PDA

View Full Version : Συναγερμός ΜΕ περιμετρικό αισθητήρα, επιλογές, ποιος και γιατί;



foogr01
10/06/2015, 17:11
Αφού ξεψάχνισα και τις 7 σελίδες που μου έβγαλε στην αναζήτηση της λέξης “συναγερμός” και ξεχωρίζοντας τα παρακάτω:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145219&highlight=%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%82
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140677&highlight=%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%82
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132534&highlight=%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%82


νομίζω ήρθε η ώρα να τα βάλουμε σε μία τάξη.
Κάνω σκέψεις ο μαμά συναγερμός να ξηλωθεί και να μπει νέος με περιμετρικό αισθητήρα*. Δε θέλω να μου κλέψουν ούτε βίδα πλέον και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να τους δυσκολέψω όσο το δυνατόν περισσότερο. Συνήθως είμαι σε απόσταση αναπνοής από τη μηχανή, απλά δεν είναι εφικτό να τη βλέπω συνέχεια. Με δυο κινήσεις όμως πετάγομαι και επιθεωρώ αν κάτι δεν πάει καλά, γι’ αυτό και το περιμετρικό. Δεν ανησυχούσα ιδιαίτερα, ειδικά εδώ στην επαρχία. Όμως με το να ξαφρίζουν αετονύχηδες πλέον εξαρτήματα και after market αξεσουάρ (τα ακριβά φυσικά) πρέπει να δω τι θα κάνω.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Σειρά Scorpio
Ο SR-i900 στα 349€ συν 49€ ο περιμετρικός αισθητήρας και το αμέσως επόμενο μοντέλο SR-i1100SE που είναι στα 499€ (ένα κατοστάρικο πιο ακριβός δηλ.) και στην τιμή αυτή παίρνουμε και τον περιμετρικό και σύστημα GPS-καταγραφής διαδρομής και χειρισμό από smartphone να μην κουβαλάει κανείς extra τηλεκοντρόλ, τα οποία θέλουν φόρτιση, προσοχή κλπ (ενώ το τηλέφωνο το κουβαλάμε που το κουβαλάμε μαζί). Να πω εδώ ότι σε μαγαζί που ρώτησα χρεώνουν 50€ τη σύνδεση και ψάχνοντας στο net βρίσκω το πιο καλό μοντέλο 455€. Σε κάθε περίπτωση προσανατολίζομαι να κάνω εγώ τη σύνδεση. Νομίζω ότι το έχω ψάξει αρκετά το θέμα Scorpio και θεωρείται η καλύτερη (αλλά και ακριβότερη) λύση.

Spy
Made in China αλλά από την καλή ποιότητα. Σε διάφορες κριτικές που διάβασα άλλοι είναι υπερ-ευχαριστημένοι, άλλοι έχουν θεματάκια που καταντάνε σπαστικά. Απ’ ότι καταλαβαίνω είναι να σου κάτσει το κομμάτι που θα παραγγείλεις. Στα συν η τιμή !

Kentall
http://www.kentalltech.com/#!copy-of-ken-m2x-2-way/c146g
Αντίστοιχος του Scorpio SR-i900 αν καταλαβαίνω καλά. Διαβάζοντας διαπιστώνω ότι είναι αμερικάνικη εταιρία με κατασκευή των προϊόντων τους μεταξύ άλλων και στην Κίνα και έλεγχος και συναρμολόγηση με τα αμερικανικά στάνταρ σε δικά τους εργοστάσια. Από μία πρόχειρη αναζήτηση το βρίσκω ακόμα και 215€ αντί 290€ και έχει ισόβια εγγύηση. Αρκετά δελεαστική δηλαδή (σε σχέση με ότι θα δώσω για το Scorpio). Δεν μπορώ να βρω όμως specs αναλυτικά (π.χ. πόσο ρεύμα τραβάει) όπως στο Scorpio.

Εννοείται αν υπάρχουν κι άλλοι που εγώ δεν βρήκα (πάντα με περιμετρικό αισθητήρα) αναφέρετέ τους!
Να μαζέψουμε πάντως εδώ σκέψεις και εμπειρίες για συναγερμούς ΜΕ περιμετρικό αισθητήρα να δούμε πως θα ξεμπερδέψουμε το κουβάρι;
Προσθέστε ότι έχετε ευχαρίστηση, γιατί θέλω να αποφασίσω τις επόμενες μέρες :p


(*) Το καλύτερο βέβαια θα ήταν μόλις πάει να πειράξει κάποιος τη μηχανή, να ξεβιδώσει μια βίδα, να του ρίχνει ένα δυνατό ηλεκτροσόκ να τον στέλνει αδιάβαστο :a016:

7Tolis
10/06/2015, 17:35
Αν σε ενδιαφέρει μόνο το περιμετρικό, πάρε τον spy που είναι και φτηνός. Βάλε την ευαισθησία στο τέρμα και θα δουλεύει μια χαρά.

rouvasi
10/06/2015, 19:24
Εγώ σκέφτομαι το προηγούμενο μοντέλο της Scorpio τον SR-i800S μαζί με το περιμετρικό του και ένα Meitrack GPS tracker MVT100 που να στέλνει SMS όταν χτυπάει σαν τηλεειδοποίηση.
Το GPS Tracker έχει αρκετές λειτουργίες πχ είναι αδιάβροχο, έχει Quad Band Assisted GPS, έχει Geo-fencing, Motion Sensor, Blind Alarm, έχει δική του Backup μπαταρία, υποστηρίζει Engine Cut, ρυθμίζεται μέσω εφαρμογής με USB και άλλα πολλά.
Συνολικά βγαίνει μαζί με το συναγερμό 300 ευρώ.

7Tolis
10/06/2015, 20:51
http://www.itrack.gr/eshop/product.asp?catid=1105

rouvasi
10/06/2015, 22:09
http://www.itrack.gr/eshop/product.asp?catid=1105

Κάτι αντίστοιχο έχω βρει με 100€ και χωρίς ετήσια συνδρομή, το μόνο κόστος που υπολογίζω είναι της κάρτας SIM για τα SMS που θα στέλνει.
http://www.ebay.com/itm/121539725478

Η εφαρμογή για smartphone είναι δωρεάν από την εταιρία κατασκευής

foogr01
11/06/2015, 00:13
Εγώ δίνω μεγάλη έμφαση στο περιμετρικό. Να ξέρω -είτε στο κινητό, είτε στο τηλεκοντρόλ- πότε κάποιος πλησιάζει τη μηχανή, κι ας είναι false alarm (π.χ. κανας σκύλος).
Θέλω να αποφύγω* να μου ψειρίζουν περιφεριακά (όπως π.χ. το φανάρι) ή και να κάνουν ζημιές στη μηχανή χωρίς να ενεργοποιείται το αντικραδασμικό του μαμά συναγερμού. Ιδανικά θα κρατούσα το μαμά και θα έβαζα ένα περιμετρικό μόνο, αλλά επειδή αυτά πάνε πακέτο με τη μονάδα τους λέω να αποφασίσω για κάτι μία και έξω. (Θα βγάλω σίγουρα κάποια χρήματα από την πώληση του μαμά συναγερμού να τσοντάρουν για το νέο.)





(*) Βάλε κι αυτούς που πάνε και κάθονται, ακουμπάνε, πίνουν το καφές τους, τρώνε κλπ. πάνω στις ξένες μηχανές λες και είναι δημόσια τραπεζάκια-παγκάκια... Έχω σταθεί, θαυμάσει, χαζέψει κλπ. ξένη μηχανή αλλά ποτέ δεν την ακούμπησα χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη!

typhoon
11/06/2015, 19:14
Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση ο συναγερμός με περιμετρικο. Αλλά το καλύτερο (Scorpio) είναι πολύ ακριβό. Αξίζει άραγε τα λεφτά του?

