάγια καθαρίζοντας τις κολημένες λάσπες απο τα πλακάκια ,και μόνον απο μακριά κάθετα προς αυτήν ,απλά για να ξεπλύνω σαπουνάδα κ βρώμα.
Γνωρίζω δηλ πως θα γίνει ζημιά κ ξέρω πως να την αποφύγω. ;)


Οσον αφορά συγκρίσεις ανάμεσα σε 1κύλινδρα & πολυκύλινδρα ,απλά δεν μπορούν να γίνουν.
Είναι γνωστό οτι τα μεγάλα 1κύλινδρα ξεφτυλίζουν τα αλυσιδογράναζα κ τα σινεμπλόκ για πλάκα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Επίσης ,η πρόωρη φθορά αλυσίδας ,εκτός απο σκληρή χρήση ,μπορεί να οφείλεται σε συνδιασμό πολλών παραγόντων
Οπως
Λάθος ρύθμιση τάσης
Παράκεντρη ρύθμιση αποστατών τροχού
Προβληματικά ρουλεμάν γραναζιέρας
Φθαρμένα σινεμπλόκ

Το νερό με πίεση μπορεί να μη σου χαλάσει τα ορινγ αλλά θα βρει τροπο να εισχωρήσει. Τα ορινγ δε θα το αφήσουν να φύγει τοσο εύκολα όπως και το λιπαντικό από πάνω. Η υγρασία που περνάει μέσα είναι αυτή που προκαλεί τη μεγαλύτερη φθορά.
Αν δε το χτυπάς κάθετα απάνω τους τότε το σπρώχνεις εκεί που μετά θα βάλεις λιπαντικό.

336830

Πάντως εσύ θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να βάλεις αλυσίδα χωρίς ορινγκ. :lol::beer:

Δεν θέλω να συγκρίνω διάρκεια σε διαφορετικές μηχανές ρε συ.

Το ξέρω ότι η φθορά μπορεί να οφείλεται σε 1002 λόγους. Το θέμα είναι να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης με παρόμοια μηχανάκια ώστε όταν οι διαφορές σε ίδιες αλυσίδες είναι μεγάλες, να αναζητήσουμε το λάθος. Μπορούν να βγουν πολλά συμπεράσματα νομίζω.

daz
07/06/2015, 15:52
Ειναι τοσο τρομερο:confused:
Ρε λες να το πω κ αυτο στο ψυχολογο μου:confused:

Χωρο υπαρχη, το μερακι το χω, κ το κοστος του κρικου ειναι οσο ενας καφες.οποτε!!!

:)

Καλά του κάνεις μωρέ!

Στον ψυχολόγο σου να πεις για το άλλο με το μοτέρ. :lol:

o_gavros
07/06/2015, 16:20
Διαβάζοντας τα όσα γράφτηκαν, δε σας κρύβω ότι παραξενεύτηκα.
Εμένα το Ζ μου έχει περίπου 53Κ χλμ, εκ των οποίων τα τελευταία 31Κ στα δικά μου χέρια.
Φοράει ακόμα την εργοστασιακή αλυσίδα & γρανάζια(DID νομίζω,χωρίς να παίρνω κι όρκο), δεν έχει χρειαστεί ούτε τέντωμα μέχρι τώρα!
Και ούτε το σέβομαι το γκάζι,αλλά ούτε είμαι κάνα αναβάτης featherweight.
Το μόνο που έκανα απο την αρχή που το πήρα ήταν παραφίνη και οδοντόβουρτσα,σχετικά τακτικά (3-4 φορές το χρόνο), BelRay ξηρού τύπου κάθε 400-500χλμ.
Απο τον περασμένο Ιούλι0, άρχισα με την βαλβολίνη τη μονότυπη την 140αρα και δεν έχω ξανακουμπήσει μηδέ παραφίνη μηδέ οδοντόβουρτσα.
Ντάξει λερώνει λίγο πιότερο αλλά η αλυσίδα είναι σαν καινούρια!

gior-gos
07/06/2015, 16:50
Αυτό στο είπαν επειδή η αλυσίδα είναι πολύ πιο ακριβή απ' τα γρανάζια.

Μπροστινο γραναζι honda + πισω γραναζι sunstar = 150€ περιπου
Αλυσιδα did τουμπανο: 170€ περιπου


Όταν τα γρανάζια είναι λίγο φθαρμένα, φθείρουν την αλυσίδα γρηγορότερα και η καινούρια αλυσίδα φθείρει τα παλιά γρανάζια με μεγαλύτερο ρυθμό. Μέχρι να ταιριάξουν και να συνεχίσουν να φθείρονται και τα δύο πιο αργά.

Ναι, στην περιπτωση που αλλαξεις μόνο αλυσιδα ή μόνο γρανάζι-α φθειρονται γρηγοροτερα, ομως, και παλι κερδισμενος εισαι ;)

Φυσικα στην περιπτωση που εχεις μπροστα σου ταξιδι πολλων χιλιαδων χιλιομετρων τ αλλάζεις όλα.


Edit. To εμπρός μαμά γρανάζι της honda δεν είναι sunstar?

Sunstar ειναι. Απλα αν το αγορασεις σαν sunstar και οχι σαν honda, δεν εχει αυτο το ελαστικο αντικραδασμικο παπαράκι*. Αυτο που δεν ξερω, ειναι πόσο απαραιτητο ειναι αυτο το ΕΑΠ*. Εχω ακουσει - δεν ξερω αν αληθευει - οτι το ΕΑΠ* πωλειται και ξέχωρα απο τη honda (μόνο απο τη honda ομως) και προσαρμοζεται πανω στο μπροστινο γραναζι sunstar (ή ισως και σε άλλης μαρκας γραναζι).

:)

gior-gos
07/06/2015, 17:03
Διαβάζοντας τα όσα γράφτηκαν, δε σας κρύβω ότι παραξενεύτηκα.
Εμένα το Ζ μου έχει περίπου 53Κ χλμ, εκ των οποίων τα τελευταία 31Κ στα δικά μου χέρια.
Φοράει ακόμα την εργοστασιακή αλυσίδα & γρανάζια(DID νομίζω,χωρίς να παίρνω κι όρκο), δεν έχει χρειαστεί ούτε τέντωμα μέχρι τώρα!
Και ούτε το σέβομαι το γκάζι,αλλά ούτε είμαι κάνα αναβάτης featherweight.
Το μόνο που έκανα απο την αρχή που το πήρα ήταν παραφίνη και οδοντόβουρτσα,σχετικά τακτικά (3-4 φορές το χρόνο), BelRay ξηρού τύπου κάθε 400-500χλμ.
Απο τον περασμένο Ιούλι0, άρχισα με την βαλβολίνη τη μονότυπη την 140αρα και δεν έχω ξανακουμπήσει μηδέ παραφίνη μηδέ οδοντόβουρτσα.
Ντάξει λερώνει λίγο πιότερο αλλά η αλυσίδα είναι σαν καινούρια!

