PDA

View Full Version : Να το δώσω το XRακι για κανένα KTM Adventure 950;



bleach
18/06/2015, 10:43
Χαιρετώ το φόρουμ! Παρακολουθώ καιρό αλλά δεν έχω γράψει πολύ...

Μπαίνω στο θέμα!
Έχω ένα XR400R '00, ευλαβικά συντηρημένο, το οποίο χρησιμοποιώ τόσο κάθε μέρα όσο και για καμιά χωμάτινη εκδρομούλα (trail ή, πιο σπάνια, enduro)! Τον τελευταίο καιρό (και κυρίως διαβάζοντας κουβέντες εδώ μέσα) μου έχει μπει η ιδέα να το δώσω και να πάρω ένα KTM Adventure (990 ή 950, αν και 950 δεν παίζει κάτι πολύ καλό αυτήν την εποχή! :D). Σκέφτομαι όλους του παράγοντες και κάθε μέρα αλλάζω γνώμη! :rolleyes:

Εξ αρ τετρακοσάρ: (Αν το δώσω) Θα το δώσω λογικά γύρω στα 2000ευρώ (μου το ζήτησε ένα παιδί ήδη). Γενικώς, πέρα από τα λαδάκια/φίλτρο που τα αλλάζω κάθε 1500χλμ, δε ζητάει πολλά! Βαλβιδούλες τσεκάρισμα/ρύθμισμα κάθε 2000-3000 χλμ και τακάκια και βουρ στο δρόμο! Όταν το πήρα (πριν 10.000 χλμ) του άλλαξα και αλυσίδα, γρανάζια, δισκόπλακα για να το φρεσκάρω + λάστιχα που έχω αλλάξει μια φορά. Μου αρέσουν τα μονοκύλινδρα γιατί είναι απλά και άσπαστα. Είναι λίγο κουραστικά αν είσαι δικάβαλος ή φορτωμένος και, κυρίως, ενώ σε πάνε ΠΑΝΤΟΥ σε κουράζουν στην επιστροφή, ειδικά αν είναι από καμιά Εθνική Οδό... Βέβαια ο Βροχίδης έχει δείξει το δρόμο με το XR250! :ninja: Κατανάλωση γύρω στο 6lt/100χλμ, αναλόγως και τη χρήση/τερέν. Ταχύτητα για άνετη εκδρομή/ταξίδι 90-100χλμ.

KTM Adventure: Μαγεία! Έχω οδηγήσει ένα 990 ενός φίλου. Μου έκανε τρελή εντύπωση και ήμουν με ένα τεράστιο χαμόγελο μέχρι την επόμενη μέρα! Πολύ καλοζυγισμένο, δεν του φαίνεται ότι είναι 200+kg μοσχάρι! Αναρτήσεις εκπληκτικές και ένα σωρό άλλα "extras" όπως oversized footpegs, που δείχνουν ότι η ΚΤΜ δίνει τα μηχανάκια της με μεγάλη προίκα! Θεωρώ ότι αν του πάρεις τον αέρα μπορείς άνετα να μπεις χώμα και να κάνεις ωραιότατη εκδρομή, πχ σαν αυτές που κάνει ο Μανιάτης και το RideIt Aθήνα-Πρέσπες σε 5μέρες, πας από χώμα, γυρνάς από εθνική. Από συντήρηση έχει πιο "αραιή" αλλά πιο ακριβή. Επίσης, "πίνει" τον κώλο του από βενζίνη! :lol: Έχω ακούσει από σας πολύ καλά λόγια για τα 950 και δεδομένου ότι έχω συνηθίσει μηχανάκια με καρμπιρατέρ (όσο πιο απλό, τόσο πιο καλό!) μου φαίνεται καλή ιδέα! Αλλά τα 950 που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο car είναι του 2004 και έχουν 1000ευρώ διαφορά από τα αντίστοιχα 990 του '08 (που έχουν και περισσότερα έξτρας!). Επιμένετε 950; :bawl:

Τί να κάνω ωρέ συνοδοιπόροι;

Υ.Γ.: 1) Έχουν έρθει και κάτι λεφτά τώρα και είναι αμαρτία να κάθονται! :lol: Άσε που από το να τα φάει ο Τσίπρας (ή κάποιος άλλος) καλύτερα να γίνουν ρόδες!
2) Από τη μία το XR του κάνεις και μια ανακατασκευή κάποια στιγμή και μένει μαζί σου για πάντα. Από την άλλη, αν όχι τώρα ΚΤΜ, πότε; Μωρέ μήπως να κρατήσω και το XR; :dizzy:

spyrakos35
18/06/2015, 11:06
και εκεί που νομιζα οτι το θέμα ήταν το 950 ή το 990, πετάς το "Μωρέ μήπως να κρατήσω και το XR;" και μας κλείνεις τα σπίτια....

αν νομίζεις οτι με το 950/990 θα μπορείς να κάνεις την χωμάτινη χρήση που κάνεις με το εξάρ, μην το κρατήσεις.... δώστο αφού έχεις βρει και αγοραστή....

αν όχι και μπορείς οικονομικά, κράτα το....

για το "950 ή 990" ερώτημα πίστεψέ με, δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω για κανένα εκ των δύο χρεπιών :D

έχει ξανατεθεί το ερώτημα πάντως οπότε ψάξου να δεις την ετυμηγορία

καλές αγορές

VANDA
18/06/2015, 11:09
και εκεί που νομιζα οτι το θέμα ήταν το 950 ή το 990, πετάς το "Μωρέ μήπως να κρατήσω και το XR;" και μας κλείνεις τα σπίτια....

αν νομίζεις οτι με το 950/990 θα μπορείς να κάνεις την χωμάτινη χρήση που κάνεις με το εξάρ, μην το κρατήσεις.... δώστο αφού έχεις βρει και αγοραστή....

αν όχι και μπορείς οικονομικά, κράτα το....

για το "950 ή 990" ερώτημα πίστεψέ με, δεν είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω για κανένα εκ των δύο χρεπιών :D

έχει ξανατεθεί το ερώτημα πάντως οπότε ψάξου να δεις την ετυμηγορία

καλές αγορές
Edit, ε; Κι ετοιμαζόμουν για απορία περί διαφοράς "μην το κρατήσεις" και "δώστο". :lol:

spyrakos35
18/06/2015, 11:10
Edit, ε; Κι ετοιμαζόμουν για απορία περί διαφοράς "μην το κρατήσεις" και "δώστο". :lol:

:lol:

προλαβα....

MG-KTiNoS
18/06/2015, 11:37
Τί να κάνω ωρέ συνοδοιπόροι;:

To KTM θέλει λεφτά συνέχεια.
Βενζίλη λάστιχα φρένα αλυσιδογράναζα κλπ
Κοινώς γ.... ει αλλά τα σκας.
ΕΧΕΙΣ ?

Panos76
18/06/2015, 11:48
Πολύ περιεκτική απάντηση η από πάνω.

Με άλλα λόγια βγάζει γούστα το κατέμι τα οποία είθισται να πληρώνονται.

Το Xr είναι οικονομικό - πασπαρτού εργαΛίδη.

Όλα επαφίενται στο πορτοφόΛι.

tsompanis
18/06/2015, 12:03
Πολύ περιεκτική απάντηση η από πάνω.

Με άλλα λόγια βγάζει γούστα το κατέμι τα οποία είθισται να πληρώνονται.

Το Xr είναι οικονομικό - πασπαρτού εργαΛίδη.

Όλα επαφίενται στο πορτοφόΛι.

Το αυτό. Ρε καίνε πάρα πολύ αυτοί οι πορτοκαλί διαόλοι.

spyrakos35
18/06/2015, 12:10
Το αυτό. Ρε καίνε πάρα πολύ αυτοί οι πορτοκαλί διαόλοι.

τα καλά τα γκομενάκια είναι ακριβά ρε φίλε.....

φαντάζομαι το ξέρουν όλοι αυτό....

bleach
18/06/2015, 12:13
Αφού αφού.... ο Dr. Big λέει ότι "με ένα καλό ρύθμισμα" έρχεται στα ίσια του....:(

Χρήματα αυτή τη στιγμή υπάρχουν (αύριο ποιος ξέρεις :-P) Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι πώς θα βρεις κάτι που να μην του έχουν πιει το αίμα κανίβαλοι!! :lol:

devil's animal
18/06/2015, 12:29
καλυτερα να μετανοιωσεις για κατι που εκανες, παρα για κατι που δεν εκανες...

κανε το βημα και μην δωσεις το XR...σε ενα..το πολυ δυο μηνες θα ξερεις...;)

CustomBoy
18/06/2015, 12:41
Να το δώσω το XRακι θα πρεπει να αστειεύεσαι..κράτα το ,το γαμίδι...αλλοι κάνουμε κρά να ειχαμε ενα τετοιο εργαλείο ,ή εστο να ειχαμε τα λεφτά να αγοράσουμε μια τετοια πολεμική μηχανή καλοσυντηρημένη και οχι λιωμένη σε κύμης,βουτα,λιμανάκια,απο καποιον βλαχοκάγκουρα....

Εγώ πιστευω κατα 90% οτι θα το μετανιωσεις..μπορεί να ειναι αλλη κατηγορία το ΚΤΜ αλλα..... the choice is yours..!!! ή το βάζεις στην ακρη και κάνεις κουμπαρά,η το σμπρωχνεις... (Y)

VANDA
18/06/2015, 12:42
Μην το δώσεις.

Lamnian
18/06/2015, 12:57
Κρατάς το XR , αγοράζεις ένα 950 (είναι τσάμπα πλεον) και αποφασίζεις μετά τι κρατάς τι πουλάς .. και τα δύο είναι σχετικά εμπορεύσιμα ..

DAYMAN
18/06/2015, 13:09
αν εχιες μαρουλι αγοραζεις το 950 και κρατας και το XR απο εσενα εξαρταται.Αθηνα η επαρχια εισαι;

bleach
18/06/2015, 13:33
Αθήνα! Δεν είναι κακή σκέψη, να πάρω ένα και βλέπουμε! :evil:
Έχει κανείς καμιά πρόταση (από car) να αρχίσω να ζαχαρώνω;

Lamnian
18/06/2015, 14:04
Αθήνα! Δεν είναι κακή σκέψη, να πάρω ένα και βλέπουμε! :evil:
Έχει κανείς καμιά πρόταση (από car) να αρχίσω να ζαχαρώνω;

Εριξα μια ματιά (μέχρι 5000ε) και δυστυχώς δεν με ενθουσίασε κανένα .. :(

bleach
18/06/2015, 14:12
Εριξα μια ματιά (μέχρι 5000ε) και δυστυχώς δεν με ενθουσίασε κανένα .. :(
Πφφφ, στα ίδια και γώ! Ούτε καν αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6569064/ που είναι ένα τσικ πιο ακριβό... Τίποτα κοντά στο στολίδι που είχε πουλήσει ο cfouras (έχω bookmark με το αντίστοιχο search στο car από τότε φανταστείτε!)...

Lamnian
18/06/2015, 14:19
Πφφφ, στα ίδια και γώ! Ούτε καν αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6569064/ που είναι ένα τσικ πιο ακριβό... Τίποτα κοντά στο στολίδι που είχε πουλήσει ο cfouras (έχω bookmark με το αντίστοιχο search στο car από τότε φανταστείτε!)...

Ισως αυτό (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6601115/) , στα 5000 και με προοπτική να μπει για γενικό service .. + service μπροστινού γιατί 4 χρόνια να κάθεται .. οπότε να σου πάει 5500 με λάστιχα ..
Καλύτερα να ρωτήσεις σε ένα εξουσιοδοτημένο να σου πει την γνώμη του (elio - χελιώτη klp) και βέβαια να πας μυτιλήνη αφού του κάνεις μια ανάκριση και περισσότερες φωτογραφίες .. :cool:

notakos600
18/06/2015, 14:25
Την πρακτικότητα και την οικονομία του XR δεν θα τη βρεις στο KTM.

chillipf
18/06/2015, 14:44
Αφού την ψώνισες με το ΚΤΜ, πάρτο, μη σου μείνει και απωθημένο.

το ξάρ' θα το κράταγα.

alexzafeir
18/06/2015, 14:56
Αν ειχα το xr θα το εκανα ετσι δεν θα επερνα ΚΤΜ

337342

337343

Bob_o_mastoras
18/06/2015, 15:31
Κρατα το ΧR και παρε κατι φθηνο ταξιδιαρικο-street. Ετσι θα εισαι μεσα σε ολα.
Αυτα που κανεις με το ΧR στο χωμα δεν θα μπορεις ή δεν θα θελεις να τα κανεις με το ΚΤΜ και θα καταληξει να περασει τη ζωη του σε ασφαλτο και δασικους.
Απο την αλλη, θα εχεις το ΧR για χωματινες εξορμησεις και adventure καταστασεις και θα εχεις και ενα street-touring 600αρι+ για το δρομο και για ταξιδια που ειναι πιο καταληλο (και πιο αξιοπιστο) απο το ΚΤΜ. Και ολα αυτα με τελη κυκλοφοριας οσο του ΚΤΜ σκετου. ;)

Mε 2 εως 3 χιλιαρικα βρισκεις αστερια τετοια μηχανακια. Fazer, Hornet S, Z 750 S κλπ κλπ..

bleach
18/06/2015, 15:45
Κρατα το ΧR και παρε κατι φθηνο ταξιδιαρικο-street. Ετσι θα εισαι μεσα σε ολα.
Αυτα που κανεις με το ΧR στο χωμα δεν θα μπορεις ή δεν θα θελεις να τα κανεις με το ΚΤΜ και θα καταληξει να περασει τη ζωη του σε ασφαλτο και δασικους.
Απο την αλλη, θα εχεις το ΧR για χωματινες εξορμησεις και adventure καταστασεις και θα εχεις και ενα street-touring 600αρι+ για το δρομο και για ταξιδια που ειναι πιο καταληλο (και πιο αξιοπιστο) απο το ΚΤΜ. Και ολα αυτα με τελη κυκλοφοριας οσο του ΚΤΜ σκετου. ;)

Mε 2 εως 3 χιλιαρικα βρισκεις αστερια τετοια μηχανακια. Fazer, Hornet S, Z 750 S κλπ κλπ..
Το χω σκεφτεί κι αυτό ρε Μπομπ! Το "πρόβλημα" είναι ότι δεν με τραβάει κάποιο τέτοιο μηχανάκι... :) Ειδικά σε σχέση με το XR. Είμαι και 1.93 (πανάθεμά με) οπότε δεν με βολεύουν και τόσο! Πάντως δεν παίζει κάτι καλό/εξαιρετικό στο car από ΚΤΜ (950) οπότε δεν χρειάζονται βιασύνες! Δεν βιάζομαι να αγοράσω κάτι και ίιιισως με παίρνει να κρατήσω και το XR. Ειδικά για κανα 3μηνο! Είναι γνωστό πως το φθινόπωρο σκάνε οι πολλές αγγελίες....

Τα XR Rally πανέμορφα! Έχω φάει ώρες στο advrider χαζεύοντας! Αλλά σκέψου να με πετύχεις στη Μεσογείων στο φανάρι μ' ένα τέτοιο... Ε θα φάω μούτζα και με το δίκιο σου! :-D Κανα μεγάλο ντεποζιτάκι (22 λίτρα) το χτύπαγα βέβαια... + βελτίωση στις αναρτήσεις.

Bob_o_mastoras
18/06/2015, 15:54
Ναι, καταλαβαινω. Και 'γω το ιδιο προβλημα εχω και ειμαι 1,85. Γι'αυτο παντα ημουνα σε on-off και enduro.
Το fazer παντως που το δουλευα ενα καιρο με βολευε σαν εργονομια. Τα αλλα ειναι πιο στριμοκωλεϊσον δυστυχως.

Υπομονη και σκεψη και θα βρεις τη λυση πιστευω! :)

lykourgi
18/06/2015, 16:45
Αν δεν έχεις άμεση ανάγκη τα λεφτά από την πώληση του XR, μην το δώσεις.

Πάρε το ΚΤΜ και αν το βολευτείς κατάθεσε την πινακίδα του XR και αποθήκευσέ το, με την κατάλληλη διαδικασία. Είναι μηχανάκι που, λόγω απλότητας, μπορείς να το αναστήσεις εύκολα, ακόμη και μετά από χρόνια και να δουλεύει άψογα.

notakos600
18/06/2015, 16:49
Αν δεν έχεις άμεση ανάγκη τα λεφτά από την πώληση του XR, μην το δώσεις.

Πάρε το ΚΤΜ και αν το βολευτείς κατάθεσε την πινακίδα του XR και αποθήκευσέ το, με την κατάλληλη διαδικασία. Είναι μηχανάκι που, λόγω απλότητας, μπορείς να το αναστήσεις εύκολα, ακόμη και μετά από χρόνια και να δουλεύει άψογα.

Συμφωνώ.
Άστο να δουλέψει με κλειστό ρουμπινέτο για να στεγνώσεις το καρμπυρατέρ, βγάλε τη μπαταρία, βάλτο σε ένα stand να μην γίνουν τετράγωνα τα λάστιχα, σκέπασέ το με ύφασμα (όχι με νάυλον) και ξέχασέ το για μερικά χρόνια.

AggelakasK
18/06/2015, 17:07
Πφφφ, στα ίδια και γώ! Ούτε καν αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6569064/ που είναι ένα τσικ πιο ακριβό... Τίποτα κοντά στο στολίδι που είχε πουλήσει ο cfouras (έχω bookmark με το αντίστοιχο search στο car από τότε φανταστείτε!)...
αστο δεν παιζει .....ειδα και επαθα να το συνεφερω..τωρα ναι ειναι στολιδι

Viking
18/06/2015, 17:49
πουλάει ένα παιδί εδώ μέσα στα 4500 και είναι και το S ;)

bleach
18/06/2015, 19:09
αστο δεν παιζει .....ειδα και επαθα να το συνεφερω..τωρα ναι ειναι στολιδι
Ωχ! Λόγω ακινησίας ή είχε θέματα; :confused:


πουλάει ένα παιδί εδώ μέσα στα 4500 και είναι και το S ;)
Αυτό (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6532118/) ε; Είναι συμφορουμίτης; Δεν μ' αρέσει το χρώμα τόσο... :blush:

Viking
18/06/2015, 20:50
Αυτό (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6532118/) ε; Είναι συμφορουμίτης; Δεν μ' αρέσει το χρώμα τόσο... :blush:

Μααα.. είναι και το S, σε κατεμέ πορτοκαλί... όπως θες :beer:

congate7
18/06/2015, 20:56
+1 στο να μην δώσεις τον μαύρο σκύλο το XR. Κράτησε το και πάρε ένα άλλο για κανένα ταξίδι ή πάρε κάποιο ασφάλτινο να κάνεις και τις καταδρομικές σου.
Τώρα στο δίλλημα σου εγώ θα διάλεγα το 990.

bleach
18/06/2015, 22:30
Μααα.. είναι και το S, σε κατεμέ πορτοκαλί... όπως θες :beer:

Το ότι είναι S είναι σίγουρα +! Θα προτιμούσα όμως κανα 'του '04 ή '05 μπλέ! :) Μένει πάντως στα υποψήφια!

DAYMAN
18/06/2015, 23:15
Αθήνα! Δεν είναι κακή σκέψη, να πάρω ένα και βλέπουμε! :evil:
Έχει κανείς καμιά πρόταση (από car) να αρχίσω να ζαχαρώνω;

δεν προτεινω ποτε για λογους αυτονοητους.Γνωμη εχω ομως.Το XR παντως κρατησε το γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο το 950 στην Αθηνα απο καταναλωση και μονο.

azal
19/06/2015, 09:34
Καλα ρε μαγκες μας δουλευευτε??? Εδω ανοιξαμε τον κουμπαρα για να βαλουμε βενζινη και εσεις λετε αν θα κρατησετε η θα δωσεται το 2 μηχανακι.ειμαστε κανα 2 ατομα που το θελουμε το xr δωστο μας και ξερουμε τι να το κανουμε μην το εχεις και καθεται κιολας και οταν το θες στο δινουμε πισω....ε ρε προβληματα που εχει ο κοσμος .και μπραβο ρε παλικαρια ευτυχως που μας ενημερωσατε για το υψος σας να ξερουμε με ποιον μιλαμε...1.93 και 1.85 πρεπει να ειστε ωραια παιδια...παρε το 950 καγκαλε.

spyrakos35
19/06/2015, 09:50
Καλα ρε μαγκες μας δουλευευτε??? Εδω ανοιξαμε τον κουμπαρα για να βαλουμε βενζινη και εσεις λετε αν θα κρατησετε η θα δωσεται το 2 μηχανακι.ειμαστε κανα 2 ατομα που το θελουμε το xr δωστο μας και ξερουμε τι να το κανουμε μην το εχεις και καθεται κιολας και οταν το θες στο δινουμε πισω....ε ρε προβληματα που εχει ο κοσμος .και μπραβο ρε παλικαρια ευτυχως που μας ενημερωσατε για το υψος σας να ξερουμε με ποιον μιλαμε...1.93 και 1.85 πρεπει να ειστε ωραια παιδια...παρε το 950 καγκαλε.

γιατί ενοχλήθηκες ακριβώς?

Panos76
19/06/2015, 10:03
Για την πρόκληση του κοινού αισθήματος; :P

Θέλει να πει ότι είναι υπερβολή να κρατήσει δύο μεγάλα μηχανάκια.

spyrakos35
19/06/2015, 10:08
Για την πρόκληση του κοινού αισθήματος; :P

Θέλει να πει ότι είναι υπερβολή να κρατήσει δύο μεγάλα μηχανάκια.

συγνώμη αλλά δεν του πεφτει λόγος...
ούτε του αζάλ ούτε του σπυράκου ούτε κανενός....

σόρρυ κιόλας και εντελώς φιλικά προς όλους
:beer:

xtzanos
19/06/2015, 10:36
Ειμουνα και εγω στη θεση σου, για κανα χρονο ειχα και το xr και το 950.

Αν μπορεις να τα συντηρεις και τα 2 κρατα και το xr. Αν οχι δωστο και παρε ενα παπι-σκουτερ αν κυκλοφορεις πολυ στην πολη.

Εγω το εδωσα το xr μετα απο 17 χρονια. Το ευχαριστηθηκα οσο δεν παει, απο παπι, διακοπες νησακια, μεχρι μονοπαταδες στην Παρνηθα. Στεναχωρηθηκα οταν το εδωσα αλλα πιστευω οτι ειχε κανει τον κυκλο του, σε σχεση και με τις αναγκες μου.

azal
19/06/2015, 11:05
Ακους εκει κατσανε κατι λεφτα κ θα μας τα φαει ο τσιπρας....απο ποτε εχουν κ πολιτικες προεκτασεις οι συζητησεις για μηχανακια....???

renos.xart
19/06/2015, 11:41
Απο ποτέ ρε παίδες έγινε το φόρουμ τόπος συζήτησης μόνο για μηχανάκια κάτω 4000€ και μόνο. Αυτοί που εχουν ακόμα λεφτά και θέλουν το κατι παραπάνω δλδ να μην μας απασχολούν με τα θέλω τους γιατί μας προκαλούν το κοινό αίσθημα και ζηλεύουμε?

Πάρε το 990 σίγουρα και κάνε οτι γουστάρεις με το XR.

bleach
19/06/2015, 12:08
Εντάξει, δεν το πα ως "πρόκληση" να κρατήσω το XR! Το χω τόσο καιρό ως κύριο μέσο μεταφοράς... Απλώς σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και τίποτα άλλο (παρότι κάθε φορά που ανεβαίνω στην Εξαρούμπα χαίρομαι! :D) Τεσπα, κουβέντα κάνουμε, γνώμες λέμε, μην αρπάζεται κανείς! :beer:

pastrana
19/06/2015, 12:37
στηρίζω κι εγώ την επιλογή "παίρνω τώρα KTM, κρατάω το XR και βλέποντας και κάνοντας". Όσον αφορά τα φράγκα, αν δε καταναλώσουμε παιδιά, έστω και κατέμ εργαλεία, πώς θα τονωθεί η αγορά? :cool:

Bob_o_mastoras
19/06/2015, 12:48
Aυτο δεν εχει και πολυ νοημα.. Δυο χωματερα. Αμα μπορουσε το παλικαρι να παρει ας πουμε το smt 950 τοτε ναι.
Αλλα ποιος ο λογος να συμβιβαστει στην ασφαλτο με 21 18 ζαντες και μεγαλο υψος για τις off road δυνατοτητες του adv εφοσον εχει ηδη μια χαρα endurακι που κανει τα παντα και πιο οικονομικα;;

Παντως αν οντως παρει το adv και χρησιμοποιει μονο αυτο ειναι καλυτερο να κρατησει το XR στην ακρη. Δεν χανουν την αξια τους αυτα τα μηχανακια και ισως κερδιζουν κιολας οσο περνανε τα χρονια εφοσον ειναι σε καλη κατασταση. Επενδυση! ;)

thunder ace
19/06/2015, 12:53
Εντάξει, δεν το πα ως "πρόκληση" να κρατήσω το XR! Το χω τόσο καιρό ως κύριο μέσο μεταφοράς... Απλώς σκέφτομαι μήπως ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και τίποτα άλλο (παρότι κάθε φορά που ανεβαίνω στην Εξαρούμπα χαίρομαι! :D) Τεσπα, κουβέντα κάνουμε, γνώμες λέμε, μην αρπάζεται κανείς! :beer:

και αν θα εδινες το xr,ποσο θα το εδινες;

bleach
19/06/2015, 13:25
και αν θα εδινες το xr,ποσο θα το εδινες;
Στην κατάσταση που είναι θα το έβαζα 2.000 ευρώ (με σκοπό να το δώσω περίπου τόσο, όχι πολύ πιο κάτω).

thunder ace
19/06/2015, 13:39
Στην κατάσταση που είναι θα το έβαζα 2.000 ευρώ (με σκοπό να το δώσω περίπου τόσο, όχι πολύ πιο κάτω).

φωτο;

Aνεμος
20/06/2015, 10:05
Aυτο δεν εχει και πολυ νοημα.. Δυο χωματερα. Αμα μπορουσε το παλικαρι να παρει ας πουμε το smt 950 τοτε ναι.
Αλλα ποιος ο λογος να συμβιβαστει στην ασφαλτο με 21 18 ζαντες και μεγαλο υψος για τις off road δυνατοτητες του adv εφοσον εχει ηδη μια χαρα endurακι που κανει τα παντα και πιο οικονομικα;;

Παντως αν οντως παρει το adv και χρησιμοποιει μονο αυτο ειναι καλυτερο να κρατησει το XR στην ακρη. Δεν χανουν την αξια τους αυτα τα μηχανακια και ισως κερδιζουν κιολας οσο περνανε τα χρονια εφοσον ειναι σε καλη κατασταση. Επενδυση! ;)


Υποθέτω οτι το νόημα βρίσκεται στο οτι με το Adv πας και ενα ταξιδι φορτωμένος,δικάβαλος,ανεμοκάλυψη κτλ και το βρίσκεις με 4-5 χιλιάρικα ενω το SMT...τα διπλά...
Πάρε το ADV και κράτα και το XR για χώμα/γενικες μετακινησεις αν σε παίρνει γιατι το μεγαλο για καθε μερα καιει τον πάτο του

Coyote.V
20/06/2015, 15:09
Εξ αρ τετρακοσάρ: (Αν το δώσω) Θα το δώσω λογικά γύρω στα 2000ευρώ (μου το ζήτησε ένα παιδί ήδη). Γενικώς, πέρα από τα λαδάκια/φίλτρο που τα αλλάζω κάθε 1500χλμ, δε ζητάει πολλά! Βαλβιδούλες τσεκάρισμα/ρύθμισμα κάθε 2000-3000 χλμ και τακάκια και βουρ στο δρόμο! Όταν το πήρα (πριν 10.000 χλμ) του άλλαξα και αλυσίδα, γρανάζια, δισκόπλακα για να το φρεσκάρω + λάστιχα που έχω αλλάξει μια φορά. Μου αρέσουν τα μονοκύλινδρα γιατί είναι απλά και άσπαστα. Είναι λίγο κουραστικά αν είσαι δικάβαλος ή φορτωμένος και, κυρίως, ενώ σε πάνε ΠΑΝΤΟΥ σε κουράζουν στην επιστροφή, ειδικά αν είναι από καμιά Εθνική Οδό... Βέβαια ο Βροχίδης έχει δείξει το δρόμο με το XR250! Κατανάλωση γύρω στο 6lt/100χλμ, αναλόγως και τη χρήση/τερέν. Ταχύτητα για άνετη εκδρομή/ταξίδι 90-100χλμ.


Ωρέ συνοδοιπόρε ! δεκαπέντε χρονών μηχανάκι με 10000 κλμ ; Όταν λες καθημερινή χρήση δηλαδή το βγάζεις έξω, πας μέχρι την γωνία και γυρνάς ;

bleach
21/06/2015, 13:44
φωτο;
Δεν έχω καμιά εύκαιρη! Πρέπει να σκαλίσω τον σκληρό...

Έπρεπε να σου βγάλω μία όπως το χα σήμερα που γύριζα από Αλεποχώρι που 'χα παει για κάμπινγκ! Δύο άτομα + σκηνή/σλίπινγκ μπαγκς/ψιλοπράματα :-) Ταχύτητα ταξιδιού 90χλμ αλλά κάπως κουραστική στις ευθείες... Αποζημειώθηκα στο κατέβασμα προς την παραλία: χωματόδρομος με νεροφαγώματα όπου κατέβαινε μόνο Defender :-P Το XR κατέβηκε αέρα!


Ωρέ συνοδοιπόρε ! δεκαπέντε χρονών μηχανάκι με 10000 κλμ ; Όταν λες καθημερινή χρήση δηλαδή το βγάζεις έξω, πας μέχρι την γωνία και γυρνάς ;
Όοοοοι! Πριν 12k km το πήρα! τώρα έχει αισίως 48.000 χλμ (αν ίσχυαν τα 36k km που είχε όταν το πήρα). Πάντως δεν μου χει βγάλει κάτι...

pastrana
22/06/2015, 12:02
το λοιπόν και για να μένουμε on-topic. Έστω ότι είχες τώρα και το XR και το 990. Με ποιο θα πήγαινες Αλεποχώρι για νεροφαγώματα? οεο

Coyote.V
22/06/2015, 12:10
το λοιπόν και για να μένουμε on-topic. Έστω ότι είχες τώρα και το XR και το 990. Με ποιο θα πήγαινες Αλεποχώρι για νεροφαγώματα? οεο

Το 990 ή 950 για να το πας σε τέτοιες καταστάσεις παρόλο τον εντούρο χαρακτήρα που έχει θέλει και καλά χέρια.... μάλλον με το XR θα πήγαινε :)

Panos76
22/06/2015, 12:19
Επιπλέον μάλλον το ψιλο λυπάσαι να το χώσεις το κτμ οπότε σίγουρα σκύλο-εργάτη ψηφίζω κ εγώ.

bleach
22/06/2015, 13:09
το λοιπόν και για να μένουμε on-topic. Έστω ότι είχες τώρα και το XR και το 990. Με ποιο θα πήγαινες Αλεποχώρι για νεροφαγώματα? οεο
Χεχ! Αυτό σκεφτόμουν σε όλη την επιστροφή! Λοιπόν το κομμάτι με τα νεροφαγώματα ήταν πολύ απολαυστικό! Το ελαφρύ XRάκι με μία τσάντα πίσω φορτωμένο τα πέρασε αέρα... Το ΚΤΜ σίγουρα θα θελε χερά! Ίσως βέβαια να συνηθίζεται κι αυτό! Αλλά η επιστροφή με το XR στο δρόμο Αλεποχώρι-Μέγαρα με κούρασε (αρκετά μπορώ να πω)... Εκεί το KTM θα την κατάπινε ασυζητητί, χωρίς να κουράσει τους αναβάτες.

