PDA

View Full Version : Αλλαγή ρουλεμάν τιμονιού XT660R φώτο



007mastras
12/06/2015, 14:57
Τα ρουλεμάν ηταν φθαρμένα με αποτελεσμα η μηχανή στης στροφές να μήν στρίβει καλά,ηταν αισθητό το πρόβλημα σε στροφές με μεγάλη κλήση το τιμόνο σάν να μήν ήθελα να στρίψει.τελικά αλλαχτήκαν τα ρουλεμάν και μετα δούλευε ρολοι..Ορίστε οι φώτο της διαδικασίας συνολικά μου πήρε 2,5 ώρες.


τα καινούρια ρουλεμάν
337027

007mastras
12/06/2015, 14:59
Ξεκινάω να λύνω πλαστικά και μετά αφαιρώ ρόδα μπουκάλες και τιμόνι αφού έχω λασχάρει βίδες ρόδας όσο είναι η μηχανή κάτω

337028337029

007mastras
12/06/2015, 15:00
337033337030

007mastras
12/06/2015, 15:03
Αφαιρώ τιμονόπλακα

337034337036

007mastras
12/06/2015, 15:06
Ξεβιδώνω τα 2 παξιμάδια με το γατζόκλειδο

και αφαιρώ τον άξωνα.

337040337041

007mastras
12/06/2015, 15:09
Το παλιό κάτω ρουλεμάν και η βάση του παλιου πάνω ρουλεμάν η οποία με πέδεψε μέχρι να βγεί γιατί δέν είχα τα κατάληλα εργαλεία..

337042337043

007mastras
12/06/2015, 15:11
Αφαιρώ το κάτω ρουλεμάν..πολύ παίδεμα...Αλλά βγήκε χωρίς θύματα..

337044337045

007mastras
12/06/2015, 15:12
337046337047

007mastras
12/06/2015, 15:18
εδώ τα παλιά ρουλεμάν..εχω σιμαδέψει τη πηγή του κακού η βάση του κάτω ρουλεμάν..αυτές οι γραμούλες που φαίνονται είναι μικρά αυλάκια που έχουν διμιουργηθεί σε αυτά τα σημεία με αποτέλεσμα να τα ''βαρελάκια'' του ρουλεμάν όποτε ήταν μέσα σε αυτά τα αυλάκια τι τιμόνι δυσκολευόνταν να στρίψει..είναι αυλάκια μερικων εκατοστών χιλιοστου αλλά το πρόβλημα ήταν αισθητό στην οδήγηση.

337048

007mastras
12/06/2015, 15:58
Για το επόμενο βήμα φροντίζουμε η γυναίκα να λείπει απο το σπίτι γιατί εκτός απο της βρομιές που θα προκαλέσουμε στο σπίτι απο τα λαδομένα χέρια κτλ στης πόρτες...δέν πρέπει να δέι αυτο..

337060

και αυτό...

337063


Στην πρώτη εικόνα έβαλα τον άξωνα του τιμονιου στην καταψυξη ωστε να κρυώσει για να έχουμε το λεγόμενο φαινόμενο της συστολής του μετάλου..όταν κρυώσει ο όγκος του άξωνα μικραίνει κατα κάποια εκατοστά χιλιοστου βαιβαια μήν περιμένετε να γίνει μισός...:D
Στη δέυτερη φώτο ζεσταίνουμε το ρουλεμάν ωστε να να διασταλεί οπότε ο άξωνας κρύος έχει μικρίνει και το ρουλεμάν καυτό έχει μεγαλώσει με αποτέλεσμα να μπεί ευκολότερα στη θέση του..

007mastras
12/06/2015, 16:04
βάζουμε κόντρα κάτω στην τιμονόπλακα κάτι ωστε να μήν κοπανάει στο τσιμέντο η πλευρά της τιμονόπλακας..
Βάζουμε το καινούριο ρουλεμάν και απο πάνω το παλιό και χρυπάμε το παλιό μέχρι να κάτσει το καινούριο..
337069

007mastras
12/06/2015, 16:07
Οι βάσεις του ρουλεμάν έχουν μπεί απο εχθές το βράδυ στην κατάψυξη να παγωσουν καλά ωστε να μπουν έυκολα στης φωλιές τους (συστολή) όπος και έγινε.. με χτύπημα της ματσόλας μπαίνουν έυκολα και απλά..

337070

007mastras
12/06/2015, 16:17
Γρασάρουμε καλά ρουλεμάν και άξωνα και σφίγουμε παξιμάδια με γατζολκειδο..εδώ θέλει ιδιέτερη προσοχή κανονικά θέλει ροπόκλειδο και σφίξιμο όσο απαιτεί ο κάθε κατασκευαστης..εγώ δέν είχα βαίβαια...:cool: πρέπει να σφιχτεί δυτατά με το χέρι το πρώτο παξιμάδι για να κάτσουν καλά τα ρουλεμάν αμέσως μετά λασχάρουμε και ξανασφίγουμε με την απαιτουμενη δύναμη του ροπόκλειδου λοσο λέει ο εκάστοτε κατασκευαστής..δέν θέλει πολύ σφίξιμο γιατί δέν θα στρίβει καλά..μετα σφίγουμε και το 2ο παξιμάδι πάλι στην δύναμη που λέει ο κατασκευαστής και περνάμε την ροδέλα με το δοντάκι που κρτατάει τα 2 παξιμάδια μαζί..στην περιπτωσή μου και θα ήθελα να απαντήσει κάποιος γνώστης ανάμεσα στα 2 παξιμάδια είχε μία ροδέλα απο ελλαστικό πλαστικό σάν σαμπρέλα ενα πράμα η οποία δέν επέτρεπε να σφίξω πολύ και το έσφιξα μόνο όσο μπορούσα χωρίς να ''σκάσει'' η σαμπρέλα..Τι παίζει με αυτό?είχα την εντύπωση οτι αυτά τα 2 παξιμάδια πρέπει να σφιχτουν καλά μεταξύ τους για να μήν λασχάρουν..