Γιανναρε, επειδη εχω δει απο κοντα τι συντηρηση κανεις στην αλυσιδα σου, δεν ειναι τυχαιο οτι εχει αντεξει τοσο πολυ. Κ εχεις βαρυ δεξι χερι. Λιγοι ομως ειναι τοσο σχολαστικοι στη συντηρηση.. ;)

:beer:

foogr01
07/06/2015, 20:27
Η μαμά αλυσίδα στο παλιό 2009 G 650 GS μου είχε 33200 χλμ όταν πουλήθηκε και άντεχε ακόμα.

Κάθε 500 χλμ γρήγορο καθάρισμα και λάδωμα. Κάθε 1000 χλμ παραφινέλαιο και οδοντόβουρτσα (extra soft), σχολαστικό καθάρισμα, πλύσιμο (άνευ πιεστικού και χημικών) και λάδωμα πάλι. Πάντα Motorex off road. Άντε σε 5 χρόνια να μην τήρησα τα παραπάνω 2-3 φορές.

o_gavros
07/06/2015, 20:44
Γιανναρε, επειδη εχω δει απο κοντα τι συντηρηση κανεις στην αλυσιδα σου, δεν ειναι τυχαιο οτι εχει αντεξει τοσο πολυ. Κ εχεις βαρυ δεξι χερι. Λιγοι ομως ειναι τοσο σχολαστικοι στη συντηρηση.. ;)

:beer:

δε νομίζω ρε Γιωργη πως είμαι και τόσο σχολαστικός.
Ειδικά τωρα με τη βαλβολίνη,καθάρισμα μηδέν εδώ και ένα χρονο.
Απλά κοιτάω να τη λαδώνω κάθε 300-400χλμ.
Αλλά σε σύγκριση με αυτα που λένε για τα χλμ που τους βγάζουν,παραξενεύομαι γιατί εμένα δεν εχει χρειαστεί ούτε τεντωμα ακόμα!
Να παίζει ρόλο ίσως, το σε πόσο χρονικό διάστημα έγιναν τα χιλιόμετρα; τι να πω,ειλικρινά με κάνει και απορώ το θέμα.
Στην πάπια πχ, που έχει 74Κ χλμ, έχω ήδη αλλάξει 3 σετ αλυσιγράναζα και μια ακόμα μόνο αλυσίδα γιατι μου κόπηκε.

stefanos
07/06/2015, 20:51
Παίζει ρόλο ο κινητήρας,
οι 4κ είναι πιο ευγενικοί από τους 1κ
ο τρόπος οδήγησης,
το γρανάζωμα,
το σινεμπλόκ στον τροχό...
πολλά πράγματα

daz
07/06/2015, 20:57
Μπροστινο γραναζι honda + πισω γραναζι sunstar = 150€ περιπου
Αλυσιδα did τουμπανο: 170€ περιπου

What? :eek:

Ασφαλώς τα γρανάζια τα πλερώνεις παραπάνω γιατί παίρνεις το μπροστινό ξεχωριστά αλλά και πάλι είναι πολύ ακριβά ρε συ.




Sunstar ειναι. Απλα αν το αγορασεις σαν sunstar και οχι σαν honda, δεν εχει αυτο το ελαστικο αντικραδασμικο παπαράκι*. Αυτο που δεν ξερω, ειναι πόσο απαραιτητο ειναι αυτο το ΕΑΠ*. Εχω ακουσει - δεν ξερω αν αληθευει - οτι το ΕΑΠ* πωλειται και ξέχωρα απο τη honda (μόνο απο τη honda ομως) και προσαρμοζεται πανω στο μπροστινο γραναζι sunstar (ή ισως και σε άλλης μαρκας γραναζι).

:)

Αυτό το ελαστικό κυλινδρικό παρέμβυσμα (γουστάρεις?) είναι για την φασαρία (εκτός και αν με πείσετε ότι κάνει κάτι παραπάνω).
Διαφορά μπορεί να δεις όταν ρολάρει και έχεις δίπλα σου κανένα τοιχίο.
Η άκρη της αλυσίδας ακουμπά επάνω στο λάστιχο και εμπλέκεται πλήρως μόνο όταν δίνεις γκάζι όπου το λάστιχο υποχωρεί απ' το φορτίο. Τα τελευταία γρανάζια που πήρα σετ με μια did το είχαν. Τα προηγούμενα που ήταν σετ με την ίδια αλυσίδα δεν το είχαν. Κάποια άλλα το έχουν μόνο απ' τη μια μεριά και πολύ πιο χαμηλά και δεν ξέρω για ποιο λόγο.

Όταν ρώτησα έτσι από περιέργεια την τιμή του εμπρός για το δικό μου μου είπαν κάτι κοντά σε 40 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Yeah right! Αν πάθει κάτι το μηχανάκι από δαυτο θα το βάλω και αυτό στην υπογραφή μου! :lol:

gior-gos
07/06/2015, 21:58
What? :eek:

Ασφαλώς τα γρανάζια τα πλερώνεις παραπάνω γιατί παίρνεις το μπροστινό ξεχωριστά αλλά και πάλι είναι πολύ ακριβά ρε συ.

Ναι ρε γαμωτο, τοσο τα χα πληρωσει, και μενα μου χανε φανει πολλα (ενας απ τους λογους που ξενερωσα με τα honda) :(


Αυτό το ελαστικό κυλινδρικό παρέμβυσμα (γουστάρεις?) είναι για την φασαρία (εκτός και αν με πείσετε ότι κάνει κάτι παραπάνω).
Διαφορά μπορεί να δεις όταν ρολάρει και έχεις δίπλα σου κανένα τοιχίο.
Η άκρη της αλυσίδας ακουμπά επάνω στο λάστιχο και εμπλέκεται πλήρως μόνο όταν δίνεις γκάζι όπου το λάστιχο υποχωρεί απ' το φορτίο.

Δηλαδη αυτο το παρέμβυσμα (ναι γουσταρω :lol:) το μόνο που κανει ειναι να μειωνει τον θορυβο; Αν ναι, παπάρια μάντολες..

:beer:

SHOOTER045
07/06/2015, 22:00
Στο Tuono η μαμά που δεν θυμάμαι τι ήταν, τελείωσε στα 18.000. Αλλαχτηκε με did xring και sprox γρανάζι. Έχει κάνει άλλα 15.000 δυνατά χλμ χωρίς να δείχνει σημάδια φθοράς.
Λίπανση κάθε 500-700, καθάρισμα ποτέ.

Το srx για κάποιο μυστήριο λόγο ξεφτίλιζε τα αλυσογραναζα. Με κάποια RK +JT γρανάζια, έκανα 3.000 χλμ και τα γρανάζια είχαν γίνει οβάλ, ενώ η αλυσίδα ήθελε κάθε 100-150 χλμ τέντωμα.
Μόνο με did+afam γρανάζια είχα καλά αποτελέσματα.

Προχθές αλλαχθηκε ξανά με did xring μιας και είχε γίνει σώβρακο αυτή που φόραγε, αλλά ήταν παρατημένη χρόνια.

Το ίδιο με το super tenere μού
Οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό πέρα από did τον ξεπαρταλιαζε.
Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα σετ xgear που με το ζόρι πήγε μια βδομάδα με καμία 500/600 χλμ / ευτυχώς ο έμπορος μού έδωσε φθηνά την did.
Στο R1αναλογα τα γκάζια την χρήση κλπ
Δεν είχα μέσω όρο.
Στο Tdm 22με 25χιλ χλμ και πάντα μαμά γραναζωμα.
Στο ΤΑ τη; δουλειάς 30+κ με μαμά γρανάζια.
Ποτέ μα ποτέ σχολαστικό καθάρισμα.
Τι παραφινες και σαπούνια και βούρτσες μού λέτε.
Ότι καθάριζε το πιεστικό στο πλυντήριο.
Λάδωμα μόνο με σπρέι όταν στεγνώνει, όχι να σκουριάσει όμως.

amyroukai
07/06/2015, 22:03
τώρα που λες για σκουριά, αυτή η CZ μεγάλο ρδέλο... έγινε χάλια το χειμώνα παρά το παχύ στρώμα σπρέιΤ που είχε επάνω.

daz
07/06/2015, 22:06
Δηλαδη αυτο το παρέμβυσμα (ναι γουσταρω :lol:) το μόνο που κανει ειναι να μειωνει τον θορυβο; Αν ναι, παπάρια μάντολες..

:beer:

Κανείς δεν έχει πει με σιγουριά τι ακριβώς κάνει αυτό αλλά όλοι το θέλουν. :lol:

To μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μειώνει το θόρυβο κατά την κύλιση της αλυσίδας. Δε βρίσκω πιο λογική εξήγηση.


Edit. Κάπου το είχα διαβάσει νομίζω.
Νομίζω!
Γμν αλτσχαιμερ!

daz
07/06/2015, 22:10
τώρα που λες για σκουριά, αυτή η CZ μεγάλο ρδέλο... έγινε χάλια το χειμώνα παρά το παχύ στρώμα σπρέιΤ που είχε επάνω.

Εγώ ξέρω πως ότι σκουριάζει... ;)

SHOOTER045
07/06/2015, 22:15
Εγώ ξέρω πως ότι σκουριάζει... ;)

Πέτρα που κυλάει δεν χορταριαζει...
Που λεν στο χωριό μου

RaGe_Raptor
07/06/2015, 22:23
Ναι ρε γαμωτο, τοσο τα χα πληρωσει, και μενα μου χανε φανει πολλα (ενας απ τους λογους που ξενερωσα με τα honda) :(



Δηλαδη αυτο το παρέμβυσμα (ναι γουσταρω :lol:) το μόνο που κανει ειναι να μειωνει τον θορυβο; Αν ναι, παπάρια μάντολες..

:beer:


Κανείς δεν έχει πει με σιγουριά τι ακριβώς κάνει αυτό αλλά όλοι το θέλουν. :lol:

To μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μειώνει το θόρυβο κατά την κύλιση της αλυσίδας. Δε βρίσκω πιο λογική εξήγηση.


Edit. Κάπου το είχα διαβάσει νομίζω.
Νομίζω!
Γμν αλτσχαιμερ!

ναι είναι για το θόρυβο και το φοράνε σε όλα από παπάκια μέχρι hayabusa... τουλάχιστον η Suzuki.......

daz
07/06/2015, 22:24
Πέτρα που κυλάει δεν χορταριαζει...
Που λεν στο χωριό μου

Rolling stones κι έτσ?

Όχι ακριβώς! Εννοούσα πως αν κάτι βγάλει σκουριά δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό. Αντιθέτως!

Οι χρυσές αλυσίδες είναι πιο ανθεκτικές στην σκουριά λόγω της έχτρα επίστρωσης που έχουν. Στις μαυρες η σκουριά είναι συνήθως επιφανειακή και το πολύ πολύ να προκαλέσουν αποχρωματισμό στο μέταλλο. Δε θα με απασχολούσε αυτό αν η αλυσίδα ήταν ανθεκτική.

gior-gos
07/06/2015, 22:59
ναι είναι για το θόρυβο και το φοράνε σε όλα από παπάκια μέχρι hayabusa... τουλάχιστον η Suzuki.......

Α, καλα νταξει. Κι εγω νομιζα οτι ηταν μία απο τις σούπερμοναδικες πατέντες της honda :ZZZ:

:lol::beer:

George_M.
07/06/2015, 23:03
TA650
1)μαμα αλυσιδα εβγαλε οριακα 16.000,πριν γινει σωβρακο
2)DID 525 εβγαλε 24.000 με ανεση κ τα 10.000 απο αυτα ηταν με 3βαλιτσες 2καβαλο ενεκα 4 ταξιδιων εξω
3)ξαναβαλα μαμα απο μαλακια συννενοηση,ειναι στα 17.000 αλλα οδευουμε προς αλλαγη σιγουρα στα επομενα 2.000

el-Gatto
07/06/2015, 23:04
Πάντως εσύ θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να βάλεις αλυσίδα χωρίς ορινγκ. :lol::beer:
.
Το'χω σκεφτεί.
Αλλά επειδή το ΧΤΖ έχει κτηνώδη δύναμη που τρώει τα σίδερα :lol: ,με φοβίζει το ξαφνικό σπάσιμό της με πολλά σε καμια ΕΟ. :uplate:




Δεν θέλω να συγκρίνω διάρκεια σε διαφορετικές μηχανές ρε συ.

Το ξέρω ότι η φθορά μπορεί να οφείλεται σε 1002 λόγους. Το θέμα είναι να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης με παρόμοια μηχανάκια ώστε όταν οι διαφορές σε ίδιες αλυσίδες είναι μεγάλες, να αναζητήσουμε το λάθος. Μπορούν να βγουν πολλά συμπεράσματα νομίζω.

Σαφώς και μπορούν να βγούν συμπεράσματα. :a013:

daz
07/06/2015, 23:07
Α, καλα νταξει. Κι εγω νομιζα οτι ηταν μία απο τις σούπερμοναδικες πατέντες της honda :ZZZ:

:lol::beer:

Όλα το έχουν. Και τα υαμαχα το ίδιο!

daz
07/06/2015, 23:28
Το'χω σκεφτεί.
Αλλά επειδή το ΧΤΖ έχει κτηνώδη δύναμη που τρώει τα σίδερα :lol: ,με φοβίζει το ξαφνικό σπάσιμό της με πολλά σε καμια ΕΟ. :uplate:



Κάποιοι έχουν δεύτερη ζάντα πίσω με χωμάτινα και μεγαλύτερο γρανάζι.

Μπορούν να έχουν και αλυσίδα μη αυτολιπαινόμενη για διήμερα και trail και γενικά για χωμάτινη χρήση ώστε να μη τους βγάζει η πανάκριβη x-ring τους τα μισά χλμ από αυτά που μπορεί.

Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν έχτρα ενασχόληση όπως κάναμε παλιά. Διαφορετικά αυτολιπαινόμενη και όποτε το πει το ποίημα!

el-Gatto
07/06/2015, 23:48
2η πίσω ζάντα με μόνιμα χωμάτινο ελαστικό ,σαφώς και έχω.
Η οποία έχει κ το δισκόφρενο της μόνιμα επάνω.

336844

2η γραναζιέρα όμως ,δεν έχω.
Αλλά και να'χα ,δεν νομίζω οι 110 κρίκοι να χώραγαν ένα 48άρι γρανάζι.

Τώρα ,το να ξεπριτσινώνω & να ματαξαναπριτσινώνω αλυσίδα κάθε τόσο ,είναι κάτι που ούτε να το σκεφτώ δεν θέλω.

Ηδη μου πέφτει βαρύ το να αλλάζω την πίσω ζάντα ,και να τρέχω στο λαστιχάδικο για να αλλάζω ελστικό στην μπροστά ,που τελευταία έχω καταλήξει στο TKC80 εμπρός δοκιμαστικά ,με πλάνο μονιμότητας.

336845

Δυστυχώς μπροστινή ζάντα για Τενερέ δεν έχω βρεί πουθενά.
Μια που πέτυχα κάποια στιγμή στον μπέη ,ο τύπος ήθελε 400 € ,και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να διαθέσω τέτοιο ποσό για μια ζάντα.

Αυτό που δοκίμασα για μια περίοδο ήταν το 14άρι γρανάζι εμπρός.
Φοβερή αλλαγή πρός το fun σε χώμα κ κλειστά επαρχιακά ,αλλά 1000 στροφές πάνω το μοτέρ στα 140 πραγματικά km/h
Λυπόμουν να τ'ακούω στην ΕΟ και επέστρεψα γρήγορα στο μαμά 15άρι.

Bowleno
08/06/2015, 08:51
Aprilia strada (καλά μην βαράτε) η μαμά στα 25.000 έγινε σώβρακο, (με συντήρηση λάδωμα όποτε την έβλεπα στεγνή και δεν βαριόμουν....) βαρέθηκα να την τεντώσω και έφυγε από την θέση της :sick: χωρίς ευτυχώς άλλα παρεπόμενα πλην ενός ελαφρού γδαρσίματος του ψαλιδιού.
τώρα φοράω DID με JT γρανάζια και είμαι στα 15.000 και δείχνει πολύ καλή ακόμα, ίδωμεν. (με παρόμοια συντήρηση..... και από πλύσιμο, ποτέ)

DrBig
08/06/2015, 09:04
950 με 40,000κμ η αλυσιδα ειναι σα καινουργια (πρωτης τοποθετησης).
Αλλα...
1) Εχω μετατρεψει τον σωληνα αναπνοης του κινητηρα σε non automatic chain oiler και το σημαντικοτερο:
2) αλλαζω μπροστινο γραναζι καθε 15000κμ. Η φθορα του μπροστινου γραναζιου ειναι η κυρια αιτια του ξεχειλωματος της αλυσιδας.

daz
08/06/2015, 09:46
Doc είχα σκεφτεί και εγώ αυτό με το breather αλλά τα λάδια κινητήρα με τα διασπαστικά και τα λοιπά που περιέχουν δεν καταστρέφουν τα ορινγ ή το γράσο που υπάρχει μέσα?
Μπύρα για το δύο, δεν το ήξερα. :beer:

Είπε περίεργος να δω τι βγάζει ο μκγκαιβερ με το σκοτόιλερ.

sapila racing
08/06/2015, 10:08
Doc είχα σκεφτεί και εγώ αυτό με το breather αλλά τα λάδια κινητήρα με τα διασπαστικά και τα λοιπά που περιέχουν δεν καταστρέφουν τα ορινγ ή το γράσο που υπάρχει μέσα?
Μπύρα για το δύο, δεν το ήξερα. :beer:

Είπε περίεργος να δω τι βγάζει ο μκγκαιβερ με το σκοτόιλερ.

Με scottoiler η αλλο παρόμοιο βγαζεις πολλά χλμ, αλλά ο McGyver δεν το εχει πια, εκτός κι αν το εβαλε στο παπί!
Η πατεντα που εκανε ο Dr big ειναι πολύ καλή, μια χαρά είναι το λαδι των αναθυμιάσεων αλλά το αν θα λαδώνει η όχι έχει να κάνει με το μηχανακι, την κατασταση του μοτέρ ,τον σχεδιασμό της αναπνοής του καρτερ και τον δούλεμα που θα του κάνεις. Τα περίσσότερα σημερινά μοτέρ θα βγάζουν κάτι μονο στις ψηλές στροφές.
Παρα λίγο να το ειχα κανει σε ενα Kawasaki που είχα που ανεβαζε λαδι στο φιλτροκούτι στα ζόρια, αλλά το εδωσα πριν το κανω. Το Hornet 900 δεν βγαζει τιποτα απολύτως στις αναθυμιάσεις.
Κάποια παλιά Εγγλέζικα το είχαν απο το εργοστάσιο αυτό το σύστημα.
:wave2:

daz
08/06/2015, 10:21
Στο δικό μου που είναι 08 έχει γίνει ανάκληση στο breather γιατί γέμιζε το σωληνάκι (το οποίο είναι σφραγισμενο) κάθε 500 χλμ. Γαμώ τα σκοτόιλερ θα γινόταν αν το ξετάπωνα και το έβαζα πάνω απ' την αλυσίδα. Με το καινούριο breather δε βγάνει πράμα.

