PDA

View Full Version : Λάστιχα για bmw f650gs



Phoebus
14/06/2015, 11:08
Καλημέρα παιδιά, είμαι καινούριος εδώ όπως και καινούργιος κάτοχος bmw f650gs του 05 μοντέλο. Καλή η μηχανή και προσεγμένη με 44000 πραγματικά χιλ, αλλά θέλει λάστιχα. Τώρα φοράει τα Τουρανς τα Μέτζελερ αλλά είναι πολύ φαγωμένα και τα φοβάμαι... Απ' ότι έχω δει εδώ αλλά και στα διάφορα άλλα φόρουμ, η επιλογή παίζεται μεταξύ των Μέτζελερ, των Μισελίν Ανακε, και των Ντάνλοπ tr 91. Εγώ μέχρι τώρα στα μηχανάκια μου (και μια bmw r 45 που είχα), Μέτζελερ έβαζα και ήμουν πάντα ευχαριστημένος, αλλά τώρα βλέπω και αυτές τις εναλλακτικές και έχω λίγο μπερδευτεί... Εκτός του γεγονότος ότι γενικά διαβάζω πολύ αντιφατικές εκτιμήσεις μέχρι του σημείου ο ένας να βγάζει το Χ λάστιχο καλό και ο άλλος προβληματικό, δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμα τα metzeler exp, τα Ανακε 2 κλπ, ή πρέπει οπωσδήποτε να πάω στα νεχτ και και στα Ανακε 3, το tr 91 νομίζω κυκλοφορεί, δεν ξέρω κι' όλας... Όπως θα καταλάβατε και από τα λάστιχα που ανέφερα με ενδιαφέρει κυρίως ασφάλτινη χρήση (γενικά οδηγώ συντηρητικά και προσεκτικά, δεν ξύνω γόνατα και μαρσπιέδες (!), ούτε θα αναπτύξω τις τρελές ταχύτητες...), αλλά δεν θα με πείραζε να συμπεριφέρονται καλά και σε χωματόδρομους που είναι γεμάτη η Ελλάδα κυρίως στις διακοπές, αλλά και κακή φαγωμένη άσφαλτο που φαντάζομαι πως "πληγώνει" τα λάστιχα...
Βρίσκομαι δηλαδή στη επίμαχη κατηγορία του 90-10% ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων... Το να βάλω εντουράδικα λάστιχα δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη λύση για χρήση σχεδόν όλο τον χρόνο στην πόλη και στα ταξίδια σε άσφαλτο και για κάνα μήνα σε πιο "άγνωστες" διαδρομές, γι' αυτό και ανέφερα αυτά τα τρία μοντέλα... Κάθε γνώμη δεκτή και ευχαριστώ εκ των προτέρων! (Σε άλλο ποστ, θα γράψω και την γενικότερη γνώμη μου για το f650gs και σίγουρα θα έχω πολλά να πω, ας το κυκλοφορήσω λίγο πρώτα...)

MikeG
14/06/2015, 11:10
Τα Metzeler αργούν πολύ να ζεσταθούν. To Anakee2 είναι νομίζω παλιό λάστιχο πλέον και το 3 αρκετά ακριβό μάλλον. Θα επέλεγα το TR91. Έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια. Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στα Continental ContiAttack.

Καλορίζικο.

Gia
15/06/2015, 08:54
Dunlop TR91, απο εμένα.. καρατσεκαρισμένα..

Phoebus
15/06/2015, 21:05
Τελικά έβαλα τα Metzeler tourance τα κλασικά (όχι τα νεξτ), δεν ήξερα ότι υπάρχουν ακόμα, έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, δεν ζεσταίνονται γρήγορα αλλά κι' εγω δεν το ζορίζω το πράγμα, κουλάτα πάω, έχουν και καλές αυλακώσεις για ψιλοχωματόδρομους πότε πότε, τα βρήκα και φτηνά 170 ευρώ, ελπίζω να μην το μετανιώσω... (Τα tr 91, όντως μαλακώτερα, σκέτη γόμα που τα έπιασα, αλλά έπαιξε ρόλο και η τιμή...)

ggs
16/06/2015, 13:50
Τελικά έβαλα τα Metzeler tourance τα κλασικά (όχι τα νεξτ), δεν ήξερα ότι υπάρχουν ακόμα, έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, δεν ζεσταίνονται γρήγορα αλλά κι' εγω δεν το ζορίζω το πράγμα, κουλάτα πάω, έχουν και καλές αυλακώσεις για ψιλοχωματόδρομους πότε πότε, τα βρήκα και φτηνά 170 ευρώ, ελπίζω να μην το μετανιώσω... (Τα tr 91, όντως μαλακώτερα, σκέτη γόμα που τα έπιασα, αλλά έπαιξε ρόλο και η τιμή...)

