PDA

View Full Version : Ακούω ένα τάκ και νιώθω ένα ελαφρύ χτύπο όταν βυθίζω τις μουκάλες...



007mastras
11/06/2015, 20:45
Καλησπέρα.
(για όσους έχουν συμετοχή στο άλο μου θρέντ ''σκουριασμένες αλυσίδες τι να κάνω?'' εφτιαξα αυτό γιατί σε εκείνο ξεκινήσαμε απο της ακτίνες και καταλήξαμε σε ρουλεμαν τιμονιού..)
Λοιπόν έχω ένα XT660 2006 μοντέλο με 65000 χιλιόμετρα.Το πρόβλημα που έχω είναι οτι κατα πάσα πιθανότητα θέλω αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού γιατί στις στροφές δέν μας τα λέει καλά..σάν να μήν θέλει να στρίψει και μόλις περάσουν κάποιες μοίρες στροφής τσούπ στρίβει απότομα..αυτο γίνεται μεσα στην πόλη αισθητο που οι στροφές έχουν μικρή ταχύτητα και πολές μοίρες στο τιμόνι..Ακόμα ποιο έντονο γίνετε όταν πατάω μπροστινό φρένο και μπαίνω στήν στροφή δέν θέλει να στρίψει και μετά απο λίγο τσούπ στρίβει απότομα με αποτελεσμα να γέρνω απότομα και να υπάρχει γενικά μια επικινδυνη οδήγηση..
Με λίγα λόγια θέλει ρουλεμάν 90% δέν έχει αλλαχτεί και ποτέ εδώ και 65000 χιλιόμετρα για 9 χρόνια..Θα αλλαχτουν άυριο τα έχω ήδη παραγείλει.
τώρα εκτός απο αυτό ακούω ένα ''τάκ-τάκ'' όταν βυθήζω τις μουκάλες πάντα στο ίδιο συγκεκριμένο σημείο της βύθησης,επήσης νιόθω και στο τιμόνι ένα χτύπο ο οποίος προκαλεί ατο το τάκ τάκ..είμαι σχεδόν σίγουρος οτι ο ήχος έρχεται απο της μπουκάλες.
Η μηχανή ήταν 1,5 χρόνο σε ακινησία μετά έγινε μεγάλο σέρβις στο οποίο αλλαχτήκαν λάδια και τσιμούχες στις μπουκάλες οπότε δέν μπορώ να ξέρω άν έκανε αυτό το θόριβο πρίν την αλλαγή λαδιών..
Τα λάδια που μπήκαν ήταν αυτά που έλεγε το μανουαλ και η σωστή ποσότητα.
Εδώ να πώ οτι οι μπουκάλες λόγο έλειψης ενώς ειδικού εργαλέιου που ήθελε δέν ανοίχτηκαν στα 2 δέν χωρίστικε δηλαδή το καλάμι με την μπουκάλα.βγήκαν και μπήκαν οι τσιμούχες και τα λαδια έτσι όπος ήταν με αρκετή δυσκολία και πρσπάθεια η αλλαγή όμος έγινε σωστά.

Ανεφερα για τα ρουλεμάν στην αρχή για να ρωτήσω το εξής..υπάρχει περίπτωση αυτά τα 2 να είναι το ίδιο πρόβλημα?Οταν βυθήζω της μπουκάλες και νιώθο αυτό το πολύ ελαφρύ χτύπο είναι πάντα στο ίδιο σημείο σάν να βρίσκει κάτι μέσα στην μπουκάλα σε ένα συγεκριμένο σειμείο...

amyroukai
11/06/2015, 20:50
Can u say... ΚΟΥΖΙΝΕΤΑ;

Έχεις αλλάξει ποτές; Μάλλον οχι... Και δεν είναι και ακριβά και αλλάζουν και πανεύκολα, το γαμώτο είναι ότι θα πρέπει να αλλάξεις πάλι τις τσιμούχες γιατί -διαβάζω πως- αν βγουν δεν ξαναμπαίνουν οι ίδιες. Και η ροδέλα που πατάει το επάνω κουζινέτο στη θέση του, είναι σε καλή κατάσταση και επίπεδη; Στα χιλιόμετρα που λες, το να έχουν φαγωθεί δεν είναι διόλου παράλογο.

spyrakos35
11/06/2015, 21:02
προφανώς δεν άλλαξες λάδια σε εξουσιοδοτημένο γιαμάπα

007mastras
11/06/2015, 21:06
Καταρχάς κουζινέτα έχω αλλάξει αρκετές φορές σε επισκευες πετρελαιοκινιτήρων στην παλιά μου δουλειά.
Σε ποια κουζινέτα αναφέρεσαι?και σε ποιά ροδέλα?μέσα στης μουκάλες?

el-Gatto
11/06/2015, 21:17
Οταν βγάλεις ασφάλειες-ξύστρες-τσιμούχες και γυρίσεις τα καλάμια ανάποδα ,θα πέσει πρώτα μια ροδέλα ,
κι αν δουλέψεις λίγο το καλάμι πάνω-κάτω (αν όλα είναι καλά κ δεν είναι σφηνωμένο κάτι) θα εμφανιστεί κι ένα κυλινδρικό δαχτυλίδι με μιά τομή κατά μήκος.
Αυτό συνήθως είναι απο τεφλόν και αν έχει φθορά θα είναι εμφανής επάνω του.

007mastras
11/06/2015, 21:25
εστω.
Αυτο εχει κάποια σχέση με το χτύπο που ακούω?
Συγεκριμένα οι μπουκάλες στο xt660r για να χωριστεί μπουκάλα-καλάμι πρέπει να έχεις ένα ειδικό εργαλείο το οποίο συνδέετε πάνω σε προεκταση και μπαίνει μέσα στο καλάμι πιανει κάπου και κρατάει κόντρα ξεβιδόνωντας την αλενοβιδα που έχει ακριβός απο κάτω η μπουκάλα μετά απο αυτό μπορείς να κάνεις αυτό που λές να τραβάς με δύναμη καλάμι-μπουκάλα μέχρι να βγεί έξω τσιμούχα και το δαχτιλίδι που ανέφερες εγώ δέν την έκανα αυτήν τη διαδικασία.

andgeo
11/06/2015, 21:28
δες και ρουλεμάν τιμονιού !!!

007mastras
11/06/2015, 21:32
προφανώς δεν άλλαξες λάδια σε εξουσιοδοτημένο γιαμάπα

Τα άλλαξα εγώ όχι μόνο λάδια όλο το σέρβις της μότο,αλλά αυτό δέν έχει σχέση.Δέν θέλω να βγούμε off topic

007mastras
11/06/2015, 21:33
δες και ρουλεμάν τιμονιού !!!


Ε ναι βρε πασά μου είπαμε τα ρουλεμάν θα τα αλλάξω αλλά ο θόριβος δέν πρέπει να είναι απο εκει..
Βαρέθηκες να διαβάσεις όλο το 1ο πόστ μου?:look::look:

spyrakos35
11/06/2015, 21:34
Τα άλλαξα εγώ όχι μόνο λάδια όλο το σέρβις της μότο,αλλά αυτό δέν έχει σχέση.Δέν θέλω να βγούμε off topic

για το εργαλείο που δεν είχατε το λέω....

είμαι της αίσθησης οτι αν δεν βγει το καλάμι από την μποτα σωστή δουλειά δεν γίνεται....

