PDA

View Full Version : Στο νησάκι με το μηχανάκι



foreno
18/06/2015, 12:05
Φέτος αναγκαστικά παίρνω άδεια αρχές Σεπτέμβρη
Θέλω νησί θέλω κ την μηχανή θέλω κ φθηνά ακτοπλοικά οεο:D

ααα αποκλείονται οι Σποράδες το Ιόνιο κ η Θάσος επειδή έχω πάει.


απ την άλλη λέω παίρνω το αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Χανιά 130γιούρα δυο άτομα πανε έλα νοικιάζω κ ένα χρέπι 50αρι με 9€ την μέρα κ είμαι καλά ΑΛΛΑ θέλουμε την μπεμβε μαζί μας κύριοι θέλουμε να απολαύσουμε κ την διαδρομή χωρίς οικονομικό σκίσιμο :p
Για πείτε ρε παιδιά καμιά γνώμη

zannisvel
18/06/2015, 12:07
Λευκαδα που δεν εχει και ακτοπλοικα?

foreno
18/06/2015, 12:10
Λευκαδα που δεν εχει και ακτοπλοικα?

πέρσι εκεί ήμασταν

spyrakos35
18/06/2015, 12:12
Φέτος αναγκαστικά παίρνω άδεια αρχές Σεπτέμβρη
Θέλω νησί θέλω κ την μηχανή θέλω κ φθηνά ακτοπλοικά οεο:D

ααα αποκλείονται οι Σποράδες το Ιόνιο κ η Θάσος επειδή έχω πάει.


απ την άλλη λέω παίρνω το αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Χανιά 130γιούρα δυο άτομα πανε έλα νοικιάζω κ ένα χρέπι 50αρι με 9€ την μέρα κ είμαι καλά ΑΛΛΑ θέλουμε την μπεμβε μαζί μας κύριοι θέλουμε να απολαύσουμε κ την διαδρομή χωρίς οικονομικό σκίσιμο :p
Για πείτε ρε παιδιά καμιά γνώμη

κάπου το έχασα.....

ποια ακριβώς διαδρομή?

θεσσαλονίκη - πειραιάς? (για να πάρεις το καράβι)

διαδρομή στο νησί?

:confused:

foreno
18/06/2015, 12:13
κάπου το έχασα.....

ποια ακριβώς διαδρομή?

θεσσαλονίκη - πειραιάς? (για να πάρεις το καράβι)

διαδρομή στο νησί?

:confused:

σορι στο νησί εννοώ φίλε Σπύρο

spyrakos35
18/06/2015, 12:15
οπότε μιλάμε για μεγάλο νησί.... (για να πεις οτι έκανες και καμμια διαδρομή)

μυτιλήνη - χιο από μένα

devil's animal
18/06/2015, 12:21
Φέτος αναγκαστικά παίρνω άδεια αρχές Σεπτέμβρη
Θέλω νησί θέλω κ την μηχανή θέλω κ φθηνά ακτοπλοικά οεο:D

ααα αποκλείονται οι Σποράδες το Ιόνιο κ η Θάσος επειδή έχω πάει.


απ την άλλη λέω παίρνω το αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Χανιά 130γιούρα δυο άτομα πανε έλα νοικιάζω κ ένα χρέπι 50αρι με 9€ την μέρα κ είμαι καλά ΑΛΛΑ θέλουμε την μπεμβε μαζί μας κύριοι θέλουμε να απολαύσουμε κ την διαδρομή χωρίς οικονομικό σκίσιμο :p
Για πείτε ρε παιδιά καμιά γνώμη

δεν υπαρχει λυση σ'αυτο που λες...
τα αεροπορικα ειναι χωμα τιμες και σε συμφερει και απο αποψη χρονου (ειναι πολυτιμος οταν μιλαμε για διακοπες) και απο αποψη χρηματος...
μπορεις βεβαια να νοικιασεις ενα καλυτερο μηχανακι στο νησι..(οχι χρεπι με 9€ την μερα) και να το ευχαριστηθεις, αφου δεν θα σε νοιαζει να το βαλεις σε χωματοδρομους, να βρωμισει, να φορτωθει χλμ κλπ...
νομιζω οτι με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις κανα ΧΤακι...αφου θα πας και Σεπτεμβρη...


