PDA

View Full Version : bras de fer - τα μπράτσα τους μέσα...



amyroukai
12/06/2015, 17:01
Μπράτσα. Βαλίτσας. Από τότε που έσπασαν τα μετά της μοτοσικλέτας αγορασμένα, είναι χωρίς βαλίτσα, πράγμα κομψότερον μεν, μηδενικής πρακτικότητας δε. Βαλίτσα και βάση είχα πάρει μιά μετάχειρη από εδώ μέσα (και ξέχασα και το Nickname του παλικαριού με το Caponord που δουλεύει κάπου στην γέφυρα της κοκακόλας). Και επειδή για την μούρη χ3στηκ@, με αφορμή το φρεντ για τα variator και την σκέψη ενός πρακτικού σκούτερ λέω δεν ξαναψάχνω να μου φύγει; Μιά που δεν βαριέμαι να γκουγκλάρω σαν μερικούς, βρίσκω κάμποσα αποτελέσματα.

Τηλέφωνο #1 (ετοιμοπαράδοτο, €54 στη σελίδα τους) ναι γειά σας θέλω αυτό, σε ποιό από τα μαγαζιά σας να περάσω να το πάρω; Το κοιτάνε με παίρνουν πίσω. "Δεν το έχουμε αλλά κυκλοφορεί στην χονδρική, αν το θέλετε το φέρνουμε σε λίγες μέρες με €58".

Τηλέφωνο #2 (άγνωστη διαθεσιμότητα, €55 στη σελίδα τους) ναι δεν υπάρχει, να δούμε αν το βρούμε στην αγορά, €60.

Τηλέφωνο #3 (δεν έχει πλήρη κατάλογο στη σελίδα) ναι ΙΣΩΣ να έχει ένα τελευταίο στο άλλο μας μαγαζί, είστε πελάτης λιανικής; Τότε €60. Ξαναπάρτε σε λίγες ώρες αν θέλετε να το δούμε.

Τηλέφωνο #4 (άγνωστη διαθεσιμότητα, €48 στη σελίδα τους) Αυτό; Αυτό κύριε είναι πολύ σπάνιο (ευτυχώς δεν είπε συλλεκτικό και μόνο για γνώστες θα τον γαμοσταύριζα) και αν θέλετε μπορείτε να περάσετε να μας το πληρώσετε και μετά θα σας το κάνουμε εισαγωγή, €60.

Τηλέφωνο #5 είναι το ίδιο φυσικό μαγαζί με το #3 αλλά πλασσάρεται αλλιώς στο διαδίκτυο.

ebay έχει €41 ως €43 στην Ιταλία, αλλά μαζί με τα μεταφορικά θα βγει πιθανότατα μία η άλλη με εδώ (δεν το κοίταξα ακόμα). Κοιτούσαμε με τον Θεόφιλο στο Γερμανικό ebay αλλά δεν μας έκανε τη χάρη εκείνη την ώρα.

Και η απορία είναι, στην μνημονιακήν γραικία, ακόμα δουλεύουμε με την σιγουριά του ότι ο πελάτης είναι μαλάκας; Γιατί ρε παιδιά... 25% πάνω, γιατί ρε παιδιά... Δεν φέρνετε ΕΝΑ κομμάτι απ'έξω να σας στοιχίζει όσο εμάς τους λιανικούς ούτε το αγοράζετε ίδια τιμή με εμάς. Δηλαδή το σκέφτομαι να το πάρω απ' έξω και ας μην κερδίσω λεφτά μόνο και μόνο για το ΑΝΤΕ Γ@Μ33ΣΟΥ που με κοροϊδεύεις ρε φίλαι έμπορε αξεσουάρ μοτοσικλετώνΕ. Είσαι που είσαι ακριβότερος, να τιμήσεις την τιμή που γράφεις στην "βιτρίνα" σου τουλάχιστον ρε φίλαι.