337071
337073

007mastras
12/06/2015, 16:21
Μετά δένουμε τα παντα ξανά αντίστροφα..και απολαμβάνουμε το αποτέλεσμα..

daz
12/06/2015, 17:03
Ρε τρελέ μιλάμε για την αντικατάσταση των ρουλεμάν σε τρία διαφορετικά θρεντ! :lol:

Μπράβο σου που μπήκες στον κόπο να κάνεις παρουσιάση για να έχουν και οι υπόλοιποι ένα μπούσουλα. :beer:


Υγ. Είπαμε η δεύτερη βίδα με το χέρι μέχρι να κάτσουν οι εγκοπές. . ;)

daz
12/06/2015, 17:07
Επίσης θα ήταν καλύτερα αντί για πιστολάκι να το βάλεις στο φουρνο. Σε ελάχιστο χρόνο στο γκριλ με το φούρνο μισο ανοιχτό θα είχες καλύτερα αποτελέσματα.

* Αρκεί να έχεις χρόνο να κρυώσει ο φούρνος μεχρι να γυρίσει η γυναίκα! :lol:

007mastras
12/06/2015, 17:08
Μιλάμε για τα ρουλεμάν σε 3 θρέντ αλλά κανένα δέν προοριζώνταν για τα ρουλεμαν !! :lol::lol:
any way Αυτο είναι η παρουσίαση ηθελα να είναι καθαρά για αυτό τα άλλα τα έχουμε μπερδέψει πολύ!:D

007mastras
12/06/2015, 17:10
Επίσης θα ήταν καλύτερα αντί για πιστολάκι να το βάλεις στο φουρνο. Σε ελάχιστο χρόνο στο γκριλ με το φούρνο μισο ανοιχτό θα είχες καλύτερα αποτελέσματα.

* Αρκεί να έχεις χρόνο να κρυώσει ο φούρνος μεχρι να γυρίσει η γυναίκα! :lol:

Το μπιστολάκι το έκανε καυτο στην κυριολεξία δέν μπορούσα να το πιάσω με γυμνό χέρι..ρε τι δουλεια έκανε το άτιμο είπα μόλις το έπιασα..και δέν του φαίνετε:D

daz
12/06/2015, 17:36
Τα ροζ πιστολάκια είναι πολύ δυνατά τελικά. :lol:

daz
12/06/2015, 17:44
Το ρουλεμανάκι δεν το κόβω να το γράσαρες όπως είπαμε. Βγήκε το γράσο από πάνω?

007mastras
12/06/2015, 17:53
Εβαλα γράσο σπρέι γιατί δέν βρήκα γράσο σε μικρή συσκευασία έβαλα μπολικο και πήγε παντου είμαι σίγουρος.έγραφε γράσο λιθίου κάτι τέτοιο μου είπε αυτός είναι το καλύτερο που είχε.

vaska
12/06/2015, 17:56
Εγώ θα σου πω ένα tip γιατί βλέπω ότι όλοι να ζεσταίνετε τα ρουλεμάν "στεγνά" και αυτό είναι ότι χειρότερο για την ζωούλα τους. Όταν θέλεις να ζεστάνεις ρουλεμάν παίρνεις ένα μπρίκι του καφέ, βάζεις λαδάκι, κάνεις μπλούμ το ρουλεμάν μέσα και ξεκινάς το ζέσταμα στο γκαζάκι και βουαλά. Το ρουλεμανάκι ζεσταίνεται όσο πιο ανώδυνα γίνεται.
Κατά τα άλλα, μια χαρά αφού τα κατάφερες.

007mastras
12/06/2015, 18:05
Εγώ θα σου πω ένα tip γιατί βλέπω ότι όλοι να ζεσταίνετε τα ρουλεμάν "στεγνά" και αυτό είναι ότι χειρότερο για την ζωούλα τους. Όταν θέλεις να ζεστάνεις ρουλεμάν παίρνεις ένα μπρίκι του καφέ, βάζεις λαδάκι, κάνεις μπλούμ το ρουλεμάν μέσα και ξεκινάς το ζέσταμα στο γκαζάκι και βουαλά. Το ρουλεμανάκι ζεσταίνεται όσο πιο ανώδυνα γίνεται.
Κατά τα άλλα, μια χαρά αφού τα κατάφερες.

Ετσι. αυτός είναι ο σωστός τρόπος.
Σε τοποθέτηση μεγάλων ρουλεμάν στην παλιά μου δουλεια έστι το κάναμε και μπαίναν με το χέρι και ελάχιστο χτύπημα στους άξωνες όταν κρυωναν μετά δέν βαγαίναν με τίποτα!

daz
12/06/2015, 18:14
Μετά το πιστολάκι και το φούρνο τώρα και σε μπρίκι.

Πότε θα βγάλουν εκείνα τα λιντλ κανένα πιστόλι θερμού αερα ρε πσμ! :lol:


Που 'σαι 007..
γράσο λιθίου θέλει αλλά αν δεν το κανεις έτσι όπως σου είπα δεν έχει σημασία πόσο θα βάλεις. Το γράσο πρέπει να μπει μέσα. Το έγραψε και ο oldman και καθόλου να μην έχει απ' έξω δεν πειράζει αρκεί να έχει από μεσα. Απ' αυτό που έβαλες έξω μόνο ελάχιστο θα μείνει γιατί το ρουλεμάν πρεσάρεται. Με το σπρει δεν κάνεις δουλειά, έπρεπε αν πάρεις μια φύσιγγα για γρασαδόρο αφού δεν έβρισκες μικρή συσκευασία. Δεν πιάνει χώρο και αποθηκεύεται μαζί με τα σπρέι και τα λοιπά λιπαντικά. Τώρα που το έβαλες είναι σχεδόν αδύνατο να βάλεις μέσα γράσο.
Στο επάνω όμως μπορείς να το κανεις γιατί βγαίνει με το δάχτυλο (Όταν θα κατεβάσεις μπουκάλες για τον θόρυβο).;)

007mastras
12/06/2015, 18:20
Θα το κάνω όταν τα ανοίξω όπος είπες για της μπουκάλες.
Θα προμηθευτώ να έχω..

el-Gatto
12/06/2015, 22:52
Ωραία παρουσίαση φίλε. :beer:

STF
13/06/2015, 00:25
Ωραία παρουσίαση φίλε. :beer:

Πολύ ωραία, πράγματι και χρήσιμη. Τα νιούτον στο 1ο σφίξιμο του 1ου παξιμαδιού είναι 45 και στο 2ο σφίξιμο μόλις 7. Έτσι για την πληροφόρηση όσων έχουν ροπόκλειδο (αυτό ισχύει για το Tenere '08+, φαντάζομαι αντίστοιχα είναι και για τα XT).