άλλαξα τα δαχτυλίδια (μεταξύ άλλων) την προηγούμενη εβδομάδα γι αυτό στο λεω

andgeo
11/06/2015, 21:55
ήταν λίγο μεγάλο για ένα χτύπημα στο μπροστινό ...

el-Gatto
11/06/2015, 22:20
εστω.
Αυτο εχει κάποια σχέση με το χτύπο που ακούω?
Συγεκριμένα οι μπουκάλες στο xt660r για να χωριστεί μπουκάλα-καλάμι πρέπει να έχεις ένα ειδικό εργαλείο το οποίο συνδέετε πάνω σε προεκταση και μπαίνει μέσα στο καλάμι πιανει κάπου και κρατάει κόντρα ξεβιδόνωντας την αλενοβιδα που έχει ακριβός απο κάτω η μπουκάλα μετά απο αυτό μπορείς να κάνεις αυτό που λές να τραβάς με δύναμη καλάμι-μπουκάλα μέχρι να βγεί έξω τσιμούχα και το δαχτιλίδι που ανέφερες εγώ δέν την έκανα αυτήν τη διαδικασία.
Το δαχτυλίδι/οδηγός/κουζινετο ,είναι αυτό στον κόκινο κύκλο.

337009

Βγαίνει ΚΑΙ χωρίς να διαχωριστούν καλάμι-μπότα ,με τον τρόπο που σου είπα.
Και ναι ,αν έχει σοβαρή φθορά ,τότε μπορεί να υπάρξει τζόγος μεταξύ καλαμιού και μπότας κ να ακούς κάτι να κοπανάει στην μπουκάλα.

amyroukai
11/06/2015, 22:55
Και το 12 και το 15 θέλουν έλεγχο.
Εμένα το 12 από επίπεδο είχε γίνει κωνικό...
Και είναι ανοησία να αλλάξεις μόνο το 13 και όχι και το 15 μαζί.

el-Gatto
11/06/2015, 23:06
Και το 12 και το 15 θέλουν έλεγχο.
Εμένα το 12 από επίπεδο είχε γίνει κωνικό...
Και είναι ανοησία να αλλάξεις μόνο το 13 και όχι και το 15 μαζί.
Σαφώς και τα δύο θέλουν έλεγχο και αλλαγή εφόσον εχουν φθορά.
Το αναφέρει άλωστε στο σχεδιο NEW.
By the book θέλουν αλλαγή έχουν-δεν έχουν φθορά.
Το 15 όμως για να το δείς ,πρέπει να λύσεις πλήρως το καλάμι.
Του κύκλωσα το 13 ,γιατί αυτό το παίρνεις στα χέρια και χωρίς πλήρη αποσυναρμολόγηση ,την οποία δήλωσε οτι δεν έκανε κ δεν μπορεί να κάνει λόγω έλειψης εργαλείου.

Tip Aν τα ξανανοίξεις και δεν έχεις το ειδικό εργαλείο ,να έχεις υπ'όψιν σου οτι κι ένα αερόκλειδο αρκεί ,και για λύσε & για δέσε.

amyroukai
11/06/2015, 23:12
Δεν χρειάζεται καν αερόκλειδο. Αν δεν έχει πιάσει κανένας μαλάκας τα καλάμια σου στα χέρια του ποτέ, η κάτω βίδα λύνει με ένα μακρύ αλενάκι "εύκολα" αρκεί να θυμηθείς να την λύσεις πρώτη. Μάλλον πιο σωστά να την λασκάρεις και όχι να την βγάλεις εντελώς, για να μην γεμίσεις τον τόπο λάδια. Η πίεση από το ελατήριο της ανάρτησης κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά που κάνει το "ειδικό" εργαλείο. Και σφίξιμο με ροπόκλειδο γιατί τα αερόκλειδα δεν βαράνε με 30ΝΜ που θέλει (ή όσα -λίγα συνήθως- θέλει) αλλά με πολλά πολλά περισσότερα.

el-Gatto
11/06/2015, 23:19
Το λύσιμο ναι ,γίνεται όπως λές.
Στο δέσιμο χρειάζεται η κόντρα του ειδικού εργαλείου.
ή εναλλακτικά ,η ανορθόδοξη κρουστική σύσφιξη του αερόκλειδου.

amyroukai
11/06/2015, 23:25
Στο σφίξιμο πάλι τις σφίγγω τελευταίες, με το ελατήριο να πατάει τον εσωτερικό κώνο στη θέση του :)



Η βασική μου αντίρρηση στο αερόκλειδο που δεν ρυθμίζεται η ροπή του είναι ότι θα χαλάσει τη χαλκοροδέλα (αναλώσιμη θα μου πεις αλλά τρέχα βρες την εκείνη την ώρα) και πολύ πιθανά και τις βόλτες της μπότας.

el-Gatto
11/06/2015, 23:38
Πολύ σωστά έχεις αντίρρηση για μή ρυθμιζόμενης ροπής αερόκλειδο.
Εγώ δεν μίλησα για τέτοιο.
Ρυθμιζόμενο πάντα ,και ρυθμισμένο σε ελαφρώς χαμηλότερη ροπή απο την προτεινόμενη.
Αφού πατήσει και σφίξει ,η τελική σύσφιξη μπορεί να γίνει κανονικά με ροπόκλειδο.


ΥΓ: Καλή η σκέψη σου πάντως.
Αν ισχύει οτι είναι αρκετή η δύναμη του ελατηρίου για κόντρα και μπορεί να σφίξει ,τότε γίνονται ακόμα πιό απλά τα πράγματα.

amyroukai
11/06/2015, 23:41
στα δικά μου (που δεν θυμάμαι απ'έξω να σου πω τώρα τι ροπή θέλουν) επαρκεί η πίεση για να κλικάρει το ροπόκλειδο.

ρυθμιζόμενο αερόκλειδο δεν έχω δει σε κανένα συνεργείο πάντως. Αν το έχεις σπίτι, ρισπέκτ :)

el-Gatto
12/06/2015, 00:08
Οχι ,δεν έχω καν αερόκλειδο.

Εχει όμως ο λαστιχάς μου ,κι ένας πολύ καλός μου φίλος ,οπότε όταν χρειαστώ ,το έχω. ;)

amyroukai
12/06/2015, 01:07
εν τω μεταξύ, εμείς συζητάμε για μπουκάλες.

Οι ΜΟΥκάλες του τίτλου, τι είναι; :bawl:

teogtp
12/06/2015, 08:12
εν τω μεταξύ, εμείς συζητάμε για μπουκάλες.

Οι ΜΟΥκάλες του τίτλου, τι είναι; :bawl:

Τόση ώρα είστε offtopic;:lol:

spyrakos35
12/06/2015, 08:14
Τόση ώρα είστε offtopic;:lol:
ρουφιάνεεεεεεε

και είχαμε ξεφύγει και από τις μοδίστρες ρπστμ :look:

daz
12/06/2015, 08:50
Δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί ένα damper rod holder αν έχετε λύσει μια φορά και ξέρετε τι διάσταση είναι το εσωτερικό πολύγωνο.

337014

007mastras
12/06/2015, 09:43
Δεν χρειάζεται καν αερόκλειδο. Αν δεν έχει πιάσει κανένας μαλάκας τα καλάμια σου στα χέρια του ποτέ, η κάτω βίδα λύνει με ένα μακρύ αλενάκι "εύκολα" αρκεί να θυμηθείς να την λύσεις πρώτη. Μάλλον πιο σωστά να την λασκάρεις και όχι να την βγάλεις εντελώς, για να μην γεμίσεις τον τόπο λάδια. Η πίεση από το ελατήριο της ανάρτησης κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά που κάνει το "ειδικό" εργαλείο. Και σφίξιμο με ροπόκλειδο γιατί τα αερόκλειδα δεν βαράνε με 30ΝΜ που θέλει (ή όσα -λίγα συνήθως- θέλει) αλλά με πολλά πολλά περισσότερα.

Πολύ καλό κόλπο..!!
Δυστιχός δέν το έκανα τότε..

007mastras
12/06/2015, 09:46
Ρε παιδιά αυτό το δαχτιλίδι και γενικά όλα αυτά τα εξαρτήματα μπορούν να προκαλούν χτύπο κατα το βυθησμα της μπουκάλας?
Οκ καταλαβαίνω οτι πρέπει να αλλαχτούν άντε και είναι φθαρμένα θα έκανε ένα απαλό χτύπο στο βυθησμα της ''μουκάλας'' μας?

007mastras
12/06/2015, 09:51
Δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί ένα damper rod holder αν έχετε λύσει μια φορά και ξέρετε τι διάσταση είναι το εσωτερικό πολύγωνο.

μήπως γνωρίζεις πόσο είναι η διάσταση να φτιάξω ένα????

amyroukai
12/06/2015, 09:52
Αν έχει τζόγο, γουάι νοτ;

εν τω μεταξύ ο "απαλός χτύπος" μπορεί να είναι απλά μιά συστροφή που κάνει το ελατήριο όταν συμπιέζεται, μπορεί να είναι εγκάρσια μετακίνηση του ελατηρίου που βρίσκει στο τοίχωμα του καλαμιού όταν συμπιέζεται, μπορεί να είναι κάποιος μικροτζόγος στη δαγκάνα του φρένου (γιατί προφανώς το πατάς για να συμπιέσεις το καλάμι) μπορεί μπορεί μπορεί... Από αναλώσιμα πάντως αυτά τα τρία είναι τα πιθανά που φταίνε μέσα στο καλάμι.

daz
12/06/2015, 09:59
μήπως γνωρίζεις πόσο είναι η διάσταση να φτιάξω ένα????

Αυτό που δίνει η υαμαχα σαν σπεσιλ τοολ είναι τετράγωνο κωνικό (νομιζω). Δεν ξέρω πως και τι μέγεθος έχει αυτό που βρίσκεται στα καλάμια του χτ. Ίσως ο γατος να γνωρίζει περισσότερα.

007mastras
12/06/2015, 10:00
Τώρα είμαι στη δουλεια σε κανα μισαωρο εχω κανονίσει να φύγω να πάω να αλλάξω τα ρουλεμάν στο τιμόνι,
Ελπίζω να έχω καλά νέα..
Το ποιο ποθανό να είναι κάτι απλό σε άλα φορουμ που διάβασα παρουσιαζετε ο ιδιος χτυπος μετα απο αλλαγή λαδιών η ελατιρίων γιατι αλλάζει η συμπεριφορά της αναρτησης κάτι τέτοιο δέν το πολυ επιασα nay way αναμενετε νέα μου το μεσημεράκι..

OldMan
12/06/2015, 13:07
σε άλα φορουμ που διάβασα παρουσιαζετε ο ιδιος χτυπος μετα απο αλλαγή λαδιών η ελατιρίων γιατι αλλάζει η συμπεριφορά της αναρτησης κάτι τέτοιο δέν το πολυ επιασα

Και πολυ καλα έκανες...;)

OldMan
12/06/2015, 13:11
η κάτω βίδα λύνει με ένα μακρύ αλενάκι "εύκολα" αρκεί να θυμηθείς να την λύσεις πρώτη.

Να σε δω ρε μπαγασα να το κάνεις αυτό σε κανενα XL (R ή S) του '80 και να μην καταλήγεις στην υπέρμετρη κατανάλωση αλκοολούχων διαλυμάτων..

007mastras
12/06/2015, 14:38
Λοιπόν τα ρουλεμάν αλλαχτήκαν..το πρόβλημα με το τιμόνι λύθηκε τώρα πάει λαμπάδα!ειχε φθορά το κάτω ρουλεμάν όπος φαινετε στη φώτο εχω κυκλώσει τη φθορά σε αυτά τα σημεία σάν γραμμουλες κάθετες είχε φθαρεί και ήταν σάν αυλακια με αποτελεσμα οποτε ήταν μέσα στα αυλάκια τα ''βαρελάκια'' του ρουλεμάν σκάλωναν και δυσκολευονταν το στρίψιμο μόλις ξεσκάλωναν έστριβε απότομα..
Το τάκ τάκ συνεχίζει να υπάρχει..κάτι το προκαλεί μέσα απο την μπουκάλα...

337025

notakos600
12/06/2015, 15:32
Έχω φτιάξει σε 5' damper rod holder, όταν μου χρειάστηκε στο ΧΤ 600, με σωληνωτά κλειδιά διαφόρων διαμετρημάτων (χρειάστηκα 4 ή 5).
Το ένα μπαίνει μέσα στο άλλο και από την κάτω πλευρά κλειδώνουν το παξιμάδι και στην επάνω κρατούσα κόντρα.
Βέβαια τότε δεν ήξερα για το ειδικό κλειδί που το είδα τώρα.
Κι έτσι όμως κάνω την δουλειά μου.

daz
12/06/2015, 15:42
Λοιπόν τα ρουλεμάν αλλαχτήκαν..το πρόβλημα με το τιμόνι λύθηκε τώρα πάει λαμπάδα!ειχε φθορά το κάτω ρουλεμάν όπος φαινετε στη φώτο εχω κυκλώσει τη φθορά σε αυτά τα σημεία σάν γραμμουλες κάθετες είχε φθαρεί και ήταν σάν αυλακια με αποτελεσμα οποτε ήταν μέσα στα αυλάκια τα ''βαρελάκια'' του ρουλεμάν σκάλωναν και δυσκολευονταν το στρίψιμο μόλις ξεσκάλωναν έστριβε απότομα..
Το τάκ τάκ συνεχίζει να υπάρχει..κάτι το προκαλεί μέσα απο την μπουκάλα...

337025

Ναι, μόνο εκεί ήταν το πρόβλημα!

Ωραίος! :beer:

Δοκίμασε να δεις αν λύνεται η κάτω βίδα όπως σου είπε ο αμυρου και αν ναι προχώρα και στις μπουκάλες.

Αν τη λύσεις μια φορά θα δεις και τι χρειάζεται να φτιάξεις για την επόμενη.

007mastras
12/06/2015, 15:50
ναι αλλά τώρα τα έχω δέσει ξανά...Τουλάχιστον για κάνα μήνα δέν την ξανα ανοίγω..
εφόσον έστρωσε το τιμόνι θα οδηγάω τώρα έτσι και όταν βρώ χρόνο θα τα λύσω παλι..
Ααα ξέχασα...ολά πήγαν καλά εκτός ένα που ξέχασα να αναφέρω..τα παξιμάδια του γατζοκλειδου εχουν απο πάνω μια σάν ροδέλα προστατευτικη την οποία ξέχασα να βάλω..την είδ όταν μάζευα τα εργαλεία αυτή εδώ είναι......

337055

έτσι φαίνετε..

337056

amyroukai
12/06/2015, 16:14
Νομίζω ότι αυτό το καπάκι κλείνει και δεν παίρνει νερά μέσα στο λαιμό. Μήπως να το βάλεις, λέω εγώ τώρα...

007mastras
12/06/2015, 16:26
Οτι θα το βάλω είναι σίγουρο..τιμόνι όργανα και πάνω τιμονόπλακα θέλει μόνο αλλά δέν πιστευω να έχω άμεσο κύνδινο..προστατευτικό είναι όπος είπες για νερά,,η κάτω πλευρά έχει πλαστικό..
Να ρωτήσω κάτι ακόμα...ανάμεσα στα 2 παξιμάδια γκατζόκλειδου έχει μια πλαστική σάν σαμπρέλα ροδέλα η οποία δέν μου επέτρεπε να σφίξω πολύ τα παξιμάδια μεταξύ τους γιτα ηταν πολύ ελλαστική..τα εσφιξα όσο μου επέτρεπε και πέραση τη ροδέλα που τα κρατάει μαζί..αλλα΄ρωτάω εγω τώρα αυτά τα 2 παξιμάδια δέν πρέπει να σφίξουν πολύ μεταξύ τους για να μήν επιτρέπετε να λασχάρει η κάτω βίδα?