7Tolis
08/06/2015, 10:23
Γυρω στα 38000 αλλάχτηκε γιατι είχε ξεχειλώσει εντελώς,και τώρα γυρω στα 40000 που έχω κάνει απο τότε, αλλάχτηκε ξανά.
Μόνο λάδωμα αραιά και που.Αυτή που δίνει η yamaha ως ανταλλακτικό.

sapila racing
08/06/2015, 10:23
Στο δικό μου που είναι 08 έχει γίνει ανάκληση στο breather γιατί γέμιζε το σωληνάκι (το οποίο είναι σφραγισμενο) κάθε 500 χλμ. Γαμώ τα σκοτόιλερ θα γινόταν αν το ξετάπωνα και το έβαζα πάνω απ' την αλυσίδα. Με το καινούριο breather δε βγάνει πράμα.

Ε ας μην εκανες την ανακληση κι εσυ! :lol:

DrBig
08/06/2015, 11:41
Doc είχα σκεφτεί και εγώ αυτό με το breather αλλά τα λάδια κινητήρα με τα διασπαστικά και τα λοιπά που περιέχουν δεν καταστρέφουν τα ορινγ ή το γράσο που υπάρχει μέσα?
Μπύρα για το δύο, δεν το ήξερα. :beer:

Είπε περίεργος να δω τι βγάζει ο μκγκαιβερ με το σκοτόιλερ.

Ειχα καποτε σκοτοιλερ, το απλο. Μου σταθηκε αδυνατο να το ρυθμιζω να σταζει οσο πρεπει στις ζεστες. Κατα τ'αλλα ειαι γαματο κονσεπτ, αλλα αν επερνα ξανα θα επερνα ηλεκτρονικο με αισθητηρα θερμοκρασιας.
Τωρα για τα διαφορα που ενδεχομενως εχει μεσα το χρησμοποιημενο λαδι κινητηρα, το μονο που που μπορω να ειπω, ειναι πως ποτε δεν ειχα αλυσιδα που σε τοσα χιλιομετρα να ειναι σε τετοια κατασταση. Το αποδιδω ομως κυριως σε τακτικες αλλαγες του μπροστινου γραναζιου. Αν το καλοσκεφτεις, το μπρος εχει συνηθως τρεις φορες λιγοτερα δοντια απο το πισω, αρα τρωγεται τρεις φορες πιο γρηγορα.

Αν εισαι 'εϊναλ', τοτε μπορεις καθε 15Κ να το βαζεις αναποδα και καθε 30Κ να το αλλαζεις. Ετσι πιστευω μια αλυσιδα σε οποιοδηποτε μηχανακι με τακτικη λιπανση θα μπορουσε να βγαζει 60κ με 2 μπροστινα γραναζια και ενα πισω.

daz
08/06/2015, 11:48
Αν εισαι 'εϊναλ', τοτε μπορεις καθε 15Κ να το βαζεις αναποδα και καθε 30Κ να το αλλαζεις. Ετσι πιστευω μια αλυσιδα σε οποιοδηποτε μηχανακι με τακτικη λιπανση θα μπορουσε να βγαζει 60κ με 2 μπροστινα γραναζια και ενα πισω.

Με μια καστάνια 3/4 που έχω η αλλαγή μπροστινού είναι υπόθεση 6 λεπτών, όμως αυτό φαντάζομαι είναι καλή λύση γι' αυτούς που αλλάζουν αλυσίδα επειδή ξεχείλωσε. Υπάρχει λόγος να βάλω το γρανάζι ανάποδα αν το ρυθμιστικό δεν φτάνει ούτε στη μέση πριν αλλάξω αλυσίδα λόγο κολλημένων κρίκων?

pektis
08/06/2015, 11:48
Στο bandit με rk που ειχε απο καινουργιο, εβγαλε μονο 15.000
Σε επομενες αλλαγες, θυμαμαι την did 530 την χρυση (δεν θυμαμαι κωδικο) με γραναζια jt πισω και ''μαμα'' μπροστινο, ρεκορ χιλιομετρων...59.000, με λυπανση ανα 400-500 χιλ. και καθαρισμα ανα 1000-1500...

daz
08/06/2015, 11:50
Είμαι ο μοναδικός που δεν λιπαίνω αν δεν καθαρίσω?

power hornet
08/06/2015, 11:52
Εγω ειμαι στα 51.000χλμ με μαμα αλυσίδα βέβαια.
Με τακτική λίπανση, με το ipone racing αυτό που έχει διαφορά χρώματα.
Για καθαρισμό δεν μπορώ να πω ότι γινετε τόσο συχνά, με πολλα ταξίδια, πίστες και κρατάει ακόμα.

Βεβαια πιστεύω λόγο ότι είναι μαμα αλυσίδα, πιστεύω κρατάνε περισοτερο από τις εμπορίου, λόγο δεν ξέρω να πω,γιατί το λεω όμως.
Παλιά που ειχα χορνετ πάλι, ποιο παλιό μοντέλο τότε που ειχα αλλάξει αλυσίδα είχα βάλει την 525 σε xring που θεωρούνται πολύ καλές.

Ε με τακτική λιπανση, βέβαια άλλο σπρέι τότε, δεν ήξερα το ipone και καθαρισμό συχνά μου κράτησε μόνο 35.000 και το συγκεκριμενο μηχανακι δεν έμπαινε πίστα σε σχέση με το τωρινό.

DrBig
08/06/2015, 12:00
Με μια καστάνια 3/4 που έχω η αλλαγή μπροστινού είναι υπόθεση 6 λεπτών, όμως αυτό φαντάζομαι είναι καλή λύση γι' αυτούς που αλλάζουν αλυσίδα επειδή ξεχείλωσε. Υπάρχει λόγος να βάλω το γρανάζι ανάποδα αν το ρυθμιστικό δεν φτάνει ούτε στη μέση πριν αλλάξω αλυσίδα λόγο κολλημένων κρίκων?

Αν δεις τα δοντια να ειναι φαγωμενα ασσυμετρα, τοτε θα εχει αρχισει και το ξεχειλωμα της αλυσιδας.
Αν υποθεσουμε οτι βαλεις καινουργια αλυσιδα και πισω γραναζι, με φαγωμενο μπροστινο, τοτε ουσιαστικα ολη την ροπη την τρωει ενα και μονο δοντι απο το μπροστινο γραναζι και αρα ενας μονο συνδεσμος της αλυσιδας. Επειδη η ροπη αυτη ερχεται κρουστικα, ο συνδεσμος αυτος την ακουει ασχημα. Στα μονοκυλινδρα ειναι ακομα πιο εντονο το φαινομενο. Οποτε γυρνωντας το αναποδα πριν φαγωθουν τα δοντια, κατι γλιτωνεις.

Αλυσιδα δεν καθαριζω ποτε μα ποτε.

devil's animal
08/06/2015, 12:05
μηχανακι: xr650r
αλυσιδα χρυση did χωρις x-ring, o-ring...
αντεχει ακομα μετα απο 10.000 με σκληρη χρηση και αλλαγη γραναζιων στα 6500...



edit: λιπανση με σπρεϊ καθε 200-300χλμ και καθαρισμα καθε 600-700χλμ με παραφινελαιο, σαπουνι...
γραναζια jt

stam2
08/06/2015, 12:33
Στο r1 το σετάκι της χρυσής DID/Jt μου έβγαλε 15-16.000 χλμ και μετά ήθελε άλλαγμα.
Στο vstrom η εργοστασιακή μου έβγαλε 20.000 και το σετάκι χρυσή DID/Jt μου έβγαλε πάνω από 35.000 (μετά πουλήθηκε).
Στο XTZ750 η απλή DID με o-ring έβγαλε μια 15άρα χιλιάδες. Τώρα φοράει χρυσή.

Σε όλες μου τις μηχανές χρησιμοποιώ λεπτό λάδι, λιπαίνω κάθε 100χλμ περίπου και πλένω κάθε 500-600...

RaGe_Raptor
08/06/2015, 13:31
αυτό που λέει ο Big για το μπροστά γρανάζι είναι πολύ ουσιώδες για τη διάρκεια ζωής της αλυσίδας και αλλάζω μπροστά γρανάζι κάθε 10.000-12.000km περίπου(μετά από οπτικό έλεγχο),κάτι που ξέχασα να αναφέρω...

RaGe_Raptor
08/06/2015, 13:48
...Η πατεντα που εκανε ο Dr big ειναι πολύ καλή, μια χαρά είναι το λαδι των αναθυμιάσεων αλλά το αν θα λαδώνει η όχι έχει να κάνει με το μηχανακι, την κατασταση του μοτέρ ,τον σχεδιασμό της αναπνοής του καρτερ και τον δούλεμα που θα του κάνεις. Τα περίσσότερα σημερινά μοτέρ θα βγάζουν κάτι μονο στις ψηλές στροφές.
Παρα λίγο να το ειχα κανει σε ενα Kawasaki που είχα που ανεβαζε λαδι στο φιλτροκούτι στα ζόρια, αλλά το εδωσα πριν το κανω. Το Hornet 900 δεν βγαζει τιποτα απολύτως στις αναθυμιάσεις.
Κάποια παλιά Εγγλέζικα το είχαν απο το εργοστάσιο αυτό το σύστημα.


δεν έστελνες ένα μήνυμα στη Milwakee Yamaha να λύσει το πρόβλημα μήπως και δεν τους παράταγε ο Dunlop...!!!!!!!!!!!!!:lol:

Pan (dvs)
08/06/2015, 14:13
Mιλαμε για αλυσιδες και ξεχναμε τα γραναζια.Συμφωνω με τον DrBig.
Καλυτερα βρωμικη και παλια αλυσιδα παρα γραναζια για τα πανηγυρια.

skylaros
08/06/2015, 14:18
336874 Και λίγο αλοιφούλα και καινούργια !!!

alex14
08/06/2015, 14:21
336874 Και λίγο αλοιφούλα και καινούργια !!!

Facadoro , φοριεται και στο λαιμο ... σαν κοσμημα :lol:

Carlos.1on2
08/06/2015, 16:32
Bandit 1250s, μαμα σετ αλυσιδα και γρανάζια και εφαρμογή scotoiller στις 20κ χλμ, αλλαγή στις 51κ χλμ χωρίς να έχει τεντωθεί ποτέ. Καθάρισμα ποτέ αλλά ευλαβικό λάδωμα. Πρό scotoiller το πολύ κάθε 500χλμ, μετά scotoiller κάθε 1000χλμ ένα γρήγορο πέρασμα. Στις 52κ χλμ το έβγαλα γιατί έριχνε λάδι όπου νά'ναι συν ότι έκνα μία μ@λακι@ και χάλασα τη στεγανότητα του κουτιού του. Ταύτην στις 67κ χλμ και ξαναγυρίσαμε στο ευλαβικό του θέματος.

Σημείωση: Το μηχανάκι φυλασσόταν κάποτε σε πυλωτή και τα τελευταία 5 χρόνια σε κλειστό γκαράζ. Πέρασε και κοντά ένα χρόνο σε νησί. Τότε, στο νησί, το λάδωμα γινόταν κάθε 300χλμ.

Στο Vstrom 1000 αλλαγή στις 24κ χλμ, 2 φορές στα ίδια χλμ με την ίδια συντήρηση αλλά χωρίς scotoiller.

PortisHead
09/06/2015, 08:23
Γατάκια.... :lol:
Suzuki Bandit 12.5
Μαμά αλυσίδα...67.000χλμ και πάμε.
4 διαφορετικα συνεργεια την έχουν δει...δε χρήζει αλλαγής.
1 φορά μόνο εχει ρυθμιστεί , δεν παρουσιαζει ουτε μποσικα ουτε κρεμάσματα.
Γραναζια σε πολυ καλη κατάσταση.
Καθαρισμα με παραφινέλαιο και λίπανση με σπρεϊ απο Praktiker (οτι πιο φτηνό) μια φορά το 3μηνο κιαν.

alex14
09/06/2015, 11:12
Γατάκια.... :lol:
Suzuki Bandit 12.5
Μαμά αλυσίδα...67.000χλμ και πάμε.
4 διαφορετικα συνεργεια την έχουν δει...δε χρήζει αλλαγής.
1 φορά μόνο εχει ρυθμιστεί , δεν παρουσιαζει ουτε μποσικα ουτε κρεμάσματα.
Γραναζια σε πολυ καλη κατάσταση.
Καθαρισμα με παραφινέλαιο και λίπανση με σπρεϊ απο Praktiker (οτι πιο φτηνό) μια φορά το 3μηνο κιαν.

