PDA

View Full Version : Περί CBF 600 ο λόγος



theo1953
17/06/2015, 18:22
Καλοί μου φίλοι καλησπέρα,μεγάλος στην ηλικία(62) αλλά νέος στο φόρουμ και στο cbf.Εκτίμησα πάρα πολύ τις πληροφορίες που μου δώσατε για την κατασκευή ανατομικής σέλας στο cbf και ήδη την έφτιαξα στη Θεσνικη στον ΣΕΛΕΣ ΡΑΜΑΣ(ΡΑΜΑΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ).
Τώρα οι απορίες του νέου... σιμπιεφά:Στο cbf 600(mont.2007 με καρμπυρατέρ)γίνεται να φορεθεί ντεπόζιτο απο το cbf 1000 με το αντίστοιχο φαίριγκ προκειμενου να μπορεί να μπει βενζινόμετρο;και άν ναι,ποιός είναι καλός και (φθηνός) ...χειρουργός;(δεν αντέχω να κοιτώ τον μερικό χιλιομετρητή για πότε θα αναψει το λαμπάκι(ανα 200+ χλμ)}Αν δεν γίνεται,θα το αντέξω...δεν θα πεθάνουμε κιόλας!!!!

spyrakos35
17/06/2015, 20:26
Αν ειναι να κατεβασεις ολο το μηχανακι και να αλλαξεις το μισο για να βαλεις δεικτη βενζινης (ρε τη χονδα..... Παντα πρωτοπορα) πανε παρε το 1000 εξ αρχης.......
....

Grafton 505
17/06/2015, 21:10
Ακριβά πράγματα σκέφτεσαι.

Τα παρακάτω είναι πιο φθηνά, ΕΑΝ ταιριάζουν :

ντεπόζιτο από το 600 του 08-09. (νομίζω είναι ακριβώς τα ίδια)
ενδείκτης βενζίνης από το ίδιο για να μην είσαι ράβε ξύλωνε.
βγάζεις την ένδειξη του HISS από τα αριστερά, βάζεις το βενζίνης και είσαι έτοιμος.

Δεν το έχω κάνει, απλά με φαίνεται πιο φτηνό από το να πάρεις ντεπόζιτο, όργανα, πλαστικά, μάσκα και κάγκελα από το 1000.

doctoras
18/06/2015, 08:44
Ακριβά πράγματα σκέφτεσαι.

Τα παρακάτω είναι πιο φθηνά, ΕΑΝ ταιριάζουν :

ντεπόζιτο από το 600 του 08-09. (νομίζω είναι ακριβώς τα ίδια)
ενδείκτης βενζίνης από το ίδιο για να μην είσαι ράβε ξύλωνε.
βγάζεις την ένδειξη του HISS από τα αριστερά, βάζεις το βενζίνης και είσαι έτοιμος.

Δεν το έχω κάνει, απλά με φαίνεται πιο φτηνό από το να πάρεις ντεπόζιτο, όργανα, πλαστικά, μάσκα και κάγκελα από το 1000.

πιο σωστή μετατροπή, χωρις όμως να ξηλώσεις το hiss, βαζεις ένα εξτρά όργανο πανω στο νταμπλό χώρο έχει.
Οπως και αν έχει το κόστος μιας τέτοιας μετατροπής δε δηκαιολογεί το κόστος αγοράς της μηχανής σου.


νομίζω όμως οτι το σωστότερο που έχεις να κάνεις είναι ΑΠΛΩΣ να συνηθίσεις, μη σκέφτεσαι όπως το αυτοκίνητο σχεδόν όλες οι μηχανές μέχρι το 2000 δεν διέθεταν δείκτη βενζίνης αλλά ρουμπινέτο, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΝΑΜΕ ΑΠΟ ΒΕΝΖΙΝΗ
στη δική σου περίπτωση πρέπει απλώς να κάνεις το εξής
-αρχικά να το γεμίσεις μεχρι τάπα και να μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετριτή
-όταν θα σου ανάψει λαμπάκι τότε θα έχεις 3-4 λίτρα συνεπώς καμιά 60 χιλιόμετρα
-σημειώνεις τα χιλιόμετρα και ξέρεις ότι πχ σε 220km(που έγραψε ο μερικος χιλιομετριτής) στην πολη αναβει λαμπάκι, στα 300 εκτός πόλης και 250 μικτής χρήσης

όταν αντιληφθείς πόσο κάει σε ανάλογες συνθήκες ως συνήθως τότε και με 10 ευρώ εάν βαλεις (περίπου 6lt σημερινά) ξέρεις πόσο χιλιομετρα μπορεί να διανύσει πριν αναψει το λαμπάκι
σε κάθε περίπτωσή πρέπει να μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετριτή για να έχεις τον έλεγχο

και καλορίζικος!

Shaolin Monk
18/06/2015, 08:51
Δεν θα σε αφησει ποτε, ακομη και αν κανεις ατελειωτα χλμ σε ταξιδι... Μια συνηθεια ειναι. Με τον μερικο χιλιομετρητη ή και μονο με το λαμπακι της ρεζερβας κανεις δουλεια. Ποϊτανα Χοντα, που βρηκες να κανεις οικονομια!!!! :a018::a018::a018:

toyar
18/06/2015, 16:09
εμενα εχει δεικτη βενζινης, ρουμπινετο και μερικο χιλιομετρητη και παλι μια ζωη το στραγγιζω:p

raccoon
18/06/2015, 16:33
το ντεπόζιτο από cbf600 07 καρμπυλατέρ με το cbf600 08 injection δεν ταιριάζουν. αλλιώς βιδώνει το 1 και αλλιώς το άλλο.

τα όργανα στο ταμπλό δεν βγαίνουν ένα ένα (ώστε να βγάλεις το HISS) είναι καντάν όλα μαζί και μπαίνει από πάνω το πλαστικό και τα χωρίζει.

δεν αξίζει για μένα η αλλαγή (αν αν αν ταιριάζει από 1000) όσο και αν είναι σπαστικό να μην ξέρεις την στάθμη.
αν αλλάξεις τελικά όοοολο το ταμπλό με αυτό που έχει δείκτη βενζίνης μετά δεν θα έχεις δείκτη θερμοκρασίας αλλά μόνο λαμπάκι.
εσύ αποφασίζεις

spyrval
18/06/2015, 20:51
Ο μερικός χιλιομετρητής είναι η πιο αξιόπιστη λύση. Φουλάρεις - μηδενίζεις κάθε φορά και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Δες πόσα χιλιόμετρα κάνεις ώστε να σου μένουν πάντα 4-5 λίτρα στο ρεζερβουάρ [17 είναι στο cbf;] ώστε να έχεις πάντα καβάντζα και είσαι οκ. Επίσης αυτό το σύστημα δείχνει την αυξημένη κατανάλωση που θα σου χτυπήσει καμπανάκι για πρόβλημα στον κινητήρα ή κλέφτη βενζινά. Εγώ το εφαρμόζω πάντα ανεξάρτητα αν έχω δείκτη ή όχι.

theo1953
18/06/2015, 20:56
Ευχαριστώ πολύ!!!

theo1953
18/06/2015, 21:03
Ευχαριστώ πολύ όλους τους φιλους που μου έδωσαν... τα φώτα τους!!!!