PDA

View Full Version : Δεν έχω περάσει ΚΤΕΟ...



RideFree
17/06/2015, 19:39
Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Δεν έχω περάσει ΚΤΕΟ ποτέ, είχα μια ευκαιρία όταν δεν το ήξερα ακόμα και το έμαθα την τελευταία μέρα, ε και μετά έμαθα να ζω μες στην παρανομία και το άφησα.

Τώρα θέλω να την περάσω αλλά φοβάμαι το πρόστιμο, οπότε και η παρανομία διαιωνίζεται. Ξέρετε τί παίζει με αυτό το θέμα;

Κάτι διάβασα για 400 ευρώ, αλλά και πως το πρόστιμο θα μειωθεί, καθώς και ότι αν το περάσεις σε 10 μέρες απ' το πρόστιμο μειώνεται στα 50.. αυτό το πρόστιμο είναι εάν σε πιάσουν ή εάν το περάσεις εκπρόθεσμα;

Όποιος γνωρίζει ας διαφωτίσει την κατάσταση γενικότερα.

toyar
17/06/2015, 19:42
τα 400 ειναι αν σε πιασουν
το προστιμο για εκπροθεσμο ειναι μικρο
αν κανει μια αναζητηση ικτεο θα σου πουν το ακριβες κοστος

Pan (dvs)
17/06/2015, 20:03
Ειναι πολυ μικρο το προστιμο αν το περασεις εκπροθεσμα.

Το κακο ειναι οτι αφου δεν εχεις περασει ΚΤΕΟ η ασφαλεια σου μπορει να σε αφησει στα κρυα του λουτρου αν την χρειαστεις.

TONYBANDIT
17/06/2015, 20:32
Περασα την παπια το Σαββατο ειναι 2007 μοντελο και νομιζα οτι ηταν 2009.με πανω αποενα χρονο καθυστερηση πληρωσα 44 ευρω προστιμο και 25 το κτεο συνολο 69 ευρω my lucky number.

RideFree
17/06/2015, 20:35
Φαντάζομαι ισχύουν τα παρακάτω τέλη

http://www.ikteoachaias.gr/node/82

οπότε λογικά κάπου εκεί παίζω κι εγώ...

teo_g7
18/06/2015, 00:01
Το κακο ειναι οτι αφου δεν εχεις περασει ΚΤΕΟ η ασφαλεια σου μπορει να σε αφησει στα κρυα του λουτρου αν την χρειαστεις.

Από που προκύπτει αυτό;

devil's animal
18/06/2015, 00:06
Περασα την παπια το Σαββατο ειναι 2007 μοντελο και νομιζα οτι ηταν 2009.με πανω αποενα χρονο καθυστερηση πληρωσα 44 ευρω προστιμο και 25 το κτεο συνολο 69 ευρω my lucky number.


για gsxr 1000 (που δεν παιζουν ρολο τα cc, αλλα ετσι για την ιστορια) μοντελο του 2009 δεν ειχε περασει ποτε...εδωσα ενα 45αρι γιατι ηταν εκπροθεσμο μεν αλλα δεν περασε το εξαμηνο της διοριας, αφου ειχαν δωσει τελευταια 31/12/2014 και το περασα πριν κανενα 3βδομαδο...


επισης η καθε περιφερεια εχει διαφορετικες ημερομηνιες και αυτο πρεπει να το προσεξετε...

ετσι την πατησα με το cbf125, μοντελο του 2009 που η αδεια ειχε εκδοθει Θεσσαλονικη (και οχι Αθηνα οπως του gsxr) και επρεπε να ειχε περασει μεχρι τον Μαρτη του 2013, οποτε το περασα εκπροθεσμο ΚΑΙ εκτος 6μηνου και πηγε ενα 69€, οπως του φιλου...

Pan (dvs)
18/06/2015, 16:00
Από που προκύπτει αυτό;

Σε ατυχημα που προκαλεσε φορτηγο που δεν ειχε περασει κτεο,η ασφαλεια αποζημιωσε τον αλλο αλλα μετα κινηθηκε εναντιον του γιατι αν ειχε περασει κτεο θα γνωριζε οτι τα φρενα του ειχαν προβλημα.
Η ιστορια ειναι σε εξελιξη.

leftos
19/06/2015, 09:11
Γενικως οι ασφαλειες πλεον ψαχνουν τα παντα απο λαστιχα κτεο μεχρι μετατροπες.
Προσπαθουν να γλιτωσουν λεφτα και περνανε δεδικασμενες υποθεσεις στο τσακα τσακα.
Προσεχετε γιατι μπορει να μην σας καλυψει για μια βλακεια.

anf125
28/06/2015, 21:45
Κι εγώ χθες το έμαθα ότι έχει ξεκινήσει για μοτό και μάλιστα έχουν ορίσει και πρόστιμα. Είχα μείνει πριν 2-3 χρόνια που λέγανε ότι θα περνάγανε μοντέλα προ του 2000 αλλά πήγε πίσω γιατί δεν είχαν ακόμα υποδομές τα υπάρχοντα ΚΤΕΟ. Δε θα πρεπε τουλάχιστο να ειδοποιούν τους κατόχους όπως γίνεται στα αυτοκίνητα; Μπορεί κάποιος να μην έχει ενημερωθεί ή να θυμάται πότε βγήκε πρώτη άδεια. Προφανώς είναι και το εισπρακτικό στη μέση.

ΥΓ: Τα παράβολα για εκπρόθεσμο έλεγχο στα δίνουν στο ΚΤΕΟ; Τράπεζες; Υπουργείο;

leftos
29/06/2015, 09:09
Στα κτεο σου λενε ποσο θα πληρωσεις και στα δινουν ολα εκει δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο.

Bowleno
29/06/2015, 12:24
Κι εγώ χθες το έμαθα ότι έχει ξεκινήσει για μοτό και μάλιστα έχουν ορίσει και πρόστιμα. Είχα μείνει πριν 2-3 χρόνια που λέγανε ότι θα περνάγανε μοντέλα προ του 2000 αλλά πήγε πίσω γιατί δεν είχαν ακόμα υποδομές τα υπάρχοντα ΚΤΕΟ. Δε θα πρεπε τουλάχιστο να ειδοποιούν τους κατόχους όπως γίνεται στα αυτοκίνητα; Μπορεί κάποιος να μην έχει ενημερωθεί ή να θυμάται πότε βγήκε πρώτη άδεια. Προφανώς είναι και το εισπρακτικό στη μέση.

ΥΓ: Τα παράβολα για εκπρόθεσμο έλεγχο στα δίνουν στο ΚΤΕΟ; Τράπεζες; Υπουργείο;

Από όσο ξέρω είχαν πει, "4 χρόνια μετά την 1η κυκλοφορία του οχήματος" και κάθε 2 χρόνια από κει και μετά, με ισχύ για όλα ανεξαιρέτως.
Πόσο δύσκολο είναι να κοιτάξει κάποιος την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός του για να δει πότε πρέπει να περάσει; :confused:

Για τα περί εκπρόθεσμου ότι είπε ο leftos πιο πάνω

devil's animal
29/06/2015, 13:25
Από όσο ξέρω είχαν πει, "4 χρόνια μετά την 1η κυκλοφορία του οχήματος" και κάθε 2 χρόνια από κει και μετά, με ισχύ για όλα ανεξαιρέτως.
Πόσο δύσκολο είναι να κοιτάξει κάποιος την άδεια κυκλοφορίας του οχήματός του για να δει πότε πρέπει να περάσει; :confused:

Για τα περί εκπρόθεσμου ότι είπε ο leftos πιο πάνω


κοιτα το δικο μου ποστ και βγαλε συμπερασμα...για 2 οχηματα με την ιδια ημερομηνια 1ης κυκλοφοριας, το ενα ηταν εκπροθεσμο εντος εξαμηνου, το αλλο ηταν εκπροθεσμο εκτος εξαμηνου...
παιζει ρολο η περιφερεια που εχει εκδοθει η αδεια...

Bowleno
29/06/2015, 13:57
κοιτα το δικο μου ποστ και βγαλε συμπερασμα...για 2 οχηματα με την ιδια ημερομηνια 1ης κυκλοφοριας, το ενα ηταν εκπροθεσμο εντος εξαμηνου, το αλλο ηταν εκπροθεσμο εκτος εξαμηνου...
παιζει ρολο η περιφερεια που εχει εκδοθει η αδεια...

Αυτό δεν το γνωρίζω...εγώ απλά, το μόνο που έκανα ήταν να δω πότε έκλεινε 4ετία το κουτί και πότε το μΕχανάκι και πήγα και τα πέρασα στο 5νθήμερο μετά που έκλεισαν 4 χρόνια το καθένα, τόσο απλό.

Και θεωρώ ότι (σύμφωνα με την δική μου λογική, τουλάχιστον) θα έπρεπε να έκαναν όλοι κάτι παρόμοιο, να το πάνε μια βδομάδα πριν η μετά την λήξη της 4ετίας η διετίας από την τελευταία ανανέωση του ΚΤΕΟ ;)



(είμαι λίγο περίεργος, το ξέρω.....μην κράζετε)

panavour
29/06/2015, 14:21
Ο αθανατος ελληνας που θελει να τον παρουν και τηλεφωνο στο σπιτι η στο κινητο για να τον ειδοποιησουν οτι πρεπει να περασει κτεο.ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ:D

lykourgi
29/06/2015, 15:35
Δε θα πρεπε τουλάχιστο να ειδοποιούν τους κατόχους όπως γίνεται στα αυτοκίνητα;

Ουδέποτε κάποιος ειδοποιήθηκε, από το κράτος, να περάσει ΚΤΕΟ.

Μόνο τα ιδιωτικά ειδοποιούν και αυτό εφόσον είσαι πελάτης τους. Δηλαδή πρέπει να έχεις ξαναπεράσει ΚΤΕΟ εκεί, όχι την πρώτη φορά που υποχρεούται το όχημα να ελεγχθεί.

Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να ενημερώνεται σχετικά.

G M
29/06/2015, 19:40
και στο 1000-αρι 70 ευρω ηταν (εκπροθεσμο + ελεγχος) δεν ειναι μεγαλο ποσο - κανε τον ελεγχο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

anf125
30/06/2015, 06:56
Ουδέποτε κάποιος ειδοποιήθηκε, από το κράτος, να περάσει ΚΤΕΟ.

Μόνο τα ιδιωτικά ειδοποιούν και αυτό εφόσον είσαι πελάτης τους. Δηλαδή πρέπει να έχεις ξαναπεράσει ΚΤΕΟ εκεί, όχι την πρώτη φορά που υποχρεούται το όχημα να ελεγχθεί.

Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να ενημερώνεται σχετικά.

Αυτό δεν το γνώριζα, μάλλον επειδή δεν έχω αυτοκίνητο. Αν ενημερώνει ο ιδιώτης ΚΤΕΟτζής καλώς.
Τυχαία τα έμαθα επειδή ένας φίλος από την Πάτρα πέρασε πρόσφατα.

anf125
30/06/2015, 06:57
Ο αθανατος ελληνας που θελει να τον παρουν και τηλεφωνο στο σπιτι η στο κινητο για να τον ειδοποιησουν οτι πρεπει να περασει κτεο.ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ:D

Ο αθάνατος Έλληνας που αντί να δώσει μια απλή πληροφορία αμέσως να την πει στον άλλο...
(και δεν ξέρει να βάζει και τόνους)

notakos600
30/06/2015, 19:07
Ο αθάνατος Έλληνας που αντί να δώσει μια απλή πληροφορία αμέσως να την πει στον άλλο...
(και δεν ξέρει να βάζει και τόνους)

Οι τόνοι σε μάραναν...:lol::beer: