PDA

View Full Version : Σκουρια σε μπροστινη αναρτηση.



roukos_x
10/06/2015, 19:25
Οταν δουμε σκουρια στο μπροστινο, το εχουμε χασει το παιχνιδι ηδη ή υπαρχει τροπος να το σωσουμε?
Αυτο το θεμα το ανοιγω για δυο λογους.

Α.Ο πρωτος λογος ειναι για το μπροστινο συστημα που φοραει τωρα η γρια (bandit400).
Τωρα που πηγα να αλλαξω τσιμουχες, μου ειπε ο μηχανικος (οχι οτι δεν το ειχα δει), οτι εχει πιασει ψωρα.
(επειδη δεν μου αρεσει αυτη η λεξη, ας μεινουμε στο "σκουρια").
"θα το καθαρισω οσο μπορω, αλλα θα ξαναβγαλει",ειπε.
θα ξαναβγαλει κ θα σου ξαναφαει τις τσιμουχες!

Ποτε ρε μαστορα θα μου τις ξαναφαει? σε 2 μηνες?6? 2 χρονια?

Οντως ο κυριος μου το καθαρισε, δεν ξερω πως, αλλα σιγουρα το αποτελεσμα ειναι δυο θαμπωμενα καλαμια στα σημεια που δεν ερχονται σε επαφη με τις μπουκαλες. Σκουρια..δεν εχει παντως!με την αφη εψαξα για αμιχες αλλα δεν καταλαβα κατι.
(ειχα ερθει αντιμετωπος σε κατι τελειως πρωτογνωρο, λες κ ειχα ανακαλυψει μια καινουρια φυλη.)
Τεσπα λεω, οτι εγινε, εγινε, σημασια εχει που δεν σταζουν λαδια απο τις μπουκαλες κ παταει καλα!

Β.Ο δευτερος λογος, μιας που με τρωει κ ο πωπουλης μου να χαλασω λεφτα, ειναι ενα upside down απο ενα gsxr 400.
Πηγα το ειδα σημερα κ ως εμπειρος κ γνωστης πλεον (αφου ξεπερασα το σοκ που ειχα ερθει αντιμετωπος 30 λεπτα πριν με τα καθαρισμενα καλαμια)...
πηγα κ ειδα γλιστρες, που ολως περιεργως ηταν σε πααααρα πολυ καλη κατασταση.. αλλα εκεινα τα μικρα κομματια καλαμιων που εμεναν εκτως μπουκαλων..ηταν σε μαυρα χαλια. Προβληματιστηκα κ εφυγα..

Λοιπον? τι κανεις?(δεν εννοω αν εισαι καλα)
Το να αλλαξεις καλαμια κ να παρεις καινουρια ειναι μια επιλογη που -αν δεν ειναι η τελευταια σου- δεν αξιζει.
Καθαριζεις κ περιμενεις ποτε θα ερθει η στιγμη που θα ξανακαθαρισεις κ την βγαζεις ετσι?
Ή υπαρχει κατι αλλο που μπορεις να κανεις?

amyroukai
10/06/2015, 19:43
Μη σκας.

Αν δεν είναι στην διαδρομή της ανάρτησης να σου τρώει τις τσιμούχες, δεν πειράζει. Αλλά και να είναι, μη σκας αφού καθάρισε. Κάνε και εσύ μερικά ψεκάσματα με WD προληπτικά και όποτε ξαναδείς να πιάνει πάλι ρίξε και ένα χάδι με σφουγγαράκι κουζίνας ή με το χοντρό της κατσαρόλας. Και περιμένεις... Λογικά μέχρι να πάθει "μη αναστρέψιμη βλάβη" θα το έχεις αλλάξει ή θα το έχεις πετάξει το μπάντιτ.

Το δικό μου με σημαδάκια από πέτρες και βαθιές χαρακιές με καλή πΧιότητα τσιμούχα σφράγισε, πόσο μάλλον το δικό σου που λες ότι δεν έχει και ζημιές πέραν του "θαμπώματος".

Αν σου περισσεύουν, δεν είναι κακό αυτό που προτείνεις αλλά να βρεις καλάμια σε καλή κατάσταση.

roukos_x
10/06/2015, 19:50
να το πεταξω??? γιατι με στεναχωρεις????
(για καφε ποτε θα παμε???)

Οχι, ενταξει, αυτο που φοραει τωρα ειναι σε παρα πολυ κατασταση. Κ αυτο το λιγο που ειχε ηταν αναμεσα απο τις δυο τιμονοπλακες.
Το αλλο που πηγα να παρω ηταν ψιλοχαλια γι'αυτο κ προβληματιστηκα. Ο μηχανικος μου ειπε οχι κ μπορω να πω ηταν καθετος!

notakos600
11/06/2015, 08:05
Έχεις σκεφτεί να τους φορέσεις καλτσάκια για προστασία;
Αλλιώς κάθε φορά επαναλαμβάνεις την διαδικασία που ανέφερες στην αρχή και τα έχεις πάντα καθαρά.

amyroukai
11/06/2015, 08:09
φυσουνες χωματινες να βαλει. σκραμπλε κιετς.

notakos600
11/06/2015, 08:11
φυσουνες χωματινες να βαλει. σκραμπλε κιετς.

