PDA

View Full Version : Enfield 500cc



BMW R75
30/10/2005, 21:21
Σκοποεύω να αγοράσω ένα ENFIELD 500cc 2001 μοντέλο. Θα το χρησιμοποιώ καθημερινά. Κάνει για τέτοια δουλεία; Βγάζει προβλήματα; Γνωρίζει κάποιος για αυτά τα μηχανάκια;

tifoefs
31/10/2005, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75
Σκοποεύω να αγοράσω ένα ENFIELD 500cc 2001 μοντέλο. Θα το χρησιμοποιώ καθημερινά. Κάνει για τέτοια δουλεία; Βγάζει προβλήματα; Γνωρίζει κάποιος για αυτά τα μηχανάκια;

Αυτα τα φτιαχνουν στην Ινδια ε ;;;

Αντιγραφα των παλαιων....

:eek:

Cpt. Haddock
31/10/2005, 11:47
Ισχύει κάτι που είχα διαβάσει στο Moto, οτι έχουν ταχύτητες και συμπλέκτη δεξιά και φρένα αριστερά;

:confused: :confused:

(άγγλοι ανάποδοι μια ζωή...)

tifoefs
31/10/2005, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ισχύει κάτι που είχα διαβάσει στο Moto, οτι έχουν ταχύτητες και συμπλέκτη δεξιά και φρένα αριστερά;

:confused: :confused:

(άγγλοι ανάποδοι μια ζωή...)

Και τα BULTACO ειναι ετσι ..... αν και σπανιολικα !!

:D

Julius
31/10/2005, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ισχύει κάτι που είχα διαβάσει στο Moto, οτι έχουν ταχύτητες και συμπλέκτη δεξιά και φρένα αριστερά;

:confused: :confused:

(άγγλοι ανάποδοι μια ζωή...)


E oxi poia broooo prin trianta-saranta-peninta xronia


to exei o alkis kai to xrisimopoiei kathimerina


einai cool katastasi motosikleta me arxea texnologia tampoura
(yparxoun vevaia kai kapoia montela me diskofrena) kai mapa anartiseis-plaisio, tiga sto sidero kai shn proistoriki texnologia klp klp


kata thn gnomh mou apeth arketoys simvivasmous gia kathimerini kinish sthn poli kai den aksizei ta lefta poy tha doseis se kamia periptosh.

OldMan
31/10/2005, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Και τα BULTACO ειναι ετσι ..... αν και σπανιολικα !!
:D

Που να δεις και καμιά HOREX ...... αν και Γερμανική !!

:wave2: :beer: :wave2:

el_hymador
01/11/2005, 00:46
η enfield βγαζει και μοντελα με τον κανονικο-συμβατικο τροπο στην διαταξη ταχυτητων - φρενων....Για καθημερινη μετακινηση θα πρπει κανεις να συμβιβαστει με τα εξης:

εκκινηση με μανιβελλα , δυστροπο κιβωτιο , φρενα κουκου-ρουκου , επιδοσεις παπιου (μπορει και χειροτερες....)

στα θετικα ειναι η καταναλωση , η αξιοπιστια(ναι, ναι καλα διαβασατε!!) , η ευκολια συντηρησης και γενικοτερα το πολυ μικρο κοστος χρησης.

αν σου αρεσει η κλασσικολαγνεια παρτο......εδω αλλοι κυκλοφορουν με BSA M20 , NORTON COMMANDO και MOTO GUZZI V7 ... εσυ θα κολωσεις?

BMW R75
01/11/2005, 01:15
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις χρήσιμες πληροφορίες.
Το ENFIELD που βρήκα έίναι μοντέλο 2001 με 1400 χλμ., όπως λέει ο ιδιοκτήτης. Η τιμή του είναι 3.000 ευρώ. Αξίζει να το αγοράσω ή θα τρέχω κάθε μέρα στο συνεργείο;
Σημειωτέον ότι στη Θεσσαλονίκη άκουσα ότι υπάρχει μόνο ένα συνεργείο (Αραμπατζής) που ασχολείται με αυτές τις μηχανές.
Είναι άνετο για κυκλοφορία μέσα στην πόλη;
Παρακαλώ τον Alki που έχει και εμπειρία πάνω στην ENFIELD, απο την συμβίωση μαζί της, να μου στείλει μία απάντηση σχετικά με το αν είναι εύκολη η κυκλοφορία με μία ENFIELD ή θα σκυλομετανιώσω που την αγόρασα απο τα πολλά προβλήματα που θα μου βγάζει;
Από άλλους άκουσα ότι είναι αξιόπιστη μηχανή και με λίγη φροντίδα θα κάνει ατελείωτα χιλιόμετρα χωρίς προβλήματα.
Το μεγάλο μου δίλημμα είναι να αγοράσω την ENFIELD ή να δώσω τα 3.000 ευρώ και να ανακατασκευάσω μία BMW R75/5 μοντέλο 1972 που έχω (Θα σημειώσω ότι η R75 μέσα στην πόλη ήταν συσκολοδήγητη, βαριά και ανέβαζε θερμοκρασία στην "κίνηση")

sapila racing
01/11/2005, 10:00
Η γνώμη μου είναι να φτιάξεις το R75/5, έχω κι εγώ R75/6 και έτσι ίσως δεν είμαι αντικειμενικός.
Το Enfield είναι τίμια μοτοσυκλέτα μe αρκετές βελτιώσεις τα τελευταία χρόνια, όμως είναι υπερβολικά αργή. Δεν μπορείς να πας βόλτα έξω από την πόλη καθώς θα πηγαίνεις με λιγότερα από 100.
Για την πόλη ΟΚ, αλλά τα φρένα είναι ασθενικά. Το BMW σου έχει καλύτερα. Εντάξει το BMW δεν περνάει παντού αλλά από βάρος είναι σχετικά κοντα κι ας μην σου φαίνεται.
Εμένα το BMW μου φαίνεται αρκετά ευέλικτο (παίζει ρόλο η διαταξη του στροφάλου).
Εσύ αποφασίζεις αλλά εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις το Enfield αν δεν το οδηγήσεις πρώτα γι ανα μην βρεθείς προ εκπλήξεως.
Είναι πολύ πιο κοντα στο BMW R26 του 57 που έχω από το R75 για να καταλάβεις τι εννοώ.

Enfield Bullet - 168kg (στεγνό), 22 HP
BMW R75/5 - 210 kg (φούλ τεπόζιτο 24 λίτρων), 50 HP
Με λίγα λόγια έχουν διαφορά 22 κιλά και 28 ίππους.

sapila racing

BMW R75
01/11/2005, 17:12
Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Εγώ πίστευα ότι επειδή το ENFIELD έχει λίγα χιλιόμετρα και είνα πιο σύγχρονο (2001 μοντέλο) θα με βόλευε για καθημερινή χρήση περισσότερο απο την γηρασμένη BMW R75/5. Ίσως να ακολουθήσω τη συμβουλή σου.
Η δικιά σου BMW R75/6 είναι σε καλή κατάσταση, την κυκλοφορείς;
Πάντα ήθελα να αποκτήσω μια R26, μου αρέσει πολύ σαν εμφάνιση αλλά όταν οδήγησα μια R25 ενός φίλου μου απογοητεύτηκα. Δεν πήγαινε βήμα. Ήταν πολύ αργή. Πάντως αν βρω καμμία θα την αγοράσω για να την έχω να τη βλέπω. Εϊναι κούκλες.

BMW R75
01/11/2005, 17:20
Επίσης είδα και το SR500 σου σε φωτογραφία. Μπράβο, είναι τέλειο. Είναι απο τις που ήθελα να είχα. Πολύ στυλάτη. Είχα ψάξει στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν είχα βρει καμμία να πουλιέται.
Κάτι άλλο τι γνώμη έχεις για το kawasaki ESTRELLA 250. Βρήκα ένα το οποίο πουλιέται στα 2800 ευρώ.

sapila racing
02/11/2005, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75
Επίσης είδα και το SR500 σου σε φωτογραφία. Μπράβο, είναι τέλειο. Είναι απο τις που ήθελα να είχα. Πολύ στυλάτη. Είχα ψάξει στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν είχα βρει καμμία να πουλιέται.
Κάτι άλλο τι γνώμη έχεις για το kawasaki ESTRELLA 250. Βρήκα ένα το οποίο πουλιέται στα 2800 ευρώ.

Σ' ευχαριστώ για το compliment.
Το SR το έχω 15 χρόνια και αφού του έκανα 100.000 χλμ το ξαναέφτιαξα όλο από την αρχή.
Τώρα δεν το κυκλοφορώ και πολύ, ούτε και τα BMW, μόνο το Kawasaki. Αν θέλεις να δείς και τα BMW έχω βάλει φωτό στο ποστ με τις φωτογραφίες BMW, τελευταία προτελευταία σελίδα.
Απέκτησα 2 παιδάκια και δεν έχω χρόνο....
Πάντως είναι όλα έτοιμα για βόλτα.
Το R75 καβαλάω πιο συχνά από τα άλλα, πάω και στα Classic Rally μ αυτό.


Τώρα για το Estrella.
Εμένα μου αρέσει πολύ, είναι μικρογραφία του SR κατά κάποιο τρόπο.
Ομως είναι σύγχρονο από πλευράς φρένων και στησίματος.
Δεν έχω ακούσει τίποτα κακό γι αυτό, ούτε προβλήματα ούτε τίποτα, και είναι και πολύ όμορφο.
Νομίζω ότι για την πόλη η και λίγο πιο έξω είναι ότι πρέπει.

sapila racing

BMW R75
02/11/2005, 19:03
Τις είδα τις BMW, πολύ ωραίες, την R26 την έχω μέσα στην καρδία μου. Θα βγάλω και εγώ φωτογραφία τον "Βρασίδα" την R75/5, την έχω ονομάσει Βρασίδα γιατί πιστέυω ότι αυτό το όνομα της ταιριάζει. Είναι σαν Βρασίδας με το μεγάλο ντεπόζιτο που έχει.
Πως τα καταφέρνεις με 4 μηχανές; Πληρώνεις ασφάλεια για όλες; Αναρωτιέμαι εάν στη BMW μπορώ να βγάλω πινακίδες ως αντίκα κα να πληρώνω λιγότερα τέλη.
Έχω επίσης μια YAWA 350 California του 1970, η οποία δεν είναι σε καλή κατάσταση και πρόσφατα απόκτησα ένα μοτοποδήλατο SACHS 50, το οποίο πρέπει να είναι μοντέλο μεταξύ 1960-1970, έχει 2 ταχύτητες σαν τις βέσπες στο χέρι και για πίσω φρένο έχει κόντρα όπως στα ποδήλατα. Όταν βρω ελεύθερο χρόνο θα ασχοληθώ μαζί τους.
Καθημερινά κυκλοφορώ με μια VESPA COSA 200cc του 1988, στην οποία έχω αλλάξει τα πάντα. Μου την είχε χαρίσει ένας φίλος μου, την είχε παρατημένη με σπασμένο τον πίσω άξονα. Ξόδεψα πολλά χρήματα να την φέρω σε μία καλή κατάσταση, αλλά πάλι βγάζει προβλήματα κυρίως με τα φρένα.
Γι΄ αυτό έλεγα να πάρω κάτι για καθημερινή χρήση, και να έχω την R75/5 για καμιά βολτά τις Κυριακές.
Να σου ζήσουν και τα παιδιά σου. Προς το παρόν εγώ δεν έχω αποκτήσει (είχαμε μία ατυχία το καλοκαίρι με ένα εξωμήτριο και ελπίζουμε στο μέλλον να είμαστε πιο τυχεροί).

BMW R75
02/11/2005, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Σ' ευχαριστώ για το compliment.
Το SR το έχω 15 χρόνια και αφού του έκανα 100.000 χλμ το ξαναέφτιαξα όλο από την αρχή.
Τώρα δεν το κυκλοφορώ και πολύ, ούτε και τα BMW, μόνο το Kawasaki. Αν θέλεις να δείς και τα BMW έχω βάλει φωτό στο ποστ με τις φωτογραφίες BMW, τελευταία προτελευταία σελίδα.
Απέκτησα 2 παιδάκια και δεν έχω χρόνο....
Πάντως είναι όλα έτοιμα για βόλτα.
Το R75 καβαλάω πιο συχνά από τα άλλα, πάω και στα Classic Rally μ αυτό.


Τώρα για το Estrella.
Εμένα μου αρέσει πολύ, είναι μικρογραφία του SR κατά κάποιο τρόπο.
Ομως είναι σύγχρονο από πλευράς φρένων και στησίματος.
Δεν έχω ακούσει τίποτα κακό γι αυτό, ούτε προβλήματα ούτε τίποτα, και είναι και πολύ όμορφο.
Νομίζω ότι για την πόλη η και λίγο πιο έξω είναι ότι πρέπει.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το ESTRELLA. Κυκλοφορούν πάντως ελάχιστα. Στη Θεσσαλονίκη έχω δει μόνο ένα και αυτό που πουλιέται, το βλέπω περίπου 2 χρόνια στο κατάστημα και δεν το αγοράζει κανείς, αν και είναι σε τέλεια κατάσταση. Ο πωλητής πάντως δεν έχει κατεβάσει την τιμή του ούτε ένα ευρώ.
Για να συμμετέχεις στα κλασικά rally πρέπει να είσαι μέλος κάποιου club; Δεν έχω πάει ποτέ. Είναι καλά φάση;

sapila racing

sapila racing
03/11/2005, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75

Πως τα καταφέρνεις με 4 μηχανές; Πληρώνεις ασφάλεια για όλες; Αναρωτιέμαι εάν στη BMW μπορώ να βγάλω πινακίδες ως αντίκα κα να πληρώνω λιγότερα τέλη.

Για να συμμετέχεις στα κλασικά rally πρέπει να είσαι μέλος κάποιου club; Δεν έχω πάει ποτέ. Είναι καλά φάση;




Πληρώνω για το R75 και το Kawasaki και προσπαθώ να βρώ χρόνο (από προπερσι...) να περάσω τις BMW από πιστοποίηση ώστε να βάλω πινακίδες λέσχης και να σταματήσω να πληρώνω.
Είναι μια διαδικασία που γίνεται από την Λεσχη Φιλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας σε συνεργασία με την FIVA (παγκόσμια ομοσπονδία κλασσικών )και σου επιτρέπει με πολυ μικρό κόστος (με την μορφή ετήσιου τέλους) να κυκλοφορείς για χιλιόμετρα συντήρησης. Το ετήσιο τέλος (αν θυμάμαι καπου 60 Ευρώ) καλύπτει ΚΑΙ ασφάλεια, τελη κυκλοφορίας δεν πληρώνεις πλέον.

Θα σου πρότεινα να περάσεις μια Δευτέρα η Πέμπτη βράδυ που είναι ανοικτή κι η λέσχη να δείς τι παίζει. Είναι στην πλατεία Ασωμάτων στο Θησείο.
Αν θέλεις το κανονίζουμε να πάμε μαζί να γνωριστούμε κιόλας, έχω κι εγώ κανα μήνα να πατήσω :bigcry:

Edit: Τώρα είδα ότι είσαι Θεσ/νίκη οπότε σου πέφτει λίγο μακριά. Πάντως η προσφορά ισχύει επ αόριστον, όποτε σε φέρει ο δρόμος.

Για να τρέξεις στα Rally δεν χρειάζεται να είσαι μέλος, απλώς τα 'Ταμειακώς Εντάξει' μέλη πληρώνουν λιγότερη συμμετοχή.
Το μόνο που χρειάζεται είναι μηχανή μοντέλο πριν το 1978 που να μην είναι χοντρά μεταποιημένη (τσοπεριές ΒΜW και τέτοια δεν παίζουν), δίπλωμα, κράνος.
Είναι καλή ευκαιρία να έρθεις στο Αττικο Rally που είναι μικρό (100χλμ), μέσα στην Αττική και γίνεται σε 10 μέρες! 13 Νοεμβρίου. Είναι πολυ καλή φάση, παρείστικο κλίμα, παίζει από 18 έως 75 χρόνών. Στο παράβολο περιλαμβάνεται και η ταβέρνα στο τέλος του rally όπου γίνεται πολυς χαβαλές. Αν τρέξεις μια φορά θα κολλήσεις.

Τωρα για το Estrella αν σου αρέσει πήγαινε και κάντου μια προσφορά! Το ότι είναι σπάνιο και δεν πουλιέται εύκολα είναι υπέρ σου. Αν το έχει και κάθεται καιρό, δεν νομίζω να μην ρίξει την τιμή.
Ασε που δεν κλέβεται κιόλας εύκολα.
Αν και το SR500 της αδελφής μου που μένει Θεσ/νίκη της το έκλεψαν :confused: Κάποτε είμασταν team με 5 SR500! Eχουν μείνει τα 3 τώρα. Ενα πουλήθηκε , ένα κλάπηκε.

Για ότι θέλεις πες μου :beer:

sapila racing

sapila racing
03/11/2005, 10:48
R75 Πήγα να σου στείλω πμ αλλά μάλλον δεν το έχεις ενεργοποιήσει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75
Προς το παρόν εγώ δεν έχω αποκτήσει (είχαμε μία ατυχία το καλοκαίρι με ένα εξωμήτριο και ελπίζουμε στο μέλλον να είμαστε πιο τυχεροί).

Μην το βάζετε κάτω! Είναι άσχημη φάση, το ξέρω γιατί κι εμέις είχαμε παρόμοια ατυχία το 2001 και τώρα έχουμε ένα κοριτσάκι 2 χρονών κι ένα αγοράκι 2 μηνών!

sapila racing team (SR Team) :wave2:

BMW R75
03/11/2005, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
R75 Πήγα να σου στείλω πμ αλλά μάλλον δεν το έχεις ενεργοποιήσει.



Μην το βάζετε κάτω! Είναι άσχημη φάση, το ξέρω γιατί κι εμέις είχαμε παρόμοια ατυχία το 2001 και τώρα έχουμε ένα κοριτσάκι 2 χρονών κι ένα αγοράκι 2 μηνών!

sapila racing team (SR Team) :wave2:

Ευχαριστώ για την πρόσκληση και τις πληροφορίες για το classic rally, μόνο που το βλέπω λίγο δύσκολο για τις 13/11. Πάντως αν με φέρει ο δρόμος προς την Αθήνα θα χαρώ να βρεθούμε να τα πούμε για τα classics. Το ίδιο ισχύει να βρεθείς και εσύ εδώ στα μέρη μας.
Thanks και για το κουράγιο που μου δίνεις για το θέμα των παιδιών. Ελπίζουμε στο μέλλον.
Όσον αφορά το πμ μάλλον δεν το έχω ενεργοποιήσει. Πρώτη φορά κάνω forum και είμαι λίγο άσχετος.
Σκέφτομαι να κάνω μια ψιλοανακαίνιση στο R75, να το βάψω μαύρο με άσπρο "φιλέτο", να γυαλίσω τις ρόδες (τρίψιμο τις ζάντες και καινούριες ακτίνες) και να βάλω καινούριες εξατμίσεις (ήδη έχω αγοράσει καινούριους "λαιμούς") .
Σκεφτόμουν να την δώσω σε έναν που κάνει αναπαλαιώσεις, να τη διαλύσει όλη, να αλλάξει ότι χρειάζεται, να βάψω σκελετό (πρώτα αμμοβολή). Αλλά θα βγούν πολλά χρήματα. Για να τη λύσει και να την δέσει ζήτησε 1500 ευρώ, χώρια μετά τα βαψίματα, γυαλίσματα, νίκελ και ότι ανταλλακτικό χρειαστεί. (Αυτή τη στιγμή όμως σαν οικογένεια έχουμε άλλες προτεραιότητες.)
Θα προσπαθήσω να επισυνάψω μία φωτογραφία του R75, αλλά επαναλαμβάνω είμαι λίγο άσχετος απο αυτά.
Το ESTRELLA το σκέφτομαι. Η βέσπα πάλι έβγαλε πρόβλημα με τα φρένα. Έβαλα καινούρια κυλινδράκια΄, καινούριους διαγόνες μπρος πίσω και χάνει υγρά φρένων απο το πεντάλ. Σε λίγο θα ξεπεράσω τα όρια μου και θα την πετάξω.

tifoefs
06/11/2005, 12:41
Βαλε μια φωτο να το δουμε !!

Ισως μπει στα sticky εδω παραπανω !!

:wave2: :wave2:

BMW R75
07/11/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75
Ευχαριστώ για την πρόσκληση και τις πληροφορίες για το classic rally, μόνο που το βλέπω λίγο δύσκολο για τις 13/11. Πάντως αν με φέρει ο δρόμος προς την Αθήνα θα χαρώ να βρεθούμε να τα πούμε για τα classics. Το ίδιο ισχύει να βρεθείς και εσύ εδώ στα μέρη μας.
Thanks και για το κουράγιο που μου δίνεις για το θέμα των παιδιών. Ελπίζουμε στο μέλλον.
Όσον αφορά το πμ μάλλον δεν το έχω ενεργοποιήσει. Πρώτη φορά κάνω forum και είμαι λίγο άσχετος.
Σκέφτομαι να κάνω μια ψιλοανακαίνιση στο R75, να το βάψω μαύρο με άσπρο "φιλέτο", να γυαλίσω τις ρόδες (τρίψιμο τις ζάντες και καινούριες ακτίνες) και να βάλω καινούριες εξατμίσεις (ήδη έχω αγοράσει καινούριους "λαιμούς") .
Σκεφτόμουν να την δώσω σε έναν που κάνει αναπαλαιώσεις, να τη διαλύσει όλη, να αλλάξει ότι χρειάζεται, να βάψω σκελετό (πρώτα αμμοβολή). Αλλά θα βγούν πολλά χρήματα. Για να τη λύσει και να την δέσει ζήτησε 1500 ευρώ, χώρια μετά τα βαψίματα, γυαλίσματα, νίκελ και ότι ανταλλακτικό χρειαστεί. (Αυτή τη στιγμή όμως σαν οικογένεια έχουμε άλλες προτεραιότητες.)
Θα προσπαθήσω να επισυνάψω μία φωτογραφία του R75, αλλά επαναλαμβάνω είμαι λίγο άσχετος απο αυτά.
Το ESTRELLA το σκέφτομαι. Η βέσπα πάλι έβγαλε πρόβλημα με τα φρένα. Έβαλα καινούρια κυλινδράκια΄, καινούριους διαγόνες μπρος πίσω και χάνει υγρά φρένων απο το πεντάλ. Σε λίγο θα ξεπεράσω τα όρια μου και θα την πετάξω.


27635

tifoefs
07/11/2005, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75


Κανε την πιο μικρη ............ αλλοιως δε φαινεται !

Αν δε μπορεις στειλε μου ΠΜ να με την στειλεις με μαιλι για να στην μικρυνω !!

:eyepop: :)

BMW R75
10/11/2005, 00:57
Προέκυψε κάτι άλλο. Βρήκα σε μία αγγελία ένα kawasaki gpz550 του 1984. Είναι σε καλή κατάσταση και πριν απο ένα χρόνο έχει κάνει επισκευη τον κινητήρα. Το πουλάει 500 ευρώ. Τι λέτε αξίζει για καθημερινή χρήση στην πόλη;

tifoefs
10/11/2005, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75
Προέκυψε κάτι άλλο. Βρήκα σε μία αγγελία ένα kawasaki gpz550 του 1984. Είναι σε καλή κατάσταση και πριν απο ένα χρόνο έχει κάνει επισκευη τον κινητήρα. Το πουλάει 500 ευρώ. Τι λέτε αξίζει για καθημερινή χρήση στην πόλη;

Παληα τεχνολογια και μαλλον δεν θ' αντεξει καλοκαιρια μεγαλες θερμοκρασιες...............
Αν εχουν κανει ρεκτιφιε δε ξερεις τι στην ευχη κανανε !!!
Μη το παρεις .............. εκτος και αν θες να ριξεις αλλα 2000-3000 γιουργια για να γινει ξανα μηχανη ....... και δεν το αξιζει τοσα !

:eek:

sapila racing
10/11/2005, 10:04
tifoefs δεν είναι έτσι τα πράγματα.

R75 παλιά τεχνολογία ναι, αλλά είναι από τα πιο αξιόπιστα οτέρ που υπάρχουν.
Η σειρά KZ της Kawasaki είναι ιστορική, μόλις σταμάτησε η παραγωγή του τελευταίου KZ μοτέρ, που έμπαινε στο ZR7.
Είναι το τελευταίο διβάλβιδο τετρακύλινδρο αερόψυκτο.
Εχω δεί Zephyr 750, παρόμοιο μοτέρ με του 550 και ΙΔΙΟ με του ΖR7, να μπαίνει στο συνεργείο για γενική επισκευή καθώς είχε μειωμένη απόδοση και έκαιγε λάδια, αλλά όχι τίποτα τραγικές καταστάσεις.
Είχε 230.000 χλμ, ο ιδιοκτήτης ηταν συντηριτικός 45αρης και το πρόσεχε. Τα χιλιόμετρα τα πιστοποίησε ο μηχανικός που το συντηρούσε από καινούριο.

Αυτά τα μοτέρ δεν έχουν απολύτως ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα σε οποιαδήποτε θερμοκρασία, ο αναβάτης όμως έχει καθώς ζεσταίνεται αρκετά.

Το δύσκολο είναι να βρείς ένα καλό μηχανάκι γιατί τα περισσότερα είναι λιωμένα. Ηταν το πιο γρήγορο 550 μέχρι που βγήκε το GSX5500ES/F που όμως ήταν 570 κυβικά.
Ετσι πολλά έπεσαν θύματα σκαλίσματος. Αν δεν είναι πειραγμένο κι έχει αναλώσιμα σε καλή κατάσταση, τα αξίζει τα λεφτά. Αλλιώς μπορεί να μπλέξεις άσχημα.
Ακουσε το μοτέρ, και μην σε ανησυχήσει ο θόρυβος της καμπάνας, trademark Kawasaki, αλλά αν δείς γαλάζιο καπνό από τις εξατμίσεις όταν το βάζεις μπρός, η θορύβους από κεφάλή ΜΑΚΡΙΑ.

sapila racing

BMW R75
10/11/2005, 17:24
Απο εμφάνιση φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση, του λείπουν τα φλας και τα καθρεφτάκια και έχει 4 σε μία. Η βαφή είναι εργοστασιακή, της "μάνας του" και γενικά δεν έχει σημάδια απο πεσίματα. Για την επισκευή του μοτέρ ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έδωσε 1300 ευρώ πριν ενάμισι χρόνο στην επίσημη αντιπροσωπεία της KAWASAKI, στον Ερμίδη, ο οποίος του είπε ότι το μηχανάκι θα αντέξει άλλα 20 χρόνια. Μου είπε ότι μέσα στον κινητήρα είναι όλα καινούρια. Ο κινητήρας είχε κολλήσει, μου είπε ότι έφταιγε το ελατήριο σε ένα πιστόνι. Το κοντέρ γράφει 49.000 χλμ., δεν ξέρω αν είναι πραγματικά. Η μηχανή είναι παροπλισμένη εδώ και ένα χρόνο και δεν παίρνει μπρος. Θα την πάμε στην αντιπροσωπεία να την βάλουν μπρος και να την ακούσω.
Κολλάω μήπως την αγοράσω με 500 ευρώ και δώσω άλλα 2000 ευρώ για να την φτιάξω, ενώ με τα ίδια λεφτά θα πάρω το ESTRELLA που είναι σε άψογη κατάσταση. Το θέμα είναι ότι αν το σγοράσω μετά τελείωσε θα το έχω για πάντα, δεν πρόκειται να το πουλήσω γιατί δεν θα το αγοράζει κανείς. Η αντιπροσωπεία το παίρνει 300 ευρώ.
Πάντως είναι όμορφο το GPZ και στα νιάτα του ήταν γρήγορο. Θυμάμαι και το SUZUKI το 550 το "ελάφι" που ανέφερες πριν, ήταν πολύ γρήγορο.

sapila racing
11/11/2005, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75
Πάντως είναι όμορφο το GPZ και στα νιάτα του ήταν γρήγορο. Θυμάμαι και το SUZUKI το 550 το "ελάφι" που ανέφερες πριν, ήταν πολύ γρήγορο.

Πού το θυμήθηκες οτι το λέγανε 'ελαφι', τρομερό!
Νομίζω ηταν ενα περιοδικό που το ονόμασε έτσι στο τεστ (Mottorrad ισως).
Οντως το ελάφι πάτησε όλα τα 550 και υπέκυψε μόνο στο GPZ600 που βγήκε αργότερα.

Το ξέρω καλά αυτό το μηχανάκι (GSX550 EF με ολόκληρο φαίρινγκ) γιατί μ ένα τέτοιο απέκτησα 12 βίδες και μι αλάμα 30 πόντους στον δεξί μηρό to 1985. :cry: :eek:

sapila racing

BMW R75
12/11/2005, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πού το θυμήθηκες οτι το λέγανε 'ελαφι', τρομερό!
Νομίζω ηταν ενα περιοδικό που το ονόμασε έτσι στο τεστ (Mottorrad ισως).
Οντως το ελάφι πάτησε όλα τα 550 και υπέκυψε μόνο στο GPZ600 που βγήκε αργότερα.

Το ξέρω καλά αυτό το μηχανάκι (GSX550 EF με ολόκληρο φαίρινγκ) γιατί μ ένα τέτοιο απέκτησα 12 βίδες και μι αλάμα 30 πόντους στον δεξί μηρό to 1985. :cry: :eek:

sapila racing
Πω! Πω! Άσχημο πέσιμο. Τι να πώ;;; Ελπίζω να μην σου έχει αφήσει κανένα πρόβλημα.
Το 1986 ο αδελφός μου είχε αγοράσει ολοκάινουργιο ένα yamaha RD350F YPVS (με ολόσωμο fairing) και ο κολλητός του είχε αγοράσει ένα suzuki 550 ελάφι (χωρίς ολόσωμο fairing δεν ήταν το F, είχε μόνο μάσκα) ελαφρώς μεταχειρισμένο απο Γερμανία. Εκείνος το έλεγε ελάφι, είχε πει ότι έτσι έλεγαν το μοντέλο αυτό, και απο εκεί ήξερα την ονομασία του. Θυμάμαι ότι τότε καθόταν στην καφετερία, τα παρκάρανε το ένα στο δεξί πεζοδρόμιο το άλλο στο αριστερό και μετρούσαν ποιός σταματάει για να τα δει (όντως πάντως σταματούσαν και τα "προσκυνούσαν" τα θαυμάζαν πράγματι).
Το RD πάντως είχε πολύ γκάζι. Μετά τις 6.000 στροφές τιναζόταν μπροστά. Ο μπροστινός τροχός σηκωνόταν μόνος του. Φυσικά "έκαιγε" πάρα πολύ. Δυστυχώς του το έκλεψαν, το βρήκαμε μετά από 1 μήνα λεηλατημένο, χωρίς fairing, χωρίς εξατμίσεις και με καμένη ηλεκτρονική. Ο φίλος του αδελφού μου πρέπει να το έχει ακόμα το ελαφί. Το συντηρούσε και το διατηρούσε άφογο, αν και όταν τον είδα πριν απο 2-3 χρόνια μου είπε ότι η μηχανή δεν είναι πια τόσο γρήγορη όσο στα νιάτα της.