αν θες οπως και δηποτε το δικο σου μηχανακι χωρις να πληρωσεις βενζινες, διοδια και να φορτωθει το κοντερ του 500 χλμ μεχρι τον Πειραια (μετα την επιστροφη θα την κανεις)...
ειναι να "δημιουργησεις" μια βλαβη και να ζητησεις στην οδικη να στο μεταφερει στον μηχανικο σου που βρισκεται στον Πειραια...
για πιο πειστικα. μπορεις απο τωρα να αλλαξεις την διευθυνση κατοικιας στην ασφαλεια-οδικη...:p

μετα εσυ φτανοντας αεροπορικως Αθηνα, και αφου εχεις βγαλει ακτοπλοϊκα για οποιο νησι γουσταρεις, κανεις τις διακοπες σου και κανεις και την επιστροφη...γιατι δεν νομιζω να το χαψουν 2 φορες και μαλιστα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα...

gior-gos
18/06/2015, 12:38
μυτιλήνη - χιο από μένα

Κι απο μενα. Η Χιος ειναι παρα πολυ ομορφη :beer:

foreno
18/06/2015, 12:43
οπότε μιλάμε για μεγάλο νησί.... (για να πεις οτι έκανες και καμμια διαδρομή)

μυτιλήνη - χιο από μένα

Ωραίο ακούγεται
Ψάχνω ακτοπλοικά κ δν βρίσκω τίποτα όμως, από Καβάλα λογικά ε;

foreno
18/06/2015, 12:47
δεν υπαρχει λυση σ'αυτο που λες...
τα αεροπορικα ειναι χωμα τιμες και σε συμφερει και απο αποψη χρονου (ειναι πολυτιμος οταν μιλαμε για διακοπες) και απο αποψη χρηματος...
μπορεις βεβαια να νοικιασεις ενα καλυτερο μηχανακι στο νησι..(οχι χρεπι με 9€ την μερα) και να το ευχαριστηθεις, αφου δεν θα σε νοιαζει να το βαλεις σε χωματοδρομους, να βρωμισει, να φορτωθει χλμ κλπ...
νομιζω οτι με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις κανα ΧΤακι...αφου θα πας και Σεπτεμβρη...


αν θες οπως και δηποτε το δικο σου μηχανακι χωρις να πληρωσεις βενζινες, διοδια και να φορτωθει το κοντερ του 500 χλμ μεχρι τον Πειραια (μετα την επιστροφη θα την κανεις)...
ειναι να "δημιουργησεις" μια βλαβη και να ζητησεις στην οδικη να στο μεταφερει στον μηχανικο σου που βρισκεται στον Πειραια...
για πιο πειστικα. μπορεις απο τωρα να αλλαξεις την διευθυνση κατοικιας στην ασφαλεια-οδικη...:p

μετα εσυ φτανοντας αεροπορικως Αθηνα, και αφου εχεις βγαλει ακτοπλοϊκα για οποιο νησι γουσταρεις, κανεις τις διακοπες σου και κανεις και την επιστροφη...γιατι δεν νομιζω να το χαψουν 2 φορες και μαλιστα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα...

Αν νοικιάσω κάτι της προκοπής θέλει τουλάχιστον ένα 25αρι την μέρα γμσ τα

Cpt. Haddock
18/06/2015, 12:50
Λευκαδα που δεν εχει και ακτοπλοικα?

Η Λευκαδα δεν ειναι νησι :smokin:

Ειναι η σκωληκοειδης αποφυση της Αιτωλοακαρνανιας :smokin:

spyrakos35
18/06/2015, 12:51
Η Λευκαδα δεν ειναι νησι :smokin:

Ειναι η σκωληκοειδης αποφυση της Αιτωλοακαρνανιας :smokin:

:lol:

Panos76
18/06/2015, 13:04
Σαμοθράκη;



PS: Το να μην πας διακοπές με το μηχανάκι σου αλλά να νοικιάσεις, θα ήταν λόγος για εμένα να μην πάω καν διακοπές.

dimmie_72
18/06/2015, 14:36
Η Λήμνος έχει το καλύτερο οδικό δίκτυο απ τα περισσότερα νησιά για βόλτες. ;)

notakos600
18/06/2015, 14:39
Αν πληθύνουν οι λάθρο σε Μυτιλήνη, Χίο κλπ, θα είναι μια χαρά για διακοπές!

