PDA

View Full Version : Απιστευτος γριφος με ρεζερβα ! ! ! !



geo.k
10/06/2015, 19:41
Στο XT 500e ειμαι σχεδον σιγουρος πως κατι δεν παει καλα με το διακοπτη της ρεζερβας.
Εχουμε και λεμε: Οταν το εχω γυρισμενο στο ON τρωει και τα 15 λιτρα που χωραει το τεποζιτο.
(Το μανουαλ λεει χωρητικοτητα 15λιτρα - ρεζερβα 2λιτρα) Ειναι σαν να μην εχω ρεζερβα με λιγα λογια. Ειμαι 200% σιγουρος οτι το εχω γυρισμενο στο ON, συμφωνα παντα με τη φωτογραφια στο μανουαλ και το βελακι και ολα τα σχετικα. Η σκεψη που περασε απο το μυαλο μου ειναι: Να εχει κολλησει στη ρεζερβα,ασχετα με το που δειχνει το βελακι - απορριπτεται γιατι το εβαλα στο OFF και δεν στελνει βενζινη, αρα μια χαρα γυρνανε ολα. Το σωληνακι της ρεζερβας δουλευει και αυτο μια χαρα τεσταρισμενο.Και τις 2 φορες που το εχω δοκιμασει το μηχανακι ηταν κρυο και μολις το χα γυρισει σε ρεζερβα για να παω να το γεμισω. Ανοιγω τσοκ,ανεβαζει στροφες κλεινω τσοκ να παω να γεμισω και εκει τελειωνουν ολα,σβηνει. Ο βενζινας μου εβαζε 15 λιτρα, φουλαρε δηλαδη (δοκιμασα σε διαφορετικο βενζιναδικο για να δω αμα με ειχαν κλεψει στα λιτρα).

Εχει κανεις καμια ιδεα τι στον :evil: γινεται;;;

amyroukai
10/06/2015, 19:45
Μήπως το σωληνάκι "κανονικό' και το σωληνάκι "ρεζέρβα" είναι βαλμένα ανάποδα από κάτω;

stam2
10/06/2015, 19:53
αν δεν κάνω λάθος, το ρουμπινέτο σου έχει επάνω τη ρεζέρβα, κάτω το ΟΝ και αριστερά το OFF. από ποιά μεριά όμως γυρνάς τη λαβή, από τη μακρυά ή την κοντή?

geo.k
10/06/2015, 20:03
Δεν ξεω να κανω παραθεση οποτε απανταω ετσι (σορρυ για αυτο).
amyroukai: Αυτο δεν το ξερω δυστυχως. Αν ειχε αλλαξει καποιος απο τους προηγουμενους κατοχους ολο το ρουμπινετο και ο μαστορας να τα εβαλε αναποδα τοτε εχει μια λογικη αυτο που λες. Για να το τεσταρω πρεπε να βγαλω τεποζιτο και μετα ρουμπινετο και τρεχα γυρευε...
stam2: Οπως ακριβως τα λες ειναι. Το εχω οπως ακριβως λεει το μανουαλ. Το εχω τσεκαρει 100 φορες . 336958

amyroukai
10/06/2015, 20:43
οχι να εχει αλλαξει το ρουμπινετο, να εχει βαλει στο ντεποζιτο τα σωληνακια που πανε στο ρουμπινετο σε λαθος θεσεις. σχεδον σιγουρα αν τα σκαντζαρεις μεταξυ τους θα φτιαξει.

daz
10/06/2015, 20:48
Δεν κατάλαβα γιατί είναι τόσο δύσκολο να αλλάξεις τα σωληνάκια μεταξύ τους.

geo.k
10/06/2015, 20:55
Αρα η θεση RES στο ρουμπινετο εχει αλλαξει θεση με την ON.Σωστα;
Επισης, για να αλλαξω τα σωληνακια απλα ξεβιδωνω ολοκληρο το μηχανισμο κατω απο το τεποζιτο; Η πρεπει να το βγαλω και αυτο;

daz
10/06/2015, 21:01
Τα σωληνάκια μπαίνουν μέσα σε δυο τσουτσούνια. Τράβα τα σωληνάκια απ' τα τσουτσούνια τους και άλλαξέ τους θέση. Είτε απ' το καρμπ είτε απ' το τεπόζιτο.

toyar
10/06/2015, 21:06
στο ρουμπινετο εσωτερικα υπαρχει ενα λαστιχενιο στρογγυλο ''τακακι'' με τρυπες το οποιο χωριζει τις παροχες (ON OFF RES) μεταξυ τους
ειναι στη σωστη θεση;

geo.k
10/06/2015, 21:16
στο ρουμπινετο εσωτερικα υπαρχει ενα λαστιχενιο στρογγυλο ''τακακι'' με τρυπες το οποιο χωριζει τις παροχες (ON OFF RES) μεταξυ τους
ειναι στη σωστη θεση;
Αφου το Off λειτουργει μια χαρα, πιστευω πως το θεμα ειναι τα (μαλλον) αναποδα σωληνακια.

toyar
10/06/2015, 21:31
ριξε μια ματια αν ειναι ιδιο το δικο σου336971

geo.k
10/06/2015, 21:36
ριξε μια ματια αν ειναι ιδιο το δικο σου336971

Δεν το εχω ανοιξει ακομα. Εξωτερικα ειναι ετσι παντως: 336974

DrEvil
10/06/2015, 21:43
φιλε μου,
μια καλη αρχη ειναι να κανεις οπως σε προτρεπουν τα παιδια απο πανω
αλλαξε θεσεις τα σωληνακια απο το ON στο RES.
Και μετα παμε στα επομενα.

toyar
10/06/2015, 21:46
υπαρχει περιπτωση η τσιμουχα να ειναι σκισμενη κεντρικα και να επικονωνει το ON με το RES
δεν νομιζω πως αλλαζουν θεση τα σωληνακια

DrEvil
10/06/2015, 21:49
υπαρχει περιπτωση η τσιμουχα να ειναι σκισμενη κεντρικα και να επικονωνει το ON με το RES

Συμφωνοι,
μα ο απλος τροπος για να αρχισει να το ψαχνει ειναι απο τα σωληνακια.

congate7
10/06/2015, 21:49
To pri τι σημαίνει ρε παιδιά?

DrEvil
10/06/2015, 21:55
To pri τι σημαίνει ρε παιδιά?

Για να εχει θεση pri στο ρουμπινετο, σημαινει οτι εχει καρμπ υποπιεσης.
Στο ΟΝ δουλευει με υποπιεση (στελνει βενζινη οσο δουλευει το κυκλωμα υποπιεσης) στο pri ανεξαρτητως υποπιεσης υπαρχει ροη.
Στην θεση Ον στελνει οσο καυσιμο χρειαζεται στο καρμπ, στην Πρι οσο πεφτει λογω βαρυτητας. Αυτη η επιλογη υπαρχει για να 'κερασεις' βενζινη το συστημα μετα απο επισκευη, για να μην τρυπησουν οι μεμβρανες εως οτου κατεβει καυσιμο.

geo.k
10/06/2015, 22:08
Το ολο συστημα μου εμενα για να αλλαξει πρεπει να αδειασω το τεποζιτο, προαιρετικα να το βγαλω για να το πλαγιασω να μην χυθει το υπολοιπο της βενζινης που θα υπαρχει , να ξεβιδωσω το ολοσυστημα, να το βγαλω, να αλλαξω θεση τα σωληνακια και να το ξαναβαλω. Και ρωταω λοιπον: Γιατι να μην γυρισω το διακοπτη στο RES (αφου υποθετω πως εχει αλλαγμενα σωληνακια) και να το βαλω στο ΟΝ οταν ξεμεινω (σαν νεο RES) ?? Αν παλι μεινω απο βενζινη (συνηθισμενος πλεον) τοτε προχωραω στο ανοιγμα. Λεω κατι παραλογο? :)

DrEvil
10/06/2015, 22:11
Οχι, απλα θα παρει ενα ντεποζιτο χρονο για να βγαλεις ακρη.

daz
10/06/2015, 22:52
Το ολο συστημα μου εμενα για να αλλαξει πρεπει να αδειασω το τεποζιτο, προαιρετικα να το βγαλω για να το πλαγιασω να μην χυθει το υπολοιπο της βενζινης που θα υπαρχει , να ξεβιδωσω το ολοσυστημα, να το βγαλω, να αλλαξω θεση τα σωληνακια και να το ξαναβαλω. Και ρωταω λοιπον: Γιατι να μην γυρισω το διακοπτη στο RES (αφου υποθετω πως εχει αλλαγμενα σωληνακια) και να το βαλω στο ΟΝ οταν ξεμεινω (σαν νεο RES) ?? Αν παλι μεινω απο βενζινη (συνηθισμενος πλεον) τοτε προχωραω στο ανοιγμα. Λεω κατι παραλογο? :)

Και εγώ στο παπί μου ανάποδα τα έχω. Όταν ξεμένει γυρίζω στο on. :lol:

amyroukai
10/06/2015, 23:08
Ναι φυσικά μπορείς να κάνεις αυτό το πείραμα και αν δουλέψει ξέρεις τι φταίει. Και μετά δεν το φτιάχνεις απλά το δουλεύεις "ανάποδα".

balkan
10/06/2015, 23:25
Είχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά ανακάλυψα ότι είχε φύγει εντελώς το σωληνάκι - σίτα του "on" οπότε 1ον η στάθμη κατέβαινε πιο χαμηλά από το ύψος της ρεζέρβας 2ον κατέβαζε κομματάκια σκουριάς στα καρμπυρατέρ και μου τα βούλωσε και μέχρι να ανακαλύψω γιατί μόλις άνοιγες το γκάζι λίγο παραπάνω ή μόλις έφτανες τα 80 άρχιζε τα σκασίματα και έσβηνε έλυσα όλο το μηχανάκι. Αν θες να βγάλεις το ρουμπινέτο χωρίς να αδειάσεις το τεπόζιτο, μπορείς, με την προϋπόθεση ότι δεν είναι εντελώς γεμάτο να το στηρίξεις ανάποδα σε ένα τοίχο όρθιο.

geo.k
11/06/2015, 14:09
Είχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά ανακάλυψα ότι είχε φύγει εντελώς το σωληνάκι - σίτα του "on" οπότε 1ον η στάθμη κατέβαινε πιο χαμηλά από το ύψος της ρεζέρβας 2ον κατέβαζε κομματάκια σκουριάς στα καρμπυρατέρ και μου τα βούλωσε και μέχρι να ανακαλύψω γιατί μόλις άνοιγες το γκάζι λίγο παραπάνω ή μόλις έφτανες τα 80 άρχιζε τα σκασίματα και έσβηνε έλυσα όλο το μηχανάκι. Αν θες να βγάλεις το ρουμπινέτο χωρίς να αδειάσεις το τεπόζιτο, μπορείς, με την προϋπόθεση ότι δεν είναι εντελώς γεμάτο να το στηρίξεις ανάποδα σε ένα τοίχο όρθιο.

Αν ειχα αυτο το προβλημα, τοτε θεωρητικα δεν θα επρεπε να μενει καθολου βενζινη μεσα στο τεποζιτο καθως θα περνουσε απευθειας μεσα στην τρυπα. Οταν μενω εγω εχει ελαχιστη ακομα μεσα (σταθμη υποθετικα κατω απο το επιπεδο της ρεζερβας).


336996

balkan
12/06/2015, 08:19
Αν ειχα αυτο το προβλημα, τοτε θεωρητικα δεν θα επρεπε να μενει καθολου βενζινη μεσα στο τεποζιτο καθως θα περνουσε απευθειας μεσα στην τρυπα. Οταν μενω εγω εχει ελαχιστη ακομα μεσα (σταθμη υποθετικα κατω απο το επιπεδο της ρεζερβας).


336996

Εγώ δεν έφτανα στο σημείο να μένω, γιατί γέμιζα, αλλά είχα παρατηρήσει ότι είχαν ανέβει τα χιλιόμετρα που έκανα και δε μου ζήταγε ρεζέρβα. Το ντεπόζιτο πάντως δε θα αδειάσει εντελώς. Πάλι θα έχει μέσα μέχρι το σημείο που είναι το χείλος του ρουμπινέτου. Δεν ξέρω αν τα ρουμπινέτα είναι τα ίδια για όλους. Έγώ έχω το 500 και όταν πήγα να πάρω ανταλλακτικό, μεταχειρισμένο από 600 μου έδωσαν ένα τελείως διαφορετικό, το έχει βάλει παραπάνω ένας φίλος σε φωτό που μια ενιαία σίτα. Πάντως αυτό που είχε πάνω είχε 2-3 πόντους ύψος και χωρίς τη σίτα, άρα σίγουρα έμενε μια ποσότητα βενζίνης μέσα. Εγώ τελικά το άλλαξα με ένα ταιβανέζικο που κυκλοφορεί το οποίο κάνει 5 - 6 ευρώ. Όμως το συγκεκριμένο βγάζει το σωληνάκι από λάθος μεριά, εγώ αναγκάστηκα και το έβαλα ανάποδα, δηλαδή ο διακόπτης από μέσα. Μπορείς να το βγάλεις και να δεις τι παίζει, το θέμα είναι να έχεις ένα σετ τσιμουχάκια γιατί αν είναι σάπια και το ανοίξεις μετά θα έχεις διαρροή, εγώ αυτό έπαθα

OldMan
12/06/2015, 13:13
Θα πάει μακριά η βαλίτσα μεχρι να γίνει τράμπα στα σωληνάκια..??? :smokin:

geo.k
12/06/2015, 13:20
Θα πάει μακριά η βαλίτσα μεχρι να γίνει τράμπα στα σωληνάκια..??? :smokin:

χαχαχα κατσε, λεμε ιστοριες, αν ηταν χειμωνας θα καθομασταν και γυρω απο το τζακι

OldMan
12/06/2015, 13:30
Να βγαλω τσίπουρο και μεζεδακια τοτενες...

geo.k
28/07/2015, 21:30
Και στο RES τελικα να ειναι γυρισμενο παλι τα ιδια... Παμε για ανοιγμα