Πάντως αν είχα (το) ΚΤΜ θα έκανα ακριβώς την ίδια χρήση. Δεν θα το λυπόμουν! IMO, θα έπρεπε να το λυπούνται περισσότερο οι κοντράκιδες παρά οι εκδρομείς! :D

Εδίτ: Επίσης πρέπει να βρω μεγαλύτερο ντεπόζιτο! Δεν γίνεται να ζω με το άγχος :p

Bob_o_mastoras
22/06/2015, 15:04
Aυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι με τα ογκωδη μηχανακια τετοιου στυλ, απο τη στιγμη που δεν θα τα χωσεις και σε μονοπατακια και κλειστα κομματια (οποτε θα σου βγαλουν το λαδι σιγουρα), ειναι να το αφηνεις "ελευθερο" οσο γινεται να βρισκει τη γραμμη του και καταπινει ευκολα μονο του τις ανωμαλιες.

bleach
22/06/2015, 22:41
Aυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι με τα ογκωδη μηχανακια τετοιου στυλ, απο τη στιγμη που δεν θα τα χωσεις και σε μονοπατακια και κλειστα κομματια (οποτε θα σου βγαλουν το λαδι σιγουρα), ειναι να το αφηνεις "ελευθερο" οσο γινεται να βρισκει τη γραμμη του και καταπινει ευκολα μονο του τις ανωμαλιες.
Ναι ίσως να είναι κι έτσι... Αρκεί να μην αρχίσει να πλαγιάζει γιατί μετά δεν μαζεύεται με τίποτα! :cry:

Μήπως τελικά η λύση στο "πρόβλημά" μου είναι το 690 ρε παιδιά; Και πορτοκαλί και μονοκύλινδρο :a014:

notakos600
22/06/2015, 23:05
Και καλά να πέσεις με το XR λες δεν γ@μιέται.
Αν πέσεις με το "περιπέτεια" πόσο κλάμα θα ρίξεις με το κοστούμι;

Mariner
22/06/2015, 23:25
Αν πέσεις με το "περιπέτεια" πόσο κλάμα θα ρίξεις με το κοστούμι;
Αν έχει κάγκελα θα είναι johnsons & johnsons, οχι πια δάκρυα :P Το δικό μου για να καταλάβεις οι φίλοι μου το είχαν βαφτίσει bulletproof ;D

Black Mamba
23/06/2015, 10:53
Ναι ίσως να είναι κι έτσι... Αρκεί να μην αρχίσει να πλαγιάζει γιατί μετά δεν μαζεύεται με τίποτα! :cry:

Μήπως τελικά η λύση στο "πρόβλημά" μου είναι το 690 ρε παιδιά; Και πορτοκαλί και μονοκύλινδρο :a014:


Ειχα το 950S ενα φεγγαρι, πραγματικα περναει απο παντου με ανεση και ασφαλεια.
Βεβαια αν αρχισει και σου γερνει, κλαφτα Χαραλαμπε, εκτος και αν εχεις ποδια ρινοκερου και το κρατησεις...
Θα σου προτεινα το 690, το εντουρο γιατι ειναι σαφως ελαφρυτερο, δυνατο και σε περιπτωση πεσιματος
δεν θα δωρησεις ενα απο τα νεφρα σου για να αγορασεις-επισκευασεις το θηριο.
:wave2:

chillipf
23/06/2015, 10:53
Όλα θέμα έρωτα είναι.

΄Αμμαν κι έχει ερωτευθεί ο νέος την περιπέτεια, πρέπει να τη ζήσει λέμε! :a014:

est
23/06/2015, 11:36
Ειχα το 950S ενα φεγγαρι, πραγματικα περναει απο παντου με ανεση και ασφαλεια.
Βεβαια αν αρχισει και σου γερνει, κλαφτα Χαραλαμπε, εκτος και αν εχεις ποδια ρινοκερου και το κρατησεις...
Θα σου προτεινα το 690, το εντουρο γιατι ειναι σαφως ελαφρυτερο, δυνατο και σε περιπτωση πεσιματος
δεν θα δωρησεις ενα απο τα νεφρα σου για να αγορασεις-επισκευασεις το θηριο.
:wave2:

Ναι, αλλά το 690 δεν έχει μεγάλη διαφορά από το XR στην άσφαλτο και το ταξίδι.

bleach
23/06/2015, 11:42
Ναι, αλλά το 690 δεν έχει μεγάλη διαφορά από το XR στην άσφαλτο και το ταξίδι.
Τrue! Τελικά η λύση είναι ένα σκούτερ, ένα χωμάτινο κι ένα on-off... :blush:
Το 690 μπορεί να έρθει σε καλύτερη κατάσταση από θέμα ανεμοκάλυψης αλλά τα κομμάτια του παζλ κοστίζουν 0.5 XR το καθένα: 1000 το ντεπόζιτο, 800 το φέρινγκ κοκ! :cry:

Black Mamba
23/06/2015, 11:54
Ναι, αλλά το 690 δεν έχει μεγάλη διαφορά από το XR στην άσφαλτο και το ταξίδι.

Δεν υσχιει αυτο που λες...
Στον κατσικοδρομο μπορει, αλλα στην εθνικη δεν υπαρχει επαφη.;)

est
23/06/2015, 12:28
Αν μπορεί το 690 enduro να έχει ταχύτητα ταξιδίου τα 120-130 τότε, ναι, δεν υπάρχει επαφή.

Black Mamba
23/06/2015, 12:33
Αν μπορεί το 690 enduro να έχει ταχύτητα ταξιδίου τα 120-130 τότε, ναι, δεν υπάρχει επαφή.

Για σταθερη ταχυτητα, τα 160 τα εχει για πλακα και ακομη παραπανω
(τελικη εχει γυρω στα 180) αν αντεχεις τον αερα...
Απο εκει και πανω θα σε σφαλιαριζει ο αερας και κουναει το τιμονι.

Bob_o_mastoras
23/06/2015, 12:43
To 690 ειναι καλυτερο σε ολα απο το XR πλην της αξιοπιστιας (ναι και το 690 αξιοπιστο ειναι αλλα κατι τετοια ιερα τερατα τυπου XR δεν θα τα πιασει ποτε οποτε μη κραζετε :p).
Αλλα και παλι ταξιδι δικαβαλος δεν θα ευχαριστηθεις. Θα εισαι μεν αρκετα καλυτερα αλλα και παλι ειναι μονοκυλινδρο enduro (on-off).
Βεβαια, αν ταξιδευεις μια στο τοσο και οχι καθε μηνα πχ, δεν νομιζω να σε ενοχλει και τοσο..

est
23/06/2015, 12:47
Για σταθερη ταχυτητα, τα 160 τα εχει για πλακα και ακομη παραπανω
(τελικη εχει γυρω στα 180) αν αντεχεις τον αερα...
Απο εκει και πανω θα σε σφαλιαριζει ο αερας και κουναει το τιμονι.

:a013:

bleach
23/06/2015, 13:49
Για σταθερη ταχυτητα, τα 160 τα εχει για πλακα και ακομη παραπανω
(τελικη εχει γυρω στα 180) αν αντεχεις τον αερα...
Απο εκει και πανω θα σε σφαλιαριζει ο αερας και κουναει το τιμονι.

Ντάξει, νομίζω υπερβάλλεις λίγο (αν και καλά θα 'ταν)! Νομίζω τελική του είναι 170-175km/h και άνετα θα είναι τα 130-140km/h. Σκέψου στο advrider λένε ότι τρίζει αρκετά μετά τα 110km/h....
Και τα νούμερα που γράφω είναι από το '14/'15 που είναι 690cc και 68HP...

Και πάλι πάντως είναι αναβάθμιση! Αν και ταξίδι με 125km/h (τελική 142km/h) που έχω κάνει με το DRZ (που είχα και μου τό κλεψαν) δεν ήταν τόσο άνετο σε ευθείες/εθνική...
Συμπέρασμα: Τα μονοκύλινδρα την θέλουν την υπομονή τους στο τρίξιμο και αντοχή στον αέρα! :cool:

Bob_o_mastoras
23/06/2015, 14:36
Tα μονοκυλινδρα δεν ειναι να τα βγαζεις εθνικη οπως και να 'χει. Θα σε πανε φυσικα αλλα ταλαιπωρησε και εσυ και αυτα.
Στα στροφιλικια ομως και στους b-roads σε αποζημιωνουν. :vroum: πραααουου :sun:

To F800 GS θα ηταν καλη επιλογη μιας και ειναι δικυλινδρο και αρκετα χωματερο αλλα ξεφευγει σε μπατζετ..

Mariner
23/06/2015, 14:40
Ακόμα και το παλιο 690 με τα 654 κυβικά τα 170 τα έχει για πλάκα και έχει και αέρα ακόμα. Εγώ την παλεύω μέχρι 130-140 σε άπνοια αλλά έτσι και φυσάει τον πίνεις πολύ αγρια. Επίσης η σέλα είναι σαν να κάθεσαι σε στενή ξύλινη τάβλα. Ακόμα πονάω απο την επιστροφή απο γράμμο πρίν μερικούς μήνες.. :P :P

devil's animal
23/06/2015, 15:17
ρε μαγκες τι λετε?
το 690 (ειτε με τα 654, ειτε με τα 690cc) μια χαρα τα εχει τα 170 στην εθνικη...
αλοιμονο δλδ...

το προβλημα ειναι οτι το συγκρινετε με ενα XR 400!! απο που και ως που θα εχουν επαφη σε ασφαλτο και σε ανοιχτα κομματια?
το ενα ειναι 400cc και 20ετιας, και το αλλο 690cc και καινουργιο...

Black Mamba
23/06/2015, 15:58
ρε μαγκες τι λετε?
το 690 (ειτε με τα 654, ειτε με τα 690cc) μια χαρα τα εχει τα 170 στην εθνικη...
αλοιμονο δλδ...

το προβλημα ειναι οτι το συγκρινετε με ενα XR 400!! απο που και ως που θα εχουν επαφη σε ασφαλτο και σε ανοιχτα κομματια?
το ενα ειναι 400cc και 20ετιας, και το αλλο 690cc και καινουργιο...

Πεστα χρυσοστομε....:rolleyes:

est
23/06/2015, 16:53
Σαφώς και υπάρχουν διαφορές, τεχνολογίας/επιδόσεων.. το θέμα δεν είναι η άμεση σύγκριση μεταξύ τους, αλλά πόσο θα σου διευκολύνει τη ζωή στις ασφάλτινες διαδρομές ένα 690 σε σχέση με ένα 990.
Και εκεί νομίζω πως το 690 δεν είναι στη μέση της απόστασης XR400->990, αλλά πηγαίνει λίγο πιο κοντά προς το XR. Αυτό λέω..:rolleyes:

Black Mamba
23/06/2015, 17:18
Σαφώς και υπάρχουν διαφορές, τεχνολογίας/επιδόσεων.. το θέμα δεν είναι η άμεση σύγκριση μεταξύ τους, αλλά πόσο θα σου διευκολύνει τη ζωή στις ασφάλτινες διαδρομές ένα 690 σε σχέση με ένα 990.
Και εκεί νομίζω πως το 690 δεν είναι στη μέση της απόστασης XR400->990, αλλά πηγαίνει λίγο πιο κοντά προς το XR. Αυτό λέω..:rolleyes:

Και εγω σου λεω που εχω οδηγησει τα παραπανω 3, οτι η μεση λυση και προς το 950-990,
ειναι το 690...
Αυτια.
:wave2:

Juohmaru!
23/06/2015, 17:50
Σαφώς και υπάρχουν διαφορές, τεχνολογίας/επιδόσεων.. το θέμα δεν είναι η άμεση σύγκριση μεταξύ τους, αλλά πόσο θα σου διευκολύνει τη ζωή στις ασφάλτινες διαδρομές ένα 690 σε σχέση με ένα 990.
Και εκεί νομίζω πως το 690 δεν είναι στη μέση της απόστασης XR400->990, αλλά πηγαίνει λίγο πιο κοντά προς το XR. Αυτό λέω..:rolleyes:

Είχα το 690 Enduro, έχω τώρα (ακόμη...?) το 950 Adv και έχω γράψει μαζί τους αρκετά χλμ σε κάθε είδους τεραίν...
Σε πολύ πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτερικό, είχα την ευκαιρία να οδηγήσω αρκετά το XR400R... και αμέσως μου θύμισε το 690! Το ίδιο ελαφρύ και παιχνιδιάρικο, με σκληρή σέλα και σφιχτές αναρτήσεις, θέση πάνω στο τιμόνι χωρίς προστασία από τον αέρα... καμία σχέση με 950/990 που είναι σαφώς πιο all-around λυση...

Υ.Γ.1. Τώρα για το αν περνάει το 950/990 τα νεροφαγώματα... Ίσιωμα τα κάνει! Διαφορετικό τρόπο θέλει απλώς... αλλού είναι οι διαφορές του με το 690.
Υ.Γ.2. Τα ίδια (και πιο αναλυτικά) έγραφα και κάποια χρόνια πριν σε αντίστοιχα thread... Ψάξε λίγο το forum! :wave2:

JGALANAKIS
25/06/2015, 10:08
Λοιπον φιλε μου εχω ενα xr 400r μονο για μοπνοπατια ,το εχω σκισει το εχω πεταξει κατω,μου εχει ερθει καπακι,τα παντα ολα και δεν εχω βαλει ευρω επανω ,το πηρα μεταχειρισμενο το 08 ειναι μοντελο του 96 ,ειναι δηλαδη 19 χρονων μηχανακι και δεν εχει ζητησει τιποτα,ειναι βεβαια υποδεεστερο σε αναρτησεις και πλαισιο αλλα κανει αυτο που του ζηταω και δεν λεει κιχ.
Τωρα με το 950 θα βαζεις συνεχεια ,φοβερο μηχανακι αλλα απ οτι μου ειπε φιλος που το ειχε εβγαζε συνεχεια προβληματα και τα εφτιαχνε μονος του .Οταν θα σου πεφτει θα δακρυζεις οχι απο τις ζημιες αλλα επειδη θα το βλεπεις κατω.Μεγαλυτερο βαρος για χωμα .Σκεψου μονο οτι τα λαστιχα του xr τα κρατας 3 χρονια και στοιχιζουν 120ε και του 950 230ε μπορει και παραπανω και μπορει να τα αλλαξεις νωριτερα .Να ξερεις οτι πας σε τελειως διαφορετικη κατηγορια.

freco
25/06/2015, 11:23
...Σκεψου μονο οτι τα λαστιχα του xr τα κρατας 3 χρονια και στοιχιζουν 120ε και του 950 230ε μπορει και παραπανω και μπορει να τα αλλαξεις νωριτερα.

Ποιά λάστιχα κρατάνε 3 χρόνια στο 990 να πάω σήμερα να τα βάλω; Δεν σε αφήνει το ρημάδι σε ησυχία για να αντέξουν 3 χρόνια. :lol:

Εγώ ξέρω μόνο το 990. Το θηρίο ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ. Αρκεί να ξέρει ο αναβάτης να το πάει. (Σημ. Δεν είμαι εγώ αυτός)
Είναι ακριβό σπορ γενικά. Τα γούστα όμως πληρώνονται.
Αν πιάνουν τα χέρια σου γλυτώνεις αρκετά λεφτά.
Εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι πως δεν μπορώ να ξυπνήσω ένα πρωί και να πάρω τα βουνά. Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις παρέα γιατί δε σηκώνεται εύκολα. Και καλώς ή κακώς θα πέσει κάποια στιγμή. Θα είσαι τυχερός αν δεν είσαι μόνος σου.