:eek:

BLiTzER
09/06/2015, 12:13
Πρέπει πραγματικά να το "στίβεις" το μηχανάκι!

pektis
09/06/2015, 13:12
Πρέπει πραγματικά να το "στίβεις" το μηχανάκι!

οτι θα το 'λεγα και εγω:D

Dant3
09/06/2015, 18:32
Τη μαμα την κρατησα 12000χλμ περιπου.δεν ηθελε αλλαγη αλλα σε καποιες φουρνιες κοβοταν οποτε και την αλλαξα με μια φθηνη JT(αν θυμαμαι καλα) με τα ιδια γραναζια και την ξεφτυλισε σε 11000χλμ.
Αλλαχτηκαν γραναζια με JT και αλυσιδα DID χρυση 525.Η αλυσιδα σε 9000 ναι μεν δεν ηθελε τεντωμα αλλα για καποιο λογο ολα τα x rings ειχαν φυγει.μου την αλλαξαν στην εγγυηση και τωρα μετα απο 11000χλμ την εχω ακομα και εχει χρεαστει 1 φορα τεντωμα.
Λαδωμα καθε 400-500χλμ με igol spray(εβαζα ενα bel ray ασπρο αλλα μου ειπαν οτι παιζει να λιωσαν τα x ring απο αυτο)
Καθαρισμα οποτε μου θυμηθει ,χοντρικα καθε 2-3000.
Εν τω μεταξυ στη δευτερη DID που εβαλα πρεπει να πριτσινωσε ζορικα την ασφαλεια και εκανε κομπο εκει.αλλαχθηκε με καινουργιο και φανηκε οτι το πριτσινωσε πιο χαλαρα αυτη τη φορα.

daz
09/06/2015, 20:04
Όταν λες bel-ray λευκό, εννοείς σε άσπρο μπουκάλι ή το υγρό είναι λευκό.
Έχω το λευκό σε μαυρο μπουκάλι. Γιατί να κάψει τα τσιμουχάκια, τοξικό είναι?
Αν υπάρξει πρόβλημα θα σου πω.

Αυτό με το υπερβολικό πρεσάρισμα είναι συνηθισμένο φαινόμενο τελικά.

WiSe
10/06/2015, 01:24
Η μαμα κρατησε 30.000χλμ και αλλαχτηκε απο μια DID την οποια λιπαινω καθε λιγο 100χλμ.

Pan (dvs)
10/06/2015, 07:46
Η μαμα κρατησε 30.000χλμ και αλλαχτηκε απο μια DID την οποια λιπαινω καθε λιγο 100χλμ.

Φιλε μου

καποα στιγμη πρεπει να βαλεις το σπρευ σε κανενα συρταρι και να αρχισεις να απολαμβανεις την μηχανη σου.

Billymuse
10/06/2015, 18:47
Η μαμα κρατησε 30.000χλμ και αλλαχτηκε απο μια DID την οποια λιπαινω καθε λιγο 100χλμ.

Δεν είναι καλό να ''μπουκώνεις'' την αλυσίδα τοσο συχνά!

DrEvil
10/06/2015, 19:00
Δεν είναι καλό να ''μπουκώνεις'' την αλυσίδα τοσο συχνά!

Για την αλυσιδα; αν ναι, γιατι;
Για το πορτοφολι, ειναι προφανες.

DrIoannis
10/06/2015, 20:46
BMW S1000RR η μαμά αλλάχτηκε πολυ πριν την ωρα της με 520. Τα νέα με 520 DID ERV3 κράτησε καμιά 15000 με συχνή λίπανση κάθε 500 χλμ και καθάρισμα κάθε 1000-1500χλμ με κυροζινη. Μετά άρχισα να βρίσκω τα x ring στη ζάντα και είπα να την αλλάξω με ίδια. Χρήση δρόμου-πίστα.

WiSe
10/06/2015, 21:50
Δεν είναι καλό να ''μπουκώνεις'' την αλυσίδα τοσο συχνά!

Νταξει δε σκοτιστικα και πολυ να παιρνω μπουκαλακι καθε δυο μηνες.... αλλα γιατι να ειναι κακο?

Dant3
11/06/2015, 00:37
Όταν λες bel-ray λευκό, εννοείς σε άσπρο μπουκάλι ή το υγρό είναι λευκό.
Έχω το λευκό σε μαυρο μπουκάλι. Γιατί να κάψει τα τσιμουχάκια, τοξικό είναι?
Αν υπάρξει πρόβλημα θα σου πω.

Αυτό με το υπερβολικό πρεσάρισμα είναι συνηθισμένο φαινόμενο τελικά.

Οπως τα ειδε αυτος εκει μου ειπε οτι λιωμενα φαινονταν και οτι ισως επειδη ειναι αρκετα ξηρο να μη λιπαινει καλα.
Εχω ενα igol τωρα με το οποιο ειμαι ικανοποιημενος.σιγουρα ανωτερο απο το bel ray.

daz
11/06/2015, 01:14
Δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι, δεν το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά.

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, δε τα θυμάμαι όλα. Μπορεί να έχω χρησιμοποιήσει και το igol. Μπορεί να είναι ανώτερο όπως λες αλλά σε τι είναι ανώτερο? Προτιμούσα αυτά που έφευγαν αμέσως γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν σαν μαγνήτες σκόνης και βρωμιάς, άσε που δεν καθαρίζονταν με τίποτα.

Την προηγούμενη αλυσίδα την είχα ξεσκίσει ακόμα και τελείως στεγνή, τα ορινγ δεν πήγαν πουθενά.

Θα το χρησιμοποιώ συστηματικά και θα γράψω συμπεράσματα εδώ. ;)

:beer:

pektis
11/06/2015, 07:45
Το bell ray το λευκό, μου έχει χαλασει& εμένα αλυσίδα...

daz
11/06/2015, 09:26
Θα πεισθώ ότι έφταιγε το λιπαντικό όταν χαλάσει και τη δική μου. :D

akis_trevor
11/06/2015, 13:42
Ειχα το igol αλλα το αλλαξα γιατι το φεηζερ ειχε χρυση ζαντα και την εκανε πουτ@ν@ καθε φορα.πεταγε παρα πολυ.προσφατα πηρα το bell ray το οποιο ειναι οντως ξερο,αλλα 2 φορες εβαλα,ακομα δεν εχω αποψη.

pektis
11/06/2015, 13:55
Ειχα το igol αλλα το αλλαξα γιατι το φεηζερ ειχε χρυση ζαντα και την εκανε πουτ@ν@ καθε φορα.πεταγε παρα πολυ.προσφατα πηρα το bell ray το οποιο ειναι οντως ξερο,αλλα 2 φορες εβαλα,ακομα δεν εχω αποψη.

