PDA

View Full Version : γνωμη για fazer 1000cc 2001



warrior13
17/06/2015, 03:13
παιδες επειδη το σκεφτομαι μπορειται να μου πειτε γνωμη γιαυτο?

σας ευχαριστω
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5405382/

leftos
17/06/2015, 07:46
Φιλε το μηχανακι δεν το ξερω αλλα θα προσπαθησω να μαθω αν ηταν κανενος απο εδω.
Αλλα το συγκεκριμενο μαγαζι επειδη ειμαι απο την περιοχη θεωρειται αξιοπιστο και εχουν παρει αρκετοι γνωστοι και αυτοκινητα και μηχανες χωρις να εχουν θεμα.
Συνδυασετο με ενα μπανακι και ελα να το δεις απο κοντα και μιλα με τα παιδια. Νομιζω οτι ανοιγουν και κυριακη πρωι.

theofilos888
17/06/2015, 07:59
Τωρα θα μπει ο αμυρου να σου πει τι κ πως που το εχει.....

amyroukai
17/06/2015, 08:50
Λεπόν... Δείχνει σωστό, με τα μαμά αυτοκόλλητα στα πλαστικά, καθαρό και φροντισμένο (πχ δείχνει να έχει περάσει την ανάκληση για το καπάκι της κεφαλής που ξέφτιζε το χρώμα και μάλλον δεν το πλάκωνε στα χημικά σε πλυντήρια γιατί δεν έχουν ξεβάψει τα ασημί πλαστικά στο ψυγείο και στο γρανάζι κλπ). Η τιμή... Καλά δεν το συζητώ καν.

Ο κομμένος λασπωτήρας δείχνει μάλλον καγκουράκο ιδιοκτήτη. Δες σε τι κατάσταση είναι οι δισκόπλακες (η πισινή αν είναι η εργοστασιακή πρέπει να είναι "τελειωμένη" με μεγάλο δόντι, οι μπροστινές θα πρέπει να είναι "σαν καινούργιες" με ελάχιστο δόντι). Κανονικά στις 83χιλ που λέει θα πρέπει να έχει κάνει σέρβις βαλβίδες (Στις 80χιλ κατά το μάνιουαλ), αλλά τώρα το πως θα το ελέγξεις αυτό... Ρώτησε τουλάχιστον τι έχουν κάνει από σέρβις και δες τι θα σου πουν ότι έχει γίνει. Τα πίσω μαρσπιέ βλέπω ότι μάλλον δεν είναι τα μαμά, είναι τύπου racing χωρίς λάστιχα και δεν καταλαβαίνω γιατί.

Βάλε το μπροστά και άκουσέ το, λογικά θα πρέπει να ακούγεται αρκετά η καδένα εκκεντροφόρων (αλλαγή κατά τις 100χιλ ή στο επόμενο σέρβις βαλβίδων-δεν είναι ακριβή) και αναλόγως τη χρήση ίσως ακούς λίγο την καμπάνα συμπλέκτη (αλλαγή στον ήχο στο ρελαντί -λιγότερο μεταλλικό- αν τραβήξεις τέρμα το συμπλέκτη). Δες αν πατινάρει, προσπάθησε (βάζοντας το χέρι κοντά στην εξάτμιση) να δεις αν "φτύνει" λάδια στις ξερογκαζιές -μην καείς, ε;-. Κανονικά θα πρέπει να πάρει με ελάχιστο τσοκ ή καθόλου σε αυτές τις θερμοκρασίες και ρελαντί κρατάει αμέσως. Αν είναι παρκαρισμένο στο πλαϊνό σταντ πιθανώς να ζοριστεί να πάρει, "το κάνουν όλα". Αναλόγως του πόσο φρέσκα είναι τα λάδια η πρώτη κοπανάει αρκετά, είναι φυσιολογικό. Δες και την κατάσταση της μπαταρίας, με τα φώτα αναμμένα βάλε αλαρμ και δες αν παίζει το καντράν κλπ. Είναι τζελ και ξεκινάνε από 50ρικο και ανεβαίνουν.

Σαν χρήση είναι απίθανα βολικό και εύκολο παντού ΚΑΙ στο κέντρο Αθήνας όπου θα κυνηγάς παπιοσκούτερα για πλάκα. Αν είσαι μπαμπάτσικο αγόρι (τριψήφια κιλά ή εκεί κοντά) ή αν πας δικάβαλα και οι αναρτήσεις είναι οι στοκ (κόκκινο ελατήριο πίσω) τερματίζει το πισινό για πλάκα, καθόλου ωραίο. Θα πάρεις ένα ωραίο σετάκι μπροστινά στο 0.95-1kg/mm απ' έξω γιατί εδώ οι αντιπρόσωποι είναι μαλάκες με λαδάκια 5 ή 7.5, ένα πισινό ελατηριάκι ανάλογο των κιλών σου (έχω κάβα ένα 11kg/mm) και το μηχανάκι δεν θα ζητήσει τίποτα για πολλά πολλά πολλά χιλιόμετρα ακόμα. Μόνο λάδια, αλλά αν στα καίει (που λογικά θα καίει) μην ανησυχήσεις πολύ, αυτό όντως "όλα το κάνουν". Κατανάλωση.... Από 5λ/100 σε ΠΟΛΥ χαλαρές βόλτες ως 8 με λίγη φαγουρίτσα στο χέρι με μέσο όρο στα 6καιλίγο. Αν είσαι ψηλός ίσως ζητήσεις λίγο παραπάνω αφρώδες στη σέλα.

Δεν έχει τίποτα που να χαλάει... Αν το βρεις "σωστό" και σου κάνει, καλές βόλτες θα έχεις :)

skylaros
17/06/2015, 19:30
Κάνει για πρώτο μηχανάκι ? :pppp

theofilos888
17/06/2015, 20:03
Κάνει για πρώτο μηχανάκι ? :pppp

Μονο για πρωτο. Για δευτερο χωλαινει..... :lol:

warrior13
17/06/2015, 20:57
να σε καλα φιλε για τα tips!!!!
γενικα η χρονολογια με φοβιζει, δεν θελω να μαι καθε πεμπτη συνεργειο
θεωρειται αξιοπιστο γενικα?

DrEvil
18/06/2015, 00:09
Εχω ενα πολυ καλο φιλαρακι, ο οποιος καποια στιγμη πριν απο σχεδον 5 χρονια με ρωτησε το ιδιο, πριν αγορασει την γρια.
Μετα απο τα χρονια αυτα, οποτε μιλαμε για την γρια του σταζει μελι.
Το ιδιο κι ολοι οι γνωστοι του.
Τσεκαρε αυτα που σου ειπε το φιλαρακι νωριτερα κι αν εισαι τσεκ, απλα παρτο.

amyroukai
18/06/2015, 00:32
να σε καλα φιλε για τα tips!!!!
γενικα η χρονολογια με φοβιζει, δεν θελω να μαι καθε πεμπτη συνεργειο
θεωρειται αξιοπιστο γενικα?

Ίδια χρονολογία, έχει 155000 περίπου, δεν έχει χαλάσει το παραμικρό.
Ντάξει για να μην λέω ψέμματα, έχει κάψει μία πίσω λάμπα φρένου, μία ψείρα στο εμπρός φανάρι, έχει χαλάσει δύο κολλάρα ψυγείου που κόστισαν κάπου 6 ή 8 ευρώ από αυτοκινητάδικά με το μέτρο και... ναι πρέπει κάποια στιγμή να δώσω και ένα 45άρι για μιά νέα τάπα ψυγείου. Για 100,000 χιλιόμετρα χρήσης στα χέρια μου δεν είναι άσχημος απολογισμός "βλαβών".

7Tolis
18/06/2015, 07:50
Για 8-9 μοντέλο τι παίζει ξέρουμε;

theofilos888
18/06/2015, 08:14
Για 8-9 μοντέλο τι παίζει ξέρουμε;

Ναι ξερουμε. Κοβουν πλαισια σαν τυρι και βολαν σα βουτυρο. χαχαχαχαχαχαχ Παρε το παλιο να ησυχασεις!

sapila racing
18/06/2015, 08:57
Ναι ξερουμε. Κοβουν πλαισια σαν τυρι και βολαν σα βουτυρο. χαχαχαχαχαχαχ Παρε το παλιο να ησυχασεις!

Γεγονός!
Το μεταγενέστερο μοντέλο εβγαλε πολλά και ακριβά προβλήματα ενω το παλιό Fazer δεν ειχε ποτέ κανενα σοβαρό πρόβλημα.

devil's animal
18/06/2015, 09:55
εχω οδηγησει ενα τετοιο και μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις...
γραμμικο, με δυναμη αρκετη που δεν τρομαζει ομως...
αξιοπρεπεστατα φρενα και αναρτησεις...
φορτωνεται σχετικα καλα και μπορεις να ταξιδεψεις ανετα και δικαβαλος για πολλα χλμ χωρις σταση για ξεπιασμα...


αν ηθελα δλδ να ταξιδευω παντου, αβιαστα με το ετερον ημισυ θα ηταν η 1η επιλογη μου με τετοια τιμη...

7Tolis
18/06/2015, 10:42
Το βολάν ναι ξέρω αλλα Κλάιν. Το πλαίσιο όχι Κλάιν. Άμα βρω τπτ με σεβαστα χλμ θα το βάλω στη λίστα. Πιστεύω αν κάποιο θα είχε πρόβλημα με πλαίσιο, θα έχει προκύψει ήδη.