337074

007mastras
12/06/2015, 16:28
Ορίστε και φώτο απο την δουλειά που έγινε...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145581

daz
12/06/2015, 16:49
Ρε μικρέ θεούλη! Αντι για βίδες εσένα σου περισσεύουν ολόκληρα καπάκια? Δεν πειράζει, εύκολο είναι να την βάλεις, όπως είπες. Από κάτω να βάλεις και λίγο γράσο.

Την δεύτερη βίδα για το γατζόκλειδο δε σου είπα να τη σφίξεις με το χέρι μωρέ? Τόσο θέλει!

007mastras
12/06/2015, 16:55
Εγώ κατάλαβα την 1η βίδα..Η 1η πόσο ήθελη δηλαδή?
Την εσφιξα ούτε λίγο ούτε πολυ..πάντος να ξέρεις το κόλπο που είπες μέχρι να γίνει άσπρο το δάχτιλο δέν δουλευει καθόλου..για 2 λόγους...Ο πρώτος είναι οτι εκινη τη στιγμή τα δάχτιλα μου ήταν μαυρα απο τη βρομιά οπότε ορατοτητα 0..
Ο 2ος είναι οτι είμαι πολυ σφίχτης και οταν άσπρισε το δάχτιλο (αφου το είχα καθαρίσει και φαινονταν) ηταν αρκετά σφηχτή η βίδα..
Εντέλη τα εσφιξα ούτε πολύ ούτε λίγο..την εσφιξα οσο περισότερο γινοταν χωρίς να γίνει αισθητο στην κίνηση της τιμονόπλακας,
Πάντος όταν το 'εβγαλα και οι 2 βίδες βγαίναν με το χέρι..μόνο η κάτω ηθελα ένα κλικ με το γκατζοκλειδο..
Τα εκανα καλα η οχι?
Με λίγα λόγια έσφιξα την κάτω όσο ανέφερα και την πάνω όσο μου επετρεπε η ροδέλα το οποίο θεώρησα λίγο..

daz
12/06/2015, 17:31
:bawl: Είσαι θεός, τέλος! :lol:

To γατζόκλειδο που έχει τετράγωνο για να μπαίνει το δυναμόκλειδο είναι ακριβό. Αν έχεις δυναμόκλειδο φτιάξε ένα κολλώντας ανάποδα ένα καρυδάκι όσο πιο κοντά στο άνοιγμα. Μετά θα σου πω τον τύπο για να υπολογίσεις την ροπή που θα ρυθμίσεις το δυναμόκλειδο ώστε να μην έχεις απώλεια λόγο διαφορετικού σημείου εφαρμογής της δύναμης (αν έχεις δυναμόκλειδο που να μετράει κατω από 5). Όπως κατάλαβες κανείς δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία.

Το κάτω είχαμε πει στα 40 και μετά στα 7. Τα 7 είναι πολύ λίγο! Είναι ροπή που μπορείς να την πιάσεις ακόμα και με κατσαβίδι. Το αίμα κάτω απ' τα νύχια φεύγει πανεύκολα όσο σφίχτης και να είσαι!

Όπως και να έχει σου είπα ότι μετά πρέπει αν ελέγξεις.
Πάλι δάχτυλο θα δουλέψει και εδώ αλλά αυτή τη φορά το βάζουμε ανάμεσα στο σταυρό και στον λαιμό της μηχανής και ελέγχουμε αν υπάρχει τζόγος κουνώντας τις μπουκάλες μπρος πισω (αφού βάλουμε και την τιμονόπλακα με το παξιμάδι της). Το τιμόνι να γυρίζει ελεύθερα χωρίς καμία δυσκολία.
Το έκαμες αυτό μωρέ?

Την επάνω βίδα καλά την έκανες, όσο σου επιτρέπει η ροδέλα μέχρι να κάτσουν οι εγκοπές.

Edit. Απ' την περιγραφή σου μαλλον καλά την έκανες και την κάτω. ;)

007mastras
12/06/2015, 17:40
Ελενχο εκανα ναι όπως είπες μόλις έβαλα μπουκάλες μετα τα τσεκαρα τζογος 0!οπότε άυριο την πάω ταξιδάκι!!