Nikos988
11/06/2015, 19:25
Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση ο συναγερμός με περιμετρικο. Αλλά το καλύτερο (Scorpio) είναι πολύ ακριβό. Αξίζει άραγε τα λεφτά του?

Μιας και έχω τον Scorpio Sr-i900, έχω να πω τα εξής. Οι μόνες φορές που είχα false alarm, αφορούσε το περιμετρικό και αυτό λόγω της υγρασίας που είχε πάρει. Δυστυχώς δεν είναι στεγανό (σε αντίθεση με τον υπόλοιπο συναγερμό). Το άνοιξα, το καθάρισα και το στεγανοποίησα με σιλικόνη. Από τότε δεν έχω πρόβλημα.
Σαφώς και αξίζει τα λεφτά του μιας και σε συνδυασμό με κουκούλα, είναι σωτήριο και για τη μηχανή και για τα περιφερειακά της. Ακόμα και να πλησιάσεις από μεριά που δε θα πιάσει το περιμετρικό, σίγουρα θα λειτουργήσει με την προσπάθεια αφαίρεσης της κουκούλας.
Το τηλεκοντρόλ, πιάνει από την πυλωτή στον τρίτο και μετά από 5 χρόνια, η μπαταρία του τηλεκοντρόλ κρατάει πάνω από 20 ημέρες χωρίς φόρτιση.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

zopas
11/06/2015, 20:57
Εχοντας τον sr600 5 xρονια τωρα εχω να πω οτι οντως τα αξιζει τα λεφτα του..ομως...ειχα και εχω προβλημα με τους φορτιστες, αν κανεις το λαθος και μαζεψεις το καλωδιο της φορτισης σπαει το καλωδιο στην επαφη ...μεχρι στιγμης εχω αλλαξει 3 φορτιστες με κοστος 20 ευρω εκαστος..

Η εταιρια παν καρ στην πρωτοπαπαδακη στο γαλατσι πουλαει και τοποθετει τον 900 στα 300 ευρω νομιζω..

Η αντιπρωσοπια που φερνει τους σκορπιο ειναι στην θεσαλονικη και ονιμαζεται directed και ειναι πολυ εξυπηρετικοι..αλλα λογω αποσταης μπλεκεις με κουριερ και εξοδα...

Η μπαταρια μου σε εμνα βασταει το πολυ 4 μερες..εφιστω την προσοχη σε οσους αλλαζουν μπαταρια στον μπιπερ να ελεγχουν οτι η μπαταρια εινα μονο σε συσκευασμενο σακουλακι..κοστιζει 25 ευρω αν και μπορει καποιος να τη βρει πιο φθηνα στο ιμπει...

Προσωπικα παντως σημερα θα πηγαινα σε μια πιο φθηνη λυση...

foogr01
12/06/2015, 00:22
Όλοι βοηθάτε με τις εμπειρίες σας ! Και σας ευχαριστώ πολύ !

Με ψήνει ο SR-i1100 που έχει το περιμετρικό μέσα στην τιμή και επιπλέον ξέρεις πάντα που είναι η μοτό σου. Τον βρίσκω ένα κατοστάρικο πιο ακριβά από τον 900, αλλά και πάλι, πολλά τα λεφτά...

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει τα καλύτερα για τον SPY -των 100 δολαρίων παρακαλώ- εδώ στα ελληνικά φόρα. Στα ξένα όμως δεν έχουν την καλύτερη γνώμη.

Κάποιος να μας πει για τον kentalltech ;

Καμία άλλη εταιρία με περιμετρικό να διευρύνουμε λίγο τις επιλογές μας και να εμπλουτίσουμε το thread ;

Manos5686
05/10/2015, 12:21
Καλησπέρα μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει κάνα λινκ για το spy?
Ευχαριστώ

