PDA

View Full Version : Πληροφορίες για Transalp 650 και CBF600



nick33
15/06/2015, 23:21
Καλησπερα.

Καινουριος στο φορουμ...

Η πρωτη ερωτηση ειναι σχετικα με το Transalp 650 και το CBF600.

Ποιο απο τα δυο θα προτεινατε για πρωτη μηχανη??Οδηγαω χρονια αλλα δικια μου μηχανη δεν ειχα ποτε και θελω να παρω κατι για ξεκινημα για κανα χρονο κ μετα να κανω βημα παραπανω...

Αν μπορει καποιος να μου πει σχετικα με κοστος συντηρησης,ζημιες,καταναλωση κλπ!!!!

Ευχαριστω πολυ!!!

fodim
16/06/2015, 22:37
Καλώς όρισες στην παρέα.
Οι δυο μηχανές για τις οποίες υποβάλλεις ερώτημα είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας μεταξύ τους. Η transalp είναι ένα μηχανικό σύνολο με προορισμό να εκτελεί ταξίδια σε οποιουδήποτε είδους δρόμο, δίχως να ξεχωρίζει ως καλύτερη μοτοσικλέτα σε κάποιον τομέα (οικονομία, εργονομία, επιδόσεις). Είναι δηλαδή με λίγα λόγια μια οικονομική πρόταση αγοράς για κάποιον που επιθυμεί να πραγματοποιήσει ταξίδια σε όλο τον κόσμο δίχως να τον ενδιαφέρουν οι επιδόσεις ή άνεση. Η Κατανάλωση της transalp εντός πόλης περίπου 6λιτρα/100 χλμ (σχεδόν αυτοκίνητο). Το cbf τώρα αποτελεί ένα μηχανικό σύνολο για μεικτή χρήση, Εθνική και πόλη, για αυτό και είναι οικονομικότερο σε κατανάλωση (5 λιτρα/100χλμ), καλύτερα στημένο για τον δρόμο με καλύτερες επιδόσεις από το transalp. Οι ζημιές που βγάζουν τα honda είναι κοινές από παπάκι έως varadero 1000 και μιλάμε για ρουλεμάν λαιμών και τροχών, αντλίες ψυκτικού, τσιμούχες καλαμιών, ανορθωτές, ηλεκτρονικές, λάμπες φλάς και στοπ, ατέρμονες κοντέρ και διάφορα άλλα ψιλά τα οποία συνήθως προκύπτουν όπως και τα παραπάνω από την κακή ή ελλειπή συντήρηση. Οτι και να αγοράσεις θα σου βγάλει ώς βλάβη αυτό που δεν έχει συντηρηθεί σωστά. Και τα δυο μηχανάκια είναι αξιόπιστα ως μοντέλα και με σωστή συντήρηση μπορούν να αποδίδουν θαυμάσια για πολλές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα.
Εγώ προσωπικά στην κατηγορία του transalp θα επέλεγα v-storm (περισσότερο άνετο - οικονομικό ταξίδι και καλύτερες επιδόσεις) και στην κατηγορία του cbf θα επέλεγα fazer (ευέλικτο, οικονομικότερο και περισσότερο sport).

zopas
17/06/2015, 13:24
Transalp παντως μην παρεις με τιποτα..σαφεστατα καλυτερη επιλογη το cbf.. 4 χρονια ειχα τη ρημσφα την τρσνσσλπ, η χειροτερη επιλογη μου ever...

billzisia
18/06/2015, 17:59
Eγω παλι μετα απο 11 χρονια συνεχους συμβιωσης με transalp 650 (2004),εχω να πω οτι ειμαι κατα-ικανοποιημενος!!!! Παει κυριολεκτικα Π Α Ν Τ Ο Υ,καιει λιγο και ΔΕΝ χαλαει... επισης επειδη υπαρχουν πολλα μεταχ/σμενα εχεις και πολλες επιλογες σε σχεση με τιμες....:)

taisteal
18/06/2015, 18:03
Eγω παλι μετα απο 11 χρονια συνεχους συμβιωσης με transalp 650 (2004),εχω να πω οτι ειμαι κατα-ικανοποιημενος!!!! Παει κυριολεκτικα Π Α Ν Τ Ο Υ,καιει λιγο και ΔΕΝ χαλαει... επισης επειδη υπαρχουν πολλα μεταχ/σμενα εχεις και πολλες επιλογες σε σχεση με τιμες....:)


Πως το εννοεις το λιγο;

spyrval
18/06/2015, 20:54
Eγω παλι μετα απο 11 χρονια συνεχους συμβιωσης με transalp 650 (2004),εχω να πω οτι ειμαι κατα-ικανοποιημενος!!!! Παει κυριολεκτικα Π Α Ν Τ Ο Υ,καιει λιγο και ΔΕΝ χαλαει... επισης επειδη υπαρχουν πολλα μεταχ/σμενα εχεις και πολλες επιλογες σε σχεση με τιμες....:)

Και γω το'χα και συμφωνώ σε όλα εκτός από το.....καίει λίγο.

est
18/06/2015, 23:07
Εντός πόλης 6.5-7/100. Εκεί παίζει όσες φορές και να το μέτρησα.
Αλλά δε νομίζω ίδιας χρονολογίας CBF, στις ίδιες συνθήκες να καίει λιγότερο.
Τα injection CBF κατέβασαν λίγο την κατανάλωση.. Αλλά όχι κάτι το τρομερό.

DAYMAN
18/06/2015, 23:57
Transalp παντως μην παρεις με τιποτα..σαφεστατα καλυτερη επιλογη το cbf.. 4 χρονια ειχα τη ρημσφα την τρσνσσλπ, η χειροτερη επιλογη μου ever...

αν αιτιολογησεις και θελεις φυσικα την χειροτερη επιλογη σου θα βοηθουσε τον φιλο.