Θέλει λίγο προσοχή γιατί γλιστράει ΚΑΙ σε στεγνό το Tourance πίσω… σε XT660Z …:beer:

taisteal
16/06/2015, 14:02
Θέλει λίγο προσοχή γιατί γλιστράει ΚΑΙ σε στεγνό το Tourance πίσω… σε XT660Z …:beer:

:cry::cry::cry:

Phoebus πες μας και αν εισαι ευχαριστημενος με τα συγκεκριμενα,μπορει στο gs να δουλευουν καλυτερα..

foreno
16/06/2015, 14:26
Τελικά έβαλα τα Metzeler tourance τα κλασικά (όχι τα νεξτ), δεν ήξερα ότι υπάρχουν ακόμα, έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, δεν ζεσταίνονται γρήγορα αλλά κι' εγω δεν το ζορίζω το πράγμα, κουλάτα πάω, έχουν και καλές αυλακώσεις για ψιλοχωματόδρομους πότε πότε, τα βρήκα και φτηνά 170 ευρώ, ελπίζω να μην το μετανιώσω... (Τα tr 91, όντως μαλακώτερα, σκέτη γόμα που τα έπιασα, αλλά έπαιξε ρόλο και η τιμή...)
σε πολύ καλή τιμή τα πήρες, εγώ που τα έβαλα πέρσι μου βγήκαν αν θυμάμαι καλά 210 με τα περαστικά
Μετά από περίπου 4000χλμ έχω να σου πω τα καλύτερα όντως αργούν λίγο να ζεσταθούν αλλά προσωπικά το προτιμώ
Σε χώμα με κοτρόνες κ δύσκολη διαδρομή πέρασαν με άριστα

Phoebus
23/06/2015, 18:45
Παιδιά, εγώ μια χαρά τα βρίσκω, αλλά όπως είπα εκτός του ότι δεν φτάνω σε ακραίες καταστάσεις, ακόμα τα στρώνω, οπότε ούτε πάω πάνω από 80, ούτε φρενάρω με τρελές ταχύτητες, ούτε τις πιάνω (ακόμα...!), και επιτέλους, γέρνω τη μηχανή και αυτή γέρνει, με τα προηγούμενα που είχαν κάνει γωνία απ' το φάγωμα στην ευθεία, την ζόριζα για να γείρει!

F650GS
03/05/2016, 07:05
Τα μετζελερ που έβαλες είναι απο τα καλητερα!!!

AUFGEBRACHT
03/05/2016, 08:23
Τα μετζελερ που έβαλες είναι απο τα καλητερα!!!

Σχεδόν ένα χρόνο μετά, θα έχει καταλάβει εάν ήταν καλά ή όχι...

DAYMAN
03/05/2016, 11:56
εχω τα Dunlop Κ 760 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με αυτα.Ζεσταινονται γρηγορα στο βρεγμενο κρατουν καλα ,χωμα ονοφαδα που εκανα εδειξαν καλη συμπεριφορα χωρις να διβω λασποτοπο και κροκαλα που ομως δεν κανουν για την δουλεια αυτη.Τα εβαλα 185 ευρω και εχω 2000 χλμ και πιστευω εως 8-10 χιλ.χλμ θα μου βγαλουν.Τα tr 91 που εχουν φιλοι εχουν καλη αποψη επισης.

amyroukai
03/05/2016, 13:23
Τα Κ760 στις 10000 έγιναν σλικ στο κέντρο. Πολύ ωραία λάστιχα όμως σαν ζέσταμα και κράτημα.

DAYMAN
03/05/2016, 14:18
Τα Κ760 στις 10000 έγιναν σλικ στο κέντρο. Πολύ ωραία λάστιχα όμως σαν ζέσταμα και κράτημα.

μεχρι εκει τα υπολογιζω Γιαννη

zopas
03/05/2016, 18:01
εβαλες τα μετζελερ τα απλα, τα εκπληκτικα εχρ δεν βγαινουν εδω και πολυ καιρο...λαστιχο και για χωμα αλλα με μικροτερες τελικες στην εθνικη..

Πολυ καλο λαστιχο και επειδη βαζω μονο μερτζελερ διαφωνω με τους φιλους παραπανω και αναφερω οτι τα μετζελερ ΔΕΝ γλυστρουν και εχουν καταπληκτικα κρατηματα σε ολες τις νορμαλ συνθηκες( εξαιρουνται μεταλλικες επιφανειες και σαπουνολαδα οπου εκει οτι λαστιχο και να εχεις κανεις προσευχη στον αγιο σου...)

taisteal
03/05/2016, 18:05
εβαλες τα μετζελερ τα απλα, τα εκπληκτικα εχρ δεν βγαινουν εδω και πολυ καιρο...λαστιχο και για χωμα αλλα με μικροτερες τελικες στην εθνικη..

Πολυ καλο λαστιχο και επειδη βαζω μονο μερτζελερ διαφωνω με τους φιλους παραπανω και αναφερω οτι τα μετζελερ ΔΕΝ γλυστρουν και εχουν καταπληκτικα κρατηματα σε ολες τις νορμαλ συνθηκες( εξαιρουνται μεταλλικες επιφανειες και σαπουνολαδα οπου εκει οτι λαστιχο και να εχεις κανεις προσευχη στον αγιο σου...)

Εχω φορεσει 4 φορες Metzeler μεχρι τωρα,οι 3 απο σποντα και η μια που πηρα μηχανακι με ολοκαινουργια Tourance
Μπορει σε βαρια μηχανακια να ζεσταινεται και να δουλευει,αλλα σε ελαφρια on-off ειναι φορ δε πουτς kavala
Μονο το Anakee 3 οδηγησα και ηταν χειροτερο ακομη.

Αρα κι εγω διαφωνω μαζι σου

:p

zopas
03/05/2016, 20:27
μπορει να εχεις δικιο..απλα ακομα και με την πουδρα τους πανω οταν τα αγορασα τα τεσταρα κατα επαναλειψη στους γυαλινους δρομους της αθηνας και στα καλντεριμο-πεζοδρομια της πλακας και δεν γλιστρησαν εκατοστο..οποτε στις βαριες μηχανες το λαστιχο αυτο δεν χρειαζεται καθολου ζεσταμα αλλα και δεν καταλαβαινω γιατι να αλλαζει η συμπεριφορα τους σε ελαφρυτερες μηχανες...