Μετά το πιστολάκι και το φούρνο τώρα και σε μπρίκι.

Πότε θα βγάλουν εκείνα τα λιντλ κανένα πιστόλι θερμού αερα ρε πσμ! :lol:


Που 'σαι 007..
γράσο λιθίου θέλει αλλά αν δεν το κανεις έτσι όπως σου είπα δεν έχει σημασία πόσο θα βάλεις. Το γράσο πρέπει να μπει μέσα. Το έγραψε και ο oldman και καθόλου να μην έχει απ' έξω δεν πειράζει αρκεί να έχει από μεσα. Απ' αυτό που έβαλες έξω μόνο ελάχιστο θα μείνει γιατί το ρουλεμάν πρεσάρεται. Με το σπρει δεν κάνεις δουλειά, έπρεπε αν πάρεις μια φύσιγγα για γρασαδόρο αφού δεν έβρισκες μικρή συσκευασία. Δεν πιάνει χώρο και αποθηκεύεται μαζί με τα σπρέι και τα λοιπά λιπαντικά. Τώρα που το έβαλες είναι σχεδόν αδύνατο να βάλεις μέσα γράσο. Στο επάνω όμως μπορείς να το κανεις γιατί βγαίνει με το δάχτυλο (Όταν θα κατεβάσεις μπουκάλες για τον θόρυβο).;)

daz μια χαρά μπορεί να μπει και τώρα το γράσσο αρκεί να λύσεις τις τιμονόπλακες και να φανεί το κάτω ρουλεμάν (τα πάνω τα παίρνεις εύκολα στο χέρι). Με το σωστό γράσσο αλείβεις το ρουλεμάν και το περιστρέφεις στον άξονα της τιμονόπλακας. Το ρουλεμάν τραβάει μόνο του το γράσσο μέσα με εντυπωσιακό ρυθμό. Συμπτωματικά κάναμε την εργασία παρέα με τον el-Gatto πρόσφατα (χωρίς αντικατάσταση, μόνο συντήρηση).

daz
13/06/2015, 01:22
Πολύ ωραία, πράγματι και χρήσιμη. Τα νιούτον στο 1ο σφίξιμο του 1ου παξιμαδιού είναι 45 και στο 2ο σφίξιμο μόλις 7. Έτσι για την πληροφόρηση όσων έχουν ροπόκλειδο (αυτό ισχύει για το Tenere '08+, φαντάζομαι αντίστοιχα είναι και για τα XT).



daz μια χαρά μπορεί να μπει και τώρα το γράσσο αρκεί να λύσεις τις τιμονόπλακες και να φανεί το κάτω ρουλεμάν (τα πάνω τα παίρνεις εύκολα στο χέρι). Με το σωστό γράσσο αλείβεις το ρουλεμάν και το περιστρέφεις στον άξονα της τιμονόπλακας. Το ρουλεμάν τραβάει μόνο του το γράσσο μέσα με εντυπωσιακό ρυθμό. Συμπτωματικά κάναμε την εργασία παρέα με τον el-Gatto πρόσφατα (χωρίς αντικατάσταση, μόνο συντήρηση).

Ναι 45 είναι, εγώ θυμόμουν 40 αλλά έχεις δίκιο. Το θέμα είναι να κάτσουν τα ρουλεμάν. Αν δεν πατήσουν σωστά, θα πατήσουν αργότερα με τη χρήση και θα πρέπει να ξανασφίξεις.

Ο καλύτερος τρόπος για να βάλεις γράσο χωρίς το εργαλείο που το πρεσάρει είναι αυτός που περιγράφω εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145209&page=4&p=2599868&viewfull=1#post2599868). Αν το κάνεις σωστά, το μόνο παραπάνω που θα σου προσφέρει το εργαλείο είναι να μείνουν τα χέρια πιο καθαρά.
Έχω κάνει και εγώ συντήρηση στα ρουλεμάν. Ναι, κάτι γίνεται αλλά περνά μέσα μια πολύ μικρή ποσότητα, δεν είναι το ίδιο. Στο επάνω ρουλεμάν που το παίρνω στο χέρι και το κάνω όπως παραπάνω, βλέπω το παλιό γράσο να βγαίνει από πάνω. Στο κάτω που είναι πρεσαριστό βάζω απ' έξω και το γυρίζω, το μόνο που πετυχαίνω είναι να γρασάρω είναι τους κυλίνδρους, η ποσότητα που μπαίνει μέσα είναι ελάχιστη σε σχέση με το άλλο (αν μπαίνει). Αλλά απ' το τίποτα!

George_M.
13/06/2015, 05:36
ευρηματικος κ αποτελεσματικος,ωραιος!

(μια συμβουλη κ απο μενα λογω δουλειας..το καλεμι κ γενικα το απευθειας χτυπημα σε ρουλεμαν για να το σπασουμε/βγαλουμε κτλ καλο ειναι να το αποφευγουμε καθως το μεταλλο ειναι βαμμενο κ αμα τυχον σπασει τα κοματια θα εκτιναχθουν κυριολεκτικα παντου!ειδικα προσοχη στα ματια,γυαλια κ λοιπα ΜΑΠ απαραιτητα!)

vaska
13/06/2015, 08:52
Ναι 45 είναι, εγώ θυμόμουν 40 αλλά έχεις δίκιο. Το θέμα είναι να κάτσουν τα ρουλεμάν. Αν δεν πατήσουν σωστά, θα πατήσουν αργότερα με τη χρήση και θα πρέπει να ξανασφίξεις.

