PDA

View Full Version : Επιλογή ελαστικών low-medium budget



CustomBoy
15/06/2015, 01:01
Το θέμα γνωστό πολυανοιγμένο...κατευθειαν στο ψητό...

ΜΟΝΤΕΛΟ: klr250 kawasaki

ΧΡΗΣΗ: Καθημερινή εντός πόλης,μικροταξιδάκια τα σ/κ και οποτε υπάρχει χρόνος,χρήση μικτή,περισσότερο πόλη,με ευχαριστηση σε ταξίδια σε ασφαλτοστρωμένο οδικό δίκτυο,αλλα μου αρεσει να μπαινω και αφοβα σε χωμα

Τωρινή κατασταση ελαστικών : για ΠΕΤΑΜΑ...λιωμένα και κουτσουρα που λεμε :cry::cool:(Bridgestone tw42)

απο οικονομικής αποψης τώρα...εχω κάνει ερευνα αγοράς στα κλασσικά μοντελα (tourance,trailmax κ.ο.κ) κ οι φθηνοτερες τιμες που εχω βρεί ειναι στα 160+ ...

Το θέμα ειναι οτι προς το παρόν δεν εχω να διαθέσω τοσα χρηματα αν και ξέρω τι εχει να προσφέρει ενα επώνυμο ελαστικο(που δυστηχώς κατασκευαζεται στην κίνα !?) σε σχέση με ενα πιο φθηνό...


Λύσεις οπως VEE RUBBER πχ τις εχω αποκλείσει...

εχω τσεκάρει στο ιντερνετ τα ελαστικά της SAVA,συγκεκριμενα τα SAVA INTRUDER (http://www.siriocenter.gr/Images/Image/5de02590-ba87-45d0-bde7-f2b9b44db9ad.jpg/0/0/False/ELASTIKA-SAVA-INVADER-MC30-120-90-17-H.jpg) και ειναι σε καλη τιμη σαν ζευγαρι..

θα με ενδιεφερε να ακουσω γνώμες και κριτικες αν κάποιος ειχε επαφη με αυτα τα ελαστικά καθως διαβάζω οτι ειναι παλιά στο χώρο αλλα δεν εχω αποψη για να κρίνω...

Αν εχετε οποιαδήποτε αλλη πρόταση δεκτή...

ΥΓ γνωρίζω οτι δεν ειναι η καταλληλη εποχη για αλλαγη ελαστικών αλλα δυστηχώς επείγει
ΥΓ2 υπενθιμηζω χρήση μικτη πιο πολυ 70%-30% θα την ελεγα (αφου κινουμαι καθημερινα στους αθηνόδρομους ,αλλα αμα πάμε και καμια επαρχία μη φοβόμαστε να μπούμε σε κανα μονοπατι!!)
ΥΓ3

Οι διαστάσεις ειναι 90-90-21 και 120-90-17...το μηχανάκι φοράει και λιγο πιο φαρδυ κ πιο χαμηλό λάστιχο πίσω στην ανάγκη (130-80-17) και νομιζω και ενα κλικ πιο μεγαλο μπροστα (100-90-21) πιστευω ειναι καλυτερα να μεινω στα μαμα νουμερα...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :ninja:

Ζεύκας
15/06/2015, 01:44
Δεν παίζουμε με τα λάστιχα. Είναι ένα από τα σημαντικότερα πράγματα πάνω στη μοτοσυκλέτα.
Είναι αυτό που συνδέει τη μηχανή με το έδαφος και δεν θέλουμε σε καμία περίπτωση να βάλουμε κάτι αναξιόπιστο.

Καλύτερα κόψε από κάπου αλλού ή περίμενε λιγάκι και επέλεξε μεταξύ michelin/pirelli/continental/bridgestone/dunlop κτλ
παρά σε κάποια κινεζιά.

Στην τελική ψάξου για κανά ελαφρώς μεταχειρισμένο σετ ελαστικών με πρόσφατο DOT

toyar
15/06/2015, 01:47
μιλωντας για καθαρισμο-λιπανση τα παρακατω ειναι απο το κουτι μιας DID
337206


βαλβολινη 80-90 καθε 500χλμ
337207


σημεια λιπανσης
337208

CustomBoy
15/06/2015, 11:32
Δεν παίζουμε με τα λάστιχα. Είναι ένα από τα σημαντικότερα πράγματα πάνω στη μοτοσυκλέτα.
Είναι αυτό που συνδέει τη μηχανή με το έδαφος και δεν θέλουμε σε καμία περίπτωση να βάλουμε κάτι αναξιόπιστο.

Καλύτερα κόψε από κάπου αλλού ή περίμενε λιγάκι και επέλεξε μεταξύ michelin/pirelli/continental/bridgestone/dunlop κτλ
παρά σε κάποια κινεζιά.

Στην τελική ψάξου για κανά ελαφρώς μεταχειρισμένο σετ ελαστικών με πρόσφατο DOT

οι μάρκες που αναφερεις εχουν σημειωθεί ήδη σε καταλογακι με σειρα τιμης/προτίμησης και ξερω τι και γιατι να προτιμησω απλα ανοιξα το θέμα να πάρω καποιες προτάσεις ,μήπως και υπάρχει κατι που αγνοώ,καθως και να βοηθηθώ σε τί να επιλέξω για το μοτο μου....

Μεταχειρισμένα οσα εχω ψάξει μεχρι στιγμης ήταν για πεταμα..και πολυ ακριβα....



toyar αυτο το ποστ για τη λίπανση...σίγουρα πήγαινε εδω :D :D ?

toyar
15/06/2015, 12:02
πωωωωω πωωωωωωωω ακυροοοοοοοοο:cry:

στις αλυσιδες ηθελα να το βαλω..........

παρακαλω τους αρμοδιους να προβουν στα δεοντα:beer:

MikeG
15/06/2015, 18:48
Mitas E07

CustomBoy
16/06/2015, 18:13
Δεν ειναι ασχημα ,αλλα θα ελεγα οτι αναμεσα σε αυυτα και τα sava invader mc30 κλινω περισσότερο στα 2α...δεν εχω αποφασίσει ακομα...διαβαζω κριτικες..

taisteal
16/06/2015, 19:25
Mitas Sava εχει βαλει πολυς κοσμος εδω που μενω.
Μια χαρα λαστιχακια ειναι παντως,και σε βαθος χρονου εχουν βγει αξιοπιστα..

CustomBoy
16/06/2015, 22:13
Διαβασα και ειδα σε σχετικο βιντεακι οτι εχουν αρκετα μαλακή γόμα...με επηρεαζει καπου αυτο? προφανώς τα πρώτα χλμ θα πρεπει να γινουν με ευλάβια ...(οσο γινεται στους καροδρομους της αθηνας) και νύχτα(?) τώρα με τις ζεστες?

CustomBoy
18/06/2015, 23:51
το λοιπον...εψαξα πάλι στο ιντερνετ ,με ενα budget που διαθετω μεχρι τα 140ε περιπου και εχουμε τα εξης

*)MITAS E08
*)SAVA INVADER MC24(ή και mc 30)
*)DUNLOP K760


το μηχανάκι τώρα εχει τα ξεραμένα πλεον, bridgestone tw42...ωραίο λαστιχάκι...στα γουστα μου...

πιο πολύ νομιζω οτι κλίνω σε κατι dualsport ,παρα σε κατι που θα με περιορίσει στο δρομο και σε απλα μονοπατια με χωμα

τώρα απο κει και περα..ξαναλέω οτι..κινουμαι καθημερινα στην πόλη,μ αρεσουν τα κοντινα ταξιδακια εκδρομουλες ασφάλτινα αλλα θέλω να μπαινω και χώμα...γουσταρα τα mitas mc30 αλλα νομιζω οτι λογο μαλακης γόμας ειναι απαγορευτικά για εντουραδες πέτρες κλπ...

τα mitas απο την άλλη..φαινονται πολύ ωραία και ελκυστικά..απλα δεν ξέρω απο ποιοτητα κατασκευης κ αντοχη τι λένε...

το SAVA MC 24..πολύ ωραίο..και κοντινο στα σχεδια στο bridg.tw42...


τα dunlop απο την αλλη...dualsport τα βλέπω..νομιζω κατι τετοιο ταιριάζει στο μηχανακι,για να ειμαι καλυμένος απο όλες τις μεριές....

ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΡΕ ΠΑΊΔΕΣ...ΜΗ ΤΑ ΦΟΡΕΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ ΜΕΤΑ...!!!

CustomBoy
22/06/2015, 12:28
Καποιος καποια γνώμη συμφωνα με τα παραπάνω ,τίποτα? :)