George_Sp
05/10/2015, 13:41
Καλησπέρα μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει κάνα λινκ για το spy?
Ευχαριστώ

https://www.google.gr/search?sourceid=chrome-psyapi2&ion=1&espv=2&ie=UTF-8&q=spy%205000m&oq=spy%205000m&aqs=chrome.0.69i59l2j0l4.4716j0j7

tinaparw
18/01/2016, 19:38
οι meta γιατι ειναι εκτος συζητησης? θα παρω σκουτερ τωρα, κατεληξα σε ποιο, θα παρω και κλειδαρια δισκοφερνο, αλλα ψαχνω τί συναγερμο να πάρω.. πείτε κανέναν καλό vfm!

foogr01
19/01/2016, 00:12
οι meta γιατι ειναι εκτος συζητησης? θα παρω σκουτερ τωρα, κατεληξα σε ποιο, θα παρω και κλειδαρια δισκοφερνο, αλλα ψαχνω τί συναγερμο να πάρω.. πείτε κανέναν καλό vfm!

Γιατί το θέμα αφορά συναγερμούς ΜΕ περιμετρικό αισθητήρα και ο Meta δεν προσφέρει. Κοίτα τα links sto 1ο post και κάνε μία αναζήτηση ξανά. Ή άνοιξε νέο θέμα να ρωτήσεις ότι θέλεις. Καλές αγορές σε όλα !

Coyote.V
19/01/2016, 08:34
Πολύ καλή επιλογή ο sr-i900.
Εγώ έχω τον sr-i600, τον έχω από το 2006 και τον έχω μεταφέρει σε τρία διαφορετικά μηχανάκια που έχω αλλάξει. είναι πάρα πολύ καλός χωρίς ψευδή και χωρίς λόγο ενεργοποιήσεις αρκεί να τον έχεις ρυθμίσει σωστά. Το μεγαλύτερο προτέρημα του είναι ότι είναι αδιάβροχος με αδιάβροχες φίσες... μεγάλη υπόθεση για τον χρόνο ζωής του και την καλή λειτουργία του. Το τηλεχειριστήριο του μάλιστα μπορεί να λειτουργεί και μέσα σε ποτήρι με νερό για όση ώρα θες ακόμα και μέρες !
Οι υπόλοιποι δύο νομίζω ότι δεν είναι αδιάβροχοι.
Ψάχτο αυτό που σου λέω και δεν θα το μετανιώσεις.
Αν δεν πάρεις αδιάβροχο και να μην τον βρέξεις στα 10 χρόνια που τον έχω εγώ θα έχεις προβλήματα, η υγρασία καταστρέφει τα ηλεκτρονικά. Και είναι κρίμα γιατί θα έχεις δώσει ένα σωρό λεφτά για να τον αγοράσεις.

Όσο για το ρεύμα που λες και ο σκόρπιο τραβάει πολύ...σε 20 μέρες πάει η μπαταρία, είναι η αμφίδρομη επικοινωνία στην μέση δεν νομίζω να βρείς συναγερμό με αμφίδρομη χωρίς κατανάλωση ρεύματος. Όταν την κλειδώνω τον χειμώνα για μέρες βάζω και τον συντηρητή μπαταρίας επάνω.

akis1821
15/03/2016, 17:29
Δοκίμασε κανείς τον spy, αν λειτουργεί ο περιμετρικός με κουκούλα?

George_Sp
15/03/2016, 20:28
Δοκίμασε κανείς τον spy, αν λειτουργεί ο περιμετρικός με κουκούλα?

έχω τον spy και δουλεύει 2 χρόνια άψογα και με κουκούλα.
Αν βρέχει απενεργοποιείς τον περιμετρικό ή τον ρυθμίζεις τέρμα χαμηλά ωστέ να μην βαράει με τα πρώτα νερά πάνω στη σέλα.

anavatis19
15/03/2016, 21:05
με τον kentall ειμαι καταευχαριστημενος!

akis1821
15/03/2016, 21:37
Δοκίμασε κανείς τον spy, αν λειτουργεί ο περιμετρικός με κουκούλα?

Σ' ευχαριστω πολύ Γιωργο, όταν έχει αεράκι ο περιμετρικός δεν πιάνει την κίνηση της κουκούλας σου ή είναι τσίτα η κουκούλα στη μηχανή?

akis1821
15/03/2016, 21:55
με τον kentall ειμαι καταευχαριστημενος!