Το bell ray είναι καλο, αλλά όχι το λευκο...
Τωρα τελευταια εχω βολευτει με ενα motul c...(δεν θυμαμαι)
Κανει καλη δουλεια και δεν λερωνει...

Dant3
11/06/2015, 14:14
Δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι, δεν το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά.

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά, δε τα θυμάμαι όλα. Μπορεί να έχω χρησιμοποιήσει και το igol. Μπορεί να είναι ανώτερο όπως λες αλλά σε τι είναι ανώτερο? Προτιμούσα αυτά που έφευγαν αμέσως γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν σαν μαγνήτες σκόνης και βρωμιάς, άσε που δεν καθαρίζονταν με τίποτα.

Την προηγούμενη αλυσίδα την είχα ξεσκίσει ακόμα και τελείως στεγνή, τα ορινγ δεν πήγαν πουθενά.

Θα το χρησιμοποιώ συστηματικά και θα γράψω συμπεράσματα εδώ. ;)

:beer:

Το igol το νιωθεις οτι τσουλαει πιο γλυκα η αλυσιδα.
Ναι τα κανει πτανα ολα αλλα εαν ριξεις οταν ειναι ζεστη και το αφησεις το βραδυ και κυριως δε το κολυμπησεις ειναι κομπλε.
Εγω με δοκιμες ειδα οτι με μια γυρα ειναι κομπλε.αν βαλεις παραπανω το πεταει.
Αυτο ισα ισα δε κραταει σκονη ,το belray κραταγε.
Και εχω κανει ποσα χλμ και η αλυσιδα ναι μεν εχει βρωμια αλλα οχι αυτην που μαζευε με το belray.

WiSe
13/06/2015, 21:53
Το bell ray είναι καλο, αλλά όχι το λευκο...
Τωρα τελευταια εχω βολευτει με ενα motul c...(δεν θυμαμαι)
Κανει καλη δουλεια και δεν λερωνει...

Ειχα το λευκο και πηρα το μπλε..... νομιζω λιπαινει καλυτερα και μενει πιο πολυ πανω στην αλυσιδα απο το λευκο!

zopas
14/06/2015, 09:48
Η μαμα αλυσσιδα στο μαστοδοντο μου αντεξε περιπου 45.000χλμ αν και ειχε και αλλα να δωσει προτιμησα να την αλλαξω πριν παραδωσει ολοκληρωτικα πνευμα...Φυσικα η φθορα της ηρθε κινούμενος κατά αρχη μεσα στην αθηνα ( απειρα γανγκ γκλουνγξ σε απότομα φεναρισματα) και με αλλαγη το μπροστινο γραναζι...αν ειχα χιλιόμετρα μονο εθνικη πιθανον να ξεπερνουσα τις 70.000χλμ..εννοειται με περιποιηση και συχνο λάδωμα...

Εβαλα τη χρυση DID και μετα από 40.000 χλμ νομιζω ότι την εβαλα χθες, παντα κατω από τις ιδιες συνθηκες οδηγησης..Πραγματικα οι DID αξιζουν τα λεφτα τους..

Οσο για την περιποιηση, κάθε 400χλμ καθαρισμα με παραφινελαιο από φαρμακειο( εχει σημασια) και ενώ η καλυτερη λιπανση την ειχα με την απλη βαλβολινη δεν ειχα διαρκεια και αντοχή λιπανσης ενώ η ζαντα μου γινονταν αστα να πανε..

Το καλυτερο σπρει για μενα είναι της wyrth αλλα 125ml στα 7,5 ευρω είναι υπερβολικο ποσο, οποτε βολευτηκα με το σπρει της Torco με αντιτριβικο και γενικα είμαι ευχαριστημένος τοσους μηνες..

κάφρος
14/06/2015, 11:41
CBF 1000. Η μαμά αλλάχτηκε προληπτικά στα 50000 μαζί με τα γρανάζια. Υπολόγισα ότι άντεχε ακόμα κανένα 10αρι χιλιόμετρα. Η χρήση ήταν καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα και μια φορά το μήνα ταξίδι ή μακρινή βόλτα. Καθαρισμός μόνο στο πλύσιμο της μηχανής και λίπανση μόνο πριν και μετά τη μηνιαία βόλτα... Αλλάχτηκε με AFAM GOLD X-RING και τα αντίστοιχα γρανάζια....

o_gavros
14/06/2015, 12:40
για τους φίλους που έχουν/δεθελουν να έχουν πρόβλημα πιτσιλίματος με τη βαλβολίνη υπάρχει λύση,δοκιμασμένη και τράβελ φρέντλυ.

η πρώτη ύλη

337177

και η τραβελ φρεντλυ & εφισιεντ λύση

337178

Μια σταγόνα σε κάθε κυλινδρο αρκεί.

RaGe_Raptor
19/08/2015, 12:22
αυτό που λέει ο Big για το μπροστά γρανάζι είναι πολύ ουσιώδες για τη διάρκεια ζωής της αλυσίδας και αλλάζω μπροστά γρανάζι κάθε 10.000-12.000km περίπου(μετά από οπτικό έλεγχο),κάτι που ξέχασα να αναφέρω...

Μετά από 13.000 χλμ η φθορά είναι μηδαμινή σε σχέση με τις προηγούμενες φορές.. Μάλλον παίζει ρόλο η did zvm x2
339670

noodles
20/08/2015, 11:38
gsxr 600 k8. 30κ χλμ και η αλυσιδα-γραναζια ειναι σαν καινουρια ακομα. ριχνω σπρει συχνα και την καθαριζω καλα με παραφυνελαιο ανα 2κ χλμ.

fuygawkes
22/12/2015, 12:33
Σόρι για την αναβίωση του θρέντ, αλλά ρε μάγκες έχω ένα θεματάκι. Στην μανάρα μου (hornet 600 '04) φοράω RK 525 εδώ και 14200 χλμ. Η αλυσίδα είναι σε καλή κατάσταση, αλλά από το τράβα τράβα έχει φτάσει στα όριά της και δεν παίρνει άλλο τέντωμα. Συντήρηση σχετικά νορμάλ, με σπρέι bell ray λευκό ανά ~500 χλμ. Ντάξει κάποιες φορές μπορεί να έχει ξεφύγει και κοντά στα 1000, αλλά αυτό δικαιολογεί το τόσο μεγάλο άνοιγμά της?