Ο καλύτερος τρόπος για να βάλεις γράσο χωρίς το εργαλείο που το πρεσάρει είναι αυτός που περιγράφω εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145209&page=4&p=2599868&viewfull=1#post2599868). Αν το κάνεις σωστά, το μόνο παραπάνω που θα σου προσφέρει το εργαλείο είναι να μείνουν τα χέρια πιο καθαρά.
Έχω κάνει και εγώ συντήρηση στα ρουλεμάν. Ναι, κάτι γίνεται αλλά περνά μέσα μια πολύ μικρή ποσότητα, δεν είναι το ίδιο. Στο επάνω ρουλεμάν που το παίρνω στο χέρι και το κάνω όπως παραπάνω, βλέπω το παλιό γράσο να βγαίνει από πάνω. Στο κάτω που είναι πρεσαριστό βάζω απ' έξω και το γυρίζω, το μόνο που πετυχαίνω είναι να γρασάρω είναι τους κυλίνδρους, η ποσότητα που μπαίνει μέσα είναι ελάχιστη σε σχέση με το άλλο (αν μπαίνει). Αλλά απ' το τίποτα!

Τώρα να πω κι εγώ την χαζομάρα μου κι αν δεν είναι σωστή οκ μην την λάβετε υπ' όψιν σας.

Θέλεις να βάλεις γράσο στην εσωτερική μεριά ενός κωνικού ρουλεμάν και κάνεις όλη αυτή την ιστορία. Μήπως λέω μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις μια κουταλιά γράσο να το βάλεις σε δοχείο το οποίο θα ζεστάνεις τόσο όσο ν' αρχίζει το γράσο να γίνεται ρευστό (μελτ που λένε και στο χωριό μου). Μετά βάζεις το ρουλεμανάκι μέσα στο παχύρρευστο υγρό και το αφήνεις να παγώσει. Έτσι θα πάει το γράσο όπου πρέπει να πάει και δεν θα γίνεις και χάλια.

Δεν ξέρω αν με την θερμοκρασία χάνει το γράσο τις λιπαντικές του ικανότητες αλλά δεν μιλάμε για 1000 βαθμούς κελσίου, μιλάμε να το ζεστάνεις τόσο ώστε να ρευστοποιηθεί.

Για πείτε!

007mastras
13/06/2015, 09:06
Πολύ ωραία, πράγματι και χρήσιμη. Τα νιούτον στο 1ο σφίξιμο του 1ου παξιμαδιού είναι 45 και στο 2ο σφίξιμο μόλις 7. Έτσι για την πληροφόρηση όσων έχουν ροπόκλειδο (αυτό ισχύει για το Tenere '08+, φαντάζομαι αντίστοιχα είναι και για τα XT).



daz μια χαρά μπορεί να μπει και τώρα το γράσσο αρκεί να λύσεις τις τιμονόπλακες και να φανεί το κάτω ρουλεμάν (τα πάνω τα παίρνεις εύκολα στο χέρι). Με το σωστό γράσσο αλείβεις το ρουλεμάν και το περιστρέφεις στον άξονα της τιμονόπλακας. Το ρουλεμάν τραβάει μόνο του το γράσσο μέσ

Ετσι έτσι να μαζέυονται οι πληροφορίες!!!!:D

007mastras
13/06/2015, 09:15
ευρηματικος κ αποτελεσματικος,ωραιος!

(μια συμβουλη κ απο μενα λογω δουλειας..το καλεμι κ γενικα το απευθειας χτυπημα σε ρουλεμαν για να το σπασουμε/βγαλουμε κτλ καλο ειναι να το αποφευγουμε καθως το μεταλλο ειναι βαμμενο κ αμα τυχον σπασει τα κοματια θα εκτιναχθουν κυριολεκτικα παντου!ειδικα προσοχη στα ματια,γυαλια κ λοιπα ΜΑΠ απαραιτητα!)

Μακάρι να ήταν μόνο το καλέμι...Γενικά μου λείπουν εργαλεία τώρα φτιάχνω τη συλογή μου σιγά σιγά γιατί την κανονική μου την έχασα σε μετακόμιση πέριση..
Οπος βλέπετε στην ουσία δέν είχα κανένα spesial tool όλα γίναν με απλά εργαλεία,και εξωλκέα να είχα απλό δέν θα μου έκανε όπος έχει και ο φίλος Daz οι εξωλκείς για αυτά τα ρουλεμάν είναι πανάκριβοι και αμφιβάλω αν τους έχουν σε συνεργείο,άντε σε κανα εξουσιοδοτιμένο μόνο..
Αν και πιστευω οτι ισχυει αυτο που λένε τα εργαλεία κανουν το μάστορα,τα πάντα μπορείς να κάνεις και ας μήν έχεις το ειδικό εργαλείο αλλά άν το είχες η δουλεια θα ήταν πολυ ποιό έυκολη...

daz
13/06/2015, 11:36
Τώρα να πω κι εγώ την χαζομάρα μου κι αν δεν είναι σωστή οκ μην την λάβετε υπ' όψιν σας.

Θέλεις να βάλεις γράσο στην εσωτερική μεριά ενός κωνικού ρουλεμάν και κάνεις όλη αυτή την ιστορία. Μήπως λέω μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις μια κουταλιά γράσο να το βάλεις σε δοχείο το οποίο θα ζεστάνεις τόσο όσο ν' αρχίζει το γράσο να γίνεται ρευστό (μελτ που λένε και στο χωριό μου). Μετά βάζεις το ρουλεμανάκι μέσα στο παχύρρευστο υγρό και το αφήνεις να παγώσει. Έτσι θα πάει το γράσο όπου πρέπει να πάει και δεν θα γίνεις και χάλια.

Δεν ξέρω αν με την θερμοκρασία χάνει το γράσο τις λιπαντικές του ικανότητες αλλά δεν μιλάμε για 1000 βαθμούς κελσίου, μιλάμε να το ζεστάνεις τόσο ώστε να ρευστοποιηθεί.

Για πείτε!

Βασίλη ότι βολεύει τον καθένα. Αν δοκιμάσεις τον τρόπο που περιέγραψα όμως θα καταλάβεις ότι αυτό που λες είναι πιο μπελαλίδικο.
Μέσα σε 3-4 λεπτά έχω κάνει έτσι και τα δυο ρουλεμάν. Πιο γρήγορος και καθαρός τρόπος είναι μόνο με το εργαλειο για γρασάρισμα ρουλεμάν.