xarisiero
18/06/2015, 14:47
Το θεμα Χανια για μενα δες το λιγο πιο ζεστα...οι τιμες στα ακτοπλοικα δεν ειναι απαγορευτικες και το νησι Σεπτεμβρη μηνα δινει τον καλυτερο του εαυτο....αυτα που θα δωσεις στο καραβι θα τα γλυτωσεις απο τις παρα πολλες επιλογες φτηνης διαμονης...(εχει και καλα καμπιγκ) και θα ευχσριστηθεις τη μοτο σου και χλμ θα κανεις και φανταστικες παραλιες θα χαρεις....υγ. Οτι θες για το νησι αν τελικα το αποφασισεις εδω ειμαστε....

foreno
18/06/2015, 14:53
ξέρετε αν υπάρχει απευθείας δρομολόγιο πλοίου Θεσσαλονίκη Χανιά;

Eversman
18/06/2015, 14:54
Ωραίο ακούγεται
Ψάχνω ακτοπλοικά κ δν βρίσκω τίποτα όμως, από Καβάλα λογικά ε;

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά σχετικά με την Μυτιλήνη και τη Χίο. Θα σου πρότεινα και ένα άλλο νησί, πιό κοντά από την Καβάλα και άκρως παρεξηγημένο.

Μιλώ για τη Λήμνο!! Καταπληκτικό νησί με κρυμμένες ομορφιές που για να τις βρείς, πρέπει να το γυρίσεις. Και τί πιό όμορφο από το να το γυρίσεις με τη μοτό σου.

Πέντε περίπου ώρες από την Καβάλα, με σχετικά φθηνά εισητήρια. Έχει τα πάντα από διαμονή/φαγητό/διασκέδαση, όχι μόνο στη Μύρινα (λιμάνι) αλλά σχεδόν σε όλα τα χωριουδάκια του νησιού.
Αξιοθέτα? Όσα θές!!
Το κάστρο, η Πολιόχνη ( ο αρχαιότερος τοιχισμένος οικισμός της Μεσογείου), η αρχαία Ηφαιστεία, το Ιερό των Καβείρων, η σπηλιά του Φιλοκτήτη, τα συμμαχικά νεκροταφεία, η έρημος (ναί, είναι το μοναδικό νησί με έρημο, δέν σου λέω πού, ψάξτο γιατί αξίζει να μπείς στη διαδικασία), τα αμέτρητα ξωκλήσια, τα γερμανικά φυλάκια/πολυβολεία με τις υπόγειες σύραγγες, τα γραφικά χωριουδάκια που αποτελούν από μόνα τους αξιοθέατα.

Από παραλίες? Βρίσκεις από υπέρ-οργανωμένες κοντά στη Μύρινα, μέχρι ερημικές με χρυσαφένια άμμο που μπορείς να είσαι όπως σε γέννησε η μάνα σου, στη βόρεια πλευρά του νησιού.
Από φαγητό? Άφθονο και φθηνό ψάρι, πολύ καλό χοιρινό και κουνελίσιο κρέας, εξαιρετικό κρασί. Είναι παρεξηγημένο νησί, λόγω των "μαύρων" στρατοπέδων που έχει και συνεπώς τα κακόμοιρα τα φαντάρια, δεν έχουν και τις καλύτερες εντυπώσεις. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο, το νησί δεν προσελκύει τον χυμαριό-τουρισμό της Πάρου ή της Μυκόνου, αλλά ποιοτικό τουρισμό.
Έχει σχετικά καλό, ασφάλτινο οδικό δίκτυο και αμέτρητους βατούς χωματόδρομους, που άμα του επιλέξεις θα βρεθείς σε μέρη μαγικά :wave2:


EDIT
Τώρα είδα και τον Δημήτρη που έγραψε πιό πάνω και αυτός για τη Λήμνο. Δημήτρη ... :beer:

EDIT 2
Έγραψα αρχικα το "τοιχισμένος" με "ει" ο μαχλεπας :moutza:

xarisiero
18/06/2015, 14:58
Δεν....πολυ παλια υπρχε ενα σαπιο για Ηρακλειο..

dimmie_72
18/06/2015, 15:06
EDIT
Τώρα είδα και τον Δημήτρη που έγραψε πιό πάνω και αυτός για τη Λήμνο. Δημήτρη ... :beer:

πολλά ξέρεις εσύ... :lol:

:beer:

Eversman
18/06/2015, 15:18
πολλά ξέρεις εσύ... :lol:

:beer:

Έτσι όπως το καταλαβαίνω το πράμα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουμε συναντηθεί στη Λήμνο κάποια στιγμή στο παρελθόν :beer:

MG-KTiNoS
18/06/2015, 15:24
Φέτος αναγκαστικά παίρνω άδεια αρχές Σεπτέμβρη
Θέλω νησί θέλω κ την μηχανή θέλω κ φθηνά ακτοπλοικά οεο:D

ααα αποκλείονται οι Σποράδες το Ιόνιο κ η Θάσος επειδή έχω πάει.


απ την άλλη λέω παίρνω το αεροπλάνο από Θεσσαλονίκη για Χανιά 130γιούρα δυο άτομα πανε έλα νοικιάζω κ ένα χρέπι 50αρι με 9€ την μέρα κ είμαι καλά ΑΛΛΑ θέλουμε την μπεμβε μαζί μας κύριοι θέλουμε να απολαύσουμε κ την διαδρομή χωρίς οικονομικό σκίσιμο :p
Για πείτε ρε παιδιά καμιά γνώμη

ΜΑΝΗ

:lol:

mikes
18/06/2015, 21:51
Η Λευκαδα δεν ειναι νησι :smokin:

Ειναι η σκωληκοειδης αποφυση της Αιτωλοακαρνανιας :smokin:

ρε α' παενε από δω... που θα πεις εσυ για το νησι μου....

αλλα ξερω, μας ζηλευετε οι πρεβεζανοι γι αυτό τα λετε αυτά...

:lol:

mikes
18/06/2015, 21:56
ξέρετε αν υπάρχει απευθείας δρομολόγιο πλοίου Θεσσαλονίκη Χανιά;

συμφωνα με τα ναυτιλιακα φορουμς και μπλογκς που παρακολουθώ, πλοιο από θεσσαλονικη για κρητη δεν υπαρχει εδώ και κατι χρονια..
κατι συζητιεται για να ξανανοιξει η γραμμη, αλλα δεν το βλεπω να γινεται φετος..

Translatoras
18/06/2015, 22:19
Θα ψηφίσω και εγώ ΛΗΜΝΟ!!!!

Έχω πάει 4 φορές (1 φορά ποδαράτος, 1 με ΙΧ, 1 με μοτό, 1 με τζιπ) από αρκετές ημέρες και είναι απόλαυση για ζευγαράτο και cool καταστάσεις. Δεν ενδείκνυται για αντροπαρέες ή μοναχικούς με στόχο το ζευγάρωμα.

Έχω πάει και άνοιξη και καλοκαίρι και φθινόπωρο.
Άλλο νησί κάθε φορά.

Όπως είπε και ο EVERSMAN, μπορείς να είσαι όλη τη μέρα καβάλα στη μοτό και να τριγυρνάς ή μπορείς να είσαι και όλη μέρα ξάπλα στην παραλία.

Βάλε την ψηλά στην κατάταξη και έχε τη στο νου σου ακόμα και αν δεν τα καταφέρεις φέτος.

Αν πας, μην πεις φεύγοντας ότι τα είδες όλα.
Σίγουρα έχει κι άλλα.

Cpt. Haddock
18/06/2015, 22:45
ρε α' παενε από δω... που θα πεις εσυ για το νησι μου....
αλλα ξερω, μας ζηλευετε οι πρεβεζανοι γι αυτό τα λετε αυτά...
:lol:

Αντε ρε απο εκει με το επινεφριδιο της Ρουμελης που σας εσκαψαν ενα αυλακι και περνιεστε για νησιωτες :p

AUFGEBRACHT
18/06/2015, 22:46
Σύρο.

dimmie_72
18/06/2015, 22:49
ξέρετε αν υπάρχει απευθείας δρομολόγιο πλοίου Θεσσαλονίκη Χανιά;

σίγουρα δεν θάθελες να φας τις μισές σου διακοπές στο καράβι... ;)

Panos76
19/06/2015, 10:00
Πληροφοριακά:

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Χίο:
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια
19 ώρες διάπλους με Nel Lines :uplate::uplate:

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Μυτιλήνη
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια
14 ώρες 30 λεπτά διάπλους με Nel Lines :uplate:

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Λήμνο (Μυρίνα)
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια
8 ώρες διάπλους με Nel Lines :)

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Βαθύ
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια 22 ώρες 40 λεπτά διάπλους :uplate: :uplate::uplate:

foreno
19/06/2015, 14:12
Πληροφοριακά:

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Χίο:
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια
19 ώρες διάπλους με Nel Lines :uplate::uplate:

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Μυτιλήνη
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια
14 ώρες 30 λεπτά διάπλους με Nel Lines :uplate:

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Λήμνο (Μυρίνα)
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια
8 ώρες διάπλους με Nel Lines :)

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Βαθύ
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια 22 ώρες 40 λεπτά διάπλους :uplate: :uplate::uplate:

Καβάλα Λήμνος έχει δρομολόγια με 3 ώρες και με 4 ώρες κ 30 λεπτά
λίγα σχετικά δρομολόγια με χαζές ώρες
πχ στην ημερομηνία επιστροφής που θα με βόλευε ξεκινάει στις 4.30 τα χαράματα:uplate:

foreno
19/06/2015, 14:24
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά σχετικά με την Μυτιλήνη και τη Χίο. Θα σου πρότεινα και ένα άλλο νησί, πιό κοντά από την Καβάλα και άκρως παρεξηγημένο.

Μιλώ για τη Λήμνο!! Καταπληκτικό νησί με κρυμμένες ομορφιές που για να τις βρείς, πρέπει να το γυρίσεις. Και τί πιό όμορφο από το να το γυρίσεις με τη μοτό σου.

Πέντε περίπου ώρες από την Καβάλα, με σχετικά φθηνά εισητήρια. Έχει τα πάντα από διαμονή/φαγητό/διασκέδαση, όχι μόνο στη Μύρινα (λιμάνι) αλλά σχεδόν σε όλα τα χωριουδάκια του νησιού.
Αξιοθέτα? Όσα θές!!
Το κάστρο, η Πολιόχνη ( ο αρχαιότερος τοιχισμένος οικισμός της Μεσογείου), η αρχαία Ηφαιστεία, το Ιερό των Καβείρων, η σπηλιά του Φιλοκτήτη, τα συμμαχικά νεκροταφεία, η έρημος (ναί, είναι το μοναδικό νησί με έρημο, δέν σου λέω πού, ψάξτο γιατί αξίζει να μπείς στη διαδικασία), τα αμέτρητα ξωκλήσια, τα γερμανικά φυλάκια/πολυβολεία με τις υπόγειες σύραγγες, τα γραφικά χωριουδάκια που αποτελούν από μόνα τους αξιοθέατα.

Από παραλίες? Βρίσκεις από υπέρ-οργανωμένες κοντά στη Μύρινα, μέχρι ερημικές με χρυσαφένια άμμο που μπορείς να είσαι όπως σε γέννησε η μάνα σου, στη βόρεια πλευρά του νησιού.
Από φαγητό? Άφθονο και φθηνό ψάρι, πολύ καλό χοιρινό και κουνελίσιο κρέας, εξαιρετικό κρασί. Είναι παρεξηγημένο νησί, λόγω των "μαύρων" στρατοπέδων που έχει και συνεπώς τα κακόμοιρα τα φαντάρια, δεν έχουν και τις καλύτερες εντυπώσεις. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο, το νησί δεν προσελκύει τον χυμαριό-τουρισμό της Πάρου ή της Μυκόνου, αλλά ποιοτικό τουρισμό.
Έχει σχετικά καλό, ασφάλτινο οδικό δίκτυο και αμέτρητους βατούς χωματόδρομους, που άμα του επιλέξεις θα βρεθείς σε μέρη μαγικά :wave2:


EDIT
Τώρα είδα και τον Δημήτρη που έγραψε πιό πάνω και αυτός για τη Λήμνο. Δημήτρη ... :beer:

EDIT 2
Έγραψα αρχικα το "τοιχισμένος" με "ει" ο μαχλεπας :moutza:

Με έβαλες σε σκέψεις, φοβερή διαφήμιση ρε μπαγάσα:beer:

είδα κ την "έρημο" στο google κ μ άρεσε πολύ:D

Translatoras
19/06/2015, 14:36
Λίγο προσοχή με τα ωράρια στους αρχαιολογικούς χώρους.

Κλείνουν μεσημέρι (14:00 ή 15:00).