Κάποιος μου είπε, "ξέρω πως δεν θα το πάρω ποτέ, αλλά κάθε φορά που το βλέπω μου βγαίνει ένας αναστεναγμός".
Για να μην αναστενάζεις κι εσύ όποτε το βλέπεις, αφού τώρα μπορείς, χτύπα το.
Θα σε αποζημιώνει όποτε ανεβαίνεις πάνω.
Μπορεί να μην μιλάω τη γλώσσα της λογικής και να μην μετράω τα κουκιά γιατί είμαι ΚΤΜερωτευμένος, αλλά όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.
My 2 cent.

ΥΓ. Μην φανταστείς πως είμαι κανένας λεφτάς που δεν τα σκέφτομαι. Οικογενειάρχης με 2 παιδιά στο σχολείο. Αλλά είπαμε... έρωτας.

bleach
25/06/2015, 14:41
Φίλε JGALANAKIS, σε νιώθω απόλυτα για το XR! Γι' αυτό και δυσκολεύομαι τόσο να το αποχωριστώ... Ντάξει τα λάστιχα δεν μου χουν κρατήσει πάνω από 1.5 χρόνο (λόγω πιο χωμάτινων επιλογών) αλλά όντως είναι πιο φθηνά! Και όχι μόνο αυτά...

Νομίζω ότι σχεδόν έχω καταλήξει... Έχω βάλει στον εαυτό μου δυο μέρες διορία να αποφασίσει και θα επανέλθω! :)

bros400pgm
25/06/2015, 14:50
160 κανουν τα mitas σε διαστασεις 19-17 ζαντας. Φανταζομαι εκει γυρω ειναι για τις 21-18 του κατεμ.
Δυστυχως θα απογοητευτεις απο το μαμουθ αλλα αμα το'χεις καψα, παρτο.
Να ξερεις, το ιδανικο μηχανακι ειναι το 640adv αλλα τα δινουν πανακριβα και το πιθανοτερο ειναι οτι καποια μερα θα ξεμεινεις σε κανα βουνο.

bleach
27/06/2015, 19:38
Λοιπόν, το σκεπτικό μου έχει ως εξής:

Ρεαλιστικά (και με βάση τη μέχρι τώρα χρήση) είμαι για να παίρνω ΚΤΜ 690 Enduro R. Τέλος. Μια χαρά μέσα στην πόλη. ΠΟΛΥ καλό στο βουνό (οι μονοπατάδες έχουν περιοριστεί έτσι κι αλλιώς λόγω έλλειψης παρέας, αν και μάλλον θα μπορούσε να ανταποκριθεί!). Άνετα κουβαλάει δύο άτομα + κάποια πράγματα σε αποστάσεις του στυλ 100+ χλμ. Με υπομονή και παρέα αντίστοιχου σκεπτικού μπορεί να σε πάει ΟΠΟΥ θες με ταχύτητες της τάξης των 130χλμ/ώ. Δυστυχώς, αυτή τη στιγμή δεν κάνω παρέα με Adventurες (που λένε και τα αμερικανάκια στο Advrider). Αν έπαιρνα 690 θα πούλαγα μάλλον το XR (δεν βρίσκω λόγο να έχω δύο μονοκύλινδρα). Θα κράταγα, ίσως, το XR τους πρώτους μήνες μόνο και μόνο για "ασφάλεια", μέχρι να δω σε τί κατάσταση είναι πραγματικά το "νέο" μηχανάκι...

ΑΛΛΑ: αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάνενα ενδιαφέρον 690 σε αγγελία! Είδα ένα '08άρι που έχει ο Φάνης στην ΚΤΜ στην Ηλιούπολη αλλά δεν μ' άρεσε... Συν το ότι δεν μ' άφησε να το οδηγήσω! :( Επιπλέον, έχω καταλήξει ότι μάλλον αξίζει να αγοράσει κανείς '12άρι ή νεώτερο (που σημαίνει αρκετά λεφτά!) λόγω των ουσιαστικών διαφορών που έχει με τα πρώτα μοντέλα (690 Εnduro E). Το συγκεκριμένο μηχανάκι ίσως να αξίζει εν τέλει να το πάρει και καινούριο (ή σχεδόν καινούριο) κάποιος (αν έχει κατασταλάξει στη χρήση που θα του κάνει! Όπως πχ έκανε ο Juohmaru!

ΕΠΟΜΕΝΩΣ και δεδομένου ότι η παρέα τώρα θέλει ταξιδάκια (+ μάλιστα εξωτερικού) λέω να κινηθώ προς KTM Adventure 950! Νιώθω ότι μετά το DRZ και το XR, θέλω να δοκιμάσω το θηριάκι! :D Δεν θέλω να νιώσω από τη νέα μου μηχανή ότι δεν μπορεί να με πάει ένα ταξίδι 500+ χλμ ή ότι πρέπει να "προσαρμοστώ" στο τρίξημο του μονοκίλυνδρου ή στην ενοχλητική έκθεση στον αέρα μιας Εθνικής Οδού. Τώρα είναι η ώρα για το Μεγάλο! Έτσι για να πω ότι το δοκίμασα κι αυτό... Αν και συνεχίζω να είμαι λάτρης της απλότητας ενός μονοκύλινδρου και των χαρακτηριστικών του ταξιδιού που σε πάνε. Σε αυτή την περίπτωση κρατάω το ΧR και βλέποντας και κάνοντας (αν πχ μου βγάλει κανα θεματάκι το μοσχάρι και χρειάζεται κάτι ακριβό, μπορεί να σκεφτώ να το δώσω το Hondακι και να το φτιάξω).

Τα αρνητικά τώρα: επίσης, δεν υπάρχει καμιά πολύ ενδιαφέρουσα αγγελία! Ιδανικά θέλω ένα '05άρι (5Μ) και μάλιστα "S" λόγω ύψους και καλύτερων αναρτήσεων (που πιστεύω ότι θα μου χρειαστούν στο χώμα). Διάβασα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα, "παιδικές" ασθένειες και όλα τα συναφή σε advrider, ktm950.info, ktmtwins etc. Ξέρω ότι θα είναι αρκετά δύσκολο να βρω τέτοιο μηχανάκι! Δεν πρέπει να κυκλοφορούν και πολλά στην Ελλάδα και όσοι τα χουν δεν τα δίνουν εύκολα :D Οπότε ίσως να μπω και στη διαδικασία να δω και μερικά άλλα 950. Το σημαντικότερο ρόλο θα παίξει να έχουν γνωστό "ιστορικό".

Για παράδειγμα, είδα του Juohmaru! (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6532118/) το οποίο το "παρακολουθεί" ο γιατρός Ηλίας ΚΤΜ. Είναι σε καλή κατάσταση (θα χρειαστεί ίσως κάποια πράγματα) και σε αρκετά καλή τιμή. Ο Άλεξ ήταν πολύ φιλικός και ενημερωτικός και γι' αυτό το σκέφτομαι σοβαρά! Επιπλέον, έχει μπει στη διαδικασία και έχει φτιάξει διάφορα προβληματάκια που βγάζουν συνήθως τα 950αρια... Το μηχανάκι είναι 2ο χέρι (και για τον 1ο είχε συστάσεις από την ΚΤΜ 500).

Ένα άλλο που έχω σκοπό να δω είναι αυτό (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6569064/). Ο τύπος φάνηκε λίγο πιο "καγκουράκος" :p (αν και το μηχανάκι σε ωθεί σε κανιβαλισμούς!). Και αυτό το έχει αγγίξει ο Ηλίας αλλά πριν τον Ηλία δεν ξέρουμε τί έχει γίνει... Ο man ισχυρίζεται ότι ήξερε τους προηγούμενους ιδιοκτήτες (συντοπίτες στα Μέγαρα) και ότι το αγόρασε ακριβώς επειδή ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Επιπλέον, του έχει βάλει κάποια πραγματάκια όπως: φίλτρο dna, κάγκελα, εξατμίσεις, διάφορα προστατευτικά κλπ. Η τιμή αρκετά πιο ψηλή (βέβαια είναι 5Μ, τσέκαρα τον αριθμό πλαισίου). Δεν έχει χρειαστεί να αλλάξει ούτε αντλία βενζίνης, ούτε τρόμπες, ούτε τίποτα (το οποίο μπορεί να σημαίνει ότι μπορεί να "σκάσει" το οτιδήποτε!). Το μηχανάκι ουσιαστικά είναι 4ο χέρι.

Καμιά γνώμη/σκέψη; Αξίζει να πάρω το πιο ακριβό ή να περιμένω κάτι σε πραγματικά καλή κατάσταση ή να κινηθώ προς την καλή ευκαιρία του Αλέξανδρου (με ότι συνεπάγεται ότι μπορεί να βγάλει);
Είναι και το παλιομηχανάκι παλιό και άρα δύσκολο να βρεις πραγματικά καλή ευκαιρία! Το ξέρω! Αλλά τώρα μου ρθε!! :D


BIG THANKS στον Αλέξανδρο/Juohmaru που η μεγάλη κουβέντα που κάναμε από κοντά με βοήθησε να καταλήξω στο τί θέλω αυτή τη στιγμή! :beer:

DrBig
27/06/2015, 20:21
Εγω απο την δικη μου εμπειρια εχω μονο δυο πραγματα να σου πω.

1) Το ψηλο ειναι καλλιτερο απο το χαμηλο μονο αν πας χωμα ταπα. Οπουδηποτε αλλου το χαμηλο ειναι καλλιτερο, πιο σφιχτο και αν δεν εισαι διμετρος η τιμονι θα το πας σε μερη που θα σκιαχτεις να πας με το ψηλο.

2) Μην πεσεις στην λουμπα των ακραποβιτς. Οι μαμα δουλευουν συνολικα καλλιτερα και με αρκετα χαμηλοτερη καταναλωση. Αν παρεις μηχανακι με ακραπες φροντισε να παρεις μαζι και τις μαματες.

bleach
28/06/2015, 02:15
Εγω απο την δικη μου εμπειρια εχω μονο δυο πραγματα να σου πω.

1) Το ψηλο ειναι καλλιτερο απο το χαμηλο μονο αν πας χωμα ταπα. Οπουδηποτε αλλου το χαμηλο ειναι καλλιτερο, πιο σφιχτο και αν δεν εισαι διμετρος η τιμονι θα το πας σε μερη που θα σκιαχτεις να πας με το ψηλο.

2) Μην πεσεις στην λουμπα των ακραποβιτς. Οι μαμα δουλευουν συνολικα καλλιτερα και με αρκετα χαμηλοτερη καταναλωση. Αν παρεις μηχανακι με ακραπες φροντισε να παρεις μαζι και τις μαματες.
Τυχαίνει κανένα από τα δύο μηχανάκια να μην έχει τις μαμά εξατμίσεις! Το ένα έχει τις Ακράποβιτς και το άλλο κάποιες ΚΤΜ aftermarket (made in Italy αν δεν κανω λάθος) που μου διαφεύγει τώρα το όνομα... Αυτό για τις ακράπες απλώς το ανέφερα ως γεγονός, δεν το πα απαραίτητα ως +.

Το "S" μου άρεσε ως ύψος, αν και δεν το εχω οδηγήσει ώστε να έχω αναλυτικότερη γνώμη.

bleach
28/06/2015, 14:51
Υπάρχει κανείς στην Κομοτηνή που να μπορεί να τσεκάρει αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6377827/ :D
Αν και ποιός βάζει Sebring εξατμίσεις σε Adv....

stavrouliasp
29/06/2015, 00:08
Καλώς ή κακώς, είμαι πολύ επιφυλακτικός να αγοράσω μηχανάκι που ο ιδιοκτήτης του δεν του φοράει τα καθρεφτάκια...

pastrana
30/06/2015, 13:25
Ιδανικά θέλω ένα '05άρι (5Μ) και μάλιστα "S" λόγω ύψους και καλύτερων αναρτήσεων (που πιστεύω ότι θα μου χρειαστούν στο χώμα).

ε πάνε Κομοτηνή μάτια μου, να δεις το S να σου φύγει ο καημός.

bleach
06/07/2015, 11:00
Μάλλον θα κινηθώ προς αυτό (http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6569064/) (με μία πιο συνεννοήσιμη τιμή ελπίζω! :D).
Είναι όντως '05άρι και σε αρκετά καλή κατάσταση. Δεν έχει βγάλει (ακόμη; ) πρόβλημα η αντλία βενζίνης και ο Ηλίας (ΚΤΜ Βουλιαγμένης) μίλησε με καλά λόγια (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για την τελική απόφαση).

Καμιά γνώμη;

Υ.Γ.: Ξέρει κανείς πώς μπορεί να γίνει τώρα η μεταβίβαση; Πχ το παράβολο της μεταβίβασης (που πληρώναμε σε τράπεζα) μπορεί να γίνει κατευθείαν με μεταφορά χρημάτων μέσω ebanking;

rider
06/07/2015, 14:57
καταθέσεις πλεον γινονται δεκτες στις τράπεζες (με σημερινα δεδομένα τουλάχιστον γιατι απο αύριο άγνωστο)... επίσης υποστηρίζεται και η έκδοση παραβόλου/e-παραβόλου

bleach
06/07/2015, 15:18
καταθέσεις πλεον γινονται δεκτες στις τράπεζες (με σημερινα δεδομένα τουλάχιστον γιατι απο αύριο άγνωστο)... επίσης υποστηρίζεται και η έκδοση παραβόλου/e-παραβόλου

Και τί να καταθέσω;! :bawl:
Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη...

Το παράβολο άραγε μπορώ να το κάνω ως εξής: μεταβίβαση χρημάτων στο λογαριασμό του υπ. μεταφορών (στο στάνταρ λογαριασμό που λέει πάνω το χαρτί) μέσω e-banking και αιτιολογία τον αριθμό της πινακίδας;

BLiTzER
06/07/2015, 15:20
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/eparavolo.html

SOTOS80
06/07/2015, 15:36
Και τί να καταθέσω;! :bawl:
Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη...

Το παράβολο άραγε μπορώ να το κάνω ως εξής: μεταβίβαση χρημάτων στο λογαριασμό του υπ. μεταφορών (στο στάνταρ λογαριασμό που λέει πάνω το χαρτί) μέσω e-banking και αιτιολογία τον αριθμό της πινακίδας;

Πριν κάνεις οτιδήποτε να επικοινωνήσεις μαζί τους. Είχα κάνει ένα παρόμοιο γιατί η μηχανή που ήθελα να αγοράσω ήταν Θεσσαλονίκη και λόγω του ότι ήταν Σάββατο και ήθελα να κάνω την μεταβίβαση ώστε να γυρίσω οδικώς Αθήνα έκανα κατάθεση μέσω phone banking στον λογαριασμό του Υπουργείου. Τελικά μετά απο 2 μήνες ταλαιπωρίας δεν το δεχθήκανε και αναγκάστηκα να φέρω όλα τα χαρτιά της μηχανής Αθήνα, να ξανα κόψω παράβολο απο τράπεζα εδώ και να κάνω αίτηση επιστροφής του ποσού απο την Θεσσαλονίκη. Τέλος όλα καλα. Οπότε πριν κάνεις κάτι μίλα μαζί τους και καλύτερα πέρνα και απο ένα ΚΕΠ να σου πούνε και αυτοί μήπως υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος.

rider
07/07/2015, 15:17
μιλα πρώτα με το αντιστοιχο τμημα του υπουργειου αν δέχονται την κατάθεση. Αν στο επιβεβαιώσουν τότε γίνεται η μεταφορά και μέσω e-banking αλλα και ταμειακά τουλαχιστον σε καταστήματα της Τράπεζας Πειραιώς (είτε με μετρητα είτε με μεταφορά). Με τα σημερινά δεδομένα μπορεις επίσης να μεταφέρεις και το ποσό στο λογαριασμο του πωλητη ακόμα και αν διατηρεί λογαριασμο σε διαφορετική τραπεζα απο σενα (εμβασμα εσωτερικου) με την προυπόθεση οτι το ποσό δεν ξεπερναει τις 15.000€