337090

vs

337092

Μια καλύτερη περιγραφή απ' τη δική μου που τη βρήκα καθώς έψαχνα για τη φωτό.

"Take a chunk of bearing grease in your left hand, Start at the edge of the lump of grease and squeeze it through a little at a time until the grease pops from between the rollers on the top side, then turn the bearing a little to work on a new area. This pushes the grease to inner areas you can't see. Use a press and slide motion like you're trying to scrape the grease off your hand. It goes faster that way."

Μετά από κανά τριάρι τέσσερα "press n' slide" το γράσο βγαίνει από πάνω. Γυρίζεις και συνεχίζεις για όλο το ρουλεμάν. 2 λεπτά το πολύ για το καθένα.

dimitrisdourm
21/03/2016, 12:22
Τι νούμερο γατζόκλειδο χρησιμοποίησες και πόσα χρειάζεσε ένα ή δύο; Το xt660r κονικά έχει μαμά; Με ροπόκλειδο πρέπει να γίνεται πάντα η αλλαγή ρουλεμάν;

dimitrisdourm
21/03/2016, 14:08
1ο σφίξιμο του 1ου παξιμαδιού αυτο που είναι κοντά στο ρουλεμαν είναι το πρώτο;


Πολύ ωραία, πράγματι και χρήσιμη. Τα νιούτον στο 1ο σφίξιμο του 1ου παξιμαδιού είναι 45 και στο 2ο σφίξιμο μόλις 7. Έτσι για την πληροφόρηση όσων έχουν ροπόκλειδο (αυτό ισχύει για το Tenere '08+, φαντάζομαι αντίστοιχα είναι και για τα XT).



daz μια χαρά μπορεί να μπει και τώρα το γράσσο αρκεί να λύσεις τις τιμονόπλακες και να φανεί το κάτω ρουλεμάν (τα πάνω τα παίρνεις εύκολα στο χέρι). Με το σωστό γράσσο αλείβεις το ρουλεμάν και το περιστρέφεις στον άξονα της τιμονόπλακας. Το ρουλεμάν τραβάει μόνο του το γράσσο μέσα με εντυπωσιακό ρυθμό. Συμπτωματικά κάναμε την εργασία παρέα με τον el-Gatto πρόσφατα (χωρίς αντικατάσταση, μόνο συντήρηση).

007mastras
21/03/2016, 16:32
ναι το 1ό παξιμάδι είναι το κάτω αρχικά σφίγκεις πολύ δυνατά να κάτσουν καλά τα ρουλεμάν, να κουμπόσουν ολα καλά μεταξύ τους μετα λασχάρεις και σφίγκεις ξανά στα νιουτον που πρέπει.
εγώ δέν είχα ροπόκλειδο ετσι το εσφιξα με το χέρι μέχρι στιγμής δέν εχω κάποιο θέμα αλλα επηδή δούλευα παλια ροπόκλειδα πάνω-κατω ξέρω πόσο είναι σιγουρα δέν είναι 45 αλλα εκει περίπου είμαι.
το σωστό είναι οτι βίδα σφίγκεις να βάζεις ροπόκλειδο...ακόμα και της βίδες που εχει πχ για την πινακίδα ολα εχουν κάποιες ανοχές. βεβαια στην πράξη δέν υπάρχει λόγος να βάλεις ροπόκλειδο στης βίδες πχ τησ πινακίδας εκει απλά της σφίγκεις..
σε κάποια εξαρτήματα είναι άκρος απαραίτητο όμος... οπος πχ στο σφίξιμο κεφαλής..
τώρα για τα παξιμάδια της τιμονόπλακας καλό θα είναι να μπεί είναι κάτι που αν το σφίξεις πολύ θα χαλάσουν τα ρουλεμάν σύντομα..αν το σφίξεις λίγο..το εσφιξες λίγο με οτι αυτο συνεπάγετε...
εγώ δέν εβαλα ροπόκλειδο κακός αλλα πάνω κάτω το εσφιξα οσο πρέπει.. κάπου ποιο πρίν αν θυμαμαι καλά γραφει ένας πός πρέπει να σφιχτει χωρίς ροπόκλειδο με το δάχτιλο μέχρι να ασπρίσει κάτι τετοιο..ψαξε εδώ διαβασε όλο το θέμα..
αα και αν το κάνεις πόσταρε καμια φωτο!!πχ παλια ρουλεμαν και τη διαδικασία να δουμε τι έκανες, και οτι απορία έχεις γράψε θα απαντήσω αν ξέρω

virus
21/03/2016, 16:46
αλλος τροπος χωρις ροποκλειδο.

σηκωνεις την μπροστα ροδα σττον αερα και θα πρεπει το τιμονι να γυρναει απο ακρη σε ακρη εντελως ελευθερα χωρις καμια δυσκολια.

μετα με το μηχανακι κανονικα στο εδαφος κι εσυ καβαλα ακουμπας την μπροστα ροδα στον τοιχο. μετα με τα χερια πρεσσαρεις το τιμονι προς τα κατω. στο κατωτερο σημειο που θα φτασεις πατας το μπροστινο φρενο και δεν το αφηνεις. ετσι οπως ειναι μπλοκαρισμενο κουνας το τιμονι πανω κατω αν δεν ακουσεις χτυπημα εισαι ενταξει.

ελευθερος φευγεις.

daz
21/03/2016, 18:29
M' αρέσει που μιλάτε για σφίξιμο με ροπόκλειδο σε βίδα που θέλει γατζόκλειδο!

Για να πατήσει θέλει σφίξιμο. Τα γατζόκλειδα δεν είναι παραπάνω από 10cm και για να πιάσεις τα 45 Νιούτον στο μέτρο υπολογίστε πόσα κιλά δύναμη πρέπει να ασκήσετε.
1ον αν δε μπορείτε να κάνετε τον παραπάνω υπολογισμό δεν θα μπορέσετε να ρυθμίσετε και το δυναμόκλειδο για χρήση σε γατζόκλειδο.
2ον είναι πολλά τα κιλά οπότε απλά σφίξτε με αρκετή δύναμη. Δεν χρειάζεται να ασχοληθεί κάποιος πολύ παραπάνω εκτός και αν το έχει (και ασφαλώς έχει τα κατάλληλα εργαλεία).

Για το δεύτερο σφίξιμο τώρα. 7nm με γατζόκλειδο. Για πείτε πως θα το κάνετε αυτό.
Πως θα βάλετε γατζόκλειδο στο ροπόκλειδο.

Χρειάζεστε κάτι τέτοιο ε!

355297

Διαφορετικά κάτι τέτοιο.

355298

ή τέτοιο στο σωστό μέγεθος.

355299

Τα δυο τελευταία είναι για χρήση σε κλασικό δυναμόκλειδο. Όμως αλλάζουν το συνολικό μήκος (ροπόκλειδο + αντάπτορας) οπότε πρέπει να υπολογίσετε πόσο λιγοτερο πρέπει να ρυθμιστεί ώστε να χτυπήσει στα 7 και όχι παραπάνω!
Και για να χτυπήσει στα 7 θα πρέπει το ροπόκλειδο να έχει ρύθμιση χαμηλότερα από 7.

Πόσοι έχουμε τέτοιο ροπόκλειδο και πόσοι έχουμε τα γατζόκλειδα για ροπόκλειδο?
Και πόσοι μπορούν/ξέρουν να το ρυθμίσουν σωστά?

daz
21/03/2016, 18:33
Virus έτσι βρίσκεις μεγάλα ποσοστά τζόγου, τα μικρά είναι πιο δύσκολο να τα εντοπίσεις με οποιοδήποτε τρόπο!

Ο καλύτερος τρόπος που έχω βρει είναι με το δάχτυλο ανάμεσα στο λαιμό και στο σταυρό (στο κάτω ρουλεμάν ντε!). Τους πολύ μικρούς τζόγους το δάχτυλο τους εντοπίζει καλύτερα.

Αν το τιμόνι περιστρέφεται ελεύθερα και αν το δάχτυλο δεν εντοπίζει τίποτα είμαστε εντάξει!

virus
21/03/2016, 19:26
αυτον τον τροπο που λες δεν τον πιανω.

ενοεις κατα το σφιξιμο των 7 νιουτον οτι το δαχτυλο θα πιασει την αισθηση του να τερματισει το ρουλεμαν;

daz
21/03/2016, 19:29
Αφού τελειώσεις και σφίξεις μέχρι εκεί που το τιμόνι δεν κολλάει πουθενά, βάζεις επάνω πλάκα και παξιμάδι και μετά με τον εμπρός τροχό στον αέρα κουνάς τις μπουκάλες προς πίσω έχοντας το δάχτυλο στο κάτω ρουλεμάν (ανάμεσα στον λαιμό της μηχανής και τον σταυρό).

taisteal
21/03/2016, 19:30
Και κανεις καμποσα χιλιομετρα,και μετα ξανατσεκαρεις για να παρει τις ανοχες το ρουλεμαν.

daz
21/03/2016, 19:36
Και κανεις καμποσα χιλιομετρα,και μετα ξανατσεκαρεις για να παρει τις ανοχες το ρουλεμαν.

Γι' αυτό αρχικά σφίγγουμε αρκετά δυνατά με το γατζόκλειδο και μετά χαλαρώνουμε και ξανα σφίγγουμε μέχρι τα 7 (ή μεχρι να μη κολλάει το τιμόνι).

Με αυτόν τον τρόπο πατάει το ρουλεμάν και δεν αποκτά ανοχές μετά από μερικά χλμ. Βέβαια κακό δεν είναι να ξανατσεκάρουμε! :beer:

lykourgi
21/03/2016, 20:50
κουνάς τις μπουκάλες προς πίσω έχοντας το δάχτυλο στο κάτω ρουλεμάν (ανάμεσα στον λαιμό της μηχανής και τον σταυρό).

Ρε συ daz, πόσα χέρια έχεις; :confused:

007mastras
21/03/2016, 21:39
Τα δυο τελευταία είναι για χρήση σε κλασικό δυναμόκλειδο. Όμως αλλάζουν το συνολικό μήκος (ροπόκλειδο + αντάπτορας) οπότε πρέπει να υπολογίσετε πόσο λιγοτερο πρέπει να ρυθμιστεί ώστε να χτυπήσει στα 7 και όχι παραπάνω!
Και για να χτυπήσει στα 7 θα πρέπει το ροπόκλειδο να έχει ρύθμιση χαμηλότερα από 7.

Πόσοι έχουμε τέτοιο ροπόκλειδο και πόσοι έχουμε τα γατζόκλειδα για ροπόκλειδο?
Και πόσοι μπορούν/ξέρουν να το ρυθμίσουν σωστά?[/QUOTE]

εχω την εντύπωση οτι κάθε ροπόκλειδο είναι κατασκευασμένο ετσι ώστε οταν μπει ο ανάπτοντας η το καρυδάκι του να κάνει ''κλακ'' στα νιουτον που πρέπει.
πχ ενα ροπόκλειδο που εχει μήκος 40cm και θέλουμε να σφίξουμε 50 νιουτον ο κατασκευαστής το εχει κατασκευασει να κάνει κλάκ οταν ασκηθεί πίεση τόση ωστε αν ηταν 1 μετρο να ασκουσαμε την πίεση 50 νιουτον... αν ηταν 1 μέτρο θα θέλαμε 50 νιουτον αν ειναι μισό μετρο θα ασκηθεί πχ 100 νιούτον αλλα το σφίξιμο θα είναι για 50...τώρα ο αντάπτορας η το καρυδάκι μπορεί να αλλάξει λίγο την απόσταση αλλα φαντάζομαι οτι οι κατασκευαστές τα εχουν σκευτει ολα αυτα.
εχω σφίξει και με ροπόκλειδο που εχει μήκος 2 μέτρα περίπου..

daz
21/03/2016, 22:19
Φίλε 007 δεν παίζει ρόλο πόσο μήκος έχει το δυναμόκλειδο.
Ο κατασκευαστής το έχει ρυθμίσει για την απόσταση απ' το μέσο της λαβής μέχρι το καρέ.
Βάζοντας οποιονδήποτε αντάπτορα που αυξάνει την απόσταση αυτή, η ρύθμιση του κατασκευαστή δεν ισχύει. Το δεύτερο σημείο σημείο έχει μετατοπιστεί και δεν βρίσκεται πλέον στο καρέ.