Σκέψη επίσης να πάω σε ένα μηχανουργείο και να κόψουν/κουρμπάρουν λίγες μοίρες/κολλήσουν δυό σωλήνες στα ποδαράκια που έχω, μαζί και μιά πλάκα λαμαρίνας να βιδώσω την βάση σκέφτομαι. Αυτό θα είναι και πιο πρακτικό όταν δεν έχει βαλίτσα επάνω.

Εκεί βέβαια έχει άλλο γέλιο... Κατασκευαστής, παίρνω τηλέφωνο, εξηγώ το τι θέλω "εγώ φτιάχνω μόνο για σαμάρια". Μα στο ίντερνετ λέτε... "Για σαμάρια". ΟΚ, αφού είπαμε-ξείπαμε κλπ, καταλήγουμε στο 50 ευρώ βάση για σαμάρια και ΙΣΩΣ να μπορεί να βάλει και μιά βάση βαλίτσας πάνω στα κομμάτια που έμειναν από την παλιά givi, μόνο που χαζεύοντας την σελίδα του, φτιάχνει κάτι κατασκευές σαν σχάρες παπιού με σωλήνες... Ασχημο σε μηχανή. Και "άσε την και έλα το βράδι" ρε φίλε ξες που μένω, τι μΕ λες τώρα, θα κάνω την άδικη κατάρα στην γειτονιά σου όλη μέρα; Κέρνα ένα καφέ, άστο κερνάω εγώ ένα καφέ και πιάσε το σε δυό ωρίτσες να φεύγω. Το πιο απλό πράγμα το έχουμε κάνει ιστορία μου αμαρτία μου ρε γαμώτο.

Τα είπα και ηρέμησα.

stefanos
12/06/2015, 18:08
Μπράτσα. Βαλίτσας. Από τότε που έσπασαν ....

Αφού έσπασαν τα πρώτα θα σπάσουν και τα καινούργια που θα ναι και κινέζικα.
Τα σκουτεράκια είναι πολύ πρακτικά .....

amyroukai
12/06/2015, 18:44
Είναι τα άτιμα. Αλλά μεταξύ μας από το να σκάσω τρία χιλιάρικα για σκούτερ στην παρούσα χρονική στιγμή, κάλλιο τα 60 για τους μυστήριους εμπόρους.

Η αλήθεια είναι ότι η κατασκευή είτε Ιταλική είτε Κινέζικη ήταν ψεύτικη (πολύ λεπτό τοίχωμα) και ατέχνως καμωμένη (κόλληση επάνω σε κούρμπα και αμέσως μετά το στήριγμα, όχι σε όλη την περίμετρο της σωλήνας). Όσο έζησε, κράτησε επαρκώς κάμποσα φορτώματα αρκετά πάνω από τα 10 ονομαστικά κιλά βάρους... Κάποια στιγμή όμως η υγρασία το σκούριασε εσωτερικά και μας άφησαν χρόνους οι κολλήσεις, με τελικό αποτέλεσμα την αστοχία στο πΧιο ασθενές σημείο, σε ημέρα με ελάχιστα φορτωμένη τη βαλίτσα. Το οποίο ασθενές σημείο δεν έπρεπε να έχει κολλήσεις επειδή συγκεντρώνει τάσεις αλλά τέλος πάντων, ο ιντζινιέρε στρόντζο έτσι έκρινε.

Eversman
12/06/2015, 19:09
Βλέπω σε πάει καλά αυτή τη 'βδομαδα ..... Μην στεναχωριεσαι, όλους έτσι μας πάει γ@μω το φελεκι μου.

Ζεύκας
12/06/2015, 20:41
Γιάννη δίνω κάτι βάσεις για σαμάρια από τουόνο. http://www.car.gr/parts/view/6514879/

Εαν καταφέρεις με λίγα φράγκα να τις προσαρμόσεις στη μηχανή σου και να σου βγει πιο φθηνά πες μου :wave2: