PDA

View Full Version : Δυσκολία στην εκκίνηση



stamatisx
11/06/2015, 13:19
Ένα βιντεάκια που δείχνει το πρόβλημα

http://youtu.be/TV_pm9W8DzA

Έχουν αλλαχτεί μέχρι στιγμής μπαταρία, μίζα, ρελέ μίζας, αισθητήρας θέσης στροφάλου, πηνία, καδένα χρονισμού, έχει γίνει και ρύθμιση των throttle bodies και το πρόβλημα παραμένει.

Ιδέες κανείς?

Viking
11/06/2015, 13:27
Μια ιδέα είναι η επισκευή/αντικατάσταση κομπλέρ μίζας.

stamatisx
11/06/2015, 13:38
όντως, απλά ο ενδυασμός μου είναι οτι έχει μόνο 16 χιλιάδες χιλιόμετρα... δεν είναι λίγο νωρίς?

Viking
11/06/2015, 13:56
όντως, απλά ο ενδυασμός μου είναι οτι έχει μόνο 16 χιλιάδες χιλιόμετρα... δεν είναι λίγο νωρίς?

Άμα σου 'τυχε κανα βλαμμένο κομπλερ..Δεν ξέρω, ας πούνε και τα πιο έμπειρα παιδιά.

Πάντως, άμα παίρνει ΠΑΝΤΑ έστω και έτσι, δεν θα το πείραζα.

stamatisx
11/06/2015, 14:03
Άλλες φορές παίρνει με τη μία, άλλες φορές παίρνει έτσι, κάποιες άλλες παίρνει με τη δεύτερη.
Είμαι ακόμα στην εγγύηση και θέλω να το φτιάξω.

notakos600
11/06/2015, 14:11
Αν είσαι ακόμη στην εγγύηση βουρ για επισκευή/αλλαγή, όσο προλαβαίνεις δλδ.
Γιατί άμα λήξει χέστ@!

OldMan
11/06/2015, 16:42
Σαν "οδοντικές επαφές σε σχέση με τη σύγκλιση" ακούγεται...
(οι οδοντίατροι καταλαβαίνουν..)

Αν δεν υπαρχουν "κουρεμένα" δοντια (πραγμα δύσκολο..) θέλει αλλαγή το φυγοκεντρικό..

stamatisx
11/06/2015, 18:06
Να είναι κανένα stepper motor ή καμία αντλία βενζίνης δεν παίζει? Γιατί μου ακούγεται πιο πολύ σα να μην έχει το σωστό μίγμα. Στη δεύτερη μιζιά παίρνει κατευθείαν χωρίς να κάνει κάποιο θόρυβο.

OldMan
12/06/2015, 13:27
Αν παίρνει μπροστα συνεχεια με την δευτερη μιζιά σημαίνει οτι ή τα δόντια του γραναζιού του στρόφαλου ή τα αυλάκια του σφηνόδρομου στο κόπλερ (ή και τα 2) έχουν φαγωθεί και όλα και αρκετά..
(σε αντιθετη περίπτωση θα στο έκανε μονο όταν τύχαινε να συμπέσουν στο αρχικό κομπλάρισμα τα "βλαμενα"..)

Παίζει και η περίπτωση να έχει φθαρεί το δαχτυλίδι και να υπάρχει μόνιμη ημι-επαφή των γραναζιών σε θέση ηρεμίας...

HelenKoR
28/06/2015, 20:03
Τελικα;;; Βρεθηκε τι συμβαινει;

stamatisx
28/06/2015, 20:45
όχι δε βρέθηκε, το αφήσαμε για δυο βδομάδες και θα το ξαναπάω να το δούμε με το service των 20 χιλιάδων. Έγινε και έλεγχος του stepper motor και του TPS αλλά τίποτα... Το ανησυχητικό είναι ότι κάθε 1000 χιλιόμετρα θέλει 330ml συμπλήρωμα λάδι... και φοβάμαι τα χειρότερα....

kokkinos1
26/07/2015, 21:54
εμένα παρόμοιο πρόβλημα στην εκκίνηση μου το έκανε και είδα και κατανάλωση λαδιου ,μετρήσαμε συμπίεση κυλίνδρων είδαμε μεγάλη διάφορα στον εμπρός με τον πίσω 9 ο πισω 11 μισο εμπρός και αποφάνθηκαμε ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν παίρνει εύκολα εμπρός μιας και το μανουαλ έδειχνε το πολυ 2 διαφορά ,αυτα ολα σε 1000 v2 me 120.000 χιλιόμετρα.
για μένα καλό είναι να δεις και αυτήν την περίπτωση αν και δεν εχεις πολλα χιλ .

stamatisx
26/07/2015, 23:15
Ναι αυτό θα είναι το επόμενο βήμα αναγκαστικά, για την ώρα αυτό που παρατήρησα με μια αμπεροτσιμπίδα είναι ότι τις φορές που παίρνει πιο εύκολα μπρος είναι όταν μετράω 100A, τις περισσότερες όμως δείχνει 73Α - 75Α και η μίζα γυρνάει πιο νωχελικά. Αυτό που τους πρότεινα στο συνεργείο είναι να κοιτάξουμε τη γείωση και αν είναι να περάσουμε και καμία extra μπας και βοηθήσει. Μπαταρία έχω καινούργια και πιο μεγάλη, ρελέ έχω αλλάξει, επομένως αν δεν φτιάξει και με αυτό πάμε για μέτρηση συμπίεσης...