PDA

View Full Version : Αλλαγή τσιμούχας και λαδιού εμπρός συστήματος



Viper4
08/06/2015, 19:52
Ήρθε η ώρα να αλλάξω τα λαδάκια και τις τσιμούχες στις μπουκάλες της καλής μου. Της φοράω white power ελατήρια, οπότε προσανατολίζομαι να της βάλω ίδιας μάρκας λάδι. Έχει διαφορά αν βάλω κάποια άλλη μάρκα; Ρωτάω επειδή ο μηχανικός δεν τα έχει αυτά τα λάδια και μου είπε αν θέλω να τα παραγγείλω και να του τα πάω να τα περάσουμε. Αλλά βρίσκω και λαδάκια bel ray για τις μπουκάλες στα 11 ευρώ το λίτρο...

Επίσης για τα την εργασία του, εφόσον του πάω εγώ τα λάδια τι ποσό πιστεύετε πως είναι λογικό να μου ζητήσει;

amyroukai
08/06/2015, 20:06
Για τιμή δεν ξέρω να σου πω διότι σε συνεργείο δεν το έχω κάνει ποτέ. Από άλλους ακούω γύρω στα 80 ευρά, ο ντέβιλς νομίζω είχε γράψει για 50ρικο.

αν βάλεις το ίδιο "νούμερο" λάδια θα έχεις το ίδιο περίπου αποτέλεσμα. Και λέω περίπου γιατί σε κάποιο άρθρο που είχα διαβάσει το πάλαι ποτέ, έγραφε ότι η κάθε εταιρία τον αριθμό τον δίνει μετρώντας σε άλλες συνθήκες.
Τα bel ray τα φοράω τώρα και δεν δείχνουν να έχουν διαφορά με τα repsol που είχα παλιότερα ή και castrol ακόμα πιο παλιά. Δεν έχουν "σπάσει" πάντως και νομίζω έχουν κλείσει μιά 20άρα χιλιάδες ήδη.

spyrakos35
08/06/2015, 20:49
Λαδι απο λαδι εχει διαφορα ακομα και αν ειναι ιδιο το ιξωδες....

Βαλε κατι επωνυμο και απο εταιρεια που ασχολειται αποκλειστικα με αναρτησεις...

stefanos
08/06/2015, 21:14
Τα πραγματικό ιξώδες αναγράφεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά των λαδιών και όχι στις συσκευασίες,
οπότε η σύγκριση απαιτεί αρκετό διάβασμα :)

roukos_x
08/06/2015, 22:57
κ εγω αλλαζω τωρα! λαδια-τσιμουχες-εργασια 100-110 ευρω μου ειπε κ για τα δυο.
Μαρκα δεν ρωτησα...ουτε καν μου περασε απο το μυαλο, αλλα τον εμπιστευομαι..ειναι καλος!

BLiTzER
08/06/2015, 23:47
Ήρθε η ώρα να αλλάξω τα λαδάκια και τις τσιμούχες στις μπουκάλες της καλής μου. Της φοράω white power ελατήρια, οπότε προσανατολίζομαι να της βάλω ίδιας μάρκας λάδι. Έχει διαφορά αν βάλω κάποια άλλη μάρκα; Ρωτάω επειδή ο μηχανικός δεν τα έχει αυτά τα λάδια και μου είπε αν θέλω να τα παραγγείλω και να του τα πάω να τα περάσουμε. Αλλά βρίσκω και λαδάκια bel ray για τις μπουκάλες στα 11 ευρώ το λίτρο...

Επίσης για τα την εργασία του, εφόσον του πάω εγώ τα λάδια τι ποσό πιστεύετε πως είναι λογικό να μου ζητήσει;

Γύρω στα 100-120ε παίρνουν τα συνεργεία για όλα, όπως ανέφερε ο roukos.

Δουλεύω στον επίσημο αντιπρόσωπο της WP, οπότε μπορώ να μάθω τιμή για σκέτη εργασία, αν θες.

Viper4
08/06/2015, 23:49
Γύρω στα 100-120ε παίρνουν τα συνεργεία για όλα, όπως ανέφερε ο roukos.

Δουλεύω στον επίσημο αντιπρόσωπο της WP, οπότε μπορώ να μάθω τιμή για σκέτη εργασία, αν θες.

ευχαριστώ φιλαράκι αλλά έχω καλυφθεί από τις απαντήσεις.

devil's animal
09/06/2015, 00:09
εδω (http://www.k-shock.gr/index.php/en/2012-10-08-21-03-05/services-pricelist#front-fork) ειναι οι τιμες απο εναν απο τους καλυτερους στο ειδος μαστορες...


εγω ειχα παει προ διετιας το xr εκει...