Σε απλά ελληνικά.

Αν το δυναμόκλειδο είναι 20cm (μέσο λαβής μέχρι καρέ) και ο αντάπτορας μεταφέρει το σημείο που ασκείται η δύναμη άλλα 5cm, τότε για να έχει 7nm στο κέντρο του γατζόκλειδου πρέπει να ρυθμίσεις στα 5,6nm.

Ο τύπος που χρειάζεστε για να υπολογίσετε στα πόσα πρέπει να ρυθμίσετε είναι ο εξής..

χ=F*L1/L1+L2


Χρησιμοποιόντας τιμές απ' το παραπάνω παράδειγμα..

χ=7*20/20+5
χ=5,6

x= η άγνωστη δύναμη που πρέπει να βάλω στο δυναμόκλειδο.
F= η δύναμη την οποία θέλω στο κέντρο του γατζόκλειδου-οποιουδήποτε αντάπτορα.
L1=μήκος απ' το μέσο της λαβής του δυναμόκλειδου μέχρι το καρέ.
L2=μήκος απ' το καρέ μέχρι το μέσο του γατζόκλειδου-αντάποτρα. (η δύναμη ασκείται στο μέσο του γατζόκλειδου οπότε δεν μετράω απλά το μήκος του γατζόκλειδου).




Lykourgi με λες κουλάτζα, μονόχειρα, αμάνικο? :lol:

2 έχω και μου φτάνουν τις περισσότερες φορές! :D Αν περάσεις το αριστερο χέρι πίσω απ' την αριστερή και πιάσεις την δεξιά (αγκαλίτσα δλδ) τις κουνάς παρέα. Δε θέλει δα και την τεράστια δύναμη. Ή μπορείς να πιάσεις τη ρόδα.
Εναλλακτικά βάλτε και κανέναν άλλο να λερώσει τα χέρια του! ;)

007mastras
21/03/2016, 22:38
ναι εχεις δίκιο το διάβασα πολυ βιαστικα..
οποτε με τον τύπο σου πάλι υπάρχει λύση για κάποιον που τον ξέρει.

daz
21/03/2016, 23:09
ναι εχεις δίκιο το διάβασα πολυ βιαστικα..
οποτε με τον τύπο σου πάλι υπάρχει λύση για κάποιον που τον ξέρει.

Φυσικά υπάρχει λύση, πάντα υπάρχει μια λύση. Το θέμα όμως είναι ότι τα δυναμόκλειδα κάτω από 7νμ δεν είναι και τόσο διαδεδομένα στους απλούς χρήστες. Και στο παράδειγμά μου τα 20cm που ανέφερα είναι καθαρά θεωρητικά. Στην πραγματικότητα μπορεί να είναι (και συνήθως είναι) αρκετά παραπάνω που σημαίνει ρύθμιση κάτω από 5νμ.

Οπότε η πλειοψηφία εκεί έξω δε χρειάζεται απλά ένα γατζόκλειδο για δυναμόκλειδο που είναι εύκολο για κάποιον ακόμα και να το φτιάξει κολλώντας ένα καρυδάκι.

lykourgi
22/03/2016, 06:17
Lykourgi με λες κουλάτζα, μονόχειρα, αμάνικο? :lol:
Αντίθετα, με τρία χέρια σε φαντάστηκα, αλλά με το παρακάτω με κάλυψες. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. :a013:


Αν περάσεις το αριστερο χέρι πίσω απ' την αριστερή και πιάσεις την δεξιά (αγκαλίτσα δλδ) τις κουνάς παρέα. Δε θέλει δα και την τεράστια δύναμη.

dimitrisdourm
22/03/2016, 17:46
Που μπορώ να βρω αυτά τα γατζόκλειδα; Σε 3 μαγαζία που πήγα κανένα δεν τα είχε.

dimitrisdourm
22/03/2016, 17:47
Που μπορώ να βρω τέτοια γατζόκλειδα; Σε τρία μαγαζιά που πήγα δεν τα είχαν.



M' αρέσει που μιλάτε για σφίξιμο με ροπόκλειδο σε βίδα που θέλει γατζόκλειδο!

Για να πατήσει θέλει σφίξιμο. Τα γατζόκλειδα δεν είναι παραπάνω από 10cm και για να πιάσεις τα 45 Νιούτον στο μέτρο υπολογίστε πόσα κιλά δύναμη πρέπει να ασκήσετε.
1ον αν δε μπορείτε να κάνετε τον παραπάνω υπολογισμό δεν θα μπορέσετε να ρυθμίσετε και το δυναμόκλειδο για χρήση σε γατζόκλειδο.
2ον είναι πολλά τα κιλά οπότε απλά σφίξτε με αρκετή δύναμη. Δεν χρειάζεται να ασχοληθεί κάποιος πολύ παραπάνω εκτός και αν το έχει (και ασφαλώς έχει τα κατάλληλα εργαλεία).

Για το δεύτερο σφίξιμο τώρα. 7nm με γατζόκλειδο. Για πείτε πως θα το κάνετε αυτό.
Πως θα βάλετε γατζόκλειδο στο ροπόκλειδο.

Χρειάζεστε κάτι τέτοιο ε!

355297

Διαφορετικά κάτι τέτοιο.

355298

ή τέτοιο στο σωστό μέγεθος.

355299

Τα δυο τελευταία είναι για χρήση σε κλασικό δυναμόκλειδο. Όμως αλλάζουν το συνολικό μήκος (ροπόκλειδο + αντάπτορας) οπότε πρέπει να υπολογίσετε πόσο λιγοτερο πρέπει να ρυθμιστεί ώστε να χτυπήσει στα 7 και όχι παραπάνω!
Και για να χτυπήσει στα 7 θα πρέπει το ροπόκλειδο να έχει ρύθμιση χαμηλότερα από 7.