Επειδή θα σε στείλουν (και) στις Σάρδες στο ΜΑΝΤΕΛΑ για φαί, μην αγχωθείς με το μενού, ό,τι και να πάρεις τα σπάει.
Προσοχή στην επιστροφή διότι τα κατσικοπρόβατα διασχίζουν το δρόμο ΜΟΝΟ από τις τυφλές στροφές.

Αν μπορέσεις πάρε το καραβάκι που κάνει εκδρομή από Μύρινα - Άγιο Ιωάννη (πιες 2 ουζάκια και θα νομίζεις ότι είσαι στα Γκαλάπαγκος).

dimmie_72
19/06/2015, 15:39
Προσοχή στην επιστροφή διότι τα κατσικοπρόβατα διασχίζουν το δρόμο ΜΟΝΟ από τις τυφλές στροφές.



... και ο υπερπληθυσμός των λαγών!!! :D
.
.
.
.
.
.
.
ευτυχώς! :lol:

dimmie_72
19/06/2015, 15:42
Λίγο προσοχή με τα ωράρια στους αρχαιολογικούς χώρους.

Κλείνουν μεσημέρι (14:00 ή 15:00).



ξέφραγα είναι όλα, αΦού... :confused:

:bawl:

Eversman
19/06/2015, 18:04
Με έβαλες σε σκέψεις, φοβερή διαφήμιση ρε μπαγάσα:beer:

είδα κ την "έρημο" στο google κ μ άρεσε πολύ:D


Και που να πας και να τη δεις απο κοντα!!

Τα ωράρια των πλοίων, μπορεί να είναι λίγο "περίεργα", αλλά το όλο πακέτο, σε αποζημιώνει!
Εμείς, από την περιοχή της Αττικής, πρέπει να πάμε στο Λαύριο, για να κάνουμε 9 με 11 ώρες να φθάσουμε στο νησι. Αν βάλεις και την τριωρη ή τετράωρη στάνταρ καθυστέρηση που έχει, μιλάμε για ένα ταξίδι 16 ωρών στη χειρότερη των περιπτώσεων.
Από Πειραιά είναι ακόμη χειρότερα, αφού κάνεις σχεδόν 20αωρο :cry:

Να πάς καλέ μου φίλε και θα περάσετε με τη σύντροφο σου, αξέχαστες διακοπές. Δεν γραφω αλλο, γιατί όσο σκέφτομαι το πόσο όμορφα εχω περάσει εκεί, θέλω να τα βροντησω όλα και να πάω αύριο κιόλας :beer:

amyroukai
19/06/2015, 18:41
Αγαπητέ Παναγιώτη.
Μετά από την ανάγνωση των γραφόμενων, μπορώ με μεγάλη ασφάλεια να πω:

Εμ...



Ναι.


Στάνταρ.




Σάλτα και γαμήσου. Φιλικά πάντα. :beer:

dimmie_72
19/06/2015, 18:48
Παναγιώτη σαν κάτι "ανοιχτούς" ρομαντικούς λογαριασμούς νάχεις αφήσει, μου κάνει... :rolleyes:

GiorgosLa
19/06/2015, 19:10
Λίγο προσοχή με τα ωράρια στους αρχαιολογικούς χώρους.

Αν μπορέσεις πάρε το καραβάκι που κάνει εκδρομή από Μύρινα - Άγιο Ιωάννη (πιες 2 ουζάκια και θα νομίζεις ότι είσαι στα Γκαλάπαγκος).

Αν πιείς 6 – 7 ουζάκια θα νομίζεις ότι είσαι στα νησιά φερόε και νικάμε 5 - 0 :D

Eversman
19/06/2015, 20:10
Αγαπητέ Παναγιώτη.
Μετά από την ανάγνωση των γραφόμενων, μπορώ με μεγάλη ασφάλεια να πω:

Εμ...



Ναι.


Στάνταρ.




Σάλτα και γαμήσου. Φιλικά πάντα. :beer:

Εννοείται φιλικά :D :beer:


Παναγιώτη σαν κάτι "ανοιχτούς" ρομαντικούς λογαριασμούς νάχεις αφήσει, μου κάνει... :rolleyes:

Είναι Τρου αντβεντσουρ νησί, γενικότερα :lol:

Υ.Γ.
Οι λογαριασμοί έκλεισαν αμετάκλητα;)

mikes
19/06/2015, 21:12
Πληροφοριακά:

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Χίο:
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια
19 ώρες διάπλους με Nel Lines :uplate::uplate:

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Μυτιλήνη
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια
14 ώρες 30 λεπτά διάπλους με Nel Lines :uplate:

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Λήμνο (Μυρίνα)
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια
8 ώρες διάπλους με Nel Lines :)

Πλοία από Θεσσαλονίκη προς Βαθύ
2 Εβδομαδιαία Δρομολόγια 22 ώρες 40 λεπτά διάπλους :uplate: :uplate::uplate:

δεν υπαρχει Nel Lines στη γραμμη πλεον.. εχει κυρηχθει εκπτωτη από το υπουργειο ναυτιλίας λογο μη τηρησης των ορων της συμβασης.. τωρα πλεον τη γραμμη εξυπηρετει η Hellenic seaways με 4 βαπόρια διαμαντια..

αριαδνη, νησος ροδος, νησος μυκονος, και εξπρες πηγασος

Μανολης67
19/06/2015, 22:07
Ειχα ρωτησει σχετικά πριν μια εβδομάδα, δεν υπάρχει γραμμή Μυτιλήνη Θεσσαλονικη, αρα και για Χιο Λήμνο (απο Θεσσαλονικη πάντα) εχει 2 φορές την εβδομάδα από Καβάλα

foreno
21/06/2015, 08:51
παιδιά έχει πάει κανείς σας τον Σεπτέμβρη στην Λήμνο;

αρχές που θα πάω μήπως οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές;

τον ίδιο προβληματισμό έχει κ η κοπέλα μου κ γι αυτό προτιμάει Χανιά

MikeG
21/06/2015, 10:25
Καλύτερο σημείο να μείνεις Λήμνο;

toyar
21/06/2015, 15:27
να προτεινω κερκυρα-παξους μεσω εγνατιας;
ή κεφαλλονια απο αστακο;

foreno
21/06/2015, 15:58
να προτεινω κερκυρα-παξους μεσω εγνατιας;
ή κεφαλλονια απο αστακο;

ευχαριστώ κ στα δύο νησιά έχω πάει οπότε κοιτάμε κάτι διαφορετικό

Eversman
21/06/2015, 18:34
παιδιά έχει πάει κανείς σας τον Σεπτέμβρη στην Λήμνο;

αρχές που θα πάω μήπως οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές;

τον ίδιο προβληματισμό έχει κ η κοπέλα μου κ γι αυτό προτιμάει Χανιά

Εκτός από τα καλοκαίρια, είχα μείνει 1,5 χρόνο στη Λήμνο. Ο Σεπτέμβρης είναι ιδανικός μήνας μιας και το πλήθος έχει φύγει, οι τιμές έχουν πέσει, οι ρυθμοί χαλαρώνουν και τα μελτέμια κοπαζουν.

Το πρωί είναι μιά χαρά! Μικρό καλοκαιράκι! Έχει ζέστη, αλλά όχι τόσο ώστε να στάζεις. Η θαλασσα ειναι ακομη ζεστή.

Με τη μοτο το πρωι, ακομη και με διάτρητο μπουφάν θα σκας.
Το βράδυ όμως φοράς άνετα το χειμωνιάτικο, χωρίς την επένδυση βέβαια.

Τα Χανιά είναι άλλη φάση. Εκεί έχουν καλοκαίρι μέχρι τον Δεκέμβρη!

Μανολης67
21/06/2015, 23:02
Αν θες ησυχία, Λήμνο....αν όμως ψάχνεις ποικιλία , Χανιά, και αν τελικά πας Χανιά , οπώσδήποτε Ελαφόνησος, Παλαιοχωρα (ειναι λίγο μακριά βέβαια, νότια του Νησιού) Λευκά Ορη, φαραγγι της Σαμαριάς...!!!

zannisvel
22/06/2015, 11:59
Παντως με τοσα που ειπατε για Λημνο με εχετε ψησει και 'μενα. :)

Panos76
22/06/2015, 12:15
Εγώ τελικά δεν κατάλαβα, κοιτάζουμε νησιά B. Αιγαίου, κοντά σε Θεσσνικη, Χαλκιδική ή τα πάντα όλα (όλες τις Κυκλάδες πχ) ; :D