Δεν μπορω να βρω άκρη με τον kentall τι γίνεται.. Πως γίνεται να πουλιέται μόνο Ελλάδα? Και το site της kentall νομίζω είναι από Ελλάδα. Εκτός και αν είναι rebranded συναγερμός και εισάγεται για λογαριασμό ελληνικής εταιρείας

George_Sp
15/03/2016, 22:07
Σ' ευχαριστω πολύ Γιωργο, όταν έχει αεράκι ο περιμετρικός δεν πιάνει την κίνηση της κουκούλας σου ή είναι τσίτα η κουκούλα στη μηχανή?

εκεί που παρκάρω δε παίζει ιδιαίτερος αέρας αλλά η κουκούλα είναι η original kawasaki για το versys και δένει σωστά χωρίς να σακουλιάζει και να κουνιέται. για μια κουκούλα universal χωρίς να είναι τσίτα δε ξέρω να σου πω τι θα κάνει ο περιμετρικός.

anavatis19
15/03/2016, 22:51
Δεν μπορω να βρω άκρη με τον kentall τι γίνεται.. Πως γίνεται να πουλιέται μόνο Ελλάδα? Και το site της kentall νομίζω είναι από Ελλάδα. Εκτός και αν είναι rebranded συναγερμός και εισάγεται για λογαριασμό ελληνικής εταιρείας

μου τον εκαναν δωρο με τη μηχανη! αλλα παρατηρω οτι ειναι πολυ καλος πραγματικα. ακομα και με χτυπημα κατω στο δρομο με το ποδι να βαρεσεις δυνατα θα αρχισει να ριχνει προειδοποιησεις

akis1821
16/03/2016, 00:52
μου τον εκαναν δωρο με τη μηχανη! αλλα παρατηρω οτι ειναι πολυ καλος πραγματικα. ακομα και με χτυπημα κατω στο δρομο με το ποδι να βαρεσεις δυνατα θα αρχισει να ριχνει προειδοποιησεις
Δηλαδη δουλευεις και εσυ τον περιμετρικο με κουκουλα χωρις προβληματα?

anavatis19
16/03/2016, 01:18
Δηλαδη δουλευεις και εσυ τον περιμετρικο με κουκουλα χωρις προβληματα?

οοοχι! δεν εχω καν περιμετρικο! ειναι ανουσιος..εκτος αν το βαζεις μεσα σε αυλη οπου μενει μονο του γιατι εξω οποτε το κλειδωνεις και περναει οτιδηποτε γυρω του και βαραει ειναι λιγο βλακεια..εχει ομως πολυ καλη ευασθησια. απλα το εχουν ακουμπησει στο τιμονι χωρις χτυπημα και χτυπησε προειδοποιηση! ακουμπησα απαλα κρανος και παλι το ιδιο.

akis1821
16/03/2016, 08:40
οοοχι! δεν εχω καν περιμετρικο! ειναι ανουσιος..εκτος αν το βαζεις μεσα σε αυλη οπου μενει μονο του γιατι εξω οποτε το κλειδωνεις και περναει οτιδηποτε γυρω του και βαραει ειναι λιγο βλακεια..εχει ομως πολυ καλη ευασθησια. απλα το εχουν ακουμπησει στο τιμονι χωρις χτυπημα και χτυπησε προειδοποιηση! ακουμπησα απαλα κρανος και παλι το ιδιο.

Σ' ευχαριστω για τις πληροφοριες. Σε αυλη θα την εχω γι αυτο ψαχνομαι για τον περιμετρικο.

filam
24/03/2016, 14:56
Δοκιμασμένος πάντος από φίλο ο GEMINI 952.01 (http://www.snif.gr/showproduct/6201877/gemini-952-01--compact-sustima-sunagermou-me-tilex). Για τα λεφτά του.. καλός είναι.

7Tolis
24/03/2016, 17:45
δεν εχει περιμετρικο ο gemini.