Πολύ προχώ και είμαι πολύ συντηρητικός στο να τις προτείνω.
Δεν'κακό πάντως.

OldMan
11/06/2015, 16:59
Καθαρισμα και επιχρωμίωση..

roukos_x
11/06/2015, 22:45
θενξ για τις απαντησεις...αλλα πειτε μου κ αυτο..
να σκασω 150 ευρω να παρω οοοοολο το αναποδο μπροστινο του gsxr400 το οποιο ειναι σκουριασμενο ή μπα????

amyroukai
11/06/2015, 22:50
Στο gsxr είναι σκουριασμένη η διαδρομή της ανάρτησης.
Στο δικό σου είναι σκουριασμένο ένα "νεκρό" σημείο ανάμεσα στις τιμονόπλακες το οποίο δεν επηρεάζει λειτουργικά την διαδρομή της ανάρτησης.

Για πες, τι σου φαίνεται λογικό να κάνεις...

amyroukai
11/06/2015, 22:51
Καθαρισμα και επιχρωμίωση..

Αυτό λοιπόν το είχα συζητήσει εδώ (με το εδώ εννοώ συνεργεία Αθήνας και στενό ενδοπαρεϊκό κύκλο το πάλαι ποτέ) και η απάντηση ήταν "το χρώμιο ποτέ δεν θα κάτσει τόσο καλά όσο το εργοστασιακό και άρα τα καλάμια σου δεν θα είναι ποτέ ξανά λειτουργικά όπως πριν, πέτα τα και πάρε άλλα"...

roukos_x
11/06/2015, 22:58
οκ..δεν θα το παρω...:cry:

amyroukai
11/06/2015, 23:03
βρες ένα ΚΑΛΟ άμα σε ψήνει τόσο πολύ.

andreaspetr
11/06/2015, 23:59
γυαλισμα καλο με βουρτσα και σαπουνι για αρχη και καθε λιγους μηνες περασμα για να μην ξαναπεταξει σκουριες.

OldMan
12/06/2015, 13:15
Αυτό λοιπόν το είχα συζητήσει εδώ (με το εδώ εννοώ συνεργεία Αθήνας και στενό ενδοπαρεϊκό κύκλο το πάλαι ποτέ) και η απάντηση ήταν "το χρώμιο ποτέ δεν θα κάτσει τόσο καλά όσο το εργοστασιακό και άρα τα καλάμια σου δεν θα είναι ποτέ ξανά λειτουργικά όπως πριν, πέτα τα και πάρε άλλα"...

Οπότε και το έκανες και δεν έμαθες ποτε την πραγματικότητα..???

amyroukai
12/06/2015, 13:33
αφου δεν χανουν οι τσιμουχες δεν ασχοληθηκα, πιο πολυ αισθητικο ζητημα τελικα. τεσσερα χρονια τωρα, "οπου να'ναι χαλαει φιλε"...

OldMan
12/06/2015, 13:40
Σύμφωνοι καλε μου άνθρωπε αλλα αυτή η λογική μπορεί να επεκταθεί παντου...

Από το "μη κανεις ρεκτιφιέ γιατί δεν θα πετύχει" μεχρι "μη βαφεις το μηχανακι γιατί θα γίνει μάπα" ..

sapila racing
12/06/2015, 13:51
Tα καλάμια δεν ειναι χρώμιο, αλλά σκληροχρώμιο.
Το κόστος επισκευής ειναι σχετικά υψηλό και αξίζει μόνο για καλάμια που δεν υπαρχουν πλέον στην αγορά, η ειναι πολύ δυσεύρετα.

leftos
12/06/2015, 18:12
Ρε παιδες τσιμουχες απο που προμηθευομαστε για αθηνα.
Γιατι και εμενα εχουν κατι περιεργες χαρακιες και χανουν ελεγα μηπως περασουμε λιγο καιρο ακομα με τα καλαμακια μου...

amyroukai
12/06/2015, 18:46
Ρε παιδες τσιμουχες απο που προμηθευομαστε για αθηνα.
Γιατι και εμενα εχουν κατι περιεργες χαρακιες και χανουν ελεγα μηπως περασουμε λιγο καιρο ακομα με τα καλαμακια μου...

βιομηχανικά υλικά... ;)

amyroukai
12/06/2015, 18:47
Σύμφωνοι καλε μου άνθρωπε αλλα αυτή η λογική μπορεί να επεκταθεί παντου...

Από το "μη κανεις ρεκτιφιέ γιατί δεν θα πετύχει" μεχρι "μη βαφεις το μηχανακι γιατί θα γίνει μάπα" ..

Τώρα ΕΙΔΙΚΑ με το δεύτερο γέλασα πικρά.... :lol:

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες και αν είχαν φτάσει στο αμήν τα καλάμια πριν σκάσω 450 ευρά για νέα θα το δοκίμαζα και ας αποτύγχανε.