Πόσοι έχουμε τέτοιο ροπόκλειδο και πόσοι έχουμε τα γατζόκλειδα για ροπόκλειδο?
Και πόσοι μπορούν/ξέρουν να το ρυθμίσουν σωστά?

daz
22/03/2016, 19:08
Που μπορώ να βρω τέτοια γατζόκλειδα; Σε τρία μαγαζιά που πήγα δεν τα είχαν.

Δε ξέρω!

Είχα βρει ρυθμιζόμενο γατζόκλειδο με καρέ για δυναμόκλειδο (από γερμανία) αλλά ήταν αρκετά ακριβό και δε το πήρα.

Λέγοντας ρυθμιζόμενο εννοώ αυτό στο οποίο το άνοιγμα ρυθμίζεται.

355372

Είναι πιο ακριβό αλλά λειτουργεί για αρκετά μεγέθη.
Και λειτουργεί καλά, έχω ένα που πιάνει από 35 έως 50.

Δεν θέλω να το χαλάσω αφού μόνο στο λαιμό παξιμάδι του λαιμού χρειάζεται δυναμομέτρηση αλλά αν θέλει κάποιος μπορεί να κολλήσει ένα καρυδάκι ανάποδα σε όποια απόσταση νομίζει και να βάζει δυναμόκλειδο.
Για να μη προεξέχει πολύ το καρυδάκι μπορεί να το τροχίσει πριν το κολλήσει ώστε να μείνει μόνο το καρέ.

Ακόμα και μια βίδα 13αρα ή 17αρα να του κολλήσεις επάνω, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με δυναμόκλειδο βάζοντας καρυδάκι 13αρι επάνω στη βίδα. Δε χρειάζεται καν να κοπεί το κλειδί και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά κανονικά.

Όσο πιο κοντά στο άνοιγμα γίνει η κόλληση τόσο λιγότερα nm προς τα κάτω θα πρέπει να ρυθμίσουμε.

Επειδή βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον..
Αν δε θέλετε να κάνετε υπολογισμούς και πράξεις φροντίστε το γατζόκλειδο να λειτουργεί σε γωνία 90 μοιρών σε σχέση με το δυναμόκλειδο. Έτσι η απόσταση είναι ίδια και οι απώλειες ελάχιστες!

daz
22/03/2016, 19:10
Βρήκα αυτή τη φωτό.

355376

Δεν είναι απαραίτητο να το κόψετε και αν δε θέλετε να χαλάσετε πολλά καρυδάκια κάντε το ίδιο σε ένα ρυθμιζόμενο.
Ή βάλτε βίδα είπαμε!

daz
22/03/2016, 19:27
Για όσους δεν έχουν δυναμόκλειδο με τόσο χαμηλή ρύθμιση μπορούν να κάνουν το αναποδο.

Αυτό δλδ..

355378


Με αυτόν τον τρόπο ρυθμίζεται το δυναμόκλειδο σε μεγαλύτερη δύναμη και αυτό μεταφέρει μικρότερη. Πόσο μικρότερη? Όσο λιγότερο μειώνεται η απόσταση! Τώρα για να υπολογίσουμε τη δύναμη θα πρέπει στον παρανομαστή του κλάσματος που έβαλα παραπάνω να αφαιρέσετε και όχι να προσθέσετε τις δύο τιμές.

Δλδ..
χ=F*L1/L1-L2


Βρήκα και αυτό που ίσως σας βοηθήσει περισσότερο (αν δε σας μπερδέψει!).
Εδώ οι ροπές είναι σε λίμπες ανά ίντσα (lb/in) και ρυθμίζει στα στα 158,8 για να πάρει 135.

355379

daz
23/03/2016, 10:46
dimitri δε ξέρω αν σε κάλυψα ή αν συνεχίζεις να ψάχνεις.
Αν βρεις Ελλάδα ρίξε πληροφορία.

Αν θέλεις να ψάξεις εξωτερικό κάνε αναζήτηση με
c-spanner
hook wrench
hook spanner
coilover spanner

Επειδή θα σου εμφανίζει όλα τα αποτελέσματα κυρίως από Αμερική μπορείς να πεις στον googlh να ψάχνει στους servers ευρωπαικών χωρών με τον εξής τρόπο.

Κάνεις κανονικά την αναζήτησή σου και αφού σου εμφανίσει τα αποτελέσματα πας στο τέλος της γραμμής διεύθυνσης και προσθέτεις..

&cr=countryDE

και πατάς έντερ.

Με αυτόν τον τρόπο θα ψάχνεις σε γερμανικές σελίδες.

ΙΤ για ιταλία
FR για γαλλία
SP για ισπανία

Συνήθως βρίσκω τα πάντα Γερμανία και Γαλλία.

vaska
23/03/2016, 12:20
dimitri δε ξέρω αν σε κάλυψα ή αν συνεχίζεις να ψάχνεις.
Αν βρεις Ελλάδα ρίξε πληροφορία.

Αν θέλεις να ψάξεις εξωτερικό κάνε αναζήτηση με
c-spanner
hook wrench
hook spanner
coilover spanner

Επειδή θα σου εμφανίζει όλα τα αποτελέσματα κυρίως από Αμερική μπορείς να πεις στον googlh να ψάχνει στους servers ευρωπαικών χωρών με τον εξής τρόπο.

Κάνεις κανονικά την αναζήτησή σου και αφού σου εμφανίσει τα αποτελέσματα πας στο τέλος της γραμμής διεύθυνσης και προσθέτεις..

&cr=countryDE

και πατάς έντερ.

Με αυτόν τον τρόπο θα ψάχνεις σε γερμανικές σελίδες.

ΙΤ για ιταλία
FR για γαλλία
SP για ισπανία

Συνήθως βρίσκω τα πάντα Γερμανία και Γαλλία.


πςςςςς και μόνο γι' αυτό αξίζεις την θέση του mod. Έσκισες μεγάλε.

daz
23/03/2016, 12:57
πςςςςς και μόνο γι' αυτό αξίζεις την θέση του mod. Έσκισες μεγάλε.

Με ζητούσαν στην google αλλά λόγο υποχρεώσεων στο moto.gr τους έριξα άκυρο. :tooth: